Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Irena  | 29.1.2013 23:13:36 

Dobrý den.Muj zamestnavatel byl najemce čerpací stanice ted už žadnou nema a mě posílá delat k jinemu zaměstnavately ktery ji převzal po něm.Písemě mi nic nedal jen řekl že mě mu bude fakturovat a ja nevím jestli se to tak muže delat.Jsem jeho jediný zaměstnanec nechtěla jsem mu podepsat dohodu. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli je možné za splnění určitých podmínek. Pracovní poměr zaměstnance k zaměstnavateli musít nejméně 6 měsíců a zaměstnavatel musí se zaměstnancem uzavřít písemnou dohodu o dočasném přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli. V dohodě musí být uveden název zaměstnavatele, je-li právnickou osobou, nebo jméno, popřípadě jména a příjmení zaměstnavatele, je-li fyzickou osobou, k níž se zaměstnanec dočasně přiděluje, den, kdy dočasné přidělení vznikne, druh a místo výkonu práce a doba, na kterou se dočasné přidělení sjednává. V dohodě může být sjednáno pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad. více

Ilona | 29.1.2013 20:36:49 

Dobrý den, před nástupem do práce po rodičovské dovolené jsem žádala o zkrácení pracovního úvazku z důvodu péče o děti do 15 let věku, žádosti mi nebylo vyhověno, v odůvodnění bylo uvedeno pouze z provozních důvodů. Jak jsem se dočetla ve vaší poradně, tak by zaměstnavatel měl uvést konkrétní provozní důvody, což v tomto případě nebylo. Pouze jsem se po nástupu do práce dozvěděla od kolegyň, že si zde pan vedoucí zkrácené úvazky nepřeje, protože by je chtěl pak každý. Ráda bych požádala o zkrácený úvazek znovu, zjistila jsem totiž, že na srovnatelném pracovišti v jiném městě zkrácené pracovní úvazky fungují, z Pracovního řádu také vyplývá, že je zaměstnavatel povinen mi vyhovět a dokonce se možností alternativních úvazků chlubí na svých internetových stránkách. Jak bych měla postupovat v případě, že vedoucí mé žádosti opět nevyhoví? Pokud jako důvod opět uvede pouze provozní důvody, i když dle mého názoru by zkrácený úvazek provoz nenarušil. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
nevyhovění žádosti zaměstnankyně o kratší pracovní dobu může zaměstnavatel odůvodnit vážnými provozními důvody, jako je např. ohrožení či přerušení provozu zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatel Vaší žádosti nevyhoví a své zamítnutí nijak nezdůvodní, obraťte se na inspekci práce.

Eva Fialová

Mirka | 29.1.2013 13:22:28 

Dobrý den,chci se zeptat za jakých podmínek se mohu vrátit do zaměstnání po rodičovské dovolené. Na rodičovskou dovolenou jsem nastoupila v říjnu r.2011. Malá bude mít v březnu 2 roky a já mám možnost se od září vrátit do zaměstnání,budu ji moci dávat do předškolního zařízení? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
do zaměstnání se po skončení rodičovské můžete vrátit. Zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Můžete se vrátit do zaměstnání i za současného pobírání rodičovského příspěvku. Roszah docházky dítěte staršího dvou let do předškolního zařízení ani příjem rodiče nejsou sledovány.

Eva Fialová

Kateřina | 27.1.2013 20:47:41 

Dobrý den, mám smlouvu na neurčito a chtěla jsem se zeptat jestli pokud se vrátím z mateřské dov. po půl roce jsou mi v práci povinni držet mé místo?A jak je to s vyplácením mateřské - budu jí i nadále pobírat do vyčerpání celé částky i při platu v zaměstnání?(do školky chodit nebude, hlídání mám zajištěné od rodičů).Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z mateřské dovolené Vám zaměstnavatel musí vrátit stejné místo, jaké jste měla před nástupem na mateřskou dovolenou. Co se týče peněžité pomoci v mateřství, tu není možné čerpat spolu s příjemem z výdělečné činnosti. Na rodičovský příspěvek máte nárok, pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě, např. jinou zletilou osobou. Příjem příjemce rodičovského příspěvku se nesleduje.

Eva Fialová

Roman Hecht | 27.1.2013 01:07:50 

Dobry den, omlouvam se ze pisi bez diakritiky ale pisi z tabletu, jsem strasiho data a pracuji pro zahranicni spolecnost, kdyz jsem nastupoval tak na konkretni funkci, v soucastnosti nas zamestnavatel nuti abychom vykonavali jinou praci nez mame ve smlouve, vubec nevadi ze nemame radne proskoleni a nikdy jsme na tom danem pracovisti nebyli a vetsinou nemame ani potrebne pracovni pomucky a dale nas nuti abychom zadarmo zaskolovali jine zamestnance a soucasne se ucili jine prace ktere jsou rozdilne od te nasi a to bez naroku na jakekoliv zvednuti platu a v pripade ze nebudeme ochotni nebo schopni se to naucit vyhrozuji vypovedi, da se proti tomu nejak branit, dekuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den.
zaměstnavatel může převést zaměstnance i bez jeho souhlasu na dobu nezbytné potřeby na jinou práci, než byla sjednána, jestliže to je třeba k odvrácení mimořádné události, živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků, a to na nezbytně nutnou dobu. Pokud žádná z výše uvedených okolností není přítomna, nesmí Vás zaměstnavatel bez Vašeho souhlasu na jinou práci převést.
Povinností zaměstnavatele je i zaškolit zaměstnance na novou práci a dát mu i pomůcky, které při této práci potřebuje. Nesplněním této povinnost může zaměstnavatel ohrozit i bezpečnost práce.
Za nedodržení ustanovení zákoníku práce o převedení na jinou práci a za ohrožení bezpečnosti práce hrozí zaměstnavateli pokuta ze strany inspekce práce.

Eva Fialová

Prdimucha | 25.1.2013 21:45:47 

Dobrý den.Jsem na mateřské.Končí mě v červenci 2014.U zaměstnavatele mam nahlášenou dobu rodičovské dovolené na 3 roky.Zvolila jsem si dvou letou variantu čerpání rodičovského příspěvku, která končí v srpnu 2013,protože plánujeme druhé dítě.Zatím to ale nejde.Chci se zeptat co by bylo, kdybych otěhotněla třeba až v červenci 2013, částku 220 tis.bych měla vyčerpanou, co by bylo pak. Šla bych na neschopenku, nebo bych byla až do doby než bych měla nárok na mateřskou bez peněz.A zdravotní a sociální by platil kdo?A jak je to s držením pracovního místa.Musí mě zaměstananec držet pracovní místo, ikdyž se mezi dětmi do práce nevrátím a vrátila bych se až by byly druhému dítěti 3 roky.Pracovni smlouvu mam na dobu neurčitou.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
do zaměstnání po čerpání rodičovské dovolené se můžete vrátit kdykoliv. Čerpání rodičovské dovolené není Vaše povinnost, ale Vaše právo. I když jste zaměstnavateli nahlásila tříletou rodičovskou dovolenou, můžete se vrátit dříve. Svého zaměstnavatele ovšem musíte včas informovat. Pokud zůstanete doma, budete nadále nemocensky i zdravotně pojištěná, neboť bude trvat Váš pracovní poměr. Zdravotní pojištění za Vás bude platit stát. Stále bude v režimu rodičovské dovolené, což znamená, že jste chráněna proti výpovědi a zaměstnavatel Vám po skončení rodičovské dovolené musí přidělit pracovní místo podle pracovní smlouvy. Na neschopenku v době rodičovské dovolené jít nemůžete. Jste sice nemocensky pojištěná, ale nemáte příjem, který by měly dávky nemocenské nahradit.

Eva Fialová

Ali | 24.1.2013 21:14:31 

Dobrý den, minulý týden ve středu odpol. jsem se zúčastnila pohovoru a hned jsem byla vyzvána, abch druhý den ráno nastoupila do práce. Vyplnila jsem nějaké daňové papíry a po telefonu mu účetní řekla, že pracovní smlouvu hned pošle (firma sídlí v Trutnově). Od minulého čtvrtka tedy chodím do práce, ale pracovní smlouva nikde. Paní účetní jsem se nedovoala, posílala jsem jí tedy mail s dotazem, kdy byla poslána, že ještě nic nepřišlo, odpověď zatím žádná. Co byste mi radili? Mám chodit dál do práce a ještě čekat? Sociální odbor, od kterého jsem pobírala přídavky jako samoživitelka požaduje předložení pracovní smlouvy. Co mi hrozí v případě kontroly z ÚP? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní smlouva musí být písemná. Nedostatek písemné formy ovšem nezpůsobuje její neplatnost. Váš pracovní poměr vznikl dnem nástupu do práce. Váš zaměstnavatel má ovšem povinnost předložit Vám písemnou pracovní smlouvu, abyste se s jejím obsahem mohla seznamit a poté tuto smlouvu podepsat. Pokud Vám zaměstnavatel písemnou smlouvu nepředloží, obraťte se na inspektorát práce.

Eva Fialová

Meg | 23.1.2013 13:38:48 

Dobrý den.roku 2013 mě končí RD.Vzhledem k tomu,že mé zaměstnání je vdáleno od domu 25km tam a 25km zpět je pro mě nemožné.Nehledě na dvousměnný provoz.Do práce se jinak než autem nedostanu,není možné se tam dopravit jakýmkoliv jiným dopravním prostředkem.Otec dítěte je zaměstnán jako řidič dodávky po celé EU.Skoro celý měsíc tedy stráví v zahraničí.Nemohu se tedy na něho spoléhat.Má otázka tedy zní.Jak dlouho bych musela vykonávat tuto práci po návratu s RD aby mě na UP propočetly plat z průměrného platu a né z RD.Než bych si našla nové zaměstnání v blízkosti bydliště a nepobýrala bych do té doby pouze životní minimum?Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,
podpora v nezaměstnanosti Vám bude vypočítávána z průměrné mzdy, které dosahujete v zaměstnání, i kdyby Váš pracovní poměr po návratu z mateřské dovolené trval i jeden den.

Eva Fialová

Frantisek | 23.1.2013 08:54:14 

Dobry den,muzu dat vypoved zamestnavateli kdyz jsem na neschoponce?Dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu, nebo i bez udání důvodu. Jen je třeba počítat s dvouměsíční výpovědní dobou začínající běžet následujícího kalendážního měsíce po podání výpovědi.

Eva Fialová

Marcela | 22.1.2013 08:36:31 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat,jestli když mi zaměstnavatel vyplácí výplatu nebo její část s měsíčním zpozdění,tak jestli mohu ukončit pracovní poměr okamžitě a jestli mám nárok na odstupné? Také by mě zajímalo,jestli když jsem pokaždé když jsem byla se synem na paragrafu a ten jsem pokaždé hned odesílala účetní a ta mi někdy zaplatila následnou výplatu celou a někdy mi to marodění odečetla, tak jestli mi to může zaměstnavatel vše teď zpězně postrhávat?Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
okamžitě zrušit pracovní poměr můžete, pokud Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo její část do 15 dnů po její splatnosti. Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby, čili 2 měsíce.
Co se týče mzdy vyplacené za dobu pobírání dávek ošetřovného, může jejich vrácení zaměstnavatel na zaměstnanci požadovat, jen jestliže zaměstnanec věděl nebo musel z okolností předpokládat, že jde o částky nesprávně určené nebo omylem vyplacené, a to do 3 let ode dne jejich výplaty.

Eva Fialová

ivana | 21.1.2013 22:15:37 

dobrý den, jsem ve 12 t.t. a od začátku těhotenství mi obvodní lékař vypsal pn. vzhledem k tomu, že moje zaměstnání neumožnuje ,abych ho vykonávala jako těhotná a převedení na jinou práci není možné, chtěl obvodní lékař,aby mi gynekolog napsal rozikové těhotenství. gynekolog mi ale tvrdí,že to není možné, že zaměstnavatel je povinnen mě nechat doma a platit mi řádnou mzdu. chci se zeptat,zda je toto pravda a jak mám postupovat. obvodní lékař mi tvrdí, že mě dlouho bez doporučení nemůže udržet na pn. je mi 33 let a první těhotenství jsem měla od začátku rizikové. děkuji moc ivana

Odpověď:

Dobrý den,
pokud vykonáváte práci, která je těhotným ženám zakázána, musí Vás zaměstnavatel v době těhotenství převést na jinou práci. Tato práce může být odlišná od práce podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud Váš zaměstnavatel žádnou pro Vás vhodnou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Požádajte svého zaměstnavatele o převedení, popř. mu oznamte, že jste si vědoma překážek na jeho straně a žádejte náhradu mzdy po dobu než pro Vás vhodnou práci bude mít.

Eva Fialová

Petra K. | 21.1.2013 15:23:33 

Dobrý den,chci Vás poprosit o radu,21.3.2013 mi končí MD a chci nastoupit zpátky do práce.Od 1.3.2009 mám podepsanou smlouvu na prac.pozici logistik a plat.výměr 17500Kč.Informovala jsem zaměstnavatele,že se chci vrátit po MD do práce,ale oni už mi pozici ze smlouvy nedrží a nabídli mi místo na 3 směnný provoz jako operátor a plat cca poloviční něž jaký jsem pobírala.Můžu se nějak bránit?Na co mám nárok?Předem moockrát děkuji ja si nevím rady

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po skončení mateřské dovolené vrátit stejnou práci, kterou jste vykonávala před nástupem na mateřskou dovolenou (stejnou "židli"). Po skončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně, a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Kolektivní smlouva může tuto náhradu stanovit jako 60 %. Náhradu mzdy Vám zaměstnavatel musí poskytovat do doby, než pro Vás odpovídající místo najde, nebo do té doby, než se domluvíte na změně pracovní smlouvy, která bude výhodná i pro Vás.

Eva Fialová

OLA | 21.1.2013 09:26:55 

Prosím o radu,mám smlouvu na NEURČITO s 3 měsíční zkušebni dobou.Po 1 měsíci jsem na nemocenske,zaměstnavatel mi chce dát výpověd po 21.dnech nemoci. Má na to právo když mám slouvu na neurčito a nemocenská stále trvá.děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel může se zaměstnancem ukončit ve zkušební době pracovní poměr, i když je sjednán na dobu neurčitou. Platí, že zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance. Po uplynutí 21. dne pracovní neschopnosti pracovní poměr ve zkušební době ukončit může.

Eva Fialová

Tenini | 19.1.2013 17:18:49 

Dobrý den! Chtěla bych se zeptat jak je to v letošním roce s mateřskou dovolenou? Jsem zaměstnaná od 11/2012 a má pracovní smlouva je na dobu určitou - do 5/2013. Otěhotněla jsem a předpokládám, že zaměstanvatel mi smlouvu díky tomu neprodlouží. Před tím jsem pracovala od 9/2011 do 5/2012, kdy předchozí zaměstnavatel zanikl a vyplatil mi 3měs.odstupné. Od 06/2012 do 11/2012 jsem byla vedena na ÚP. Zajímalo by mne, co se mnou po ukončení současného pracovního poměru bude. Zda budu něco pobírat, jak je to s mateřskou (zda mám na ni nárok). Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte, budete mít, pokud jste 1) splnila podmínku 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech předcházejícícch nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, 2) v případě, že Váš pracovní poměr skončí, nastoupíte na peněžitou pomoc v mateřství v ochranné době 180 dnů ode dne skončení pracovního poměru (pojištění). Pokud tyto podmínky splníte, bude vznikne Vám na peněžitou pomoc v mateřství nárok, v opačném případě Vám nárok bohužel nevznikne.

Eva Fialová

Iva | 14.1.2013 13:14:04 

Dobrý den, jsem v prac.neschopnosti z důvodu těhotenství. V současném zaměstnání mám odpracováno půl roku, nevím jak to bude s mojí mateřskou, jelikož musím mít odpracovaných 270 dní/ za dva roky. Bude se mi počítat i bývalé zaměstnání, v kterém jsem byla také půl roku? a jeslti se můžu ještě zeptat, v současném zaměstnání mám smlouvu na dob.určitou do konce listopadu tohoto roku. Termín porodu mám v srpnu, když mi neprodloužej smlouvu, kdo mi bude popřípadě platit mateřskou? Je možné že bych byla od listopadu do rodičovské bez peněz?

Odpověď:

Dobrý den,
na peněžitou podporu v mateřství máte nárok, pokud splníte dobu nemocenského pojištění v rozsahu 270 dnů v posledních dvou letech před nárokem na tuto dávku. Nezáleží na tom, kterým pracovním poměrem bylo nemocenské pojištění založeno. Dny nemocenského pojištění u různých zaměstnavatelů se sčítají. I když Vám zaměstnavatel neprodlouží pracovní smlouvu, o dávku nepříjdete. Bude Vám ji vyplácet Okresní správa sociálního zabezpečení.

Košlerová | 14.1.2013 10:52:17 

Od 8.6.2012 jsem na nemocenské a na mateřskou nastupuji 15.2.2013. z r.2012 mám nevybranou dovolenou a za r.2013 mi náleží plná nová dovolená-pracuji jako učitelka MŠ. Proplatí mi zaměstnavatel tyto dovolené,nebo si je mám vybrat a kdy?Mám zaměstnavateli napsat nějakou žádost o čerpání nebo proplacení těchto dovolených a písemně ho informovat o nástupu na mateřskou nebo se to týká jen nástupu na rodičovskou?Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
dovolená se v zásadě proplácí pouze při skončení pracovního poměru. Po skončení pracovní neschopnosti, mateřské nebo rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen určit čerpání dovolené na zotavenou, která nemohla být v důsledku těchto překážek v práci vyčerpána. Svého zaměstnavatele informujte o skutečnosti, že nastoupíte na mateřskou dovolenou a současně, že trváte na čerpání dovolené na zotavenou, která bude navazovat na rodičovskou dovolenou.

Eva Fialová

Kristýna | 7.1.2013 16:28:18 

Dobrý den,
prosím o radu, moji dceru opustil manžel, odešel za jinou ženou. Dcera zůstane sama se dvěma dětmi, vnučce je 18 měsíců, nyní jsou v rozvodovém řízení. Oba pracují ve stejném podniku na směny a střídají se v péči o malou. Bydlí v podnájmu, platí 11 tis. měsíčně. Manžel dcery se chce co nejdříve odstěhovat,nebude mít kdo hlídat malou. Dcera se chce odstěhovat do našeho města, najít si tu práci, abych mohla malou hlídat. Radím dceři, aby šla zpět na mateřskou dovolenou, ale finančně by to zřejmě nezvládla. Snažím se pomoci jak můžu, ale z důchodu 8.500,-to moc nejde, malou bych ráda hlídala, ale čeká mě těžká operace, také nebydlíme v jednom městě. Můžete, prosím poradit, zda by měla dcera nárok na nějaké sociální dávky, aby mohla s dětmi vyžít a zaplatit nájem?
Děkuji mockrát za odpověď
Kristýna

Odpověď:

Dobrý den,
důležité pro posouzení nároku Vaší dcery na dávky státní sociální podpory je příjem Vaší dcery, který se porovnává s životním minimem. Příjmy se posuzují podle členů domácnosti, v současné době by byly zahrnuty příjmy manžela. Po odchodu manžela ze společné somácnosti by Vaše dcera mohla mít nárok na přídavek na dítě a příspěvek na bydlení.

Eva Fialová

Markéta | 7.1.2013 13:54:54 

Dobrý den, můj dotaz se týká návratu do zaměstnání po 3leté rodičovské dovolené. Smlouvu se zaměstnavatelem mám na dobu neurčitou. Byla mi nabídnuta práce kterou jsem vykonávala před nástupem na mateřskou dovolenou, ale na této provozovně je 2 směnný provoz a pracovní doba dlouho do večera. Taková pracovní doba jako samoživitelce bez možnosti hlídání mi nevyhovuje. Žádám tedy aby mi byl umožněn jednosměný provoz a úprava pracovní doby dle zákona Č. 262/2006 § 241 odstavec 1 a 2 ( takové provozovny zaměstnavatel má k dispozici). Jak mám dále postupovat v případě, že zaměstnavatel mé žádosti nevyhoví? Ústně mi totiž bylo zděleno, že taková změna ze strany zaměstnavatele v mém případě nepřichází v úvahu. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákoníku práce máte nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodonou úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel musí Vaší žádosti vyhovět, nebrní-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je přerušení či omezení provozu zaměstnavatele v případě, že by žádosti zaměstnankyně vyhověl. Pokud Vám zaměstnavatel nevyhoví, máte možnost obrátit se na inspekci práce, která může Vašeho zaměstnavatele za porušování tohoto ustanovení zákoníku práce sankcionovat peněžitou pokutou.

Eva Fialová

Baboo | 29.12.2012 13:12:39 

Dobrý den, v květnu 2013 mi končí tříletá rodičovská dovolená a předběžně jsem byla domluvená se zaměstnavatelem že mi poskytne neplacené volno do září než mi dítě přijmou do školky. Teď mi zaměstnavatel oznámil že neplacené volno nedostanu a musím nastoupit hned po ukončení RD a během ledna se musím rozhodnout jestli nastoupím nebo ne. Můj dotaz je jestli zaměstnavatel může po mně chtít toto rozhodnutí takto v předstihu, opravdu nevím tak dlouho dopředu jestli budu moci nastoupit nebo ne.

Odpověď:

Dobrý den, po skončení rodičovské se musíte vrátit do práce. Poskytnutí neplaceného volna je zcela na vůli zaměstnavatele. Pokud do práce po skončení rodičovské nenastoupíte, může to být považováno za porušení pracovní kázně. Pokud byste do zaměstnání nenastoupila delší dobu, může Vás zaměstnavatel upozornit na možnost výpovědi a tuto výpověď Vám následně dát. V případě výpovědi pro porušení pracovní kázně byste měla nárok pouze na sníženou podporu v nezaměstnanosti. Ukončit pracovní poměr z Vaší strany můžete buďto dohodou nebo výpovědí. Výpovědní doba končí uplynutím dvou kalendářních měsíců po měsíci, kdy byla výpověď dána. Oznamovat Vaše plány zaměstnavateli nemusíte, ale pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete na neplaceném volnu nebo nezajistíte péči o dítě jiným způsobem, jiná možnost, než ukončení pracovního poměru Vám nezbývá. Eva Fialová

zrzulenka | 28.12.2012 22:43:00 

Dobrý večer.Mám dotaz.Jsem zaměstnavatel, mám kosmetičku dva roky. Za ty dva roky vydělávala asi o tisíc korun méně než byly náklady na její mzdu.Více cca o 3 tisíce vydělala tak jednou za půl roku.(stále jsem doufala, že to bude lepší, ale bohužel).Pracovala i s kosmet.přístrojem, který se rozbil a pouze na kosmetice vydělá polovinu nákladů na svou mzdu, takže bych musela na ni doplácet cca 7 až 8 tisíc měs. Což už se opravdu nedá.Přístroj se rozbil v listopadu a v prosinci mi oznámila, že je těhotná. Potřebuji v tomto poradit.Mohu jí dát výpověď? Nebo jí nabídnout poloviční úvazek? Děkuji Vám velice za radu.

Odpověď:

Dobrý den,
s těhotnou zaměstnankyní můžete ukončit pracovní poměr výpovědí pouze v případě rušení či přemisťování zaměstnavatele nebo z důvodů, pro které lze okamžitě zrušit pracovní poměr. Zaměstnavatel se se zaměstnacem mohou dohodnout na kratší pracovní době, neboli na částečném úvazku. To znamená, že zaměstnavatel nemůže jednostranně rozhodnout o kratší pracovní době zaměstnance. Pokuste se se svou zaměstnankyní kratší pracovní dobu dohodnout. Další variantou je odhoda o skončení pracovního poměru. Tu může se svým zaměstnavatelem uzavřít i těhodná zaměstnankyně.

Eva Fialová

| 1 | .. | 36 | | 38 | | 40 | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect