Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

roman | 12.10.2012 16:57:20 

dobrý den,potřebuji prosím poradit-jsem v nouzi.zaměstnavatel semnou ukončil pracovní poměr dohodou k datu 30.9 ve výpovědi je psáno,že zaměstnavatel se zaměstnancem ukončil pracovní poměr dohodou.není tam psáno z jakého duvodu ani žádný paragraf.s tím,že mi řekl,že si nás převezme jiný majitel-jsem výpověd podepsal.jenže se tak nestalo-ukončil podnikání.bylo mi řečeno,že nemám nárok na odstupné a dnes mi měl dát poslední výplatu za minulý měsíc,kterou mi nechce vyplatit.také mi potvrdil do potvrzení na uřad práce nepravdivě ,že jsem ukončil výpověd já a dohodou.nevím co mám dělat a jak a čeho se domáhat.děkuji moc za odpověd moc mi pomuže ROMAN

Odpověď:

Dobrý den, dohoda se od výpovědi liší tím, že zatímco výpověď ze strany zaměstnavatele je jednostranný právní úkon, který může být proveden, existují-li výpovědní důvody dané zákoníkem práce, dohoda je dvoustranný právní úkon, se kterým musí souhlasit zaměstnavatel i zaměstnanec. V případě dohody nemáte nárok na dvouměsíční výpovědní dobu a nemusí v ní být uveden důvod ukončení pracovního poměru. Nárok na odstupné byste měl pouze tehdy, pokud by bylo v dohodě uvedeno, že se pracovní poměr ukončuje pro nadbytečnost, ukončení činnosti zaměstnavatele, či jeho přemístění. Jestliže žádný z těchto důvodů v dohodě není, musel byste dokázat svůj nárok na odstupné u soudu. Důvod uzavření dohody o skočení pracovního poměru sdělte i Úřadu práce. Nárok na mzdu za poslední měsíc pracovního poměru samozřejmě máte. Tato mzda Vám musí být vyplacena ve výplatním termínu. Eva Fialová

sal | 7.10.2012 14:01:15 

dobrý den jsem sama s osmiletým dítětem pracuji v obchodě na dvě směny žádala jsem vedoucího o ránní směnu řekl mi že to nelze že by to ostatím vadilo ,ted k nám nastoupila nová prodavačka a ji to umožnil má to v míste bydliště a má manžela já dojíždím jak mámreagovat kdyz s vedoucím není řeč mám si zažádat písemně na podnik děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákoníku práce musí zaměstnavatel při zařazování do směn přihlížet k potřebám zaměstnnaců pečujících o děti, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody (např. omezení či narušení provozu). Vážnými provozními dúvody rozhodně není odmítavý názor jiných zaměstnanců. Že vážné provozní důvody nejsou přítomny, svědčí i to, že Váš zaměstnavatel vyhověl Vaší kolegyni.

Eva Fialová

Red | 25.9.2012 22:21:54 

Dobrý den, moje pracovní smlouva má dvě strany, které nejsou očíslovány, jsou sešité pouze kovovou sponkou a druhá strana pracovní smlouvy je podepsána oběma smluvními stranami. Zaměstnavatel mi popírá platnost první strany, protože na ní nejsou žádné podpisy. Jak se mohu bránit, když se jedná o originál, na kterém jsou podstatná ujednání na první straně a na druhé pouze ostatní ustanovení. Mám skutečně originál, ale nevím, jak to prokázat. Můžete mi poradit?

Odpověď:

Dobrý den,
povinné náležitosti pracovní smlouvy jsou druh práce, místo výkonu práce a den nástupu do práce. Pracovní smlouva musí být písemná. Součástí pracovní smlouvy je i identifikace jejích účastníků. Pokud toto pracovní smlouva neobsahuje (protože jsou tyto povinné náležitosti na "nepodepsané" první straně), je neplatná. Podle § 18 odst. 2 zákoníku práce nemůže být neplatnost právního úkonu zaměstnanci na újmu. To znamená: druhá, podepsaná, strana pracovní smlouvy, která neobsahuje podstatné náležitosti, je neplatná. Pokud je teda celá pracovní smlouva neplatná, platí to, co mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem bylo smluveno ústně, tzn. to co je vlastně obsahem pracovní smlouvy, na základě které vykonáváte práci. Tento argument by měl Vašeho zaměstnavatele přesvědčit, že popíráním platnosti první strany pracovní smlouvy ničeho nedosáhne.

Eva Fialová

fanda | 24.9.2012 17:04:10 

Dobrý den, manželka je objednaná na pravidelnou preventivní prohlídku k lékaři (zubaři), zaměstnavatel ji ale odmítá poskytnout volno. Volno jí poskytne pouze v případě, že si za sebe na ten den sama zajistí adekvátní náhradu (je poštovní doručovatelka). Totéž jí už udělal cca před 3 týdny, když manželka potřebovala jet s 10-ti letým synem na odborné vyšetření do nemocnice. Má zaměstnavatel právo takto bránit v návštěvě lékaře. Návštěva v mimopracovní dobu je samozřejmě nemožná vzhledem k ordinačním dobám lékařů. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Vy i Vaše manželka máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku v případě doprovodu syna k ošetření nebo vyšetření. Požadavek zaměstnavatele na zajištění zástupu není požadavkem zákonným, je naopak protizákonný, neboť pracovní volno při nemožnosti zástupu neumožní. Vaše manželka by měla využít svého práva, k lékaři se synem odejít a pokud ji zaměstnavatel vyplatí nižší mzdu, obrátit se na inspekci práce.

Eva Fialová

Anna | 10.9.2012 17:36:03 

Nevyplacená mzda a propuštění. Zaměstnavatel mě přijal do pracovního poměru na dobu určitou koncem měsíce - 27. červenec. Výplatní termín byl k 15. dni v měsíci avšak k 16.8. byl pracovní poměr ukončen ve zkušební době ze strany zaměstnavatele bez udání důvodu. Přesčasy k tomuto datu činily 36 hodin. Mzda dosud nebyla uhrazena.

Odpověď:

Dobrý den,
i po ukončení pracovního poměru, který netrval ani jeden měsíc máte nárok na výplatu poměrné části mzdy od 27.7.2012 do 31.7.2012 a od 1.8.2012 do 16.8.2012 spolu s úroky z prodlení za měsíc červenec od 16.8.2012 a za zaří od 16.9.2012. Svůj nárok můžete uplatit i u soudu.

Eva Fialová

anonym | 10.9.2012 17:27:23 

Co dělat při nevyplacení mzdy zaměstnavatelem? V mzda za červenec nebyla vyplacena ani po 2 měsících prodlení. Společnost vyhlásila úpadek koncem července. V řádný termín jsem byla na UP s podklady pro vyplacení mzdových nároků (1 mzda, 1 odstupné, loňská dovolená, letošní dovolená). Koncem srpna však soud odmítl insolvenci. Úřad práce tedy nemá uhradit mzdový nárok. Zaměstnavatel však finance na úhradu mezd nemá či se k vyplacení nemá. Nekomunikuje. Kancelář má v podnajmu již jiná společnost.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud soud odmítl návrh na insolvenci Vašeho zaměstnavatele, můžete se se svými mzdovými nároky u soudu. Nejrychlejším způsobem je podání návrhu na vydání platebního rozkazu. V něm stačí specifikovat svůj nárok a předložit dokumenty prokazující skutečnost, že Vám na výplatu mzdy vznikl nárok, jako je pracovní smlouva a mzdový výměr.

Eva Fialová

Anet | 8.9.2012 11:14:55 

Dobrý den,

pracuji ve službách a standardně se pracuje i o víkendech, víkendy jsme si v kolektivu dosud rozdělovali po dohodě mezi sebou. Kolegyně po návratu z rodičovské dovolené má zkrácený pracovní úvazek (6 hodin denně) a představuje si, že její pracovní doba bude s ohledem na dítě daleko méně rozvržena do víkendů - na úkor nás ostatních, doslova bychom neměli v příštím půl roce žádný volný den v rámci víkendů. Jsme celkem čtyři a dvěma lidem to z rodinných a finančních důvodů nevadí, ale já osobně volné dny o víkendu také chci - samozřejmě s ohledem na provoz. Má ona nárok mít i v tomto nějaké výhody proti ostatním? Přišlo by mi to pak spíš už jako šikana bezdětných...Děkuji za odpověď, s pozdravem Anet

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 zákoníku práce má zaměstnavatel povinnost přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Váš zaměstnavatel postupuje zcela v souladu se zákoníkem práce. Pokuste se se svým zaměstnavatele dohodnout jinou úpravu pracovní doby, např. tak, že zaměstnanykně s malými dětmi budou postupně přibírat víkendové stužby, či se pokuste zaměstnavatele přesvědčit o nutnosti přibrání dalšího zaměstnance, třeba i na dobu určitou a na částečný úvazek nebo dohodu o pracovní činnosti, abyste měli víkendové služby rozloženy spravedlivěji.

Eva Fialová

Mirka | 3.9.2012 11:56:39 

Je mi 43 let.Po roční nemocenské mi byl přiznán plný invalidní důchod na rok z důvodů dolečení a následné rekanvalescence.
Nezůstanu trvale invalidní a ráda bych se do práce vrátila i v průběhu této doby,tj nejpozději za rok.Jak vyřešit vztah se zaměstnavatelem?Může trvat na tom ,abych dala výpověď,nebo mi ji sám dát?Je řešením žádost o neplacené volno na dobu do roka a v průběhu této doby nastoupit?Může mi pak v tom klást někdo překážky?U org.pracuji 25 let a za sebe nemám důvod dávat výpověď,jen se doléčit a vrátit se zpět do života.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
přiznání plného invalidního důchodu není důvodem k výpovědi. Pokud byl zaměstnanci přiznám plný invalidní důchod, může mu zaměstnavatel dát výpověď pouze, pokud pozbyl zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímustavu podle lékařského posudku nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci. Pokud zaměstnanectuto způsobilost dlouhodobě nezratil, může ho i přes jeho invalidní důcho zaměstnavatel dále zaměstnaávat, popř. se se zaměstnancem dohodnout na neplaceném volnu.

Eva Fialová

Saša | 1.9.2012 02:55:52 

Pracuji jako vedoucí prodejny a mám problém se svou HR manažerkou. Kvůli jednomu konfliktu s mým podřízeným (kdy při jejím nestandardním řešení jsem toto nazvala šikanou a nedůvěrou v podřízené) mi vypracovala tzv. akční plán, ve kterém mi omezila přístup do docházkového systému, kontroluje moje pauzy, mojí pracovní dobu i elektronické průchody po pracovišti. Stejně tak chce dodávat moje denní rozpisy a rozpisy mých podřízených. Neustále mne obviňuje z problémů s komunikací a tuto emailovou korespondenci posílá mé liniové vedoucí, se kterou jsou ve firmě největší kamarádky. Když jsem jí požádala o schůzku, při níž jsem chtěla vyřešit náš problém, pozvala si moji šéfku také k tomu. Jako lidé si nejsme sympatičtí, ale myslím si, že to s pracovním vztahem nemá co do činění. Jsou mi vytýkány věci, které jiným procházejí nebo se o nich vůbec nemluví. Kárá mne za nesmysly a nechává mne vypracovávat nesmyslné projekty. Přitom objektivně jsem v HR ukazatelích jedna z nejlepších v celém regionu. Bojím se, jak se vše bude stupňovat. více

Odpověď:

Dobrý den,
Vaše situace odpovídá klasickému mobbingu, čili obtěžování na pracovišti. Pokud nebudete chtít situaci řešit odchodem, což je patrně to, co si Vaše nadřízená přeje, obraťte se přímo na svého zaměstnavatele. Tím není ani HR manažerka a předpokládám ani Vaše vedoucí. Je to právě zaměstnavatel, kdo musí obtěžování zabránit. V případě, že tak neučiní, můžete se obrátit na soud a požadovat, aby Váš zaměstnavatel Vašemu obtěžování zamezil. Dalším řešením je stížnost na inspekci práce. Bylo by na místě, abyste si zajistila podporu svých podřízených. Ti Vám mohou poskytnout svědectví, kdyby došlo mezi Vámi a Vaším zaměstnavatelem.

Eva Fialová

Kačka | 29.8.2012 16:47:44 

Dobrý den
Chtěla bych se zeptat:Jsem vedena na úřadu práce a od 1.9.mám uzavřenou dohodu o provedení práce u zaměstnavatele.I přesto musím od 3.9 nastoupyt na veřejnou službu .Jak je to možné?
děkuji Kateřina

Odpověď:

Dobrý den, uchazeč o zaměstnání, který je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání nepřetržitě déle než 2 měsíce a bez vážného důvodu odmítne nabídku vykonávat veřejnou službu v rozsahu nejvýše 20 hodin týdně, bude vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání. Vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání výkon činnosti na základě dohody o provedení práce, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy, tj. 4 000 Kč. Uchazeč o zaměstnání je povinen krajské pobočce Úřadu práce výkon této činnosti na základě dohody o provedení práce bez ohledu na výši měsíčního výdělku nebo odměny oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti. Informujte se na příslušném úřadě práce, zde se výkon práce na dohodu o provedení práce považuje na tomto úřadě za vážný důvod, pro který není nutné nastoupit na veřejnou službu. Eva Fialová více

Ivana | 29.8.2012 09:13:27 

Dobrý den, lze mít u jednoho zaměstnavatele více dohod o pracovní čínnosti (s rozlišnou pracovní náplní), pokud ano, v jakém rozsahu? Platí pro všechny DPČ dohromady 1/2týdenního úvazku? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
domnívám se, že u vícero dohod o pracovní činnosti záleží na druhu vykonávané práce. Pokud jsou tyto činnosti odlišné, lze s jedním zaměstnavatelem uzavřít více dohod o pracovní činnosti. Každá z těchto dohod by se posuzovala zvlášť, tedy na základě každé z dohod je možné vykonávat práci nepřekračující polovinu stanovené týdenní pracovní doby, tzn. max. 20 honin týdně.

Eva Fialová

sába | 25.8.2012 20:10:57 

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,když chci požádat zaměstnavatele o částečný úvazek náhle,třeba ke konci měsíce,jestli mě nebude dělat problémy ohledně započetí této smlouvy od počátku nového,následujícího měsíce?,jde o to,že se zhoršil zdravotní stav nojí mámy.Děkuji S.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce požádá-li zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Vážnými provozními důvody spočívají v narušení či ohrožení provozu zaměstnavatele bez Vaší přítomnosti.
Ošetřovat člena rodiny můžete i v rámci nemocenské. Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu ošetřování člena domácnosti. V takovém případě Vám jsou vypláceny dávky nemocenské.

Eva Fialová

Lenka | 25.8.2012 19:57:12 

Dobrý den,po MD jsem nastoupila zpět do práce ve které jsem pracovala na plný úvazek před MD.Půl roku před mým návratem do práce,těsně před mým nástupem,mi bylo ústně slíbeno,že budu chodit na půl úvazku,v červenci jsem nastoupila a dnes po mě zaměstnavatel chtěl,abych od příštího týdne chodila na plný úvazek,když nebudu chodit,tak abych dala výpověď.Bohužel nemám od zaměstnavatele nic písemně podloženo(to,že jsme se domluvili na půl úvazku). Můžu se nějak bránit,nebo je to podraz s kterým se nedá nic dělat? Moc děkuji za odpověď.L.

Odpověď:

Dobrý den,
délku Vašeho úvazku si domlouvá zaměstnavatel se zaměstnancem dohodou. Bez souhlasu zaměstnance nelze úvazek zkrátit ani rozšířit. Protože zákoník práce nepodmiňuje tuto dohodu písemnou formou, je platně uzavřená i dohoda ústní. V takovém případě je však dokazování její existence obtížnější.
Požádá-li však zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Vážné provozní důvody jsou dány, pokud by se bez přítomnosti zaměstnankyně provoz zaměstnavatele ohrozil nebo narušil. Takové důvody musí prokázat zaměstnavatel. Požádajte znovu písemně zaměstnavatele o kratší pracovní dobu a informujte ho o výše uvedeném nároku.

Eva Fialová

Valda | 21.8.2012 19:41:21 

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li je možné, aby mi v průběhu pracovního poměru zaměstnavatel jednostranně zkrátil pracovní úvazek(dosud mám uzavřen klasický HPP na 8 hod. dennně). Byl mi tento záměr oznámen poté, co jsem odmítl podepsat dohodu o ukončení prac. poměru, kde mi nebylo nabídnuto odstupné, na které mám nárok podle platných pracovně právních předpisů(3 prům.měs.platy) Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zákoník práce neumožňuje zaměstnavateli kratší pracovní dobu zaměstnnaci jednostranně nařídit. Pokud pro Vás práci na planý úvazek nemá, nastávají překážky v práci na straně zaměstnavatele a Vám přísluší v době, po kterou nepracujete, náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Na odstupné ve výši podle počtu odpracovných let, maximálně ve výši trojnásobku průměrného výdělku, máte ze zákona nárok v případě, že Vám dá zaměstnavatel výpověď z důvodu nadbytečnosti nebo uzavře-li s Vámi dohodu o ukončení pracovního poměru ze stejného důvodu. Nic však nebrání tomu, aby Vám zaměstnavatel poskytl odstupné i z jiného důvodu nebo vyší než uvádí zákoník práce.

Eva Fialová

JanaB | 20.8.2012 16:36:05 

Po rodičovské dovolené jsem se vrátila do práce ,kde je 3 směnný provoz.Na žádost mi zaměstnavatel dočasně umožnil ranní směnu.Nyní má být v zaměstnání losování o místo na ranní směnu bez ohledu na důvody pro každého.Bylo mi zděleno pokud nebudu vylosována a odmítnu 3 směný provoz končím. Chci se zeptat jestli má na toto právo a zda musím výpověď podepsat případně jak mám postupovat. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Pokud dochází k losování o směny, měl by Váš zaměstnavatel při zařazování zaměstnanců do směn nejprve přihlédnout k potřebám zaměstnanců pečujících o děti a poté ostatní směny nějakým způsobem rozdělit, třeba a losováním. Pokud by toto Váš zaměstnavatel nedodržel, obraťte se na inspekci práce. Ta může zaměstnavateli udělit při porušení zákoníku práce pokutu ve správním řízení. více

petruše | 16.8.2012 22:37:27 

Dobrý večer, mám dotaz v září jsem nastoupila do zaměstnání se smlouvou do konce roku s tím, že pak smlouvu prodlouží. Během prac.poměru a prosinci jsem si způsobila prac.úraz. Zaměstnavatel už mi prac.smlouvu 1 ledna neobnovil, s tím že se v obchůdeku dvě neuživíme. A do 10.července jsem narodila a dostavala peníze od sociálky. Mohu si žádat o podporu v nezaměstnanosti?děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
na podporu v nezaměstnanosti máte nárok, pokud se přihlásíte do evidence úřadu práce. Po dobu pracovní nechopnosti jste měla nárok na dorovnání výše nemocenské a Vašeho průměrného příjmu u zaměstnavatele, a to i po skončení pracovního poměru. Tento nárok je možné vymáhat i zpětně.

Eva Fialová

PETRA | 16.8.2012 12:07:25 

Dobrý den, zaměstnavatel mi chce v rozporu s pracovní smlouvou změnit pracovní dobu (smlouva: 8-16) na 18-21 a místo výkonu (smlouva:Brno a dle dohody) na Kraj Vysočina.
Pečuji o 14 leté dítě a tyto podmínky jsou nepřijatelné. Jak mám dále postupovat? Kdo komu má dát výpověď? Jak postupovat během případné výpovědní lhůty? Nevím zda neskončím na ÚP. Předem děkuji za právní radu a pomoc.
S pozdravem Petra Z.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní smlouvu lze měnit pouze se souhlasem obou jejích stran, tzn. Vaší a Vašeho zaměstnavatele. Pokud se změnami v pracovní smlouvě nesouhlasíte a zaměstnavatel pro Vás nebude mít jinou práci, na kterou by Vás převedl, může Vám dát výpověď z organizačních důvodů. V takovém případě Vám náleží odstpné ve výši podle počtu odracovnaých let u zaměstnavatele. Musela byste však vykonávat práci ještě po dobu dvouměsíční výpovědní doby. Další možností je podepsat dohodu o ukončení pracovcního poměru. K tomu, abyste měla nárok na odstupné je třeba, aby v této dohodě bylo uvedeno, že pracovní poměr končí z organizačních důvodů na straně zaměstavatele. Pokud dáte výpověď vy, musíte rovněž dodržet dvouměsíční výpovědní dobu, ale nárok na odstupné Vám nevznikne.

Eva Fialová

Elena | 13.8.2012 17:36:22 

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda li je možné dostat proplacenou propustku od zaměstnavatele když jsem nebyla u lékaře já ale dělala jsem pouze doprovod rodinnému příslušníkovi?Děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení Vám zaměstnavatel musí poskytnout na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Náhradu mzdy nebo platu Vám zaměstnavatel poskytne, jde-li o doprovod manžela, druha, dítěte, rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela. Jde-li o ostatní rodinné příslušníky, poskytne Vám zaměstnavatel pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu.

Eva Fialová

lara | 1.8.2012 22:26:31 

Dobrý den,
chci se zeptat, zda jako matka samoživitelka, mám nárok na nějakou úpravu pracovní doby, nebo nějaké výhody, pokud pracuji v nepřetřžitém provozu. Vracím se po mateřské, dcera má tři roky, mám omezené možnosti, co se týče hlídání..Ranní provoz mi zaměstnavatel neumožnil. Dále se chci zeptat, pokud má otec svěřenou dceru každý druhý víkend, mám nárok na to, abych neměla služby o víkendu, kdy ji mám v péči já?
Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Požádá-li zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Toto se týká i prací o víkednu v nepřetržitém provozu. I v tomto případě záleží na dohodě se zaměstnavatelem. Pro posouzení vážnosti provozních důvodů na straně zaměstnavatele je rozhodující zejména vyhodnocení, jaký zásah do provozu zaměstnavatele představuje zkrácení pracovní doby oprávněného zaměstnance ve srovnání se stavem, kdy by pracoval po stanovenou týdenní pracovní dobu. Vážný provozní důvod je dán pouze v případě, že by tím byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) zaměstnavatele. Neumožní-li zaměstnavatel zkrácení pracovního úvazku, doporučuji se obrátit na inspekci práce, která může zaměstnavatele pokutovat, zjistí-li že vážné provozní důvody neexistují. více

zdenulka | 23.7.2012 17:21:32 

prosím jak má být ukončen pracovní poměr ,když mě zaměstnavatel chce propustit ve zkušební době ale chce po mě zda bych nemohla ještě kvůli dovolené kolegyn zůstat o 2 dny déle. 3. měsíční zkušební doba mi končí 7.8.2012 ajá bych pracovala do 10.8.2012 nechci ukončení dohodou

Odpověď:

Dobrý den,
zkušební doba končí skutečně po uplynutí tří měsíců, pokud se neprodlužuje z původu pracovní neschopnosti. Práce, ktera by trvala déle, již není prací ve zkušební době. Skončení pracovního poměru by bylo nutné řešit dohodou nebo výpovědí.
Pokud budete souhlasit se zástupem za kolegyně, můžete ukončit pracovní poměr se zaměstnavatelem dohodou o ukončení pracovního poměru, ve které bude uvedeno datum 10.8.2012. Se zaměstnavatelem si ale nic domlouvat nemusíte a můžete mu po uplynutí oněch dvou dnů oznámit, že již nejste ve zkušební době a dohodu nepodepíšete. Poté Vám může dát výpověď, a to pouze se zákonných důvodů, např. pro nadbytečnost. Tu ovšem můžete ve dvouměsíční lhůtě napadnout u soudu a dožadovat se její neplatnosti (pokud např. budete mít pochybnosti, že se o nadbytečnost jedná).
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

| 1 | .. | | 40 | | 42 | 43 | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect