Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Lonsky rok jsem měla 22 dnu dokupy nemocenskou. Muj zaměstnavatel mi chce za tuto nemocenskou strhnout 1 a pul dne dovolene. Myslim si, že na tohle nemá pravo dle paragrafu v zakoniku. Prosim o radu zda je je pravo na me straně či mem zaměstnavateli.
Odpověď:
Dobrý den,
nepracoval-li zaměstnanec pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, což je i pracovní neschopnost, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu.
Eva Fialová
Dobrý den,
mohli byste mi doporučit špičkového právníka pro pracovně právní vztahy v Brně?
Děkuji,
Red
Odpověď:
Dobrý den,
bohužel takovou konkrétní informaci nemám. Pokud byste potřeboval služby právního zastoupení, uveďte v dotaze svůj kontakt.
Eva Fialová
Dobrý den, pracuji na přepážce, kde jsou úřední hodiny 7.30 -14.00 (každý den musím být na pracovišti do 7.30 ) přesto máme všichni pružnou pracovní dobu 9.00-14.00, navštívila jsem 7.00-9.45 lékaře a odběr krve a zaměstnavatel mě žádá napracovat odbu od 7.00-9.00 má na to nárok ? ( mám dvě děti 4 a 8 let které musím do 17.00 vyzvedávat ze školy a školky)
Odpověď:
Dobrý den,
na pracovišti jste povinna být v základní pracovní době, tzn. od 9:00 do 14:00. V rámci volitelné pracovní doby si zaměstnanec sám volí začátek a konec pracovní doby. Při pružném rozvržení pracovní doby musí být průměrná týdenní pracovní doba naplněna ve vyrovnávacím období určeném zaměstnavatelem. Nadto, pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela.
Eva Fialová
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda si mohu na mateřské dovolené přivydělávat např. na DPP aniž bych přišla o peněžitou pomoc v mateřství. Někdo mi tvrdí, že ne, někdo, že to lze po skončení šestinedělí. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
na dohodu o provedení práce můžete pracovat, pokud se Vám PPM vypočítává ze mzdy v pracovním poměru, ze kterého Vám plyne nemocenské pojištění. Zaměstnavatel Vás nesmí zaměstnávat pře skončením 6. týdne po porodu.
Eva Fialová
Pracuji jako servírka v penzionu. Zaměstnavatel mě nutí se malovat (make up, rtěnka, řasenka atd...) Chci se zeptat, jestli na to má právo. Já se totiž takhle malovat odmítám...
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel má právo určit jednostranně vnitřním předpisem, jak se mají zaměstnanci oblékat či upravovat. Pokud by Vám líčení způsobovalo zdravotní problémy, zkuste se se zaměstnavatelem dohodnout, aby na líčení netrvala.
Eva Fialová
Oficiálně 23.3.2014 mi končí 2.letá rodičovská dovolená. S mou šéfkou jsme se dohodly na dřívějším nástupu k 3.2.2014 na HPP, avšak pouze ústně. Ve smlouvě mám Specialist AFS a tuto pozici jsem měla od 3.2.2014 také vykonávat. V lednu nabrala 3 nové lidi a 2 týdny před mým nástupem mi oznámila, že nemá v teamu volné místo, i když den předtím tvrdila, jak se mnou počítá. Domnívám se, že tak učinila na základně osobních antipatií, protože tohle není z její strany první podraz vůči mě. Mohu jí napsat, že se k 1.3. vracím ze zákona do práce nebo musím počkat do toho 23.3.2014 až mi oficiálně skončí rodičovská dovolená? A na jaký paragraf zákoníku práce bych se v tomhle případě mohla odvolat? Nyní pro ní pracuji na poloviční úvazek 4hod. denně/DPČ - Specialist AFS. Pokud nebudou mít do 23.3.2014 volné místo v jiném týmu se stejnou prac. pozicí, jak mám postupovat dále? Mockrát děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po návratu do práce musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nebude mít, máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Návrat do práce před oznámeným koncem rodičovské dovolené je možný se souhlasem zaměstnavatele. Souhlas může být i ústní. Od 3.2.2014 tedy máte nárok, aby Vám zaměstnavatel přiděloval práci podle Vaší pracovní smlouvy. To, že Vaší pozici zaměstnavatel obsadit jinými zaměstnanci na věci nic nemění. Výpověď z organizačních důvodů byste mohla dostat pouze v případě, že u zaměstnavatele skutečně organizační změny nastaly.
Eva Fialová
Pěkný den všem z poradny.Píši za celý kolektiv z práce , byli bychom vděčni za Vaši radu. Pracujeme v hutním provozu ,Evraz Vítkovice v Ostravě z.2 ,na Kvartě . Celých 40 let,co v závodě pracuji a né jen já,jsem mněla v pracovní den,kdy mi vyšel svátek ,zaplacenou průměrnou mzdu ,když jsem si chtěla vzít volno ,nebo byla celozávodní dovolená.Pracujeme dlouhý ,krátký týden 11hod. směny ,noční dení ,měsíčně 154 nebo165 nebo176h . Ještě v prosinci jsme mněli celozávodní dovolenou a svátky v dovolené zaplaceny průměrnou mzdou. Minulý týden jsme dostali písemné vyrozumnění,že se mnění proplácení svátků, pokud budeme mít celozávodní dovolenou,nebo když si sami budeme chtít vzít volno ve svátek,na ktrý nám vychází podle harmonogramu směna,musíme si vzít dovolenou a pokud už nebudeme mít ,máme jich jen 17 dní dovolené,tak nám dají neplacené volno ve svátek.Jsme z toho neštastní,nevíme,jestli máme šanci se nějak bránit a jestli můžou porušovat zákoník práce,když se dovolená ve svátek psát nemá . Moc děkujeme za radu , kolektiv dělníků z Kvarta
Odpověď:
Dobrý den,
za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.
Připadne-li v době dovolené zaměstnance svátek na den, který je jinak jeho obvyklým pracovním dnem, nezapočítává se mu do dovolené. Zaměstnavatel Vám dovolenou ve státní svátek nesmí určit.
Eva Fialová
dobrý den, současnou je po mě vymáhána finanční náhrada za kasičku s finančním obnosem 17 000...vedení chce po mě nahradit polovinu toho finančního obnosu, druhou polovinu by měl nahradit kolega. kolega má podepsanou hmotnou odpovědnost za pokladní hotovost, kterou já podepsanou nemám, ani jsem nebyla proškolena a seznámená s péčí o kasičku. Kasička byla zcizena neznámým pachatelem, v době kdy kolega měl dovolenou, aby mi usnadnil práci, tak mi řekl kde kasička je, a kde jsou klíče. nedošlo ani k přepočítání hotovosti, kdyby se nic nestalo nikdo by se nedozvěděl, že se něco stalo.... kasička byla uložena v jeho stole v neuzamykatelné šuplíku, tedy dle mého názoru nedostatečně zabezpečená... mám podepsanou pracovní smlouvu, které je součástí hmotná odpovědnost za svěřené hodnoty, které tam jsou sepsány např notebook atd. ale pokladní hotovost je přeškrtnuta....dále jsem podepsala výtku od vedení za své pochybení, kdy mi bylo řečeno, že můj podpis znamená té že to výtku beru na vědomí....
děkuji za radu z vaší strany....
s pozdravem Svobodová
Odpověď:
Dobrý den,
byla-li se zaměstnancem uzavřena dohoda o odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených zaměstnanci k vyúčtování, za které se považují hotovost, ceniny, zboží, zásoby materiálu nebo jiné hodnoty, které jsou předmětem obratu nebo oběhu, s nimiž má zaměstnanec možnost osobně disponovat po celou dobu, po kterou mu byly svěřeny, odpovídá za schodek vzniklý na těchto hodnotách. Zaměstnanec se zprostí odpovědnosti zcela nebo zčásti, jestliže prokáže, že schodek vznikl zcela nebo zčásti bez jeho zavinění, zejména, že mu bylo zanedbáním povinnosti zaměstnavatele znemožněno se svěřenými hodnotami nakládat.
Pokud jste neměla u se zaměstnavatelem uzavřenou dohodu o odpovědnosti, ani jste kasičku s penězi nepřevzala na písemné potvrzení, nevznikla na Vaší straně odpovědnost za její ztrátu.
Podpis tzv. výtky nemůže znamenat, že uznáváte svoji odpovědnost za ztrátu, která Vám podle zákoníku práce nevznikla.
Eva Fialová více
Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou a jsem na nemocenské a v práci jsem vykonávala 12h. směny a po mém příchodu do práce mohou mi přidělit 8h. směny? děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z nemocenské Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Toto se týká i rozvržení pracovní doby. Pokud rozvržení do směn v pracovní smlouvě nemáte, platí, že rozvržení pracovní doby určuje zaměstnavatel.
Eva Fialová
Dobrý den, vracím se do zaměstnání po rodičovské dovolené. Zaměstnavatel mě přesunul na jiné pracovište se stejnou funkcím. Dnes jsem dostala smlouvu, kde mám nižší platovu třídu, má na to právo? Když jsem na to upozornila, bylo mi řečeno, že se musím zaučit. Měla jsem platovu třídu 7 a mohla jsem mít před mateřskou 8, ale nedostala jsem ji, protože byl omezený počet... Teď mám 6! Děkuju za informaci
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí stanovit platovou třídu podle druhu vykonávané práce. Pokud vykonáváte stejnou funkci jako před nástupem na RD, měl by zaměstnavatel Vaši platovou třídu zachovat. Zaškolování není důvodem pro snížení platové třídy. Jednání Vašeho zaměstnavatele by mohlo být posuzováno jako diskriminační. Diskriminace z důvodu rodičovství je zakázána.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat,od 10.10.2012 Jsem pracovala u jedné společnosti,potom jsem odešla a od 1.3.2013 Pracuji u jedné společnosti,kde mam smlouvu jen na 1 rok,což je do 1.3.2014.Jsem,ale těhotná jsem v 19.týdnu a nevím,jak to ted´ budu mít,když mi smlouvu vlastně neproudlouží? Prý mi pracovní poměr končí toho 1.3.2014 Nevím,co tedy mam potom dělat,na mateřskou chci jít až koncem května.Předem děkuji za odpoved´.
Odpověď:
Dobrý den,
z Vašeho dotazu není zřejmé, jaký konkrétní problém byste si přála řešit. Ve své odpovědi se proto vyjádřím pouze k čerpání peněžité pomoci v mateřství. Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na PPM po skončení pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Pokud budete 6-8 týdnů před předpokládaným termínem porodu v ochranné lhůtě, vznikne Vám nárok na PPM.
Eva Fialová
Dobrý den,
Od 3.6.2013 do 1.12.2013 jsem byl na nemocenské s psychickýma potíži. Mam přímo v papírech u doktorky napsáno, že za to může manažerka prodejny kde jsem dělal. 1.12.2013 jsem ukončil pracovní poměr dohodou ze zdravotních důvodu, protože jsem tam s ní nedokázal pracovat. Posléze jsem měl pár brigád a v současné době nemohu najít práci. Chtěl jsem se zeptat jestli mohu žádat po firmě náhradu ušlé mzdy a popřípadě jak postupovat dál?
Děkuji
S pozdravem
Martin Valenta
Odpověď:
Dobrý den,
po své bývalém zaměstnavateli můžete žádat náhradu škody, pokud zaměstnavatel o problémech s Vaší nadřízenou věděl a odmítal je řešit. Můžete žádat náhradu za ztrátu na výdělku. Posouzení vašich nároků je vhodné řešit mimo internetovou právní poradnu.
Eva Fialová
Dobry den, chtela jsem se zeptat. Jsem sama s dcerou, mam ji soudne ve sve peci, ale jeste nejsem rozvedena. Mam narok na 16 dni paragrafu? Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud myslíte "paragrafem" ošetřování dítěte mladší než 10 let nebo jiného člena domácnosti, nebo péče o dítě mladší než 10 let platí, že zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu ošetřování nebo péče o dítě nebo ošetřování jiného člena domácnosti.
Eva Fialová
Dobrý den chtěla jsem se informovat, jak postupovat, když mi zaměstnavatel odmítne převzít ukončení pracovního poměru s dvouměsíční výpovědní dobou, tak jsem se chtěla optat, jak postupovat. Je možné poslat poštou? Jestli ano, jakým způsobem abych na něco neopoměla, nebo abych se nedopustila nějaké chyby? Předem děkuji za informaci.
Odpověď:
Dobrý den,
výpověď z pracovního poměru je platná doručením druhé smluvní straně. Od zaměstnavatele se nevyžaduje žádný akt převzetí. Stačí doručení. Doporučuji zaslat zaměstnavateli dopis s dodejkou. Pokud se Vám dopis vrátí zpátky, předejte mu písemnou výpověď osobně před svědky. Nespoléhejte ovšem na své spolupracovníky, raději si přiveďte vlastní svědky.
Eva Fialová
Dobrý den,
v březnu 2009 jsem nastoupila do zaměstnání a v listopadu 2009jsem otěhotněla a musela jít na rizikové. Vrátila jsem se v červnu 2013 po mateřské. Zaměstnavatel mi neumožnil zpět mou dřívější pozici i když je stále volná. Začala šikana,nesměla jsem mít dovolenou,nesmím chodit k pacientům, nesmím zvedat telefon. Dal mi podřadnou práci zakládat výsledky a karty a archív. Jsem odstrčená. Neumožnuje mi ani možnost PC kde potřebuji k vykonání práce dohledat kdy naposled byla u nás pacintka a kde také potřebuji si vytisknout přehled na druhý den abych mohla připravit karty.V prosinci kdy jsem byla na OČR syn mi omarodil,jsem dostala důtku. Zpětně jsem dohledala, že tyto pacientky, které byly uvedeny, tak jsem v té době nebyla přítomne na pracovišti a nebo ještě byla na mateřské (květen 2013).Zaměstnavatele ( spolumajitele) to, ale nezajímá.Později jsem se od zaměstnavatele jsem se dozvěděla, že před mateřskou jsem údajně byla na pacienty drzá což není pravda. Zaměstnavatel si mě z někým plete a nenechá si to vysvětlit.Také v zaměstnání je kolegyně 20letá která jak vidí chování vedení k mé osobě tak používá to samé. více
Odpověď:
Dotaz by zodpovězen v telefonické právní poradně.
Eva Fialová
Dobrý den,
jsem zaměstnána 10 měsíců, smlouvu mam na dobu neurčitou, nyní mi dal zaměstnavatel výpověď podle §52 odst. 1 písm. c) ZP s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Od dubna tohoto roku by na tuto pracovní pozici měl nastoupit nový zaměstnanec, který vyhraje výběrové řízení.
Chtěla bych se zeptat zda jedná zaměstnavatel v souladu se zákonem a zda může si na tutu pozici dosadit někoho jiného.
Odpověď:
Dobrý den,
taková výpověď není platná. Výpověď z organizačních důvodů může dát zaměstnavatel, pokud u něho nějaké organizační změny nastaly, např. zrušení či sloučení pozice. Do dvou měsíců od konce výpovědní doby můžete dát žalobu k soudu pro neplatnost výpovědi. Zaznamenávejte si proto inzeráty a oznámení o výběrovém řízení na Vaší pozici pro případný soudní spor.
Eva Fialová
Dobrý den , chtěl bych se zeptat. Dne 31.1. mi končí pracovní smlouva , chtěl jsem si vzít poslední směnu dovolenou ,(již by byla čerpána nová dovolená), dle zaměstnavatele nemám na ní právo , jelikož jsem neodpracoval 21 směn ....
Pracuji 12 hodinové směny , což si myslím, že v součtu hodin kdy při mých 14.již odpracovaných směnách jsem na stejných hodinách , jako bych odpracoval 21 . osmi hodinových směn . Na čí straně je tedy pravda ?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, přísluší dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce. Pro zjištění, zda jsou splněny podmínky vzniku práva na dovolenou, se posuzuje zaměstnanec, který je zaměstnán po stanovenou týdenní pracovní dobu, jako by v kalendářním týdnu pracoval 5 pracovních dnů, i když jeho pracovní doba není rozvržena na všechny pracovní dny v týdnu. Pokud jste zaměstnán po stanovenou týdenní pracovní dobu, tzn. 40 hodin týdně, počítá se Vám každý týden jako 5 pracovních dnů. Za 21 odpracovaných dnů máte nárok na 1/12 dovolené.
Eva Fialová
Dobrý den, zaměstnavatel mi dal podepsat zápočtový list a nyní mi tvrdí, že je to stejné jako kdybych dal výpověď. Je to pravda?
Odpověď:
Dobrý den,
výpověď může být dána jedině písemně a musí být jako taková označena. Musí být z ní zřejmý projev vůle zaměstnance nebo zaměstnavatele ukončit pracovní poměr. Výpověď je platná doručením druhé smluvní straně. Výpověď daná zaměstnavatelem musí navíc obsahovat jeden z výpovědních důvodů uvedených v zákoníku práce. Podpis zápočtového listu v žádném případě výpovědí není a Váš pracovní poměr trvá.
Eva Fialová
Dobrý den,
v prosinci 2013 jsem dostala výpověď z důvodu nadbytečnosti s dvouměsíční výpovědní lhůtou - to znamená do konce února 2014. Vzhledem k tomu, že mi místo bylo zrušeno již od 1.2.2014 dostala jsem na únor překážku v práci a budu doma. Mám za měsíc únor nárok na stravenky? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnanecké benefity se do průměrné mzdy nezapočítávají. Hodnota stravenek není při výpočtu průměrné mzdy započítávána.
Eva Fialová
Dobrý den,
pracuji jako finanční poradce u společnosti OVB a zjistila jsem, že se mi bude lépe pracovat u jiné společnosti. Ale až teď mi byli schopni oznámit, že když půjdu jinam, tak je to za pokutu od 20 000 - 100 000 Kč, ale že prý je tu možnost, že když udělám pár smluv, že se to prý ,,zakope pod koberec" . cháp, neznalost smlouvy neomlouvá, ale také mají oni povinost tyto základní a velice podstatné informace, které jsou až takhle závažné vysvětlit před podepsáním smlouvy v této společnosti. Působím tam cca 5 měsíců a prosím vás moc, co mám popřípadě dělat. Začali mi říkat, jak budu mít špatnou pověst a tak dále a mně se takovéto jednání nelíbí.
Děkuji za případnou odpověd a pomoc
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na smluvní pokutu má smluvní strana, pokud je tato pokuta sjednána ve smlouvě. Ve Vašem případě záleží na obsahu smlouvy, kterou jste podepsala se společností OVB. Výpočet pokuty závisí na ujednání ve Vaší smlouvě.
Eva Fialová