Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
mám šestiletého syna a pracuji na poloviční úvazek. Zaměstnavatel vyžaduje, abych se dvakrát ročně účastnila povinného dvoudenního pracovního výjezdu v rámci "stmelování kolektivu". Manžel si pokaždé musí vybrat část dovolené, aby se v té době postaral o syna ráno i odpoledne. Mně navíc zaměstnavatel za tyto dny proplatí pouze běžnou mzdu jako za 4 hodiny práce. Našla jsem na netu, že podle zákoníku práce nesmím být k pracovním cestám mimo bydliště nucena, ale paní ředitelka mi tvrdí, že tento zákon již neplatí. Chtěla bych tedy vědět, jak to skutečně je. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
ustanovení § 240 zákoníku práce umožňuje zaměstnavateli vysílat na služební cestu zaměstnance, kteří pečují o dítě do věku 8 let, pouze s jejich souhlasem. Nesouhlasíte-li se služební cestou a zaměstavatel Vás na ni přesto vyšle, jedná se porušení zákoníku práce. V tomto případě se máte možnost obrátit na inspekci práce, která by mohla udělit zaměstnavateli pokutu až do výše 500 000 Kč. Váš zaměstnavatel porušuje navíc i ustnanovení zákoníku práce o cestovních náhradách a mzdě. Za služení cestu Vám samozřejmě přísluší mzda v plné výši a navíc diety, pokud nemáte stravu na místě zajištěnu. Za neposkytnutí mzdy nebo některé její složky hrozí zaměstnavateli ze strany inspekce práce pokuta až do výše 2 000 000 Kč.
Eva Fialová
Dobrý den,
v práci jsem zažádal o propustku kvůli návštěvě lékaře se synem své partnerky.S partnerkou a jejím synem žiji ve společné domácnosti (mám zde trvalý pobyt).V práci mi propustku odmítají uznat a požadují po mne neplacené volno.Chtěl by jsem se zeptat,zda mám nárok na proplacení či nikoliv a zda mě zaměstnavatel může nutit do neplaceného volna či dovolené.U lékaře mi bylo řečeno,že pokud mám u parnerky trvalý pobyt,mám nárok na paragraf na dítě i návštěvu lékaře s dítětem.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, a to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela, pokud není náhrada na výdělku hrazena z dávek ošetřovného.
Na ošetřovné má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat z důvodu, že musí ošetřovat nemocného člena domácnosti. Členem domácnosti není pouze příbuzný, ale i osoba v obdobném poměru. Nárok na oštřovné dítěte Vaší partnerky byste tedy měl. Z toho lze dovodit, že máte i nárok na propustku se zaměstnání z důvodu doprovodu dítě partnerky k lékaři.
Eva Fialová více
Dobry den,
mam nove zamestnani a praci jsem prijala jako zaskok za kolegyni na materske dovolene. V pracovni smlouve vsak nemam uvedeny zadny urcity casovy udaj-stoji tam, ze se pracovni pomer sjednava jako nahrada po dobu materske dovolene. Je toto zneni prijatelne? V podstate vubec nevim, na jak dlouho je muj pracovni pomer sjednan.
Dekuji a s pozdravem
Jana Tulpova
Odpověď:
Dobrý den,
toto znění pracovní smlouvy nezakládá její neplatnost. Pracovní poměr se uzavírá na dobu určitou, je-li toto v praconí smlouvě sjednáno. Podmínkou je že délka trvání pracovního poměru nepřipouští pochybnosti, že se má jednat o pracovní poměr, jehož trvání je omezeno. O skutečné délce trvání nemusí mít zatím účastníci jistotu. Přesné datum skončení pracovního poměru mohou účastnící konkratizovat později v závislosti na okolnostech, za nichž byl takový pracovní poměr sjednán. I tak platí, že pracovní poměr na dobu určitu nesmí být jednán na delší dobu než na 3 roky a prodlužován může být maximálně dvakrát.
Eva Fialová
Dobrý den,
může zaměstnavatel nárokovat předložení potvrzení o těhotenství, ačkoliv je těhotná zaměstnankyně teprve na počátku druhého trimestru, není v pracovní neschopnosti ani ve výpovědní lhůtě a nežádá žádné pracovní úlevy?
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 206 zákoníku práce má zaměstnanec povinnost prokázat zaměstnavateli překážku v práci, která u Vás nastane odchodem na mateřskou dovolenou. Pokud chce zaměstnavatel Vaše těhotenství prokázat lékařskou zprávou, má na to právo. Nemusíte mu však ukazovat podrobnou zprávu o svém zdravotním stavu. Stačí, pokud Váš lékař napíše Vašemu zaměstnavateli potvrzení o tom, že jste těhotná, ale že se na Vás nevztahují žádná speciální omezení, která by mohla souviset s prací.
Eva Fialová
Dobrý den,mám dotaz ohledně pružné pracovní doby,mám stanovenu ve smlouvě pružnou pracovní dobu s pevným základem od8:00 do 13:00,rozmezí volitelné doby nemám ve smlouvě.Zajímá mě,pokud jsem objeednán k odbornému lékaři v čase základní doby/např.na 10:00,doprava tam i zpět také něco zabere/zkrátka musím tuhle dodu naddělávat.Děkuji za odpověď.Jak to vlastně je s návštěvou lékařů v základní pracovní době,ne všude se lze objednat jak se to hodí mě a mému zaměstnavateli.Děkuji za jasnou a srozumitelnou odpověď,
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste objednán k lékaři v době, která je Vaší zaměstnavatelem stanovená jako pevná pracovní doba, jedná se o překážku v práci, za kterou Vám přísluší náhrada mzdy, resp. platu ve výši Vašeho průměrného výdělku. Jinými slovy, vyšetření u lékaře v pevné pracovní době si nemusíte napracovávat.
S pozdravem,
Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den, mám takový problém. Nastupuji do školy s tím, že rozhodnutí opřijetí dostanu až v červenci a zápis mám již v srpnu. Zaměstnavateli jsem to oznámila, ale ten mi nechce umožnit odchod dohodou, pouze 2 měsíční výpovědní lhůta, což mi nevychází, ani když bych chtěla. Mohu se zeptat, co mám v takovéto situaci dělat?
Odpověď:
Dobrý den,
je právem zaměstnavatele neuzavírat se zaměstnancem dohodu o ukonční pracovního poměru, jakož i požadovat po zaměstnanci dodržení dvouměsíční výpovědní doby. Zkuste poprosit zaměstnavatele, aby Vám dal na konec výpovědní doby neplacené volno nebo naopak školu, zda byste mohla nastoupit později.
Eva Fialová
Dobrý den, pracovní poměr na dobu určitou mi končí 30.6. Od 15.6. jsem na neschopence a ještě dlouho budu. Musím se hlásit 1.7. na úřadu práce? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
úřad práce nemůže registrovat osobu v době pracovní neschopnosti. Na uřad práce se můžete zaregistrovat teprve po skončení pracovní neschopnosti.
Eva Fialová
Snížení platové třídy.
Pracuji jako skladník (potravinářském podniku). Mám platovou třídu 9 .Jeden den bylo firemní školení v 6 plat.třídě . Je to možné.dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
mzdovou třídu stanovenou zaměstnavatelem máte uvedenu v pracovní smlouvě, popř. v mzdovém výměru. Aby Vás zaměstnavatel mohl přeřadit do jiné třídy, je nutná změna pracovní smlouvy. Firemní školení je výkon práce, za který Vám přísluší mzda jako za Vaší obvyklou náplň práce. Je povinností zaměstnavatele, aby Vám dlužnou mzdu doplatil.
S pozdravem,
Eva Fialová
Eva Fialová
Jsem učitelka v MŠ.Naše pí.ředitelka nám zakazuje v době příchodů a odchodů dětí odejít na WC,i když je u dětí zajištěn pracovník MŠ(školnice,uklízečka).I v případě ženských potíží nesmíme odejít.Jedná se vždy o dvě až dvě a půl hodiny.Pokud to v této době "nevydržíme",máme si vzít každý měsíc neschopenku.Tento "přestupek" pí ředitelka řeší napomenutím.Upozornila nás,že při nedodržení jejího nařízení to bude dále řešit krácením odměn.Má na to právo??
Odpověď:
Dobrý den,
Váš zaměstnavatel se dopouští šikanozního jednání. Zaměstnanec má právo na důstojné pracovní podmínky. Podle § 1a zákoníku práce má zaměstnanec nárok na uspokojivé a bezpečné pracovní podmínky pro výkon práce. Krácení odměny může zaměstnavatel provést pouze, pokud je důvod krácení stanveno ve vnitřním předpise, nebo byl-li zaměstnanec o důvodech krácení poučen. Důvod, který jste zmínila je protiprávní a proto neplatný. Ve Vašem případě se obraťte co nejdříve na inspektorát práce, který může zaměstnavateli udělit za toho jednání pokutu.
Eva Fialová
Dobry den mam prosbu, v soucasne dobe jsem v PN a zamestnavatel dela velke zmeny a moje pozice vedouciho rusi, nabidl mi ze se muzu vratit po PN ale uz ne na tu posici ze mi da jinou ale ted nevi jakou.Nebo nabizi dohodu.Je mozne se v PN dohodnout na ukonceni s odstupnym pokud nechci prijmout jeho nabidku?Nebo se musi pockat do ukonceni PN?Sam totiz nevi co mi bude moci nabidnout az se budu vracet moje PN trva uz 3 mesice a jsem tak v pulce, u nas se toho tolik meni ze proste ted nevi co na me zbyde. Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
dohodou lze ukončit pracovní poměr kdykoli, tedy i v době pracovní neschopnosti. Pokud je Vaše pozice rušena z organizačních důvodů, doporučuji tuto skutečnost uvést v dohodě. Tímto Vám vzniká nárok na odstupné podle počtu odpracovných let.
Eva Fialová
Dobry den,dotaz zni:dcera si přivydělava u současneho zaměstnavatele na rodičovskem přispěvku,pracuje na tzv,pul uvazek,vnuka hlidaji prarodiče,když je v praci.Nyni opět otěhotněla a ma rizikove těhotenstvi,zajimalo by nas z čeho ji bude vypočitana nemocenska,zda z pul uvazku,nebo z doby před prvnim těhotenstvim/bylo taky rizikove/před 1.těhotenstvim pracovala u tehož-současneho zaměstnavatele.Vnukovi byli v dubnu 3 roky,rodičovsky přispěvek byl 3.leta varianta.Dětatko se ma narodit v prosinci.Mnohokrat Vam děkuji za odpověd a radu. S pozdravem babička.
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se vypočítává z průměrného výdělku před nástupem na mateřskou dovolenou s prvním dítětem, pokud se jedná o stejného zaměstnavatele, první dítě nedosáhlo věku čtyř let a výpočet mzdy mezi první rodičovskou dovolenou a druhou mateřskou dovolenou není výhodnější.
S pozdravem,
Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Jsem v druhém měsíci těhotenství, zaměstnavateli jsem to ještě neoznámila, ráda bych počkala na konec prvního trimestru. Nicméně, dnes jsem se dozvěděla, že zaměstnavatel připravuje z organizačních důvodů zrušení mé pracovní pozice (vedoucí útvaru). Na této pozici jsem zaměstnána od dubna r. 2009. Předpokládám, že mi nabídne, abych zústala na pozici řadového zaměstnance útvaru. V případě, že bych tuto nabídku nepřijala, půjde o výpověď z organizačních důvodů s nárokem na odstupné, pokud se nemýlím. Jaký vliv by to mělo na nárok a případně výši peněžité pomoci v mateřství? Prosím o Váš názor na to, jak bych měla postupovat.
Děkuji a jsem s pozdravem - I.Kutmanová
Odpověď:
Dobrý den,
pokud byste nezvolila změnu pracovní smlouvy, může s Vámi ukončit zaměstnavatel pracovní poměr výpovědí z organizačních důvodů. V tom případě máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. V těhotenství s Vámi však zaměstnavatel výpovědí pracovní poměr skončit nemůže. Může Vás pouze převést na jinou práci s dorovnáním mzdy. Je však možné ukončit pracovní poměr dohodou. Pokud bude v dohodě uveden jako důvod skončení pracovního poměr organizační důvody, máte právo na odstupné jako v případě výpovědi.
Eva Fialová
Dobrý den, pracuji jako průvodce v science centru a moje práce je poměrně fyzicky i psychicky náročná. Těď jsem ve třetím měsíci těhotenství a zaměstnavateli jsem tento stav sdělila již v devátém týdnu těhotenství. Dle mého názoru je tato práce riziková pro těhotenství (práce s chem. látkami, hluk, včetně výbuchů, stres, práce s generátorem vysokého napětí až 200 tis. V, manipulace s tlakovými nádobami, teploty o 10stupňů vyšší než venkovní). I můj lékař mi napsal doporučení na přeložení na administrativní práci, firemní lékař toto potvrdil. Ale k žádnému přeložení stále nedošlo. Prosím o radu, co mám dělat, když zaměstnavatel tento stav nerespektuje?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud vykonáváte práci, která je dle zákona těhotným ženám zakázána nebo dle doporučení lékaře je tato práce pro Vás nevhodná, má Váš zaměstnavatel povinnost Vás převést na jinou práci bez ztráty na mzdě, kterou Vám v případě rozdílu je povinen doplatit. Pokud Vás zaměstnavatel nepřevede, vystavuje se finančnímu postihu ze strany inspekce práce, ke které se doporučuji obrátit. Vyloučit nelze ani odpovědnost za případnou škodu na zdraví Vašeho budoucího dítěte, či dokonce trestněprávní postih.
Eva Fialová
Dobrý den. V srpnu 2012 mi končí 3-letá rodičovská dovolená,pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou.Zaměstnavatel mi sdělil, že z důvodu organizační změny bylo moje pracovní místo zrušeno a po návratu dostanu výpověď pro nadbytečnost.Došlo ale pouze k přejmenování mé pracovní pozice, stejná práce zůstává.Dokonce bylo na uvolněné pracovní místo se stejnou náplní práce,jako mám ve smlouvě,vypsáno výběrové řízení.Když jsem projevila o místo zájem s tím, že předčasně ukončím rodičovskou dovolenou, zaměstnavatel mi řekl, že mě již kvůli organizačním změnám nemusí dále zaměstnávat a pokud tam chci nadále pracovat, tak už jedině jako nový zaměstnanec s novou pracovní smlouvou na dobu určitou.Prosím o názor k situaci a radu, jak mám dále postupovat. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud Vám Váš zaměstnavatel chce dát výpověď z organizačních důvodů a Vy jste přesvědčena, že tyto důvody neexistují, obraťte se do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr touto výpovědí skončit, an soud, aby rozhodl o neplatnosti výpovědi.
Eva Fialová
Dobrý den,1.3 2012 jsem nastoupila do nové práce,ale vůbec to tam nezvládam po psychycké stránce a ani ta práce se mi nelíbí,ale od 21.5.jsem v pracovní neschopnosti a chtěla bych vědět když člověk je nechopný ve zkušební době tak se ta doba prodlužuje a mohla bych odejít aniž bych udala důvod?
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce mohou zaměstnavatel i zaměstnanec zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance. Jako zaměstnanec můžete zrušit pracovní poměr ve zkušební době i v době pracovní neschopnosti.
Eva Fialová
Dcera je samozivitelka,nebydlime spolu.byla hospitalizovana a ja se 5dnu starala o osmi mesicni vnucku. V nemocnici vystavili dceri osetrovne,ktere jsem vyplnila a odevzdala ucetni. ta mi dnes volala,ze nedostanu penize, nemam pry narok.Dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
na ošetřovné má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat z důvodu, že pečovat o zdravé dítě mladší 10 let mimo jiné z důvodu, že osoba, která jinak o dítě pečuje sama, onemocněla. Nárok na ošetřovné byste tedy neměla pouze v případě, že jste zaměstnaná v tzv. zaměstnání malého rozsahu (do 10 000 Kč měsíčně). Jinak Vám dávka ošetřovného náleží.
Eva Fialová
Dobrý den, mám dotaz ohledně napomenutí. Dostala jsem napomenutí za fakturaci. Za 6 let co jsem zaměstnaná u současného zaměstnavatel jsem neudělala jedinou chybu, až nyní jsem vyfakturovala o poloviční množství méně. Zaměstnavatel mě neustále chválil a vzápětí mi dal toto napomenutí s tím, že buď mu dám 7000,-Kč to byla částka, která chybela vyfakturovat a nebude to řešit, nebo napomenutí. Upozorňuji, že faktura byla opravená a částku dostane od zákazníka zaplacenou. Mám šanci se proti tomu bránit. Jsem spolehlivá a zodpovědná a chyba se stala, protože neustále musím odbíhat od jedné práce ke druhé, podle toho co zrovna po mě chce.Nechci si dělat problémy se zaměstnavatelem, práce mě baví, ale mrzí mě toto jeho jednání, protože jsem jediná administrativní pracovnice ve firmě a dělám zde vše i nad rámec pracovních povinností i jeho soukromé záležitosti. Děkuji za odpověď. Martina
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel nemá právo udělovat zaměstnanci pokuty za práci, která byla podle něho špatně odvedena. Požadavek na finanční částku výměnou za neudělení napomenutí je šikanozní jednání, na které nemá zaměstnavatel rovněž právo. Ve Vašem případě by po Vás mohl vyžadovat náhradu škody. Pokud zákazník opravenou fakturu zaplatí, žádná škoda mi nevznikne. Nemůže ji tedy po Vás ani nárokovat.
Eva Fialová
Dobrý den. 12.3. jsem nastoupila do zaměstnání a dostala 3 měsíční zkušbní lhůtu. Jenže teď se prodejna ruší a já mám strach, že mě budou chtít propustit ještě před skončením Zk.d. Prosím vás, kdy mi končí ta lhůta - 11. nebo 12.6. ? Je možné, že mi zaměstnavatel nabídne práci na prodejně v jiném městě, ale kvůli dojíždění nestihnu vyzvedávat dítě ze školky a tudíž nemohu přijmout. Když tedy odmítnu ještě v zk. lhůtě, určitě zkončím. Mám nárok aspoň na podporu na ÚP? A také - minulý měsíc mi lékař doporučoval nemocenskou, já odmítla kvůli práci. Kdybych nastoupila nemocenskou tedy ještě před skončením zk. doby a "promenoněla" do doby, než budu po zk. době, mám nárok aspoň na podporu? Může mě zaměstnavatel vyhodit ve zk. době? Moc se omlouvám, nikdy jsem bez práce nebyla, nejsem flákač, ale jsem opravdu zoufalá a nemůžu zůstat bez prostředků. Děkuji za pomoc.
Odpověď:
Dobrý den,
pro Váš nárok na podporu v nezaměstnanosti je důležitá Vaše pracovní historie. Na podpru v nezaměstnosti máte nárok, pokud jste získala v období dvou let zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců. Do této délky se započítává i péče o dítě do čtyř let věku. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance. O dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se zkušební doba prodlužuje. Zkušební doba se Vám o dobu čerpání nemocenské prodlouží. Pokud by však nemocenská trvala více než 21 dnů, může s Vám zaměstnavatel pracovní poměr po skončení této doby ukončit.
Eva Fialová
Dobrý den, v listopadu 2012 mi končí dvouletá rodičovská. Již 2x jsem kontaktovala zaměstnavatele, že se chci vrátit do práce na plný úvazek. mohu již i od září. Pro dítě mám zajištěné státní jesle. Bohužel mi bylo sděleno, že nemají místo a dají mi prý vědět, zda bude nějaké místo až v polovině září. Zdá se mi to příliš pozdě. Pokud místo nebude, jaké mám možnosti. Potřebuji pracovat. Zaměstnavatel je větší společnosti. děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
toto je problém, který trápí mnoho rodičů a v podstatě neexistuje právní řešení této obtížné situace. Existuje právní ustanovení, že zaměstnavatelé musí při zadávání práce brát zřetel na potřeby zaměsntanců pečujících o děti. Zaěstnavatelé musí zaměstnankyním umožnit přestávky na kojení, a to na každé dítě do konce 1 roku jeho věku 2 půlhodinové přestávky a v dalších 3 měsících 1 půlhodinová přestávka za směnu, tedy 8 hodin.
Dále můžete zaměstnavatele požádat zřízení firemní školky na Vašem pracovišti, pokud se dohodnete s jinýmí zaměstnanci, že by podobnou službu také uvítali.
S pozdravem,
Eva Fialová
Eva Fialová
Jsem rozvedená matka tří dětí (7,10,14), z toho dvě děti mají přiznané výhody ZTP/P (porucha autistického spektra). Děti mám ve své péči. Před čtyřmi roky jsem nastoupila do práce na částečný úvazek. Postupně mi můj zaměstnavatel úvazek navyšuje. Pracuji ve školství. Obávám se, že můj zaměstnavatel po mně bude požadovat, abych od nového roku pracovala na plný úvazek a současně se i navyšuje objem nepedagogické práce (např. správa užitelské knihovny, předsednictví v předmětové komisy ...). Prosí o radu, jsem povinná přijmout v této své složité situaci plný úvazek, ev. přesčasové hodiny a další nepedagogické aktivity ve škole, jako je např. správa knihovny? Můžu se nějakým legitimním způsobem bránit? Pokud bych odmítla práci na plný úvazek (ev. některé další nepedagog. aktivity), může to být důvod pro to, aby se mnou zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr?
Děkuji za odpověď, s pozdravem Elena
Odpověď:
Dobrý den,
požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Je na zaměstnavateli, aby dokázal, že mu k zaměstnávání takovým zpúsobem brátní vážné provozní důvody. Co jsou vážné provozní důvody není nikde definováno, ale jedná se např. o nepřetržitý provoz v továrně, plynulost výměny směn apd. Pokud Vám zaměstnavatel nevyhoví, obraťte se na odborou organizaci nebo/a inspekci práce.
S pozdravem,
Eva Fialová
Eva Fialová více