Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
jsem zaměstnanec - tříměsíční zkušební doba je do 2.5., 27.2.-10.3. OĆR , následně nemoc od 20.4. , nemoc stále trvá. Můžu ještě dostat od zaměstnavatele výpověď ve zkušební době
děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
s ohledem na znění § 35 odst. 4 zákoníku práce se zkušební doba prodlužuje o dobu celodenních překážek v práci, ted i o dobu nemocenské.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
Chtěla bych se však zeptat, jak se počítá potom mateřská u druhého dítěte, pokud jsem nastoupila do práce z předchozí rodičovské jen na pár měsíců.
Děkuji předem
Odpověď:
Dobrý den,
z ustanovení § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění vyplývá, že pokud zaměstnankyni vznbikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství v témže zaměstnání do 4 let věku prvního dítěte, bude výše vyměřovacího základu (a tedy i PPM) stejná, jako tomu bylo u prvního dítěte, pokud by po přepoičtu neměla nárok na vyšší PPM.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
když otěhotním se druhým dítětem ještě dříve nežli mám vyčerpanou rodičovskou - je možné ji změnit tak, abych ji vyčerpala celou? Jsou nějaké limity? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
výši rodičovského příspěvku můžete měnit každé 3 měsíce. Zkrátit jej je samozřejmě možné, jsou ale omezení na výši měsíčního příspěvku (maximálně 70% třicetinásobek denního vyměřovacího základu při narození dítěte). Žádost o změnu podáte na Úřadu práce, případně online zde https://www.mpsv.cz/rodicovsky-prispevek1
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
chci se zeptat, zda by mi během mateřské a rodičovské měla přispívat na životko? Ŕekli mi, že to nedělají - a smlouva se pozastavuje.
Odpověď:
Dobrý den,
názory na tuto otázku nejsou jednoznačné. Obecně je možné říci, že pokud je nárok na určitý benefit odvislý pouze od existence pracovního poměru, pak by měl být poskytován i během nmateřské a rodičovské. Pracovní poměr totiž stále trvá, takže by se případně mohlo jednat o diskriminaci z důvodu rodičovství. Soudy ale zatím takový případ neposuzovaly.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobry den, jak postupovat pokud mi zamestnavatel neumozni praci na zkraceny uvazek?Mam narok na odstupne?
Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
odstupné ze zákona náleží pouze v případě výpovědi pro nadbytečnost. Pokud jako rodič malých dětí máte nárok na zkrácení nebo jinou úpravu pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět vaší žádosti, ledaže mu brání vážné provozní důvody. Ty by vám měl případně specifikovat. Soudy už např. opakovaně rozhodly, že skutečnost, že by si zaměstnavatel musel po zkrácení úvazku najít dalšího člověka, není vážným provozním důvodem. Pokud vám zaměstnavatel žádost zamítne, aniž by takový důvod měl, půjde o porušení zákoníku práce, za který mu bude hrozit pokuta, a může jít i o diskriminaci z důvodu rodičovství.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
chci se zeptat jak je to s placením sociálního pojištění při neplaceném volnu, pokud mám vedlejší činnost a dcera navštěvuje školku na celý den? Je lepší na ty cca 2 měsíce (rozmezí kdy mi skončil RP a platí neplacené volno) stáhnout dceru do školky pouze na dopoledne. Jak se tato situace popřípadě ošetřuje? Stačí čestné prohlášení ze školky že je dcera pouze "dopolední"?
Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš dotaz je poněkud nejasný. Pokud vedlejší činností rozumíte vedlější samostatnou výdělečnou činnost, tak samostatná výdělečná činnost se ve smyslu § 9 zákona o důchodovém pojištění považuje za vedlejší pouze v těch měsících, ve kterých alespoň částečně existoval důvod pro vedlejší činnost. Neplacené volno z důvodu péče o dítě ve výčtu těchto důvodů není, pouze pobírání RP a následně zaměstnání. Pokud dcera nepobírá příspěvek na péči, pak v měsíci, kdy nebudete ani vykonávat práci ani pobírat rodičovský příspěvek bude muset být vaše samostatná činnost posouzena jako hlavní. Doporučujeme tedy konzultaci na příslušné poboče ČSSZ.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobry den, mam dve deti (3 a 6). Vratila jsem se po rodicovske dovolene ke svemu puvodnimu zamestnatateli. Prestoze uz tehdy (pul roku zpatky) jsem chtela na polovicni uvazek, slibili mi sice plny uvazek, ale 90% HO. Nyni je to vsechno jinak a vraci nas zpet do kancelari, zatim 50% HO, 50% na firme. Pracuji pro velkou korporatni spolecnost a bohuzel mi to takhle nevyhovuje. Zadost o vice HO nebo polovicni uvazek mi nebyl schvalen a chteji, abych sama podala vypoved. Rada bych se zeptala, jak mam spravne postupovat. Kontaktovala jsem i personalni oddeleni a jedine, kde maji volne aktualni misto je pul uvazek recepcni nebo brigadne interni komunikace. Coz jsem odmitla, protoze mi to neprijde jako adekvatni nahrada. Dekuji za vas cas.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud váš zaměstnavatel k situaci přistupuje tak, že vám pouze nabídne některé pozice na částečný úvazek a vy si máte vybrat, je to nesprávná aplikace zákona. V souladu s ustanovením § 241 odst. 2 zákoníku práce máte jako rodič takto malých dětí nárok na zkrácení nebo úpravu pracovní doby a zaměstnavatel je povinen vám vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Doporučuji napsat písemný požadavek na zkrácení pracovní doby na vašem místě s odkazem na toto zákonné ustanovení. Výslovně tam uveďte, že pokud existují vážné provozní důvody, ať je zaměstnavatel specifikuje, jinak by se mohlo jednat o porušení zákoníku práce, případně diskriminaci z důvodu rodičovství. Práce na HO se tento nárok bohužel v tuto chvíli netýká, tam je to skutečně na domluvě.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Vypadám příliš mladě, jsem titulována dívenka , děvčátko, telátko, pi.a, hybrid , 40 cetiletý fracek .
Sem tam mi tykají. Mám středoškolské vzdělání, plynnně hovořím
cizími jazyky. Vyhrála jsem pár konkurzů a olympiád, Ale tady s tím si nevím rady. V zahraničí jsem se s tím nesetkala.
Odpověď:
Dobrý den,
takové jednání je samo o sobě nevhodné a v práci může být jedním z projevů diskriminace. Je vhodné se vůči němu minimálně vymezit. Pokud by se takové jednání pojilo s nějakými dalšími znevýhodňujícími úkony, pak by bylo na místě podat formální stížnost, případně řešit další právní kroky.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat.. Mám od 1.3. .zkušební dobu ale nejsem spokojená. Chci jít teď od pondělí 13. 3.na neschopenku. Může výpověď doručit kamarádka která pracuje ve stejné firmě nebo mám poslat poštou? Už se mi tam nechce vůbec vracet. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
oznámení o zrušení pracovního poměru ve zkušební době musíte doručit písemně a pro jistotu je nezbytné mít potvrzeno, že oznámení zaměstnavateli skutečně přišlo. Pokud kolegyně zajistí, aby jí u zaměstnavatele někdo potvrdil kopii oznámení a datum převzetí, pak je možné, aby ho doručila ona. Pokud by s tím mohl být problém, je lepší odeslat oznámení poštou s dodejkou.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
potřebovala bych poradit ohledně pracovního práva a péče o děti.
Mám pracovní poměr na dobu určitou do 31. 8. 2023, který mi nebude prodloužen.
Vzhledem k neochotě současné zaměstnavatelky poskytnout mi neplacené volno o prázdninách, potřebuji dát výpověď před prázdninami, abych přes prázdniny mohla zajistit péči o předškolní a školní dítě (6 a 8 let).
Je možné v tomto případě využít výpověď podle paragrafu § 50 odst. 3 zákona o zaměstnanosti? A bude mi to pak uznáno jako výpověď "z vážných důvodů" na ÚP (tedy s podporou v nezaměstnanosti 65% po první dva měsíce)?
Naše školka letos přes prázdniny nefunguje, existuje však možnost umístit mladší dítě do jiné ze školek v městské čtvrti. Nechtěla bych ji však využívat z důvodu velmi složité adaptace. U staršího dítěte tato možnost přirozeně není.
Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
nezbytnost zajištění péče o malé děti by měla být Úřadem práce uznána jako dostatečně závažný důvod. Ubveďte ho každopádně již ve výpovědi, byť podle zákoníku práce nemusíte výpověď odůvodňovat. Je možné, že Vás Úřad práce vyzve, abyste podrobněji osvětlila situaci, ale v rozsahu výše uvedeného by to mělo být dostačující.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
pracuji ve 12-ti hodinových službách v sociálních sféře-domově seniorů.
Jak je to prosím s náhradou mzdy v případě pracovních porad v době pracovního volna ? Jak je to prosím s náhradou cestovních náhrad v tomto případě? Děkuji. Hezký den. IJ
Odpověď:
Dobrý den,
Pokud Vám zaměstnavatel nařídí pracovní poradu mimo dobu Vaší obvyklé směny, pak by se nejspíše jednalo o práci přesčas, zde je potřeba respektovat jednak zákonné limity pro nařízenou případně dohodnutou práci přesčas, jednak zákonný předpoklad, že práce přesčas má být vjímečná. Je na Vás, zda pak budete souhlasit s náhradním volnem nebo preferovat kompenzaci v podobě přeplatku. Pokud bude porada mimo místo práce sjednané v pracovní smlouvě, pak půjde o pracovní cestu. Pokud se koná na Vašem běžném pracovišti a jde o přepravu z domova, pak žádné specifické nároky nevznikají.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně mateřské dovolené u druhého dítěte. Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Zatím ještě nevím, jak to vyjde s druhým dítětem. Chtěla bych se však zeptat, jak se počítá potom mateřská u druhého dítěte. V případě, že bych neotěhotněla do 3 let věku prvního dítěte a nastoupila zpět do zaměstnání a například za dva měsíce byla těhotná, jestliže by bylo vše v pořádku, pracovala bych dále až do nástupu na MD. V případě, že bych byla na rizikovém těhotenství, tedy v pracovní neschopnosti, jak by se potom mateřská počítala? Byla by stejná jako u prvního dítěte, anebo by se počítala už z výdělku za odpracovanou dobu po návratu z rodičovské dovolené? Ještě jsem se chtěla zeptat, zda v případě, že by byl opět navýšen plat pedagogických pracovníků, zda to bude mít vliv na výpočet mateřské u druhého dítěte, pokud bych přešla z rodičovské dovolené opět na mateřskou dovolenou?
Mockrát Vám děkuji.
Přeji Vám pěkný den,
Simona Dočkalová
Odpověď:
Dobrý den,
Pokud byste na druhou mateřskou nastoupila před 4. narozeninami prvního dítěte (což by ve Vámi uvažované situaci mohlo být), pak bude ve stejné výši, jako u dítěte prvního, bez ohledu na to, jestli jste v mezičase pracovala nebo nikoli. Pokud by ovšem mohl být nový vyměřovací základ vyšší (před druhou mateřskou byste vydělávala výrazněji více), použije se tento vyšší a tím i PPM by byla vyšší. Podmínkou je, aby trval stejný pracovní poměr, případně abyste od jeho skončení byla ve 180denní ochranné lhůtě.
Pokud by to bylo později, musel by se vzít nový vyměřovací základ. Ten se bude počítat z průměrného výdělku, který v mezičase dosáhnete. Pokud by se zvýšily tarifní platy (a spolu s tím i Váš celkový plat), mohlo by se to na výši vyměřovacího základu projevit.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Mám částečný úvazek, který mám z důvodu souběhu více prací a starosti o dítě stlačený do tří dnů u zaměstnavatele, ke kterému míří můj dotaz. Musím teď často chodit k lékaři a vychází mi to na dny, kdy mám být u stávajícího zaměstnavatele. Hodiny, kdy mám tedy být v práci, si neodpracuji. Může mě zaměstnavatel nějak sankcionovat? Nebo mi třeba neprodloužit smlouvu, kterou mám na dobu určitou? Příp. mě přeřadit bez mého souhlasu na jinou pozici, třeba kancelářskou, kde bych nedělala svou odbornost?
Odpověď:
Pokud jsou dány důvody pro lékařské ošetření nebo vyšetření, máte primárně povinnost usilovat o zajištění těchto vyšetření nebo ošetření mimo pracovní dobu. Pokud to není možné, pak máte pochopitelně podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. nárok na pracovní volno s náhradou mzdy v nezbytně nutném rozsahu. Pro zaměstnavatele to nesmí být důvod ani k nějakému postihu, ani k neprodloužení smlouvy. Jednostranně Vás z tohoto důvodu nemůže ani převést na jinou práci, než jakou máte sjednánu v pracovní smlouvě. Pokud by k takovému kroku došlo, mohlo by jít o protiprávní diskriminaci z důvodu zdravotního stavu.
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den, jsem zaměstnaná a nedostala jsem stravenky,ostatní kolegové ano, dokonce všichni dostali výplatu a já ne. Pracovala jsem i o svátcích a šéf nekomunikuje. Zaměstnává paní bez Ukrajinky bez povolení atd...prosím o radu. Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
pkud jste nedostala výplatu, jde o zákonný důvod pro okamžité skončení pracovního poměru z Vaší strany a dlužnou mzdu můžete poté vymáhat. Pokud máte podezření, že zaměstnavatel porušuje více zákonných povinností, je možné dát podnět ke kontrole na Státní úřad inspekce práce.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
chci se zeptat, když mám smlouvu na dobu určitou, asi nemohu počítat s tím, že bych se měla kam vrátit po mateřské? I když by mi mateřská dovolená skončila ještě před uplynutím doby určité?
Díky za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud by mateřská dovolená skončila před uplynutím doby určité, pak by Vás zaměstnavatel měl zařadit zpět na stejné pracovní místo. Pokud ale doba určitá během mateřské nebo rodičovské uplyne, pak tím končí i Váš pracovní poměr.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
dostala se ke mě informace, že kolega nastoupil na úplně jiný plat nežli já. A to jsem ve firmě 6 let, zaučovala jsem jej, nikdy jsem nedostala žádnou výtku. A on má o 6000 vyšší základ... je to nefér. Co ale s tím?
Odpověď:
Dobrý den,
stanovení mzdy se musí odvíjet od kritérií, která upravuje zákoník práce v ustanovení § 110. Délka praxe je jen jedním z nich, takže takový rozdíl ve výdělku nemusí být nutně v rozporu s právní úpravou, Na to by Vám ale měl odpovědět zaměstnavatel. Záleží na tom, zda s touto informací můžete nakládat a sdělit, že o výši výdělku kolegy víte. Pokud ne, bude na to nutné jít oklikou a v první řadě zjistit, jaká kritéria pro odměňování Váš zaměstnavatel uplatňuje. Pokud u Vás působí odborová organizace, je možné zkusit informace zjistit jejím prostřednictvím. Pokud byste měla důvodný pocit, že zaměstnavatel systematicky odměňuje ženy (nebo jiné skupiny zaměstnanců např. dle věku) hůře než muže, je možné zvážit obrátit se s podnětem na Státní úřad inspekce práce.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
mám dotaz, jak nakládat s volnem, které si musím brát na dovedení syna ke speciální pedagožce - je dyslektik a dysgrafik, naplánovala nám sezení co 14 dní, nicméně vždy v dopoledních hodinách, takže celé půl dne neodpracuji. Mám nárok na volno? Nebo si musím brát dovolenou?
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle nařízení vlády č. 590/2006 S. se bohužel volno z důvodu doprovodu dítěte s náhradou mzdy nebo platu poskytuje pouze pro účely zdravotního ošetření nebo vyšetření, což s nejvěští pravděpodobností terapie u speciální pedagožky není. Dále se podle tohoto nařízení poskytuje volno (ale neplacené) k doprovodu dítěte do školského poradenského zařízení ke zjištění speciálních vzdělávacích potřeb dítěte. I to však asi nebude Váš případ. Zaměstnavatel Vám samozřejmě nad rámec nařízení vlády může absenci omluvit, případně umožnit její napracování.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobry den, jsem tehotna, zamestnavatel mi chce zkratit pracovni uvazek. Ma na to pravo? Pokud ano, nelze zadat o vyrovnavaci prispevek platu, nebo podobne? Dekuji.
Odpověď:
Dobrý den,
v případě těhotenství je zaměstnavatel povinen převést těhotnou zaměstnankyni na jinou práci, pokud ta současná ohrožuje její těhotenství nebo pokud o to zaměstnankyně sama požádá. Nesmí jí ukládat zakázané práce, nesmí jí nařizovat přesčasy a musí vyhovět její žádosti o zkrácení či jinou změnu pracovní doby, není ale důvod k tomu, aby jí jednostranně něco měnil, pokud to není potřeba. Zkrátit úvazek je možné jen po vzájemné dohodě. Vyrovnávací příspěvek v mateřství náleží jen v případě, že zaměstnavatel je povinen těhotnou zaměstnankyni převést, a ta si na novém místě bez svého zavinění vydělá méně.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Zaměstnavatel krátí mzdu bez udání důvodu,,
Jak se branit,,
Odpověď:
Dobrý den,
mzda se musí odvíjet od hodnoty vykonané práce a její výše musí být zaměstnanci známá před započetím této práce. Zaměstnavatel nesmí bez souhlasu zaměstnance ze mzdy provádět jiné než zákonné srážky, nesmí zaměstnance "pokutovat", ani na něj bez dalšího přenášet případnou ztrátu. Pokud zaměstnavatel jedná v rozporu s těmito povinnostmi, je možné se obrátit na inspekci práce. Zároveň by vám za určitých podmínek vznikalo právo na nevyplacenou část mzdy i možnost okamžitého zrušení pracovního poměru.
S pozdravem
Dobrý den , zaměstnavatel mě dal vytykaci dopis za to že jsem prý porušil právní předpis a pujčil jsem auto na pracovní kartu ukrajinci , ten stím toto auto pužil nasledne na k převadectvi auto bylo zabaveno, pracuji na recepci pjcovny, ale ja si myslím že jakym koliv zakazováním pucovaním klientum a etnickych menšin u nas se da považovat za porušení listiny prav a svobod a i diskriminaci techto etnickych skupim my jako pujcovna nemame pravo zakozovat co komu pujcime , toje jako kdybych nepujcila jina pujcovna zahranicnimu turistovi že nema u nas trvaly pobyt
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste při půjčení auta neporušil žádné vnitřní předpisy a pravidla zaměstnavatele, nemůže se jednat o porušení pracovních povinností, stejně tak by po vás zaměstnavatel neměl nárok požadovat náhradu případné škody.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.