Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, prosím o informaci, podala jsem výpověď ze zaměstnání dohodou, výpovědní doba pouze jeden měsíc, ale mám v letošním roce nevybranou dovolenou, což znamená 15dní. Mám nárok na výběr dovolené? Zaměstnavatel s ní nesouhlasí. Má na to právo? Neměl by mi umožnit vybrat alespoň polovinu dovolené? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám nemusí určit vyčerpání Vaší dovolené přes skončením pracovního poměru. Pokud tak neučiní, máte po skončení pracovního poměru nárok na její náhradu v penězích.
Eva Fialová
Dobrý den,
ve svém současném zaměstnání jsem podal výpověď s dvouměsíční lhůtou - tj. k 31.10.2013 V této firmě pracuji od poloviny února 2013. Pracuji ve 12-ti směnném pracovním režimu. Od 1.11.2013 nastupuji do firmy nové.
Můj dotaz se týká nevybrané dovolené. Doposud mi bylo umožněno vybrat pouze 4 dny dovolené. Po přepočtu mi zbývá k 31.10.2013 ještě 9,5 dne dovolené. Tuto dovolenou bych si rád vybral, ale zaměstnavatel mi ji nechce poskytnout. Dočetl jsem se, že dle zákoníku práce mi však zaměstnavatel musí umožnit vybrat si dovolenou tak, abych měl volno dva týdny v celku (§217 Zákoníku práce), což dosud neučinil a v nové firmě to nebude z důvodu nároku na dovolenou možné. Lze tedy dle zákoníku práce tuto dovolenou po zaměstnavateli požadovat a musí mi být výběr dovolené umožněn?
Předem děkuji za odpověď
J.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí umožnit čerpání dovolené v délce dvou týdnů, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak. Pokud Vám zaměstnavatel neumožnil čerpání dvou týdnů dovolené v celku, můžete podat podnět inspekci práce. Inspekce práce může zaměstnavateli uložit pokutu až do výše 200 000 Kč.
Pokud Vám po skončení pracovního poměru zůstane nárok na vyčerpanou dovolenou, musí ji Vám zaměstnavatel nahradit v penězích. Zaměstnavatel se rovněž může dohodnout s Vaším novým zaměstnavatelem na převedení nároku na nevyčerpanou dovolenou k novému zaměstnavateli.
Eva Fialová
Může dostat syn výpověď z prac.poměru,že je často nemocný?
děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
Váš syn může dostat výpověď pouze z důvodů stanovených zákoníkem práce. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď ze zdravotních důvodů, nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice, či pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost.
Pokud u Vašeho syna nejsou tyto důvody dány, je výpověď ze strany zaměstnavatele neplatná.
Eva Fialová více
Dobrý den,letos jsem byla podmínečně odsouzená na 8měsíců s odkladem na 3 roky za úvěrové podvody,podvody jsem spáchala v době,když jsem pracovala jako extérní pracovnice spořitelny,teˇpracuji jako pečovatelka v sociálních službách a moje nadřízená se toto dozvěděla,má právo mi dát výpověď?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám může dát výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce. Předchozí odsouzení, které nesouviselo se současnou prací takovýmto důvodem není.
Eva Fialová
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na otázku týkající se přestávky na jídlo a odpočinek. Jelikož z 30 mimutové přestávky, kterou mi zaměstnavatel poskytuje využiji maximálně 10 minut ráda bych aby mi zbývajících 20 minut zaměstnavatel převedl do přesčasů pokud je to možné.
Děkuji za odpověď.
V.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby. Byla-li přestávka v práci na jídlo a oddech rozdělena, musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut. Přestávka na jídlo a oddech se nezapočítává do pracovní doby. Neposkytnutím přestávky zaměstnavatel porušuje zákoník práce. Nevyužitá přestávka na jídlo a oddech se do práce přesčas nezapočítává.
Eva Fialová
Dobrý večer, prosím kam se mohu obrátit a na koho,jsem pokladní v Penny a zaměstnavatel nám sebral židle-hrbím se, bolí nás všechny záda , a brzo máme unavené ruce a na monitor dost dobře nevidím a celých 8 hodin musím u práce stát , odbory nemáme.prosím o pomoc děkuji pavla
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnanci mají právo na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, na informace o rizicích jejich práce a o opatřeních na ochranu před nimi. Zaměstnanci jsou oprávněni odmítnout výkon práce, o níž se důvodně domnívají, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jejich zdraví. Sepište své požadavky a předejte je zaměstnavateli. Pokud zaměstnavatel Vaše pracovní podmínky nezlepší, obraťte se na inspekci práce.
Eva Fialová
Dobrý den, je možné, aby si manžel, který se se mnou rozvádí, vzal úvěr a dal do zástavy bez mého souhlasu naši společnou garáž? Nemáme zatím ještě vyřešené děti, proto ještě nebylo soudní jednání o rozvodu a na majetku se nedokážeme shodnout. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz nespadá do této právní poradny. Odpovím proto pouze stručně. Obvyklou správu majetku náležejícího do společného jmění manželů může vykonávat každý z manželů. V ostatních záležitostech (např. zastavení společné nemovitosti) je třeba souhlasu obou manželů, jinak je právní úkon neplatný. Neplatnosti právního úkonu je třeba se dovolat.
Eva Fialová
Dobrý den,
nastoupila Jsem na RP jako zamestnanec jedné firmy. Nyní mi RP bude koncit a ja uvazuji ze se na castecny uvazek ci brigadne vratim do prace, Nejspis k jinemu zamestnavateli. My vsak planujeme druhe dite. S ceho se mi pote bude vypocitavat materska podpora, a nasledne denni vymerovaci zaklad pro nastup na RP? Dekuji za radu
Odpověď:
Dobrý den,
pokud budete v pracovním poměru u jiného zaměstnavatele, než u kterého jste byla zaměstnána před nástupem na první mateřskou dovolenou, bude se Vám peněžitá pomoc v mateřství počítat z vyměřovacího základu, kterého dosáhnete u nového zaměstnavatele. Pokud byste setrvala v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele, vypočítávala by se Vám PPM ze stejného vyměřovacího základu jako první PPM, a to do 4. let věku dítěte za podmínky, že by tento vyměřovací základ byl pro Vás výhodnější.
Eva Fialová
skoncila mi smlouva na dobu urcitou a neprodlouzili mi ji na co mam narok mam narok na volno na hlrdani noveho mista
Odpověď:
Dobrý den,
dva měsíce před skončením pracovního poměru máte nárok na pracovní volno v souvislosti s hledáním nové práce.Pracovní volno se poskytne nejvýše na 1 půlden v týdnu.
Eva Fialová
Dobrý den! Chtěla bych se zeptat na čerpání dovolené od zaměstnavatele po mateřské dovolené a před rodičovskou dovolenou. Z minulého roku mám ješte pár dní nevyčerpané dovolené. V minulém roce jsem nastoupila na pracovní neschopnost kvuli těhotenství. V dubnu toho roku jsem nastoupila na mateřskou dovolenou hned z pracovní neschopnosti. Takže mateřská dovolená mi skončí v září. Mám nárok na čerpání dovolené z minulého roku i na tu dovolenou z tohoto roku v plném rozsahu? Děkuju za odpověď!
Odpověď:
Dobrý den,
po skončení mateřské dovolené máte nárok na čerpání nevyčerpané dovolené na zotavenou z minulého a stávajícího kalendářního roku, na kterou Vám vznikl nárok, v plném rozsahu.
Eva Fialová
Má zaměstnanec na dohodu o pracovní činnosti nebo na provedení práce nárok při překážce na straně zaměstnavatele nárok na část mzdy(60 %)? Je určená směna 8 hodin (v lanovém centru) a při špatném počasí je pošlou po hodině domů. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
nemůže-li zaměstnanec konat práci v důsledku přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí a nebyl-li převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku. Tato právní úprava se týká i zaměstnanců pracujících na DPČ nebo na DPP.
Eva Fialová
Jsem OSVČ.Pracovala jsem 13 let u České pojišťovny,patřila jsem mezi nejlepší.Vzhledem k podmínkám/př.pokud nebyla splněna produkce odečitali mi 20% z provizí...Odešla jsem,jsem ve 3 měs.výpovědní lhůtě a dostala jsem smluvní pokutu 200000 Kč a manžel 400000 Kč, ale nevíme za co,škodu jsme nikdy neměli ani jsme nebyli upozorněni,jsme oba důchodci a co s tím?
Odpověď:
Dobrý den,
pro posouzení Vaší situace internetová poradna nestačí. Můžete se obrátit na advokáta, na Poradnu pro občanství, občanská a lidská práva či na jiné právní poradny. Je důležité, aby se Vámi zvolený právník seznámil s veškerými smlouvami a smluvními podmínkami, které jste si s Českou pojišťovnou sjednali.
Eva Fialová
Dobrý den, moje kamarádka je na rodičovské dovolené na kterou nastoupila 1.9.2012. Plánuje mít druhé dítě, ale potřebovala by radu jak na to. Chtěla by se vrátit zpět do zaměstnání, ale tam jí říkají, že její místo bylo zrušeno. Když se vrátí do zaměstnání do dvou let, tak je pravda, že jí musí nechat stejný plat i místo. Pokud zrušili její pozici, tak by jí měli vyplatit 5 platů? Které to jsou § v zákoníku práce? Když bude pracovat 1 den a více, tak dostane druhou mateřskou částku jako na první dítě? Předem děkuji za pomoc a odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené musí zaměstnavatel přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy. To se týká i výše mzdy, pokud je stanovena pracovní smlouvou. Pokud zaměstnavatel takové místo nemá, je to překážka na jeho straně a zaměstnanci přísluší náhrada mzdy ve výši 100 % jeho průměrného výdělku. Zaměstnanec se zaměstnavatelem se mohou dohodnout i na změně pracovní smlouvy. Výpověď pro nadbytečnost zaměstnanci na RD dát nelze. Po návratu je to možné. Zaměstnavatel musí však dodržet dvouměsíční výpovědní dobu a odstupné ve výši podle počtu odpracovaných let (maximálně tři průměrné výdělky).
Pro nárok na 2. peněžitou pomoc v mateřství ve stejné výši jako 1. PPM je třeba být zaměstnána u stejného zaměstnavatele a začít čerpat PPM do 4 let věku 2. dítěte.
Eva Fialová
Dobrý den, podle jakého § mužu dát okamžitou výpověd barmance která mi odcizila z trezoru 10 tisíc Kč. Mám i videozáznam, přiznala se ale peníze nemá. Vysmála se mi a oznámila že je těhotná a šla rovnou na pracovní neschopnost. Co mám s tím dělat ? Předem děkuji za odpověd.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud Vaše zaměstnankyně porušila předpisy vztahující se k jí vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem, pro který byste s ní mohl ukončit pracovní poměr okamžitě, může s ní i v době, kde je těhotná a v pracovní neschopnosti ukončit pracovní poměr výpovědí podle § 52 odst. d) zákoníku práce.
Eva Fialová
Dobrý den, v září mi bude končit tříletá rodičovská dovolená na druhé dítě. Momentálně jsem opět těhotná a čekám dvojčata na únor. Do práce se vrátit nemohu, protože mi skončila smlouva na dobu určitou. I kdybych nastoupila jinam nesplním podmínku účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech 270 dní. Jak by jsem to tedy měla s mateřskou a dále rodičovskou dovolenou? Budu na ní mít nárok? A jak mohu vyřešit situaci od září do porodu? Mám rizikové těhotenství. Děkuji Lucie
Odpověď:
Dobrý den,
po dobu trvání pracovního poměru jste nemocensky pojištěná, proto byste podmínku 270 dnů nemocenského pojištění splnila. Po skončení pracovního poměru budete čerpat peněžitou pomoc v mateřství, pokud by Vám na ni vznikl nárok do doby 180 dnů po skončení pracovního poměru. Od konce pracovního poměru do porodu či do počátku čerpání PPM můžete být v pracovní neschopnosti. Pokud Vám lékař pracovní neschopnost nenapíše, přihlaste se do evidence úřadu práce, abyste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Na mateřskou a rodičovskou dovolenou mají nárok pouze zaměstnanci. Pokud nebudete zaměstnaná, nevznikne Vám ani překážka v práci v podobě těchto dovolených.
Eva Fialová
Dobrý den. Chci poradit ohledně výpovědi. Zaměstnanec který byl tři roky perfektní se od loňského roku úplně obrátil. Firma má ekonomické problémy a snažím se o udržení, ale zjistil jsem, že místo plného využívání pracovní doby, si prochází soukromé zájmy na webu. Jeden den to bylo dokonce cca 3 hodiny. Dále si občas vyrobí něco pro sebe bez mého svolení ( vytiskne barevně manuál na televizi, vyřeže dřevo na laseru, atd). Momentálně je ve výpovědní lhůtě od 1.7., ale v brouzdání na netu pokračuje (včera jen jsem odjel z firmy, tak 1,5hod v kuse ). Je možné za takovéto úmyslné flákání rozvázat s pracovníkem pracovní smlouvu na hodinu ? I od zákazníku se začínají množit stížnosti a nechuť s ním komunikovat, raději chtějí někoho jiného.
Děkuji předem za pomoc.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste již svému zaměstnanci dal výpověď (předpokládám, že z důvodu soustavného, méně závažného porušování předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci), máte možnost tomuto zaměstnanci snížit mzdu, jestliže je stanovena jednostranně pracovním výměrem, či nařídit zaměstnanci určitou práci, kterou musí během pracovní doby udělat.
Eva Fialová
Pekny den,chtel bych se zeptat,zda je mozne pozadat urad o rodicovskou dovolenou pro oba rodice soucasne,ale s jednim financnim prispevkem?Dekuji za informaci.Jirka
Odpověď:
Dobrý den,
o rodičovskou dovolenou žádá zaměstnavatel u zaměstnavatele. O rodičovskou dovolenou mohou požádat oba rodiče. Rodičovský příspěvek vyplácí úřad práce pouze jednomu z nich.
Eva Fialová
Dobrý den, mám dvouletou dceru. V září nastupuje do školky, chtěla jsem se zeptat jestli tím přijdu o mateřskou? Do práce zatím nepůjdu a dcera bude do školky chodit jen na pár hodin, ale přišel mi úření dopis ze školky, že od září nastupuje. Ten jde i na sociálku. Jsem si na 90 procent jistá že je nový zákon, který říká, že dvou leté dítě do školky smí a o mateřskou nepřijdu, když do práce nenastoupím?
Odpověď:
Dobrý den,
na rodičovský příspěvek máte nárok, pokud splníte podmínku celodenní osobní péče o dítě. Tato podmínka je splněna, i když dítě straší dvou let dochází do předškolního zařízení. Doba docházky se u dítěte tohoto věku nesleduje. Vaše dcera může chodit do školky, aniž byste ztratila nárok na příspěvek.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěla bych se zeptat zdali mi může zaměstnavatel nařídit čerpání dovolené po skončení pracovní neschopnosti. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
čerpání dovolené podle zákoníku práce určuje zaměstnavatel. Dovolená může být proto nařízena i po skončení nemocenské.
Eva Fialová
Dobrý den. Potřebovala bych poradit jak se můžu bránit, alespoň tak ať mám nějakou práci když né tu svou.
Byla jsem vedoucí expedice v jedné firmě, tu expedici jsem celou rozjela, zajela a vedla do té doby dokud jsem v 3 měsíce před porodem neodešla na nemocenskou. Teď jsem doma na RD. Dítě bude mít 07.10.2013 2 roky a já mám RD do 31.12.2013, tudíž od ledna roku 2014 mám nastoupit do práce, jenže tady je ten problém...Dnes jsem se byla informovat a domluvit..., gen.ředitel mi řek že mi moje místo nevrátí, ano moji práci a pozici vedoucího. Na mé místo si dosadil rodinnou známou. No a že pro mě práci nemá, pokud si nějakou najdu tak mu mám dát vědět, jinak by se prej pokusil nějaké místo mi od ledna najít.
Na co mám prosím vás nárok?
Na vrácení stejné pozice vedoucího? po dvouleté RD
Na místo v kanceláři? nebo místo kdekoliv jinde?
Na stejný plat co mám ve smlouvě, postavenou jako vedoucí expedice?
A popřípadě na odstupné? Jaké?
Děkuji moc.
Ráda bych aby mi nějakou práci našel.V našem okrese práce není.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud máte v pracovní smlouvě uveden druh práce vedoucí expedice, musí Vám ji zaměstnavatel po návratu z RD přidělovat. Nemusí se teda jednat o stejnou "židli", ale o stejný druh vykonávané práce. Pokud máte výši mzdy uvedenu v pracovní smlouvě, musí Vám zaměstnavatel tuto mzdu vyplácet. Jestliže zaměstnavatel práci podle pracovní smlouvy přidělovat nemůže, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku do té doby, než Váš zaměstnavatel pro Vás práci podle pracovní smlouvy bude mít, nebo dokud se nedohodnete na změně pracovní smlouvy.
Eva Fialová