Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
pracuju u příspěvkové organizace převážně jako administrativní pracovník. V případě potřeby ale zastupuju i zaměstnance na jiných pracovních pozicích.
Mám pružnou pracovní dobu, ale potřeboval bych z osobních důvodů alespoň dočasně upravit pracovní dobu tak, že bych měl dva pracovní dny v týdnu (každé úterý a čtvrtek) volné. Navrhoval jsem zaměstnavateli, že si chybějící část hodin odpracuji během dalších tří pracovních dnů. Je ze zákoníku práce taková úprava a dohoda možná ? Vážné provozní důvody by tomu neměly bránit, protože převážnou část práce vykonávám v administrativě a rizikovou práci mohu vykonávat v běžné pracovní době, kdy je na pracovišti více zaměstnanců.
Na jaké právní ustanovení se mohu při projednávání této záležitosti se zaměstnavatelem obrátit ?
Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
o rozvržení pracovní doby rozhoduje zaměstnavatel. Ten rovněž stanoví pevnou pracovní dobu, po kterou musíte být na pracovišti. Pokud se se zaměstnavatelem dohodnete, může Vám pracovní dobu upravit, jak požadujete. na jinou vhodnou úpravu pracovní doby má nárok zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak postupovat při výpovědi z firmy která nám nevyplácí mzdu a čekají do 15dne jestli peníze od banky nedostají - skončí a co mi? Náhradní volno nám neproplácí a tak jak postupovat? Co se stane, když najednou firma oznámí krach? Jak postupovat? Moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel nevyplatí mzdu do 15 dnů ode dne splatnosti, můžete okamžitě zrušit pracovní poměr. Výpověď můžete dát z jakéhokoliv důvodu nebo i bez jeho udání. Na zaměstnavatele můžete podat žalobu o zaplacení dlužné mzdy.
Eva Fialová
Dobrý den, několik let zažívám mobbing ze strany kolegy, který mě po ukončení našeho vztahu napadá a odborně znevažuje před kolegy ostatními i na mezinárodním fóru, včetně snahy o mé propuštění z práce. Přečetla jsem si právě, že člověk se má bránit již od začátku, ale otázka je jak? Problémem jsou i jeho úzké vazby na vedení, kam se hodlám vypravit příští týden, a obtížná doložitelnost jeho prohlášení. Přesto si začínám shromažďovat doklady, a věřím, že mi poradíte, jak v tomto postupovat, s odvoláním na platné zákony. Děkuji Eva
Odpověď:
Dobrý den,
svého zaměstnavatele písemně upozorněte na situaci na vašem o pracovišti a pořádejte ho o zjednání nápravy. Pracovní podmínky na pracovišti musí zaměstnavatel řešit. Pokud zaměstnavatel nezjedná nápravu, můžete se obrátit na inspektorát práce, který má v kompetenci kontrolu pracovních podmínek u zaměstnavatele. Na kolegu můžete podat žalobu na ochranu osobnosti.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem maminkou 8 a 5tiletého chlapce, vdaná. Se zaměstnavartelem jsem si dohodla zkrácení pracovního úvazku na 35hod týdně. Zaměstnavatel požaduje navýšení úvazku na 40 hod týdně a argumentuje provozními důvody. Já o toto nemám zájem. Již nyní každý měsíc udělám navíc 10 hodin na službě, což mi počítá jako doplnění do úvazku. Jakou mám obranu, trvat na své zkrácené pracovní době? Může mně do 40 hodin týdně zakonným způsobem tlačit nebo nařizovat? Jak je možné toto upravit? Děkuji za radu.
Odpověď:
Dobrý den,
jestliže máte kratší pracovní dobu uvedenu v pracovní smlouvě, může Vám zaměstnavatel přidělovat práci v rozsahu 40 hodin týdně pouze po změně pracovní smlouvy. Se změnou pracovní smlouvy musíte souhlasit. Za práci přesčas, kterou nyní vykonáváte Vám náleží příplatek ve výši 25 % průměrného výdělku nebo náhradní volno.
Eva Fialová
Dobrý den,
zjistila jsem, že jsem těhotná a jsem v řádném pracovním poměru. Pokud bych se rozhodla vzít částečný úvazek, mám nárok ještě na nějakou další finanční kompenzaci přijmu? Bojím se, aby peníze stačily. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nemůžete dočasně vykonávat dosavadní práci, protože podle lékařského posudku ohrožuje Vaše těhotenství, musí Vás zaměstnavatel převést na jinou práci. Jestliže byste za tuto práci dostávala nižší mzdu nebo plat, máte nárok na vyrovnávací příspěvek. Svého zaměstnavatele může požádat o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen vaší žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. V tomto případě Vám však nevznikne nárok na výše uvedený příspěvek.
Eva Fialová
Od 2.června nastupuji zpět do původního zaměstnání po rodičovské dovolené (celkem po 6 letech, 2 navazující RD) na zkrácený úvazek (6hodin denně). Zaměstnanec poskytuje 25 dní dovolené. Od 21.7. do 1.8. má vyhlášenou celozávodní dovolenou. Budu mít na tuto celozávodní dovolenou nárok? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám nemůže určit čerpání dovolené, kterou máte již vyčerpanou. Pokud Vám nebude v době čerpání hromadné dovolené přidělovat práci podle pracovní smlouvy, jedná se o překážku na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová
Chtěla jsem se zeptat, jestli když mám paragraf na dítě na přelomu měsíce, tzn. že 6 dní v květnu a 3 dny v červnu, tak musím na konci měsíce odevzdat v práci lístek na peníze jako u nemocenské nebo na paragraf se to nevztahuje? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
podpůrčí doba u ošetřovného počíná prvním kalendářním dnem potřeby ošetřování a činí nejdéle 9 kalendářních dnů. Jde-li o osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku, činí podpůrčí doba nejdéle 16 kalendářních dnů. Formulář vyplněný lékařem předáte svému zaměstnavateli.
Eva Fialová
Chtěla jsem se zeptat, jestli když mám paragraf na dítě a mám ho na přelomu měsíce, tzn. že 6 dní v květnu a 3 dny v červnu, jestli dává na konci měsíce lékař lístek na peníze jako při nemocenské nebo u paragrafu to tak není? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Tento dotaz byl již zodpovězen.
Eva Fialová
Dobrý den, mám sepsanou a mnou podepsanou mandátní smlouvu. Chtěl bych od ní odstoupit nebo dát výpověď. V MS se píše, že je tato smlouva vyhotovena ve dvou stejnopisech, po jednom pro každou smluvní stranu. Protože se smlouva nepodepisovala osobně, ale po emailu, mám u sebe pouze mnou podepsanou kopii, ale od mandanta jí podepsanou nemám. Dokonce v pokynech, které my následně poslali se píše, že dokud nedokončím tzv. krok 1 a 2 nemůžou my smlouvu poslat. Je možné od této MS odstoupit? Děkuji za názor a jsem s pozdravem Honza
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz nespadá do této právní poradny.
Eva Fialová
Dobrý den,
odešla jsem na mateřskou a zaměstnavatel zkrátil úvazek na 0,7. Až se vrátím z rodičovské dovolené po 3letech chci nastoupit na plný úvazek. Mám nějaké zákonné nároky či dovolání jak mi zaměstavatel zaručí opět plný úvazek?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste souhlasila s dodatkem k pracovní smlouvě omezující rozsah pracovní doby na 0,7 úvazku, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle pracovní smlouvy ve znění dodatku.
Eva Fialová
Dobrý den, pracuji na částečný úvazek, mam 13ti leteho syna a zaměstnavatel me nuti k navýšení uvazku. Ma na to právo? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud máte v pracovní smlouvě uvedenu kratší pracovní dobu, lze počet hodin navýšit pouze s Vaším souhlasem.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli zaměstnanec který má částečný invalidní důchod a pracuje na zkrácenou prac.dobu (6hod.) má v případě návštěvy lékaře( aplikace injekce) nárok na placené volno na celou směnu nebo jen na dobu nezbytně nutnou.Děkuji Simona
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nelze ošetření provést mimo pracovní dobu, má zaměstnanec nárok na pracovní volno po dobu nutnou k ošetření ve zdravotnickém zařízení.
Eva Fialová
Dala jsem výpověd,dvouměsíční.Nakonec jsme se dohodli na odchodu ze zaměstnání dohodou k určitému dni.S čímž zaměstnavatel souhlasil.Odcházím pro neustále pozdní vyplacení mzdy.Nepodala jsem výpověd okamžitou pro nevyplacení mzdy.protože mám jinou práci a měla jsem obavy,aby mi zaměstnavatel nedělal problémy.
Muj dotaz je takový,pokud mi zaměstnavatel po výpovědi dohodou,nevyplatí mzdu celou v termínu,myslím po uplynutí tech 15 dnu,múžu okamžitě odejít z firmy pro nevyplacení mzdy????? a tím mít nárok na odstupné dvouměsíční??I když před tím jsme se dohodli,že odejdu k určitému dni.Mám obavy,že zaměstnavatel schválně mi nevyplatí mzdu v termínu.Nebude ta má dohoda mít na to vliv,abych nemohla podat okamžité zrušení prac.poměru?????
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste se dohodla na ukončení pracovního poměru dohodou, skončí pracovní poměr k danu uvedenému ve smlouvě. Zaměstnavatel Vám musí vyplatit dlužnou mzdu. Splatnost mzdy nebo náhrady mzdy je poslední den kalendářního měsíce předcházejícího vzniku nároku na mzdy. Pokud Vám zaměstnavatel neuhradí dlužnou mzdu, můžete se domáhat jejího zaplacení u soudu i s úroky z prodlení.
Eva Fialová
Dobrý den, mám dotaz ohledně brigády v obchodním řetězci Kaufland. Byť to nemám ve smlouvě nikde napsáno, zaměstnavatel po mě požaduje minimálně 20 hodin měsíčně. Jako studentovi se mi to občas nehodí, zvlášť teď ve zkouškovém období. Chtěl bych se zeptat zda podmínka 20 hod/měs vyplývá z pracovního zákoníku, nebo se zaměstnavatel snaží mě udržet co nejvíce v práci.
Odpověď:
Dobrý den,
pro zodpovězení tohoto dotazu je potřeba znát pracovní smlouvu, popř. dohodu, kterou jste se zaměstnavatelem uzavřel. Obecně podle zákoníku práce rozvrh pracovní doby určuje zaměstnavatel. 20 hodin týdně odpovídá polovině stanovené pracovní doby.
Eva Fialová
Dobrý den, byl jsem vyslán na zahraniční služební cestu. Zaměstnavatel mi oznámil před koncem prac. doby, že je potřeba ještě v tentýž den (6.5.) odjet (cca 1100 km) služeb. autem. Podepsali jsme cestovní příkaz na cestu v termínu 6.5.-8.5. Ihned poté tentýž den - po více jak 10 hod. v práci jsme s kolegou vyrazili. Bez odpočinku jsme nastřídačku řídili skrze celou noc, abychom byli další den (7.5.) ráno včas na jednání. Po jednání (cca v 15 hod.) jsme skončili. Odpočinuli si (po více jak 32 hod strávených v práci a na cestě) a dne 8.5. (státní svátek) ráno v 7:00 hod jsme vyrazili na cestu zpět do ČR. Po příjezdu zaměstnavatel oznámil, že čas na cestě (v den svátku 8.5.) se nezahrnuje do pracovní doby. Můj dotaz zní, jestli opravdu zaměstnavatel má právo v tomto případě nedat žádnou náhradu (možnost výběru náhr. volna, přesčasových hodin, apod.) za čas strávený na cestě a ještě k tomu v den stát. svátku? V prac. smlouvě mám uvedenu pružnou prac. dobu s 40 hod. týdně. Když to shrnu, tak za ty 3 dny (6.-8.5.) jsem strávil 46 hod. v prac. nasazení a zaměstnavatel si může dovolit mi uznat pouze odpracovaných 8 hod 6.5. a 8 hod. 7.5. více
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Pracovní cesta je výkonem práce, za který Vám přísluší cestovní náhrady. Pokud část pracovní cesty byla vykonána ve dni, na který připadl státní svátek, máte nárok na dosaženou mzdu a náhradní volno. Místo náhradního volna se zaměstnavatel může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku.
Eva Fialová
dobrý den,
pracuji v třísměnném provozu. Tento týden mám noční, ale jsem objednaná na ráno na 9 na kardiologii, tudíž předchodí noc nemůžu do práce, protože by vysledky byly zkreslené v dusledku nevyspání atd. Zajímalo by mě, jestli je konkrétně noční směna nějakym zpusobem osštřená a vztahuje se na to propustka. nechci si brát dovolenou, kvuli tomu, že jdu k lékaři
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno z důvodu ošetření ve zdravotnickém zařízení Vám náleží pouze po nezbytně nutnou dobu, která je potřeba k návštěvě takového zařízení. Na pracovní dobu, která předchází se překážka v práci nevztahuje. Pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak, budete si muset vzít na tuto dobu dovolenou.
Eva Fialová
Dobrý den-chtěl jsem se jen zeptat-mám problém se zubem moudrosti-první den-návštěva zubního lékaře,návštěva mé doktorky.Druhý den návštěva rentgenu zubu 2 krát,snímek odnesen k mému zubnímu lékaři.Třetí den,výpis a doporučení od svého zubního lékaře,návštěva nemocnice-operačně zub vyndat-při tom celé tři dny veliké bolesti-užívám silné léky na bolest.Jde mi o toto-kolik propustek lze použít na celý měsíc.2 propustky jsou určené na jeden pracovní den-1 propustka na 4 hod,pokud se tedy jedná o 8 hod.pracovní dobu-což je v mém případě.Tedy 6 propustek na tři dny.Může to takto být!!!!!-ošetření probíhá 10 km od zaměstnavatele.Děkuji za odpověd.PS-normálně chodí na vyšetření i jiní zaměstnanci-ale já to mám 3 dny za sebou-prozatím-nikdy se mi toto nestalo,proto se ptám-dovolenou si na to brát nechci-a marodní také ne.Nebo tedy jak!!!
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy z důvodu vyšetří nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení se poskytuje zaměstnanci po nezbytně nutnou dobu pro návštěvu zařízení a dopravu do tohoto zařízení a zpět. Počet týkových to dní nebo hodin není omezen. Právo na pracovní volno máte teda vždy, když je to potřeba s ohledem na Váš zdravotní stav. Pokud byste byl hospitalizován, jednalo by se již o pracovní neschopnost.
Eva Fialová
Dobrý den, potřeboval bych zrušit pracovní poměr k 19.5.2014 z důvodu péče o dítě. Pracuji na krátký a dlouhý týden a nemá je kdo vodit do a ze školky.Děkuji za odpověď Wagnerová Kateřina
Odpověď:
Dobrý den,
bez výpovědní doby můžete navrhnout zaměstnavateli uzavření dohody o ukončení pracovního poměru.
Eva Fialová
Dobrý den,chci se jen zeptat, jestli zaměstnavatel může nařídit nucenou práci o víkendu jen jednomu zaměstnanci nebo musí jí nařídit celému kolektivu. zaměstnavatel mi neustále vyhrožuje jen mě nucenou prací o víkendu. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
práci ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně. V den nepřetržitého odpočinku v týdnu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech. Zaměstnavatel může nařídit práci v den pracovního klidu pouze jednomu zaměstnanci nebo některým zaměstnancům.
Eva Fialová
Dobrý den, chci se zeptat jestli mám právo požadovat od svého zaměstnavatele úroky. Výplaty nikdy nezasílají dle stanoveného termínu ve smlouvě. S přítelem splácíme půjčku a naskakují nám úroky, protože jsme nemohli zaplatit včas. Zpravidla se jedná o 3-4 dny zpoždění a přítelovi peníze poslali i s více jak týdenním zpožděním. Ráda bych to řešila, ale nevím na koho se obrátit. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
splatnost mzdy je následující kalendářní měsíc po měsíci, ve kterém na výplatu mzdy vznikl nárok, pokud nemáte v pracovní smlouvě uvedeno jinak. Úroky z prodlení po zaměstnavateli můžete požadovat.
Eva Fialová