Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

majkl | 25.9.2008 | nárok na odstupné

Dobrý den, chtěla bych se informovat, zda budu mít nárok na odstupné, když po roční pracovní neschopnosti předpokládám, že dostanu od zaměstnavatele výpověď. 27/12 2008 je to rok od nástupu na nemocenskou. S pozdravem děkuji za brzkou odpověď. Majkl

Odpověď:

Nárok na odstupné vzniká pouze v případě, že je dána výpověď z důvodů uvedených v zákoníku práce, se kterými zákon nárok na vznik odstupného spojuje. Proto nelze dopředu předjímat, zda vám nárok na odstupné vznikne či nikoliv.

Ivana Spoustová

Lambáda | 23.9.2008 | Alimenty

Dobrý den,
sice nevím, zda se tento problém týká právě Vaší problematiky, ale už jsem celkem zoufalá a nevím na koho se obrátit. Je mi 21 let a studuju VOŠ,k tomu trpím Crohnovou chorobou a s mým otcem jsme se již před rozvodem s mojí mamkou dohodly na alimentech ve výší 1500Kč,což bylo dohodnuto mimosoudně, otec až do února tohoto roku platit vesměs řádně, ale od února platí se spožděním nebo vůbec, vymlouvá se, že je na nemocenské a že on může dát celou situaci k soudu, kde mu vyměří mnohem menší alimenty. Chci se proto zeptat, kam se mám obrátit, abych otce k soudu vyhnala já, je mi jedno kolik mi soud nakonec vyměří, ale už s ním chci mít jednou provždy vše vyřešené a hlavně jak mám sepsat případné trestní oznámení?Děkuji a promiňte, jestli je můj dotaz mimo..

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do právního rámce naší poradny - diskriminace na pracovním trhu.
Vzhledem k platné právní úpravě, kdy rodiče jsou povinni přispívat na výživu svých dětí do doby, než jsou schopny se samy živit a zletilé děti se musí svých nároků domáhat samy, doporučujeme obrátit se přímo na advokátní poradnu, která se zabývá rodinným právem.
V případě, že máte zájem o konzultaci ve specializované právní poradně, můžete si vyžádat kontakt na e-mailu office@genderstudies.cz.

Ivana Spoustová

Veronika | 23.9.2008 | upozorněni na výpověď nebonapomenutí?

dobrý den,pracuji na ZŠ jako školnice.Svoje povinnosti neplním vždy v čas, někdy mě zaměstnavatel musí upomínat.Byla provedena kontrola skladu čisticích prostředků a vělká část jich chybí, protože jsem některé věci nakupovala fiktivně (v dodacím listě je psáno něco jiného, než bylo koupeno).Může mi ředitel školy dát okamžitou výpověď za hrubé porušení pracovní kázně? Nebo mě jen může napomenout a upozornit mě na možnost výpovědi? Děkuji.

Odpověď:

Zaměstnavatel má dvojí možnost. Pravděpodobně některá vaše pochybení mohou být hodnocena i jako hrubé porušení pracovní kázně, pro které lze zrušit pracovní poměr okamžitě, jiná pak až po té, co vám je zaměstnavatel vytkne, poskytne vám lhůtu pro jejich odstranění, ale z vaší strany dojde k opakovanému porušování pracovních povinností. V této souvislosti si vás dovoluji upozornit, že zaměstnavatel má vůči vám i nárok na náhradu škody, kterou mu neplněním pracovních povinností způsobíte.

Ivana Spoustová

moni | 23.9.2008 | výpověď

JSEM NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ A ZAMĚSTNAVATEL MI CHCE DÁT VÝPOVĚĎ. PRACOVNÍ DOBU MÁ NA NEURČITO. DĚKUJI MONI

Odpověď:

Zaměstnavatel vám může dát výpověď jen z důvodů uvedených v ustanoveních § 52a) b) a § 54 odst. 3 zákoníku práce, tedy jen pokud se ruší zaměstnavatel nebo jeho část nebo pokud se přemísťuje zaměstnavatel nebo jeho část.

Ivana Spoustová

Petr | 23.9.2008 | Výpověď s dohodou

Dobrý den

Chtěl bych se zeptat jestli můžu rozvázat pracovní poměr dohodou k určitému dni, když týden přede mnou ji takto rozvázal můj kolega v podstatě pod nátlakem..Jak se správně domluvit jestli to tedy jde? Dále pak jaká je ochranná lhůta, jestli tedy nějaká je, jak po dohodě tak i po rozvázání s dvouměsíční výpov. lhůtou a jestli se může zaměstnanec (dvouměsíční) výpovědi marodit..A naposledy jestli je možné hledat na zaměstnancích stále nějaké chyby (stálé kontroly zavánějící pomalu šikanou) a brát jim osobní ohodnocení na dobu neurčitou na základě nějakých vytýkacích protokolů..Co je to vůbec ten vytýkací protokol je možné ho vůbec zaměstnanci dát při nějakém porušení pracovní nebo ústrojové kázně a posléze ho třeba na jejím základě propustit..Děkuji pěkně za odpověď.

Odpověď:

K vašim dotazům :
rozvázání pracovního poměru dohodou předpokládá, že se jedná o shodný projev vůle jak zaměstnance tak zaměstnavatele pracovní poměr ukončit. Rozhodně by tedy neměla být podepisována pod nátlakem, naopak, je projevem vůle svobodné.
Pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby či ke dni, který bude v dohodě sjednán; zaměstnanec v té době může být pochopitelně v pracovní neschopnosti. Ochranná doba se vztahuje na výpověď ze strany zaměstnavatele - je-li zaměstnanec uznán neschopným práce, pak mu nemůže být výpověď řádně doručena.
Zaměstnavatel má právo, svým způsobem i povinnost kontrolovat činnost svých zaměstnanců, avšak takovým způsobem, aby nebyla narušena jejich důstojnost. Pokud by se jednalo o šikanózní výkon takového práva, pak je naším právním řádem zakázán.

Ivana Spoustová

Jitka | 23.9.2008 | neplacené volno

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda si pracovník může brát každé úterý v měsíci neplacené volno (v případě, že s tím zaměstnavatel souhlasí.)Jedná se o dlouhodobou záležitost. (zhruba 1 rok). Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Samozřejmě může. Rozhodnutí o poskytování neplaceného volna je plně v kompetenci zaměstnavatele.

Ivana Spoustová

dagmar | 22.9.2008 | nárok na dovolenou

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené (dále MD), která mi končí 22.10.2008. Po skončení MD bych si chtěla před nástupem na rodičovskou dovolenou vyčerpat dovolenou. Požádala jsem tedy účetní, aby mi sdělila, na kolik dnů dovolené budu mít ke dni ukončení MD nárok. Bylo mi sděleno: „ke dni nástupu na MD (10.4.2008) je to 13 dnů dovolené, za dobu čerpání MD firma dovolenou neposkytuje“. V zákoníku práce v §216 odst. 3 jsem našla: „doba čerpání MD ... se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce“. Mám tedy nárok na dovolenou i za dobu co jsem na MD nebo ne? Pokud bych na ni nárok měla a zaměstnavatel mi ji nechtěl dát, co mám dělat? Děkuji.

Odpověď:

Ustanovení § 216 je kogentní, to znamená, že se od něj zaměstnavtel nemůže odchýlit. Zároveň je povinen umožnit vám řerpat dovolenou tak, aby bezprostředně navazovla na mateřskou dovolenou.
Pokud by vám zaměstnavtel nechtěl vyhovět, můžete se obrátit na místně příslušný inspektorát práce, který by celou záležitost prověřil.

Ivana Spoustová

Zahumenska Lenka | 22.9.2008 | platova trida

Dobry den,chtela bych se vas zeptat na problem ohledne uznani platove tridy.Splnuji vsechny pozadavky k priznani platove tridy,ale vedeni skoly mi ji nechce dat.pracuji jako vychovatelka a od mych kolegyn z jinych skol vim,ze maji plat.tridu 9.ja mam stale pouze 8.Nekolikrat jsem se byla ptat p.red. a ten mi vzdy odpovi,ze na pracovisti ma narok na 9 plat. tridu pouze vedouci vychovatelka,ma pravdu?Dekuji za odpoved

Odpověď:

Tento dotaz přesahuje rámec naší právní poradny. Doporučuji si prověřit platové tarify pro pracovníky ve školství a pokud nebudete se stanoviskem souhlasit, obraťte se stížností na příslušný nadřízený školský orgán.

Ivana Spoustová

Richard | 21.9.2008 | Propustka

Dobrý den.Kolik hodin má zaměstnaec nárok na návštěvu lékaře na jednu propustku?

Děkuju Richard

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost v případě, že :
a) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
b) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnavatel zvolil
c) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
d) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout
e) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou, při splnění výše uvedeného, přísluší náhrada mzdy.
Nelze tedy určit počet hodin obecně, záleží vždy na konkrétním případě.

Ivana Spoustová

Nina | 21.9.2008 | Výpověď na MD

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Jsem na mateřské dovolené a zaměstnavatel chce, abych s nim uzavřela dohodu o ukončení pracovního poměru. Jsem totiž posledním zaměstnaancem této firmy- Všichni zaměstnanci již byli převedeni do jiné firmy (majitelé jsou stejní lidé). Když jsem projevila zájem být také převedena, sdělili mi, že jako matka na mateřské dovolené nemůžu uzavřít novou pracovní smlouvu. Prosím poradte, je nějaký jiný způsob přechodu ze staré smlouvy na novou? Co se může stát když odmítnu podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru?
Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

K podepsání dohody vás zaměstnavatel nemůže nutit - dohoda je projevem svobodné vůle obou stran. Novou pracovní smlouvu podepsat můžete, tím však zanikají veškeré vaše nároky ze smlouvy původní.
Pokud nedojde k uzavření dohody a zaměstnavatel s vámi bude chtít pracovní poměr ukončit výpovědí, pak může jen ze zákonem vymezených důvodů, které umožňují dát výpověď zaměstnankyni na mateřské dovolené. V těchto případech by vám však vznikl nárok na odstupné.

Ivana Spoustová

Suzi | 19.9.2008 | Odstupné

Prosím Vás,mám zdravotní problém se kterým nemůžu pracovat v původním zaměstnáním.Zaměstnavatel mě nechce dát výpověď.Když si požádám sama o výpověď ze zdravotních důvodů,mám nárok na odstupné.Děkuji

Odpověď:

Pokud dáte výpověď ze zdravotních důvodů vy, nárok na odstupné nemáte.

Ivana Spoustová

dada | 17.9.2008 | prodložení pracovní smlouvi

kolikrát se muže zaměsnavatel,prodloužit pracovní smlouva

Odpověď:

Podle ustanovení § 39 zákoníku práce je možné sjednat trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky celkem na dobu nejvýše dvou let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba alespoň 6 měsíců, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž účastníky se nepřihlíží.

Ivana Spoustová

17.9.2008 | NEMOCENSKA

JAK SE PLATI PARAGRAF NA DITE A NEMOCENSKA

Odpověď:

Tzv. paragraf na dítě – podpora při ošetřování člena rodiny a nemocenská jsou vypláceny osobám, které splnily podmínky pro jejich vyplácení. Doba, po kterou jsou vpláceny je považována za důležitou osobní překážku v práci, o kterou vzniká nárok na náhradu mzdy. Pro konkrétní výpočet se obraťte na případnou mzdovou účetní či odbor sociálního zabezpečení – tento dotaz překračuje rámec naší právní poradny, kterou je diskriminace na pracovním trhu.

Ivana Spoustová

Lucy | 17.9.2008 | Jak a kdy ukončit mateřskou

Dobrý den.Chci svoje dítě dát od Listopadu do školky a najít si práci.Jenže vůbec nevím jak na to Jestli nejdříve do školky pak do místá kde chci pracovat no a nakonec ukončit mateřskou.Školku mám zařízenou na celý den.A jaký k tomu budu potřebovat formuláře atd.... Moc děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz nespadá do oblasti rámce naší právní poradny, neboť neobsahuje žádný konkrétní právní dotaz.
Proto si dovolujeme pouze upřesnit, že s ohledem na věk dítěte čerpáte rodičovskou nikoliv mateřskou dovolenou, kterou jste oprávněna čerpat do tří let věku dítěte. Do čtyř let věku dítěte pak můžete pobírat rodičovský příspěvek.
Je jen na Vás, zda budete nejdřív hledat místo či umístíte dítě do školky, či zda se budete o zaměstnání ucházet později.

Ivana Spoustová

Katka | 17.9.2008 | pokračování v RD

Dobrý den, jsem na RD se synem (2,4 roků) a znovu jsem otěhotněla (13 týdnů).Měla jsem pracovní poměr na dobu určitou který skončil 31.12.2005. Byla jsem na nemocenské a MD mi platil podnik. Mám nárok znovu na mateřskou od podniku nebo budu pokračovat v rodičovské dovolené? Děkuji za pomoc

Odpověď:

S ohledem na povinnost podniku týkající se pouze mateřské dovolené nikoliv rodičovské nemá již další závazek vůči vám. Veškeré státní dávky se pak posuzují podle nejmladšího dítěte v rodině - viz tzv. třírychlostní rodičovská dovolená či rodičovský příspěvek.
Vzhledem k tomu, že tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, doporučuji kontaktovat občanskou poradnu či přímo příslušný sociální odbor.

Ivana Spoustová

Marcy | 16.9.2008 | dovolená

Dobrý den,mám dotaz ohledně dovolené.Pracuji na základní škole jako uklízečka.A potřebovala bych v měsíci říjnu alespon 3 dny dovolené z rodinných důvodů.Jenže pan ředitel mi nechce během školního roku žádnou dovolenou dát.Máme si dovolenou vyčerpat o velkých prázdninách a během vánoc jinak nemáme nárok na dovolenou během roku.Prosím poradte mi zda můžu žádat o dovolenou i během roku.Děkuji za odpověd

Odpověď:

Podle ustanovení § 217 zákoníku práce stanoví dobu čerpání zaměstnavatel; mimo jiné je povinen přihlížet nejen ke svým provozním důvodům, ale i k oprávněným zájmům zaměstnance.
Doporučuji proto - a s odkazem na toto ustanovení - zaměstnavatele znovu požádat, pro všechny případy písemnou formou.

Ivana Spoustová

Kateřina Hamrová | 16.9.2008 | právní zastupování

Dobrý den,
ráda bych podala trestní oznámení na svého bývalého nadřízeného, z důvodu sexuálního obtěžování. Situace se zdá o něco komplikovanější z hlediska mediálního propírání celé kauzy. V kostece - byla jsem odejita z rádia Frekvence 1, pravé důvody (sexuální obtěžování, následná šikana) jsou logicky oficiálně odmítány a vše je shazováno do roviny touhy mého mediálního zviditelňování. Řada českých novinářů a vydavatelů především se obává velkého inzerenta, kterým můj bývalý zaměstnavatel - rádio Frekvence 1 - je, takže celou věc shazují do roviny mého "mstění se" a křivého osočování. Jsem přesvědčená, že jde o natolik závažnou věc, která by se neměla promíjet, že jsem rozhodnutá jít do případnéo soudního sporu. Hledám jen adekvátní a v této oblasti kompetentní právní pomoc (zastoupení). Děkuji za zprávu. Zdravím srdečně. K.H.

Odpověď:

Tento problém je natolik komplexní, že jej nelze vyřešit na základě stručného popisu prostřednictvím on-line právní poradny.
Budeme vás kontaktovat s nabídkou osobní schůzky, která umožní posoudit všechny okolnosti vaší situace a může být základem pro podniknutí dalších kroků.

Helena Skálová

Jana | 15.9.2008 | Poskytování stravenek

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o následující radu: Zaměstnavatel všem zaměstnancům bez rozdílu až donedávna poskytoval stravenky v hodnotě 85,- Kč/den. Nyní dal kolega výpověď a zaměstnavatel se na základě toho rozhodl, že stavenky mu již nebudou po dobu výpovědní doby vydávány. Stejně se rozhodl u nového zaměstnance,kterého zaměstnal - po dobu zkušební doby mu žádné stravenky nebudou poskytovány. Nikdo ze zaměstnanců nebyl nikdy seznámen s nějakým vnitřním předpisem, kde by tato pravidla byla zakotvena, takže se domníváme, že se jedná o zamětnavatelovu svévoli. Je jeho postup správný? Pokud ne, existuje nějaká možnost domoci se svého nároku,neakceptuje-li jej zaměstnavatel "dobrovolně"?Děkuji Vám za odpověď. Jana

Odpověď:

Domnívám se, že zaměstnavatel nemůže v daném případě činit výjimky mezi pracovníky, jimž běží výpovědní doba či pracovníky, kteří jsou ve zkušební době a ostatními zaměstnanci. Zaměstnavatel je totiž povinen zaměstnance odměňovat v zásadě rovným způsobem , přičemž i stravenky jsou formou odměny resp. benefitu , který zaměstnavatel posyktuje. V daném případě by se pak, dle mého názoru, jednalo o nerovné odměňování, které náš právní řád nepřipouští.

Ivana Spoustová

Kamča | 15.9.2008 | Klozavá pracovní doba

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co obnáší klouzavá pracovní doba? Jakou dobu mám být na pracovišti si určí zaměstnavatel? Díky za odpověď

Odpověď:

Jedná se o tzv. pružné rozvržení pracovní doby (viz ustanovení § 85 odst.4 zákoníku práce).
Při pružném rozvržení pracovní doby si zaměstnanec sám volí začátek, popřípadě i konec pracovní doby v jednotlivých dnech v rámci časových úseků stanovených zaměstnavatelem ("volitelná pracovní doba"). Mezi dva úseky volitelné pracovní doby je vložen časový úsek, v němž je zaměstnanec povinen být na pracovišti ("základní pracovní doba").
Ve skutečnosti jste tedy povinna být v určitém časovém úseku na pracovišti a zbytek můžete určovat volně dle svých časových možností, samozřejmě v souladu se zájmy či podmínkami zaměstnavatele.

Ivana Spoustová

manlou | 13.9.2008 | nemocenská

dobry den,jsem na neschopence,ale zamestnavatel chce,abych nastoupila do zamestnani,na kontrolu mam jit az za 14 dni.Jde v dobe neschopnosti chodit do prace,nebo ji musim ukoncit.Dekuji za odpoved.Veronika

Odpověď:

Pokud lékař rozhodl, že ze zdravotních důvodů nemůžete svou právi vykonávat a vystavil vám poukaz práce neschopného pojištěnce, pak je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost respektovat a nemůže vás nutit ani nastoupit do práce ani pracovní neschopnost ukončit.

Ivana Spoustová

« | 1 | .. | 171 | 172 | 173 | 174 | 175 | .. | 237 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect