Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

KZRZ | 25.9.2013 21:29:19 

Dobrý den,
máme jít s naším dítětem na plánovaný zákrok do nemocnice. Při rezervaci termínu jsem nahlásila, že tam s dítětem chceme být a to na standardním pokoji. Vzhledem k tomu, že v době zákroku budu ve zkušební době v novém zaměstnání, tak jsme kontaktovali příslušnou nemocnici, že by s dítkem do nemocnice nastoupil manžel. A bylo nám sděleno, že manžel může s dítětem nastoupit pouze na nadstandardní pokoj za částku přesahující 700 Kč za den. Má zdravotní zařízení právo nařídit otci dítěte tyto podmínky, když pro matky tato povinnost není a je možnost volby mezi "standardem" a "nadstandardem"? Máme nějakou možnost se bránit? Nebo musíme přijmout, že jsou jiné podmínky pro matky a otce a zaplatit požadovanou částku? My sice máme jinou možnost - riskovat ztrátu zaměstnání, ale zajímá mě to i z pohledu otců, kteří pečují o dítě sami. Děkuji předem za informaci.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám zdravotnické zařízení nabídne určitou volbu, kterou otci dítěte nenabídne a toto objektivně nezdůvodní, dopouští se porušení zákazu diskriminace podle antidiskriminačního zákona. Diskriminace z důvodu pohlaví je zakázána i ve věcech přístupu ke zdravotní péči a jejího poskytování. S tímto upozorněním se můžete obrátit na vedení nemocnice a jejího zřizovatele. Stížnost na diskriminaci můžete podat i kanceláři ombudsmana.

Eva Fialová

Lucie | 25.9.2013 20:21:36 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak dlouho musím po studiu pracovat aby mi byla přiznána mateřská? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
na mateřskou dovolenou má zaměstnankyně nárok hned po nástupu do práce. Pro přiznání peněžité pomoci v mateřství musí zaměstnankyně splnit podmínku 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku. Úspěšně dokončené studium na střední či vysoké škole se započítává jako náhradní doba nemocenského pojištění. Jestliže jste studiem dosáhla 270 dnů náhradní doby pojištění, máte hned do nástupu do pracovního poměru nárok na PPM.

Eva Fialová

MVVM | 24.9.2013 23:03:12 

Dobrý den, prosím o informace týkající se mého návratu po RD (ta mi končí 20.11.2013).
1. kdybych nastoupila později se souhlasem zaměstnavatele (povolil by mi SÁM starat se o dítě déle než jen 3 roky)
a) musím platit sociální a zdravotní pojištění? pokud ne, kdo jej platí? a musím být být nahlášena na úřadu práce?
b) když bych odmítla v lednu nabízenou práci (předtím- k 21.11.2013- bych o její náplni a dalších podrobnostech ještě nevěděla) mám v lednu ještě nárok na odstupné?
Mockrát Vám děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zdravotní pojištění za Vás platí stát, pokud pobíráte rodičovský příspěvek nebo pečujete o dítě do 7 let věku. Péče o dítě do 4 let je zároveň náhradní dobou důchodového pojištění. Sociální pojištění neplatíte, jelikož nebudete mít žádný příjem. Jako uchazeči o zaměstnání se evidují na Úřadu práce lidé, kteří nejsou v pracovním poměru. Vy po skončení RD v pracovním poměru budete, proto se do evidence uchazečů o zaměstnání přihlásit nemůžete.
Po návratu do práce Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nebudete chtít vykonávat a se zaměstnavatelem se nedohodnete na změně pracovní smlouvy, musíte dát výpověď z pracovního poměru nebo ukončit pracovní poměr dohodou. Ani v jednom případě Vám nárok na výplatu odstupného nevznikne.

Eva Fialová

Andrea | 24.9.2013 15:13:56 

Dobrý den, v květnu tohoto roku jsem ukončila RD (3 roky, navazující na předchozí, také tříletou) a nastoupila neplacené volno. Se zaměstnavatelem jsme se ale na nástupu nedohodli a já se v září registrovala na ÚP, kde mi vypočítali podporu v nezaměstnanosti z rodičovského příspěvku - tzn by měla být cca 3600. Je to tak správně? Domnívala jsem se, že by mi podpora měla být počítána z průměrného platu, který jsem brala. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, podpora v nezaměstnanosti náleží uchazeči o zaměstnání, který získal v rozhodném období dvou let zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců. Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže splnil podmínku doby předchozího zaměstnání, ale bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu nebo nelze u něj stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ. Protože jste byla na dovolené, nebylo možno u Vás stanovit průměrný měsíční příjem. Z tohoto důvodu se Vaše podpora v nezaměstnanosti vypočítává násobkem průměrné mzdy v národním hospodářství. více

Leny | 24.9.2013 14:40:53 

Dobry den, v soucasne době jsem na 3-lete rodicovske dovolene, ktera mi za mesic konci a chtěla bych v praci zažádat o zkraceny uvazek. Zamestnavatel ovšem tvrdi,ze na to nemam nárok. Vim,ze dle zakoniku práce na to nárok mam. Pracuji jako manazer malého tymu lidi v nadnarodni spolecnosti, tudíž muj zkraceny pracovni uvazek by rozhodne nemel vliv na celkovy chod firmy. Prosim, můžete mi poradit jak mam postupovat? Dekuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud zaměstnavatel nezdůvodní neposkytnutí kratší pracovní doby vážnými provozními důvody, či s jeho zdůvodněním nebudete souhlasit, obraťte se na inspekci práce.

Eva Fialová

Eva | 24.9.2013 11:50:00 

Vážení, prosím o váš názor na můj problém. Bylo mi odebráno osobní ohodnocení z pohledu ředitele za překročený limit využívání internetu pro soukromé účely v pracovní době. Nepodepsala jsem mu vyjádření personálního útvaru o odejmutí ohodnocení na 3 měsíce. Z mého pohledu jsem limit nepřekročila. Měla jsem možnost jenom nahlédnout na seznam mnou navštívených internetových stránek. Může mi ředitel odebrat ohodnocení přes můj nesouhlas? Chci mu napsat ( momentálně jsem v prac. neschopnosti ) a požádat ho o seznam a písemně se vyjádřit. Děkuji za váš názor. Balharová

Odpověď:

Dobrý den,
právo zaměstnavatele odebrat osobní ohodnocení závisí na tom, zda máte toto ohodnocení přiznávané jako nárokové či jako nenárokové. Pokud jste splnila všechny předpoklady pro výplatu nárokového osobního ohodnocení a tyto předpoklady nezahrnují určitý limit sledování internetu, máte na osobní ohodnocení nárok. Limity pro sledování internetu by Vám měl zaměstnavatel sdělit při nástupu do pracovního poměru. Pokud je přiznání osobního ohodnocení závislé na vůli zaměstnavatele, může o jeho přiznání či nepřiznání rozhodovat podle svého uvážení. I v takovém případě byste měla být seznámena s limity pro sledování internetu předem.

Eva Fialová

Janka | 23.9.2013 23:15:22 

Dobrý večer. V lednu 2014 mi končí tříletá rodičovská dovolená. Zaměstnavatel mé místo pracovníka administrativy a logistiky zrušil. Nabídl mi ovšem místo obchodního zástupce. Co se stane, když odmítnu? Jaká mám práva a povinnosti? Pokud do té doby otěhotním a měla bych rizikové těhotenství, můžu dostat výpověď? A pokud bych měla nastoupit jako těhotná? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
po skončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel může dát výpověď z organizačních důvodů, pokud změnu druhu práce odmítnete. V takovém případě máte nárok na odstupné ve výši Vašeho průměrného výdělku. Máte rovněž nárok dodržení dvouměsíční výpovědní doby ze strany zaměstnavatele, po kterou Vám bude příslušet mzda. Pokud otěhotníte, budete v ochranné době a zaměstnavatel Vám výpověď dát nemůže.

Eva Fialová

Veronika | 23.9.2013 07:25:06 

Dobrý den. Na mateřkou jsem nastoupila 6 týdnů ped termínem porodu, ale měla jsem předčasný porod o 3 týdny. Mění se tak pro mě něco? Přijdu nějak o ty 3 týdny mateřské? Děkuji :).

Odpověď:

Dobrý den,
vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí 28. týdne po jejím nástupu. Mateřská dovolená se Vám proto krátit nebude a potrvá celých 28 týdnů ode dne počátku jejího čerpání.

Eva Fialová

Mona | 22.9.2013 15:49:48 

Chtěla bych se zeptat když za mě pojišťovna platí zdravotní pojištění v průběhu péče o dvě děti do 15 let počítá se to do důchodu?Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
stát hradí zdravotní pojištění osobám, které celodenně osobně a řádně pečují alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Do doby důchodového pojištění se jako náhradní doba důchodového pojištění považuje péče o dítě do 4 let věku.

Eva Fialová

Mates | 21.9.2013 19:02:04 

Dobrý den,

na pracovišti - pobočka mezinárodní firmy v Brně - jsem byla mnohokrát sexuálně obtěžována, verbálně i fyzicky. Můj nadřízený se přes moje několikeré upozorňování situací nezabýval, proto jsem se obrátila na centrálu v Anglii, s žádostí o řešení situace, která mě velmi negativně ovlivňuje. Minulý týden mi anglická centrála firmy poslala email s výsledkem vyšetřování: že se vlastně nic nestalo a mám se spokojit s případnou omluvou kolegy. Obrátila jsem se proto na právničku a chci situaci řešit soudní cestou. Velmi bych ocenila Váš názor na věc = čemu se mám vyhnout, jaké důkazy shromáždit, jak vlastně postupovat v této nepříjemné situaci. Děkuji, M.

Odpověď:

Dobrý den,
sexuální obtěžování je považování za diskriminaci podle antidiskriminačního zákona. Pokud zaměstnavatel obtěžování nezabrání, dopouští se porušení zákazu diskriminace. Žalobou u soudu se můžete domáhat zdržení se tohoto jednání, odstranění následků nebo i přeměřeného zadostiučinění, a to i v penězích. Dále můžete podat trestní oznámení či oznámení o spáchání přestupku na konkrétního kolegu, který se takového jednání dopouští. Konkrétní důkazy Vám jistě doporučí shromáždit právnička, na kterou jste se obrátila. Může se jednat o svědecké výpovědi, smsky, emaily, apd.

Eva Fialová

Juddzinka | 20.9.2013 20:41:09 

Dobrý den,měsíce které jsem udala u rodičovské dovolené se počítají po mateřské dovolené nebo s mateřskou dovolenou?Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
mateřská dovolená trvá 28 týdnů a nastupujete na ni 8-6 týdnů před plánovaným termínem porodu. Rodičovskou dovolenou čerpáte od 28. týdne po skončení mateřské dovolené a můžete ji čerpat do 3 let věku dítěte.

Eva Fialová

marketka | 18.9.2013 19:52:42 

Prosím poraďte,rod.dov.mám do 7/2014,chci se vrátit dřív,ale jak jsem se dozvěděla od zaměstnavatele nemůžu v době trváni RD a pobíráni rod.příspěvku vykonavat stejnou prac.cinn.Prý se můžu vrátit dřív,ale musím vykonávat jinou prac.činn.Co s tím?Mám rovázat pr.smlouvu a pak se tam nechat zaměstnat?-je to účelove!Děkuju za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
stejnou činnost nemůžete vykonávat při pobírání peněžité pomoci v mateřství. Z rodičovské dovolené se můžete vrátit do práce. Rodičovský příspěvek budete pobírat i nadále, pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě. Tato péče může být od dvou let věku dítěte neomezeně zajištěna v předškolním zařízení. Výdělek rodiče se nezjišťuje.

Eva Fialová

Allcas | 17.9.2013 21:50:43 

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené od 29.6.2012. Délku RD jsem si stanovila do dvou let věku dítěte, nahlášeno i zaměstnavateli. Zvažuji prodloužení RD o rok, tzn. do 3 let věku dítěte. Jaké z toho pro mě pramení možnosti popř.povinnosti vůči zaměstnavateli?
Děkuji.
A.

Odpověď:

Dobrý den,
prodloužení rodičovské dovolené zaměstnavateli oznamte, nejlépe písemně.

Eva Fialová

Lana | 17.9.2013 14:59:26 

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené 2leté, která bude končit příští rok v dubnu. Zvažuji možnost nástupu do zaměstnání na HPP již od 1.1.2014 k jinému zaměstnavateli, než u kterého jsem pracovala před nástupem na MD a RD. Celodenní péči o dítě mi může zajistit babička. Musím se stávajícím zaměstnavatelem ukončit RD dohodou k 31.12.2013 a zároveň musím ukončit i pobírání rodičovského příspěvku nebo je možno rodičovský příspěvek pobírat až do 04/2014 a od 1.1.2014 pracovat u nového zaměstnavatele na novou smlouvu HPP? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
na rodičovský příspěvek nebude mít změna zaměstnavatele vliv. Pracovní poměr můžete ukončit dohodou, nebo můžete dát zaměstnavateli výpověď, pokud dohodu o ukončení pracovního poměru nebude akceptovat.

Eva Fialová

Martina | 17.9.2013 11:59:11 

Dobry den,chtěla bych se zeptat,zjistila jsem ze sem tehotna,mela bych dotaz jak je to s materskou kdyz pred porodem budu zamestnana 1rok u stavajiciho zamestnavatela a predtim jsem pracovala 2 roky na dohodu o provedeni prace,zajimalo by me na kolik penez mam narok a jak to vlastne je,na materskou bych chtela jid na 2 roky,predem moc dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství musíte splnit podmínku nemocenského pojištění v délce trvání 270 dnů před nástupem na PPM. Pokud jste zaměstnaná na pracovní smlouvu jeden rok, podmínku 270 dnů byste měla splnit.

Eva Fialová

SL | 16.9.2013 12:58:04 

Dobrý den, jsem těhotná a za 14 mi končí pracovní smlouva chci vědět jestli mužu dostat odstupné a zároven zaniká podnik jestli to muze souviset, Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste zaměstnaná na dobu neurčitou a dostala jste výpověď z důvodu zrušení zaměstnavatele, nárok na odstupné máte.

Eva Fialová

Jana | 16.9.2013 09:10:11 

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, která by mi měla skončit 8.4.2014. Ale budu se do zaměstnání vracet dříve (pracuji ve školství, pro zaměstnavatele je lepší, když nastoupím od pololetí, tedy od února). Mám smlouvu na dobu neurčitou. Zaměstnavatel si chce zástup za mě ponechat a já bych měla nastoupit místo jiné kolegyně (ta má poloviční úvazek), která bude odcházet na MD. Jde o to, zda je zaměstnavatel povinen poskytnout mi práci opět na plný úvazek i přesto, že by pro mě práci na plný úvazek neměl. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak, musí Vám zaměstnavatel po návratu z rodičovské dovolené poskytovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. To se týká i délky pracovní doby. Pokud pro Vás zaměstnavatel takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně. Vám by náležel doplatek do výše Vaší pravděpodobné mzdy. Můžete se zaměstnavatelem uzavřít časově omezenou dohodu, ve které se dohodnete na kratším úvazku na určitou dobu.

Eva Fialová

Zuzana | 14.9.2013 21:46:09 

Dobrý den, po rodičovské dovolené budu nastupovat na zkrácený úvazek. Zatím nemám smlouvu a předběžně jsme se se zaměstnavatelem dohodli na 3 dnech v týdnu - po, ut a čt. Pokud na tyto dny připadá státní svátek? Nahrazují se tyto dny? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud svátek připadne na Váš pracovní den, nebude tento den nahrazován.

Eva Fialová

Blanka | 13.9.2013 13:34:56 

Dobrý den, odešla jsem na mateřskou dovolenou ze zaměstnání, kde mám smlouvu na dobu neurčitou. Zároveň jsem jako vedlejší pracovní činnost dělala překladatelku. Tuto činnost jsem na mateřské přerušila. O rodičovský příspěvek budu teprve žádat. Smím s nástupem na rodičovskou pokračovat ve své činnosti překladatelky? Nad jakou vydělanou částku bych si musela sama hradit sociální a zdravotní pojištění? Počítá se taková částka měsíčně, anebo poměrem ke kalendářním měsícům - tj. např. říjen 20000 Kč, listopad 0 Kč, tj. v průměru 10000 měsíčně? Velmi děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud pobíráte rodičovský příspěvek, je Vaše činnost vedlejší výdělečnou činností. Sociální a zdravotní pojištění musíte platit, pokud Váš výdělek přesáhne určitou hranici. Pro OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost bude minimální roční vyměřovací základ v roce činit 31 068 Kč.

Eva Fialová

lentilka | 13.9.2013 12:55:43 

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat pokud se z mateřské dov.vrátím za tu dobu, kdy mi je zaměstnavatel povinnen držet mou židli(nejsem si jistá jestli je to půl roku?) a místo mě nastoupí kolegyně se smlouvou na neurčito(která se také vrátí z mateřské,ale její místo už bylo obsazeno)jakou mám šanci na návrat?Musí jí zaměstnavatel napsat novou smlouvu na dobu určitou?Ona se bude vracet asi po dvou letech.Slyšela jsem také o nějaké žádosti o podržení místa.Nechci o své místo přijít. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z mateřské dovolené Vám musí zaměstnavatel přidělovat stejnou práci, neboli práci na stejné "židli". Po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jak zaměstnavatel vyřeší zástup, je na jeho uvážení. Musí však dodržet zákoník práce ve vztahu k Vám. Žádná žádost o podržení místa neexistuje. Vaše práva vychází přímo se zákoníku práce.

Eva Fialová

| 1 | .. | 90 | 91 | | 93 | | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect