Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Valda | 5.10.2008 | Zpětné odebrání dovolené

Dobrý den,prosím o info:Pracuji v soukromém sektoru/továrně/,kde jsme měli dovolenou 5 týdnů,jeden týden nám byl odebrán ovšem tzv.zpětně,kdy část zaměstnanců uplynulých téměř 7 měsíců čerpala dovolenou v domění dispozice 25 pracovních dnů dovolené...Lze tedy takto zpětně dovolenou odebrat?Zaměstnancům bude umožněno chybějící dny potřebné do konce roku si napracovat v sobotu...Děkuji
s pozdravem Valda

Odpověď:

Zaměstnavatel musí poskytnout zaměstnanci nejméně 4 týdny dovolené. Může jim poskytnout samozřejmě i více; k prodloužení dovolené tak může dojít vnitřním předpisem, nebo v pracovní smlouvě nebo v kolektivní smlouvě, tyto smlouvy však nemohou být jednostranně měněny a je třeba souhlasu obou stran. Zaměstnavatel nemůže již přiznanou dovolenou zaměstnancům zpětně odejmout. Na postup zaměstnavatele je možné si stěžovat na příslušném inspektorátu práce.

Martina Štěpánková

Vladislav  | 3.10.2008 | Výpověď ze zdravotních důvodů

Dobrý den. Jsem diabetik a pracuji jako technik v místním kulturním centru. Od dubna jsem byl nemocen, do práce jsem nastoupil koncem srpna. V té době přijali na moje místo jiného zaměstnance. Po pěti letech práce v kulturáku nás zaměstnavatel odeslal na prventivní prohlídku. Tam mi bylo řečeno, že nesmím vykonávat noční směny. Ale já neprovádím normální 8 hodinovou pracovní směnu. Pracuji tak od 18 do jedné ráno, nepravidelně, asi tak jednou měsíčně. Můžete mi vysvětlit zda to je důvod k rozvázání pracovního poměru ze zdravotních důvodů. Co z toho pro mne vyplývá, jaká je výpovědní lhůta? Když to tak vemu zaměstnavatel mi celých pět let neplatil příplatky za noční, svátky a víkendy. Každý rok na konci roku mi škrtnul tak 80 přesčasových hodin. Je možné žádat zpětné proplacení a za jakých podmínek? Děkuji za rychlou odpověď. Omlouvám se za kostrbatý text, ale docela mě postup zaměstnavatele rozhodil

Odpověď:

Posouzení již nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a přesahuje rámec naší právní poradny. Doporučuji proto kontaktovat občanskou poradnu, podrobnosti naleznete na www.obcanskeporadny.cz

Martina Štěpánková

Michal Hruška | 3.10.2008 | dohoda o změně pracovní doby

dobrý den,chci vás požádat o správné sepsání dohody o změnu pracovní doby z rodinných důvodů.Moje současná pracovní doba je od 6.00 - 14.00 hod..Pracovní dobu chci změnit od 15.10.2008 a to v čase od 7.00 - 15.00 hod..Předem mnohokrát děkuji za pomoc a ochotu

Odpověď:

Nejsou stanoveny žádné formální náležitosti takovéto dohody. Stačí napsat písemnou žádost adresovanou zaměstnavateli, kde uvedete jak chcete pracovní dobu změnit, odkdy a jaké důvody Vás k tomu vedou. Neuvádíte o jaké rodinné důvody se jedná, nicméně zaměstnavatel by měl vyhovět žádosti o úpravu pracovní doby, pokud zaměstnankyně pečuje o dítě mladší než 15 let, je těhotná, prokáže, že převážně sama dlouhodobě soustavně pečuje o osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby. Zaměstnavatel je povinen žádosti vyhovět pokud tomu nebrání vážné provozní důvody.

Martina Štěpánková

Hana | 2.10.2008 | Návrat po RD a zkrácený úvazek

Dobrý den, chtěla bych se vrátit po RD do práce na stejné oddělení jako před nástupem na RD, ale na zkrácený úvazek.Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou. Bylo mi řečeno, že na tom oddělení není místo, i když vím, že někdo odchází na MD. Na dotaz, jestli bych mohla vycestovat na delší dobu do zahraničí jsem odpověděla, že zatím nikoliv. O zkráceném úvazku nebo posunu pracovní doby z důvodu pracovní doby školky, mi bylo sděleno, že ve firmě nikdo žádnou výjimku nemá. Mohu trvat na místě na stejném oddělení a zkráceném úvazku? Nemůže mě zaměstnavatel, kdybych nepřijmula místo na jiném oddělení propustit bez odstupného?

Odpověď:

Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělit Vám práci podle pracovní smlouvy, pokud toto dodrží, není povinen Vás zařadit na stejné oddělení jako před nástupem na mateřskou dovolenou. (Po návratu po mateřské dovolené je povinen zařadit zaměstnankyni na původní pracovní místo.)
Podle zákoníku práce (§241 odst. 2) pokud požádá zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zaměstnavatel by tedy měl Vašemu požadavku na úpravu pracovní doby vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody (za závažné provozní důvody je možno považovat např. pásovou výrobu).

Martina Štěpánková

DANI | 2.10.2008 | NeplacenéVolno a rod.příspěvek

Dobrý den,pokud se se zaměstnavatelem domluvím na rod. dovolené do 4 roků věku dítěte, musím si vzít neplacené volno, nebo si mě bude stále evidovat jako zaměstnankyni na Rodičovské dovolené?
Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Musíte si vzít neplacené volno, neboť podle zákoníku práce je nárok na rodičovskou dovolenou pouze do tří let věku dítěte, ačkoli na rodičovský příspěvek je nárok do čtyř let věku dítěte.

Martina Štěpánková

Danka | 1.10.2008 | částečný důchod

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala,zda mám nějakou pracovní možnost na řádnou práci nebo možnost získat aspoň částečný důchod. Mám vleklé zdravotní potíže,které trvají skoro rok a z toho už jsem 5 měsíců v neschopnosti. Mám tenisový loket spojený s problémem loketního kloubu. Lékaři mě od listopadu loňského roku posílají převážně na rehabilitace a obstřiky a hlavně nesmím ruku přetěžovat,nosím epikondylární pásku a jakmile jsem řekla doktorům o nějaké možné pracovní nabídce,odpověď jen zněla,že tato práce není pro mne vhodná.Myslíte si,že bych mohla mít nárok aspoň na částečný důchod? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nárok na částečný invalidní důchod vznikne, pokud z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu poklesla Vaše schopnost soustavné výdělečné činnosti nejméně o 33 %. Toto posoudí posudkový lékař české správy sociálního zabezpečení, kam se podává žádost. Zkuste to nejprve prodiskutovat se svým lékařem. Pokud hledáte novou práci, můžete se obrátit na úřad práce.

Martina Štěpánková

Tom | 1.10.2008 | škoda na vozidle

Dobrý den, pracuji u soukromé firmy jako řidič nákladního vozidla jsem ve výpovědní lhůtě zaměstnavatel mne pořád napadá , že vozidlo věčně je pokažené pořád se jenom zpravuje (staré auto) nejede že to je moje vina jsem řidič profesionál můžu si tohle nechat líbit děkuji

Odpověď:

Zaměstnavatel se k Vám v žádném případě nesmí chovat tímto způsobem, a to ani když jste ve výpovědní lhůtě. Podle zákona je povinen pečovat o vytváření a rozvíjení pracovněprávních vztahů v souladu s dobrými mravy. Na jednání zaměstnavatele, které je v rozporu se zákonem, si lze stěžovat na inspektorát práce. Nicméně vzhledem k tomu, že jste ve výpovědní lhůtě, byla by taková stížnost zbytečná, neboť dříve než by došlo k šetření by Váš pracovní poměr pravděpodobně skončil.

Martina Štěpánková

Martina | 30.9.2008 | Jak si pomoci?

Dobrý den,
už nevím, jak si pomoci a proto se obracím na Vaši poradnu.
Jsem už 10 let zaměstnaná u firmy, v dubnu jsem nastoupila po mateřské dovolené a nestačím se divit. Dříve jsem pracovala v důležité pozici a když jsem odcházela, neměla jsem pocit, že je něco špatně. Nyní jsem se vrátila, pracuji na zavádění nového softwaru a šéfová mi neustále "hází klacky pod nohy" . Kdykoli může, neustálě mě kritizuje a to s patřičnou důrazností, před ostatními kolegy, dnes jsem se ptala kolegy, jaká pověstě mě vlastně předcházela před mým návratem po MD a byla jsem v šoku. Měla jsem zájem si s ní promluvit, ale zájem z její strany bohužel není. Cítím se jako v pasti. Firma má zahraniční majitele, kteří moji práci dříve i nyní vždy ocenili,neměli nejmenší výhrady, právě naopak, vždy stojí za mnou a to bude asi kámen úrazu. Vůbec nevím, jak postupovat, abych si neuškodila. Mám výbornou práci, perfektní plat a nesnesitelné podmínky k práci. Poradíte?

Odpověď:

Šikana ze strany nadřízeného se nazývá bossing. Píšete, že šéfová není ochotna s Vámi o situaci mluvit, nicméně, že zahraniční majitel je z Vaší prací spokojen. V první fázi považuji jako nevhodnější alternativu pro Vaší situaci obrátit se se stížností na vyšší nadřízené a informovat je o situaci a žádat nápravu. Zároveň si shromažďujte všechny důkazy o nevhodném jednání Vaší šéfové, např. veškerou korespondenci.
Aniž bych Vás chtěla odradit od řešení Vaší situace, považuji za důležité Vás upozornit, že tyto kroky mohou Vaší situaci na pracovišti ještě zhoršit. Záleží samozřejmě na tom, jak se k celé situaci postaví vyšší vedení.

Martina Štěpánková

adula770 | 30.9.2008 | nárok na materskou

Dobrý den. Jsem Slovenka. Od března 2007 jsem byla zamestnáná, pak jsem otěhotněla a od dubna 2008 jsem nastoupila na nemocenskou. Teď mi byla ukončna (25.9) s tým že 26.9 mi začína mateřská dovolená. Chci se zeptat jestli mám jako cizinka nárok na čerpáni mateřske a jiných dávky. Zamestnáná jsem byla na dobu určitou, smlouva mi skončila v červni.Ďekuji za odpoveď

Odpověď:

Nárok na čerpání dávek z nemocenského pojištění závisí na tom, zda jste byla po stanovenou dobu řádnou plátkyní nemocenského pojištění. Pokud jste tuto podmínku splnila, budou Vám dávky vypláceny. Vzhledem k tomu, že tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu, doporučuji obrátit se na jinou právní či občanskou poradnu.

Ivana Spoustová

pepik | 29.9.2008 | dorovnání platu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat pokud jsem zaměstnanec Vězeňské služby a mam např.5.třídu ( platovou ).Na funcki dozorce a služ.hodnost inspektor, hodnost praporčík. A znějakého důvodu nám seberou 5.třídy a o stupeň níže.Tedy ztráta hodnosti ve smyslu funkční zařazení. Musí nám teda dorovnávat rok plat? Jakož to je u vojáků? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Poměry pracovníků Vězeňské správy se řídí služebním zákonem, zákoník práce se používá subsidiárně.
Jakýkoliv posun v třídách či hodnostech může být pouze na základě zákonných důvodů. Dojde-li tedy k takové změně, musí Vám být dostatečně a náležitě odůvodněna. V opačném případě můžete podat k nadřízenému orgánu či soudu žádost či žalobu o stanovení neplatnosti takového úkonu.

Ivana Spoustová

Jaroslav Adam | 29.9.2008 | doprovod dítěte k lékaři

Jsem rozveden otec s dítětem ve vlastní péči.Dítě mám v péči od jeho čtyř let.Dnes jsem byl u lékaře je mu 14let ,bylo nemocné chřipka.Mám nárok na doprovod s dítětem s celodenním ošetřením.Jak se to v práci posuzuje?Děkují Jarda

Odpověď:

Pokud zaměstnavateli bez zbytečného odkladu oznámíte překážku na Vaší straně spočívající v péči o osobu blízkou či v jejím doprovodu do zdravotnického zařízení, je zaměstnavatel povinen vaši nepřítomnost v práci omluvit (ustanovení § 191 zákoníku práce )a nemůže vás nutit v zaměstnání být.

Ivana Spoustová

Kamila | 28.9.2008 | Nedodržení prac.smlouvy ponávratu z rodičovské dovolenépřed 3. rokem dítěte

Obracím se na Vás se žádostí o pomoc. V září 2004 se mi narodila dcera. V době, kdy jsem odcházela na mateřskou dovolenou, jsem pracovala na Základní škole jako učitelka angličtiny-smlouva na plný úvazek a na dobu neurčitou. V srpnu 2007 jsem se vrátila do práce, ale bylo mi sděleno, že jen na 16 hodin týdně, protože mám dítě a tudíž budu mít pořád paragrafy a nemocenské. A pokud se mi to nelíbí, že mě vezmou a následně ihned propustí. Úvázek 16h jsem přijala a za celý školní rok 2007/2008 jsem nebyla na paragrafu či nemocenské ani jednou. Když byla dcera nemocná, vždycky jsme se s manželem prostřídali, jen abych mohla od začátku nového školního roku dostat konečně slíbený plný úvazek. Situace v tomto školním roce se však ještě zhoršila. Od září 2008 už mám jen 13h týdně, navíc velmi nevhodně rozmístěných - do čtyř pracovních dnů v týdnu, spoustu volných hodin mezi vyučovacími hodinami, odpolední vyučování. Navíc mi přidělili neúměrný počet neplacených dozorů - mám jich stejně jako pracovníci na plný úvazek. více

Odpověď:

Situace ve školství se řídí zejména školským zákonem a dalšími interními předpisy. Doporučuji proto obrátit se se stížností na nadřízený školský úřad.

Ivana Spoustová

Irena Čeplová | 27.9.2008 | propustka pro doprovoddržitele ZTPP k lékaři

Moje maminka je držitelkou průkazu ZTPP, jelikož je zrakově postižená. Zaměstnavatel mi odmítl dávat propustku, abych s ní mohla zajít na lékařské vyšetření s odůvodněním, že mohu jít po pracovní době. Jenomže někdy musí jít na vyštření již ráno a ne až odpoledne. Mám na propustku právo a pokud ano, tak na základě jakého předpisu? Děkuji

Odpověď:

Pokud zaměstnavateli bez zbytečného odkladu oznámíte překážku na Vaší straně spočívající v péči o osobu blízkou či jejího doprovodu, je zaměstnavatel povinen vaši nepřítomnost v práci omluvit (ustanovení § 191 a následující zákoníku práce).

Ivana Spoustová

Jana | 27.9.2008 | kdo vyplatí nemocenskou?

Mám dotaz, a prosím vás o rychlou odpověď na můj e-mail, Kdo platí nemocenku, pokud posledního opustím své pracoviště, a běherm 5denní ochrané lhůtě půjdu marodit, přitom jsem podepsala výpověď dohodou, je možné že mě nemocenku MUSÍ vyplácet bývalý zaměstnavatel? Pokud si jak říkám vyřídím do pěti dnů nemocenku. Děkuji za odpověď!!

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a přesahuje rámec naší právní poradny. Doporučuji proto kontaktovat odbor sociálního zabezpečení případně advokátní právní poradnu.

Ivana Spoustová

Olina | 27.9.2008 | Návrat do zaměstnání po MD

Dobrý den, jsem na MD, dceři budou v listopadu 3 roky.Můj zaměstanavatel firmu prodal a je údajně v konkurzu, což mi nebylo oznámeno. Jak mám postupovat. Děkuji Olina

Odpověď:

Máte paltnou pracovní smlouvu, oznamte zaměstnavateli, že ve stanoveném termínu nastoupíte. Pokud je již určena nástupnická firma, pak je povinna převzít původní závazky zaměstnavatele.

Ivana Spoustová

gabi | 26.9.2008 | ochranná doba v těhotenství

Dobrý den,
otěhotněla jsem pravděpodobně v době rozvázání prac. poměru a to ještě jsem přijela z dovolené v září a podepsala jsem výpověd k 8.srpnu. Neplatili mi už ani
zdravotní a sociální a že prý výpověď už nejde posunout na konec měsíce že je vše uzavřené.
podepsala jsem to zpětně. Ale od 1.září jsem se hodila
marod, ale to prý je už nezajímá. V současnosti jsem v evidenci na prac. úřadě. Zjistila jsem pravděpodobné
těhotenství v době rozvázání prac. poměru.
Jak to dokáži a mám na něco nárok?

Odpověď:

Pokud jste byla v době, kdy vám byla doručena výpověď prokazatelně těhotná, je výpověď neplatná - neplatnost by však musel stanovit soud, a to na základě žaloby, kterou mu doručíte do dvou měsíců ode dne, kdy by měl pracovní poměr skončit neplatnou výpovědí. Tato lhůta je propadná a její zmeškání nelze prominout.
Pokud však byl pracovní poměr ukončen na základě dohody k určitému datu, pak nemá skutečnost, zda jste byla nebo nebyla těhotná, žádný význam.

Ivana Spoustová

Monita | 26.9.2008 | paragraf na dítě

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je ošetřeno zákonem, když mám vypsaný paragraf na dítě a zaměstnavatel mě neumožní zůstat s dítětem doma. Bohužel pracuji v jedné nejmenované velké firmě, která má asi 1500 poboček. Já jsem na pobočce sama a pokud nemá nikoho kdo by mě zastoupil musím tam být. Můj nadřízený mi řekl ať tedy jsem s nemocným dítětem v práci, protože opravdu za mě nemá zástup. Jelikož se bojím pobočku zavřít a hodit mu klíče na stůl, z důvodu nepředání peněz atd., mohl by mě napadnout, že jsem tam neměla tolik kolik uvádím. Kdyby mi někdo poradil jaký zákon zaměstnavatel porušuje, v případě mé výpovědi z důvodu neplnění pracovně-právního vztahu a jestli bych podat žalobu z těchto důvodů, byla bych moc ráda.
Děkuji M.
Děkuji M.

Odpověď:

Pokud zaměstnavateli bez zbytečného odkladu oznámíte překážku na Vaší straně spočívající v péči o osobu blízkou, je zaměstnavatel povinen vaši nepřítomnost v práci omluvit (ustanovení § 191 zákoníku práce )a nemůže vás nutit v zaměstnání být.
Zaměstnanec dává výpověď i bez udání důvodu, pokud byste se chtěla domáhat ochrany porušeného práva soudní cestou, pak patrně žalovat újmu, která vám jeho jednáním vznikla.
Můžete se však nejdřív obrátit na místně příslušný inspektorát práce, který může shledat, zda zaměstnavatel pochybil či nikoliv.

Ivana Spoustová

Matylda | 25.9.2008 | Dovolená

Dobrý den, jsem na MD, která mi končí 10.10. Na MD jsem nastoupila 1.4., předtím jsem byla na rizikovém těhotenství („na neschopence“). Po skončení MD bych si chtěla vyčerpat dovolenou. Chtěla bych se zeptat, na kolik dnů dovolené mám za rok 2008 nárok. Je to celých 20 dnů (protože jsem „odpracovala“ tento rok u zaměstnavatele 60 dnů) nebo je to poměrná část 15 dnů? Zaměstnavatel mi sdělil, že mám nárok na 5 dnů – do data nástupu na MD, dovolenou za měsíce na MD mi odmítá poskytnout. Děkuji.

Odpověď:

Mateřská dovolená se pro účely výpočtu dovolené považuje za dobu skutečného výkonu práce , máte tedy nárok i za dobu, po kterou jste čerpala mateřskou dovolenou.

Ivana Spoustová

Marie | 25.9.2008 | zvýšení platové třídy

Pracuji 10 let ve státní správě, od zařazení do jednoduché administrativní práce (3. pl. tř.)jsem se vypracovala k práci odborné (8.pl. tř). Před rokem jsem dokončila VŠ - Bc a pokračuji ve vzdělání - Mgr. Přesto mám neustále - mimo odbornou agendu- v pracovní náplni jednoduché administrativní úkony (zapisování pošty atd) které mi nedávají prostor k plnění odborných úkolů. Ptám se, je-li vykonávaná odborná práce charakteristická pro vyšší plat. třídu a splňuji kvalifikační předpoklady, mám nárok na zvýšení platové třídy a změnu pracovní náplně (pouze odborná agenda)?

Odpověď:

Vedle Vašeho platového zařazení byste měla mít i popis Vaší práce - katalog. Domnívám se ale, že vedení běžné admnistrativní agendy bude pravděpoodbně součástí i Vaší pracovní náplně, zvláš´t pokud ji nevykonáváte pro jiné kolegy či kolegyně.

Ivana Spoustová

Kateřina | 25.9.2008 | Ukončení pracovního poměru

Jsem na nemocenské a firma ve které jsem zaměstnána třetím rokem snižuje stav zaměstnanců,bez nároku na odstupné.Mám na dobu neurčitou a proto se ptám jestli mám nárok na odstupné a popřípadě jak se mám zachovat , když mi zaměstnavatel odstupné nebude chtít dát.

Odpověď:

Pokud jste na nemocenské, jste v tak zvané ochrané době a zaměstnavatel vám nemůže dát výpověď, na ukončení se však můžete dohodnout. v případě výpovědi ze strany zaměstnavtele i v případě dohody máte nárok na odstupné v zákonem stanovených důvodech. Svého nároku se můžete domáhat soudní cestou. Předpokladem pro vyplacení odstupného je pochopiteleně ukončení pracovního poměru - viz výše.

Ivana Spoustová

« | 1 | .. | 171 | 172 | 173 | 174 | 175 | .. | 237 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect