Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Josef | 9.3.2013 18:06:33 

Dobry den,zamestnavatel nam odmita vyplatit odstupne,vymlouva se na prechod prav a vztahu na jineho zamestnavatele,dal nam podepsat dohodu o rozvazani prac.pomeru paragr.49,uvedl tam paragr 52 c a paragr 67,mame narok na odstupne??po porade na inspektoratu prace,nam bylo receno ze ho nam musi ze zakona vyplatit,jinak mame na zemestnavatele podat insolvencni navrh a pozadat urad prace po vyhlaseni insolvence o vyplaceni..on se porad vymlouva ze prava a povinnosti presli na prejimajiciho zamestnavatele,coz v dohode zamestnavatel neuvedl..a to je duvod k vyplaceni odstupneho,podle inspektoratu prace..jak mame ted postupovat,poradite nam??Dekuji za info..Josef.C.

Odpověď:

Dobrý den, pokud máte v dohodě o ukončení pracovního poměru právo na výplatu odstupného podle § 67 zákoníku práce, musí Vám zaměstnavatel toto odstupné vyplatit. Pokud Vám odstupné nebude vyplaceno, můžete se se svým nárokem obrátit na soud a žádat kromě odstupného i úroky z prodlení. Soud může vyhlásit úpadek dlužníka, pokud má více věřitelů a současně má peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti a tyto závazky není schopen plnit. Jestliže tyto podmínky nejsou splněny, soud úpadek dlužníka nevyhlásí. Pokud víte, že Váš zaměstnavatel nevyplatil odstupné pouze Vám, nebo že více dluhů je schopen splnit, nemá insolventní návrh šanci na úspěch. více

honza | 28.2.2013 12:33:54 

dobrý den chci se zeptat jestly mám nárok na neschopenku a její vyplacení když mám podepsanou jenom dohodu o provedení práce ten růžový papír díky za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,
z dohody o provedení práce jste nemocensky pojištěn pouze v měsících, ve kterých dosahuje Váš započítatelný příjem z těchto dohod 10 000 Kč. V těchto měsících pak máte nárok na nemocenskou.

Eva Fialová

smailik | 27.2.2013 10:41:15 

dobrý den, chtěla bych se zeptat, z čeho se počítá mateřská v případě, že jsem nucena zůstat po 8 měsíců těhotenství doma na nemocenské. Je nemocenská brána jako čistá mzda, nebo bude můj příjem pro účely výpočtu mateřské za tyto měsíce 0 Kč? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se vypočítává z vyměřovacího základu důchodového pojištění. Nemocenská se do vyměřovacího základu nezapočítává. Peněžitá pomoc v mateřství se Vám bude vypočítávat z průměrné mzdy, kterou jste dosahovala před nástupem na nemocenskou.

Eva Fialová

mispulin | 25.2.2013 16:07:40 

Dobry den,kdyz tento rok v dubnu nastoupim do prace po 3lete rodicovske dovolene a budu pracovat tri mesice na zkraceny uvazek a pak otehotnim a budu muset jit na neschopenku protoze ma prace neni zrovna lehka . z ceho se mi bude pocitat neschopenka? z tech trech mesicu co budu v praci? a budou mi ji vyplacet kazdy mesic? uz se mi stalo ze memu muzi ji vyplatili az po ukonceni neschopenky jak to vlasne je? dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,
Nemocenské náleží pojištěncům od 22. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, za kalendářní dny. Během prvních tří týdnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci náhradu mzdy za pracovní dny. Vyměřovací základ pro výpočet výše nemocenské se zjišťuje ze započitatelného příjmu zúčtovaného zaměstnanci za období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla dočasná pracovní neschopnost. Ve výpočtu výše nemocenské se zohlední i příjem dosahovaný z práce na částečný úvazek.
Váš nárok na nemocenskou by měla ČSSZ zpracovat do 30 dnů.

Eva Fialová

Renee | 25.2.2013 15:19:25 

Dobrý den, pracuji na plný úvazek jako učitelka, k tomu si přivydělávám na jazykové škole (mám živnostenský list na vedlejší příjem-měsíčně je to asi 2500 kč). Jsem těhotná a termín porodu mám v srpnu 2013. Bude se mi do mateřské započítávat i vedlejší příjem (ze kterého neplatím žádné zálohy, jen 1 x ročně podám daňové přiznání), nebo jen hlavní příjem?
Děkuji za odpověď, R.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste z výdělečné činnosti neplatila zálohy nemocennkého pojištění, bude Vám peněžitá pomoc v mateřství vyplácena pouze z příjmu, kterého dosahujete v pracovním poměru.

Eva Fialová

kuchař | 23.2.2013 20:09:40 

dobrý den chtěla bych se zeptat vykonavám praci kuchaře a přechazím na práci pekaře vedeni mi dava podepsat smlouvu se zkušebni dobou opět na třii měsice ted už mám smlouvu na neurčito musím to podepsat když je to přestupu v ramci stejného podniku dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
při změně pracovního poměru s Vámi zaměstnavatel nemůže podepsat novou pracovní smlouvu. Domluvte se s Vaším zaměstnavatelem na dodatku k pracovní smlouvě, kterým se mění Vaše pracovní pozice. Ve zkušební době můžete být v rámci jednoho pracovního poměru pouze jednou.

Eva Fialová

Mirka | 19.2.2013 19:22:20 

Dobrý den, týden před nástupem zpět po 3-leté RD mi zaměstnavatel oznámil, že v oddělení je plno,další místa nebude obsazovat a nabízí mi odstupné 3 měs.platy. O návrat jsem se zajímala půl roku před koncem RD, bylo mi řečeno,že sice nedostanu svoji židli, ale v rámci oddělení se místo pro RD drží. Bohužel písemně to nemám, prý se situace teď změnila a pokud bych nesouhlasila s odstupným,nabízí mi podřadnou a mnohem hůře placenou pozici s tím,že se možná časem na původním oddělení místo uvolní. Jsem v šoku, že může zaměstnavatel takto pozdě oznámit dost zásadní věc. Na přemýšlení mám už jen 3 dny. Podřadnou práci nechci, mohla by být nastálo, ale jiná práce není. Kolegyně, která to takto udělala byla na podř.místě půl roku a pak musela na pův.místo dělat konkurs. Jak se bránit? Je to zákonné? děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
jednání Vašeho zaměstnavatele je nezákonné. Po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Pokud by Vám zaměstnavatel dal výpověď, nebo Vás nutil podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru, obraťte se neprodleně na inspekci práce.

Eva Fialová

Tabula rasa | 14.2.2013 09:01:04 

Upozornil jsem svého nadřízeného na pravděpodobnou diskriminaci a porušování ZP. Od toho okamžiku začali vedoucí pracovníci usilovat o moje ukončení pracovního poměru. Nejprve změnou rozvrhu směn, aby se křížil s mimopracovními aktivitami. Moje aktivity jsou v obecném zájmu a náleží mi nejméně pracovní volno. Dále mi začali přidělovat "degradující úkoly" které jsem odmítl splnit. Domnívám se, že měli za úkol jen působit bolest a motivovat ukončení pracovního poměru z mé strany. Vlastním důkaz odmítnutí šikanujících směn. Důkazem je i popis událostí ve výpovědi. Mám důvod se domnívat, že moje výpověď má fungovat k zastrašování ostatních pracovníků jako exemplární příklad. Zabránili mi v přístupu k práci údajnou překážkou na straně zaměstnavatele. Chci podat žaloby na zaměstnavatele a na konkrétní osoby. Pomoc

Odpověď:

Dobrý den
chování Vašeho zaměstnavatele je šikanozní. Můžete na zaměstnavatele podat žalobu na zdržení takového jednání, případně i na přiměřené zadostiučinění. Kontaktujete rovněž inspekci práce.

Eva Fialová

Terka | 13.2.2013 21:07:12 

Dobrý den, jsem se synem (17 měsíců)na rodičovské dovolené. Měsíčně dostávám 11500. Od 1. 2. 2012 pracuji na částečný úvazek u stejného zaměstnavatela. Můj hrubý měsíční příjem činí 10700. Jestliže nyní otěhotním, nastoupím na meteřskou dovolenou v okamžiku, kdy mi skončí rodičovská dovolená s prvním synem. Z čeho a jak se bude vypočítávat PPM? Jaká bude její výše?
Zaměstnanecký poměr mám na dobu neurčitou.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
peněžitá pomco v mateřství se Vám bude vypočítávat z výdělku, kterého jste dosahovala před první rodičovskou dovolenou, nebo z výdělku, který máte teď podle toho, co je pro Vás příznivější.

Eva Fialová

zrzka | 13.2.2013 15:53:41 

Dobrý den, Pokud onemocním před koncem výpovědní lhůty která mi byla dána údajně za nadbytečnost. Prodlouží se mi výpověď a budu stále dostávat plat? Nebo jen nemocenskou a výpověď mi ukončí až po ukončení nemocenské? K tomu mi doktor řekl že mám pravděpodobně nemoc z povolání. A navíc práci z které jsem dostala výpověď kvůli nadbytečnosti za mě dělá někdo jiný. Člověk který je ve zkušební době. Podle mě ho za mě prostě vyměnili. Ve výpovědi je dodatek že to spočívá ve snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce. Jsem v této práci vyučená a na místo mě tam pracuje člověk ve zkušební době. Prý se tam pracovníci střídají. Je to úkolová a zároveň hodinová práce. A za úkolovou jsem ani nebyla placená. Prý protože jsem v hodinovce. Peníze za úkolovou mistr rozepsal do výplat jiných zaměstnanců. Mají na to právo? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
Váš pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby. Poté budete dostávat nemocenskou, protože jste byla na nemocenské v době ukončení pracovního poměru. Pokud na Vaše místo byl přjat jiný zaměstnanec, je možné, že důvod výpovědi neexistoval. Do dvou měsíců od doby, kdy měl Váš pracovní poměr skončit, se můžete obrátit na soud a žalovat neplatnost výpovědi.
Pokud máte nemoc z povolnání, máte ze strany zaměstnavatele nárok na náhradu škody.

Eva Fialová

Petr Klega | 11.2.2013 21:49:51 

Dobrý den, vykonával jsem funkci člena volební komise. Dne 9.1.2013 a 10.12013 jsem vykonal noční směnu 19:00 až 7:00 po ukonční této směny 11.1.2013 jsem ve 14:00 začal vykonávat funkci člena volební komise až do 22:00 a následující den 12.1.2013 pak v čase 08:00 až 15:00 taktéž. Měl jsem však 11.1.2012 planovanou noční směnu 19:00 až 7:00, ze které mne zaměstnavatel sice uvolnil, v čase 22:00 až 7:00 mi však bez mého vědomí dal neplacené volno s vysvětlením, že jsem funkci v obecném zájmu nevykonával. je jeho vysvětlení volna v nezbytně nutném rozsahu správné?

Odpověď:

Dobrý den,
podle vyhlášky č. 294/2012 Sb. o provedení některých ustanovení zákona o volbě prezidenta republiky má člen volební komise nárok na náhradu mzdy. Pokud jste v pracovní době vykonával funkci člena volebn í komise, máte za tuto dobu nárok na náhradu mzdy.

Eva Fialová

Eliška | 9.2.2013 11:46:39 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakým způsobem může zaměstanvatel nařizovat přesčasy. Místo osmihodinové pracovní doby vykonávám devíti až desetihodinovou pracovní dobu, k tomu pracuji o víkendu. Někdy mi tyto přesčasy nevyhovují, neboť mám malé děti a nestíhám jim uvařit ani večeři. Může mě zaměstnavatel nařídit pracovní cestu?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
práci přečas může zaměstnavatel nařídit. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Mad tento rozsah může zaměstnanec pracovat přesčas pouze na základě dohody se zaměstnavatelem. Celkový rozsah práce přesčas však nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
Na pracovní cestu mohou být zaměstnanci pečující o děti do věku 8 let vysíláni jen se svým souhlasem.

Eva Fialová

Ata | 8.2.2013 08:22:15 

Dobrý den. Mám pružnou pracovní dobu,stanovenou od 6:00 do 16:00,základní pracovní doba je od 8:00 do 13:00
hod. Ke konci měsíce jsem měla více hodin přesčas, které jsem si nestihla vybrat mimo základní pracovní dobu.Mohu si je vybírat i v základní pracovní době (skončila bych třeba v 11:hod)nebo mohu si vybrat i celý den náhradního volna? Mohou být tyto hodiny převedeny do následujícího měsíce?Zaměstnavatel nechce hodiny přesčas proplácet. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí práci přesčas buďto proplatit, nebo za ně posytnout náhradní volno- Rozsah náhrady za práci přesčas závisí na dohodě se zaměstnavatelem. Může se jednat o čast dne, nebo i o celý pracovní den. Náhradní volno ze práci přečas lze převádět do dalšího měsíce. Po uplynití tří měsíců Vám zaměstnavatel musí práci přesčas proplatit.

Eva Fialová

Renata | 7.2.2013 14:51:09 

Dobrý den, od 9.10.2011,po ukončení pracovní neschopnosti, žádám svého zaměstnavetele o zařazení do prac.poměru, na zákl.prac.mlouvy a sdělení,kam mám po nemocenské nastoupit, zaměstnavatel žádným způsobem se mnou nekomunikuje, výplatu mi neposílá, nereaguje na dopisy a na zákl.vyjádření Inspektorátu práce mám zvážit podání žaloby na zaměstnavatele. Ani šetření inspektorátu práce a finančíno úřadu nebylo úspěšné. Nevím, co mám dělat, pápírově jsem zaměstnána, ale k výkonu zaměstnání mi zaměstnavatel nedal šanci, mám stále platnou prac.smlouvu a k tomu se na mou osobu zaměstnavatel pokusil hodit manko, které nebylo oprávněné. Mám k tomuto veškerou korespondenci, ale nevím co dále. Jákákoli potvrzení, která jsem požadovala, jsem od tohto data neobdržela.
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
po skončení pracovní neschopnosti Vám zaměstnavatel musí předělovat stejnou prácí jako před odchodem na pracovní neschopnost. Za tuto práci Vám přísluší i stejná mzda. Pokud ani inspektorát práce nemůže Vaši situaci řešit, obraťte se na soud a žádejte ušlou mzdu od doby ukončení Vaší pracovní neschopnosti spolu s úroky z prodlení z každé jednotlivé výplaty mzdy ode dne, kdy měla být tato mzda vyplacena do zaplacení. Dále se obraťte i na Českou správu sociálního zabezpečení a na Vaší zdravotní pojišťovnu, jelikož Vásš zaměstnavatel za Vás pravděpodobně neplatí ani sociální a zdravotní pojištění.

Eva Fialová

Ital | 7.2.2013 13:51:03 

Dobrý den,
může mne zaměstnavatel nutit k ostříhání vlasů, když je v pracovním řádu uvedeno - při výkonu práce ve stejnokroji musí být zaměstnanec přiměřeně ostříhán a oholen... Jsem muž, zaměstnanec Městské policie, čili v pracov. poměru dle zák. práce. V prac. řádu není upřesněno, jestli se jedná o zaměstnance ženu či muže. domnívám se, že jde o diskriminaci pohlaví.
Děkuji za odpověď.
Ital

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel se nesmí v zacházení se zaměstnanci chovat tak, aby to příčilo dobrým mravům. Požadavek na přiměřené ostříhání jako rozpor s dobrými mravy nevidím, pokud zaměstnavatel po zaměstnanci vyžaduje pouze reprezentativní úpravu účesu a ne např. jeho úplnou změnu. Ustanovení o přiměřeném ostíhání není diskriminační, pokud se vztahuje stejně jak na zaměstnance, tak i na zaměstnankyně. I ony se musí vnitřnímu řádu přizpůsobit a chodit přiměřeně ostříhané.

Eva Fialová

Denisa | 6.2.2013 16:10:15 

Dobrý den ,
jsem zaměstnaná na dobu neurčitou ale jsem ještě ve zkušební době...před necelým měsícem jsem zjistila že jsem těhotná doktor mi ihned napsal rizikové těhotenství takže momentálně jsem na neschopence...zaměstnavatel mi ještě výpověď nedal ale brzy k tomu dojde...chci se zeptat zda jsem i v tomto případě v ochranné lhůtě 180 dnů i když bude poměr zrušen ve zkušební době a zda budu mít nárok na nemocenskou a mateřskou...předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít budete pokud splňujete dobu 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství a zároveň pokud Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství v ochranné době 180 dnů od skončení pracovního poměru.

Eva Fialová

Miluše | 6.2.2013 11:26:58 

Dobrý den, co se rozumí pod tímto bodem pro zaměstnance,co máme v kolektivní smlouvě:(jde mi o druhou část věty-kdo ji určuje a musí mě zaměstnavatel seznámit písemně s pracovní dobou,pokud není v pracovní smlouvě ani v kolektivní smlouvě?
Zaměstnanci administrativy mají pracovní dobu rozvrženu pravidelně, případně pružnou pracovní dobu rozvrženou rovnoměrně na pět dnů v týdnu.

Odpověď:

Dobrý den,
rovnoměrně rozvržená pracovní doba znamená, že tato pracovní doba je každý týden stejná, tj. 40 hodin týdně. V případě pružné pracovní doby je zaměstnavatel povinen určit tzv. pevnou pracovní dubu, která ovšem nepokryje celou stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin. Po tuto dobu budete muset být na pracovišti. Začátek a konec pružné pracovní doby si poté můžete zvolit sama.
S pracovní dobou Vás zaměstnavatel musí seznámit, a to nejpéle písemně.

Eva Fialová

Maksima | 31.1.2013 19:40:45 

Dobry den. Dnes jsem dostala dvotydenni lhutu - vypoved od zamestnavatele, z duvodu: ze uz nechci osobne odnaset trzbu do banky ze strachu ze by mne mohly prepadnout. Jak se mam v tomto pripade zachovat? A nebo na koho se mam obratit? Predem moc vam dekuji.

Odpověď:

Dobrý den,
výpověď ze strany zaměstnavatele je možné dát pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce. Důvod, který uvádíte Vy, není podle zákoníku práce důvodem k výpovědi. Obraťte se se stížností na zaměstnavatele na inspektorát práce.

Eva Fialová

Barbora | 31.1.2013 09:36:37 

Dobrý den,
Potřebuji poradit - mohu se vrátit po mateřské dovolené na svou původní pozici u zaměstnavatele na zkrácený úvazek 0,2 a pobírat při tom rodičovský příspěvek? Zaměstnavatel mi tvrdí, že se musím vrátit na jinou pozici (v mé situaci výrazně složité - nižší tabulkový plat, problematické vedení projektů a studentů atd...). měla jsem za to, že tato podmínka se vztahuje pouze na návrat při mateřské dovolené nikoli i při rodičovské. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
můžete ukončit rodičovskou dovolenou a zaměstnavatel Vám musí předělit místo podle Vaší pracovní smlouvy i v době, kdy pobíráte rodičovský příspěvek. Na svou původní "židli" máte nárok pouze po návratu z mateřské dovolené.
Na rodičovský příspěvek máte nárok, pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě. Od dvou let věku dítěte se nesleduje délka jeho pobytu v předškolním zařízení.

Eva Fialová

Jakub | 30.1.2013 15:52:31 

Dobry den,chtel bych se zeptat - dnes jsem dostal v praci pisemne napomenuti za to ze opcas zaspim s tím ze jsem byl nedavno napomenut ustne -to neni pravda nebo o tom nevim tak jsem jim to nepodepsal ......jen jestli muzu argumentovat na to ze jsem ustne napomenut nikdy nebil ?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste nebyl napomenut ústě, i když Váš zaměstnavatel tvrdí opak, určitě můžete tvrdit, že jste napomenut nebyl. Výpověď Vám může zaměstnavatel dát pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci, jestliže byl zaměstnanec v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.

Eva Fialová

| 1 | .. | | 37 | | 39 | 40 | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect