Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Regina | 23.1.2014 15:36:50 

Dobrý den, dostala jsem v lednu od zaměstnavatele dovolenou, ale na mé místo přijala jiného zaměstnance. Za měsíc prosinec mi nebyla vyplacená mzda. Když jsem zaměstnavateli volala řekla mi jen, že si mám sama napsat výpověď, protože mě už do práce nevezme. Nevím jek tuhle situaci řešit. Zjistila jsem si na pojišťovně, že od ledna mě už odhlásila.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš pracovní poměr neskončil. Výpověď nedávejte. Neprodleně kontaktujte inspekci práce.

Eva Fialová

Zdena | 23.1.2014 09:46:53 

Dobrý den , pracuji ve školství jako učitelka ( prac. poměr sjednán v roce 2008 na dobu neurčitou , plný úvazek - takto oboustranně podepsána prac. smlouva ), nyní ředitel školy prostě doručil mně a mé kolegyni nový platový výměr ( platný od pololetí ), kterým nám jednostranně zkrátil prac. úvazek na 70% , budeme mít tedy i nižší plat . Tuto změnu provedl pouze ze své pozice , důvod je , že chce zaměstnat svého známého ( učitele - muže ) , který dostane naše hodiny , toto opatření zdůvodňuje tím , že ve školství jsou třeba hlavně muži .

Odpověď:

Dobrý den,
jednostranné zkrácení pracovního úvazku je neplatné. Změna pracovní smlouvy vždy vyžaduje souhlas obou smluvních stran, tedy zaměstnavatele a zaměstnance. Jednání Vašeho zaměstnavatele je navíc diskriminační. Po zaměstnavateli můžete požadovat zaměstnávání na stanovou týdenní pracovní dobu a upuštění od diskriminačního jednání. V případě, že Vám Váš zaměstnavatel nevyhoví, obraťte se na zřizovatele školy a na inspekci práce. Odstranění diskriminace a zaplacení dlužné mzdy můžete nárokovat i u soudu.

Eva Fialová

Sabina | 22.1.2014 04:53:50 

Dobry den, jeste bych se chtela zeptat, zda kdyz se vracim po rp do prace, zda mi nalezi alespon stejna mzda, s kterou jsem koncila? Nebo mi mohou dat nizsi? Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte mzdu stanovenou mzdovým výměrem, může Vám ji zaměstnavatel jednostranně změnit. Vždy však musí dodržovat pravidlo stejné mzdy za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Eva Fialová

zdena | 13.1.2014 15:34:39 

dobry den je to zakone kdyz nam zamestnavatel automaticky pričte 12 hodin měsičně na vic že musime odpracovat ale potom to neni zaplacene těch 12 hodin a takze pracujeme 12 hodin měsičně zadarmo děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
za práci přesčas Vám přísluší mzda a příplatek ve výši 25 % Vaší průměrné mzdy, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete na poskytnutí náhradního volna.

Eva Fialová

dita | 10.1.2014 22:23:59 

Dobrý den, čekám dítě s přítelem. Požaduji po něm,aby se dítě příjmením jmenovala po mě, jako matce. Přítel nesouhlasí. Já jeho jméno ale pro dítě nechci. Jak mám postupovat? Když nepůjdeme před porodem na matriku, bude mi po porodu zapsáno příjmení po mě? Může mě otec nějak tahat po soudech? Nebo je to moje právo, dát svému dítěti své příjmení? O případné svatbě do budoucna s ním neuvažuji. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
otcem dítěte je kromě manžela matky i muž, na základě souhlasu tohoto muže a manžela matky u soudu nebo na matrice. Pokud toto prohlášení učiníte, bude se mít dítě příjmení jednoho z Vás. Pokud se nebudete moci dohodnout, určí příjmení soud. Jestliže souhlasné prohlášení ohledně otcovství nečiníte, bude mít dítě Vaše příjmení.

Eva Fialová

Boss; | 7.1.2014 21:31:01 

Dobrý den, má právo mi zaměstnavatel krátit dovolenou, protože jsem nedosáhl určitého věku.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel má právo Vám krátit dovolenou pouze v případě neomluveného zameškání směny. Krácení dovolené z důvodu věku je navíc diskriminační jednáním zaměstnavatele. Můžeme podat podnět ke kontrole zaměstnavatele u inspekce páce nebo se obrátit na soud.

Eva Fialová

Štěpán | 6.1.2014 14:10:55 

V lednu 2014 dosáhnu věku ,v kterém budu mít nárok na čerpání starobního důchodu.Předpokládám,že to není důvodem k výpovědi.Pokud by k ní došlo (např.z tzv nadbytečnosti) zřejmě měl nárok na odstupné.(po 40ti letech
u stejného zaměstnavatele zřejmě pouze 3násobek prům.platu?)Zajímalo by mne zdali mám náro na toto odstupné i v případě,ukončení prac. poměru dohodou,a za jakých podmínek.Popř. co by mělo v této dohodě být uvedeno?Např. zdali-by tam měla být zmíněna ona nadbytečnost?
Prosím oVáš názor a předem děkuji za odpověď.
Zdraví Vás Štěpán

Odpověď:

Dobrý den,
dosažení věkové hranice nároku na starobní důchod není podle zákoníku práce důvodem k výpovědi pracovní smlouvy. Pokud by byly u zaměstnavatele organizační změny a Vy byste dostal výpověď pro nadbytečnost, měl byste nárok na mzdu v délce dvouměsíční výpovědní doby a na odstupné ve výši trojnásobku Vašeho průměrného výdělku. Nárok na odstupné byste měl i v případě ukončení pracovního poměru dohodou ze stejného důvodu. Z hlediska dokazování tohoto nároku doporučuji uvést důvod ukončení pracovního poměru v přímo v dohodě, jakož i uvést výši odstupného a termín jeho výplaty.

Eva Fialová

Ke -ke | 28.12.2013 22:06:22 

Dobry den,jsem zaměstnána jako servírka,zaměstnavatel přišel na to,že ho stojím moc peněz. Chce tedy,abych z plného úvazku šla na zkrácený,a nemusel by tak platit tolik peněz za soc.a zdrav.pojištění.Pokud na to nepřistoupím,tak mě posílá na pracák,ale to už nebudu mít nárok na odstupné a snad ani nedostanu podporu!!jelikož mě na pracák neposílal.ale naopak mě chce zaměstnat ,ale za takových podmínek.Jak ale na tom pak budu,když pujdu na nemocenskou,nebo mě nakonec stejně propustí??Mám 51 let a práci už tak snadno nenajdu.nevím co dál.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vás může zaměstnávat na kratší pracovní dobu pouze po dohodě s Vámi, jelikož se jedná o změnu pracovní smlouvy, ke které je třeba vždy souhlasu zaměstnavatele i zaměstnance. I když nebudete s kratší pracovní dobou souhlasit, zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď, pokud nebude dán výpovědní důvod podle zákoníku práce. Jedním z důvodů je nadbytečnost zaměstnance z důvodů organizačních změn u zaměstnavatele. V případě výpovědi z tohoto důvodu by Vám náleželo odstupné ve výši podle počtu odpracovaných let u zaměstnavatele. Se zaměstnavatelem se můžete dohodnout i na časově omezené kratší pracovní době. Pokud budete v pracovní neschopnosti, budete v ochranné době a zaměstnavatel Vám výpověď dát nemůže.

Eva Fialová

Hanče | 25.12.2013 19:51:44 

Dobrý den,
manžel dostal nařízený přesčas ve st. svátek a pracoval 10 hodin. Jeho obvyklá pracoví doba je 40 hodin týdně. Odpracovaný přesčas si chce vybrat formou náhr. volna. Může zaměstnavateli nahlásit den, kdy si volno vybere nebo se se zaměstnavatelem musí oboustranně dohodnout na době, kdy si volno vybere? A bude mu práce ve svátek k náhradnímu volnu ještě nějak proplácena, pokud ano, tak jak? Děkuji předem za rychlou odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Váš manžel pracoval v den, který je státním svátkem, musí mu zaměstnavatel poskytnout náhradní volno, a to nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v době, na které se manžel se zaměstnavatelem dohodne. Zaměstnavatel se se zaměstnancem může namísto náhradního volna dohodnout na příplatku ve výši 100 % jeho průměrného výdělku. Za práci přesčas přísluší Vašem manželovi rovněž náhradní volno nebo náhrada mzdy ve výši 25 % jeho průměrného výdělku. Neposkytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, přísluší zaměstnanci k dosažené mzdě výše uvedený příplatek.

Eva Fialová

michal | 17.12.2013 15:57:12 

Dobrý den,chci se zeptat jestli je možné že když mám v práci 40hodin přesčas že mi to nezaplatí??

Odpověď:

Dobrý den,
za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.

Eva Fialová

katy | 12.12.2013 20:21:13 

Když jsem na rodičovské dovolené,a čekám druhé dítě.Mám nárok na stejné peníze jako u toho prvního?Vým že nedostanu porodne,ale jinak se nic nemění?Prvních 9měsíců dítěte jsem dostávala 8100kč a poté 3800kc.Moc děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
z Vašeho dotazu není jasné, jakou dávku máte na mysli a na co jste měla nárok při narození prvního dítěte. Pokud jste nezaměstnaná a již nejste v ochranné době 180 dnů po skončení pracovního poměru, nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a začnete čerpat po porodu rodičovský příspěvek. Pokud by otci dítěte vznikl nárok na PPM, budete mít možnost výběru délky čerpání i výše RP.

Eva Fialová

markoeva | 11.12.2013 14:15:21 

Dobrý den,
jsem zdravotní sestra a budu se vracet po rodičovské dovolené do nemocnice jako sestra u lůžka se stejnou pracovní náplní. Chci se zeptat, jaké platové podmínky zařazení platí po nástupu z rodičovské dovolené. měla jsem platovou třídu 10, stupeň 8 a zaměstnavatel mě chce po návratu dát třídu 7, prý na adaptační období třech měsíců. Jsem registrovaná sestra bez odborného dohledu s dvacetiletou praxí. Může takto zaměstnavatel po rodičovské dovolené třídu snižovat? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte výši platu uvedenu v pracovní smlouvě, zaměstnavatel ho bez dohody s Vámi snižovat nemůže. K jeho změně by byla nutná změna pracovní smlouvy. Jestliže máte plat stanoven platovým výměrem, může ho zaměstnavatel jednostranně změnit. Vždy však musí dodržovat povinnost stejného platu za stejnou práci či práci stejné hodnoty a zákaz diskriminace z důvodu pohlaví.

Eva Fialová

V.P. | 9.12.2013 17:58:05 

Dobry den, mam nasledujici dotaz. Zamestnanecky pomer jsem ukoncil k 30.9.2013. Firma je v konkurzu. K 30.9.2013 jsem mel narok na 20 dnu dovolene (viz.vyplatni paska). Zamestnavatel ani IS me cerpani dovolene nenaridil. Bez jakehokoliv zduvodneni mi oznamil, ze na proplaceni dovolene memam narok, protoze podle nej jsem ji vycerpal v 9. mesici. Dovolenou jsem necerpal a veskere podklady, ktere predali moji nadrizeni ucetni firme potazmo spravci hovori jasne.. dovolenou jsem necerpal.Prez to mi ji spravce odmita proplatit. Prosim o radu, jak se tomuto mohu branit.

Odpověď:

Dobrý den,
po skončení pracovního poměru máte nárok na proplacení náhrady za nevyčerpanou dovolenou. Pokud Vám náhrada nebude vyplacena, můžete podat žalobu u soudu.

Eva Fialová

RENÁTKA.F | 8.12.2013 20:50:54 

dobrý den chtěla bych se zeptat mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou do práce jsem nastoupila 11.8.2011 od 1.10.2013-31.12.2013 mi běží výpovědní lhuta požádala jsem tedy o rozvázaání pracovního poměru od 6.11-8.12.2013 jsem měla nemocenskou. mám nárok na dovolenou do toho 31.12 když mi ji neproplatí

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel určuje čerpání dovolené. Pokud vám její čerpání neurčí, musí Vám po skončení pracovního poměru její náhradu proplatit.

Eva Fialová

RENÁTKA.F | 8.12.2013 20:50:32 

dobrý den chtěla bych se zeptat mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou do práce jsem nastoupila 11.8.2011 od 1.10.2013-31.12.2013 mi běží výpovědní lhuta požádala jsem tedy o rozvázaání pracovního poměru od 6.11-8.12.2013 jsem měla nemocenskou. mám nárok na dovolenou do toho 31.12 když mi ji neproplatí

Odpověď:

Tento dotaz byl již zodpovězen.

Eva Fialová

zaza | 8.12.2013 16:27:21 

zápach na pracovišti je neuvěřitelný vedení nereaguje kam se obrátit

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí zajistit pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce. Pokud je pro Vás zápach na pracovišti nepříjemný, podejte podnět inspekci práce.

Eva Fialová

Ivana | 2.12.2013 12:28:14 

Dobrý den, jsem zaměstnancem ve firmě již 5 let, nyní jsem dostala výpověď z organizačních důvodů - firma jako taková končí. Zaměstnavatel pro mne momentálně nemá práci, výpovědní lhůta mi končí 31.1.2014. Může mi zaměstnavatel nařídit podobu výpovědní lhůty neplacené volno..? Nechce mě platit a já jako samoživitelka s 8mi letými dvojčaty novou práci zatím nemám.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel nemůže zaměstnanci nařídit neplacené volno. Pokud zaměstnavatel pro Vás nemá práci, ani Vás na jinou práci nepřevede, náleží Vám náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.

Eva Fialová

Pája | 30.11.2013 10:50:33 

Dobrý den,
v lednu nastoupím na mateřskou dovolenou (3 dítě). S manželem jsme se dohodli, že se o péči o děti "podělíme", ale oba chceme i být částečně pracovně činní. Někde jsem se dočetla, že je možné, aby v den porodu matka pokračovala v pobírání mateřské dovolené (celkem 28 týdnů), kde může po šestinedělí dál pokračovat ve výkonu povolání, pokud bude mít jinou pracovní smlouvu. Zároveň údajně otec může nastoupit v den porodu na rodičovskou dovolenou. Oba by tak po určitou dobu (cca 4 měsíců paralelně mohli pracovat i se dělit o péči o potomka). Je tato informace pravdivá ? Pobírali by oba rodiče paralelně peněžitou pomoc státu ? (matka mateřskou a otec rodičovskou ?). Děkuji P.

Odpověď:

Dobrý den, podpůrčí doba peněžité pomoci v mateřství je 28 týdnů. Nárok na PPM má i pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Dohoda musí obsahovat zákonem stanovené údaje a lze ji uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku 7. týdne po porodu dítěte. Příjemce PPM nesmí po dobu pobírání této dávky, vykonávat výdělečnou činnost, na základě které je nemocensky pojištění a z tohoto pojištění je mu PPM vyplácena. Nároku na PPM nebrání např. výkon práce na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Ty ovšem musí být uzavřeny na výkon jiné činnosti. Zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. více

Pavlina | 28.11.2013 08:33:36 

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala: 3.11. jsem ukončila rodičovskou dovolenou, 11.11. jsem začala pracovat u nového zaměstnavatele, zatím to vypadá, že budu nucena skončit z časových důvodů k 31.12. Pokud se zaevidujina ÚP bude mi vyplácena nějaká podpora po dobu 6 měsíců.
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v rozhodném období dvou let zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců. Osoby pečující o dítě do 4 let věku jsou důchodově pojištěni. Současně se péče o dítě do 4 let věku považuje za náhradní dobu zaměstnání. Nárok na podporu v nezaměstnanosti byste měla mít.

Eva Fialová

iris | 25.11.2013 09:22:05 

Dobrý den,pracuji v kuchyni,moje pracovní doba je jeden týden ranní od7hod-14,30hod.A druhý týden odpolední a to od7hod-14,30hod a od 16,30-18,30.Ctěla bych se zeptat když jsem s klukem na paragrafu a je to zrovna v týden mé odpolední,jestli si musím nadělávat chybějící hodiny.děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte paragrafem na mysli ošetřování člena rodiny, musí zaměstnavatel omluvit zaměstnance po dobu ošetřování dítěte mladšího než 10 let. Dobu, po kterou pečujete o dítě nemusíte napracovávat.

Eva Fialová

| 1 | .. | 27 | 28 | | 30 | | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect