Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Pavla | 29.6.2013 11:12:17 

Dobry den,
pracuji na plný úvazek 40hod/týden v oblasti IT - veškerou práci vykonávám prostřednictvím emailů, jsem momentálně těhotá a po porodu bych chtěla pracovat z domu na zkrácený pracovní úvazek. Technicky tomuto nic nebrání. Zaměstnavatel mi bv tomto požadavku nechce vyhovět - plánuje, že mé místo bude zrušeno a práce rozdělena mezi kolegy. Na jiných odděleních kolegyně na mateřské dovolené pracují na částečný úvazek. Má vedoucí na tento postup právo respektive mám já právo na přidělení částečného úvazku během rodičovské dovolené nebo je jen na vůli zaměstnavatele i když tomu technicky nic nebrání a jedná se jen o úspory ze strany zaměstnavatele? Může mé pracovní místo odchodem na mateřskou dovolenou ihned zaniknout? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
po dobu těhotenství, mateřské a rodičovské dovolené jste v ochranné době. Po tuto dobu Vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď mimo jiné z organizačních důvodů. Po návratu z mateřské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat stejnou práci, kterou jste vykonávala před nástupem na MD. Po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí předělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nebude mít, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Nárok na práci z domova podle zákoníku práce nemáte. Máte však nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud zaměstnavateli nebrání vážné provozní důvody. Těmito důvody je omezení či narušení činnosti zaměstnavatele.

Eva Fialová

Dana 1 | 24.6.2013 19:12:55 

Dobry den byla jsem na paragrafu s ditetem pak hned na to jsem sla na marodni bude mi zamestnavatel platit prvnich 21dni Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
během prvních 21 dnů dočasné pracovní neschopnosti poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci náhradu mzdy za pracovní dny. Náhrada mzdy nebude příslušet za první 3 dny pracovní neschopnosti.

Eva Fialová

Staenly | 24.6.2013 11:40:42 

 Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, zda se na mě  jako otce vztahuje & 241 zákoníku práce odst.3 "Přesčas nesmí zaměstnavatel nařídit ani zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok." A tedy zda mi zaměstnavatel může nařídit práci přesčas? Dodám, že partnerka je doma na rodičovské dovolené.  Děkuji. 

Odpověď:

Dobrý den,
zákaz přesčasů se vztahuje jak na matky-zaměstnankyně, tak i na otce zaměstnance, přestože druhý rodič celodenně osobně pečuje o dítě.

Eva Fialová

Petra | 22.6.2013 17:00:42 

Dobrý den chtěla bych se zeptat, jsem těhotná ve druhém měsíci těhotenstvý. Zajímalo by mě, jestli můžu pracovat v tří směném provozu?!Pracuji jako dělnice v jedné fabrice .

Odpověď:

Dobrý den,
koná-li těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Požádá-li těhotná zaměstnankyně pracující v noci o zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět. Zároveň pokud požádá těhotná zaměstnankyně o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, např. o jiné zařazování do směn, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

Eva Fialová

Jana | 21.6.2013 10:20:29 

Moc děkuji za odpověd vracím se ještě s jedním dotazem k mé záležitosti ,která se týkala převedení ze zástupkyně na prodavačku a z kracením prac.úvazku ze 40h na 20h kterou mám v prac.smlouvě na dobu neurčitou po návratu z prac.neschopnosti byl to dotaz zodpovězený 13.6.2013.Zapoměla jsem uvést že samozřejmě zaměstnavatel udělá dodatek smlouvy, jak mám tedy postupovat ,když to nebudu chtít podepsat ,může mi dát zaměstnavatel výpověd ?Děkuji za odpověd Jana

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Váš zaměstnavatel nebude se změnou pracovní smlouvy souhlasit, musí Vám stále přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Případná výpověď by musela být podložená jedním z důvodů podle zákoníku práce. Do dvou měsíců po případném skočení pracovního poměru výpovědí můžete podat žalobu na neplatnost výpovědi u soudu.

Eva Fialová

Karla | 18.6.2013 20:04:38 

Dobrý den
Chtěla jsem se zeptat ,jsem zaměstnaná na veřejně prospěšné práce a bylo na nás vyčleněno 15 000 kč.Na výplatu jsme dostali 7100 v okolních vesnicích dostavají okolo 9000 až 10000 kč Jak a podle čeho se rozdělují finance.Děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
pro zodpovězení této otázky Vás odkážu na místně příslušný Úřad práce.

Eva Fialová

trampy | 15.6.2013 12:44:15 

dobrý den. jsem žena a vykonávám spíše mužskou práci v oblasti IT. Jiz ctyri mesice delam práci RMA technika ale mam status i plat operátora RMA. Vtomto týdnu odešli ve zkušební době dva RMA technici a koordinátor si má vybrat nekoho z nas. Jelikoz jsme tam dvě ženy ktere vykonavaji tuto praci na 100% plníme normy pomale i nadnormy cekaly jsme ze to bude jedna z nas, ale nas koordinator navrhuje muze ktery je tam tri mesice a po celou dobu delal pouze pomocne prace, nic technickeho. Jediné co nám k tomu koordinator rekl je ze to neni prace pro zeny. Pritom neni ani fyzicky narocna je to opravdu prace u ktere je hlavni logicke mysleni. Mame s tim neco delat? Nebo je to v poradku?

Odpověď:

Dobrý den, jednání Vašeho zaměstnavatele porušuje antidiskriminační zákon. Přímou diskriminací tento zákon rozumí takové jednání, včetně opomenutí, kdy se s jednou osobou zachází méně příznivě, než se zachází nebo zacházelo nebo by se zacházelo s jinou osobou ve srovnatelné situaci, a to mimo jiné z důvodu pohlaví. Zaměstnavatelé jsou povinni ve věcech práva na zaměstnání a přístupu k zaměstnání, přístupu k povolání, pracovní a jiné závislé činnosti, včetně odměňování, zajišťovat rovné zacházení. Dojde-li k porušení práv a povinností vyplývajících z práva na rovné zacházení nebo k diskriminaci, má ten, kdo byl tímto jednáním dotčen, právo se u soudu zejména domáhat, aby bylo upuštěno od diskriminace, aby byly odstraněny následky diskriminačního zásahu a aby mu bylo dáno přiměřené zadostiučinění. V soudním řízení nemusíte dokazovat, že jste byla diskriminována. Je to naopak zaměstnavatel, který musí dokázat, že Vás v zaměstnání nediskriminoval. více

Jana | 13.6.2013 12:16:54 

Pracuji u firmy již 7let mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou ,s pracovním úvazkem na 40h týdně ,jako zástupkyně vedoucí na určeném místě prodejny kde pracuji .Jsme jen dvě zaměstnankyně já zástup a paní vedoucí.Nyní po tragické události v rodině jsem se psychicky zhroutila a jsem v pracovní neschopnosti již 3měsíc.Zaměstnavatel po dobu mé nemoci přijmul prodavačku na 6h ,což chápu ,ale současně mi bylo o oznámeno ,že po návratu do zaměstnání bude místo zástupkyně zrušeno já budu převedena na prodavačku na 20h týdně a přijme se ještě 1prodavačka na 20h týdně a vedoucí zůstane na 40h týdně z důvodu ,aby nedocházelo k tomu, že zůstane v práci jen 1 zaměstnanec.Má na to firmá právo?Děkuji za odpověd Jana

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z nemocenské Vás zaměstnavatel musí zaměstnávat podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud máte v pracovní smlouvě jako druh práce zástupkyně vedoucí, musí Vám zaměstnavatel takovou práci poskytnout. To se týká i pracovní doby. Zaměstnavatel nesmí jednostranně změnit její rozsah. Všechny vámi uvedené změny musí mít formu změny pracovní smlouvy. Pokud se změnami pracovní smlouvy nebudete souhlasit, musí Vás zaměstnavatel přidělovat práci v souladu s Vaší pracovní smlouvou.

Eva Fialová

Eva | 13.6.2013 08:58:05 

D.d.Dostala jsem napomenutí za neuspokojivé výsledky s možností výpovědi §46odst.1.písm.e ZP. Neuspokojivé výsledky jsou nízké prodeje, a proto jsem neaktivní a nekomunikativní k zákazníkovi.Pracuji v obchodě (prodávám) a nemohu ovlivnit, zda lidé do obchodu přijdou a nakoupí,a také mně neustále posílali na různé prodejny, někdy i dvě za den, nebo mně posílali se zakázkami. je možné toto jako důvod k neplnění povinností? v ZP jsem našla §46 s jiným obsahem- je to vůbec platné? jak se mohu bránit a jak se zachovat v případě, že dostanu výpověď, protože firma nemá prodeje, plánuje zrušení prodejen,takže mi chce dát výpověď bez odstupného. moc děkuji za odpověď. s pozdravem ES

Odpověď:

Dobrý den, Váš zaměstnavatel odkazuje na starý zákoník práce, který byl platný do 31.12.2006. Od roku 2007 je tato úprava obsažená v § 52 písm. Nesplňuje-li zaměstnavatel požadavky bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon práce, může být zaměstnanci dána výpověď. Spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil. Pro neuspokojivé výsledky Vám zaměstnavatel může dát výpověď, pokud požadavky pro řádný výkon práce nezpůsobil sám zaměstnavatel a zároveň, pokud Vám neuspokojivé výsledky v posledních 12 měsících zaměstnavatel písemně vytknul. Výpověď v rozporu s těmito podmínkami by byla neplatná. Do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr výpovědí skončit, můžete podat žalobu u soudu. Žaloba bude znít na neplatnost výpovědi. více

Marie  | 12.6.2013 12:38:50 

Dobrý den Chtěla bych se zeptat. Jsem na MD a chtěla bych dát malou dcerku do jesliček je jí rok a pul. a chtela bych začít pracovat, jak je to pak s mateřskou chodila by mi pořad ?????

Odpověď:

Dobrý den,
pro nárok na rodičovský příspěvek, který v této době pravděpodobně pobíráte, je nutné dodržet podmínku celodenní osobní péče o dítě. Tato podmínky je splněna, pokud dítě mladší dvou let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci.

Eva Fialová

maryher | 10.6.2013 15:28:02 

Dobrý den, nastupuji po RD do práce, zaměstnavatel by mě rád převedl z pracovní smlouvy (mám částečný úvazek) na DPČ. Jakým způsobem toto lze udělat - ukončením pracovního poměru dohodou? A přísluší mi odstupné? Při DPČ mi zaměstnavatel neplatí soc. a zdr. pojištění? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, po návratu z rodičovské dovolené Vám musí zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. DPČ můžete se zaměstnavatelem uzavřít. Odstupné Vám bude náležet, pokud by Váš pracovní poměr skončil z důvodu nadbytečnosti. O tento důvod se pravděpodobně jednat nebude, pokud Vám zaměstnavatel nabízí stejnou práci. DPČ má nevýhody. Na základě DPČ není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby (20 hodin týdně) se posuzuje za celou dobu, na kterou byla DPČ uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů. Není-li sjednán způsob zrušení dohody, je možné ji zrušit dohodou smluvních stran ke sjednanému dni. více

Jana | 10.6.2013 09:00:42 

Dobrý den,
byla jsem pár dní na paragrafu se synem. A v práci, když jsem se zeptala, že mi nedošli peníze, tak mi odpověděli, že paragraf, pokud nejsem delší dobu na paragrafu, že proplácí zaměstnavatel. Já si nejsem jistá, jestli to tak u ošetřovného opravdu je. (Vždy jsem se dočetla, že paragraf proplácí sociálka). Napadlo mě, jestli si to nespletli náhodou s nemocenskou?
Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte na mysli ošetřovné, máte na tuto dávku nárok v délce kalendářních 9 dnů. Žádost o ošetřovné se předává zaměstnavateli. Dávky vyplácí příslušná OSSZ, a to nejpozději do 1 měsíce následujícího po dni, v němž jí byl doklad pro nárok na výplatu dávky doručen.

Eva Fialová

Reneas | 5.6.2013 09:03:48 

Dobrý den,potřebovala bych poradit.S partnerem čekáme miminko.Já jsem osvč a neplatím si nemocenskou.On je zaměstnaný.Dočetla jsem se,že by bylo možné,aby on požádal o mateřskou dov.,která by se mohla po nějaké době převézt na mne.Nikde jsem se ale nedočetla,zda musíme být manželé,nebo se to týká i partnerství,a jak je to pak dále s rodičovskou a zda nebudu mít problém,pobírat mateř.dovolenou a přivydělávat si,dle možností.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
matka dítě, která není nemocensky pojištěna, nemůže čerpat peněžitou pomoc v mateřství. Bude proto čerpat rodičovský příspěvek od narození dítěte. Pokud otec dítěte nárok na PPM splňuje, i když jej nečerpá, může si matka dítěte vybrat dobu čerpání příspěvku. Otec dítěte může čerpat PPM, pokud splní podmínky čerpání a uzavře s matkou dítěte písemnou dohodu o péči o dítě. Tuto dohodu může uzavřít s účinností od 7. týdne po porodu. Nárok na PPM nemůže otec dítěte na matku převést. Po dobu čerpání PPM nemůže příjemce příspěvku vykovávat výdělečnou činnost, na základě které tuto dávku čerpá. Váš parter tudíž bude muset pro zaměstnavatele vykonávat jinou činnost, než ze které mu plyne nemocenské pojištění.
Zákon nerozlišujme mezi rodiči dítěte, kteří jsou sezdaní a rodiči, kteří sezdaní nejsou.

Eva Fialová

Jana | 3.6.2013 17:32:28 

Prosím o radu. Dostala jsem výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatel mne nutí naučit svou práci (mzdové účetní) kolegyni, která tuto práci nikdy nevykonávala a nerozumí ji. Odmítám to s tím, že jsem podle výpovědi nadbytečná a proto zaměstnavatel již moje znalosti nepotřebuje. Až do konce výpovědní lhůty - t. 30.6. svou práci nadále vykonávám bez omezení. Pokud tak neučiním, hrozí mi odebráním osobního ohodnocení. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel přiděluje zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy. Zaučení kolegy či nového zaměstnance obvykle spadá do druhu vykonávané práce v pracovní smlouvě. Pokud Vám zaměstnavatel tuto práci přidělí, jste povinna ji vykonat.

Eva Fialová

Laci47 | 29.5.2013 16:46:21 

Dobrý den,
jsem pracující důchodce a pracuji v hotelu jako hotelový zřízenec.Smlouvu mám původní ,na dobu neurčitou.Nový managment nás nutí k pracovní flexibilitě a to tak,že nám mění rozpis služeb a to pouhé 4 dni před nástupem na směnu.Snížil počet zaměstnanců na minimum a nepočítá
s nemocností.Tak se také stalo,že při nemoci kolegy jsem
pracoval 9 dní bez dne odpočinku/75,5hod/Narůstají přesčasové hodiny,které nejsou placeny a ani není možnost si je vybrat ve volnu.Jak se máme bránit a jak postupovat aby v případě výpovědi, získali zaměstnanci nějaké odstupné.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, rozvržení pracovní doby určuje zaměstnavatel. Výjimkou je, pokud máte přesné rozvržení pracovní doby v pracovní smlouvě. Pro její změnu je v takovém případě potřeba dohoda zaměstnance a zaměstnavatele. I v nepřetržitých provozech je zaměstnavatel povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin. Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, nebo i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku. více

jana | 28.5.2013 21:40:06 

Mame v praci kolegu,ktery je vuci nam vulgarni,ma obsceni narazky,naznacuje mastrubaci atd.Bohuzel vedeni dela mrtveho brouka.Co muzeme my jako zamestnanci.Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
upozorněte svého zaměstnavatele, že neřešení jednání Vašeho kolegy na pracovišti porušuje zákaz diskriminace. Za diskriminaci je považováno i sexuální obtěžování. V případě, že zaměstnavatel bude i nadále nečinný, můžete na něj podat žalobu u soudu. V této žalobě můžete požadovat i přiměřené zadostiučinění v penězích za způsobenou újmu.

Eva Fialová

jana | 28.5.2013 21:34:51 

jak dlouho je mozne prodluzovat prac.smlouvu na dobu urcitou.

Odpověď:

Dobrý den,
smlouvu na dobu určitou je možné prodloužit třikrát vždy o roky.

Eva Fialová

Pettullec | 28.5.2013 15:37:01 

Dobrý den,oznámila jsem zaměstnavateli,že jsem těhotná a ten mi oznámil,že nemá pro mě žádnou práci kterou bych mohla vykonávat v těhotenství a odkázal mě na doktora ať mi napíše neschopenku a jsem doma.S tím nesouhlasím jak se proti tomu to jednání bránit?

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen převést zaměstnankyni na jinou práci, koná-li těhotná zaměstnankyně, práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství nebo mateřství. Zaměstnavatel Vám může přidělovat po dobu těhotenství i méně placenou práci. Rozdíl mezi Vaši původní mzdou a touto nižší mzdou bude dorovnán vyrovnávacím příspěvkem vypláceném z nemocenského pojištění.
Pokud zaměstnavatel pro Vás jinou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.

Eva Fialová

Marta | 28.5.2013 11:48:36 

dobrý den, prosím o informaci, zda je možná dotace pro zaměstnavatele, pokud zaměstná ženu po mateřské dovolené na poloviční úvazek?

Odpověď:

Dobrý den,
příspěvek pro zaměstnavatele, který zaměstnává ženy na mateřské dovolené bohužel neexistuje.

Eva Fialová

Tony | 25.5.2013 13:36:15 

Zdravím, v našem SVJ rozúčtováváme náklady na teplo podle podlahové plochy nyní budeme mít členskou schůzi , kde bychom chtěli navrhnout změnu rozúčtování podle náměrů měřidel.
V jakém poměru hlusů musí být návrh schválen? Děkuji za odpověď. Tony

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Stanovy SVJ nestanoví jinak, je shromáždění SVJ usnášeníschopné, jsou-li přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů. K přijetí usnesení je potřeba nadpoloviční většina přítomných hlasů. Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů ve společných částech domu.

Eva Fialová

| 1 | .. | | 34 | | 36 | 37 | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect