Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda-li mám nárok na dorovnání peněžité pomoci v mateřství a následovné rodičovské od německých úřadů až do výše tamních příspěvků, když manžel v Německu pracuje. Před nástupem na mateřskou jsem pracovala v ČR a pracovní poměr zůstal zachován. Celá rodina žije trvale bytem v ČR.Kde se případně o doplatky žádá a co je k tomu zapotřebí. Děkuji
Odpověď:
Peněžitá pomoc v mateřství je dávkou podle českého zákona o nemocenském pojištění a její výše se odvozuje od výše příjmu. Naopak rodičovský příspěvek je dávkou podle zákona o státní sociální podpoře a jeho celková výše je přesně dána. Vzhledem k tomu, že zde pracujete a trvale žijete, tak pobíráte dávky podle českého systému sociálního zabezpečení.
Dobry den,
chtel jsem se optat zda-li jsou nejake omezeni pro prideleni materske dovolene pro mou pritelkyni, ktera je Francouzska a pracuje v České republice jako zaměstnanec.
predem dekuji
Odpověď:
Pokud je Vaše přítelkyně v České republice zaměstnána, potom je účastna
na nemocenském pojištění a splní-li zákonné podmínky bude mít nárok na
peněžitou pomoc v mateřství.
Podmínkou je trvání pracovního poměru v době nástupu na mateřskou
dovolenou (obvykle 6 týdnů před plánovaným porodem) nebo trvání ochranné
lhůty, která činí 180 dní od skončení zaměstnání.
Druhou podmínkou je účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu
270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou
dovolenou.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
ráda bych Vás požádala o nějaký seznam novodobější či kvalitní literatury, příp. i odkazy na internet, zabývající se touto problematikou - diskriminace z důvodu věku a pohlaví.
Předem velmi děkuji a přeji příjemné prožití svátků,
Irena
Odpověď:
Dobrý den,
doporučila bych vám odkaz na stránky Gender Studies, na naše publikace a jiné výstupy (http://www.genderstudies.cz/publikace/) a dále stránky http://www.ageismus.cz/ a Poradnu pro občanství http://www.poradna-prava.cz/.
Dobrý den. Obracím se na Vás s žádostí o radu. Nyní jsem na mateřské dovolené, od 1.ledna přecházím na rodičovskou dovolenou na 3 roky. Před nástupem na mateřskou jsem pracovala v jedné firmě jako prodavačka se smlouvou na neurčito. Firma v téhle době zavřela všechny svoje provozovny a přešla jen na internetový prodej. Dozvěděla jsem se ale, že výpověď mi dána nebude. Je toto správný postup? Místo výkonu práce, které mám ve smlouvě už neexistuje. Mám tedy trvat na výpovědi a odstupném? Děkuji za informaci a přeji hezké vánoce a šťastný nový rok 2012
Odpověď:
Vzhledem k tomu, že jste na rodičovské dovolené, zaměstnavatel pravděpodobně Vaší situaci neřeší. Po návratu z Vaší rodičovské dovolené bude muset změnu řešit, neboť Vy budete mít právo nastoupit na místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě. Potom se zaměstnavatel s Vámi bude muset buď domluvit na změně pracovní smlouvy, s čímž Vy nejste povinna souhlasit, nebo Vám dát výpověď z tzv. organizačních důvodů, přičemž budete mít nárok na odstupné.
Dobrý den,
synovi bude 27.12. 6let. od 1.1.2012 jsem nezaměstnaná.
Jelikož nemáme zajištěné s manželem hlídání v případě synovi nemoci. Rozhodli jsme se, že zůstanu doma jako pečující matka o dítě. Syn navštěvuje mateřskou školku - předškolák - může docházet celý den? jaké pojištění
- zdravotní, sociální si mám platit? -musím se nahlásit na nějaký úřad? Děkuji a přeji příjemné Vánoce
Odpověď:
Podle §7 odst. 1 písm. l) zákona o veřejném zdravotním pojištění platí stát za pojištěnce zdravotní pojištění, pokud pečuje osobně celodenně a řádně alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka péče se podle tohoto ustanovení považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy.
Váš syn tedy může navštěvovat školku maximálně 4 hodiny denně, pak za Vás zdravotní pojištění bude hradit stát.
Až váš syn dosáhne věku 7 let, pokud nenastoupíte do záměstnání nebo se neevidujete na úřadě práce, si budete muset hradit zdravotní pojištění sama.
Skutečnost, že nyní pečujete o dítě mladší 7 let, musíte nahlásit své pojišťovně.
Na úřad práce nejste povinna se hlásit, pokud nechcete zprostředkovat zaměstnání.
Martina Štěpánková více
Mám podezření na sexuální harašení vychovatele na dívčím intru, jak postupovat?
Odpověď:
Pokud máte takovéto podezření, měla byste jej ohlásit vedení internátu, které by se mělo vecí následně zabývat.
Martina Štěpánková
Dobry den, vcera v noci se udelalo me tehotne manzelce (7 mesic) nevolno(bolesti bricha), rano v 5:30 me pozadala, abych ji radeji odvezl k jejimu lekari zhruba 70 km na kontrolu a vysetreni,protoze by to sama nezvladla.Ten nas poslal k dalsimu vysetreni do nemocnice s tim at prinesu propustku, ze mi ji potvrdi.Po zhruba 3-4 hodinach stravenych v cekarnach mi sdelili, ze si tam manzelku radeji nechaji na pozorovani.Tento den jsem jiz nesel do prace,protoze bych prijel akorat na konec smeny 14:00.Zamestnavatel mi dnes den pote odmita vydat propustku, ci proplatit zpetne tento den.Pokud manzelku propusti dopoledne v me pracovni dobe, budu muset pro ni opet dojet.Budu mit na tuto cestu narok na propustku? Ma na toto zamestnavatel pravo?Muzu se pripadne nejak branit?A jak to tedy spravne podle zakona ma byt? Diky za odpoved
Odpověď:
Popisovanou situaci upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Podle tohoto nařízení náleží zaměstnanci při doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Pokud jde o doprovod manžela, náleží zaměstnanci také náhrada mzdy nebo platu.
Zaměstnavatel je tedy povinen Vám den, kdy jste manželku k lékaři doprovázel proplatit, stejně tak doprovod od lékaře (z nemocnice). Nařízení sice omezuje nárok na volno na jeden den, tedy v kuse, nicméně neomezuje počet techto dnů.
Martina Štěpánková
Zamestnavatel pozaduje po navratu z rod.dovolene neoficialni mesicni zkusebni lhutu,aby zjistil,zda nam opetovna spoluprace vyhovuje. Ma na to narok?
Odpověď:
Po návratu z rodičovské dovolené k témuž zaměstnavateli po Vás zaměstnavatel novou zkušební lhůtu požadovat nemůže, zkušební dobu lze sjednat pouze při nástupu do zaměstnání.
Pro zaměstnavatele by to mohl být velmi snadný způsob, jak s Vámi ukončit pracovní poměr, neboť ve zkušební době s Vámi může ukončit pracovní poměr kdykoli a bez uvedení důvodu, nemusel by Vám tak dávat ani výpověď, kde běží dvouměsíční výpovědní lhůta, ani odstupné.
Martina Štěpánková
Péčuji o dítě do 7 let,jsem doma a tuto skutečnost jsem nahlásila na zdravotní pojištovně,na doporučení prac.úřadu.Zajímalo by mě,zda může moje dcera navštěvovat jako předškolák alespon částečně školku? Nebo jestli se musím na poj.odhlásit a přehlásit se na prac.úřad aby mohla jít dcera v září do školky?bydlíme na vsi a práce tu není děkuji za odpověd s pozdravem sv.Kryšpína
Odpověď:
Podle §7 odst. 1 písm. l) zákona o veřejném zdravotním pojištění platí stát za pojištěnce zdravotní pojištění, pokud pečuje osobně celodenně a řádně alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka péče se podle tohoto ustanovení považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy. Vaše dcera tedy může navštěvovat školku maximálně 4 hodiny denně, pak za Vás zdravotní pojištění bude hradit stát.
Dobrý den,
Jsem zaměstnán ve stálém pracovním poměru na dobu určitou. S přítelkyní máme dvou měsíční dceru se kterou musíme jezdit 2x týdně do 50Km vzdálené nemocnice. Mám jako otec nárok na proplacení dne od zaměstnavatele když je přítelkyně na mateřské dovolené?
Odpověď:
Nárok na pracovní volno upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle tohoto nařízení musí zaměstnavatel poskytnout pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu i k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Podmínkou je, že doprovod je nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Volno se obvykle poskytuje pouze jednomu rodinnému příslušníkovi, cestu by proto měla absolvovat přítelkyně s dítětem sama. To, že cestování do nemocnice společně s Vámi by jí usnadnilo cestu, není podle převažující teorie důvodem pro poskytnutí volna. Jednoznačný názor na tuto otázku však není a soudní judikatura je v tomto nedostatečná a nelze odhadnout, jak by případný spor se zaměstnavatelem o poskytování volna dopadl.
Nařízení vlády č. 590/2006 Sb.
Doprovod
více
Dobrý den,
může si zaměstnavatel stanovit čas na návštěvu lékaře, který zaměstnanci proplatí? Tedy např. stanoví 4 hodiny jako dobu "nezbytně nutnou k návštěvě lékaře" a další čas pak zaměstnanec musí čerpat jako dovolenou, případně napracovat? Pokud ne, jak se lze proti tomu bránit? Děkuji.
Odpověď:
Nárok na pracovní volno upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle tohoto nařízení musí zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu, a to na nezbytně nutnou dobu, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu a pokud vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (nejbližší zdravotnické zařízení). více
Dobrý den,
prosím mohla bych od Vás dostat radu, co dále očekávat a jak postupovat v změstnání:
Dostala jsem písemné napomenutí a upozornění na možnost výpovědi za to, že jsem odešla ve fixní pracovní době k lékaři, aniž by o tom můj nadřízený věděl. Jelikož se jednalo o pooperační rehabilitaci, odcházela jsem k lékaři každý druhý den po dobu měsíce a půl. Můj nadřízený o tom věděl a vědomě lhal, když se ho hlavní manažerka ptala, zda o tom ví či ne. Bohužel je to slovo proti slovu, protože to nikde nebylo napsáno, ani jsem mailem neoznamovala, že odcházím. Evidentně si na mě hledají něco, za co by mě mohli vyhodit bez nároku na odstupné.
Prosím o radu, jak to teď bude. Známý právník mi řekl, že by se mi muselo dostat ještě dalších dvou napomenutí, aby mohlo dojít k výpovědi. Jenže ty napomenutí už nemusí být písemnou formou. Jak to tedy probíhá a musí se týkat stejné věci, za kterou jsem dostala to písemné? Dále, písemné napomenutí by mělo mít platnost "pouze" půl roku, poté se ruší a muselo by přijít další?
Doufám, že je můj dotaz srozumitelný a předem mockrát děkuji za odpověď a rady.
S pozdravem více
Odpověď:
Zákoník práce nestanoví žádný postup jak se takové výtce bránit. Zákoník práce pouze v § 52 písm. g) stanoví: "pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi,"
Z uvedeného vyplývá, že stačí pouze jedno písemné upozornění a následně již může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď. Pokud půlroční doba uplyne, musí znova zaměstnavatel zaměstnance písemně upozornit a teprve pak mu může dát výpověď. více
Dobrý den, prosím o radu. 1.1.2012 se má vrátit z rodičovské dovolené po třech letech naše zaměstnankyně (kuchařka škloní jídelny). Na její místo jsme přijali kuchařku na dobu určitou, která se velmi osvědčila, na rozdíl od původní zaměstnankyně, se kterou byly neustále problémy (špatný výkon práce, spory s kolegyněmi apod.). Vím, že má na svoje pracovní místo nárok, ale s novou kuchařkou jsme opravdu velmi spokojeni a i jí mrzí, že musí místo opustit a při představě, že zase nastanou s původní zaměstnankyní problémy, navíc bude určitě stále s dítětem doma, protože pro ni není místo v MŠ a nemá stálé hlídání, jsme všichni zoufalí. Ona se samozřejmě vrátit chce, protože bydlí hned vedle MŠ a jiné místo nemá. Mohu s ní, jako zaměstnavatel, sjednat novou zkušební dobu, nebo ji přijmout na dobu určitou? Vím, že to maminky po mateřské dovolené nemají s hledáním zaměstnání jednoduché, a je mi trapné napsat, že se jí chceme zbavit, ale jsme Mateřská škola, zřízemá MČ, a po jejím odchodu ma MD máme konečně opravdu dobrý kolektiv, který se s jejím návratem určitě rozpadne. Jak mám postupovat, abych se nedostala do rozporu se zákonem? Děkuji za odpověď. více
Odpověď:
S matkou vracející se po mateřské dovolené nelze sjednat novou zkušební dobu, a ani změnit pracovní poměr z doby neurčité na dobu určitou. Tato změna by byla možná jen se souhlasem zaměstnankyně, neboť by se jednalo o změnu pracovní smlouvy.
Pracovní poměr lze ukončit jen způsobem stanoveným zákoníkem práce.
Pokud jste se zaměstnankyní dlouhodobě nespokojeni, neboť si špatně plní své pracovní povinnosti, je možné jí dát výpověď podle § 50 písm. g) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, pokud by byla v posledních 6 měsících písemně na tuto skutečnost upozorněna.
Podle uvedeného ustanovení lze "pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi,".
více
Dobrý den,chci se jen zeptat,když dám výpověď §66 ve zkušební době,jestli může zaměstnavatel odmítnou podepsání této smlouvy a chtít po mně dodělat konec roku a ukončení pracovního poměru odsunout až o dva měsíce?
Odpověď:
Podle § 66 zákoníku práce může zaměstnanec i zaměstnavatel ukončit pracovní poměr ve zkušební době, a to poměrně jednoduše. Za tímto účelem je také zkušební doba sjednávána.
Podle zákoníku práce by měl zaměstnanec písemné oznámení o zrušení pracovního poměru doručit zaměstnavateli alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.
Není tedy třeba souhlasu zaměstnavatele s ukončením pracovního poměru ve zkušební době, stačí pouze mu ukončení předem oznámit. Zaměstnavatel Vás tedy nemůže nutit pracovat u něj až do konce roku.
Dobrý den,
v březnu 2012 mi končí rodičovská dovolená s druhým dítětem. Během této rodičovské jsem ukončila pracovní poměr dohodou kvůli konkurzu mého zaměstnavatele (už neexistuje). Protože plánujeme další dítě (do konce roku 2012), nebudu si hledat klasické zaměstnání, nemám ani školku pro druhé dítě. Poraďte mi prosím, jak nejvhodněji vyřešit období mezi koncem rodičovské a narozením dalšího dítěte?
Děkuji.
Odpověď:
Pokud nenastoupíte do zaměstnání, je třeba především vyřešit otázku veřejného zdravotního pojištění. Pokud pečujete o děti, nebude to problém, neboť plátcem pojištění za Vás bude stát, za podmínky, že dítě nenavštěvuje předškolní zařízení v rozsahu převyšujícím 4 hodiny denně. Je však třeba se s pojišťovnou dohodnout.
Péče o dítě ve věku do 4 let se pro účely důchodového pojištění počítá jako náhradní doba pojištění, podmínkou je, že účast na pojištění a doba pojištění (nikoli však náhradní doba pojištění) trvala aspoň jeden rok, např. ze zaměstnání před nebo po péči o dítě.
Povinnost evidovat se na úřadě práce nemáte, záleží na Vašem rozhodnutí, zda tak učiníte. Výhodou zaevidování by bylo, že by se tato doba počítala jako náhradní doba pojištění pro účely důchodového pojištění.
Pokud se zaevidujete, budete muset plnit povinnosti s tím spojené, tedy přijmout vhodné nabízené místo, chodit na dohodnuté schůzky apod.
více
Dobrý den,jsem těhotná a nechci uvest otce do rodného listu.Chci se zeptat jak probíhá,když on podá žalobu na určení otcovství i ohledně financí.Děkuji Lucka
Odpověď:
Není přesně zřejmé, co myslíte těmi financemi. Pokud bude určeno otcovství, bude otec pvinen platit výživné a zároveň bude mít právo se podílet na výchově dítěte.
Martina Štěpánková
Dobry den, chtela bych Vas pozadat o informaci tykajici se materske dovolene. Jsem Ceska a mam trvale bydliste v CR. Manzel je Anglican a od r. 2004 pracuji ve VB. V kvetnu 2012 odchazim na materskou dovolenou, a pote bychom se natrvalo chteli prestehovat do CR. Mam narok na materskou dovolenou v CR? Predem dekuji za odpoved. S pozdravem Hana
Odpověď:
Zaměstnavatel Vás nemůže jen tak přeřadit z práce kuchařky
na pomocnou sílu.
Záleží na tom, co máte uvdeno v pracovní smlouvě, konkrétně
záleží jaký druh práce a místo výkonu práce máte ve smlouvě uvedeny. Pokud máte
ve smlouvě druh práce kuchařka, zaměstnavatel Vás bez změny smlouvy nemůže
přeřadit na jinou práci. Stejně tak, pokud jste měla v pracovní smlouvě místo
výkonu práce určeno přesnou adresou mateřské školy, nemůže Vás bez Vašeho
souhlasu přeřadit na jiné místo. Pokud tam máte uvedeno pouze město, pak Vás
může přeřadit na jiné místo výkonu práce v rámci města, ale ne na jinou práci.
Je tedy třeba se podívat na pracovní smlouvu, ta je závazná
nejen pro Vás, ale i pro zaměstnavatele. S její změnou souhlasit nemusíte.
Pokud tedy máte v pracovní smlouvě uvedenu
kuchařku, trvejte na tom, aby Vás zařadili na tuto pozici, aby Vás zařadili do
odpovídající prlatové třídy.
více
Dobrý den,v lednu jsem nastoupila do zamestnání a do dnes mi zaměstnavatel nedal k podpisu pracovní smlouvu. Na zdravotním a sociálním mě přihlásil. Našla jsem si jinou práci a chci se zeptat zda má právo po mě chtít napsat výpoved a dávat mi 2 mesíční výpovední lhutu. Dostanu od něj zápočtový list. Děkuji za odpevěd
Odpověď:
Zaměstnavatel je podle §34 odst. 3 zákoníku práce povinen uzavřít pracovní smlouvu písemně.
Nicméně zároveň platí §21 odst. 1 zákoníku práce, podle kterého nebyl-li právní úkon učiněn ve formě, kterou zákoník práce vyžaduje, je neplatný jen stanoví-li to výslovně zákoník práce. Žádné ustanovení zákoníku práce však nestanoví, že pracovní smlouva je neplatná, nebude-li sjednána písemně.
To tedy znamená, že pracovní smlouva je platná i když byla sjednání jen ústně, pracovní poměr tedy vznikla a zaměstnavatel skutečně může požadovat, chcete-li odejít, abyste dala výpověď, přičemž Vám následně poběží dvouměsíční lhůta. Chcete-li odejít dříve, musíte se se zaměstnavatelem dohodnout, zaměstnavatel však není povinen Vaší žádosti o dohodu vyhovět.
Zápočtový list je zaměstnavatel povinen Vám vydat, i když jste s ním neměla sjednánu pracovní smlouvu písemně.
Martina Štěpánková více
Dobry den, mam dotaz. 30.3.2012 me konci 3leta materska dovolena. Druhe dite cekam v cervenci 2012. Pred nastupem na 1. materskou dovolenou jsem byla zamestnana na dobu urcitou, takze ted jsem nezamestnama. Chci vedet, jakou cast penez budu pobirat v obdobi nez se narodi druhe dite (podle ceho bude castka vypocitana a popr. kam se mam jit nahlasit v tomhle obdibi - urad prace?)Dekuji za odpoved.
Odpověď:
Na mateřskou a rodičovskou dovolenou budete mít nárok pouze pokud budete v ČR zaměstnána, mateřská a rodičovská dovolená představují překážky v práci na straně zaměstnankyně podle zákoníku práce. Rodič, který není zaměstnán, tudíž nemůže čerpat mateřskou a rodičovskou dovolenou.
Pokud jde o peněžitou pomoc v mateřství, to zda na ni máte nárok, záleží na tom, zda jste byla v ČR nemocensky pojištěná. Nebudete-li mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, měla byste od narození dítěte nárok na rodičovský příspěvek od narození dítěte vzhledem k tomu, že máte v ČR trvlý pobyt.
Martina Štěpánková
prřed mateřskou dovolenou jsem pracovala na celý úvazek jako učitelka mš.Na mé místo nastoupila učitelka která pouze dohídávala va částečný úvazek a místo mí natoupila paní jako záskok za mateřskou.domnívala jsem se že po rodičovské nastoupím spět na své místo,ale není tomu tak. Prý mám pouze nárok na částečný úvazek. Důležitá je pouze pozice jenž je ve smlouvě- učitelka nikoli délka úvazku. Je to pravda?
Odpověď:
Záleží, jakou výši úvazku máte sjednánu v pracovní smlouvě, ta je závazná pro Vás, i pro zaměstnavatele. Bez souhlasu obou stran nelze pracovní úvazek měnit.
K přesnému posouzení by bylo nezbytné znát znění Vaší pracovní smlouvy.