Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Fanda | 20.12.2012 10:29:12 

Dobrý den,chtěl bych se zeptat o kolik se mi zkrátí dovolená.
Zbývá mi 5 dní dovolené,15 dní mám vybráno, od 13.8.012 do 31.12.012 jsem na nemocenské.Kolik dní mi zaměstnavatel převede do r.2013?
Za odpověď předem děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní neschopnost se neposuzuje jako výkon práce. Za prvních 100 pracovních dnů (směn) se dovolená krátí 1/12, za každých dalších 21 pracovních dnů (směn) o další 1/12. Pokud pracujete klasicky 5 dní týdně a zaměstnavatel Vám nepřiděluje práci o svátcích, nepřekročil jste 100 zameškaných směn a dovolená by se Vám neměla krátit a celých 5 dnů se Vám převede do příštího roku.

Eva Fialová

Romana | 4.12.2012 14:46:06 

Nastoupila jsem do Tesca expres na dohodu o provedení práce. Ihned po nástupu mně dali na pokladnu bez zaučení. Spolupracovnice u mně stála 15 min. Jsem v práci druhý den na pokladně jsem dnes byla asi 4 h. Na konci směny mi bylo řečeno, že mám manko 250Kč. Nepřebírám paníze, nemám k tomu ani přístup. Jak se bránit? Kolik hodin je třeba k zaučení pod dozorem?

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákoníku práce je zaměstnance, který vstupuje do zaměstnání bez kvalifikace, zaměstnavatel povinen zaškolit nebo zaučit. Jak dlouhé má být zaučení nebo zaškolení zákoník práce neuvádí. Zaškolení by mělo být v takovém rozsahu, aby mohl zaměstnanec samostatně vykonávat přidělovanou práci. Konkrétní délku zaškolení či zaučení může u Vašeho zaměstnavatele stanovit vnitřní předpis nebo kolektivní smlouva.
Zaměstnavatel po Vás může požadovat úhradu manka v plné výši pouze, pokud jste podepsala dohodu o odpovědnosti. Odpovědnosti se můžete zprostit, jestliže prokážete, že schodek vznikl zcela nebo zčásti bez Vašeho zavinění.

Eva Fialová

Jana | 3.12.2012 08:20:45 

Pěkný den, je možné aby zaměstnavatel nepočítal do pracovní doby odchody na toaletu nebo pro pití? Máme nastavený takový systém, že kdykoli odejdeme z parcovního místa, musíme si pípnout odchod a tento čas se nám do prac. doby nepočítá. Je tento postup legální. popř. jak se proti tomu bránit. Díky moc za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí svým zaměstncům zajistit uspokojivé pracovní prodmínky pro výkon jejich práce. Mezi ně patří nepochybně i možnost použít v pracovní době toaletu nebu se napít. Podle zákoníku práce se do výkonu práce nezapočítává přestávka na jídlo a oddych. V případě toalety či pítí se o oddych nejedná. Touto činností realizuje zaměstnavatel uspokojivé pracovní podmínky, a proto musí být tyto činnosti započítány do pracovní doby. Opačný postup zaměstnavatele je porušením zákoníku práce.

Eva Fialová

Nancy | 2.12.2012 23:08:46 

Dobrý den,
ráda bych se zeptala: pracuji v trojsměnném provozu (tedy i v noci) a ráda bych i nadále v průběhu těhotenství v noci pracovala (je to pro mě lepší než třeba ranní služby) a zaměstnavatel mi říká, že pracovat v noci nesmím, i když mi to gynekolog povolí. Již mám jedno dítě a v těhotenství s ním, jsem mohla v noci pracovat (se souhlasem gynekologa) a bylo to pro mě mnohem lepší (po ránu mi není dobře a nemám to ráda). Mám nějakou možnost zůstat sloužit noční směny? Nebo co nejdéle zatajovat před zaměstnavatelem těhotenství?
Děkuji za radu

Odpověď:

Dobrý den,
práce v noci není těhotným ženám obecně zákázána, nezakazuje-li ji v individuálním případě lékař. Platí, že požádá-li těhotná zaměstnankyně pracující v noci o zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět. Pracovat v noci tedy smíte, tím spíše, že tuto práci Váš lékař nezakázal. O svém těhotenství byste měla říci svému zaměstnavateli co nejdříve. Platí, že zaměstnanec musí informovat zaměstnavatele o překážkách v práci (např. o nadcházející mateřské dovolené) hned, jak se o nich dozví.

Eva Fialová

Kája | 20.11.2012 15:17:43 

Dobrý den,

mám 20m syna, a rodičovský příspěbvek pobírám do vršení jeh 3 let. Do toho jsem se rozhodla pracovat. Ptám se proto, že bych zaměstnavcaele požádala o částečný zkrácený úvazek, a zajímalo by mě jaké vážně provozní důvody jsou, aby na to zaměstnavatel nepřistoupil. děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí zaměstankyni pečující o dítě poskytnout kratší pracovní dobu, nebrání-li tomu závažné provozní důvody. Tyto důvody nejsou v zákoníku práce nikde uvedeny. Podle soudních rozhodnutí spočívají tyto důvody v ohrožení či narušení provozu zaměstnavatele bez plného pracovního úvazku zaměstnankyně.

Eva Fialová

Sylvie H. | 18.11.2012 23:04:18 

Dobrý den,po odchodu na MD přijali záskok za mat.,který prospustili a najali člověka na neurčito!(přestože věděli,že se budu chtít vrátit!) Chtěla jsem se vrátit po 2 letech,ale odmítli mě (návrh:dohoda+5platů),tak jsem si radši prodloužila RD do 3 let (bez rod.přísp.),abych nebyla nezaměstnaná.Nyní mi 3 roky končí,budu se chtít vrátit,ale mé místo je obsazeno,takže bude opět dohoda o ukonč. Můžu se bránit?,a jak? Zvažuji ev.další dítě,když nebudu v práci,aby se narodilo do 4let,abych měla nárok na stejnou (vyšší) mateřskou.Můžu náslledně otěhotnět,pokud bych ev.byla nucena podepsat výpověď (či dohodu - co je výhodnější)?Pokud by mi dali výpověď v lednu a otěhotněla jsem třeba až za 2 měsíce?, budu mít poté nárok na PPM? Moc děkuji za radu!

Odpověď:

Dobrý den, po návratu z rodičovské dovolené máte nárok na přidělování práce podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud Váš zaměstnavatel takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a musí Vám vyplácete náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Jestliže Vám dá zaměstnavatel výpověď, musí to být pouze z důvodů stanovených zákonem. Tím se výpověď odlišuje od dohody, kde důvod uveden být nemusí. Dohodu nepodepisujte, ta implikuje dobrovolnost skončení pracovního poměru. Pokud Vám zaměstnavatel nezačne přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, naopak Vám výpověď, obraťte se na inspekci práce a na soud, kde navrhujte určení neplatnosti výpovědi. Žalobu je nutné podat do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr touto výpovědí skončit. Výše peněžité pomoci v mateřství při druhé mateřské dovolené se bude počítat z příjmu před odchodem na MD s prvním dítětem pouze pokud budete v době vzniku nároku na dávku v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele. Eva Fialová více

Bolina | 18.11.2012 15:52:19 

Dobrý den,výplatní termín jsem mela 20.10 a dosud jsem nedostala vyplatu ,kdy můžo podat vypověd pro nevyplacení mzdy děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
výpověď může zaměstnanec dát zaměstnavateli z jakéhokoliv důvodu nebo i bez udání důvodu. Ve Vašem případě je pro účely čerpání podpory v nezaměstnanosti lepší důvod výpovědi uvést. Po podávní výpovědi musíte počítat s dvouměsíční výpovědní dobou, za kterou Vám přísluší mzda.
Prodlení zaměstnavatele s výplatou delší než 15 dnů po termínu její splatnosti je důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru.
Dlužnou mzdu za jednotlivé měsíce můžete požadovat po zaměstnavateli zpětně včetně úroků z prodlení.

Eva Fialová

Jana | 12.11.2012 20:14:56 

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na možnost získání mateřské, případně poté rodičovské a v jaké výši.
Od 9/2010 do 6/2012 jsem byla na denním studiu VŠ.
Od 7/2012 do 10/2012 jsem byla vedena na ÚP.
Od 11/2012 jsem v zaměstnaneckém poměru, mzda ve zkušební době 23k, po zkušební době 25k.
Předběžné datum porodu - 7/2013.

Jaká je možnost získání mateřské, pokud bych odešla ve zkušební době (tj do 1/2013)?
Jaká je možnost získání mateřské, pokud bych pracovala do cca 5/2013 (tj 7 měsíců na HPP)?

Popř. jaké jsou možnosti získání finanční podpory.

Velmi děkuji za odborné odpovědi.
S pozdravem,
Jana

Odpověď:

Dobrý den, podmínkou získání peněžité pomoci v mateřství je nemocenské pojištění v době trvání nejméně 270 dní ve dvou letech, které předchází datu započetí čerpání této dávky. Do doby účasti na nemocenském pojištění se pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství započítává doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění (po dobu prvních šesti let tohoto studia po dosažení věku 18 let v období před r. 2010), jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno. Pokud byste nastoupila na peněžitou pomoc v mateřství v květnu 2013 a Váš pracovní poměr by nebyl ukončen ve zkušební době, máte na peněžitou pomoc v mateřství nárok, stejně tak jako na ní máte nárok po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství zakládá nárok na volbu délky čerpání rodičovského příspěvku. více

Dobrý den, obracím se na vás s žádosti o právní radu. Chtěla bych se zeptat na nebezpečí zpětného sankčního vyřazení z evidence UP. Můj syn byl veden v evidenci UP od 15.4.2012 do 15.6.2012. Od 23,42012 do 30.4.2012 pracoval u svého kamaráda jako řidič náklaďáku,ale neměl uzavřenou žádnou smlouvu. vypisoval papíry, tak jako každý profesionální řidič(pu´tovky,kolečka.),takže k jeho smůle by nebylo těžké dokázat, že v té době pracoval. Od 16.6.2012 pracoval jako zedník a měl řádně uzavřenou pracovní smlouvu.Smlova byla na dobu určitou do30.9.2012. Od 1.10.2012 dosud je veden v evidenci Up a pobírá podporu v nezaměstnanosti. -Chtěla bych se zeptat,zda v případě, že by se UP dověděl o tom, že syn v dubnu bez smlouvy pracoval, mohl syna zpětně vyřadit a požadovat vrácení podpory? -zda by to zpětné vyřazení mělo vliv na nynější evidenci, když sankčně vyřazený uchazeč se může zaregistrovatnejdříve po 6 měsících od vyřazení? -§30 odst.1 písm. e zák. 432/2004 Sb. říká: Uchazeče o zaměstnání úřad práce z evidence uchazečů o zaměstnání rozhodnutím vyřadí, jestliže e) uchazeč o zaměstnání vykonává nelegální práci. Zajímalo by mne, zda podmínkou pro vyřazení je aby uchazeč byl přistižen při výkonu nelegální práce v době, kdy je veden v evidenci, anebo stačí, když se prokáže, že v době kdy byl veden v evidenci vykonával nelegální práci. Ikdyž to je třeba 2 roky co se to stalo?Mohlo by dojít k spětnému vyřazení? Odepište mi prosim, zda jste ochoten odpovědět a kolik by jste za radu chtěl. S pozdravem Smetanová vladimíra s. | 12.11.2012 17:10:46 

Dobrý den, obracím se na vás s žádosti o právní radu. Chtěla bych se zeptat na nebezpečí zpětného sankčního vyřazení z evidence UP. Můj syn byl veden v evidenci UP od 15.4.2012 do 15.6.2012. Od 23,42012 do 30.4.2012 pracoval u svého kamaráda jako řidič náklaďáku,ale neměl uzavřenou žádnou smlouvu. vypisoval papíry, tak jako každý profesionální řidič(pu´tovky,kolečka.),takže k jeho smůle by nebylo těžké dokázat, že v té době pracoval. Od 16.6.2012 pracoval jako zedník a měl řádně uzavřenou pracovní smlouvu.Smlova byla na dobu určitou do30.9.2012. Od 1.10.2012 dosud je veden v evidenci Up a pobírá podporu v nezaměstnanosti. -Chtěla bych se zeptat,zda v případě, že by se UP dověděl o tom, že syn v dubnu bez smlouvy pracoval, mohl syna zpětně vyřadit a požadovat vrácení podpory? -zda by to zpětné vyřazení mělo vliv na nynější evidenci, když sankčně vyřazený uchazeč se může zaregistrovatnejdříve po 6 měsících od vyřazení? -§30 odst.1 písm. e zák. 432/2004 Sb. říká: více

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákoníku práce je uchazeč o zaměstnání vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání, pokud vykonává nelegální práci. O vyřazení rozhoduje úřad práce. 0 vyřazení rozhodne úřad práce správním rozhodnutím. Úřad práce může takto rozhodnout o vyřazení uchazeče až 3 roky zpětně. Po vyřazení se uchazeč o zaměstnání může registrovat po uplynutí 6 měsíců. Podkladem pro rozhodnutí úřadu práce pro vyřazení může být jak přistižení uchazeče o zmaěstnání při výkonu nelegální práce, tak i jakýkoliv jiný důkaz o takto vykonávané práci.
Domnívám se, že možnost zpětného vyřazebí platí piuze pro jednu registraci do evidence a na další se nevztahuje.

Eva Fialová

Jan | 10.11.2012 23:27:46 

Zdravím vás. Kolega v práci se zranil a bude dlouhodobě (cca 3 měsíce) na nemocenské. Můj nadřízený automaticky počítá s tím, že zastanu jeho práci. Mám toho na práci ale opravdu moc. V kolektivní smlouvě ale máme dodatek o práci přesčas-určitý počet přesč. hodin nám proplácet nemusí. Toto mají ve smlouvě snad už všechny firmy. Jaké mám možnosti? Podle mě můžu odmítnout zastupovat kolegu bez náhrady a nadřízený si tak musí poradit beze mě.
Ještě jeden dotaz: u nás v kanceláři je teď nový trend: nadřízený začal tvrdit, že bychom mohli zvládnout mnohem více práce a uvažuje se, že práci, kterou doteď dělali dva lidé, zvládne jeden. Jak se můžeme bránit? Děkuji moc.

Odpověď:

Dobrý den,
za práci přesčas má zaměstnanec nárok na příplatek ve výši nejméně 25 % průměrného výdělku, nebo na poskytnutí náhradního volna. Mzdu lze sjednat s přihlédnutím k práci přesčas jen, je-li současně sjednán rozsah práce přesčas, k níž bylo při sjednání mzdy přihlédnuto. Mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas je možné sjednat nejvýše v rozsahu 150 hodin práce přesčas za kalendářní rok. Pokud kolektivní smlouva stanoví, že určitý počet hodin přesčas zaměstnavatel proplácet nemusí, je toto ustanovení kolektivní smlouvy v rozporu se zákoníkem práce.
Práci Vám musí zaměstnavatel přidělovat podle Vaší pracovní smlouvy, v rozsahu podle Vašich možností a schopností. Pokud práci z časových důvodů nezvládáte, obraťte se přímo na svého zaměstnavatele. Zároveň uvědomte odborovou organizaci u svého zaměstnavatele.

Eva Fialová

dalli | 6.11.2012 20:07:30 

Dobrý den,
zaměstnavatel po mě vyžaduje podepsání prac. řádu s následujícími body. Já nesouhlasím. Je mou povinností tento prac. řád podepsat? Děkuji za odpověď.
-Saldo minus za uplynulé měsíční období přechází automaticky do následujícího
období a zaměstnanec je povinen si schodek napracovat v rámci následujícího
vyrovnávacího období, případně ihned po odpadnutí překážek, které mu v tom bránily
(například pracovní neschopnost, dovolená, služební cesta).
-Napracování je možné pouze v pracovní dny a ve stanovené pracovní době, jestliže
nebyla dohodnuta jiná doba. Napracování není prací přesčas.

Odpověď:

Dobrý den,
podle Vašeho dotazu usuzuji, že Váš zaměstnavatel uplatňuje konto pracovní doby. Konto pracovní doby smí zavést vnitřní předpis zaměstnavatele, pokud u zaměstnavatele nepůsobí odborová organizace. Při uplatnění konta pracovní doby stanoví vyrovnávací období a v tomto období je zaměstnanec povinen napracovnat pracovní dobu, která v průměru odpovídá 40 hodinám týdně. Vyrovnávací období nesmí přesáhnout 26 týdnů po sobě jdoucích. Vnitřní předpis zaměstnavatele odpovídá zákoníku práce.
Vnitřní předpis je pro Vás závazný i bez Vašeho podpisu. Váš podpis pouze stvrzuje, že jste byl s tímto předpisem seznámen.

Eva Fialová

nytrys | 6.11.2012 13:20:30 

Dobry den chci se zeptat z jakeho ctvrtleti se vypocitava odstupne.kdyz jsem vypoved dostal 15.8.2012 a od 1 dne nasledujiciho kalendarniho mesice zacla bezet vypovedni 2 mesicni lhuta a k 31,10,2012 byl ukoncen pracovni pomer.Dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,
odstupné se vypočítává z průměrného výdělku za rozhodné období. Rozhodným obdobím je předcházející kalendářní čtvrtletí. Průměrný měsíční výdělek se zjišťuje k prvnímu dni, následujícím po dni, v němž skončil pracovní poměr. Ve Vašem případě bude proto průměrný výdělek zjišťovat z období od července do září 2012.

Eva Fialová

nikita | 2.11.2012 07:45:13 

Dobrý den,máme jedno dítě a rodič.do 2 let,chtěli bychom stihnout druhé dítě.V prac.smlouvě mám místo výkonu práce a pozici zást.vedoucí. Zajímá mne,zda mi tuto pozici musí nechat,když se vrátím za 4roky a jestli mi budou snižovat plat na základní,mají na to právo? Mám podepsaný plat posl.zvýšení na 19tis.hrubého. To mi preci nesmí snížit,nebo ano? Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud bude čerpat rodičovskou dovolenou do tří let věku druhého dítěte musí Vám zaměstnavatel přidělit práci podle Vaší pracovní smlouvy. Sjednala-li jste si výši mzdy se zaměstnavatelem v pracovní smlouvě, musí Vám ji zaměstnavatel vyplácet i po návratu z rodičovské dovolené. Pracovní smlouva je závazná pro obě smluvní strany. Byla-li Vám mzda určena mzdovým výměrem, platí, že zaměstnavatel může výši mzdy jednostranně změnit. I při této změně však musí zaměstnavatel dodržet rovného odměňování, neboli stejnou mzdu za stejnou práci.

Eva Fialová

janka | 30.10.2012 22:00:06 

dobry den.som zamestnana v CR, momentalne na materskej dovolenke na SR, matersku poberam z CR, som slobodna matka, otec dietata pracuje na Slovensku.materska dovolenka mi uz konci a tak si chcem poziadat o rodicovsky prispevok, na Slovensku na urade prace mi poradili, ze v ramci europskej unie si mozem poziadat o vyplatenie rozdielu rodicovskeho prispevku z CR.Prosim vas poradte mi ako mam pokracovat v ziadani o vyplatenie rozdielu a ci vobec mam narok na CR rod.prisp.dieta sa narodilo na SR, ja som stale zamestnana v CR.Z ceskou materskou dovolenkou som problemi nemala, lebo som bola riadne poistena.vopred pekne dakujem

Odpověď:

Dobrý den,
podmínkou výplaty českého rodičovského příspěvku je podmíněno bydlištěm na území ČR. Rodičovský příspěvek na závislý na trvalém bydlišti v ČR. Pokud jde o občana EU, tento má nárok na rodičovský příspěvek v ČR, mají-li právní postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta v Evropském společenství na území jiného členského státu EU. Tzn. trvalý pobyt na území ČR mít nemusíte, ale musíte mít zde přiznané postavení rezidenta. Pak byste měla nárok na výplatu českého rodičovského příspěvku. Doplatek rodičovského příspěvku české právo nezná.

Eva Fialová

šenkýřka | 29.10.2012 20:31:24 

Pracuji na směny, jeden týden 2 dny a druhý 4 dny. Nástup v 10 hod konec směny mezi 22. a 3. hodinou ranní. Měsíčně odpracuji 140 - 220 hodin. Na kolik dní dovolené mám nárok a započítávají se do dovolené pouze mé pracovní dny, tj. 6 dní za 14 kalendářních dnů?

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na dovolenou závisí na znění Vaší pracovní smlouvy. Výpočet dovolené při nerovnoměrné provozu je poměrně komplikované vypočítat. V zásadě polatí, že se celkový počet pracovních dnů, resp. směn v rámci kalendářního roku, vydělí počtem týdnů v roce a výsledek se vynásobí počtem týdnů dovolené, na které máte za kalendářní rok právo. Pokud Vaše smlouva nebo kolektivní smlouva nestanoví jinak, máte právo na 4 týdeny dovolené. Z celkového počtu dnů dovolené, na které máte nárok, Vám přísluší tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich na tuto dobu skutečně připadá podle rozvržení pracovní doby.

Eva Fialová

Apolena | 29.10.2012 14:46:14 

Dobrý den, stáhla jsem si zde publikaci Gender a trh práce, podpora slaďování pracovního rodinného života. Je stále platná: Nebo došlo od roku 2010 k nějakým výrazným změnám?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
od roku 2010 došlo ke změně u dohod konaných mimo pracovní poměr, tj. dohody o pracovní činnosti (DPČ) a dohody o provedení práce (DPP). U DPP nesmí být rozsah práce, na který se dohoda uzavírá větší než 300 hodin v kalendářním roce. V dohodě musí být nadto uvedena doba, na kterou se tato dohoda uzavírá. DPČ může zaměstnavatel se zaměstnancem uzavří i když rozsah práce nebude přesahovat 300 hodin v kalendářním roce. Jak DPP, tak DPČ musí být uzavřeny písemně. Co se týče důchodového pojištění, jsou na něm účastni zaměstnanci pracující na základě DPČ. Zaměstnanci pracující na základě DPP jsou důchodově pojištěni, pokud jim byl v kalendářním měsíci zúčtován příjem v částce vyšší než 10 000 Kč. To samé polatí i pro nemocenské pojištění.

Eva Fialová

novinka | 27.10.2012 15:51:35 

zaměstnavatel se mnou ukončil pracovní poměr podle §55,odst.1,písm.b zákoníku práce(uvedl jako důvod bez předchozích upozornění ,že jsem se bez omluvy nedostavila do zaměstnání(přitom nás s kolegyní na hodinu vyhodil a vyměnil v kanceláři zámek, naše práce dělá někdo jiný,.Několikrát jsem byla u bývalého zaměstnavatele na pracovišti,ale z vedoucích pracovníků tam nikdo nebyl , a proto jsem se nedozvěděla co dále. Tímto paragrafem nemám nárok na žádnou podporu.Chci se zeptat - jsem nyní vedena na ÚP bez nároku na podporu.Podaří-li se mi sehant zaměstnání a nový zaměstnavatel mě proposí ve zkušební době mám nárok na podporu ?

Odpověď:

Dobrý den, to, že jste se údajně nedostavila do zaměstnání, není důvodem k okamžitému zrušení pracovního poměru. Podle § 55 odst. 1 písm. b) zákoníku práce může zaměstnavatel se zaměstnancem okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud zaměstnanec porušil povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem. V případě opakovaného nepřijití do práce v době 6 měsíců a po písemných upomínkách zaměstnavatele by Vám zaměstnavatel mohl dát výpověď podle § 52 písm. g) zákoníku práce. Okamžité zrušení pracovního poměru je tak neplatné a vy se jeho neplatnosti můžete domáhat u soudu do dvou měsíců od doby, kdy měl tento pracovní poměr skončit. více

koriz | 18.10.2012 08:52:19 

dobry den.chci se zeptat.jakou dobu ma zamestnavatel na doruceni neschopenky a listku na penize na ossz.jsem v neschopnosti uz od srpna.a zatim zadnou nemocenskou jsem nedostal.kdyz jsem se informoval na prislusnem uradu (ossz).bylo mi zdeleno,ze zadne papiry v evidenci nemaji.kdyz jsem mluvil s nadrizenym tak jen sliboval,ze se to vyridi,ale nic se nedeje.co proto mam udelat.dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,
povinností zaměstnavatele je přijímat žádosti svých zaměstnanců o dávky nemocenského pojištění, včetně dalších podkladů potřebných pro stanovení nároku na dávku a její výplatu, a neprodleně je předávat OSSZ příslušné k výplatě dávek. Informujte OSSZ o porušení povinnosti zaměstnavatele. Příslušná OSSZ může při porušení povinností zaměstnavatele s tímto zaměstnavatelem zahájit správní řízení o udělení sankce podle zákona o nemocenském pojištění.

Eva Fialová

JIŘINA | 17.10.2012 17:39:10 

DOBRÝ DEN. MOJE VEDOUCÍ SI USMYSLELA ŽE MĚ PŘEŘADÍ NA JINE PRACOVIŠTĚ, MAM PRACOVNÍ SMLOUVU NA NEURCITO KDE MAM UVEDENO JAKOU PRACI BUDU VYKONAVAT A NA JAKEM MÍSTĚ MUŽE ME JEN TAK PŘESUNOUT. PRACUJI JAKO PRODAVAČKA MUŽE MĚ POSLAT NA JINOU PRODEJNU KDYŽ PATŘÍ TÉŽE SPOLEČNOSTI. DĚKUJI

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz byl již zodpovězen, ale pro jistotu odpověď zopakuji. Přeložení zaměstnance do jiného místa výkonu práce je možné pouze se souhlasem zaměstnance, pokud to nezbytně vyžaduje provozní potřeba zaměstnavatele. Bez Vašeho souhlasu Vám může zaměstnavatel převést pouze po projednání s odborovou organizací. Projednání není třeba, pokud celková doba převedení nepřesáhne 21 pracovních dnů v kalendářním roce.

Eva Fialová

Jirka | 16.10.2012 23:38:38 

Dobrý den,
byl se mnou ukončen prac.poměr podle § 52 odst.C z důvodu zrušení prac.místa a náleží mi odstupné dle § 67 odst.1 ve výši trojnásobku průměrného výdělku, toto mi mělo být vyplaceno s poslední mzdou va výplatním termínu(jak je uvedeno ve smlouvě o ukončení prac.poměru) ale k vyplacení nedošlo. Proto žádám o radu jak mám postupovat aby jsem se domohl práva. Děkuji Dvořák

Odpověď:

Dobrý den,
v případě, že Vám nebylo vyplaceno odstupné ve výplatním termínu, můžete se obrátit na inspekci práce nebo/a na soud. U soudu můžete požadovat i úroky z prodlení ode dne splatnosti mzdy. O těchto možnostech informujte svého bývalého zaměstnavatele, rychlejší bude, když Vám odstupné vyplatí z vlastní vůle.

Eva Fialová

| 1 | .. | 36 | 37 | | 39 | | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect