Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, chtěla bych zeptat. Jsem 8 let příslušnicí PČR. Od 1.12. 2011 nastupuji na mateřskou dovolenou (narození jednoho dítěte) , která podle služebního zákona policie ČR činí 28 týdnů u samoživitelky 37 týdnů. Bylo mi řečeno, že peněžní nárok na mateřskou je v délce 28 týdnů. Jaký význam má potom to, že u samoživitelky je délka 37 týdnů kdy,ale nebude brát mateřskou? V tuto dobu má již nárok na rodičovský příspěvek? Podle toho co jsme pochopila význam to má ten, že se mi vypočítá z 37 týdnů dovolená a zaměstnavatel má povinnost držet mi moje místo o něco déle. Je to tak? Nebo jsou i jiný výhody nebo nevýhody delší mateřské pro samoživitelku? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství v délce 28 týdnů vychází ze zákoníku práce, kdy je zakotvena možnost čerpání mateřské dovolené po dobu 28 týdnů, a to i pro matku samoživitelku. Zákoník práce na rozdíl od zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů nestanoví speciální úpravu pro matky samoživitelky.
Jak uvádíte, po skončení peněžité pomoci v mateřství můžete začít čerpat rodičovský příspěvek.
V případě čerpání mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen Vás po jejím skončení zařadit na původní místo, nicméně po rodičovské dovolené je povinen přidělit zaměstnankyni práci odpovídající pracovní smlouvě, ale není povinen ji zařadit na její původní místo.
Doba čerpání mateřské dovolené se na rozdíl od rodičovské dovolené považuje za výkon práce pro výpočet nároku na dovolenou a také se započítává do doby rozhodné pro výsluhy.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s nárokem na druhou MD, která vznikne v průběhu první RD. Firma u které jsem pracovala na dobu neurčitou byla v průběhu mé RD prodána novému majiteli. Mám očekávat a přijmout výpověď, nebo budu stále zaměstnaná? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Změna majitele firmy není důvodem pro výpověď, i v průběhu další mateřské a rodičovské dovolené jste i nadále chráněna před výpovědí. Výjimkou je, pokud by se zaměstnavatel rušil nebo jeho příslušná část nebo by se stěhoval do jiného místa než máte uvedeno jako místo výkonu práce v pracovní smlouvě. V takovém případě by Vám zaměstnavatel mohl dát výpověď.
Martina Štěpánková
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jsem samoživitelka mám ročního syna a beru od 9.měsíce 3800kč bydlím u mamy ale těžko se z toho dá na vyžít chtěla bych poprosit o radu o co můžu zažádat děkuji
Odpověď:
Zkuste se obrátit na nějakou občanskou poradnu v blízkosti Vašeho bydliště http://www.obcanskeporadny.cz/, aby Vám případně pomohli vyřídit dávky státní sociální podpory a dávky hmotné nouze.
Martina Štěpánková
Dobrý den, v červenci 2011 dovršila má dcera 3 let a já se měla vracet na místo, kde jsem pracovala před nástupem na MD. Před nástupem mi bylo ale vysvětleno, že mi nemohou upravit prac.dobu, že je problém, že mám 2 děti, že nemám babičky aj. Prostě vše byl problém ... Nastoupila jsem tedy na náhradní místo - pouze na částečný úvazek. Díky časté nemoci mé mladší dcerky jsem nucena dát výpověď k poslednímu říjnu 2011. Zajímá mne, zda mám nárok na nějakou podporu od státu - když bych se i nadále starala o mladší dcerku doma, cca do 4 let. Nejde mi ani o formu nějakého státního příspěvku - manžel pracuje a vydělává poměrně slušně - spíše jestli je nějaká alternativa, kdy stát by za mě hradil alespoň zdravotní a sociální pojištění. Resp. aby se mi tato doba péče o dítě započítávala do důchodu. A kde případně o toto žádat. Děkuji moc za odpověď. Kathrin
Odpověď:
Zdravotní pojištění za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku platí stát. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy.
Pokud tedy budete doma s dítětem do 4 let věku a dítě nebude navštěvovat předškolní zařízení v rozsahu převyšujícím 4 hodiny denně, bude za Vás pojištění platit stát.
Péče o dítě ve věku do 4 let se pro účely důchodového pojištění počítá jako náhradní doba pojištění, podmínkou je, že účast na pojištění a doba pojištění (nikoli však náhradní doba pojištění) trvala aspoň jeden rok, např ze zaměstnání před nebo po péči o dítě.
Dobry den, zamestnanec,pracovni pomer na dobu neurcitou,rodicovska dovolena do cervence 2012.V zari 2011 jsem se vratila do prace a podepsala dodatek k pracovni smlouve platny do 12/2011 na 75procentni uvazek.Dotaz:
Zamestnavatel tlaci na navyseni, se kterym nesouhlasim po tomto datu, tedy od 1.1.2012.Co nastane, kdyz se nedohodneme?Zacne znovu platit automaticky puvodni smlouva na 100procentni uvazek a dobu neurcitou, jak mi tvrdi zamestnavatel? A mam moznost proste neprijit do prace s tim, ze jsem na rodicovske a chci se vratit se az v cervenci 2012, kdy mi konci trileta rodicovska?
Odpověď:
Pokud jste uzavřeli dodatek s omezenou plaností, potom skutečně tento dodatek platí pouze do konce prosince a od ledna 2012 budete muset nastoupit na úvazek podle pracovní smlouvy.
Nicméně pokud pečujete o děti do 15 let, je podle § 241 odst. 2 zákoníku práce zaměstnavatel povinen vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Pokud chcete kratší pracovní úvazek, můžete se na toto ustanovení odvolat a zaměstnavatel Vám bude muset vyhovět. Jedinou výjimku představují vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele, přičemž tyto důvody je zaměstnavatel povinen konkrétně specifikovat, tedy přesně říci, v čem ty provozní důvody spočívají a proč konkrétně nemůže Vaší žádosti vyhovět. Odmítnutí Vaší žádosti pouze s odůvodněním, že mu v tom brání vážné provozní důvody, je naprosto nedostatečné. více
Dobrý deň,
obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Momentálne som na nemocenskej. Na konci augusta som nastúpila (podotýkam, že na doporučenie, vedúci domova má sám kontaktoval e-mailom) ako vychovávateľka do domova mládeže na SOU v Prahe 9. Mám vysokoškolské vzdelanie.
Problém sa objavil, keď som z dovodov opakovaného sťahovania s dcérou od 8 jej rokov udala, že neviem dohľadať svoj diplom a preto ho dodám neskor, požiadam o kópiu zo Slovenska, do tej doby možem dodať kópiu z posledného zamestnania, alebo čestné prehlásenie o mojom ukončení štúdií s titulom Mgr.Na to konto mi riaditeľ reagoval dosť neadekvátne, hovoril so mnou ako so školáčkou (mám 45 rokov, prax v neziskovom sektore, Fokus, La Strada). Nakoniec, aj cez moje opakované omluvy a návrhy na riešenie mi oznámil, že si rozmyslí, či ma na poste vychovávateľky nechá. V tej dobe som už mala podpísanú zmluvu.
Podotýkam, že na toto miesto je VŠ diplom nepotrebný. více
Odpověď:
Situace, kterou popisuje je velmi nepříjemná, a jednání zaměstnavatele by v takovém případě bylo možné posuzovat jako šikanózní.
Vzhledem k tomu, že došlo k ukončení pracovního poměru ve zkušební době, je právní obrana proti takovému ukončení velmi obtížná.
Nicméně by bylo možné podat stížnost na zaměstnavatele na inspektorát práce a případně podat žalobu na ochranu před diskriminací, byl-li důvodem jednání zaměstnavatele nějaký diskriminační důvod.
Dobrý den, jsem zaměstnancem u soukromé firmy a od toho to měsíce zaměstnavatel od nás vyžaduje oznacení příchodu a odchodu na přístroji přes otisky prstů a fotografováví ,že se jedná o nový přístroj v práci se přem zda je tento spůsob legální díky...........
Odpověď:
Podle mého názoru je postup zaměstnavatele v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů, obraťte se na specializovaný úřad http://www.uoou.cz/uoou.aspx.
Martina Štěpánková
dobry den,jsem vyucena kucharka a 30 let jsem varila v materske skole.Ale loni jsem onemocnela a rok jsem byla doma.Kdyz jsem mela nastoupit opet do zamestnani,tak si me nechal zavolat pan reditel ZS,jsme totiz pravni subjekt a materska skolka spada pod skolu,oznamil mi ze me prerazuje ze skolky do skoly ,ze na tom budu stejne financne jako jsem byla ve skolce,zs pry se uz dneska nerozlisuje hlavni kucharka a kucharka.Ja jsem teda souhlasila a nastoupila jsem na horsi a tezsi praci s tim ze budu mit plat opravdu jako ve skolce,ale zatim jesta nema novou smlouvu.Ale kdyz jsem si byla pro vyplatku tak mi ucetni oznamila,ze me prerazuji do nizsi tridy a i stupne jako pomocnou silu.Nevim jak se mam zachovat a co mam delat.Kdyz jsem se na to ptala pana reditele tak mi odpovedel ze to musi udelat at se o to nezajimam.Ja si myslim ze me nemuze takto sesadi z kucharky na pom.silu.Dekuji za odpoved Helca.
Odpověď:
Zaměstnavatel Vás nemůže jen tak přeřadit z práce kuchařky na pomocnou sílu.
Záleží na tom, co máte uvdeno v pracovní smlouvě, konkrétně záleží jaký druh práce a místo výkonu práce máte ve smlouvě uvedeny. Pokud máte ve smlouvě druh práce kuchařka, zaměstnavatel Vás bez změny smlouvy nemůže přeřadit na jinou práci. Stejně tak, pokud jste měla v pracovní smlouvě místo výkonu práce určeno přesnou adresou mateřské školy, nemůže Vás bez Vašeho souhlasu přeřadit na jiné místo. Pokud tam máte uvedeno pouze město, pak Vás může přeřadit na jiné místo výkonu práce v rámci města, ale ne na jinou práci.
Je tedy třeba se podívat na pracovní smlouvu, ta je závazná nejen pro Vás, ale i pro zaměstnavatele. S její změnou souhlasit nemusíte.
Pokud tedy máte v pracovní smlouvě uvedenu kuchařku, trvejte na tom, aby Vás zařadili na tuto pozici, aby Vás zařadili do odpovídající platové třídy.
Martina Štěpánková více
Dobrý den,
prosím vás moc o radu, měla jsem 3 roky vztah se ženatým mužem, máme spolu syna, kterému právě dnes bylo 6 měsíců. Otec je zapsán v rodném listě, podepsal na matrice pžiznání k otcovství, nevím přesně jak se ten dokument jmenoval, syna jinak tají, jeho rodina o něm neví a minulý týden na radu právníka, kterého navštívil prý ze strachu před blížícím se odtajení syna, si minulý týden zařádal o popření otcovství. Nemá sám pochybnosti o tom, že je otec, ani v minulosti neměl, chce prý testy otcovství jako důkaz pro osttaní členy todiny, kdyby se o synovi dozvěděli. Mně osobně se to moc dotýká, vím, že nemám právo bránit testům DNA, jen jsem se chtěla zeptta, slyšela jsem, že i já, jako matka mám právo zažádat si o popření otcovství ? Právě dnes bylo synovi 6 měsíců, četla jsem, že i po té je možnost zažádat si a pokud bych i já toto udělala, mohlo by se popžení obejít bez testů DNA ?
Moc děkuji za odpověď.
Michaela
Odpověď:
K určení otcovství došlo pravděpodobně souhlasným prohlášením rodičů. Popření otcovtsví je poměrně komplikované, v současné době je stanovena lhůta pro popření otcovství do 6 měsíců od dne, kdy se manžel matky dozvěděl, že se jí narodilo dítě. Nicméně Ústavní soud s platností od 31. prosince 2011 zrušil ustanovení zákona o rodině, které půlroční lhůtu obsahuje a zákonodárci budou muset stanovit lhůtu delší.
K tomu, aby došlo k popření otcovství, musí být skutečně prokázáno, že uvedený muž není otcem. Pokud jím tedy je, těžko byste to prokázalo, pouze Vaše tvrzení by bylo nedostatečné.
Martina Štěpánková
Dobrý den, pracuji na Ministerstvu dopravy mám dvě děti (7 a 4 roky) v létě 2011 mě ředitel pod nátlakem donutil podepsat smlouvu na dobu určitou (zástup za mateřskou dovolenou) moji smlouvu dal kolegyni, která si měla brát hypotéku. Měla jsme možnost buď zvýšit svůj stávající úvazek (nyní je poloviční) nebo přenechat svoji smlouvu na dobu neurčitou kolegyni. Což jsemudělala. Nyní jsem zjistila, že čekám třetí dítě a po návratu s rodičovské dovolené se nebudu moci s nejvyšší pravděpodobností vrátit na původní místo. Vím, že po právní stránce mi není pomoci, ale poprosila bych o nějakou radu jak postupovat a třeba si vydobít zpět svoji smlouvu na dobu neurčitou. Pro práci na ministerstvu mám kvalifikaci i vzdělání (Ing. Phd.). Děkuji moc.
Odpověď:
Pokud jste podepsala pracovní smlouvu na dobu určitou, skončí Váš pracovní poměr uplynutím této doby, a to i tehdy, budete-li v té době čerpat mateřskou a rodičovskou dovolenou.
Jedinou možností, jak se vrátit na ministerstvo, bude uzavřít s nimi dodatek k pracovní smlouvě a prodloužit trvání pracovního poměru, nebo případně uzavřít smlouvu novou. Nicméně to záleží na dohodě mezi Vámi a zaměstnavatelem, nemáte žádnou možnost, jak ho k podpisu smlouvy donutit.
ProsimVás je pravda,že když nastoupím po mateřské dovolené spátky do práce má mé dítě3roky právo nastoupit do školky,i když stále ředitelky tvrdí,že nemají místo ve školce,i když mám potvrzení z práce,že jsem nastoupila spátky do práce.Nevím si už rady.Díky za pomoc a radu
Odpověď:
Nárok na mateřskou školku bohužel nemáte. V situaci, kterou popisujete, se ocitá mnoho rodičů po skončení rodičovské dovolené. A je bohužel jen na rodičích, jak si s takovou situací poradí.
Je třeba vyvíjet tlak na vedení obce, aby zajistili vyšší počet míst ve školkách ve svých obcích.
Dobrý den,krátce o mě:jsem 9 let vdaná nemám děti, je mi 30 let. Můj problém je, že mě zaměstnavatel,už neposílá na žádné školení atd., protože si myslí, že už brzy půjdu pravděpodobně na MD. Práci, co momentálně vykonávám, mě baví a o pořízení dítěte zatím nepřemýšlím. Co mám dělat?
Odpověď:
Situace, kterou popisujete, představuje diskriminaci z
důvodu pohlaví, neboť zaměstnavatel Vás takto znevýhodňuje, neboť jste žena a
očekává, že otěhotníte. K mužům ve stejném věku a ve stejné pozici by se takto
nechoval.
Další kroky záleží na tom, jaká je situace u Vašeho
zaměstnavatele, pokud si myslíte, že bude ochoten s Vámi situaci řešit přímo
Váš nadřízený nebo vyšší nadřízený, je možné se obrátit na ně a zkusit s nimi o
tom diskutovat.
Pokud si myslíte, že vztahy a situace na pracovišti
nějaké smírné řešení neumožňují, je možné se obrátit se stížností na Veřejného
ochránce práv, který je v ČR antidiskirminačním orgánem.
http://www.ochrance.cz/diskriminace/ Martina Štěpánková
Dobrý den,
Jsem vedená v práci \"na dobu určitou po dobu MD a RD paní XXX\". Já sama jsem nastoupila na mateřskou, nyní na rodičovské.
1)Paní se měla vracet do práce, tak že mi pošlou výpověď. Ale paní zjistila, že je opět těhotná. Mohou mi dát výpověď??? Rodičovská ji skončila a zřejmě půjde hned na nemocenskou.
2)I já jsem zjistila, že jsem opět těhotná? Mohu dostat výpověď v těhotenství? Sice mám pracovní poměr na dobu určitou, ale paní se do práce nevrací.
Mohou to obejít, že udělají mé místo nadbytečné? To by le museli udělat i té paní, ne?
Děkuji za odpověď a na shledanou
Odpověď:
Pokud
máte Váš pracovní poměr sjednán na dobu určitou, tedy „po dobu trvání mateřské
dovolená a rodičovské dovolené paní XXX“, skončí Váš pracovní poměr ukončením
rodičovské dovolené paní XXX. Není tedy podstatné, že paní XXX
v práci fyzicky nebude, nástup na nemocenskou se již nepovažuje za rodičovskou
dovolenou. Podstatné je, že její rodičovská dovolená skončí a tím může skončit
i Váš pracovní poměr, pokud se zaměstnavatelem nedohodnete jinak.
Pokud
jde o výpověď z důvodu nadbytečnosti, zaměstnavatel nesmí dát výpověď
těhotné ženě a ženě na mateřské či rodičovské dovolené, výjimkou je situace,
kdy se ruší zaměstnavatel nebo jeho část nebo pokud se zaměstnavatel či jeho
část přemísťuje. více
Dobry den, po 6mes nemoci (syndrom vyhoreni) jsem zase nastoupila do prace zacatkem cervna, ale poslali me k zavodnimu doktorovi z HR, zda muzu dal vykonavat svou praci. Doktorka rekla ano. Ale doporucila volnejsi prac. dobu, homeoffice 1-2x do tydne, a hodne oddychovat po praci. Kym jsem tam nebyla mou praci delali 3 lidi. Mezitim nas koupila giganticka firma, a nastala reorganizace. Nas zaucili na novou praci, ale nebylo ty prace dost. A zacinali se propoustet lidi, co tam ten team od 2007 vybudovali, co neco uz umeli-meli zkusenost. V patek prisla na mne rada, a z hodiny na hodinu me vyhodili, pry jsem byla dlouho nemocna, a mam vzit odstupne, a jit jinam...branila jsem se, ze mam vyborne vysledky, mluvim 5ti jazyky (co se tem leadovi nelibilo, ze to jsem oznamila Salesum aby me mohli kontaktovat ve svem jazyku. ), obdrzela jsem i feedback od Salesu (delam ceny). To je nezajimalo...pry kdyz to nepodepisu, tak me poskodi, ze me nikam nevezmou. Rekla jsem ze je to vyhruzka? Tak tedka mam podepsanou dohodu, s odstupnym. A citim se ze kuli veku nas vyhodili, a nabiraji pak same mlade nezkusene lidi za pulku platu, a pak si k tomu rozdeluji 250USD bonus za kazdou prijatou kamaratku. více
Odpověď:
Pokud by důvodem ukončení pracovního poměru byl Váš věk, jednalo by se o diskriminaci podle zákona č. 198/2009 Sb., antidiskriminační zákon. V takovém případě by bylo možné podat žalobu na ochranu před diskriminací a také si stěžovat na úřadě práce.
Vzhledem k tomu, že jste podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru, bylo by nicméně nezákonný postup zaměstnavatele prokazovat.
0
Dobrý den,
obracím se na Vás s žádostí o radu, jak postupovat v případě, jedná-
li se o diskriminaci v přístupu k zaměstnání.
31.7.2011 jsem přišel o zaměstnání z organizačních důvodů, kdy
se společnost rozhodla o masivní propouštění, a to z důvodu přesunu
současných pozic do Indie. Každý den obešlu v průměru 10 společností
s žádostí o zařazení do výběrového řízení. Vzhledem k tomu že práci
potřebuji velmi nutně (jako ostatní musím platit účty), uchýlil
jsem se tedy k rozhodnutí, že zkusí takové zaměstnání, kde požadavky na
pozici v mnohém předčím. A právě zde se setkávám s velmi zvláštním
přístupem personalistů.
Společnost Reiffeisen bank si mne na takový pohovor pozvala a po skončení (assesment centrum) mi oznámili, že byť
splňuji veškeré požadavky, tak mne na danou pozici nevezmou z toho důvodu,
že jsem příliš překvalifikovaný v oblasti marketingu a kreativní a nebudou riskovat, že jim po týdnu více
Odpověď:
Odmítnutí ze strany zaměstnavatele v případě přijímání do zaměstnání z důvodu překvalifikace nelze považovat za diskriminaci a není možné proto ani využít právní prostředky zakotvenené na obranu proti diskriminaci v zákoně. Zaměstnavatelé vyhledávají zaměstnance, kteří budou odpovídat jejich požadavkům na pracovní místo, přičemž tyto požadavky se netýkají pouze kvalifikace. Zkuste se obrátit na personální agentury, aby Vám pomohly najít zaměstnání, které bude odpovídat Vaší kvalifikaci, kterou budete moci i dále rozvíjet.
0
Dobrý den, budu mít nárok na mateřskou dovolenou?
Dne 21.3.2011 mi skončila 3letá rodičovská dovolená, při které jsem si přividělávala na DPČ od 01. 01. 2009 - 21. 03. 2011 (s odvodem na důchodové pojištění). Dne 22. 03. 2011 jsem se vrátila na PS, kterou jsem musela 28. 03. 2011 ukončit z důvodu nezbytné osobní péče o dítě do čtyř let věku.(PS jsem měla od 1.12.1999-28.3.2011) Od 29.3.2011 jsem hlášena na úřadu práce. Od 1.9.2011 opět nastupuji na PS,ale jsem těhotná a nevím jestli budu mít nárok na mateřskou dovolenou?
Odpověď:
Mateřskou dovolenou budete čerpat, pokud budete v době narození dítěte a následné péče o něj zaměstnána. Pokud jde o nárok na peněžitou pomoc v mateřství, podmínky pro její čerpání jsou především účast na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dní v posledních dvou letech v době vzniku nároku na příspěvek. Podle toho, co uvádíte, byste měla tuto podmínku splňovat. Druhou podmínkou je trvání pracovního poměru či existence tzv. ochranné lhůty (180 dní od skončení zaměstnání) ke dni vzniku nároku na příspěvek. Pokud budete od září pracovat, neměl by ani se splněním této podmínky být problém.
Martina Štěpánková
Dobrý den ,dne 1.9.2011 doprovázím svého syna do první třídy ,chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na nějaký paragraf a nebo musí být dovolená.Za odpovědˇ předem děkuji..
Odpověď:
Doprovod dítěte do 1. třídy není překážkou na straně zaměstnance, kterou je zaměstnavatel povinen omluvit. Je proto třeba si na tento den se zaměstnavatelem domluvit dovolenou.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
dne 1.5.2010 jsem nastoupila na MD, v listopadu 2010 pak na rodičovskou dovolenou. Zvolila jsem si 3 letou variantu, takže bych se z RD měla vracet až v květnu 2013. V zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou. S ohledem na svoji fin. situaci jsem se rozhodla pro dřívější návrat do zaměstnání, konkrétně od 1.10.2011. Kontaktovala jsem zaměstnavatele, abych se s ním dohodla a zeptala se, zda mě zaměstná, nicméně zaměstnavatel mi sdělil, že s ohledem na snižování stavů mě nebude moci zaměstnat. Z tohoto důvodu uvažuji o tom, že bych si začala hledat nové zaměstnání. Zajímá mě, zda mohu po zaměstnavateli žádat umožnění návratu do zaměstnání a pokud to nebude možné, pak vyplatit odstupné (pokud mi dá výpověď)již nyní, před skončením RD, nebo jestli mi může odstupné odmítnout vyplatit s tím, že bych na něj měla nárok až po skončení mnou vybrané 3-leté rod. dov. Děkuji
R. Němečková
Odpověď:
Pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na tříleté rodičovské dovolené,
není povinen Vám umožnit dřívější návrat do zaměstnání.
V průběhu rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel dát výpověď nesmí, neboť
jste v tzv. ochranné lhůtě. Výpověď Vám zaměstnavatel může dát až po
skončení rodičovské dovolené a po návratu do zaměstnání.
Zaměstnavatel se s Vámi může dohodnout na ukončení pracovního poměru z tzv.
organizačních důvodů, potom by Vám náleželo odstupné ve výši trojnásobku.
Dohodou lze ukončit pracovní poměr i v průběhu čerpání rodičovské dovolené.
V takovém případě je žádoucí specifikovat, že se dohoda uzavírá z důvodů
reorganizace na straně zaměstnavatele, aby bylo zřejmé, že máte nárok na
odstupné. Zaměstnavatel však není povinen na dohodu přistoupit
Martina Štěpánková
Dobrý den , chtěl bych se prosím vás zeptat, ohledně jedné věci v práci. Moje přítelkyně odvedla s kolegyní v práci činnost , kterou měli danou nadřízeným. Ale z důvodu okolností , jako nekvalita materiálu, byli obviněny, že ji odvedli špatně a výstupní kontrola si to nepohlídala a vše svedli na ně, že to bylo vyexpedováno na odvoz.Bylo jim posláno napomenutí, které ovšem nebylo podepsáno hlavní ředitelem firmy, tak se chci zeptat, jestli je vůpec platné. Přeju příjemný den a předem děkuji za odpověď. Naschledanou
Odpověď:
Bohužel neznám organizační strukturu Vaší firmy a proto nemohu odpověď na otázku, zda je platné napomenutí pokud jej nepodepsal ředitel firmy. Je možné, že ředitel tyto pravomoci delegoval na své podřízené.
Martina Štěpánková
Jsem plně kvalifikovaná učitelka na malotřídní škole, plný pracovní úvazek 22 hod., na škole jsou další 2 plně kvalifikované učitelky a 2 asistentky pedaggoa. V průběhu celého týdne jsem musela vykonávat 23 dozorů v celkovém čase 225 minut navíc. Těchto dozorů jsem měla z uvedeného počtu spolupracovnic nejvíce. Mám nárok na osobní ohodnocení nebo je tato práce zahrnuta v základní mzdě? A jaak se bránit nerovnoměrnému rozdělení počtu hodin dozoru mezi jednotlivé pracovnice? Cítím toto jako křivdu a přetěžování.
Odpověď:
Pokud jde o nerovnoměrné rozdělení počtu hodin dozoru, obraťte se na nadřízeného pracovníka a zkuste se s ním dohodnout, aby hodiny dělil rovnoměrněji. Smírné řešení je určitě výhodnější. Pokud by Vaší stížnosti nevyhověl, je možné se obrátit na zřizovatele školy či na úřad práce.
Neznám Vaši pracovní smlouvu, tedy nevím, jaký rozsah práce máte v pracovní smlouvě a co již je nad rámec. Pokud pracujete nad rámec pracovní smlouvy, musíte být za tuto práci zaměstnavatelem odměněna.
Martina Štěpánková