Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
V září jsem se vrátila po rodičovské dovolené do zaměstnání, mám pracovní poměr na dobu neurčitou na plný úvazek. Po návratu z RD mě zaměstnavatel přeřadil na jinou pracovní pozici (při zachování stejné plat. třídy). Nyní syn onemocněl cukrovkou, jsem od února v neschopnosti a celodenně pečuji o syna. Do zaměstnání se plánuji vrátit v září, ale chtěla bych požádat o zkrácený úvazek a na jiné pracovní pozici. Je povinností zaměstnavatele vyjít mi vstříc? Po dobu mé neschopnosti přijal zaměstnavatel nového zaměstnance. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o dítě do 15 let věku o kratší pracovní dobu, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Druh vykonávané práce není zaměstnavatel povinen s Vám dodatkem k pracovní smlouvě změnit. Změna pracovní smlouvy je možná pouze se souhlasem obou smluvních stran.
Eva Fialová
Dobry den, od roku 2008 jsem zamestnana ve skupine spolecnosti, ktera prubezne meni svoji strukturu. Takze trebaze sedim stale na stehne zidli, jsem zamestnancem uz treti s.r.o., ve te posledni od ledna 2014.Dvakrat jsem tedy prechazela do nove spolecnosti bez odkladu, za stejnych podminek a zachovanim prav a povinnosti. Prvni spolecnost byla prodana jako prazdna a nasledne zlikvidovana, druha je nyni v likvidaci. Predpokladam spravne, ze pokud bych nyni dostala vypoved, bude se odstupne pocitat od roku 2008, a ne od ledna 2014? Dekuji Marie
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se Vám bude počítat odstupné, budou se počítat doba trvání pracovního poměru od jeho počátku v roce 2008, jelikož od té doby Váš pracovní poměr trvá.
Eva Fialová
Dobry den, v pracovni smlouvě mam uvedeno misto vykonu prace danou obec i přesnou adresu. Je tam i napsano že v připadě potřeby muže byt mistem vykonu prace přechodně i jiné místo v Ceske Republice.Zaměstnavatel ted po mě chce abych vykonaval praci v jinem městě. Musim s tím souhlasit??
Když jsem požadoval cestovni nahrady řekl že nic nedostanu že na ně nemam narok. Nemělo by v tomto připadě platit že na cestovne mam narok § 152 cestě mimo pravidelné pracoviště?? Jak to tedy je. Děkuji za odpověd
Odpověď:
Dobrý den,
přechodné místo výkonu práce je pracovní cesta. Po dobu, kdy vykováváte práci na jiném místě, než na tom, které máte uvedeno v pracovní smlouvě, jste na pracovní cestě a máte nárok na cestovní náhrady.
Eva Fialová
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně pracovního práva, pracovala jsem u jedné firmy, dostala jsem výpověď z organizačních důvodů. měla mi být vyplacena mzda, odstupné a roční zúčtování daní 15.4.2014, tak se ovšem nestalo. byla mi vyplacena pouze záloha v určité výši. podala jsem podnět k prošetření na oblastní inspektorát, bohužel zatím bez odezvy. Jsem hlášena na úp, kde mi bylo řečeno, že za odstupné můžu žádat kompenzaci úp...ale co se zbytkem mzdy a s ročním zúčtováním daní? nejedná se o žádnou zanedbatelnou položku, ale o tisíce korun...účetní firmy mi bylo řečeno, že mi budou vystaveny podklady na finanční úřad, kde můžu o roční zúčtování daní požádat sama. Nerada bych se ovšem dostala do problémů. Jednak pokud se nepletu už je po termínu podání a pak jsem dnes volala na finanční úřad, kde mi bylo řečeno, že jestli to dělal zaměstnavatel,musí mi to také on vyplatit...byl by tu tedy prosím někdo, kdo by mi dokázal poradit? předem děkuji za odpověď....
Odpověď:
Dobrý den,
pokud Váš bývalý zaměstnavatel neplatí své pohledávky vůči Vám, nezbude Vám nic jiného než podat žalobu u soudu. Můžete žádat o vydání elektronického platebního rozkazu. Vzor návrhu najdete v ePodatelně na stránkách www.justice.cz.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mi zaměstnavatel oprávněně zamítl zkrácený úvazek...
Po rodičovské dovolené jsem chtěla nastoupit do práce (dělník ve velké výrobní továrně). Měla jsem ve smlouvě třísměnný provoz. Chtěla jsem zkrácený úvazek, protože mi ranní směna začínala v 6:00 hod. a školka nám začínala v 6:30 s tím, že musím ještě dojíždět 30 km. Odpolední a noční směny bych zvládala, ale na ranní mi nechtěli vůbec ulevit.
Prosím též o radu, jak tuto situaci příště řešit. Stejný problém mě čeká i příští rok, kdy mám nastoupit do práce po druhém dítěti.
Předem děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí vyhovět Vaší žádosti o vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Zároveň musí zaměstnavatel při přidělování směn zohlednit péči o děti. Vážnými provozními důvody jsou např. omezení nebo přerušení provozu zaměstnavatele.
Eva Fialová
Dobrý den chtěla bych se vás zeptat muj přítel má pozastavenou živnost. A ted pracuje v jedne fabrice Chtěl by odejít az bude prace na zivnost jenze to se nevi kdy zacne. a vedouci ve fabrice by mu mel dat moznost propusteni na dohodu? nebo ho tam muze nechat dusit na zkusebni dobu 2 mesicu? Děkuji za odpoved :-D
Odpověď:
Dobrý den,
Váš přítel může sám zrušit pracovní poměr ve zkušební době.
Eva Fialová
Dobrý den, již od roku 1996 pracuji u Policie ČR, za tuto dobu jsem vystřídala mnoho pozic a v současné době pracuji na obvodním oddělení a směnuji. Již dva roky žiji sama s dětmi, rozvedená jsem cca 1/2 roku. Do práce dojíždím, děti musím taktéž vozit do školy, neboť jsme z vesnice. Do stanovení výše výživného se otec dětí staral tak, že v mé pracovní době se o ně byl schopen postarat, proto jsme v rozsudku o péči o děti striktně neupravovali styk s nimi. Toto se však po stanovení výše výživného změnilo a otec si děti bere spíše sporadicky, na mé směny nehledí. Moji rodiče jsou invalidní, nejsou schopni mi s dětmi pomoci, ex tchýně s ex tchánem bydlí 120 km od nás. Mým problémem je nepravidelná pracovní doba, která je v délce od 24 do 8 hodin denně a já sama nejsem schopna děti v tuto dobu zaopatřit, na chůvu je můj výdělek malý. Děti jsou ve věku 8 a 12 let. Mým dotazem je to, zda je zaměstnavatel v této věci povinen činit a vyjít mi vstříc. Zda-li jsem jako samoživitelka podřízena zákonu o služebním poměru příslušníků Policie ČR nebo se na mě vztahuje Zákoník práce, neboť si myslím, že tento je nadřazený. Za odpověď velmi děkuji. více
Odpověď:
Dobrý den,
na Vás se jako na policistku vztahuje zákon č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. V tomto zákoně není ustanovení ekvivalentní ustanovení § 241 odst. 2 zákoníku práce, čili že zaměstnavatel musí zaměstnankyni umožnit kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebráni-li mu v tom vážné provozní důvody.
Eva Fialová
Dnes jsem podala zadost o zkraceny uvazek kvuli tomu abych byla vice doma s detmi(3roky a 5 let) a mohla se jim vice venovat a manzel dela ve 3 smennem provozu. Bylo mi receno ,ze uz ted pracuji na zkraceny pracovni uvazek a,ze nyni uz jedine pouze brigadne. Ve smlouve stoji 30 hodin tydne a pry uz je to zkraceny uvazek. Ale nuti me delat az 13 hodinove smeny. To,ale urcite u zkraceneho pracovniho uvazku nejde. Tak nevim jak dal. Rekla jsem,ze takove smeny proste odmitam delat. To je,ale proste nezajima. Zkraceny pracovni uvazek snad znamena kratsi pracovni doba ne? Pri podpisu smlouvy jsem je,ale o zkraceny uvazek nezadala. Pracuji jako prodavacka specialista na pozici pokladni. Dekuji za pripadnou radu.
Odpověď:
Dobrý den,
práce na kratší než stanovenou týdenní pracovní dobu je označována jako kratší nebo zkrácený úvazek. Zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o děti má právo žádat kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel musí žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody (např. ohrožení provozu zaměstnavatele).
Eva Fialová
Dobry den 28.10.2013 Jsem se měla vratit do zaměstnaní jenže my nevzali syna do školky ja jsem z duvodu nemoci na neschopence tet 27.4 2014 my bude neschopenka ukončena ale školku stale nemám pro syna všude přijimaj deti až od zaři tak my nezbyva nic jineho než dat vypověd v praci.Mužu dat vypověd z duvoudu že my syna nevzali do školky.Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoliv důvodu i bez udání důvodu.
Eva Fialová
Dobrý den.
Mám postiženého bratra, je na vozíku. Stará se o něj moje maminka, ale té je 70 let. bydlíme ve společné domácnosti.
Bratr potřebuje jet do města na úřad práce zažádat o novou ZTP a následně pak bude následovat cesta k posudkovému lékaři.
Mám v takovém případě nárok na propustku ze zaměstnání?
Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, a to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela. Bez náhrady mzdy nebo platu se pracovní volno poskytne, jde-li o ostatní rodinné příslušníky.
Nárok na pracovní volno máte, ale bez náhrady mzdy nebo platu.
Eva Fialová
Pracuji ve státní správě, kde je plat určován nařízením 564/2006 Sb. V kolektivní smlouvě má Úřad, kde pracuji uvedeno, že nepoužije pro určení platu § 6 tohoto nařízení, je tedy zaměstnanci určena platová třída a platový stupeň. Pro výpočet platového stupně je podle nař. vlády 564/2006 Sb. započítávána praxe. Za rodičovskou dovolenou je tato praxe určena max. 6 let. Já jsem byla na řádné rodičovské mnohem déle, protože mám více dětí. Zaměstnavatel mi zcela v souladu s nařízením vlády započítává pro určení platového stupně pouze 6 let. Kdybych ale namísto rodičovské dovolené pracovala, můj platový stupeň by byl o jeden platový stupeň vyšší, což v mém případě činí cca 1000,- Kč měsíčně v hrubé mzdě. Domnívám se, že uvedené nařízení vlády je v ustanovení § 4 odst. 5 v rozporu s antidiskriminačním zákonem, neboť podle antidiskriminačního zákona jsou veškerá znevýhodnění kvůli mateřství považována za přímou diskriminaci. Nařízení vlády ale určuje, že za rodičovskou dovolenou bude pro výpočet platového stupně přiznáno pouze 6 let. neexistuje žádný jiný právní předpis, který by kompenzoval nižší mzdu a posléze nižší důchod. více
Odpověď:
Dobrý den,
nařízení vlády je diskriminační. Děkujeme za informaci o tomto nařízení. Dáme podnět k jeho změně.
Zákaz diskriminace je kromě české Listiny základních práv a svobod a zákona č. 198/2009 o rovném zacházení a opravných prostředcích ochrany před diskriminací některých (antidiskriminační zákon) upraven ve směrnici 2006/54/ES o zavedení zásady rovných příležitostí a rovného zacházení pro muže a ženy v oblasti zaměstnání a povolání. Existuje rovněž Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen přijatá Valným shromážděním OSN v roce 1979.
Eva Fialová
Dobrý den, Mé přítelkyni se narodilo dítě, žijeme ve společné domácnosti otcovství jsem přiznal. Mám nárok na den volna u zaměstnavatele
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno se poskytne na nezbytně nutnou dobu a) s náhradou mzdy nebo platu k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět, a b) bez náhrady mzdy nebo platu k účasti při porodu manželky (družky). O dítě můžete pečovat i po dobu rodičovské dovolené, a to v případě otce od narození dítěte.
Eva Fialová
Dobrý den,
v mém zaměstnání - neziskové organizaci pracuji již 8 let, z toho více jak 3 roky na HPP. Bohužel zde došlo ke změnám a chystá se přetěhování firmy do jiného města, pokrácení úvazku a s tím spojené snížení platu. do zaměstnání již tak dojíždím 20 km a přestěhování organizace do ještě vzdálenější lokality a následné pokrácení úvazku je již pro mě finančně neúnosně. S případnými změnami ve smlouvě tedy nesouhlasím. Jak tedy bude zaměstnavatel postupovat s výpovědí? Jaký může uvést důvod? Co mám od zaměstnavatele ve výpovědi požadovat (nevyčerpaná dovolená, odstupné)? Může po mě zaměstnavatel požadovat, abych výpověď dala já? Může mi zaměstnavatel dát výpověď za porušování pracovních povinností? Z mé strany k žádnému porušení nedošlo, žádné písemné upozornění od zaměstnavatele jsem neobdržela. Bohužel se domnívám, že celá situace kolem mé výpovědi je ze strany zaměstnavatele spíše osobního rázu, než že bych porušovala pracovní smlouvu. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám může dát výpověď buďto z organizačních důvodů nebo z důvodu přemístění zaměstnavatele. V obou případech máte nárok na odstupné a na proplacení nevyčerpané dovolené. Pokud jste neporušila pracovní povinnosti, byla by taková výpověď neplatná.
Eva Fialová
Dobrý den, v pátek jsem podepsala smlouvu o výkonu práce roznos letáků... Obě smlouvy řidič odvezl, s tím, že mi jednu podepsanou od zaměstnavatele přiveze v neděli... V sobotu jsem roznesla letáky a pak zaměstnavateli volala, že se mi ta práce nelíbí neboť máme vážně nemocnou dcerku 5 měs. a nezvládala bych to časově... Zaměstnavatel mi řekl že mám 30 denní výpovědní lhůtu... je to možné??? Ted mi vyhrožuje, že zaplatím pokutu ve výši 20.000 Kč??? Může??? když ani nemám smlouvu...není to proti zákonu, že mi smlouvu odvezl pryč??? děkuji za odpověd...
Odpověď:
Dobrý den,
záleží na tom, jakou smlouvu jste podepsala. Pokud to byla dohoda o pracovní činnosti, je výpovědní doba 15 dnů. Dohodu o provedené práce můžete ukončit opět dohodou smluvních stran, nebo splněním úkolu. 30 denní výpovědní dobu zákoník práce nezná. Náhradu škody po Vás může zaměstnavatel požadovat, pokud by mu škoda skutečně vznikla, což je ve Vašem případě nepravděpodobné. Za odpracovaný den Vám náleží odměna. Zaměstnavatel rovněž nesplnil povinnost předat jedno vyhotovení zaměstnanci.
Eva Fialová
Když jsem do 2.2.2014 měla smlouvu na DPP ale neplatilo se mi zdravotní a sociální kdo mi bude vyplácet mateřskou
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nemáte jiný pracovní poměr, ze kterého jste nemocensky pojištěna, nebudete mít na peněžitou pomoc v mateřství nárok.
Eva Fialová
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jak je to, když jste doma s dítětem na paragrafu? Byla jsem s dcerou doma 16 dní, zaměstnavatel hradí 60% a těch zbývajících 40% mi někdo hradí či ne?
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
ošetřovné vyplácí ČSSZ. Podpůrčí doba u ošetřovného počíná prvním kalendářním dnem potřeby ošetřování a činí nejdéle 9 kalendářních dnů. Jde-li o osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku, činí podpůrčí doba nejdéle 16 kalendářních dnů. Výše ošetřovného od prvního kalendářního dne činí 60% redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Do celé výše mzdy se ošetřovné neproplácí.
Eva Fialová
Dobrý den,7.dubna nastupuji do práce....(končí mi RD)...máme tam dvousmenný provoz(nekdy i 3smenný podle zakázek)...žiji s přítelem který delá třísmenný provoz...mohu u zamestnavatel požadovat pouze ranní smeny...na dvousmenný provoz delat nemohu bo jakmile nám vyjdou stejné smeny tak malou skoro vubec neuvidím a bude muset dva týdny prespávat u babiček..nehlede na to že taky pracujou,a v září pujde malá do skolky.(musim to skloubit do školky a zpátky ze skolky)...chci se teda zeptat,mám nárok na ranní smenny či pružnou pracovní dobu...dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí při zařazování do směn zohlednit péči zaměstnance o dítě. Pokud požádáte zaměstnavatele o vhodnou úpravu pracovní doby, musí Vám zaměstnavatel vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.
Eva Fialová
Dobry den,
Jsem na rodicovske a 7.4. se vracim do zamestnani.
Po dobu me nepritomnosti se zmenila pracovni doba, ktera mi bohuzel neumoznuje, abych mohla odvadet a vyzvedavat sveho trileteho syna ze skolky. Pozadala jsem zamestnavatele o zmenu pracovni doby, ale bohuzel mi nebylo vyhoveno z duvodu organizace prace. Chtela jsem se zeptat, kam se obratit a na koho, kdo by tuto skutecnost mohl proverit. Dekuji za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud pečujete o dítě, musí Vám zaměstnavatel na Vaši žádost umožnit vykonávat práci po kratší pracovní dobu nebo Vám umožnit jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Tyto důvody musí být uvedeny dostatečně konkrétně, aby mohly být přezkoumatelné. Pokud zaměstnavatel Vaší žádosti nevyhoví, můžete se obrátit na inspektorát práce.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, která končí 15.7.2014. Jsem zaměstnaná, smlouva je na dobu neurčitou, bohužel s dětmi je pro mě nemožné nastoupit zpět z důvodu dojíždění. Ráda bych se po ukončení RD registrovala na ÚP. Jak s výpovědí, aby mi byla přiznána podpora? A co její výše, mám odpracovat jeden den, t.j. 16.7.? Zaměstnavatel s tím nemá problém. Děkuji za odpově
ď. M.
u
Odpověď:
Dobrý den,
podpora v nezaměstnanosti Vám bude vyplácena po zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Doporučuji Vám po dobu výpovědní doby do zaměstnání dojíždět. Podpora v nezaměstnanosti se Vám poté bude vypočítávat z dosahované mzdy, nikoliv z koeficientu průměrné mzdy v národním hospodářství (tedy přibližně 3 725 Kč).
Eva Fialová
Na pracovisti me kolega ktery dela vedle mne na stroji kdyz se mi nedari anebo resim problem pri vyrobe napada a ponizuje mne, dava znat ze to umi lip, protoze je tam zamestnan od vyuceni a ja jsem pristehovalec ktery navic nekouri a nepije, kdyz neni v praci je na dilne uplny klid, kdyz je tak strhava se sebou dalsi lidi, mistr nema na nej vliv, on si diktuje stejne co chce, uz ho ani nezdravim, ani si ho nevsimam a ted mu vracim umerne slovne co on haze na mne. Nebyt tohoto cloveka tak tu je nadherny klid, co s tim, dekuji za pripadnou odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní podmínky zaměstnanců, do kterých spadají i vztahy mezi zaměstnanci, musí řešit primárně zaměstnavatel. Upozorněte svého zaměstnavatele, že pokud situaci nevyřeší, podáte proti němu žalobu k soudu.
Eva Fialová