Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Na pracovisti me kolega ktery dela vedle mne na stroji kdyz se mi nedari anebo resim problem pri vyrobe napada a ponizuje mne, dava znat ze to umi lip, protoze je tam zamestnan od vyuceni a ja jsem pristehovalec ktery navic nekouri a nepije, kdyz neni v praci je na dilne uplny klid, kdyz je tak strhava se sebou dalsi lidi, mistr nema na nej vliv, on si diktuje stejne co chce, uz ho ani nezdravim, ani si ho nevsimam a ted mu vracim umerne slovne co on haze na mne. Nebyt tohoto cloveka tak tu je nadherny klid, co s tim, dekuji za pripadnou odpoved.
Odpověď:
Tento dotaz by již zodpovězen.
Eva Fialová
Pracuji jako učitel důchodce na poloviční prac. poměr na dobu neurčitou.Na kolik dní studijního volna mám v tomto šk roce nárok? Děkuji za informaci
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 24 odst. 7 zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících má pedagogická pracovník nárok na 12 dní studijního volna ve školním roce. Pedagogický pracovník pracující na kratší pracovní dobu má nárok na poměrnou část této doby podle rozsahu své pracovní doby.
Eva Fialová
Dobry den,chtela bych se zeptat jak napsat vytku zamestnanci ktery neplni sve povinnosti tak jak ma a tim nam vznikla skoda na majetku a zbozi. Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
doporučuji předat zaměstnanci písemnou výtku, kde uvedete datum porušení povinnosti a konkrétní popis porušení.
Eva Fialová
Dobrý den,můj zaměstnavatel oznámil,že podá insolvenci,já jsem již dva měsíce na neschopence s rizikovým těhotenstvím,co to pro mě znamená??dnes jsem volala na ČSSZ,kde mi oznámily že mé podklady na dávky z neschopnosti ještě nedorazily,do zaměstnání se nemůžu dovolat abych se zeptala jestli už je poslaly,jaké papíry budu potřebovat k takové situaci a co všechno bych měla zařídit??jak se mám zachovat
Odpověď:
Dobrý den,
dávky nemocenského by Vám od 15. dne pracovní neschopnosti měla vyplácet Česká správa sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel předává žádost o dávku nemocenského pojištění příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. OSSZ může zaměstnavateli uložit pokutu až do výše 50.000 Kč.
Eva Fialová
Dobry den, chtěl bych se zeptat jestli mam jako zamestnanec nárok podat vypoved zamestnavateli v kratsi době nez je dvou mesicni vypovedni lhuta?
Duvodem je nedodrzeni dohody o vyplacení odmeny, kde mi zamestnavatel nezaplatil za slozku mzdy=odmenu, která byla slibena a splnena z me strany jako zamestnance.
Predem dekuji za odpověď.
s pozdravem
Scholes
Odpověď:
Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti. Mzda je splatná následující kalendářní měsíc. 15 dnů se počítá od prvního dne následujícího měsíce, kdy měla být mzda vyplacena. Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby.
Eva Fialová
ve výplatách mi stahují celý základ daní-nemám slevu dayń.poplatníka jen proto,že jsem ve starob.důchodu?ten pobírám od února 2013, ale jsem jako kmenový zaměstanec v nepřetrž.provozu.Mám nárok nyní na nějaké vrácení daní za r.2013, jak tomu bylo do doby než mi přiznali starob.dúchod?
Odpověď:
Dobrý den,
poživatel starobního důchodu nemá za rok 2013 slevu na poplatníka. Pokud jste v roce 2013 nebyla příjemkyní důchodu, měla být sleva na poplatníka u Vás uplatněna.
Eva Fialová
jsem od února 2013 ve starob.důchodu, ale stále jsem kmenovým zaměstnancemspol.Evraz a pracuji v nepřetrž.provozu-dvanáctohod.směny.v podniku jsem již 8 let.protože stále mění kolektivní smlouvy, tak jsem po 5 letech nedostala věrnostní, prý až po deseti,tj.v r.2015, jenže teď společnost ve velkém propouští a mně bylo řečeno, že i když jsem kmenová -ale jako důchodce NEMÁM NÁROK NA ODSTUPNÉ!navíc si vymysleli, že ve státní svátek si MUSÍM VZÍT DOVOLENOU, a nebo si svátek nadpracovat, nebo si vzít neplacené volno.(u THP ale platí stát.svátek 100procenty a přitommohou doma zůstat.jaké mám vlastně nároky jako pracující důchodce?
Odpověď:
Dobrý den,
pracující důchodce má podle zákoníku práce stejná práva jako jakýkoliv jiný zaměstnanec. V případě výpovědi máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku Vašeho průměrného výdělku, pokud kolektivní smlouva nestanoví odstupné vyšší.
Pokud státní svátek připadne na Váš obvyklý pracovní den, máte pracovní volno a náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Svátek si nemusíte napracovávat. Váš zaměstnavatel porušuje neproplácením svátků zákoník práce.
Eva Fialová
Dobrý den.Manželka je na rodičovské dovolené ,která končí v Červnu.Do práce bohužel ještě nemůže nastoupit malého ještě nevezmou do školky v lednu mu byly 2 roky.Tím že ji konči v červnu rodičovská dovolená budeme od června bez finančních prostředků? a s mého platu neutáhneme domácnost.Jak máme postupovat děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
po skončení rodičovské dovolené se musí Vaše manželka vrátit zpátky do práce. Rodičovskou dovolenou si však lze prodloužit až do tří let věku dítěte. Vaše manželka si tudíž nemusí brát neplacené volno. Pokud jste si zvolili čerpání rodičovského příspěvku do dvou let věku dítěte, nebude Vám tento příspěvek již poskytován, pokud jste již vyčerpali částku 220 000 Kč.
Eva Fialová
Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v následující situaci. Pracuji jako listovní doručovatelka a jsem v 9. týdnu těhotenství a dle zprávy gynekologa vykonávám práci nevhodnou - ohrožující moje těhotenství. Vedoucí mi dala vybrat, jestli budu dál vykonávat současnou práci při plném nasazení, nebo mě má přeřadit na jiné pracoviště a pozici, pracovište je zhruba o 25 km dál, čímž se mi zvětší náklady na dopravu do práce a časová náročnost. Původní směna byla od 6:30 do 14:30 cca 5km a jezdila jsem do práce s kolegyní, nyní bych měla jezdit skoro 30km a směnu bych měla od 13:00 do 21:00 a cesta by mi zabrala hodinu a půl (3 hodiny denně) Navíc mám v místu výkonu práce uvedeno atrakční oblast depa, pravidelné pracoviště (jmenovitě obec kterou zde nechci uvádět). Chci vědět jestli mě může převést na jiné pracoviště aniž by zohlednila zvýšenou časovou a finanční náročnost dopravy, jestli to může i bez mého souhlasu a jestli mě může nutit, pokud budu trvat na dohodnutém místě výkonu práce, k nemocenské, nebo ke 100% výkonu při dosavadním zařazení - nosím sebou 10-20kg pošty (na kole) a budu muset chodit pěšky stejnou oblast a tahat ji ve vozíku který něco navíc také váží.. více
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vás musí přeložit, pokud Vaše současná práce ohrožuje Vaše těhotenství. Převedení na jinou práci musí respektovat místo výkonu práce, kterou máte v pracovní smlouvě. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den.Prosím o radu,mám velmi vážně onkologicky nemocného syna, se kterým musím dojíždět i 3x za měsíc na speciální vyšetření a transfůze do Fakultní nemocnice vzdálené 60 Km od m.t.b.. Mám nárok na mzdu za každý den dle ust.§199 Z.č.262/2006 Sb. a Nařízení vlády č.590/2006 Sb. Zaměstnavatel mi doposud nezaplatil nikdy nic. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle bodu 8 nařízení vlády č. 590/2006 Sb. přísluší pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Náhrada mzdy nebo platu zaměstnanci náleží, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela. Zaměstnával mám náhradu mzdu po dobu doprovodu musí zaplatit.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda má zaměstnavatel povinnost sdělit mi, jaká je mzda kolegy pracující na stejné pozici jako já.Jde mi o to, že jsem v r. 2004 nastoupila do společnosti, kde jsem měla stejnou pracovní náplň s kolegou, jenž měl mzdu asi o 50 % větší než já. V roce 2007 dostal kolega výpověď z organizačních důvodů (ve skutečnosti se tímto způsobem řešil jeho mobbing vůči mé osobě). Všechnu práci po něm jsem převzala bez zvýšení mzdy. V roce 2009 na dohodu odešla kolegyně a všechna její práce přešla na mě bez úpravy mé mzdy. V roce 2010 mi zaměstnavatel změnil pracovní zařazení (pracovní náplň se mi nezměnila), má mzda byla o několik tisíc nižší než u kolegů na stejné pozici. V roce 2011 mi zaměstnavatel přidal pracovní náplň po odcházejícím kolegovi, opět bez navýšení mzdy. V roce 2013 můj nový vedoucí mi zvedl mzdu o 2 000 Kč. Teprve ke konci minulého roku jsem se dozvěděla, že po celou dobu u mého zaměstnavatele jsem byla mzdově znevýhodněna. více
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel nemá povinnost sdělit výši mzdy ostatních kolegů. Obecně má zaměstnavatel povinnost odměňovat zaměstnance stejně za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Pokud Vám zaměstnavatel přidává úkoly, může Vám zvýšit mzdu, ale nemusí. Nemusí Vám ani doplatit mzdu za předcházející období. Za diskriminaci by se situace dala považovat, pokud byste byla obměňována méně než Vaši mužští kolegové za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty, protože jste žena.
Eva Fialová
Dobrý den, pracuji v automobilce na montážní lince, zvedám ruce nad úroveň ramen a to mi zpusobuje bolesti zad vystřelující do rukou. Zaměstnanecký doktor mi vydal zprávu, že nejsem zjevně pracovně správně zařazena, žádala jsem tedy o přemístění na lakovnu, kde bych ruce nemusela používat. Zaměstnavatel mé žádosti nevyhověl, pouze mi změnil místo na montážním pracovišti, ale problémy s nadměrným zatěžováním zad přetrvávají. Musí mi zaměstnavatel vyhovět v přeložení? Doporučil mi aby mi doktor napsal že nejsem zdravotně způsobilá pracovat na montáži, ale pod tím cítím, že mi dají výpověď ze zdravotních důvodů. Ještě bych se ráda informovala, mám 2 malé děti, ráda bych požádala o úpravu pracovní doby. Vím že pracuji na směny, ale jsou u nás i pozice kancelářské na které raději přijmou agenturní pracovníky než vlastní zaměstnance. Mám ekonomické vzdělání, tak se chci ještě zeptat jestli by mě měl zaměstnavatel nabídnout třeba i tuto práci. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podstatné pro Vás je, zda máte v lékařské dokumentaci uvedeno, že se u Vás jedná o nemoc z povolání. Pokud netrpíte nemocí z povolání může Vám zaměstnavatel dát výpověď, pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost. Přeložit Vás zaměstnavatel musí, minimálně po výpovědní dobu, pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci. více
Dobrý den,
uvažuji o podání žádosti o zkrácený pracovní úvazek. Jsem nyní po mateřské již 2 roky v zaměstnání na plný pracovní úvazek. Péči o děti si zajišťujeme s manželem, který je OSVČ a může si svou dobu přizpůsobit. Do teď se nám to daří, ale má práce je dost časově náročná a uvažujeme, zda by nebylo lepší, kdybych dělala na zkrácený pracovní úvazek. Podle zákona může požádat rodič pečující o dítě mladší 15 let (mám dvě 8 a 5). Trochu mne v § 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, mate věta:" který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu,". Pokud jsem tedy vdaná a s mužem žiji a doteď jsem péči nějak zvládali, můžu zažádat o zkrácený pracovní úvazek?
Dále mne zajímá počet hodin. Obávám se, že pokud mi bude vyhověno na stávající pracovní pozici mít zkrácený pracovní úvazek, potom se mi stejně objem práce moc neomezí a často budu v práci déle a dosáhnu/nedosáhnu na 40 hodin týdně, které nebudou ani náhradním volnem ani placené. více
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 1 zákoníku práce požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Podmínka, že zaměstnavatel musí pečovat převážně sám a dlouhodobě platí při péči o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, nikoliv při péči o dítě do 15 let. Nevyhovět žádosti může zaměstnavatel pouze ze závažných provozních důvodů.
Pokud Vám zaměstnavatel neúměrně zkrátí mzdu, musí Vám toto zdůvodnit. Podle zákoníku práce máte nárok na stejnou mzdu za stejnou práce nebo práci stejné hodnoty. Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat zaměstnance prací na kratší pracovní dobu prací přesčas. více
Dobrý den, moje snacha je v současné době na rodičovské dovolené. Dne 21.4.2014 bude mít dítěti 3 roky a měla by se vrátit do práce. Pracovala jako dětská zdravotní sestra na týdenní úvazek 37 hodin. Nyní jí zaměstnavatel oznámil, že ji přijme na 0,6 hod. úvazek. Protože úvazek nemá sjednaný v prac. smlouvě, ale uvedený na platovém výměru který dostala ještě před nástupem na PPM nevím zda je změna možná pouhým oznámením zaměstnanci nebo musí také dojít k dohodě?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud má Vaše snacha úvazek na stanovenou týdenní pracovní dobu, musí jí zaměstnavatel přidělovat práci podle této smlouvy. Mzdu stanovenou mzdovým výměrem může zaměstnavatel snížit. Musí ovšem dodržet zásadu stejného odměňování za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty a zásadu zákazu diskriminace.
Eva Fialová
Dobrý den,
jsem zaměstnaná půl roku u společnosti, kde chci nyní ukončit pracovní poměr dohodou, protože jsem dostala lepší nabídku práce. Chtějí mne ale do 2 týdnů a můj zaměstnavatel mne nechce pustit a na dohodu nechce přistoupit. Stále pobírám rodičovský příspěvek do 3 let věku dítěte. Lze nějak ukončit pracovní poměr např. vzhledem k péči o dítě. Co by mohlo následovat, kdybych šla do nového zaměstnání, které si nechci nechat ujít a nečekala bych na 2 měsíční výpovědní dobu u svého zaměstnavatele? Děkuji moc za jakoukoliv radu
S pozdravem
Pavla J.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel nemusí na dohodu o ukončení pracovního poměru přistoupit. V případě výpovědi z Vaší strany má zaměstnavatel nárok na to, abyste dodržela dvouměsíční výpovědní dobu. Pokud výpovědní dobu nedodržíte, může po Vás zaměstnavatel požadovat náhradu škody.
Eva Fialová
Dobrý večer.
Jsem zaměstnána na HPP u jedné místní firmy. Naskytla se mi možnost přivýdělku, ale ten by byl na živnostenský list. Zajímalo by mě, jak by to tedy bylo s platbou za sociální a zdravotní pojištění a také s daňovým přiznáním. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
Vaše samostatná činnost by byla jako vedlejší, protože jste v pracovním poměru. Zdravotní a sociální pojištění se platí pouze po překročení určitého výdělku za předchozí kalendářní rok.
Eva Fialová
Dobrý den,
mám dvě děti ve věku 4 a 6 let a zaměstnavatel mě chce odeslat na 4 týdny na pracovní cestu do Pakistánu, se kterou já nesouhlasím. V pracovní smlouvě mám jako místo pracoviště Prahu a také souhlas se služebními cestami. Jednoduše mám strach o svůj život. Lze bez omezení a hrozby sankcí (výpovědi) ze strany zaměstnavatele uplatnit § 240 zákoníku práce? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 240 odst. 1 zákoníku práce lze vysílat zaměstnance pečujícího o děti do 8 let věku na pracovní cesty pouze s jeho souhlasem. Nelze přihlížet k tomu, že jste dal v pracovní smlouvě souhlas s pracovními cestami v době, kdy jste o děti nepečoval.
Eva Fialová
Vážená paní/Vážený pane,
obracím se na Vás s dotazem týkajícím se výpovědi po návratu z rodičovské dovolené.
Zaměstnavatel pro mě nemá odpovídající práci a už během rodičovské dovolené mi bylo sděleno, ať počítám s výpovědí. Protože jsem byla členkou odborového svazu, tak (podle kolektivní smlouvy) mám nárok na 5 měsíční odstupné.
Dnes mi to při rozhovoru zaměstnavatel sice potvrdil, ale řekl, že pokud nepodepíšu výpověď pouze se 4 měsíčním, pak pro mě bude muset něco vymyslet (dočasně - na dva měsíce - mě přeřadí na úklid záchodů, popř. nechá doma na 2/3 mzdy). Po těchto dvou měsících, jak mi bylo sděleno, dostanu výpověď a budu mít nárok pouze na 3 měsíční odstupné.
Navíc jde také de facto o způsob jakým se zbavit ženy s malým dítětem (kde se dá předpokládat vyšší nemocnost), muži se s takovým přístupem nesetkali.
Lze se vůbec proti takto neetickému chování nějakým způsobem bránit?
Děkuji
K.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud zaměstnavatel učinil organizační změny a Vy dostanete výpověď pro nadbytečnost, máte nárok na odstupné podle kolektivní smlouvy. Toto odstupné můžete vymáhat i u soudu. Podpis dohody s nižším odstupným by byl pro Vás nevýhodný.
Zaměstnavatel Vám i během výpovědní doby musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Jestliže se domníváte, že zaměstnavatel takto jedná z důvodu Vašeho mateřství, můžete se proti jeho jednání bránit podnětem na inspektorát práce nebo žalobou u soudu. Diskriminace z důvodu mateřství je zakázána.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se informovat, pokud mi zaměstnavatel nebude chtít převzít ukončení pracovního poměru. Stačí zaslat poštou na adresu firmy? Problém je v tom, že jednatel společnosti nepřebírá poštu, tu bere sekretářka a tu mu to následně předává. Jestli stačí poštou, tak dodejku? Jestli ano, tak s modrou barvou? Předem moc děkuji za informaci.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnanec doručuje písemnost určenou zaměstnavateli zpravidla osobním předáním v místě sídla zaměstnavatele. Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen doručení písemnosti podle věty první písemně potvrdit. Písemnost můžete zaslat zaměstnavateli doporučeně nebo s dodejkou na adresu jeho sídla.
Pro doručování zaměstnavatelem platí, že pokud si zaměstnanec uloženou písemnost nevyzvedne do 10 pracovních dnů, považuje se za doručenou posledním dnem této lhůty. Domnívám se, že toto pravidlo může být aplikováno i na doručování zaměstnancem. Posledním dnem desetidenní lhůty se písemnost považuje za doručenou.
Eva Fialová
Dobrý den,pobírám ID 2. stupně a můj zaměstnavatel chce po mně vidět platový výměr důchodu co nejdříve-má na to ze zákona nárok?Rozhodnuti o přiznání důchodu jsem mu odevzdal.Děkuji Dvořák
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel by měl pouze vědět, že jste poživatelkou invalidního důchodu kvůli slevě na dani. Údaj o výši důchodu zaměstnavatel nepotřebuje znát.
Eva Fialová