Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
mám dvě děti 3 roky(leden) a v březnu 2 roky. V lednu 2012 jsem nastoupila do práce a v
březnu mi končí MD. V září 2010 jsem podala žádost do školky,ale bylo mi zamítnuto.
Tříleté dítě mi od ledna nemohou vzít do školky musí prý dát přednost čtyřletým dětem i když jejich maminka je s druhým dítětem na MD . Prosím poraďte co máme dělat. Babička nám zatím děti hlídá,ale jak dlouho .A na soukromou školku bohužel nemáme.Máme právo na školku pro naše tříleté dítě???
Děkuji Jana
Odpověď:
Problém, který popisujete, je poměrně častý. Právo na to, aby tříleté dítě bylo přijato do školky, neexistuje. Lze pouze vyvíjet tlak na obec, aby vytvořila více míst pro děti ve školkách.
Z Vašeho dotazu mi vyplývá, že mladšímu dítěti budou teprve dva roky. Až do tří let je zaměstnavatel povinen Vám umožnit čerpání rodičovské dovolené, a to i v případě, že jste již nastoupila do zaměstnaní. Můžete se vrátit zpět na rodičovskou dovolenou a zaměstnavatel je povinen Vám její další čerpání umožnit, a to až do tří let věku nejmladšího dítěte.
Po dosažení tří let věku nejmladšího dítěte, je možné si požádat zaměstnavatele o neplacené volno, a být s dětmi na neplaceném volnu až do nástupu dítěte do školky. Zdravotní pojištění za Vás po tuto dobu bude platit stát. Zaměstnavatel nicméně takové žádosti o neplacené volno nemusí vyhovět, je to na jeho uvážení.
Martina Štěpánková více
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli byste mi neporadili, jak si poradit z hlediska sladění práce a mateřské dovolené. Mám ukončené magisterské studium na FFUK, jsem doma s dvěma dětmi, jedné jsou 2,5 roku, té druhé 4měsíce. Nedávno jsem se ocitla v situaci, že se o ně starám sama. Můj jediný příjem je rodičovský 4letý příspěvek, příspěvek na děti od přítele a podpora mých rodičů...na tu se však nemohu spoléhat, takže hledám nějakou práci, nejlépe v domácnosti, abych mohla situaci nějak normálně zvládnout. Nevím, jestli se vůbec takovými věcmi zabýváte...
děkuji za odpověď
Odpověď:
V rámci poradny poskytujeme právní poradenství, nepomáháme s hledáním zaměstnání a umístěním na pracovní trh.
Zkuste se obrátit na úřad práce, aby Vám případně pomohl najít vhodné zaměstnání, stejně tak jej požádejte o pomoc při řešení Vaší složité sociální situace, aby Vám případně poskytli informace o možných sociálních dávkách.
Martina Štěpánková
Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou, pracovní dobu až do 18ti hodin, jsme samoživitelka s 12 letým dítětem, chci podat výpovědvěď : "Tímto dávám, v souladu s ustanovením § 50 odst. 3 zákoníku práce, výpověď z pracovního poměru – rodinné důvody (péče o dítě ve věku povinné školní docházky)." Musím si najit práci na ranní směnu. Ráda bych věděla, zda když výpověd podám takto, budu krácena na pracovním úřadě na podpoře. Děkuji Ivana
Odpověď:
Výši podpory v nezaměstnanosti upravuje § 50 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Pokud zaměstnanec ukončí zaměstnání sám nebo dohodou bez vážného důvodu bude mít nárok pouze na nižší podporu. Co je považováno za vážné důvody, zákon již blíž nespecifikuje. Nicméně péče o dítě by měla být za závažný důvod považována.
Doporučuji Vám věc nejprve zkonzultovat s příslušným úřadem práce, neboť úřad práce bude rozhodovat o tom, zda tyto důvody uzná jako vážné a rozhodne o poskytování podpory v nesnížené míře.
Zvažte, zda musíte skutečně ukončit pracovní poměr. Neuvádíte, jaké vykonáváte zaměstnání a proč máte pracovní dobu do 18.00 hod., a zda by se dala pracovní doba upravit.
více
Dobrý den, od 1.12.2010 jsem na pracovním úřadě. Před tím jsem měla dost náročnou práci na plný prac. poměr po dobu několika let. Nyní jsem v 9tém týdnu těhotenství a termín porodu vychází buď na 31.7.2012 nebo 8.8.2012. Na PPM nárok nemám, ale existuje nějaká možnost, abych si mohla zvolit tříletou variantu rodičovského příspěvku? Např. být od začátku roku osvč, spolupracující osobou, či být zaměstnaná po kratší dobu před nástupem na ppm..? Nechci čtyřletou variantu a ráda bych udělala vše proto, abych jí mít nemusela. Plat manžela bohužel použít nemohu, jelikož on je osvč a neplatí si dobrovolně nemocenské pojištění. Pokud existuje nějaká varianta, jak docílit možnosti volby, prosím o její zaslání. Moc Vám předem děkuji. Bohužel s úřady nemám dobrou zkušenost a proto se obracím na Vás. Ještě jednou děkuji za jakoukoliv radu.
Odpověď:
Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství pro OSVČ je:
účast na nemocenském pojištění po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství
účast na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.
Obě tyto podmínky musí být splněny zároveň, pokud byste se nyní stala OSVČ a přihlásila se k nemocenskému pojištění, nebyla byste schopna tyto podmínky splnit.
Možností, jak dosáhnout volby čerpání rodičovského příspěvku by bylo, pokud by Vám vznikl nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem, nemocenská v souvislosti s porodem náleží ženě, která nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ale je nemocensky pojištěna. Na počátku 6 týdnů před plánovaným porodem byste musela být nemocensky pojištěna.
Můžete se v této věci obrátit na informační linku České správy sociálního zabezpečení 840 406 040.
Martina Štěpánková více
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně zjištění nároku na otcovství. Jsem těhotná již v e 4měsíci a s přítelem čekám miminko, ale měli jsme mezi s sebou nějaké problémy a byli od sebe něž jsem zjistila,že jsem těhotná a někoho jsem poznala,ale vzhledem ke zjištění těhotenství jsem to oznámila svému příteli se kterým jsme si dali nějaký čas od sebe a moc se na mimčo těší,a bude uveden do rodného listu.Ale nastal problém s novým přítelem,který mi dělá problémy že je určitě jeho a chce ted test otcovství přitom žiji se svým přítelem a já po něm nic nechci jestli má nárok na otcovství.když nebude nikde uveden...
Odpověď:
Vzhledem k tomu, že nejste vdaná, neuplatní se domněnka otcovství, tedy, že za otce dítěte se považuje manžel ženy, která dítě porodila. K určení otcovství dojde souhlasným prohlášením rodičů, a to učiněným buď před matričním úřadem nebo před soudem. Bez Vašeho souhlasu tedy nebude možné, aby byl muž, který podle Vás není otcem dítěte, zapsán do rodného listu. V případě, že nedojde k dohodě, bude muset otcovství na návrh určit soud.
Muž, který bude uveden jako otec dítěte v rodném listu, má povinnost podílet se na výchově a výživě dítěte a zároveň právo se podílet na výchově dítěte, tedy se s dítětem pravidelně stýkat.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o posouzení jestli mi vznikne nárok na PPM.
Od dubna 2007 jsem pracovala v cizině až do 10. ledna 2010 poté jsem byla na pracovním úřadě (pár měsíců v Irsku potév čechách navazovalo to na sebe) až do 10. ledna 2011 kdy jsem byla zaměstnaná v Bratislavě ve firmě SAS do 7. března. Poté opět na pracáku a od 1.5. 2011 v čechách do 31.12. 2011. Tenhle den mi skončila smlouva na dobu neurčitou a už mi ji neprodloužili. Rodit bych měla okolo 20.května. Myslím tedy že podmínka 270 dní je splněna a jsem v ochranné lhůtě tak nárok mám. Můžete mi prosím nasat co si o tom myslíte?
Dále ještě jedna otázka: jsem česka manžela mam slovaka,Budu rodit v květnu v cesku pvní dítě, Nyní jsem na rizikovém. On ma trvalý pobyt na slovensku a v česku mi porodne zamítnou jelikož manžel má vyšší příjem než je limit. Mame sanci ho dostat na slovensku a co k tomu budem potrebovat. Pokud ne jaké podmínky bychom museli splnovat pro získání tohoto příspěvku
Děkuji mockrát za jakoukoliv radu.
Sedálová Jana
Odpověď:
Dobrý den,
abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musíte být účastna v nemocenského pojištění v České republice. Pokud pracujete v cizině, musí být v České republice sídlo zaměstnavatele. Pokud jste pracovala pro slovesnkého zaměstnavatele na Slovensku, nemáte sice nárok na peněžitou pomoc v mateřství v ČR, ale pravděpodobně budete mít nárok na obdobnou dávku na Slovensku. Doporučiji Vám proto obrátit se na tamní úřady. Toto i týká i nároku na porodné.
S pozdravem,
Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den, zaměstnavatel aby mi nemusel vyplácet odstupné, dal mi důtku za hrubé porušení kázně s tím, že pokud se toto bude opakovat, rozváže se mnou pracovní poměr. Chci se bránit, tím, že zaměstnavateli písemně sdělím, že s důtkou nesouhlasím. Zajímá mě, jestli tento nesouhlas má vůbec nějakou váhu a JAKÉ KROKY NÁSLEDUJÍ POTÉ?. Mám vůbec nějaká práva?
Předem děkuji za rychlou odpověd.
S pozdravem
Jana
Odpověď:
Situace, kterou popisujete je poměrně častá, a zaměstnavatelé ji využívají k tomu, aby se zaměstnancem mohli ukončit pracovní poměr a nemuseli mu platit odstupné. Zákoník práce nestanoví žádný postup jak se takové výtce bránit. Zákoník práce pouze v § 52 písm. g) stanoví: "pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi,"
více
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda-li mám nárok na dorovnání peněžité pomoci v mateřství a následovné rodičovské od německých úřadů až do výše tamních příspěvků, když manžel v Německu pracuje. Před nástupem na mateřskou jsem pracovala v ČR a pracovní poměr zůstal zachován. Celá rodina žije trvale bytem v ČR.Kde se případně o doplatky žádá a co je k tomu zapotřebí. Děkuji
Odpověď:
Peněžitá pomoc v mateřství je dávkou podle českého zákona o nemocenském pojištění a její výše se odvozuje od výše příjmu. Naopak rodičovský příspěvek je dávkou podle zákona o státní sociální podpoře a jeho celková výše je přesně dána. Vzhledem k tomu, že zde pracujete a trvale žijete, tak pobíráte dávky podle českého systému sociálního zabezpečení.
Dobry den,
chtel jsem se optat zda-li jsou nejake omezeni pro prideleni materske dovolene pro mou pritelkyni, ktera je Francouzska a pracuje v České republice jako zaměstnanec.
predem dekuji
Odpověď:
Pokud je Vaše přítelkyně v České republice zaměstnána, potom je účastna
na nemocenském pojištění a splní-li zákonné podmínky bude mít nárok na
peněžitou pomoc v mateřství.
Podmínkou je trvání pracovního poměru v době nástupu na mateřskou
dovolenou (obvykle 6 týdnů před plánovaným porodem) nebo trvání ochranné
lhůty, která činí 180 dní od skončení zaměstnání.
Druhou podmínkou je účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu
270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou
dovolenou.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
ráda bych Vás požádala o nějaký seznam novodobější či kvalitní literatury, příp. i odkazy na internet, zabývající se touto problematikou - diskriminace z důvodu věku a pohlaví.
Předem velmi děkuji a přeji příjemné prožití svátků,
Irena
Odpověď:
Dobrý den,
doporučila bych vám odkaz na stránky Gender Studies, na naše publikace a jiné výstupy (http://www.genderstudies.cz/publikace/) a dále stránky http://www.ageismus.cz/ a Poradnu pro občanství http://www.poradna-prava.cz/.
Dobrý den. Obracím se na Vás s žádostí o radu. Nyní jsem na mateřské dovolené, od 1.ledna přecházím na rodičovskou dovolenou na 3 roky. Před nástupem na mateřskou jsem pracovala v jedné firmě jako prodavačka se smlouvou na neurčito. Firma v téhle době zavřela všechny svoje provozovny a přešla jen na internetový prodej. Dozvěděla jsem se ale, že výpověď mi dána nebude. Je toto správný postup? Místo výkonu práce, které mám ve smlouvě už neexistuje. Mám tedy trvat na výpovědi a odstupném? Děkuji za informaci a přeji hezké vánoce a šťastný nový rok 2012
Odpověď:
Vzhledem k tomu, že jste na rodičovské dovolené, zaměstnavatel pravděpodobně Vaší situaci neřeší. Po návratu z Vaší rodičovské dovolené bude muset změnu řešit, neboť Vy budete mít právo nastoupit na místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě. Potom se zaměstnavatel s Vámi bude muset buď domluvit na změně pracovní smlouvy, s čímž Vy nejste povinna souhlasit, nebo Vám dát výpověď z tzv. organizačních důvodů, přičemž budete mít nárok na odstupné.
Dobrý den,
synovi bude 27.12. 6let. od 1.1.2012 jsem nezaměstnaná.
Jelikož nemáme zajištěné s manželem hlídání v případě synovi nemoci. Rozhodli jsme se, že zůstanu doma jako pečující matka o dítě. Syn navštěvuje mateřskou školku - předškolák - může docházet celý den? jaké pojištění
- zdravotní, sociální si mám platit? -musím se nahlásit na nějaký úřad? Děkuji a přeji příjemné Vánoce
Odpověď:
Podle §7 odst. 1 písm. l) zákona o veřejném zdravotním pojištění platí stát za pojištěnce zdravotní pojištění, pokud pečuje osobně celodenně a řádně alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka péče se podle tohoto ustanovení považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy.
Váš syn tedy může navštěvovat školku maximálně 4 hodiny denně, pak za Vás zdravotní pojištění bude hradit stát.
Až váš syn dosáhne věku 7 let, pokud nenastoupíte do záměstnání nebo se neevidujete na úřadě práce, si budete muset hradit zdravotní pojištění sama.
Skutečnost, že nyní pečujete o dítě mladší 7 let, musíte nahlásit své pojišťovně.
Na úřad práce nejste povinna se hlásit, pokud nechcete zprostředkovat zaměstnání.
Martina Štěpánková více
Mám podezření na sexuální harašení vychovatele na dívčím intru, jak postupovat?
Odpověď:
Pokud máte takovéto podezření, měla byste jej ohlásit vedení internátu, které by se mělo vecí následně zabývat.
Martina Štěpánková
Dobry den, vcera v noci se udelalo me tehotne manzelce (7 mesic) nevolno(bolesti bricha), rano v 5:30 me pozadala, abych ji radeji odvezl k jejimu lekari zhruba 70 km na kontrolu a vysetreni,protoze by to sama nezvladla.Ten nas poslal k dalsimu vysetreni do nemocnice s tim at prinesu propustku, ze mi ji potvrdi.Po zhruba 3-4 hodinach stravenych v cekarnach mi sdelili, ze si tam manzelku radeji nechaji na pozorovani.Tento den jsem jiz nesel do prace,protoze bych prijel akorat na konec smeny 14:00.Zamestnavatel mi dnes den pote odmita vydat propustku, ci proplatit zpetne tento den.Pokud manzelku propusti dopoledne v me pracovni dobe, budu muset pro ni opet dojet.Budu mit na tuto cestu narok na propustku? Ma na toto zamestnavatel pravo?Muzu se pripadne nejak branit?A jak to tedy spravne podle zakona ma byt? Diky za odpoved
Odpověď:
Popisovanou situaci upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Podle tohoto nařízení náleží zaměstnanci při doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Pokud jde o doprovod manžela, náleží zaměstnanci také náhrada mzdy nebo platu.
Zaměstnavatel je tedy povinen Vám den, kdy jste manželku k lékaři doprovázel proplatit, stejně tak doprovod od lékaře (z nemocnice). Nařízení sice omezuje nárok na volno na jeden den, tedy v kuse, nicméně neomezuje počet techto dnů.
Martina Štěpánková
Zamestnavatel pozaduje po navratu z rod.dovolene neoficialni mesicni zkusebni lhutu,aby zjistil,zda nam opetovna spoluprace vyhovuje. Ma na to narok?
Odpověď:
Po návratu z rodičovské dovolené k témuž zaměstnavateli po Vás zaměstnavatel novou zkušební lhůtu požadovat nemůže, zkušební dobu lze sjednat pouze při nástupu do zaměstnání.
Pro zaměstnavatele by to mohl být velmi snadný způsob, jak s Vámi ukončit pracovní poměr, neboť ve zkušební době s Vámi může ukončit pracovní poměr kdykoli a bez uvedení důvodu, nemusel by Vám tak dávat ani výpověď, kde běží dvouměsíční výpovědní lhůta, ani odstupné.
Martina Štěpánková
Péčuji o dítě do 7 let,jsem doma a tuto skutečnost jsem nahlásila na zdravotní pojištovně,na doporučení prac.úřadu.Zajímalo by mě,zda může moje dcera navštěvovat jako předškolák alespon částečně školku? Nebo jestli se musím na poj.odhlásit a přehlásit se na prac.úřad aby mohla jít dcera v září do školky?bydlíme na vsi a práce tu není děkuji za odpověd s pozdravem sv.Kryšpína
Odpověď:
Podle §7 odst. 1 písm. l) zákona o veřejném zdravotním pojištění platí stát za pojištěnce zdravotní pojištění, pokud pečuje osobně celodenně a řádně alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka péče se podle tohoto ustanovení považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy. Vaše dcera tedy může navštěvovat školku maximálně 4 hodiny denně, pak za Vás zdravotní pojištění bude hradit stát.
Dobrý den,
Jsem zaměstnán ve stálém pracovním poměru na dobu určitou. S přítelkyní máme dvou měsíční dceru se kterou musíme jezdit 2x týdně do 50Km vzdálené nemocnice. Mám jako otec nárok na proplacení dne od zaměstnavatele když je přítelkyně na mateřské dovolené?
Odpověď:
Nárok na pracovní volno upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle tohoto nařízení musí zaměstnavatel poskytnout pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu i k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Podmínkou je, že doprovod je nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Volno se obvykle poskytuje pouze jednomu rodinnému příslušníkovi, cestu by proto měla absolvovat přítelkyně s dítětem sama. To, že cestování do nemocnice společně s Vámi by jí usnadnilo cestu, není podle převažující teorie důvodem pro poskytnutí volna. Jednoznačný názor na tuto otázku však není a soudní judikatura je v tomto nedostatečná a nelze odhadnout, jak by případný spor se zaměstnavatelem o poskytování volna dopadl.
Nařízení vlády č. 590/2006 Sb.
Doprovod
více
Dobrý den,
může si zaměstnavatel stanovit čas na návštěvu lékaře, který zaměstnanci proplatí? Tedy např. stanoví 4 hodiny jako dobu "nezbytně nutnou k návštěvě lékaře" a další čas pak zaměstnanec musí čerpat jako dovolenou, případně napracovat? Pokud ne, jak se lze proti tomu bránit? Děkuji.
Odpověď:
Nárok na pracovní volno upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle tohoto nařízení musí zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu, a to na nezbytně nutnou dobu, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu a pokud vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (nejbližší zdravotnické zařízení). více
Dobrý den,
prosím mohla bych od Vás dostat radu, co dále očekávat a jak postupovat v změstnání:
Dostala jsem písemné napomenutí a upozornění na možnost výpovědi za to, že jsem odešla ve fixní pracovní době k lékaři, aniž by o tom můj nadřízený věděl. Jelikož se jednalo o pooperační rehabilitaci, odcházela jsem k lékaři každý druhý den po dobu měsíce a půl. Můj nadřízený o tom věděl a vědomě lhal, když se ho hlavní manažerka ptala, zda o tom ví či ne. Bohužel je to slovo proti slovu, protože to nikde nebylo napsáno, ani jsem mailem neoznamovala, že odcházím. Evidentně si na mě hledají něco, za co by mě mohli vyhodit bez nároku na odstupné.
Prosím o radu, jak to teď bude. Známý právník mi řekl, že by se mi muselo dostat ještě dalších dvou napomenutí, aby mohlo dojít k výpovědi. Jenže ty napomenutí už nemusí být písemnou formou. Jak to tedy probíhá a musí se týkat stejné věci, za kterou jsem dostala to písemné? Dále, písemné napomenutí by mělo mít platnost "pouze" půl roku, poté se ruší a muselo by přijít další?
Doufám, že je můj dotaz srozumitelný a předem mockrát děkuji za odpověď a rady.
S pozdravem více
Odpověď:
Zákoník práce nestanoví žádný postup jak se takové výtce bránit. Zákoník práce pouze v § 52 písm. g) stanoví: "pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi,"
Z uvedeného vyplývá, že stačí pouze jedno písemné upozornění a následně již může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď. Pokud půlroční doba uplyne, musí znova zaměstnavatel zaměstnance písemně upozornit a teprve pak mu může dát výpověď. více
Dobrý den, prosím o radu. 1.1.2012 se má vrátit z rodičovské dovolené po třech letech naše zaměstnankyně (kuchařka škloní jídelny). Na její místo jsme přijali kuchařku na dobu určitou, která se velmi osvědčila, na rozdíl od původní zaměstnankyně, se kterou byly neustále problémy (špatný výkon práce, spory s kolegyněmi apod.). Vím, že má na svoje pracovní místo nárok, ale s novou kuchařkou jsme opravdu velmi spokojeni a i jí mrzí, že musí místo opustit a při představě, že zase nastanou s původní zaměstnankyní problémy, navíc bude určitě stále s dítětem doma, protože pro ni není místo v MŠ a nemá stálé hlídání, jsme všichni zoufalí. Ona se samozřejmě vrátit chce, protože bydlí hned vedle MŠ a jiné místo nemá. Mohu s ní, jako zaměstnavatel, sjednat novou zkušební dobu, nebo ji přijmout na dobu určitou? Vím, že to maminky po mateřské dovolené nemají s hledáním zaměstnání jednoduché, a je mi trapné napsat, že se jí chceme zbavit, ale jsme Mateřská škola, zřízemá MČ, a po jejím odchodu ma MD máme konečně opravdu dobrý kolektiv, který se s jejím návratem určitě rozpadne. Jak mám postupovat, abych se nedostala do rozporu se zákonem? Děkuji za odpověď. více
Odpověď:
S matkou vracející se po mateřské dovolené nelze sjednat novou zkušební dobu, a ani změnit pracovní poměr z doby neurčité na dobu určitou. Tato změna by byla možná jen se souhlasem zaměstnankyně, neboť by se jednalo o změnu pracovní smlouvy.
Pracovní poměr lze ukončit jen způsobem stanoveným zákoníkem práce.
Pokud jste se zaměstnankyní dlouhodobě nespokojeni, neboť si špatně plní své pracovní povinnosti, je možné jí dát výpověď podle § 50 písm. g) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, pokud by byla v posledních 6 měsících písemně na tuto skutečnost upozorněna.
Podle uvedeného ustanovení lze "pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi,".
více