Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
mám dotaz ohledně PPM a rodičovského příspěvku. Jsem studentka VŠ a studium ještě ukončovat nebudu. V srpnu mám termín. Chtěli bychom, aby PMM čerpal otec dítěte. Mám dotaz jestli má nárok. Je vyslaný pracovník a od ledna 2012 platí SP a ZP v Polsku. Do té doby odváděl daně v Čechách. Podmínku účastnit se 270 během posledních dvou let splňuje. Akorát nevíme, jak to je, když je vyslaný pracovník a odvádí teď daně v PL. A zda je možné na něj pak čerpat i rodičovský příspěvěk (kvůli zvolení kratší varianty). Nebo případně jestli mám na RP nárok já jako studentka a jestli je možné zvolit variantu rychlosti čerpání. Mockrát děkuji za odpověď!
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitou pomoc v mateřství může otec dítěte čerpat, pokud s Vámi uzavře písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Tato dohoda může být uzavřená s účinností od 7. týdne po porodu. Otec dítěte musí splňovat podmínky nároku na PPM. Musí splňovat 270 dnů nemocenského pojištění, být v době čerpání nemocensky pojištění a nesmí mít v této době příjmy, ze které se nemocenské pojištění hradí. To znamená, že by otec dítěte nemohl pobírat mzdu v době čerpání PPM.
V oblasti nemocenského pojištění existuje spolupráce v rámci Evropské unie. Konkrétní podmínky čerpání české PPM u vyslaného pracovníka Vám zodpoví Česká správa sociálního zabezpečení.
Pokud by otec dítěte i teoreticky splňoval podmínky pro čerpání PPM, měla byste nárok na volbu délky rodičovského příspěvku.
Eva Fialová
Dobrý den, s partnerem jsme se dohodli, že zvolíme RD na 4 roky s tím, že se po dvou letech (možná i dříve) vystřídáme (já chci po dobu RD pro stávajícího zaměstnav. pracovat z domova na část. úvazek - je to vůbec možné? - a zpět nastoupit na plný úvazek, on požádá svého zaměstnavatele o uvolnění na RD, prohodíme se i v čerpání rod. příspěvku). Musí mi zaměstnav. po těchto 2 letech umožnit návrat na mé pův. místo, resp. židli? A s jakými úskalími má počítat partner ve vztahu se svým zaměstnavatelem, musí jemu držet pův. místo do 3 let věku dítěte a co potom (do jeho 4 let)? Mohla bych se možná po svém návratu domluvit na práci z domova na fulltime (záleží na vedoucím) s tím, že bych občas docházela vyřizovat něco osobně do zaměstnání, co bych si měla určitě ohlídat, resp. na co mám a nemám nárok? Děkuji předem za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám musí zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Nejedná se tedy o stejnou "židli", což je pravidlo, které platí při návratu z mateřské dovolené. Zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy i po návratu do práce ve dvou letech věku dítěte. To samé se týká i rodičovské dovolené Vašeho pratnera. Rodičovská dovolená trvá podle zákoníku práce do tří let věku dítěte. Ve čtvrtém roce věku dítěte by už tak Váš partner nebyl v tzv. ochranné době. Zaměstnavatel by mu např. mohl dát výpověď pro nadbytečnost.
Na práci z domova se můžete samozřejmě se zaměstnavatelem domluvit. Nárok na rodičovský příspěvek Vám zůstane, pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě. Do dvou let věku dítěte tato péče může mít podobu docházky do mateřské školky po dobu 46 hodin v kalendářním měsíci, po dosažení třetího roku věku se docházka do školky nesleduje.
Eva Fialová více
Dobrý den mám dotaz ohledně MD.Pracovala jsem na smlouvu na dobu určitou Květen 2012-Prosinec2012.Otěhotněla jsem a šla jsem na neschopenku od 14.11.2012 do 19.2.2013 ta mě skončila 6 t před porodem.odevzdala jsem neschopenku do práce a dnes mě přišlo,že nemám nárok na MD-nesplnuji prý 270 dní za dva roky.Prý mám jen 240 jak je to s tou ochranou lhůtou co jsem se zde dočetla ?Poradíte co dál???Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste v posledních letech byla zaměstnaná pouze v pracovním poměru, který jste uvedla, nesplnila jste podmínku 270 denní účasti na nemocenském pojištění, a tudíž nemáte na peněžitou pomoc v mateřství nárok. Ochranná doba trvá v případě, že jste otěhotněla za trvání pracovního poměru, 180 dnů, ale pouze pod podmínkou splnění 270 denního nemocenského pojištění.
Eva Fialová
Dobrý den,může te mi poradit prosím?.V září 2013 mi končí RD po 3 letech,mám se tedy vrátit zpět do práce,už ted jsem kontaktovala svého šéfa/velitele/ zdělil mi že mě zpět vezmou ale asi né zpět ná své místo kde jsem pracovala,budu opět na své pozici strážná ale chtějí mě dát na jiné pracoviště,protože mé místo bylo obsazeno z důvodů mé RD,vzhledem ktomu že jsem samoživitelka a mám tři děti požaduji zpět své místo tedy svou židly tam kde jsem pracovala před RD,toto pracoviště mi vyhovuje jak dopravou tak i vzdáleností k mému bydlišti i přesto že pracuji na směny 12 hodin,nové pracoviště by bylo odost vzdálenější a o něco jiné než dříve,mám tedy nárok požadovat svou židly zpět a co proto udělat,Děkuji za odpověd Dana
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na vrácení stejné "židle" máte pouze v době návratu z mateřské dovolené. Po návratu z rodičovské dovolené Vám musí zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Toto platí o místu výkonu práce, jež máte v pracovní smlouvě uvedeno. Pokud máte místi výkonu práce uvedeno příliš široce, splní zaměstnavatel svoji povinnost, i když budete vykonávat práci v místě vzdáleném od původního výkonu práce.
Zaměstnavatel však musí vyhovět žádosti zaměstnace pečujícího o děti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud o to tento zaměstnanec požádá.
Eva Fialová
Navázala jsem na druhou mateřskou a zaměstnavatel byl v průběhu té první v insolvenci, která byla soudem zrušena, obchod, kde jsem pracovala zrušil a jiné má v praze, Brně atd. Nekomunikuje s CSSZ ani se mnou. Pracovnice ČSSZ tvrdí, že pracovní poměr již neexistuje, neobdržela jsem ani výpověď ani odstupné. Jak mám problém řešit? Mám na odstupné právo? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
insolvence nemá za následek skončení pracovního poměru. I když byl na Vašeho zaměstnavatele podán insolventní návrh, má Váš zaměstnavatel povinnosti z pracovněprávního vztahu. To samé platí v případě, že byla insolvence soudem zrušena. Po návratu z rodičovské dovolené má zaměstnavatel zákonnou povinnost přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy včetně místa výkonu práce. Pokud takovou práci nebude mít, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku až do doby, než práci podle Vaší pracovní smlouvy bude mít, nebo se se zaměstnavatelem dohodnete na její změně.
Pokud s Vámi zaměstnavatel nekomunikuje, můžete se obrátit na inspekci práce. Náhradu mzdy budete moci vymáhat i soudně spolu s úroky z prodlení.
Eva Fialová
Po studiu v SRN jsem od roku 2008 do 13.10.2012 pracovala v Lotyssku jako zamestnanec mistni firmy. Jsem Ceska, nejsem vdana, ziju spolecne s pritelem, ktery je Lotys. 21.05.2010 se nam v Lotyssku narodila dcera. Dcera ma jak lotysske, tak i ceske obcanstvi. Z ceske strany jsem nikdy necerpala nic, z lotysske strany (kde jsme zili) jsem cerpala porodne, penezitou pomoc v materstvi a nasledne i rodicovsky prispevek (ktery je v Lotyssku ale kratsi a podstatne nizsi nez v CR). Od 01.07.2011 jsem nastoupila zpet do prace, kde jsem pracovala az do 13.10.2012. Pobirala jsem pridavek na dite, ktery cini 8 Ls mesicne (coz je asi necelych 300 Kc), vic nic. Po ztrate zamestnani jsem pobirala podporu v nezamestnanosti. Vzhledem k nepriznive ekonomicke situaci v Lotyssku a nedobrym vyhlidkam se nase rodina rozhodla prestehovat do CR: Ja s dcerou jsme se prestehovali v lednu, pritel zatim zije v Lotyssku. Podporu v nezamestnanosti jsem si prostrednictvim formulare U2 exportovala do CR a hledam si zde praci. Pritel se v Lotyssku mezitim stal nezamestnanym, pobira podporu v nezamestnanosti, kterou se chysta taktez exportovat do CR, kam se bude zhruba za mesic stehovat.
více
Odpověď:
Dobrý den,
pokud máte v ČR trvalé bydliště, máte nárok na dávky státní sociální podpory, jako je příspěvek na dítě či rodičovský příspěvek. Příspěvek na dítě se posuzuje podle příjmů rodiny ve srovnání s životním minimem. Rodičovský příspěvek není na výdělku příjemce závislý. Rodičovský příspěvek lze čerpat pouze do čtyř let věku dítěte.
Bohužel je Váš dotaz překračuje možnosti internetové poradny. Ohledně dávek, na které máte nárok, Vám podle Vaší konkrétní situace poradí Úřad práce.
Eva Fialová
Dobrý den, v současné době jsem na RD, nicméně ve 2 letech dítěte se hodlám vrátit do práce. Od kamarádky jsme slyšela, že jako mataka tak malého dítěte mám nárok si u zaměstnavatele vyžádat speciální podmínky (práce z jiného města, odmítnutí služeb.cest, flexibilní prac. doba apod.) Mohli byste mi prosím poradit, na co vše mám v takovém případě nárok? Dle prac.smlouvy jsem na pozici Key Account Managera, výkon práce Praha. Také bych se chtěla optata, zda kromě prac. zařazení musí zaměstnavatel dodržovat i výši platu dle plateb.výměru, nebo mi může dát plat nižší.
Děkui za odpověď a pomoc.
S pozdravem
Andrea Staňková
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce musí zaměstnavatel zaměstnanci pečujícímu o děti umožnit kratší pracovní dobu, nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Těmito důvody jsou např. omezení či ohrožení provozu zaměstnavatele. Zaměstnanec pečující o děti do věku 8 let smí být vysílán na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem.
V případě, že máte výši uvedenou v mzdovém výměru, může ho zaměstnavatel i bez souhlasu zaměstnavatele měnit. I v tomto případě však platí, že zaměstnavatel je povinen odměňovat zaměstnance stejně za stejnou práci a zákaz diskriminace z důvodu pohlaví.
Eva Fialová
Dobrý den, mám syna, kterému budou 3.4.2013 3 roky, ale do školky mi ho vezmou již od března. Chtěla jsem se zeptat, jak ho můžu do školky dávat, abych měla stále nárok na rodičovský příspěvek. Vím, že dříve to bylo 5 dnů bez ohledu, kolik hodin denně tam dítě je, ale paní ředitelka mi teď sdělila, že bych ho v MŠ mohla mít 48 hodin za daný měsíc, tudíž třeba 12 dnů po 4 hodinách. Je to tak? A dále jak ho můžu dát do školky v dubnu, abych i za duben měla na rodičovský příspěvek nárok. Předem děkuji za informaci. Pavlína
Odpověď:
Dobrý den,
pro nárok na rodičovský příspěvek záleží, zda jste v roce 2012 přestoupila do nového systému čerpání příspěvku. V případě, že je odpověď kladná, máte nárok na rodičovský příspěvek, i když dítě starší dvou let navštěvuje mateřskou školku. Doba docházky na školky není omezena.
V případě, že jste si změnu nezvolila, máte nárok na rodičovský příspěvek za podmínky, že dítě, které ještě nedosáhlo 3 let věku, mateřskou školu, nebo jiné obdobné zařízení pro děti nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci a dítě, které již dosáhlo 3 let věku, navštěvuje v kalendářním měsíci mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů.
Eva Fialová
V listopadu se mam vracet na misto sekretarky,ktere nyni obsadili nekym jinym, chci se zeptat, jestli mi nabidnou jine misto v kancelari, jestli me nemohou dat do delnicke profese.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se vracíte z mateřské dovolené, zaměstnavatel Vám musí přidělit stejné pracovní místo (stejnou "židli"). Po návratu z rodičovské dovolené Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jednostranná změna pracovní pozice není možná. Pokud zaměstnavatel práci podle Vaší pracovní smlouvy nemá, je to překážka na jeho straně Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová
Kamarádka řeší problém v květnu ji bude končit rodičovská dovolená, ale plánují další dítě (co nejdříve). Dříve nepracovala, protože studovala VŠ (dokončeno 2012). Bude mít nárok na mateřskou dovolenou? Jak dlouho by musela pracovat, aby měla nárok?
Odpověď:
Dobrý den,
na mateřskou dovolenou bude mít Vaše kamarádka nárok od prvního dne trvání pracovního poměru. Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je pak 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc a příjem z výdlečné činnosti. Úspěšně ukončené studium se považuje za náhradní dobu nemocenského pojištění, i když Vaše kamarádka v té době nemocensky pojištěna nebyla. Pokud Vaše kamarádka splnila výše uvedených 270 dnů náhradní doby, má teoreticky nárok na peněžitou pomoc v mateřství od prvního dne trvání pracovního poměru.
Eva Fialová
Dobrý den mám mateřskou dovolenou na 4 roky již 2 roky mam za sebou.už rok pracuji brigadně a chtela bych se zeptat jestli při mateřské mohu mí brigady dvě děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
nyní jste v režimu rodičovské dovolené a pobíráte rodičovský příspěvek. Pokud jste zaměstnaná a Vaše brigády jsou u jiného zaměstnavatele, nemusíte svého zaměstnavatele o svých pracovních aktivitách ani informovat, pokud nevykonáváte stejný druh činnosti jako v pracovním poměru. Co se týče rodičovského příspěvku, výše výdělku příjemce příspěvku se nesleduje, jestliže příjemce zajistí celodenní osobní péči o dítě (např. v mateřské školce).
Eva Fialová
Dobrý den,mám dceru rok a pul a otěhotněla jsem,chtěla jsem se zeptat jak je to s mateřskou a rodičovským příspěvkem?jestli mi zustane stejný rodičovský příspěvek nebo se snižuje?
¨Předem Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
na peněžitou pomoc v mateřství máte nárok, pokud splníte v době, kdy byste měla na tento přípěvek nastoupit, podmínku 270 dnů nemocenského pojištění (zaměstnanec, OSVČ) a budete mít příjem z výdělečné činnosti. Pokud tyto podmínky nesplníte, budete mít nárok na rodičovský příspěvek v nejnižší čtyřleté variantě. Vybrat si délku čerpání rodičovského příspěvku budete moci, pokud je otec dítětě teoreticky splňuje podmínky čerpání peněžité pomoci v mateřství.
Eva Fialová
dobrý den chci se zeptat jestly mám nárok na neschopenku a její vyplacení když mám podepsanou jenom dohodu o provedení práce ten růžový papír díky za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
z dohody o provedení práce jste nemocensky pojištěn pouze v měsících, ve kterých dosahuje Váš započítatelný příjem z těchto dohod 10 000 Kč. V těchto měsících pak máte nárok na nemocenskou.
Eva Fialová
Dobrý den, v lednu 2013 jsem ukončila rodičovskou dovolenou a nastoupila do předchozího zaměstnání. Nyní jsem opět těhotná a pracovat budu pouze do října 2013 takže neodpracuji celých 270 dní abych měla nárok na mateřskou dovolenou. Budu mít tedy opravdu nárok pouze na rodičovský příspěvek i když jsem do práce chodila vypomáhat během rodičovské dovolené?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste zaměstnaná, máte vždy nárok na mateřskou a následně na rodičovskou dovolenou. Podmínku 270 denní účasti na nemocenském pojištění splňujete, neboť jste byla v době rodičovské dovolené v pracovním poměru, a tedy i nemocensky pojištěna. V případě, že po návratu z rodičovské dovolené zůstáváte u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku čtyř let, máte po dobu mateřské dovolené nárok na peněžitou pomoc v mateřství vypočítanou z výdělku, kterého jste dosahovala před nástupem na první mateřskou dovolenou, pokud je to pro Vás výhodnější. Jestliže první dítě již v době čerpání peněžité pomoci v mateřství čtyř let věku dosáhne, bude se Vám peněžitá pomoc počítat z výdělku, kterého budete dosahovat před odchodem na druhou mateřskou dovolenou.
Eva Fialová
Dobrý den,
máme holčičku která má v květnu 3 roky a teď moje žena znovu otěhotněla. Miminko čekáme sice až někdy v říjnu ale již teď řešíme co s naší finanční situací. Přiznámse že v systému dávek rodičovských a teřských vůbec nevyznám takže jen popíšu naši situaci:
Moje žena pracovala od 7/2008 do 11/2009 u soukromé firmy s hrubým platem okolo 17 000. Pak šla na nemocenskou (rizikové těhotenství) a v 5/2010 se nám narodila holčička. Pobírala pak standardní mateřskou, která se potom na podzim, překlopila do rodičovské (dali jsme si na 3 roky tj 7600,-). Bohužel zaměstnání měla manželka jen na dobu určitou, smlouvu ji po zjištění jejího těhotenství zaměstnavatel neprodloužil a tak se s v květnu nemá ani kam vrátit. Nové zaměstnání ani nehledá, protože ve školce nám řekli, že malou vezmou až od září. Prosím poraďte, budeme mít nárok i na matetřskou nebo jen na rodičovskou? Je lepší jít v mezičase na pracovní úřad nebo na nemocenskou? Díky
Odpověď:
Dobrý den,
pro nárok Vaší manželky na peněžitou pomoc v mateřství je podstatné, kdy má pracovní poměr skončit. Pokud pracovní poměr skončil v době těhotenství, běží Vaší manželce do skončení jejího pracovního poměru tzv. ochranná doba v délce 180 dnů. Pokud by v této době měla nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství, bude tuto dávku pobírat. Pokud ne, nebude mít na tuto dávku nárok. Po skončení rodičovského příspěvku pobíraného v souvislosti s prvním dítětem by se Vaše manželka měla přihlásit na Úřad práce, aby mohl pobírat podporu v nezaměstnanosti až do nároku na další rodičovský příspěvek. Na nemocenskou nebude mít Vaše manželka nárok, protože v té době již nebude nemocensky pojištěná.
V případě, že jste nemocensky pojištěn a máte příjem z výdělečné činnosti, může si Vaše manželka zvolit variantu čerpání rodičovského příspěvku.
Eva Fialová
dobrý den, chtěla bych se zeptat, z čeho se počítá mateřská v případě, že jsem nucena zůstat po 8 měsíců těhotenství doma na nemocenské. Je nemocenská brána jako čistá mzda, nebo bude můj příjem pro účely výpočtu mateřské za tyto měsíce 0 Kč? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se vypočítává z vyměřovacího základu důchodového pojištění. Nemocenská se do vyměřovacího základu nezapočítává. Peněžitá pomoc v mateřství se Vám bude vypočítávat z průměrné mzdy, kterou jste dosahovala před nástupem na nemocenskou.
Eva Fialová
chtela jsem se zeptat jestli budu mit jako samozivitelka narok na materskou?jsem momentalne v pracovni neschooponosti od 10.10.2012 vyse cisteho vydelku byla 8400
Odpověď:
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomc v mateřství je podmínkou 270 dní nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství a příjem z výdělečné činnosti. Pokud tyto podmínky nesplňujete, nemáte na tuto dávku nárok, ledaže byste se nacházela ve 180 denní ochranné lhůtě. V této lhůtě se nacházíte v případě, že Vaše zaměstnání skončilo v době Vašeho těhotenství a v této 180 denní lhůtě Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
Eva Fialová
Dobrý den,jsem vedenej na ÚP,jako nezaměstnaný a v rámci projektu č. CZ.1.04/2.1.00/72.00001-Vzdělávajte se pro růst! jsem uzavřel dohodu o rekvalifikaci podle zákona § 109 zákona č.435/2004 Sb.,o zaměstnanosti, a podle výhlašky č. 519/2004Sb.
Základní kurz svařovaní dle ČSN 050705-ZK 141 8
tak jestli mám nárok na stravné ,proplacení nákladu na osobní ochranné pracovní prostředky,micí,čistící prostředky max. do výše 2000 Kč na jednoho účastníka, dekuji předem za vaši odpvěd.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 2 odst. 2 vyhlášky č. 519/2004 Sb. se náklady na čistící prostředky, ochranné pracovní prostředky považují za náklady rekvalifikačního zařízení na jednoho účastníka. Nárok na jejich proplacení má tedy rekvalifikační zařízení a nikoliv přímo účastník rekvalifikace.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem v 2měsíční výpovědní lhůtě z důvodu nadbytečnosti, tato mi skončí k 30.4.2013 ( dále 3měsíční odstupné ). Jak by se řešilo, pokud bych ve výpovědní lhůtě otěhotněla? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
během těhotenství a následné mateřské a rodičovské dovolení se nacházíte v ochranné době. V této době Vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď, ale ani pracovní poměr nemůže výpovědí skončit. Pokud byste otěhotněla ve výpovědní době, přeruší se její běh až do doby, než ochranná doba skončí, i kdyby to mělo být až po skončení rodičovské dovolené. Po skončení přerušené výpovědní doby, skonční i Váš pracovní poměr.
Eva Fialová
Dobrý den. Měla bych dotaz ohledně mateřské a porodného. Bydlím s přítelem v podnájmu,ale trv.bydliště mám jinde,oba pracujeme. Já bohužel na dohody,které se mi střídají,jednou DPČ pak DPP,přítel má ještě navíc částečný ID. Pracuji ve škole,takže pracuji 10 měsíců v roce a pak 2 m. jsem na ÚP. Ve škole pracuji už druhým školním rokem. Můj příjem čistý je asi 8000 a přítelův 10000 + ID 5500. Měla bych nárok v tomto případě na porodné,mateřskou a PPM,kolik a jestli vůbec by mi byly vyplaceny tyto příspěvky.? A zda se započítává i ID přítele? Děkuji předem za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
na peněžitou pomoc v mateřství máte nárok, pokud jste účastna 270 dnů v posledních dvou letech na nemocenském pojištění a máte příjem z výdělečné činnosti. Z dohody o pracovní činnost jste nemocensky pojištěná, pokud Váš započítatelný příjem je vyšší než 2 500 Kč měsíčně. Z dohody o provedení práce jste pojištěná pouze byl zúčtován započitatelný příjem v částce vyšší než 10 000 Kč měsíčně. Česká správa sociílního zabezpečení, která peněžitou pomoc v mateřství vyplácí, zjistí, zda splňujete výše uvedené podmínky pro nárok na dávku.
Pokud byste neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete mít nárok na volbu varianty čerpání příspěvku v případě, že otec dítěte by měl nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
Na porodné budete mít nárok pokud Váš čistý příjem je menší než 2,4 násobek životního minima. Pro účely nároku na porodné se přihlíží i k invalidnímu důchodu Vašeho přítele.
Eva Fialová více