Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Martina | 8.5.2010 14:20:50 | Návrat do práce pomateřskédovolené

Dobrý den. V současné době jsem na rodičovské dovolené s dvojčátky. 15.6.2010 jim budou 3 roky a měla bych tedy nastoupit zpět do práce. Děti již jsou přijaty do mateřské školy, nicméně nástup je možný až od 1.9.2010. Požadovala jsem nástup do práce rovněž od 1.9.2010 s ohledem na umístění dětí ve školce a zkrácenou pracovní dobu. Zaměstnavatel mi odmítá s pozdějším nástupem do práce vyhovět a zkrácenou pracovní dobu mi nabídl v tom smyslu, že bych 3 dny v týdnu pracovala od cca 8hod do cca 18hod a 2 dny v týdnu bych měla volno. Na to já ale bohužel přistoupit nemohu poněvadž by děti 3 dny v týdnu neměl kdo ze školky vyzvedávat, školka končí denně v 16,30 (manželovi to práce rovněž neumožňuje). Chtěla bych se tedy zeptat jestli mohu po zaměstnavateli požadovat zkrácenou pracovní dobu denně, abych měla možnost děti ze školky vyzvednout a jestli je tento povinen mi vyhovět.Děkuji.

Odpověď:

Zaměstnavatel není povinen umožnit rodičům dítěte zůstat doma na neplaceném volnu poté, co dítě dovrší 3 let a skončí tak rodičovská dovolená. A to ani v případě, pokud dítě nastupuje do školky později.
Podle § 241 zákoníku práce, pokud požádá zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Požádejte tedy svého zaměstnavatele s odvoláním na toto ustanovení zákoníku práce, aby Vám umožnil úpravu pracovní doby, která Vám umožní vyzvedávat děti ze školky. Pokud bude zaměstnavatel namítat, že Vám toto nemůže umožnit z provozních důvodů, je povinen specifikovat o jaké vážné provozní důvody se jedná. Nestačí, aby se pouze obecně odvolal na provozní důvody.

Martina Štěpánková

Kída | 5.5.2010 20:36:03 | nadělávaní

Dobry den,mám dotaz dělám u soukromníka,ktery nám zaměstnancum dal na výběr jestli chceme/nechceme nadělávat pracovní dny mezi vánočními svátky-sobotami.letos to vychází na 9 sobot.abychom byli 14dnu doma.72% zaměstnancu souhlasilo s naděláváním a 28% nechce nadělávat,jsem ve druhé skupině.Pokud nesouhlasím muže my to zaměstnavatel nařídit,když souhlasíla většina,o příplatek my nejde ten nám nezaplatí,dovolenou mám 10dnu léto a 10dnu si nechávám na vánoce.děkuju

Odpověď:

Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů nemůžeme zodpovídat dotazy překračující rámec poradny zaměřené na diskriminaci a slaďování profesního a rodinnného života.
Zkuste se obrátit na občanskou poradnu www.obcanskeporadny.cz

Martina Štěpánková

Zimová | 5.5.2010 13:50:02 | Propustka k lékaři

DD, zajímalo by mne na kolik návštěv v měsíci mám nárok bez nutnosti čerpání dovolené nebo napracování v případě že jdu na vyšetření s 6ti letou dcerou a jedna návštěva nikdy nepřekročí 3,5h (dělám na 7h úvazek). Dcera pořebuje 4 předoperační vyšetření a vychází to do jednoho měsíce. Děkuji Zimová

Odpověď:

Doprovod dítěte k lékaři upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Podle tohoto nařízení máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu k doprovodu dítěte do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Pracovní volno se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Nařízení nijak neomezuje kolik dnů v měsíci můžete čerpat uvedené pracovní volno, neměl by být proto problém absolvovat 4 vyšetření za měsíc.

Martina Štěpánková

Veronika Nová | 4.5.2010 12:18:10 | neproplacené jízdné

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,zda byste mi poradili ohledně jízdného, které mi nezaplatil bývalý zaměstnavatel, ač se k tomu zavázal. Nejde tu o diskriminaci ohledně věku ani pohlaví, ale o diskriminaci ano, neboť ostatním zaměstnancům toto jízdné proplatil. Děkuji Vám velmi za odpověď. Případně Vás prosím o sdělení, kam bych se mohla s tímto obrátit, už jsem to řešila s inspektorátem práce, ale vůbec mi nepomohli. Děkuji. S pozdravem Veronika Nová.

Odpověď:

Pokud Vám zaměstnavatel odpírá zaplatit jízdné, na které máte nárok. Je jedinou další možností obrátit se na soud a zaměstnavatele žalovat.
Není zřejmé, zda jste se byla na inspektorátu práce pouze informovat nebo jste podala oficiální stížnost na zaměstnavatele, neboť to je také možné. Pokud jste podala oficiální stížnost a inspektorát se s ní nezabýval, je možné stěžovat si na inspektorát Veřejnému ochránci práv.
Aby se jednalo o diskriminaci podle zákoníku práce, musel by být důvodem, proč Vám zaměstnavatel odmítl jízdné proplatit, některý diskriminační důvod, tedy rasa, věk, pohlaví, náboženství, zdravotní postižení či sexuální orientace.

Martina Štěpánková

pavlína | 3.5.2010 13:10:20 | návrat po rd a zrušení místa

Dobrý den,chtěla bych vědět jak mám postupovat.18.9.2010 mi končí 3 letá md a můj zaměstnavatel zrušil pobočku kde jsem pracovala,zaměstnance propustil s odstupným a já nemám ani zápočtový list a ani výpověď jsem nedostala a nevím jestli se mám sama ozvat a nebo počkat a na co mám nárok.Děkuji za odpověď

Odpověď:

Pokud jste ještě nedostala výpověď, je pravděpodobné, že zaměstnavatel čeká, až Vám skončí rodičovská dovolená. Pokud s Vámi chce ukončit pracovní poměr z důvodu, že zrušil pobočku, může tak učinit i v průběhu Vaší rodičovské dovolené. Je samozřejmě povinen Vám dát odstupné a vydat zápočtový list. Již nyní se můžete obrátit na zaměstnavatele s tím, že se blíží konec Vaší rodičovské dovolené, a že byste chtěla vědet bližší informace o pokračování vašeho pracovního poměru.

Martina Štěpánková

Lenka | 2.5.2010 16:51:10 | výpověd

dobrý den mám dotaz dostala jsem k 4.5 dohodu o rozvázání pracovního poměru bylo to pod šíleným nátlakem chtěla jsem se zeptat jestli mužu tuto dohodu napadnout a jestli je nějaká šance na abych dostala 2 měsíční odstupné když jsem to nechtěla podepsat tak na mě ihned paní vedoucí psala hrubé porušení kazně což jsi ničeho nejsu vědoma ani jsem to nečetla ani jsem to nepodepsala a tak jsem pod tím nátlakem podepsala tu výpověd a ještě by mě zajímalo jestli mám nárok na vyplacení dovolené jedná se o 7 dní lonské a o 6 letošní za ty 4 měsíce co jsem odpracovala a ještě bych ráda vědela pokud mám na tu dovolenou nárok do kdy mě ji musí vyplatit děkuji

Odpověď:

Pokud jste podepsala dohodu o skončení pracovního poměru, je velmi obtížné se proti takové dohodě bránit, neboť dohoda představuje souhlasné prohlášení dvou stran. Nárok na odstupné byste měla pouze v případě, že důvodem uzavření dohody byly organizační důvody na straně zaměstnavatele, tedy že se zaměstnavatel ruší nebo jeho část, přemísťuje se nebo jeho část nebo pokud jste se stala nadbytečnou a zaměstnavatel pro Vás nemá práci. Pokud Vám zaměstnavatel odmítne odstupné vyplatit, musela byste se obrátit na soud a podat na něj žalobu. Na dovolenou nárok máte, a pokud jste ji nevyčerpala, máte nárok na její proplacení.
Zaměstnavatel by Vám ji měl proplatit nejpozději v nejbližším výplatním termínu po skončení zaměstnání.

Martina Štěpánková

Eda | 2.5.2010 14:41:45 | ošetření u lékaře

Dobrý den měl bych dotaz.Může zaměstnavatel požadovat,nebo nařídit,aby zaměstnanec navštěvoval lékaře jen ve svém pracovním volnu(zaměstnanec pracuje turnusovým způsobem)a musí toto zaměstnanec striktně dodržovat?Je to dáno zákoníkem práce,nebo to musí být obsaženo a jasně definováno v kolektivní smlouvě?Co je možno si představit a co definovat pod pojmem neodkladné ošetření?Může vůbec zaměstnavatel zjišťovat u ošetřujícího lékaře zaměstnance zda šlo o neodkladné ošetření či zda nemohla být návštěva provedena v den zaměstnancova volna?Může tuto informaci vůbec ošetřující lékař o ošetřovaném zaměstnavateli podat?
Za případné zodpovězení dotazů děkuji s pozdravem Erik

Odpověď:

Není zřejmé jaké výhody máte na mysli. Pokud jde o zaměstnání, tak v době, kdy jste těhotná jste v tzv. ochranné době. Po tuto dobu je výrazně omezena možnost zaměstnavatele Vám dát výpověď. S těhotnou zaměstnankyní také zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr.
Pokud těhotná zaměstnankyně koná práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ní vhodná. Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas atd.

Martina Štěpánková

aripeky | 29.4.2010 15:12:52 | doprovod k lékaři

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má můj známý nárok na místo v sanitce jako doprovod své tety,o kterou pečuje jako o osobu blízkou, když tato paní jede do nemocnice na kontrolu k lékaři. Paní není schopna bez pomoci na vyšetření přijít. oba jsou pojištěnci VZP. Děkuji

Odpověď:

Poradna je zaměřena na diskriminaci a na slaďování rodinného a profesního života. Dotaz překračuje rámec právní poradny, nejsme bohužel z kapacitních důvodů schopni zodpovídat všechny dotazy.

Martina Štěpánková

Petra | 29.4.2010 13:52:03 | Čerpání dovolené předmateřskou dovolenou

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jak je to s čerpáním dovolené před nástupem na mateřskou dovolenou. Jestli má zaměstnavatel právo nám nařídit počet dnů dovolené, které si musíme vybrat před nástupem na MD. Jedná se o jednosměnný provoz, na mateřskou jdu 1.8.2010 a mám si vybrat 2 týdny dovolené. Děkuji za odpověď. Petra

Odpověď:

Podle § 217 zákoníku práce určuje dobu čerpání dovolené zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené. Zaměstnavatel Vám tedy může nařídit, abyste dovolenou čerpala, neboť zaměstnanec by měl čerpat dovolenou v roce, v níž mu na ní vznikl nárok. Zaměstanvatel je nicméně povinen přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance.

Martina Štěpánková

Lenča | 29.4.2010 09:02:06 | PN a sňatek

Dobrý den, v sobotu 24.4.jsem uzavřela sňatek, nevím jestli je problém, že jsem na PN (rizik. těhot.) a jsem omezena pouze vycházkami. Obřad proběhl v době vycházek. V těhotenské poradně mi ale sestra tvrdila, že jsem ěla neschopnost ukončit a po svatbě na ní nastoupit s novým jménem, ale doktorka mi neřekla ani slovo a věděla to, radila, že mám být hlavně opatrná. Může být sňatek považován za neplatný??? Můžete mi prosím k tomu něco více napsat. Děkuji předem.

Odpověď:

Sňatek není v žádném případě neplatný. To zda jste byla nebo nebyla na neschopence nemá na platnost sňatku žádný vliv. Spíše jde o to, že pokud jste na nemocenské, měla byste dodržovat lékařem stanovený režim. Jeho porušení může vést k tomu, že Vám zanikne nárok na dávku nemocenská.
Pokud obřad proběhl v době vycházek, tak by neměl být se svatbou žádný problém.

Martina Štěpánková

Ana | 28.4.2010 09:09:22 | Šikana

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má zaměstnanec možnost ochrany před šikanou v zaměstnání. U mně se jedná o případ, kdy vedoucí zavinila chyby a teď to chce hodit na mně. DÉKUJI ZA odpověď

Odpověď:

Ochrana před šikanou v zaměstnání je poměrně komplikovaná. Je možné celou situaci řešit v rámci zaměstnavatele s vyššími nadřízenými.
Případně se pokusit o mediaci za účasti třetí osoby, která by se pokusila řešit nastalý problém. Ovšem s mediací byste musela souhlasit jak Vy, tak Váš zaměstanavatel. Pokud není možné řešit problém v rámci zaměstnavatele, je možné podat stížnost na ispektorát práce. Krajní možností je potom žaloba k soudu.
Doporučuji Vám se obrátit na občanskou poradnu v blízkosti Vašeho bydliště, kde s Vámi budou moci celou situaci projednat detailněji. http://www.obcanskeporadny.cz/

Martina Štěpánková

Kuky | 27.4.2010 22:47:52 | Mateřská dovolená

Dobrý den, mám pracovní smlouvu na dobu určitou do 31. 08. 2010 a nyní budu odcházet na mateřskou dovolenou. Jak to budu mít s mateřskou dovolenou a pracovní smlouvou? Předpokládám dobře, že se o dobu mateřské dovolené prodlouží doba trvání pracovní smlouvy a poté se smlouva ukončí? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Pokud máte smlouvu na dobu určitou, skončí pracovní poměr uplynutím doby, na kterou byla sjednána, bez ohledu na to zda nastoupíte na mateřsku dovolenou.
Nicméně pokud splníte zákonem o nemocenském pojištění stanovené požadavky, tedy účast na pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech a bude trvat účast na nemocneksém pojištění v době, kdy půjdete na mateřskou dovolenou (nebo budete v ochranné lhůtě činící 180 dnů od skončení zaměstnání) budete mít nárok čerpat peněžitou pomoc v mateřství, a to v v případě, že mezitím Váš pracovní poměr skončí.

Martina Štěpánková

Edyta | 26.4.2010 19:40:10 | Neoprávněná výpově

Dobrý den !CHci se zeptat - bylami udělena výpověď z pracovního poměru - důvod neznám,protože jsem ji nepodepsala! Po této skutečnosti, mi byla udělena výtka, která mi bude zaslána poštou.Je mi vytýkáno že jsem si vzala neoprávněně peníze z pokladny.Peníze jsem si sice opravdu vzala(2000,-kč) v domění že si je vzít mohu, prtože mi byli ten den přislíbeny že je ještě ten týž den dostanu.Protože mi zaměstnavatel již dva měsíce zpětně dluží mzdu.Jak mám dál postupovat, když chci v zaměstnání dál setrvat. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Jak stanoví zákoník práce, výpověď musí být dána písemně a doručena druhému účastníku, jinak je neplatná. Zákoník práce uvádí pouze „doručení“, tedy skutečnost, že výpověď se dostane do dispozice druhé strany (Vás jako zaměstnance), nikoliv podepsání výpovědi. Pokud se zaměstnavatel pokoušel Vám písemnou výpověď doručit do vlastních rukou na pracovišti, ve Vašem bydlišti nebo kdekoliv jinde a Vy jste si ji nepřevzala, pohlíží se na to, jako byste písemnost ten den převzala a od té doby Vám běží výpovědní lhůta. Samozřejmě je k tomu nutné, aby měl zaměstnavatel potvrzení, že Vám výpověď odeslal. Jestliže došlo k předání výpovědi doporučenou zásilku, kterou si zaměstnanec v úložní době nevyzvedne na poště, považuje se tato zásilka za doručenou dnem, kdy se vrátila zaměstnavateli poštou jako nedoručitelná. Pokud s výpovědí nesouhlasíte a jste přesvědčena, že Vám výpověď byla dána v rozporu se zákonem, je nutné podat žalobu na neplatnost výpovědi. více

Lucie Soušková | 25.4.2010 10:28:32 | Mám nárok na mateřskou, mámnárok volby na délkurodičovské dovolené?

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na mateřskou dovolenou, nebo budu muset hned po porodu nastoupit na rodičovskou? Jsem studentka vysoké školy a v červnu mě čekají státnice - tudíž studium ukončuji. Zároveň jsem od řína 2007 zaměstnaná na dobu neurčitou - dohoda o pracovní činnosti. Budu mít možnost volby délky rodičovské dovolené? Má zaměstnavatel právo mě vyhodit, když jsem těhotná a ve smlouvě je napsáno, že má nárok mě vyhodit bez udání důvodů, nebo z jakéhokoliv důvodu? Termín porodu mám 12.9.2010. V práci jsem již oznámila, že jsem těhotná a bojím se, aby mě nevyhodili. Předem děkuji za odpověď. Soušková

Odpověď:

Na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) se nevztahuje taková ochrana, jaká je na základě pracovní smlouvy. DPČ řeší jediné ustanovení, a to § 76. Výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo bez udání důvodu je zcela v souladu se zákonem, konkrétně § 76 odst. 6. Výpovědní doba, na rozdíl od výpovědní doby u pracovní smlouvy, je 15 denní a začíná ode dne, kdy byla výpověď doručena. Jak výše popsáno, dle DPČ není tak široká ochrana, tedy i v době těhotenství Vám může dát zaměstnavatel výpověď. Za Vás, jako zaměstnankyni zaměstnanou na DPČ, zaměstnavatel odvádí pojištění. Hlavní podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na nemocenském pojištění ke dni nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství vznikne v případě, že jste přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v posledních dvou letech byla účastna jako pojištěnec na pojištění alespoň po dobu alespoň 270 kalendářních dní. více

luseza | 24.4.2010 22:15:27 | návrat do práce

Dobrý večer, mám dotaz ohledně návratu do práce po mateřské. Pracuji v obchodě kde už ráno musím být o pul šesté a školka je od pul sedné mám nárok na nějakou výhodu nebo upravu pracovní doby? děkuji za odpověď

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen přihlížet k potřebám zaměstnankyň pečujících o děti.Zákoník práce přímo ve svém ust. § 241 odst. 2 umožňuje zaměstnankyni, pečující o dítě mladší 15 let, požádat o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby a zaměstnavatel je povinen takové žádosti vyhovět, avšak za předpokladu, že tomu nebrání vážné provozní důvody.
Pokud by Vám zaměstnavatel odmítal vyhovět a odvolával by se na provozní důvody, je povinen Vám přesně specifikovat v čem podle něj tyto provozní důvody spočívají.

Martina Štěpánková

Jana | 21.4.2010 10:17:43 | náhrada mzdy

Dobrý den,
chtela jsem se zeptat z čeho se vychází při stanovení náhrady mzdy.
V březnu jsem měla nastoupit do zaměstnání po ukončení rodičovské dovolené, kterou jsem čerpala po dobu 3 let.
Bohužel jsem obdržela výpověď z pracovního poměru pro nadbytečnost dle § 52 písm.c zákoníku práce a byla jsem seznámena s informací o zrušení mé pozice.
Ve výpovědi je uveden pro náhradu mzdy výše průměrného výdělku.Po obdržení náhrady mzdy jsem zjistila, že pro výpočet nebyl použit průměrný výdělek nýbrž moje základní hrbá mzda.

Odpověď:

Pro výpočet průměrného výdělku stanoví zákoník práce jasná pravidla.
Průměrný výdělek se počítá z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období.

Martina Štěpánková

lucie černá | 20.4.2010 14:39:17 | dovolená za MD

Dobrý den, mám dotaz ohledně čerpání dovolené za mateřskou dovolenou. Pravděpodobně 22.8. 2010 nastoupím na mateřskou dovolenou s druhým dítětem (dcera bude mít o den později 23.8.tři roky, tak mi akorát skončí RD a 22.8. bude přesně 6 týdnů před termínem porodu). MD mi tedy vychází od 23.8.2010 do 6.3.2011. Můj zaměstnavatel poskytuje ročně 20 dní dovolené. Za rok 2010 to bude tedy kolem 7 dnů a za rok 2011? Bude to celých 20 dnů nebo jen poměrná částka? A kdy je nejlépe dovolenou čerpat-po skončení MD-celých 27 dnů? S 1. dítětem to bylo velmi zmatečné-MD mi také vyšla na přelom dvou let a zaměstnavatel mi přiznal čerpání dovolené jen za týdny do konce roku, ve kterém jsem na MD nastoupila. Děkuji a přeji hezký den. Lucie Černá

Odpověď:

Jestliže u zaměstnavatele odpracujete alespoň 60 dní, přísluší Vám dovolená za kalendářní rok, tedy celých 20 dní. Mateřská dovolená se do odpracované doby započítává. Rodičovská dovolená je posuzována jako překážka v práci na straně zaměstnance a při ní dochází ke krácení dovolené za kalendářní rok. Vzhledem k tomu, že za rok 2011 odpracujete (budete na mateřské) minimálně 60 kalendářních dní (MD dovolená vychází do 6.3.2011), náleží Vám dovolená za kalendářní rok, tedy Vašich 20 dní. Ty se Vám ale v důsledku rodičovské dovolené budou krátit. Krácení započne ode dne nástupu na rodičovskou a bude se vypočítávat dle následujícího výpočtu: dovolená se krátí za prvních 100 dní o jednu dvanáctinu (1/12) a za každých dalších 21 takto zameškaných dnů o další jednu dvanáctinu Vaší dovolené. více

Jan Lazárik | 19.4.2010 21:24:27 | postup při diskriminaci na MD

dobrý den,12.3 jsem nastoupil na MD po šestinedělí matky
našeho dítěte.Do nástupu jsem pracoval jako vedoucí pobočky velkoobchodu Ptáček a.s.Veselí n.Moravou a pobočky Uherské Hradiště.Úhrn mých příjmů za rok 2009 byl 395 847kč.Má pobočka byla v únoru 2010 ohodnocena jako 2.nejlepší z přibližně 40 poboček firmy za r.2009.Výplata za 03 2010 tj.9 pracovních dnů,činila 7 435 hrubého.O tlaku činěném na mě z důvodu abyh zůstal a nenastupoval na MD ani nemluvě..Pokud z těchto několika faktů jde usoudit,že se jedná o diskriminaci,jak mám postupovat?
děkuji Lazárik Jan

Odpověď:

Podle § 110 odst. 1 zákoníku práce přísluší za stejnou práci (nebo za práci stejné hodnoty) všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda. Z Vašeho dotazu však nelze soudit jakou mzdu pobírají jiní zaměstnanci na obdobné pozici. Doporučujeme Vám obrátit se na zaměstnavatele a požádat ho o vysvětlení výše Vaší výplaty za březen 2010. Pokud se mu nepodaří Vám výměru této mzdy uspokojivě objasnit nebo pokud nezjedná nápravu, může se jednat o porušení zásady rovného odměny za stejnou práci. V takovém případě je možné se obrátit se stížností na inspekci práce či v krajním případě také podat žalobu. více

marcela /umarcy | 18.4.2010 13:54:22 | paragraf

MA NAROK MANŽEL NA PARAGRAF. MANŽELKA JDE NA RESEKCI ZUBU POD NARKOZOU. MAME DITĚ 8 MĚS.KOLIK DNI A JAK JE PLACENY . DĚKUJI ZA ODPOVĚD

Odpověď:

Otec dítěte má nárok na paragraf - ošetřovné, pokud osoba, která o dítě pečuje, onemocněla a nemůže o dítě pečovat. Což je i Váš případ. Na ošetřovné má nárok po dobu 6 dnů, nicméně nárok vzniká až od od čtvrtého dne potřeby ošetřování. Otec dítěte bude mít nárok na pracovní volno již od prvního dne, ale dávky dostane až od čtvrtého dne (první tři dny jsou neplacené).

Martina Štěpánková

Petr Čoupek | 17.4.2010 13:58:25 | Společenství vlastníků

Dobrý den, jsem členem společenství celkem 12 vlastníků v bytovém domě. Většina vlastníků jsou staří lidé, zbytek vlastníků se záměrně neúčastní schůzí společenství. Ve výboru SVJ jsem místopředsedou, předseda 78-letý člověk se musel vzdát členství ze zdravotních důvodů po neshodách způsobených konflikty v této funkci s ostatními vlastníky seniory. Já sám mám rodinu se dvěma dětmi, tři zaměstnání s spoustu povinností, takže je nereálné, abych ke svým povinnostem přibral další neplacenou funkci. Už zastupování předsedy při vyřizování běžné agendy mi působí organizační obtíže, které ostatní vlastníci ignorují. Obávám se, že nastávající shromážděním členů SVJ mne dle stanov nominuje a zvolí do funkce předsedy společenství z důvodu mého nižšího věku. Podle stanov to může učinit hlasováním většiny i bez mého souhlasu. Rozhodnutím schůze SVJ jde o neplacenou funkci. Vnímám to jako diskriminující z důvodu mého věku a vzdělání. více

Odpověď:

Vaši pozici chápu, není možné nutit člověka vykonávat funkci, o kterou nestojí. Důležité je pročíst si vaše stanovy SVJ a nastudovat, co a jakým způsobem je v nich přesně upraveno. Protože možnosti se budou řídit právě dle Vašich stanov SVJ. Jak to jistě vypadá i dle Vašich stanov, je předseda volen shromážděním z řad svých členů. Stanovy většinou nepočítají s problematikou, že by osoba, která má být zvolena, nechtěla svůj post zastávat. Upřednostněn je projev vůle shromáždění, které volí osoby do volených orgánů společenství. Jestliže by došlo i přes Váš odpor (můžete se k možnosti svého zvolení vyjádřit) k Vašemu zvolení, bývá ve stanovách zakotvena možnost být buď shromážděním odvolán anebo bývá upravena možnost odstoupení. Takové možnosti však ve Vašich stanovách být zakotveny vůbec nemusí. více

| 1 | .. | 150 | | 152 | | 154 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect