Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Od 1.2.1992 jsem zaměstnaná ve Fakutní nemocnici Hk jako ošetřovatelka, na plný pracovní uvazek, na dobu neurčitou. Od 13.7.2006 jse v pracovní neschopnosti a pobírám nemocenskou. Ta mi končí 23.4.2007 a nastupuji plný invalidní důchod na 1 rok. Musím rozvázat s nemocnicí pracovní poměr? Co když po roce PID se budu moci vrátit do zaměstnání a nebudu moct žádné sehnat. Děkuji Plachá Ilona
Odpověď:
Pracovní poměr rozvázat nemusíte. Sdělte bez zbytečného odkladu Vašemu zaměstnavateli, že po dobu jednoho roku ze zdravotních důvodů budete v invalidním důchodu a tudíž nebudete moci do práce docházet a požádejte jej po tuto dobu o poskytnutí pracovního volna bez náhrady mzdy.
Ivana Spoustová
Chtěla bych se zeptat za svého otce,před mesícem přestěhoval svoji matku k sobě domů, bydlela totiž sama v rodinném domku, a už se nedokáže o sebe postarat, proto bych se chtěl zeptat, zda si může vzít na ní pafagraf a kdo ho vystaví? Otec má totiž ještě pět let do důchodu. Děkuji za odpověď. H.R.
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí.
Podle ustanovení § 191 zákoníku práce omluví zaměstnavatel nepřítomnost zaměstnance v práci mimo jiné i v případech, kdy zaměstnanec pečuje o jiného člena domácnosti v případech stanovených podle zákona o nemocenském pojištění. Potom vystaví doklad o ošetření příslušný lékař, který nemocného ošetřuje.
Ivana Spoustová
Dobrý den, pracuji v Olomouci pro firmu ktera poskytuje logisticky servis pro vyrobce. tato vyroba se vsak stehuje do Prahy. Tato prace se da delat po telefonu odkudkoli. avsak zamestnavatel se rozhodl ze tato prace se bude delat v centrale v Marianských Lazních (my budeme nove zamestnance skolit). nam nabizi podobnou praci v Olomouc kde avsak s tim ze si budeme muset ziskat nove zakazniky (prakticky jde o prevod na obchodniho zastupce - nejde vsak dokazat). vyhledove nas diky teto nove praci neceka rust mezd ani postup v kariere. mohu tuto praci odmitnout s tim ze mam pravo na odstupne? Děkuji
Odpověď:
Pokud jste v zaměstnaneckém poměru a dochází k organizačním změnám, pak je na místě, abyste se se zaměstnavatelem dohodla na změně pracovní smlouvy, event. jste ukončili Váš pracovní poměr dohodu.
Případné uzavření dohody nevylučuje Vaše právo na odstupné, na které máte nárok podle ustanovení § 67 zákoníku práce ve spojení s ustanovením § 52 písm. b) (ten upravuje výpověď ze strany zaměstnavatele, pokud se přemisťuje zaměstnavatel nebo jeho část).
Ivana Spoustová
Dobrý den,
zaměstnanec dal výpověď z pracovního poměru. V současnosti mu běží výpovědní lhůta, ale onemocněl. Je v tomto případě prodloužena výpovědní lhůta o dobu pracovní neschopnosti?
Odpověď:
Není, výpověď skončí uplynutím výpovědní doby.
Ivana Spoustová
Prosím do kdy nejdéle musím odevzdat lístek na peníze aby mi byla vyplacená nemocenská. Marodění se překlenuje přes měsíc. a 31. vyhcází na sobotu. děkuji
Odpověď:
Jakékoliv podklady, které máte předložit zaměstnavateli v souvislosti s Vaší pracovní neschopností jste mu povinna předložit bez zbytečného odkladu (což je v případě výplaty mzdy mimo jiné i ve Vašem zájmu). Příslušné podklady můžete zaslat i poštou, pro zachování jistoty doporučujeme poštu doporučenou.
Ivana Spoustová
Dobrý den chtěla jsem se zeptat, jak správně napsat výpověď dohodou? Děkuji T.K.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní poměr lze ukončit výpovědí nebo dohodou. Výpověď může dát zaměstnanec písemně bez udání důvodu nebo z jakéhokoliv důvodu.
Dohoda předpokládá vzájemný souhlas obou stran - nemůžete dát tedy výpověď dohodou, ale můžete se dohodnout s Vaším zaměstnavatelem, že Váš pracovní poměr skončí k termínu, na kterém se oba domluvíte.
Ivana Spoustová
Dobrý den já mám už po třetí uzavřenou smlouvu na dobu určitou a to na 6 měsíců. Včera jsem bohužel podepsal novou smlouvu vznikající ke dni 1.4.2007 a stará smlouva zaniká 31.3.2007 je možno tu novou smlouvu ještě vypovědět? Když není ještě 1.4.2007? díky moc
Odpověď:
Dobrý den,
smlouva se nedá vypovědět. Můžete však od ní odstoupit. Záleží však na tom, zda druhá strana bude s Vaším odstoupením souhlasit, či zda v důsledku Vašeho odstoupení vůči Vám uplatní sankce, které ji umožňují buď příslušná ustanovení smlouvy nebo přímo zákon.
Odstoupení od smlouvy je třeba druhému účastníkovi sdělit bez zbytečného dokladu.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli můžu podat výpověď bez udaní důvovu i v době pracovní neschopnosti? Dále mám otázku zda po mě může chtít můj nadřízený požadovat řízen"multikáry" když v pracovní smlouvě nic takového nemám! V pracovní smlouvě mám , že jsem přijata jako manipulační dělní , ale o řízení nějakého vozidla tam není ani zmínka! Nehledě na to , že si myslím , že na takový výkon řízení motorového vozidla musí mít zaměstnanec nějaké přezkoušení. Já mám pouze školení na jeřáb+ vazačské školení a školení na nískozdvižný elektrický vozík. A já nejsem s tímto postupem zaměstnavatele spokojená, protože mě to prostě nařídil bez jakéhokoliv přezkoušení! děkuji za odpověď
Odpověď:
1. Výpověď může dát zaměstnanec kdykoliv z jakéhokoliv důvodu a i bez udání důvodu. Pracovní neschopnost je považována za tzv. ochrannou dobu, kdy mu nesmí dát výpověď zaměstnavatel.
2. Záleží na skutečnosti, jak je tato profese popsána v katalogu prací a v popisu Vaší činnsoti, která bude pravděpodobně součástí platového výměru, který jste obdržela.
Z daného dotazu nelze zjistit, zda pro výkon práce "manipulačního dělníka" je v daném případě řízení multikáry nezbytným předpokladem výkonu této práce.
Ivana Spoustová
Dobrý den, zajímalo by mě, jak dlouhou dobu může být člověk u lékaře v místě a mimo město.Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
návštěva lékaře se považuje za překážku v práci na straně zaměstnance. Pokud je tato překážka zaměstnanci předem známa, pak musí zaměstnavatele včas požádat o osskytnutí pracovního volna, jinak uvědomí zaměstnavatele o překážce a o předpokládané době jejího trvání bez zbytečného průtahu.
Z toho je zřejmé, že nemůže překročit nezbytně nutnou dobu, která je pro dané ošetření běžná.
Překážku v práci je zaměstnanec povinen prokázat zaměstnavateli.
Ivana Spoustová
Dobrý deň,
rada by som sa u Vás informovlaa, či mám nárok na vyplácanie materskej dovolenky v Českej republike. Som tu zamestnana od roku 2003 na dobu neurčitú a mám tu prechodné bydlisko.
Od 7 mesiaca by som mala nastúpiť materskú dovolenku. Navštevujem svoju lekárku na Slovensku, kde budem aj rodiť. Možnosť, že možem navštevovať svoju lekárku na Slovensku je pre mňa velké plus a VZP mi potvrdila, že na to nárok mám. Budem mať problém s vyplácaním materskej a porodného v Českej republike?
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vašu odpoveď, radu a pomoc.
Milka Srogončíková
Odpověď:
Dobry den,
pro vyplacení mateřské dovolené je důležitý Váš trvalý pobyt a dále skutečnost, zda máte plně hrazené platby nemocenského pojištění. Pak by Vám měly být dávky vyplaceny u nás.
Ivana Spoustová
dobrý den,týden před koncem měsíce mi zaměstnavatel oznámil,že ukončuje činnost.Mám nárok na odstupné,zaměstnavetel nabízí přechod k jiné firmě na stejném místě,za stejných podmínek.Odstupné tedy neposkytne?Díky
Odpověď:
Pracovní poměr můžete ukončit se zaměstnavatelem dohodou event. počkat, až vám dá zaměstnavatel výpověď. V obou případech vám vzniká nárok na vyplacení odstupného, které vám (podle ustanovení § 67 odstavec 1 zákoníku práce) přísluší ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. V prvním případě skončí pracovní poměr ke dni, na kterém se dohodnete, v tom druhém uplynutím výpovědní doby.
Nabídky na jiné místo můžete pochopitelně využít.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chci jet do zahraničí na měsíc za synem od 1.5. Požádala jsem zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna, zaměstnavatel zprvu souhlasil. Pak ale mzdová přišla s tím, že mám ještě z loňska nevyčerpanou dovolenou v délce 15 dnů a že podle zákoníku práce si nejdříve musím vyčerpat dovolenou a pak teprve mohu dostat neplacené volno. Je to opravdu tak? Je nutné nejdříve vyčerpat veškerou dovolenou? Vím, že zaměstnavatel mi může určit čerpání dovolené i že záleží na jeho vůli, zda mi poskytne neplacené volno, ale raději bych využila dovolenou jindy. Zaměstnavatel je ochotný, vyšel by mi i vstříc, ale tvrdí, že podle zákoníku práce to prý nejde ... Děkuju za odpověď. J.Š.
Odpověď:
V daném případě se nejedná o diskriminaci na pracovním trhu.
Tuto skutečnost zákoník práce explixitně neupravuje. Máte však pravdu v tom, že zaměstnavatel vám může určit čerpání dovolené a to v termínu, který sám určí. Skutečnost, že se vám snaží vyhovět a poskytnout i neplacené volno - tedy omluvit vaší nepřítomnost v práci po dobu jednoho měsíce vidím jako velmi vstřícný krok z jeho strany.
Ivana Spoustová
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli když se dá výpověd a je 2měsíční výpovědní doba,počítá se do ní i pracovní neschopnost???A také jestli se dá vypovědní lhůta od zaměstnavatele zrušit a odejít k určitému datu.Děkuji.
Odpověď:
Výpověď Vám nemůže dát zaměstnavatel, pokud jste v pracovní neschopnosti (jedná se o tzv. ochrannou lhůtu).
Podle ustanovení § 53 odst. 2 byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby. Zaměstnanec však může zaměstnavateli oznámit, že na prodloužení pracovního pměru netrvá; pak skončí uplynutím výpovědní doby.
Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce (s výjimkami např. okamžitého zrušení pracovního poměru).
K druhé části dotazu sděluji, že výpověď končí uplynutím výpovědní doby. Výpověď nelze zrušit, lze však, aby jí vzal zaměstnavatel zpět či abyste se vzájemně dohodli na ukončení pracovního poměru k určitému datu.
více
Dobrý den,pracuji 19.rokem u státní instituce.Při nástupu do zaměstnání mi zaměstnavatel sdělil,že nemám nárok na započítání mateřské dovolené do započitatelné praxe,protože jsem nebyla dostatečně dlouho v pracovním poměru před jejím nástupem a při ní.Koncem minulého roku jsem náhodně zjistila,že na zápočet 6 let MD do praxe pro určení platového stupně nárok mám. Požádala jsem o přezkoumání celé záležitosti a o nápravu.Zamměstnavatel svoji vinu uznal a omluvil se.K 31.12.2006 mi přiznal 25 praxe oproti dřívějším 19 letům a od 1.3.2007 mě přeřadil do 10.platového stupně,který mám mít již od 1.1.2005.Zajímalo by mě, zda mám v tomto případě nárok na náhradu ušlé mzdy, popř.kolik let zpátky?Děkuji za odpovědˇ.
Odpověď:
Dobrý den,
v daném případě se domnívám, že jste tím, že jste platový výměr podepsala, tak jste v podstatě zaměstnavateli odsouhlasila své zařazení. Platí zásada, že každý si má svá práva hlídat sám. Vzhledem k tomu, že však Váš zaměstnavatel připustil i své pochybení, můžete se pokusit jej požádat, aby vám ušlý příjem, případně alespoň jeho část, dorovnal.
Pokud byste se chtěla domáhat náhrady škody soudní cestou, pak je nezbytné uplatnit nárok ve lhůtě jednoho roku.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o radu, jak postupovat v situaci, do které se dostala moje manželka.
Manželka je vojákyně z povolání od roku 1990. Na začátku roku 2006 utrpěla pracovní úraz, který vyžadoval dlouhodobé léčení cca 5 měsíců (únor-červen). Krátce po nastoupení v červenci si zlomila ruku a byla dalších 6 týdnů v pracovní neschopnosti. Od září do poloviny prosince 2006 byla útvarem vyslána na jazykový kurz, který úspěšně absolvovala.
V prosinci otěhotněla a tuto skutečnost neprodleně ohlásila svým nadřízeným. Týden po tomto oznámení na ni její nadřízený zpracoval periodické hodnocení a osobní hodnocení, ve kterém navrhl ukončení jejího služebního poměru. Periodické hodnocení je zpracováváno ročně, a nové hodnocení bylo výrazně horší, než hodnocení před rokem. Manželka se k tomuto hodnocení vyjádřila tak, že s hodnocením nesouhlasí, vzhledem k dlouhodobé pracovní neschopnosti vidí jako jedinou hodnotitelnou změnu rozšíření jazykových znalostí a že toto hodnocení chápe jako vytvoření zástupného důvodu pro propuštění z armády, když hlavním důvodem je její těhotenství. více
Odpověď:
Situaci tak, jak popisujete, lze opravdu hodnotit jako závažnou a vaše manželka se opravdu může cítit diskriminována z důvodu pohlaví (těhoenství). Nadřízení Vaší manželky mohli navíc naplnit skutkovou podstatatu trestného činu vydírání, když využili tísně někoho jiného a nutili jej něco učinit. Tyto závěry však vyplývají pouze z vašeho e-mailu a ten, i přestože je velmi podrobný, nemůže být relevantním podkladem pro podrobnější analýzu. Proti jednání nadřízených může rozhodně Vaše manželka podat stížnost k vyššímu útvaru.
Konkrétní advokátní kancelář řešící problémy diskriminace v armádě v tuto chvíli nemohu doporučit, neboť ji neznám - neznám ani judikaturu našich soudů, které by rozhodovaly v pdobné kauze , a to s ohledem na skutečnsot, že diskriminace doposud prakticky u našich soudů rozhodována nebyla.
Ivana Spoustová
Podnik se bude zavirat mame narok na odstupne a ak ano tak kolik
Odpověď:
Pracovní poměr ve Vámi zmíněném případě může být ukončen dohodou event. výpovědí ze strany zaměstnavatele podle ustanovení § 52 písmeno a) tedy ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část. Podle ustanovení § 67 odst.1 přísluší zaměstnanci odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.
Výpovědní doba činí nejméně dva měsíce (ustanovení § 51 odst. 1).
Ivana Spoustová
Zaměstnavatel mi nevyplatil mzdu v termínu ale poslal zálohu.Mohu dát okamžitou výpověď podle § 56 odst.1b.
Odpověď:
Dobrý den,
okamžitě zrušit pracovní poměr podle § 56 odst. 1 b) se svým zaměstnavatelem nemůžete, protože zaměstnavatel Vám poskytl zálohu, tedy podle zákoníku práce část náhrady mzdy.
Eva Fialová
Dobrý den,rada bych se zaptala,pokud dává někdo výpověd,jak dlouha je ocrana lhuta po ukončeni 2měs.vypovědi a jake jsou podmínky při onemocnění.DĚKUJI ZARUBOVA
Odpověď:
Dobrý den,
po dvouměsíční výpovědní doby je Váš pracovněprávní vztah s Vaším zaměstnavatelem ukončen. Pokud jste se však ve výpovědní době dostal do pracovní neschopnosti a výpovědní doba by měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává. Pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, pokud nesdělíte zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrváte.
Eva Fialová
Dobrý den,nastoupila jsem do zaměstnání za kolegyni, která je na RD.V pracovní smlouvě mám určeno, že prac.poměr je na dobu určenou, to je po dobu rodičovské dovolené. Mohu být v této době propuštěna?
Díky za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
přestože máte pracovní smlouvu na dobu určitou, můžete být před dobou vypršení platnosti této smlouvy propuštěna za stejných podmínek jako ostatní zaměstnanci.
Eva Fialová
Dobrý den, jak postupovat v případě že vím o firmě zaměstnávající sociální případy takzvaně "načerno" s tím že jim slibuje stálé zaměstnání ale skutek utek a ani jim nezaplatil odpracovanou částku s tím že na něj vlastně nemůžou, protože počítá s tím že se nikdo neozve aby si nezpůsobil potíže s pracovním nebo sociálním úřadem.
Odpověď:
Dobrý den,
přestože máte pracovní smlouvu na dobu určitou, můžete být před dobou vypršení platnosti této smlouvy propuštěna za stejných podmínek jako ostatní zaměstnanci.
Eva Fialová