Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Prosím o radu v následující situaci. Učitelka SŠ, aprobace němčina - dějepis, 38 let, vdaná, 2 děti. Zaměstnavatel oznámil pro příští školní rok zkrácení pracovního úvazku se zdůvodněním, že hodiny musí dát mladému kolegovi, který je živitelem rodiny.
Existuje nějaká obrana?
Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní doba je uvedena v pracovní smlouvě. Pracovní smlouvu nemůže zaměstnavatel jednostranně změnit. S kratší pracovní dobou musíte jako sruhá smluvní strana souhlasit. Ve Vašem případě vyvolává jednání zaměstnavatele pochybnosti o tom, zda nebyl porušen zákaz diskriminace. Podle antidiskriminačního zákona se o diskriminaci jedná v případě, kdy se s jednou osobou zachází méně příznivě, než se zachází nebo zacházelo nebo by se zacházelo s jinou osobou ve srovnatelné situaci, a to mimo jiné z důvodu pohlaví a věku. Upozorněte svého zaměstnavatele na porušování zákazu diskriminace. Pokud bude zaměstnavatel trvat na kratší pracovní době z Vámi uvedených důvodů, obraťte se na inspekci práce. Zákazu diskriminace se můžete domáhat i u soudu.
Eva Fialová
Diobrý den,
chtěla bych se zeptat, když pracuji na hpp a smlouvu mám na budu určitou od 24.11. 2012 do 31.1.2014 a potřebovala bych odejít co nejrychleji, ale zaměstnavatel mě odmítá podepsat dohodu, tak je nějaká možnost, že bych odešla dříve než za 2 měsíce? Pokud bych odešla tzv. ze dne na den, jaký postich by se mě mohl čekat?
Předem děkuji za odpověď.
Svobodová
Odpověď:
Dobrý den,
pokud s Vámi zaměstnavatel odmítá uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru, budete muset dát zaměstnavateli výpověď. V případě výpovědi musíte dodržet dvouměsíční výpovědní dobu. V případě, že se nedostavíte do práce, může s Vámi zaměstnavatel okmažitě zrušit pracovní poměr pro hrubé porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujícícch se k jím vykonávané práci. Podle zákoníku práce je povinností zaměstnace vykonávat práci pro zaměstnavatele. Zaměstnavatel by od Vám mohl navíc požadovat náhradu škody, kterou byste mu nedodržením výpovědní doby způsobil. Jednalo by se o skutečnou škodu (např. náklady na Váš zástup), případně i ušlý zisk, který byste svému zaměstnavateli způsobil nevykonáváním svých prácovních povinností.
Eva Fialová
Do řijna mam prac smlouvu,ale jiz nyni jsem na ryzik.tehot.takze neschopence zamestnana jsem od 2.1.2013 a tet nevim jak mne bude vypocitana materska,zda-li zamestnavatelem nebo U.P plat mam okolo 8000kc cozli neni moc,tak tet nevim jak mne vypoctou materskou..:-( deti jiz mam a nejmladsi je 5let takze budu na M.D nastupovat znova,dobu M.D si mohu nyni urcit sama,nebo mne bude urcena..:-( dekuji predem..:-) Oldriska
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se Vám bude počítat z výdělku, kterého jste dosahovala 12 měsíců před čerpáním peněžité pomoci v mateřství. Dávky nemocenského se do výše výpočtu peněžité pomoci v mateřství nezapočítávají.
Eva Fialová
Pěkný den. chci se zeptat, momentálně jsem na mateřské dovolené a to až do srpna a po té mám nastoupit na Rodičovské příspěvky. Zatím jsem ještě zaměstnaná ale volali mi ze zaměstnání že mám přijít podepsat výpověď. Co se bude dít po tom? změní se mi nějakým způsobem výše mateřské? mám se hlásit na pracovním úřadě i když jsem na mateřské? a jak to bude potom s rodič. příspěvky? děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnankyně na mateřské a na rodičovské dovolené je v tzv. ochranné době. V této zaměstnavatel nesmí dát zaměstnankyni výpověď. Výjimkou je přemisťování a rušení zaměstnavatele. Výpověď daná zaměstnavatelem z jiných důvodů je neplatná. Dá-li Vám zaměstnavatel v tomto období výpověď, obraťte se na inspekci práce. Do dvou měsíců od doby, kdy měl pracovní poměr výpovědí skončit, se můžete obrátit na soud s žalobou o neplatnost výpovědi.
Eva Fialová
Dobry den.Zamestnavatel mi prikazal jit ve svem volnu do prace jenze me.se to vubec nehodi a tudiz tam neprijdu...vyhrozoval mi tvn. Ackem..co to pro me vlastne znamena?do jake vyse mi muze treba strhnout cast platu?diky za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám může nařídit práci ve dnech Vašeho pracovního volna. V takové případě se jedná o práci přesčas. Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, a výjimečně i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Absence na pracovišti znaméná porušení pracovních povinností a zaměstnavatel by Vám za opakovénou absenci mohl dát výpověď z pracovního poměru. V případě zaviněného porušení povinností budete zaměstnavateli odpovídat za škodu, kterou mu svou absencí způsobíte.
Eva Fialová
Dobrý den, při zaměstnání studuji dálkově vysokou školu. V červnu mne čeká státní závěrečná zkouška (magisterké studium). Požádala jsem proto zaměstnavatele o 5 dnů na přípravu a složení zkoušky podle §232 Zákoníku práce. Zaměstnavatel mou žádost odmítl s tím, že jsem je o zvyšování vzdělání neinformovala - je pravda, že jsem toto sdělila pouze své přímé nadřízené, nikoliv oficiálním dopisem na vedení firmy. Ráda bych se zeptala, zda zaměstnavatel opravdu může odmítnout dát mi toto volno. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 232 odst. 1 písm. c) zákoníku práce Vám přísluší při zvyšování kvalifikace pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu 5 pracovních dnů na přípravu a vykonání závěrečné zkoušky. Zvyšování kvalifikace je mimo jiné studium k dosažení vyššího stupně vzdělání, jestliže jsou v souladu s potřebou zaměstnavatele. Na pracovní volno máte nárok, pokud je zvyšování kvalifikace v souladu s potřebou zaměstnavatele. Zákoník práce nestanoví povinnost zaměstnance informovat zaměstnavatele o zvyšování kvalifikace. Informování zaměstnavatele je však nezbytné pro zjištění souladu s potřebou zaměstnavatele. Soulad s potřebou zaměstnavatele může být zjištěn i v průběhu studia, ne pouze na jeho začátku.
Eva Fialová
Dobrý den,
pracuji ve společnosti, kde děláme v openOffice. Obrovská místnost plná stolů, židlí, lidí a hluku. Je ze zákona nějakým způsobem určené, kolik může zaměstnavatel "narvat" lidí do openoffice? Když jsem před 7 lety nastupovala, tak se tu tímto způsobem nesedělo a nepracovalo. Teď do sebe narážíme židlemi. nemůžeme projít uličkami.. je to celkem šílené.
Předem děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 224 odst. 1 zákoníku práce jsou zaměstnavatelé jsou povinni vytvářet zaměstnancům pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce, a v souladu se zvláštními právními předpisy zajišťovat pro zaměstnance závodní preventivní péči. Právní předpisy neurčují maximální počet zaměstnanců na jednom pracovišti. Zaměstnavatelé musí zaměstnancům zajistit pracovní podmínky stanovené různými hygienickými předpisy. Takovým předpisem je např. nařízení vlády č. 178/2001 Sb., který mimo jiné stanoví požadavky na sanitární zařízení pro určitý počet zaměstnanců. Pokud máte pochybnosti, zda Váš zaměstnavatel splňuje hygientické podmínky na Vašem pracovišti, obraťte se na Státní úřad inspekce práce.
Eva Fialová
jdu k lekaři do Ústí nad Labem,jsem ze Štětí a ptám se jestli mě má zaměstnavatel proplatit celí den a jestli je to nějak limitované na kilometry.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Bylo-li vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu. Máhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu, po kterou by trvalo vyšetření v nejbližíšm zdravotnickém zařízení.
Pokud jedete k lékaři specialistovi, kterého jste si vybrala a který není ve Vašem městě, musí Vám zaměstnavatel poskytnout náhradu mzdy po celou doby trvání vyšetření.
Eva Fialová
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na následující: Jsem těhotná, ale elikož mám vyšší příjem než manžel, dohodli jsme se (čistě z existenčních důvodů - splátky apod.), že po skončení mateřské dovolené se já vrátím do zaměstnání a na rodičovskou nastoupí rovnou on. Jak se tohle řeší se zaměstnavatelem? Tohle se nahlašuje před odchodem na mateřskou nebo se to řeší až pak před nástupem na rodičovskou? Jde mi o to, aby mě zaměstnavatel vzal hned zpět do práce. Vím, že se to musí předem oznámit na sociálce kvůli rozložení příspěvku, ale tam se nahlásím já např. na 3 roky (když já půjdu na mateřskou) a pak se to převede na manžela? A jak se tohle řeší u zaměstnavatele? Já před odchodem na mateřskou nahlásím 3 roky a pak mě třeba nevezmou zpět, že mají zástup na 3 roky? Nebo nahlásím jen tu mateřkou (cca 5 měsíců po narození dítěte). Jak tohle funguje, můžete mi to objasnit? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
mateřská a rodičovská dovolená není Vaše povinnost, ale právo. Zaměstnavateli můžete oznámit, že nastupujete pouze na mateřskou dovolenou a poté své rozhodnutí změnit, či nahlásit nástup na rodičovskou dovolenou na dobu tří let. Z mateřské, resp. rodičovské dovolené se můžete kdykoliv vrátit zpět do práce. Pokud se vracíte po mateřské dovolené, zaměstnavatel Vám musí přidělit stejnou práci (stejnou "židli"), jako před Vaším odchodem na MD. Oznamte mu co nejdříve svůj návrat zpět do práce, aby Vám Vaše místo mohl zajistit. V době Vaší MD, nebo i před jejím nástupem oznámí Váš manžel svému zaměstnavateli nástup na RD a v tomto oznámení uvede předpokládanou délku RD.
Rodičovský příspěvek vyplácí Úřady práce. O tuto dávku může zažádat přímo Váš manžel. O výplatu příspěvku můžete zažádat Vy, a poté se s manželem vystřídáte, nebo ho můžete čerpat stále na sebe s tím, že zajišťujete péči o dítě jinou zletilou osobou.
Eva Fialová více
Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou do 31/7/2013. Jsem ve 3. měsíci těhotenství. Pokud bych po skončení prac. poměru (vyprší mi smlouva) nastoupila na rizikové těhotenství(čekám dvojčata), bude se mi počítat nemocenská dávka již ode dne nástupu na rizikové těhotenství nebo až po 21. dnech, kdy začíná vyplácet dávky ČSSZ?V té době již nebudu zaměstnancem. Co mi radíte, abych nezůstala po skončení prac. poměru bez prostředků?
Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nastoupíte na nemocenskou v ochranné době 7 dnů ode dne skončení pracovního poměru, budete mít nárok na nemocenskou až do doby skončení pracovní neschopnosti. Nárok na nemocenskou je nutné uplatit u bývalého zaměstnavatele. V případě skončení pracovního poměru v době těhotenství budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pokud Vám vznikne nárok na tuto dávku 180 dní ode dne skončení pracovního poměru.
Eva Fialová
Dobrý den, mám a budu mít obnovovanou vždy jen pracovní smlouvu na dobu určitou - mění se tím nějak nárok na ppm či rodičovský příspěvek či jiné nároky vyplývající z mateřství, když nemám dobu neurčitou? Další má možnost je práce na DPČ - u ní by se něco měnilo - myslím ve smyslu, že bych na nějakou z podpor neměla nárok? Velmi Vám děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je nutné splnit podmínku trvání 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM. Fakt, že je pracovní poměr na dobu určitou nemá na posuzování splnění této podmínky vliv. Zaměstnanec pracující na dohodu o pracovní činnosti je nemocensky pojištěn stejně jako zaměstnanec vykonávající práci na základě pracovní smlouvy.
Eva Fialová
Dobrý den. Je mi 26 a pracuji ve Fastfoodu od 1.3.2012 na poloviční úvazek.1.10.2012 se měnil majitel a bylo mi řečeno pokud nepůjdu na plný tak mě vzít nemůžou.Vzala sem plný úvazek ale jelikož mám 4 letého kluka co chodí do školky musela sem 1.2.2013 zpět na poloviční úvazek. Kvůli synovi sme se ústně dohodli že budu chodit pouze všední dny a to od 9h-14h. Což mi vyhovuje. Ale začal mě nutit chodit i o víkendu a na svátky a někdy třeba i na 12h denně. Sem jedna z nejlepší ve firmě. Neproplácí hodiny navíc, dovolenou a ani svátky. Co mám dělat? Děkuji vám moc
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na kratší pracovní době, má zaměstnavatel povinnost Vám práci v tomto rozsahu přidělovat. I ústní dohoda, o rozvržení Vaší práce je pro zaměstavatele závazná. Jako zaměstnankyně pečující o dítě můžete žádat o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li v tom zaměstnavateli vážné provzní důvody. Písemně požádjete svého zaměstnavatele o předělování práce podle ústní dohody v rozsahu 9-14 hodiny ve všední dny.
Za práci přesčas Vám přísluší dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku. Nařízená práce přesčas nesmí navíc u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Za práci ve svátek Vám přísluší náhradní volno nebo náhrada mzdy v výši Vašeho průměrného výdělku spolu s Vaší dosaženou mzdou.
Pokud nebude zaměstnavatel rozvržení Vaší pracovní doby respektovat, obraťe se na inspekci práce.
Eva Fialová více
Dobrý den zaměstnavatel nutí mou matku k práci o víkendech a ve státní svátky ale bez nároku na mzdu.
Toto udůvodnuje tím že mimo sezónu (od prosince do dubna ) byla matka na 60%mzdy, a tímto si to nadělává.
Při odmítnutí bylo mámě řečeno že už nemusí do práce chodit.
Má na to zaměstnavatel právo, a jestliže ne prosím o radu jak se bránit.
Odpověď:
Dobrý den,
60 % mzdy náleží Vaší matce při překážkách v práci na straně zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatel trvá na tom, aby si Vaše matka překážky na jeho straně napracovala, jedná se o protiprávní jednání. Za práci ve v sobotu a v neděli přísluší Vaší matce dosažená mzda a příplatek ve výši 10 % průměrného výdělku, za práci ve svátek pak dosažená mzda a náhradní volno.
Pokud bude zaměstnavatel v protiprávním jednání pokračovat, obraťte se na inspekci práce.
Eva Fialová
Dobrý den, na konci června mi končí RD, mám smlouvu na dobu neurčitou a zájem o návrat, ale z důvodu stěhování preferuji částečný homeoffice. Zaměstnavatel tvrdí, že to není možné, zároveň mi nabízí DPČ na poloviční úvazek včetně homeoffice, ovšem prozatím pouze na 3 měsíce a navíc výměnou za to, že podepíšu dohodu o ukončení mé pracovní smlouvy. Za DPČ navíc méně peněz než odpovídá 1/2 odměny dle prac. smlouvy. Mohu se nějak bránit a požadovat totéž, ale na moji prac. smlouvu? Jde o velkého zaměstnavatele z oblasti bankovnictví, který i na svém webu deklaruje vstřícnost vůči specif. skupinám zaměstnanců (včetně matek po RD). Děkuji za názor.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Zároveň musí vyhovět zaměstnankyni pečující o dítě o kratší pracovní dobu, nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody (např. ohrožení nebo narušení provozu zaměstnavatele). Zákoník práce nespecifikuje, co je jiná vhodná úprava pracovní doby. Může se jednat i o práci z domova, pokud to provoz zaměstnavatele umožňuje.
Dohoda o pracovní činnosti je pro Vás z hlediska mimo jiné pracovní jistoty nevýhodná. Zaměstnavatel může dohodu jednostranně zrušit z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15denní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně. Výpověď pracovní smlouvy může dát zaměstnavatel pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce a výpovědní doba je dvouměsíční. V případech zrušení dohody o pracovní činnosti nemáte navíc nárok na odstupné.
Eva Fialová více
Dobrý den. Nemocenskou jsem nastoupil po výpovědi, ale v ochranné době. Nemoc se protahuje. Musím zajít k lékaři pro "lístek na peníze" na konci měsíce? Komu a dokdy ho mám ev. odevzdat?
Odpověď:
Dobrý den,
ošetřující lékař je povinen Vám vydat formulář potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény. Pro účely výplaty nemocenského je ošetřující lékař povinen potvrdit trvání pracovní neschopnosti nejméně jedenkrát měsíčně, a to zpravidla ke dni kontroly zdravotního stavu. Tento formulář předá pojištěnec Okresní správně sociálního zabezpečení po jeho vydání.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, za jakých podmínek se mnou může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr. Jsem rozvedená, mám ve vlastní péči desetileté dítě. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
ze strany zaměstnavatele může být ukončen pracovní poměr výpovědí z důvodů uvedených v § 52 zákoníku práce. Těmito důvody jsou zrušení či přemístění zaměstnavatele, nadbytečnost zaměstnance, porušování pracovní kázně, neschopnost vykonávat práce ze zdravotních důvodů, nebo nedodržování podmínek pracovní neschopnosti. Okamžitě zrušit pracovní poměr může zaměstnavatel z důvodu odsouzení zaměstnance pro trestný čin a z důvodu hrubého porušení povinností vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda má zaměstnavatel právo nařídit povinnou pracovní sobotu když je např. v týdnu ve středu státní svátek? To znamená že by jsme si ten svátek museli nadělat. Jsem v 8 směnném pracovním poměru. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
rozvržení pracovní doby záleží na zaměstnavateli. Rozvržení pracovní doby bývá uvedeno v pracovní smlouvě. Od tohoto rozvržení pracovní doby se zaměstnavatel nemůže odchýlit. Pokud svátek připadne na Váš pracovní den, máte tento den jako den volna. Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.
Pokud by Vám zaměstnavatel nařídil práci v sobotu, jednalo by se o práci přesčas. Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den,
chtěla bych s Vámi sdílet touto cestou jednu záležitost, která se týká nemocných dětí a jejich rodičů, kteří jsou zaměstnaní a potřebují se postarat o toto nemocné dítě. Jedná se mi o tzv. ošetřování člena rodiny. Podle zákonných norem naší země má např. matka žijící v manželství s otcem dětí a dětmi nárok na 9 dní, kdy může ošetřovat dítě doma za příspěvek při ošetřování člena rodiny, viz předpisy o nemocenském pojištění. Avšak žena, která je rozvedená, svobodná nebo jinak „osamělá“, má nárok na 16 dní ošetřovného, pokud se stará o nemocné dítě.
Domnívám se, že je to diskriminace žen vdaných, žijících v úplné rodině. A to z toho důvodu, že neznám ženy „osamělé“ ve svém okolí, které by ať už jako svobodné nebo rozvedené nežily s nějakým přítelem či partnerem. Pro účely dávky zvané ošetřovné se považuje totiž za osamělou osobu podle výkladu MPSV „svobodný, ovdovělý, rozvedený nebo z jiných vážných důvodů osamělý (manžel vykonávající základní vojenskou službu, ve výkonu trestu odnětí svobody), který nežije s družkou (druhem)“. více
Odpověď:
Dobrý den,
máte pravdu, že podle § 40 odst. 1 písm. b) zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění činí podpůrčí doba u osamělého zaměstnance 16 dnů. Podle § 40 odst. 7 tohoto zákona se za osamělého zaměstnance považuje zaměstnanec svobodný, ovdovělý nebo rozvedený, pokud nežije s družkou (druhem) nebo v registrovaném partnerství. Za osamělého zaměstnance se považuje i zaměstnanec, jehož manželka (manžel) je ve výkonu trestu odnětí svobody uloženého v trvání nejméně jednoho roku nebo ve výkonu zabezpečovací detence, nebo je nezvěstná a bylo zahájeno řízení o prohlášení nezvěstné manželky (manžela) za mrtvou, a tento zaměstnanec nežije s družkou (druhem).
Pokud zaměstnankyně žije s partnerem v jedné domácnosti, bude mít nárok na ošetřovné v délce 9 dnů. Česká správa sociálního zabezpečení by měla v konkrétním případě zkoumat, zda se jedná o osamělou zaměstnankyni či nikoliv.
Eva Fialová více
Dobrý den, měla bych dotaz na pracovní dobu. Vrátila jsem se firmy po rodičovské dovolené. Nastoupila jsem na zkrácený úvazek, který jsem měla dva roky. Dnes mi ale zaměstnavatel oznámil, že v rámci reorganizace obchodního oddělení, musím nastoupit na plný úvazek nebo se se mnou rozloučí. Ještě jsem nechtěla na plný úvazek nastoupit, protože mám stále malé děti 8 a 5 let. Má na to zaměstnavatel nárok. Děkuji za informace.
Odpověď:
Dobrý den,
délka pracovní doby bývá uvedena v pracovní smlouvě. Změna délky pracovní doby musí být provedena změnou pracovní smlouvy. Se změnou pracovní smlouvy musí souhlasit obě smluvní strany. Na kratší pracovní dobu máte nárok i z důvodu péče o děti do 15 let věku. Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Délku Vaší pracovní doby nemůže zaměstnavatel jednostranně změnit. Na kratší pracovní dobu máte nárok, pokud zaměstnavatel neprokáže, že délku Vaší pracovní doby je nutné změnit pro vážné provozní důvody.
Eva Fialová
Dobrý den,
pracuji u firmy,která zrušila mou pracovní pozici a nabídla mi pozici jinou s nižžším platem. Původní smlouvu chce zaměstnavatel doplnit pouze dodatkem. Neměl by mi dát výpověď s odstupným a uzavřít semnou novou pracovní smlouvu?
děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
změna pracovní smlouvy je dvoustranný právní úkon, se kterým musí souhlasit obě smluvní strany. Po organizačních změnách u zaměstnavatele má zaměstnavatel dvě možnosti. První možností je dát Vám výpověď pro nadbytečnost. V takovém případě Vám náleží odstupné ve výši jednoho, dvou nebo tří průměrných výdělků podle délky Vašeho pracovního poměru. Druhou možností je nabídnout Vám změnu pracovní smlouvy. Pokud s touto změnou nebudete souhlasit, nemá (kromě zachování Vaší současné pracovní smlouvy) jinou než první uvedenou možnost.
Eva Fialová