Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Monika | 9.11.2008 | výplata,výpověď

dobrý den. Mám problém se svým zaměstnavatelem.Měla sem se svým zaměstnavatelem ústní dohodu o výši svého platu. Nyní jsem na nemocenské a zaměsnavatel mi nechce výplatu dát. Mám nějakou šanci, že výplatu dotanu?
Také by mě zajímalo jestli jsem stále zaměstnaná, když mě můj zaměstnavatel odhlásil bez mého vědomí ( měla jsem dovolenou) a nepodepsala jsem výpověď.

Odpověď:

Pracovní poměr nemůže v žádném případě skončit bez Vašeho vědomí.
Pracovní poměr může skončit pouze způsobem stanoveným v zákoníku práce, a to dohodou mezi zaměstnankyní a zaměstnavatelem, výpovědí, okamžitým zrušením pracovního poměru nebo zrušením ve zkušební době, případně uplynutím doby, pokud byl pracovní poměr sjednán na dobu určitou.
Výše mzdy by měla být ujednána písemně ve smlouvě nebo stanovena zaměstnavatelem ve mzdovém výměru před začátkem výkonu práce, aby nevznikaly žádné pochybnosti za co a v jaké výši zaměstnankyni mzda náleží.
Po dobu pracovní neschopnosti Vám nenáleží mzda, ale dávka tzv. nemocenské. Tuto dávku vyplácí zaměstnancům menších zaměstnavatelů správa sociálního zabezpečení, větší zaměstnavatelé vyplácejí
nemocenskou zaměstnancům sami.

Martina Štěpánková

Katka2  | 6.11.2008 | nástup do práce

Dobrý den, mám nastoup po mateřské do práce, kde už teď vím že má pozice byla zrušena a místo pro mě nemají. Musí mě příjmout a dát 3měsíční výpovědní lhůtu, nebo dostanu rovnou odstupné?
A jak je to s firmou, která ukončila svou činnost v době mateřské? musí mi dát odstupné a zápočtový list a je povinnosti mi to sdělit?

Odpověď:

Je-li Vaše pracovní místo zrušeno, může Vám dát zaměstnavatel po skončení mateřské dovolené výpověď tzv. z organizačních důvodů, výpovědní lhůta činí podle zákoníku práce nejméně 2 měsíce, zároveň Vám
náleží odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.
Jestliže pro Vás nemá zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a za tuto dobu Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Pokud firma ukončí svou činnost v průběhu Vaší mateřské dovolené, je povinna Vás o tom informovat, dát Vám zápočtový list a také odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.

Martina Štěpánková

Pája | 4.11.2008 | výpověď

Pan ředitel mi dal výpověď pro nadbytečnost dle § 52c
a to s okamžitou platností 29.10.2008. Od tohoto data je má funkce z důvodu vyšší efektivnosti zrušena.Pravým důvodem je to, že pan ředitel potřeboval umístiti svého kamaráda, který bude mít stejnou náplň práce jako jsem měl já, ale funkce bude mít jiný název.Pan ředtel ještě chtěl, abych ho zaučil, to jsem odmítl a domáhám se toho, že má funkce byla okamžitě zrušena a mám právo pobírat 2měsíce průměrnou mzdu.Dle odborového právníka mohu po výpovědní dobu zůstat doma, dle právníka z IPB ne, kde je tedy pravda. Mé místo byla zrušeno a jiné nebylo vytvořeno.Neměl bych si u zaměstnavatele ani kde sednout. Pája

Odpověď:

Pokud zaměstnavatel účelově zruší místo, aby mohl dát zaměstnanci výpověď a následně místo se stejnou náplní práce vytvoří a přijme na něj jiného zaměstnance, tak lze takvou výpověď považovat za neplatnou.
V případě neplatné výpovědi je možné se bránit soudní cestou, nicméně je zde pouze dvouměsíční lhůta, ktreá začíná běžet ke dni, kdy měl pracovní poměr skončit výpovědí.
Pokud pro Vás zaměstnavatel v době výpovědní lhůty nemá práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele. Nicméně na tom, že zůstanete po dobu výpovědní doby doma, je třeba se dohodnout se zaměstnavatelem, jinak má zaměstnanec povinnost být na pracovišti.

Martina Štěpánková

vladenek | 3.11.2008 | návštěva lékaře během pracovnídoby

Dobrý den,lékař mi předepsal 3krát týdně rehabilitace,které časově zapadají do mé pracovní doby.3krát v týdnu opouštím na 1hodinu a 30 minut zaměstnání.Zaměstnavatel mi nařídil si tento čas naddělat mimo mou pracovní dobu.Má na takové jednání nárok?

Odpověď:

Pokud je rehabilitace prováděna ve zdravotnickém zařízení, jedná se o ošetření ve zdravotnickém zařízení a zaměstnavatel by Vám měl poskytnout volno s náhradou mzdy.
Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. stanoví, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy, pokud vyšetření nebo ošetření není možné provést mimo pracovní dobu. Volno poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Pokud je vyšetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, jež by byla potřeba k ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení.

Martina Štěpánková

Ivana | 31.10.2008 | Mat.Dovolená

Dobrý den,prosím o radu,mám 19 měsíční dceru,MD mám na 3 roky ta mi končí v březnu 2010,s manželem plánujeme druhé dítě a tímto bych se chtěla zeptat od kdy navazuje druhá MD po skončení té první a zda mám na výběr 2,3,nebo4 roky Děkuji za odpověd

Odpověď:

Tento dotaz přesahuje rámec této právní poradny, která je určená diskriminovaným na pracovním trhu. Ve věci nároku na jednotlivé dávky doporučuji se obrátit na Ministerstvo práce a sociálních věcí posta@mpsv.cz.
Bližší informace lze nalézt na
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708/.cmd/ad/.c/307/.ce/14601/.p/12301?s=rodi%C4%8Dovsk%C3%BD&l=10&i=0&POSTUP_ID=616&PRVEK_ID=276

Martina Štěpánková

Hanyss | 30.10.2008 | Smlouva na dobuurčitou/neurčitou

Dobrý den,
1.12.2005 jsem nastoupila do zaměstnání, kde jsem dostala smlouvu na dobu urcitou do 30.11.2006 s 3měsíční zkušební lhůtou. 23.11.2006 mi smlouvu prodloužili na dobu určitou, do návratu paní .... z rodičovské dovolené, tj. do 18.1.2009. Mám nárok po 18.1.2009 na smlouvu na dobu neurčitou, nebo mi ji můžou jen prodloužit na dobu určitou?
Děkuji
Hana

Odpověď:

Pracovní poměr na dobu určitou skončí uplynutím doby, na kterou byl sjednán. Zaměstnanec nemá nárok na to, aby se tento pracovní poměr automaticky změnil na pracovní poměr na dobu neurčitou, zde záleží na dohodě se zaměstnavatelem, zda Vás chce i nadále zaměstnávat. Případně pokud pokračuje zaměstnanec po uplynutí sjednané doby s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou a pracovní poměr tak neskončí. Zaměstnavatel může zaměstnance zaměstnávat na dobu určitou maximálně celkem na dobu 2 let, poté ho může znovu zaměstnat na dobu určitou až po uplynutí 6 měsíců od skončení pracovního poměru na dobu určitou. Omezení na dva roky neplatí pokud se jedná o náhradu např. za mateřskou nebo rodičovskou dovolenou. Nebude-li se tedy jednat o náhradu za mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, bude-li Vás zaměstnavatel chtít dále zaměstnávat, měl by Vás již zaměstnat na dobu neurčitou. Martina Štěpánková více

29.10.2008 | ukončení PP

Dobrý den,
žádám Vás o radu.Jsem ve zkušební době,formou brigádník pod agenturou práce na dobu určitou,ve smlouvě je sjednána i zkušební lhůta,ve které jsem onemocněla a jsem na pracovní neschopnosti.Mohu ukončit pracovní poměr?Musím k přesnému datu anebo je výhodnější,až mi skončí neschopenka?Může mi zrušit PP v průběhu nemoci ve zkušební lhůtě i zaměstnavatel-prac.agentura?
S poděkováním a pozdravem
Heřmánková

Odpověď:

Ve zkušební době může zaměstnanec i zaměstnavatel zrušit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu.
Záleží na Vás k jakému datu pracovní poměr skončíte, nicméně písemné oznámení o zrušení pracovního poměru by mělo být druhé straně doručeno alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit. Zaměstnavatel Vám nemůže zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti, zatímco pro zaměstnance takovéto omezení stanoveno není.

Martina Štěpánková

Kvetina | 28.10.2008 | Vyse PPM

Dobrý den,
pracuji v pomeru na dobu urcitou (do kvetna 2010) a chystám se otehotnet. Aby PPM byla vymerena z vyse platu a nikoli ve vysi rodicovskeho prispevku, musim stihnout otehotnet tak, abych nastoupila MD jeste za trvani pomeru, tedy do konce kvetna? Nebo jeste i mohu stihnout otehotnet alespon tak, abych v ochranne lhute, tedy zacatkem cervna, odesla na nemocenskou - bude se mi i v tomto pripade pocitat PPM z vyse platu? Dekuji, Kvetina

Odpověď:

Tento dotaz přesahuje rámec této právní poradny, která je určena osobám diskriminovaným na pracovním trhu z důvodu pohlaví nebo věku.
Pro zjištění informací o tom, kdy vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství doporučuji následující stránky
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708/_s.155/8713?ks=1242&POSTUP_ID=524&PRVEK_ID=377

Martina Štěpánková

Karlos | 27.10.2008 | Ve výpovědi

Dobrý den,měl bych na vás pár dotazů týkající se dvouměsíční výpovědní lhůty...Dotaz 1: Je možné přerušovaně být v pracovní neschopnosti po celou dobu 2.výpov.lhůty.? Dotaz 2: Pokud bych přešel k této variantě, jelikož mi jiná nezbývá, protože jsem pod silným tlakem zaměstnavatele, který mi nedává na výběr a ve své podstatě na mě udělal podraz, s tím že jsme se na něčem domluvili a on zneužil mé důvěry. Jelikož jsem si vědom že je to pouhopouhé slovíčkaření a nemám to na papíře, tak vás žádám o vaší pomoc...A teď k věci: může mi můj zaměstnavatel úmyslně-záměrně pozdržet mojí výplatu (v době mé neschopnosti) která je dána oficiálně 10. dnem každého kalendářního měsíce v roce? A jestli může jak se mohu bránit? Dotaz 3: Existuje prosím vás ještě paragraf 53 a případně za co se může a za co nesmí dát? Zaměstnavatel mi neustále hrozí a argumentuje paragrafem 53 i za úplné drobnosti..Dotaz 4: Smluvně je nám dána nějaká pracovní doba od-do ale realita je úplně jiná, zaměstnavatel nás nutí na nehorázné a nepředstavitelné přesčasy které si myslím že jsou v rozporu s naším zákonem, tímto bych těl na vás apelovat k jakým orgánům bych se přes všechny tyto zálež.mohl obrátit... více

Odpověď:

Pokud zaměstnavatel nedodržuje právní předpisy, např. ohledně přesčasů, je možné si stěžovat na nspektorát práce. Pokud jste nemocen a máte potvrzení od lékaře je samozřejmě možné být na nemocenské i v průběhu výpovědní lhůty.V době pracovní neschopnosti Vám není vyplácena mzda, ale dávka nemocenského pojištění, tzv. nemocenská.
§ 53 zákoníku práce upravuje situace, kdy zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď.
§ 49 upravuje ukončení pracovní poměru dohodou, nikoli výpovědí, dojde tak k ukončení pracovního poměru ke dni, na kterém jste se se zaměstnavatelem dohodli. Není zřejmé, co myslíte dvojím zněním, dohoda
se vyhotoví ve dvou výtiscích totožného znění, přičemž jednu si ponechá zaměstnanec a druhou zaměstnavatel.

Martina Štěpánková

mona | 23.10.2008 | výpověď ze zdravotních důvodů

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,pracuji jako prodavačka v papírnictví a jsem majitelkou průkazu ZTP.už od narození mám svalovou nemoc,kterou doktoři stále nemohou zařadit..od srpna jsem onemocněla ještě s játrama,byla jsem měsíc na neschopence a když jsem mohla zase nastoupit do práce,ozvali se mi doktoři z Prahy na odebrání svalové tkáně-biopsie..po tomto zákroku jsem musela být stále na neschopence,nemohla jsem vůbec chodit..po měsíci se mi ozvali kvůli výsledkům a já musela týden na to zpět do Prahy kvůli dalším testům.tam jsem měla jet v úterý ale protože moje šéfová potřebovala už nutně pomoc v práci,navrhla jsem jí že v pondělí bych už tedy mohla nastoupit ale že potřebuji v úterý k lékaři do Prahy.Natož ona na mě začala křičet a sprostě mě osočovat a že mě nikam nepustí...musela jsem jí tedy říct že se nedá nic dělat a nadále budu pokračovat v neschopnosti a budu nucena dát výpověď když mi nedovolí návštěvu která je pro mě velice důležitá..ona atˇsi jí klidně dám!!když se o tom dozvěděl pan docent Zeman okamžitě mi napsal papír že návštěva u něj byla bezpodmínečně nutná. více

Odpověď:

Pracovní poměr lze ukončit dohodou mezi Vámi a zaměstnavatelem, potom záleží na tom, jak se dohodnete, k jakému dni ukončíte pracovní poměr.
Nebo lze podle § 50 zákoníku práce ukončit pracovní poměr výpovědí, přičemž zaměstnankyně může dát výpověď z jakéhokoli důvodu či bez uvedení důvodu. Výpověď musí být písemná. Pokud ukončíte pracovní poměr výpovědí, běží dvouměsíční výpovědní lhůta. Pokud doručíte výpověď zaměstnavateli do konce října, začne běžet od 1. listopadu.

Martina Štěpánková

Moravcova | 23.10.2008 | materska a urad prace

Dobry den chtela bych vas poprosit o radu, jsem tri mesice na uradu prace vedena, predtim jsem rok a pul pracovala v jedne firme.Kdyz jsem tudiz veden ana uradu prace tak jsem otehotnela, kolik budu pobirat?a z ceho se mi to bude pocitat?kdyz ted jsem na uradu parce?dekuji

Odpověď:

Osoby vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání nemají nárok na příspěvek v mateřství, ale na rodičovský příspěvek, a to jeho pomalejší čerpání v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3 800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte.
Poskytování těchto dávek prochází změnami, pro informace je možné se také obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení či Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Martina Štěpánková

Sona | 23.10.2008 | výpověd

Dobrý den
Vrátila jsem se po nemoci do práce adostala jsem týž den výpověd.Není prý promě místo.Mám po skušební lhutě.Paní vedoucí mi řekla at jdu třeba marodit.CHce po mě at podepíšu dohodu a dá mi 1 měsíc odstupné .Co mám dělat.Děkuji za pomoc

Odpověď:

V případě výpovědi pro nadbytečnost máte nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Výpovědní doba činí dva měsíce a pokud pro Vás po tuto dobu zaměstnavatel nemá práci, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele, za kterou Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Nárok na odstupné výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku máte i v případě, že se se zaměstnavatelem dohodnete na ukončení pracovního poměru k určitému datu. Tato dohoda musí být písemná a doporučuji v dohodě výslovně uvést, že pracovní poměr končí pro nadbytečnost a máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

Martina Štěpánková

Kacenka | 23.10.2008 | Výtka

Dobrý den,
dostala jsem od zaměstnavatele 1.písemnou výtku dle ZP§52g ,v které je uvedeno,že soustavně lyknavě neplním pracovní postupy,které mi kolega údajně ústně sdělil.Zároveň jsem dostala také výtku za chybu na kterou jsem přišla sama a ihned opravila. Jde spíše o osobní spor s kolegou a touto výtkou mě chtějí potrestat.Na pracovní postupy,které mi vytýkají,že jsou špatné nebyl vydán žádný interní předpis apod.a ani jsem nebyla řádně zaškolená.
Práci dělám 4 roky a až nyní mi bylo vytknuto,že ji dělám špatně.
Prosím o radu,jak je možné se bránit, zda musím výtku podepsat a zda je výtka ze strany zaměstnavatele platná,když je podepsaná pouze vedoucím a ne zaměstnavatelem.Zároveň chci upozornit,že mi výtku předložili v den,kdy chyby které mi vytýkají a které jsem sama našla a opravila byly již napraveny - má výtka tedy ještě ve chvíli kdy jsou chyby napraveny nějaké opodstatnění.
Předem moc děkuji za radu.

Odpověď:

Proti výtce je možné se ohradit a sdělit písemně nadřízenému, že s výtkou nesouhlasíte a Vaše stanovisko odůvodnit. Nicméně právně relevantní by toto ohrazení bylo až v okamžiku, kdy by vůči Vám zaměstnavatel tuto výtku uplatnil v souvislosti s výpovědí, a té byste se případně bránila soudní cestou.
Pokud jde o platnost výtky, záleží na interních právních předpisech zaměstnavatele, jak má rozděleny jednotlivé pravomoci.

Martina Štěpánková

Janda | 22.10.2008 | Neplacené volno po RD

Synovi budou 31. 10. 2008 tři roky. Na základě jednání se zaměstnavatelem mi bylo sděleno, že pracovní místo pro mne v současné době nemá a chce ukončit pracovní poměr dohodou.Připustil však i možnost pozdějšího nástupu do zaměstnání ( duben 2009 ). Začátkem měsíce října jsem zaměstnavateli oznámila, že od 3. 11. nastoupím do zaměstnání a v případě, že pro mne nemá místo, žádám o neplacené volno do měsíce března 2009. Zaměstnavatel zatím nereagoval. Prosím o odpověď co mám dělat, pokud do 31. 10. 2008 zaměstnavatel neodpoví na moje oznámení. Mám jít 3. 11. 2008 do zaměstnání?

Odpověď:

V případě skončení rodičovské dovolené byste měla nastoupit zpět do práce, nedohodnete-li se se zaměstnavatelem jinak. Pokud pro Vás zaměstnavatel práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě nemá, vznikne výpovědní důvod a může Vám dát výpověď z organizačních důvodů. Pokud nemá zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci, kterou by Vám přiděloval, vznikne překážka v práci na straně zaměstnavatele, za kterou Vám přísluší náhrady mzdy ve výši 100% průměrného výdělku a dále máte nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Nárok na uvedené odstupné máte i v případě, že se se zaměstnavatelem dohodnete na ukončení pracovního poměru dohodou z organizačních důvodů. Je samozřejmě možné se se zaměstnavatelem dohodnout na neplaceném volnu a zůstat dále doma, přestože rodičovská dovolená končí dosažením 3 let věku dítěte, rodičovský příspěvek lze podbírat až do dosažení 4 let věku dítěte. Martina Štěpánková více

ZK | 22.10.2008 | hodnocení

V naší firmě je osobní hodnocení měnlivé každý měsíc na základě kvality práce a zda je odpracována celá doba/ dovolená atd/.Je možné zaměstnance, který se ,, hází marod"" vždy, když je na pracovišti nedostatek zaměstnanců a je neochotný zvládat kritické období potrestat nepřiznáním určité sumy osobního hodnocení?On se brání potvrzením od lékaře, že byl opravdu nemocný, ale ostatní za něho opakovaně zbytečně musí pracovat a natahovat směny, což vnáší do kolektivu nestabilitu a problémy.

Odpověď:

Osobní ohodnocení představuje nenárokovou složku mzdy, o jejím přiznání rozhoduje zaměstnavatel na základě pracovních výsledků za uplynulé období. Zaměstnanci, který byl nemocný, nemusí být proto osobní
ohodnocení přiznáno.
Zaměstnavatel by měl mít stanovena určitá pravidla, na základě kterých je zaměstnancům přiznáváno osobní ohodnocení a jeho výše. Zaměstnavatel nesmí zaměstnance při rozhodování o výši osobního ohodnocení
diskriminovat, tedy znevýhodňovat na základě pohlaví, rasy, věku, apod.

Martina Štěpánková

Viera | 22.10.2008 | manželé na pracovišti?

přeji dobrý den
Manželův šéf mi při dotazu na možnost zaměstnání- v čase, kdy se na pracovišti rýsovalo volné místo) odpověděl, že si nepřeje mít na pracovišti manželský pár. Oba máme úplně stejné vzdělání a zkušenosti s tím rozdílem, že já pracuji jako OSVČ na živnostenský list. Mnohokrát spolupracuji právě s tímhle pracovištěm na stejných projektech jako manžel, s tím rozdílem, že jde o smlouvy dočasné v trvání několika měsíců a ne o trvalý pracovní poměr. Pracovní poměr by mi lépe vyhovoval i po finanční stránce. Má zaměstnavatel právo odmítnout mě jen proto, že jsem manželka jednoho ze zaměstnanců?
Děkuji za odpověď Viera

Odpověď:

Zaměstnavatel by Vás neměl odmítat jen proto, že jste manželka jednoho se zaměstnanců. Vypíše-li zaměstnavatel na pracovní místo výběrové řízení, tak máte právo se do něj přihlásit. Zákon nestanoví žádné
omezení pro to, aby na pracovišti pracoval manželský pár.

Martina Štěpánková

Eva | 21.10.2008 | dlouhodobý zástup

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jestli zaměstnanci náleží odměna za dlouhodobý zástup kolegy. Kolega na stejné pozici odešel před 7 týdny, náhradu za něj nenašli a tak jeho práci přesunuli na mě. Zatím stále tvrdí, že hledají náhradu. Proto mne zajímá, jestli mi za zástup může náležet nějaká odměna navíc, předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Pokud za kolegu vykonáváte práci, která je předmětem Vaší pracovní náplně, může zaměstnavatel zohlednit toto v osobním ohodnocení.
Pokud by se jednalo o práci, která není součástí Vaší pracovní náplně potom, by Vám měl zaměstnavatel za práci za kolegu odměnu poskytnout. Nicméně přidělení takové práce by vyžadovalo dodatek k Vaší pracovní
náplni.

Martina Štěpánková

Kristlová | 21.10.2008 | Výpověď

Dobrý den,chtěla bych se zeptat před měsícem jsem podala výpověď u zaměstnavatele.Nyní jsem jí písemně stáhla zpět, jelikož jsem ve druhém měsíci těhotenství.Zaměstnavatel mi řekl, že ji nepřijímá a že trvá na výpovědi.Mohu se nějak bránit nebo mi nezbývá nic jiného než odejít?

Odpověď:

Zaměstnavatel není povinen Vaší žádosti o stažení výpovědi vyhovět.
Zákoník práce zakazuje zaměstnavateli dát výpověď těhotné ženě, avšak zaměstnavatel nemusí vyhovět žádosti o stažení výpovědi, kterou dala sama těhotná žena.

Martina Štěpánková

Pavla | 20.10.2008 | Mateřská dovolená

Dobrý den,v únoru 2008 jsem nastoupila do zamestnani a zjistila, že jsem těhotná,pracovala jsem 3měsíce a pak nastoupila na nemocenskou kterou jsem ukončila když jsem nastoupila na mateřskou,mám od firmy nárok na mateřskou nebo ne?do minulého měsíce mi chodili od firmy peníze a tento měsíc mi přišlo jen 2700,-kč nevim zde je to doplatek nemocenské nebo to je nějaká částka mateřské.moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nárok na peněžitý příspěvek v mateřství vznikne, pokud je splněno několik podmínek, což nelze z Vašeho dotazu zjistit. Peněžitá pomoc náleží, jestliže trvá účast na nemocenském pojištění v den nástupu na mateřskou dovolenou a je splněna podmínka tzv. čekací doby, tj. účast v posledních 2 letech před porodem alespoň po dobu 270 dnů nemocenského pojištění.
Podrobnosti lze nalézt na http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708/_s.155/8713ks=1242&POSTUP_ID=524&PRVEK_ID=377
Pokud jde o peníze zaslané Vám zaměstnavatelem, doporučuji se obrátit na příslušné oddělení Vašeho zaměstnavatele a zjistit přímo od něj, o jaké peníze se jedná.

Martina Štěpánková

Hana | 20.10.2008 | Výpověď po RD a odstupné

Dobrý den,před MD a RD jsem pracovala jako referent nákupu, v současnosti mám povolené po RD neplacené volno. Místo ve stejné pozici je obsazené. Pokud mi nabídnou místo na jiné pozici a já to nepřijmu, mám nárok na výpověď pro nadbytečnost a odstupné? A v jaké výši by mělo odstupné být, ve výši platu, který jsem měla před odchodem na MD? Měla by být nově nabízená pozice adekvátní té předchozí a mému vzdělání, nebo mi zaměstnavatel může nabídnout cokoliv, třeba i pozici nižší? Předem děkuji.

Odpověď:

Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám přidělit práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě. Zaměstnavatel Vám tak po návratu z rodičovské dovolené nemůže nabídnout jakoukoli práci a Vy nejste povinna jakoukoli práci přijmout, ale pouze práci, která odpovídá Vaší pracovní smlouvě. Pokud zaměstnavatel takovou práci nemá, může Vám dát výpověď pro nadbytečnost, v takovém případě poběží dvouměsíční výpovědní lhůta, za níž Vám náleží průměrná mzda a dále máte nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.

Martina Štěpánková

« | 1 | .. | 168 | 169 | 170 | 171 | 172 | .. | 237 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect