Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Na kolik dní dovolený mám nárok, když jsem přišla z mateřské dovolené 10.9.? Na dvacet nebo sedm dní?
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
mateřská dovolená se pro účely čerpání dovolené na zotavenou posuzuje jako výkon práce. Z tohoto důvodu budete mít nárok na dovolenou podle Vaší pracovní smlouvy. Rodičovská dovolená se naopak jako výkon práce neposuzuje a dovolená na zotavenou se vypočítá tak, že za každý kalendářní měsíc výkonu práce přísluší jedna dvanáctina dovolené.
Eva Fialová
Dobrý den, již jsem jednou psala, ale nyní znám podrobnosti. 20.11.2013 mi končí RD. Ve smlouvě mám uvedenou pozici koordinátor marketingu, ale fakticky jsem tuto práci dělala jen 9 měsíců a další 3 roky managera výroby (ale novou smlouvu na tuto pozici nemám), plat 30 tis. hrubého (na to je sepsán mzdový výměr). Pozice managera výroby je obsazená, proto mi zaměstnavatel nabídl novou práci - Asistentka ředitele, plat 20 tis. hrubého. Prosím o radu: a) mám nárok na odstupné, kdybych nesouhlasila s prací Asistentky a žádala bych o ukončení prac. poměru dohodou z důvodu nadbytečnosti ze str. zaměstnavatele (když ve smlouvě mám uvedeno koordinátor marketingu, i když jsem dělala managera výroby?) b) mám nárok na odstupné, když mi nabízejí mzdu o 10 tis. méně?
děkuji Vám za odpověď.
MVVM
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, tedy koordinátora marketingu. Pokud takovou práci nemá, protože proběhly organizační změny, může Vám dát výpověď pro nadbytečnost či s Vámi ukončit pracovní poměr dohodou. V obou případech máte nárok na odstupné. V dohodě je nutné důvod ukončení pracovního poměru, stejně tak jako výši odstupného, uvést, aby v budoucnu nevznikly o Vašem nároku pochybnosti. Výše odstupného se bude počítat z výdělku, kterého byste dosahovala, pokud byste nečerpala mateřskou a rodičovskou dovolenou.
Eva Fialová
Dobrý den, ještě bych chtěl odpověď na to jestli musím do práce pro ty ukončovací papíry. Viz předešlý dotaz. Děkuji ...
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní poměr končí ke dni ukončení výpovědní doby. Ukončení pracovního poměru podepisovat nemusíte. Zápočtový list Vám může zaměstnavatel poslat poštou.
Eva Fialová
Jsem zaměstnána na hlavní PP, jako vedlejší činnost jsem OSVČ - výdělky minimální - aktuálně jsem na MD. Ovlivní to, že jsem na vedlejší činnosti OSVČ čerpání příspěvků mateřské? Nebo si mám raději živnost pozastavit? Děkuji moc.
Odpověď:
Dobrý den,
protože pravděpodobně nejste ze samostatné výdělečné činnosti nemocensky pojištěná, nebude Vám na základě této činnosti vyplácena peněžitá pomoc v mateřství. Výdělečnou činnost tedy přerušovat nemusíte.
Eva Fialová
Dobrý den, mluvili jsme spolu as pred mesicem. Jsem ta, ktoru prijali do prace a vzapeti prepustili, pretoze byvali zamestnavatel rekl, ze jsem po materske a samozivitel! Potrebovala bych se s Vami poradit, v byvale firme budu mit schuzku. Budu tam s pravnikem, a krom toho jsem chtela Vam nabidnout jestli se nechcete pridat :) byla by o dobra skusenost. Pokud to nevide jsem pripravena s Vami spolupracovat na diskriminacni kampani. Dekuji Alena Polakova , Muj tel: 774433474
Odpověď:
Na tento dotaz bylo reagováno.
Eva Fialová
Dobrý den, v Srpnu jsem dal zaměstnavateli výpověď a od 1.9. do 31.10 ještě budu v PN, kdy i zároven skončí PP. Od 1.11. potřebuju nastoupit jinam a tak se chci zeptat jestli má ochranná lhůta vliv na výpovědní dobu a jestli budu muset ještě jít do práce podepsat ukončení nebo mi to spolu se zápočtovým listem pošlou. Jenom chci ještě podotknout, že mi zaměsnavatel dělá opravdu veliké problémy a hojí si na mě ego. Nechci už ho nikdy vidět. Mohou mi vzniknout nějaké problémy jak u minulého tak i u budoucího zaměstnavatele?(u výpovědi jsem si nechal potvrdit doručení u zaměstnavatele na podatelně, protože mě nechtějí pustit a dělají všechno možné, aby mi způsobili co nejvíce škody takže počítám, že budou hledat kličky) Děkuji Vám za odpověď ...
Odpověď:
Dobrý den,
protože jste dal výpověď Vy, ochranná doba se na Vás nevztahuje a Váš pracovní poměr končí koncem výpovědní doby, tedy 31.10.2013.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na příplatek když mě zaměstnavatel (mám smlouvu na dobu neurčitou) nutí jít do práce na státní svátek, který připadá na pondělí 28.10.2013. Mám úkolovou mzdu( jsme placená tedy od metrů). Je rozdíl mezi hodinovou mzdou nebo úkolovou?? A mám tedy nárok , a kolik procent, na příplatek, když tedy do práce půjdu v tento den. Moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel může zaměstnanci ve svátek nařídit práci je pro z důvodů stanovených zákoníkem práce. Jedná se o naléhavé opravné práce, nakládací a vykládací práce,
inventurní a závěrkové práce, práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu, práce při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech, práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva, práce v dopravě, krmení a ošetřování zvířat, práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné ke střežení objektů zaměstnance. více
Dobrý den, chci se zeptat. Jsem v 19.tt tehotenství a mám jet asi 80 km od domu na vysetreni. Jenomze mi byva zle a řídit nemůžu. Poveze mě přítel a chci se zeptat jestli má nárok na placené volno nebo tak něco. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, a to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela. Váš přítel má tedy nárok na pracovní volno k doprovodu za účelem Vašeho vyšetření. Za tuto dobu mu přísluší náhrada mzdy.
Eva Fialová
Dobrý den, zajímá mě, v jakém časovém rozmezí mám nárok na doprovod dítěte k lékaři. V místě bydliště či mimo něho. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, a to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela.
Eva Fialová
Má zaměstnanec právo, a za jakých podmínek, na návštěvu lékaře? Ze zdravotních důvodů, musím 2-3x měsíčně k lékaři - do nynější doby, pokud mi vyšla na některý z těchto dnů služba, jsem si ji bez problému vyměnila - nyní mi to v práci komplikují. Lze tato situace nějak řešit v případě, že mi v práci nebudou chtít vyhovět? Mám dojem, že ze zákona tato možnost je, a nebo ne? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne zaměstnanci na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu, kterou by trvalo vyšetření nebo ošetření v nejbližším smluvním zdravotnickém zařízení.
Eva Fialová
Dobrý den. Prosím o jednu radu. Naše zaměstnankyně bude podstupovat operaci křečových žil s tím, že do nemocnice nastoupí ve středu a v nemocnici bude do pátku. V sobotu a v neděli převaz tamtéž, od pondělí by měla jít do práce.
Problém je v tom, že na pobyt v nemocnici požaduje vystavení propustky na každý den s tím, že 4 hodiny jí proplatí zaměstnavatel a na zbylé 4 hodiny si vezme dovolenou. Je to takto možné? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Několikadenní hospitalizace není vyšetření nebo ošetření, proto zaměstnankyni pracovní volno s náhradou mzdy nepřísluší.
Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Žádosti zaměstnance o dovolenou proto nemusíte vyhovět. Zaměstnankyně bude po dobu své hospitalizace v dočasné pracovní neschopnosti.
Eva Fialová
Dobrý den,
chci se k 1.12. vrátit do práce po mateřské dovolené. Z původního úvazku 30 hod./týden budu mít na vlastní žádost pouze 12hod./týden. Zůstalo mi celých 25 dní dovolené, kterou všechnu do konce roku nestihnu vyčerpat. Může mi zaměstnavatel dovolenou převést do dalšího roku, z důvodu překážky v práci - mateřská dovolená? Nebo mi nevyčerpanou část musí proplati? Je možné, aby mi ji zrušil bez náhrady? Jak se bude dovolená proplácet - podle původní výše úvazku, nebo již podle nového?
Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
dovolenou nevyčerpanou z důvodu překážek v práci Vám musí zaměstnavatel umožnit čerpat po mateřské nebo po rodičovské dovolené. Dovolenou Vám zaměstnavatel může proplatit pouze při skončení pracovního poměru.
Eva Fialová
Prosím o radu, u svého zaměstnavatele pracuji od roku 2001. V současné době - září 2013 jsem se měla dle písemné dohody uzavřené s předchozím vedením školy vrátit do zaměstnání v rámci RD, která mi byla poskytnuta do 3 let věku dítěte - prosinec 2013. Dřívější nástup jsme si dohodli, protože pracuji jako učitelka aj, tedy od září. Bohužel nové vedení školy se mne snažilo ještě v průběhu RD propustit dohodou, kterou jsem nepodepsala. Stanovilo mi tedy nástup do zaměstnání, a ve stejný den mi dalo výpověď pro nadbytečnost z důvodu organizační změny - paragraf 52, ods.c),i když mám smlouvu na dobu neurčitou a měla jsem nastoupit do práce dle písemné dohody s předchozm vedením školy. Je prosím tato výpověď platná? Organizační změna - snížení počtu učitelů o 1, byla provedena v průběhu mé RD, aby tento důvod mohl být použit ve výpovědi, ve skutečnosti tedy vůbec neproběhla, protože jsem v uvedenou dobu byla na RD. Výpověd jsem podepsala až na potřetí, protože mi bylo vyhrožováno, že pokud nepodepíšu, učiní potřebné kroky, aby mne po nástupu mohli propustit jiným způsobem. Nvé vedení školy na mé místo přijalo jinou zaměstnankyni na dobu neurč. více
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste se se zaměstnavatelem dohodli na ukončení rodičovské dovolené před uplynutím tří let věku dítěte, skončila Vám návratem do práce v září 2013. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci po skončení rodičovské dovolené výpověď pouze z důvodů stanovených zákoníkem práce. Pro platnost výpovědi z organizačních důvodů musí k organizační změně opravdu dojít. Organizačním důvodem není, pokud zaměstnavatel na Vaše místo přijal jiného zaměstnance. K žádné organizační změně u zaměstnavatele ve skutečnosti nedošlo.
Po uplynutí dvou měsíců po skončení pracovního poměru můžete podat u soudu žalobu na neplatnost výpovědi ze strany zaměstnavatele.
Eva Fialová
Dobrý den, mám dotaz. Přítelkyně zjistila že je těhotná týden před ukončení prac. smlouvy. Současně nastoupila na rizkové těhotenství, jelikož dělá fyzicky náročnou práci a pracuje s chemikáliemi. V současné době je měsíc doma a od kolegině z práce se dozvěděla že je vedena na listině propuštěných zaměstnaců z podniku. Má zaměstnavatel právo propustit popřípadně uvést na listinu propuštěných když je na rizikovém těhotenství? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud má Vaše přítelkyně pracovní smlouvu na dobu určitou, smlouva končí dnem, který je ve smlouvě uveden. Má-li Vaše přítelkyně smlouvu na dobu neurčitou, nemůže ji zaměstnavatel dát výpověď v době těhotenství a čerpáni mateřské a rodičovské dovolené. Taková výpověď by byla neplatná.
Eva Fialová
Dobry večer mam problém podala jsem 2 měsíční vípověd zaměstnavatel ji přijal.Ale já mam možnost nastoupit do jiného zaměstnáni zatím jen na dohodu ale chtějí po mne potvrzení že můžu pracovat v tom samém oboru které mu nebude konkurovat.Co když mi to nynější zaměstnavatel neschválí můžu se nějak bránit.Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
souhlas zaměstnavatele byste potřebovala v případě uzavření dalšího pracovního poměru u zaměstnavatele, jehož činnost je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jste zaměstnána. Jedná se tedy o dva paralelní pracovní poměry. Vykonávat činnost shodnou s předmětem činnosti zaměstnavatele po skončení stávajícího pracovního poměru byste nemohla, pokud byste se zaměstnavatelem písemně uzavřela konkurenční doložku. Jestliže jste takovou doložku neuzavřela, není Váš současný zaměstnavatel oprávněn s novým pracovním poměrem po uplynutí výpovědní doby nesouhlasit. Souhlas s novým pracovním poměrem ani dávat nemusí.
Svého budoucího zaměstnavatele informujte, že jste konkurenční doložku se současným zaměstnavatelem neuzavřela. I pokud by tomu tak bylo, je případné porušení konkurenční doložky sankcionováno smluvní pokutou, kterou musí uhradit zaměstnanec a nikoliv nový zaměstnavatel.
Eva Fialová více
Dobrý den, mám dítě 20 měsíců staré a jsem na rodičovské dovolené, pobírání rodičovské jsem si stanovila na 3 roky. V zaměstnání jsem se byla zeptat zda se budu moci vratit presne za tri roky na moji pozici byla prijata slecna ale na dobu neurcitou. Jiná pozice se do te doby neuvolni. Ma zamestnavatel konkretne advokatni kancelar pravo mi pak dat jen tri mesicni odstupne nebo budou povinni me vzit zpet ikdyz nebudou mit misto? Dalsi dotaz je ohledne toho ze bych mela moznost pracovat na půl uvazku behem rodicovske. Kolik hodin smim max. pracovat a nechat si hlidat skoro 2 lete dite aby mi zustala rodicovska? Musim skutečnost ze bych pracovala u jine spolecnost nahlasit svemu zamestnavateli nebo na úřad práce co vyplací dávky? Předem velice děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel může dát zaměstnanci po skončení rodičovské dovolené výpověď pouze z důvodů stanovených zákoníkem práce. Pro platnost výpovědi z organizačních důvodů musí k organizační změně opravdu dojít. Organizačním důvodem není, pokud zaměstnavatel na Vaše místo přijal jiného zaměstnance. K žádné organizační změně u zaměstnavatele ve skutečnosti nedošlo. Pokud zaměstnavatel pro Vás nebude mít práci a k žádné organizační změně nedojde, je to překážka v práci na straně zaměstnavatele a Vy máte po tuto dobu nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Nárok na rodičovský příspěvek zůstane zachován, pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě. Tuto péči můžete zajistit i jinou zletilou osobou. Co se týče předškolního zařízení, dítě do dvou let věku může navštěvovat toto zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci, dítě od dvou let pak neomezeně. Výdělek příjemce příspěvku se nesleduje. více
Dobrý den,prosím Vás,když podám výpověd v skušební době a přihlasím se zpátky na pracovní úřad,musí mě zařadit do evidence?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
do evidence uchazečů o zaměstnání Vás Úřad práce zařadí. Důvod ukončení pracovního poměru ve zkušební době budou zkoumat z důvodu přiznání podpory v nezaměstnanosti.
Eva Fialová
Dobrý den,nyní jsem doma,pobírám rodičovskou na dítě kterému budou dva roky,pokud bych plánovala druhé dítě,tudíž bych znovu do pracovního poměru nenastoupila,měla bych nárok na mateřskou nebo bych rovnou pobírala rodičovskou? děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhne v době nástupu na peněžitou pomoc v mateřství věku 4 let, budete se Vám druhá PPM vypočítávat ze stejného vyměřovacího základu jako první PPM.
Eva Fialová
Dobry den,
Kolko musim mat odpracovane, aby mi zamestnavatel drzal pracovne miesto( obdobne povodnemu), ak by som chcela ist na MD a nasledne RD? Konkretne- pracovala som 5 rokov v jednej firme z toho asi rok na plny uvazok, potom som bola prijata na VS a pracovala cca 4 roky na polovicny uvazok, stale vsak u jednej spolocnosti. V juni(cerven) 2013 som dala vypoved- nutnost prestahovania sa do zahranicia.Uvazujem o zamestnani znova v CR, ak by som nastupila a v kratkej dobe na to otehotnela, ako je to s povinnostou zamestnavatela drzat mi pracovne miesto- existuje taka povinnost aj keby som bola zamestnana len kratko? eventualne ako by to bolo keby som v priebehu RD znova otehotnela a planovala navrat az neskor?
A mala by som v pripade oboch situacii narok na davky- materska, rodicovska?(manzel je cech, ale pracuje v zahranici mimo EU, je to pre vypocet rodicovskeho prispevku podstatne?)
Dakujem
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na mateřskou a rodičovskou dovolenou máte okamžikem vzniku pracovního poměru. Po návratu z MD Vám zaměstnavatel musí přidělovat stejnou práci, jakou jste vykonávala před odchodem na MD. Po návratu z RD Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy v platném znění, Nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte po splnění podmínky 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku. Pokud jste pracovala na Slovensku, či jinde v EU a byla jste tam nemocensky pojištěná, doložte tuto skutečnost České správě sociálního zabezpečení. Výpočet rodičovského příspěvku provede Úřad práce i s ohledem na situaci Vašeho manžela.
Eva Fialová
Dobrý den,
je možné,aby zaměstnavatel ukončil pracovní poměr se zaměstnancem (otcem), který požádal o nástup na rodičovskou dovolenou? Existuje ochranná lhůta po podání žádosti zaměstnavateli do nástupu na rodičovskou dovolenou? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
ochranná doba mezi podání žádosti o rodičovskou dovolenou a nástupem na ni neexistuje. V této době nejste zákoníkem práce chráněn proti výpovědi. Pokud jste dostal výpověď z konkrétního důvodu, můžete napadnout tento důvod u soudu žalobou na neplatnost výpovědi. Zaměstnavatel svým jednáním zároveň porušil zákaz diskriminace z důvodu pohlaví. Podle antidiskriminačního zákona se rozumí diskriminací z důvodu pohlaví i diskriminace z důvodu rodičovství. Dále můžete podat podnět inspekci práce z důvodu nedodržování zásady rovného zacházení zaměstnavatelem. Inspekce práce může zaměstnavateli uložit pokutu až do výše 400 000 Kč.
Eva Fialová