Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, má zaměstnavatel povinnost platit svátky
Odpověď:
Dobrý den,
za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.
Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.
Eva Fialová
Jsem učitelkou na ZŠ, kam chodí i mé dvě děti. Hodinu před koncem mé pracovní doby si dcera při hraní s dětmi urazila zub. Zavolala zubaři, který mi řekl, ať hned přijedeme k ošetření. Ředitelka mi dala najevo, že ošetření nepovažuje za akutní a že by měla dcera čekat do konce mé pracovní doby, nakonec jsem k lékaři odjela. Následující den jsem byla rázně upozorněna, že to nebylo akutní a že s tím nesouhlasí, pokud se to bude opakovat, bude se situace radikálně řešit. Mám nárok odjet s dítětem k lékaři pokud má úraz, a je nutné řešit jeho akutnost? Cítím se diskriminována jako matka.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela.
V pracovní době zaměstnanec může doprovodit rodinného příslušníka nejen v případě, že rodinný příslušník potřebuje akutně ošetřit, ale také pokud by mimo pracovní dobu zaměstnance již příslušný specialista neměl ordinační dobu. Zda nešlo ošetření Vaší dcery odložit mimo Vaší pracovní dobu, musí posoudit lékař.
Eva Fialová
Dobry den chtela jsem se zeptat manžel přišel o čast hodidla z duvodu cukrovky jestli mam narok na paragraf doktor řika že jeto dlouha lečba. Kdyz delam u soukromnika jako montažni delnice je to chranena dilna dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
z Vašeho dotazu nevyplývá, zda chcete o manžela pečovat dlouhodobě a pobírat příspěvek na péči či krátkodobě jako ošetřování člena rodiny.
Eva Fialová
Dobrý den,děkuji za předchozí odpověď, ale nevím, zda se vaše odpověď vztahuje i ke kratšímu úvazku 0,8, jelikož na vašich stránkách jsem se dočetla toto:Práce přesčas nesmí být pracovníkovi s částečným úvazkem nařízena, a i u těchto zaměstnanců je prací přesčas až práce přesahující 40 hodin týdně, do 40 hodin týdně bude zaměstnanec za přesčasy dostávat pouze běžnou hodinovou mzdu. Budu pracovat ve 12ti hodinových směnách. Můžu tudíž odmítnout přesčasy při kratším úvazku, abych se nebála, že mě zaměstnavatel propustí? Pečuji o malé dítě, proto jsem žádala kratší úvazek a kdybych musela sloužit přesčasy, tak tento úvazek pozbývá smysl. Děkuji ještě jednou za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
děkuji za opravu. Máte pravdu, že u zaměstnanců s kratší pracovní dobou je prací přesčas práce přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu. Zaměstnancům s kratší pracovní dobou možné práci přesčas nařídit.Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
Eva Fialová
Dobrý den, po rodičovské dovolené mi hlavní sestra umožní pracovní poměr na 0,8 úvazek. Vrchní sestra tvrdí, že to je jedno, jaký budu mít úvazek, jelikož je málo sester a jsou přesčasy, že je stejně budu mít. Kolik mi můžou nařídit přesčasů k 0,8 úvazku, když pečuji o malé dítě. Jak se mám ev. bránit, abych nakonec neměla z 0,8 úvazku úvazek větší. Přitom přesčasy proplácet nechtějí a personál nenavýší. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad uvedený rozsah pouze na základě dohody se zaměstnancem. Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
Ve zdravotnictví může být sjednána tzv. další dohodnutá práce přesčas. Zaměstnanec ve zdravotnictví, který nesouhlasí s výkonem další dohodnuté práce přesčas, nesmí být k jejímu sjednání nucen ani být vystaven jakékoli újmě. Další dohodnutá práce přesčas zaměstnanců ve zdravotnictví nesmí přesáhnout v průměru 8 hodin týdně, a v případě zaměstnanců poskytovatele zdravotnické záchranné služby v průměru 12 hodin týdně, v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. více
Může čerpat ředitelka 6 třídní mat.školy náhradní volno ,jestliže se na pracovišti zdržuje v pracovní dobu, která vyplývá z jejího pracovního zařazení tj. 8 hoh. / cca3 hod. přímé páce s dětmi/?
Může čerpat i NV za akce např. dílničky s rodiči, když učitelky nesmí?
Odpověď:
Dobrý den,
každý zaměstnanec má nárok na náhradní volno, pokud vykonává práci ve svátek či za práci přesčas.
Eva Fialová
Dobrý den dostal jsem smlouvu na dobu určitou a po týdnu sem zjistil že neplatí výplaty tak jsem skončil a nechce mi dát ukončení a chce zaplatit škodu zato že sem ukončil pracovní poměr a kolik by se přinejhoršim platilo za škodu nebo nemuže vyžadovat škodu a neni tam na smlouvě uplně všechno např. den výplaty atd mužete mi poradit co dělat
Odpověď:
Dobrý den,
Váš dotaz je neurčitý, proto na něj nelze odpovědět.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem zaměstnaná na částečný úvazek od června 2013, předtím jsem byla na 3leté rodičovské. Nyní jsem otěhotněla, pravděpodobně budu na nemocenské - z jakého základu se bude nemocenská počítat? A z jakého základu se počítá, když bych v práci dostala výpověď / byla na pracovním úřadě? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
nemocenská se počítá z vyměřovacího základu v rozhodném období, kterým je zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla dočasná pracovní neschopnost. Nemocenská se Vám bude vypočítávat z příjmu, kterého jste dosahovala před jejím nástupem.
Eva Fialová
Dobry den, psala jsem vam a jeste neprisla zadna odpoved vim ze toho mate asi dost tak se chci jen zeptat v jakem je odpoved, popripade vase rada stadiu.slo o krive nepadeni zemastnavatel z kradeze.skoncila jsem diky odvineni na psychiatrii moc dekuj za odpoved.ema
Odpověď:
Dobrý den,
dotaz byl již zodpovězen.
Eva Fialová
Dobrý den, na letáčcích píšete, že "máte-li dítě do 15 let a jste-li těhotná, máte právní nárok na částečný úvazek". Jakým zákonem, právní normou je tento nárok ustanoven?
Díky za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
jedná se o § 241 odst. 2 zákoníku práce.
Eva Fialová
Dobrý den, chci se zeptat zda v případě ukončení pracovního poměru ve zkušební době bez udání důvodu se dovíte jako důvod že pracovně si nikdo nestěžuje, všechno je v pořádku, ale nejste "prsatá blondýna s dlouhýma nohama" se dá považovat za diskriminační důvod. Mohu s tím nějak bojovat? U zaměstnavatele již pracovat nechci, ale myslím si, že pokud bylo pracovně všechno o.k., není toto důvod ukončit pracovní poměr. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
ve zkušební době může zaměstnavatel ukonči pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu. Musí ovšem zachovávat zásadu rovného zacházení a zásadu zákazu diskriminace. Jestliže Vám sdělil zaměstnavatel tento důvodu, jedná se o diskriminaci. Za diskriminaci se považuje i obtěžování a sexuální obtěžování. Obtěžováním se podle antidiskriminačního zákona rozumí nežádoucí chování, jehož záměrem nebo důsledkem je snížení důstojnosti osoby a vytvoření zastrašujícího, nepřátelského, ponižujícího, pokořujícího nebo urážlivého prostředí, nebo které může být oprávněně vnímáno jako podmínka pro rozhodnutí ovlivňující výkon práv a povinností vyplývajících z právních vztahů. Můžete se obrátit se žalobou k soudu a žádat po zaměstnavateli přiměřené zadostiučinění, a to i v penězích. Dále se můžete obrátit na inspekci práce. Ta může dát zaměstnavateli pokutu z důvodu porušení zásady rovného zacházení.
Eva Fialová více
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jak mám postupovat při podání výpovědi v pracovní neschopnosti a zda vůbec výpověď podaná v neschopnosti bude platná. Momentálně jsem nemocná s pracovním úrazem a chtěla bych ke konci měsíce podat zaměstnavateli výpověď, ale potřebovala bych vědět jestli bude platná a jestli skutečně když ji podám k 31.10.2012 bude 2měsíční výpovědní doba do 31.12.2013 nebo budu muset dobu nemocenské nadělávat a výpovědní doba se prodlouží??? V pracovní neschopnosti budu dle lékaře pravděpodobně ještě 3 týdny. Děkuji moc předem.
Elis
Odpověď:
Dobrý den,
zákaz výpovědi v pracovní neschopnosti se týká pouze výpovědi ze strany zaměstnavatele. Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď kdykoliv a z jakéhokoliv důvodu.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jak mám postupovat při podání výpovědi v pracovní neschopnosti a zda vůbec výpověď podaná v neschopnosti bude platná. Momentálně jsem nemocná s pracovním úrazem a chtěla bych ke konci měsíce podat zaměstnavateli výpověď, ale potřebovala bych vědět jestli bude platná a jestli skutečně když ji podám k 31.10.2012 bude 2měsíční výpovědní doba do 31.12.2013 nebo budu muset dobu nemocenské nadělávat a výpovědní doba se prodlouží??? V pracovní neschopnosti budu dle lékaře pravděpodobně ještě 3 týdny. Děkuji moc předem.
Elis
Odpověď:
Tento dotaz byl již zodpovězen.
Eva Fialová
Dobry den, jsem ve tretim mesici tehotenstvi,ale v praci jeste nikdo nic nevi. Zkusebni doba mi konci az posledniho listopadu,ale bojim se,ze to fyzicky v praci jeste mesic nevydrzim. Otehotnela jsem jeste pred tim nez jsem do prace nastoupila,ale vim to jen par dni. V planu jsem to nemela. Muze mi zamestnavatel dat vypoved i ve zlusebni dobe? Dekuji moc za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel s Vámi může ukončit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu. Pokud by bylo důvodem Vaše těhotenství, dopustil by se zaměstnavatel porušení zákazu diskriminace z důvodu pohlaví. Proti tomuto jednání byste mohla podat žalobu u soudu.
Eva Fialová
Dobrý den,
jsem OZP a mám zkrácený pracovní úvazek 25 hodin/týdně. Od kdy se počítá OZP práce přesčas (pravděpodobně by neměli vůbec pracovat přesčas - může OZP pracovat přesčas?) - nad stanovený týdenní úvazek - tj. 25 hodin za týden nebo stanovenou týdenní pracovní dobu ve firmě, tj. 40 hodin/týden? Děkuji za brzkou odpověď. S pozdravem Marie
Odpověď:
Dobrý den,
předpokládám, že zkratkou OZP máte na mysli osobu se zdravotním postižením. Pro OZP platí ohledně přesčasů stejná právní úprava jako pro ostatní zaměstnance. Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad výše uvedený rozsah pouze na základě dohody se zaměstnancem. Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
Eva Fialová
Dobry den,mesic pracuji u jedne firmy a pred 10dny jsem byla vedouci po inventure obvinena z kradeze zbozi cca 300kc.skoncila jsem na nemocenske.psychicky jsem se zhroutila.jak mam dal pokracovat, vim ze jak se vratim me vyhodi ale to si preci nezaslouzim nic jsem neprovedla.uz ma predchozi kolegyne byla vyhozena za kradez (taky tam byla jen dva
mesice)a ted jsem to zchytala ja.je nutno rict ze zbyvajici 3 kolegyne jsou rodina.dekuji za radu.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud s Vámi zaměstnavatel zruší pracovní poměr okamžitě, můžete podat do dvou měsíců od zrušení pracovního poměru žalobu u soudu na neplatnost tohoto zrušení.
Eva Fialová
DObrý den, mám plánovanou operaci na listopad 2013, nadřízené jsem to slovně sdělila již v září. Teď mi na klinice sdělili přesný termín a nadřízená mi ho nepovolila, prý si ho mám přesunout na leden, únor - prý to není akutní indikace, tak mi to nemusí povolit. Dle mě je každá operace nutná...i když je plánovaná dopředu...pokud by to nebylo nutné, přece mi operaci lékaři neindikují. Mám tedy dotaz, zda mi může nadřízená zakázat nástup operace a říct mi, ať se objednám o 2 - 3 měsíce dál... Moc Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní neschopnost určuje lékař, nikoliv zaměstnavatel. Pracovní neschopnost je překážka v práci. Pokud o překážce v práci víte dopředu, musíte zaměstnavatele bez zbytečného odkladu informovat. Pracovní neschopnost Vám ale zaměstnavatel nemůže nepovolit.
Eva Fialová
Dobrý den, mockrát vám děkuji za zodpovězení mého dotazu z 14.10.2013.
Prosím ještě o odpověď... Pokud bych po ukončení rodičovské dovolené na těch 7 prac. dní (které mi zbývají odpracovat, aby doběhla výpovědní lhůta) vybrala řádnou dovolenou, počítala by se event. podpora v nezaměstnanosti také ze mzdy, kterou jsem v pracovním poměru dříve dosahovala či z výše vyplacené dovolené? Nebo by to bylo počítáno z rodičovské dovolené?
Věřím, že si pracovní místo najdu rychle ještě při trvání RD, ale raději chci být informována a připravena, kdyby mi to hned nevyšlo. Moc děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
i pokud byste v 7 dnech čerpala dovolenou na zotavenou, bude se Vám podpora v nezaměstnanosti počítat se mzdy, kterou máte uvedenu v pracovní smlouvě nebo v mzdovém výměru.
Eva Fialová
Dobrý den, jakým způsobem nejlépe ukončit pracovní poměr, abych dosáhla podpory 65%?Končím RD, zaměstnavatel provozovnu zrušil, odstupné nedostanu protože jsem byla 4 roky na MD a po třech letech se nenahlásila, a teď nabízel rozvázání pracovního poměru dohodou, ale to jak čtu tak dosáhnu podpory pouze 45%? Ukončení z důvodu toho, že mi nemůže nabídnout vhodnou práci když mám dvě malé děti a nemohla bych se o ně řádně starat - to zaměstnavatel odmítá, že je to protiprávní-vedeno jako diskriminace vůči zaměstnankyni-a to že nechce. Jinak nevím jestli je i nějaká jiná možnost ukončení pracovního poměru abych na těch 65% dosáhla...
Odpověď:
Dobrý den,
podpora v nezaměstnanosti ve výši 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku náleží uchazeči o zaměstnání, který ukončil pracovní poměr bez vážného důvodu. Zrušení provozovny zaměstnavatele, kde jste měla místo výkonu práce je vážným důvodem. Zaměstnavatel s Vámi musí ukončit pracovní poměr výpovědí, pokud dochází k jeho přestěhování. V takovém případě Vám náleží odstupné ve výši Vašeho průměrného výdělku. Nárok na odstupné vzniká při určité délce pracovního poměru a ne podle délky skutečně odpracované doby. Nárok na odstupné teda máte. Argument zaměstnavatele, že rozvázání pracovního poměru výpovědí zaměstnankyně pečující o děti by bylo diskriminační, se nezakládá na pravdě, jestliže je provozovna zaměstnavatele zrušena a on Vás v této provozovně nemůže dále zaměstnávat. V případě výpovědi budete ještě dva měsíce ve výpovědní době, po kterou Vám zaměstnavatel bude přidělovat práci. více
Dobrý den, dnes jsem volal k Vám do poradny a chtěl bych se Vás zeptat.
Ze zdravotních důvodů v sovislostí s pracovním úrazem jsem byl propuštěn ze služebního poměru vojáka z povolání u AČR. Po snížení zdravotní klasifikace na "D"
Bylo mě přiznáno odbytné za odsloužených 7 let a mám dotaz zda mám ještě nárok na odstupné a případně koho žádat? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
jako na vojáka z povolání se na Vás vztahuje zákon č. 221/1999 Sb. o vojácích z povolání. Jedná se tedy o vztah služební, nikoliv pracovněprávní. Služební poměr se řídí tímto zákonem, pokud tento zákon výslovně neodkáže na použití zákoníku práce. V případě náhrad po skončení služebního poměru zákon o vojácích z povolání na zákoník práce neodkazuje. Vaše nároky po skončení služebního poměru vyplývají ze zákona o vojácích z povolní. Na odstupné podle zákoníku práce tedy nemáte nárok.
Eva Fialová