Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

jitka novotní | 20.3.2007 13:37:42 | výpověď

zaměstnavatel požaduje výpověď po mě,s tím, že ji mi dát nemůže,jsem Dič a vracím se po roční nemocenské zpět do práce na mé místo přijali jinou pracovnici

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci, která odpovídá Vaší pracovní smlouvě. Nejedná se tedy o stejnou pracovní pozici, ale o stejný druh práce. Pokud zaměstnavatel takovou práci nemá, jedná se o překážku v práci na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Zaměstnavatel Vám výpověď dát nemůže. Vy sama ji dávat nemusíte. Pokud byste se pro ukončení pracovního poměru rozhodla, doporučuji rozvázání pracovního poměru dohodou, která by zahrnovala i určité odstupné. V případě Vámi podané výpovědi nemáte na odstupné nárok, nestanoví-li kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis jinak.

Eva Fialová

jarča | 20.3.2007 13:35:07 | přeřazení na horší práci

může mě přeřadit zaměstnavatel na horší a fyzicky namáhavější práci_? stala jsem se částečně invalidní, teď po roční nem.se vracím do zaměstnání, a nemají mé stávající místo fakturantky, chtějí mě přeřadit na horší pro můj zdravotní stav práci

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vás může přemístit na práci jiného druhu než máte sjednánu v pracovní smlouvě, za předpokladu, že nemá práci, kterou máte v pracovní smlouvě nebo je pro Vás tato práce vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu nevyhovující.
Pokud Vás zaměstnavatel přemístil na práci, která je pro Váš zdravotní stav nevyhovující, musí Vás opět převést na jiné místo. Pokud takové místo nemá, může Vám dát výpověď z toho důvodu, že podle lékařského posudku nejste schopna vykonávat práci.

Eva Fialová

Kučerová | 20.3.2007 12:51:20 | jsem částečně invalidní azaměstnavatel mě chce přeřaditna jinou práci

stala jsem se částeč.invalidní,zaměstnav.mě nechce po roční nemocenské zaměstnat na původní místo v kanceláři,ale chce mě převést na jinou práci jedná se o obchod, uvažuje o přeřazení jako pokladní,což ze zdravotních důvodů je pro mě práce daleko náročnější než původní kancelář.práce.Přijala bych i výpověď, ale tu mi jak tvrdí nemůže dát ať si ji dám prý sama.Což je nesmysl

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste přestala být schopna vykonávat práci, kterou jste vykonávala před nástupem na rodičovskou dovolenou, má zaměstnavatel dvě možnosti. Buďto Vás chce i nadále zaměstnavat, v tom případě Vás musí přeřadit na místo, které je pro Vás vhodné, nebo Vám může dát výpověď. Váš zaměstnavatel nesplnil svoji povinnost, musí Vás tedy znovu přeřadit nebo Vám může dát výpověď.
Výpověď můžete dát i sama, a to i bez udání důvodu. Po dobu výpovědní doby se však zaměstnavatel nezbavuje povinnosti Vás přeřadit na práci, kterou byste mohla podle lékařského posudku vykonávat.

Eva Fialová

Stáňa | 19.3.2007 18:41:10 | Odstupné

Dobrý den,jsem uznána částečně invalidní a v důsledku zdravotního stavu nejsem schopna vykonávat stávající práci.V případě,že mi zaměstnavatel nebude schopen nabídnout jinou práci,mám nárok na odstupné v rámci ukončení pracovního poměru dohodou?Děkuji předem

Odpověď:

Dobrý den,
jestliže jste pozbyla vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením pracovnělékařské péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci, musí Vás zaměstnavatel převézt na jinou práci.
Není-li možné dosáhnout převedení zaměstnance v rámci pracovní smlouvy, může ho zaměstnavatel převést i na práci jiného druhu, než byl sjednána v pracovní smlouvě, a to i kdyby s tím zaměstnanec nesouhlasil.

Pozbytí způsobilosti konat práci je však i jeden z výpovědních důvodů. V takovém případě Vám odstupné zákoník práce nepřiznává. Na odstupném se můžete však se zaměstnavatelem domluvit.

Eva Fialová

Lugen11 | 19.3.2007 17:39:00 | otstupne

jak se postupuj při zdanění odstupného

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz se netýká diskriminace na pracovním trhu. Pro podrobnější informace navštivte občansko-právní poradnu.
Odstupné je mzdový náklad a jako takový podléhá dani. Daň z odstupného vypořádá Váš zaměstnavatel.

Eva Fialová

kevin | 19.3.2007 11:28:45 | Čestné prohlášení

Dobrý den chtěl jsem se zeptat když jsem podepsal čestné prohlášeni na to že jsem byl přítomen jednaní dvou obchodníků kteří uskutečňovali obchod a předání částky toto jsem podepsal,ale předanou částku jsem neviděl akorát o tom jednali,ale podepsal jsem že jsem viděl i předání peněz což jsem neviděl jak mam dál jednat prosím o radu jsem jako svědek moc děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz se netýká diskriminace na trhu práce. Požádejte o pomoc některou z občansko právních poraden.
až budete vyzván, abyste podal svědectví, tvrďte, že jste podepsal čestné prohlášení nepravdivě a že jste v čestném prohlášení uvedené skutečnosti neviděl. Řešení situace pak bude na osobě, které svědectví podáváte, jak se k Vašemu svědectví postaví.

Eva Fialová

16.3.2007 21:53:40 | odstupné

Dobrý den,

jsem déle než rok na rodičovské dovolené a včera jsem dostala dopis od správkyně konkursní podstaty, že na firmu, kde jsem pracovala, byl podán návrh na konkurs. Nicméně jsem zjistila, že ten byl podán už v listopadu, tudíž minulý měsíc mi vypršela lhůta na uplatnění mzdových nároků. Mám ještě nějakou šanci získat odstupné? Existuje nějaká oznamovací povinnost pro ženy na rodičovské dovolené ať už od správkyně nebo od státu? Nechápu, jak se má běžný člověk dozvědět o konkursu, pakliže nekontroluje pravidelně úřední desku mpsv. Mockrát děkuji za odpověď.

Petra

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel má podle zákoníku práce povinnost informovat své zaměstnance o ekonomické a finanční situaci zaměstnavatele a jejím pravděpodobném vývoji, o právním postavení zaměstnavatele a jeho změnách, vnitřním uspořádání a osobě oprávněné jednat za zaměstnavatele v pracovněprávních vztazích a uskutečněných změnách v předmětu činnosti zaměstnavatele a o základních otázkách pracovních podmínek a jejich změnách.
Zákoník práce nestanoví žádnou lhůtu k vyplacení odstupného ani jiných mzdových nároků, kromě tříleté promlčecí lhůty, ve které můžete tyto nároky uplatnit u soud.

Eva Fialová

Jana aschenbrennerová | 16.3.2007 15:37:17 | nemovitost a dane

Dobrý den.Chtela by jsem se Vás zeptat jak postupovat.Rodice maji chatu,já sama jsem na sociálních dávkách takze nemohu nic vlastnit.Jak by to bylo nedej boze v prípade umtí jednoho s rodicu s danemi za chatu?je nejaká moznost jak tyto výdaje co nejvic snízit nebo prípadne uplne se jim vyhnout.Je u nás problém s financemi,ale zároven mi neskutecne na chate zálezí.Moc Vás prosím o radu.Dekuji Jana

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz se netýká diskriminace na trhu práce. Požádejte o radu v některé z občansko právních poraden.
v případném dědickém řízení, pokud by se dědilo se zákona a nemáte žádné sourozence, by Vám připadla pouze 1/4 chaty. Protože se dědí podle podílů, můžete místo chaty obdržet v dědickém řízení jinou hodnotu.
Pokud byste přeci jen chtěla být spolumajitelkou chaty, může za Vás platit část daně Vaše matka.

Eva Fialová

Věra Gojová | 16.3.2007 10:23:09 | odstoupení od smlouvy

Prosím o zodpovězení otázky-koupila jsem si věc, zjistila jsem vadu a nikdo se celý měsíc neozval a nereagoval. Mohu odstoupit od smlouvy? Děkuji.

Odpověď:

Tento dotaz se netýká diskriminace na pracovním trhu.
Dobrý den,
vadu výrobku musíte oznámit prodávajícímu bez zbytečného odkladu. Podle druhu vady máte právo buď na přiměřenou slevu z ceny věci, bezplatnou opravu nebo odstoupení od smlouvy, v případě neopravitelné vady, pro kterou se výrobek nedá užívat.
Tato práva můžete vymáhat i u soudu, v případě, že prodávající nesplní povinnost dané odpovědností za vady.

Eva Fialová

stichy | 15.3.2007 21:04:18 | výpověď

Dobrý den.
Jsem na mateřské dovolené. Před nástupem MD jsem měla pracovní smlouvu na dobu neurčitou. V současnosti majitel společnosti tuto převádí z a.s. na s.r.o. a bude dávat nové pozměněné pracovní smlouvy, nebo bude pracovní poměr u zaměstnanců ukončovat. Do jaké míry musí zachovat mou původní pracovní smlouvu? Za jakých podmínek by mohl být můj pracovní poměr ukončen, kdyby původní společnost nějakým způsobem skončila?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud dochází k převodu zaměstnavatele, přijímá nový zaměstnavatel všechna práva a povinnosti, které vyplývají z pracovněprávních vztahů.
Ukončit pracovní poměr s Vámi musí nový zaměstnavatel podle obecných pravidel stanovených zákoníkem práce. Může Vám např. dát výpověď pro nadbytečnost s odstupným ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

Eva Fialová

Jana | 15.3.2007 13:33:30 | výpověď

Můžu dát zaměstnavateli výpověď i když jsem v pracovní neschopnosti.

Odpověď:

Dobrý den,
ano, zaměstnavateli můžete dát výpověď i v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel Vám však výpověď v této době dát nemůže.

Eva Fialová

Jaroslav Jiroušek | 15.3.2007 13:22:27 | invalidní důchod

Dobrý den,chci se zeptat jak postupovat při zamítnutí žádosti o částečný invalidní důchod.Jedná se o mou mamku,která byla 4 roky v částečným invalidním důchodu.Doktor který jí doporučil,a sociálka to schválila,už neordinuje.Byla poslána k jinému lékaři a ten jí uznal za zdravou a sociálka důchod zrušila.Po odvolání šla k posudkovému lékaři a ten znovu důchod navrhnul ale okresní soud to zamítl.Po odvolání ke krajskému soudu v Praze šla máma znova k nějakému posudkovému lékaři,který určila sociálka a ten znova doporučil důchod ale komise která zasedala u krajského soudu toto opět zamítla.Jak tedy postupovat dál?A jak může nějaká posudková komise zpochybňovat lékařskou zprávu,kterou si sama vyžádala?Příjde mi to směšné a nelogické a podle komise může asi doktor zahodit lékařský diplom když ona vlastně ví všechno nejlépe.Nechápu tedy proč si ten posudek nechala vypracovat když se pak stejně podle něj neřídila.Díky za radu a zůstávám s pozdravem.Jarda

Odpověď:

Dobrý den,
bez znalosti podrobností nejsem schopna Váš dotaz zodpovědět. Můžete se obrátit na jednu z občanských poraden nebo vyhledat právní pomoc advokáta, který se specializuje na sociální a důchodové zabezpečení. Toho najdete na stránkách České advokátní komory.

Eva Fialová

Kukadla | 14.3.2007 19:09:33 | mateřská

Případ: těhotná OSVČ. Potenciální zaměstnavatel chce jí zaměstnat. Celou "dovolenou" platí zaměstnavatel nebo stát se podílí na vyplácené častce. Jestli že ano, to jak?

Odpověď:

Dobrý den,
OSVČ bude vyplácen příspěvek na péči o dítě, jen pokud byla nemocensky pojištěná. Toto nemocenské pojištění musí trvat alespoň 270 kalendářních dní před událostí, která zakládá nárok na nemocenské pojištění. Pokud OSVČ nemocensky pojištěná byla, ale nesplnila délku pojištění, nemá na příspěvek nárok ani když bude následně v pracovním poměru.
Pokud OSVČ předepsanou délku pojištění splňuje, doporučuji obrátit se na Okresní správu sociálního zabezpečení.

Eva Fialová

Jana | 14.3.2007 13:39:29 | Nemoc.dávky

Pracuji v marketu,směny mám dle rozpisu vedoucího-někdy osmi nebo dvanácti hodinové směny.Zaměstnavatel to nazývá nerovnoměrně rozložená prac.doba.Když máme paragraf nebo nemocenskou nechávají nám zaplatit jen dny od pondělí do pátku,jakoby jsme snad na víkend vždycky vyzdravěli.Prý bychom měli potom moc hodin,ale nemoc.dávky se vyplácí za dny a né hodiny snad a navíc to platí stát a né zaměstnavatel.Jak to je?Okrádají nás?Děkuji,Jana.

Odpověď:

Dobrý den,
nemocenské dávky se poskytují za kalendářní dny a ne za dny pracovní nebo za hodiny. Pokud Váš zaměstnavatel je organizace, která zaměstnává více než 25 zaměstnanců, vyplácí nemocenské dávky on, a to jednak z částky, která Vám byla již stržena ze mzdy, tak z částky, kterou za Vás zaměstnavatel již odvedl.
Pokud je Váš zaměstnavatel organizace zaměstnávající méně než 25 zaměstnanců, dávky za něj vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení, ovšem ze stejných prostředků.

Eva Fialová

Zbyňa | 14.3.2007 10:13:48 | Ukončení prac. poměru aodstupné platy

Dobrý den
Chtěl jsem se zeptat na toto, jsem ve firmě zaměstnán druhým rokem, ale zaměstnavatel mi smlouvu od začátku prac. poměru prodlužuje vždy jen na dobu určitou (tj. po půl roce). Nyní mám smlouvu do 31.3.07 a doslechl jsem se, že zaměstnavatel semnou dál nepočítá.
Chtěl jsem se zeptat zda mám nárok na odstupné platy? za odpověd mnohokrát děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky je možné sjednat celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru. To platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky.
Sjedná-li zaměstnavatel se zaměstnancem trvání pracovního poměru na dobu určitou a oznámil-li zaměstnanec před uplynutím sjednané doby písemně zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.
Pokud by se Váš zaměstnavatel držel v zákonných mezích, neuzavřel s Vámi další pracovní smlouvu a důvod Vašeho odchodu by bylo uplynutí doby, na kterou byla uzavřena předešlá smlouva, nemáte na odstupné nárok.

Eva Fialová

Novotná Nada | 14.3.2007 04:00:47 | rodičovský

Moc prosím o radu za mého syna,oženil se s dívkou z děckého domova.Mají spolu 15 měsíční dcerku tdy moji vnučku na které nám s manželem moc zaleží.Snacha se nikdy pořádně o naši vnučku nestarala je vice naše dcera než vnučka.Snacha chce utéct k matce která se o ni nikdy nestarala.Duvod utěku udává že musí občas uvařit a uklidit.Je částečně postižená 1 stupen retardace je prostě ovlivněna děctvím a výchovou.Moc se bojím o nasi vnučku aby nedopadla stejně jak snacha.Ještě jednou moc prosím o radu.Předem moc děkuji.Novotná

Odpověď:

Dobrý den,
na svou dceru má stejné právo jak Váš syn, tak i Vaše snacha. Pokud Vaše snacha i s dcerou odejde a Vy budete mít obavy o to, jestli je péče o ní náležitě zajištěna, může Váš syn podat návrh k soudu na svěření své dcery do péče.

Eva Fialová

JJ | 13.3.2007 16:50:44 | nevyplacená výplata

Chtěla jsem se zeptat, co mám dělat, když jsem nedostala výlatu za měsíc leden. Díky JJ

Odpověď:

Dobrý den,
výplatu od zaměstnavatele požadujte před následujícím výplatním termínem. Pokud Vám zaměstnavatel nepřevede mzdu i za další měsíc, můžete do 15 dnů od výplatního termínu okamžitě zrušit pracovní poměr.
Nezaplacenou mzdu můžete žalovat zaměstnavatele u soudu a požadovat po něm i úroky z prodlení.

Eva Fialová

Lenka | 13.3.2007 12:25:43 | odstupné

Dobrý den.
manžel dostal 28.11.2006 výpověď podle §46 odst1 písm.c) zákona 65/1965 Sb. s 3 měsíční výpovědní lhůtou. pracovní poměr mu skončil 28.2.07. Má nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku nebo ve výči dvojnásobku průměr. výdělku a jak se jeho výše počítá

Děkuji Láchová

Odpověď:

Dobrý den,
Váš manžel má nárok na odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku, protože výpověď mu byla dána za platnosti starého zákoníku práce, ve kterém bylo odstupné v této výši.

Eva Fialová

Daniel | 12.3.2007 21:41:45 | Výpovědní lhůta

Dobrý den,
v jakém případě mně můj zaměstnavatel může dát tříměsíční výpovědní lhůtu.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí dodržet výpovědní dobu v délce nejméně dvou měsíců, pokud se s ním nedohodnete na výpovědní době delší nebo kratší než stanoví zákoník práce.

Eva Fialová

Špačková | 12.3.2007 21:29:57 | návrat do práce

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o pomoc při řešení mé situace. Momentálně jsem na rodičovské dovolené, dítě dosáhne tří let věku na konci dubna. Jsem zaměstnána jako učitelka na střední škole (smlouva na dobu neurčitou) a po dobu mé rodičovské dovolené je na mém místě zástup. Zároveň jsem na rizikovém těhotenství, mateřská dovolená u druhého dítěte by začala až počátkem července. Chtěla bych se tedy zeptat,jakým způsobem překlenout dobu přibližně dvou měsíců, aniž bych přišla o nárok vrátit se zpět na své původní pracoviště. Musím po ulynutí tří let věku dítěte odpracovat "povinnou lhůtu", kterou bych splnila návrat do práce po třech letech a až po ní nastoupit na nemocenskou anebo mohu nastoupit nemocenskou např. hned první den po uplynutí rodičovské dovolené. Děkuji Vám

Odpověď:

Dobrý den,
jak z Vašeho hlediska, tak z hlediska zaměstnavatele není účelné, abyste se po skončení rodičovské dovolené vracela na dva měsíce zpátky do práce. Požádejte svého zaměstnavatele o neplacené pracovní volno nebo se můžete nechat Vaším lékařem zneschopnit. Situaci ovšem řešte nejprve s Vaším zaměstnavatelem. Pokud se nezmění obsah Vaší pracovní smlouvy, bude Vám Váš zaměstnavatel muset přidělovat práci podle ní, stejně tak jako by musel činit nyní zmíněné dva měsíce.

Eva Fialová

| 1 | .. | 219 | 220 | | 222 | | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect