Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Katka | 28.3.2007 12:51:49 | výpověď

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli můžu podat výpověď bez udaní důvovu i v době pracovní neschopnosti? Dále mám otázku zda po mě může chtít můj nadřízený požadovat řízen"multikáry" když v pracovní smlouvě nic takového nemám! V pracovní smlouvě mám , že jsem přijata jako manipulační dělní , ale o řízení nějakého vozidla tam není ani zmínka! Nehledě na to , že si myslím , že na takový výkon řízení motorového vozidla musí mít zaměstnanec nějaké přezkoušení. Já mám pouze školení na jeřáb+ vazačské školení a školení na nískozdvižný elektrický vozík. A já nejsem s tímto postupem zaměstnavatele spokojená, protože mě to prostě nařídil bez jakéhokoliv přezkoušení! děkuji za odpověď

Odpověď:

1. Výpověď může dát zaměstnanec kdykoliv z jakéhokoliv důvodu a i bez udání důvodu. Pracovní neschopnost je považována za tzv. ochrannou dobu, kdy mu nesmí dát výpověď zaměstnavatel.
2. Záleží na skutečnosti, jak je tato profese popsána v katalogu prací a v popisu Vaší činnsoti, která bude pravděpodobně součástí platového výměru, který jste obdržela.
Z daného dotazu nelze zjistit, zda pro výkon práce "manipulačního dělníka" je v daném případě řízení multikáry nezbytným předpokladem výkonu této práce.

Ivana Spoustová

Pekelnik | 28.3.2007 11:46:15 | Návštěva u lékaře

Dobrý den, zajímalo by mě, jak dlouhou dobu může být člověk u lékaře v místě a mimo město.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

návštěva lékaře se považuje za překážku v práci na straně zaměstnance. Pokud je tato překážka zaměstnanci předem známa, pak musí zaměstnavatele včas požádat o osskytnutí pracovního volna, jinak uvědomí zaměstnavatele o překážce a o předpokládané době jejího trvání bez zbytečného průtahu.
Z toho je zřejmé, že nemůže překročit nezbytně nutnou dobu, která je pro dané ošetření běžná.
Překážku v práci je zaměstnanec povinen prokázat zaměstnavateli.

Ivana Spoustová

28.3.2007 08:20:24 | Vyplácanie materskej dovolenky

Dobrý deň,
rada by som sa u Vás informovlaa, či mám nárok na vyplácanie materskej dovolenky v Českej republike. Som tu zamestnana od roku 2003 na dobu neurčitú a mám tu prechodné bydlisko.
Od 7 mesiaca by som mala nastúpiť materskú dovolenku. Navštevujem svoju lekárku na Slovensku, kde budem aj rodiť. Možnosť, že možem navštevovať svoju lekárku na Slovensku je pre mňa velké plus a VZP mi potvrdila, že na to nárok mám. Budem mať problém s vyplácaním materskej a porodného v Českej republike?
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vašu odpoveď, radu a pomoc.
Milka Srogončíková

Odpověď:

Dobry den,
pro vyplacení mateřské dovolené je důležitý Váš trvalý pobyt a dále skutečnost, zda máte plně hrazené platby nemocenského pojištění. Pak by Vám měly být dávky vyplaceny u nás.

Ivana Spoustová

Janca | 26.3.2007 22:39:14 | odstupné

dobrý den,týden před koncem měsíce mi zaměstnavatel oznámil,že ukončuje činnost.Mám nárok na odstupné,zaměstnavetel nabízí přechod k jiné firmě na stejném místě,za stejných podmínek.Odstupné tedy neposkytne?Díky

Odpověď:

Pracovní poměr můžete ukončit se zaměstnavatelem dohodou event. počkat, až vám dá zaměstnavatel výpověď. V obou případech vám vzniká nárok na vyplacení odstupného, které vám (podle ustanovení § 67 odstavec 1 zákoníku práce) přísluší ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. V prvním případě skončí pracovní poměr ke dni, na kterém se dohodnete, v tom druhém uplynutím výpovědní doby.
Nabídky na jiné místo můžete pochopitelně využít.

Ivana Spoustová

26.3.2007 14:13:37 | Neplacené volno

Dobrý den, chci jet do zahraničí na měsíc za synem od 1.5. Požádala jsem zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna, zaměstnavatel zprvu souhlasil. Pak ale mzdová přišla s tím, že mám ještě z loňska nevyčerpanou dovolenou v délce 15 dnů a že podle zákoníku práce si nejdříve musím vyčerpat dovolenou a pak teprve mohu dostat neplacené volno. Je to opravdu tak? Je nutné nejdříve vyčerpat veškerou dovolenou? Vím, že zaměstnavatel mi může určit čerpání dovolené i že záleží na jeho vůli, zda mi poskytne neplacené volno, ale raději bych využila dovolenou jindy. Zaměstnavatel je ochotný, vyšel by mi i vstříc, ale tvrdí, že podle zákoníku práce to prý nejde ... Děkuju za odpověď. J.Š.

Odpověď:

V daném případě se nejedná o diskriminaci na pracovním trhu.

Tuto skutečnost zákoník práce explixitně neupravuje. Máte však pravdu v tom, že zaměstnavatel vám může určit čerpání dovolené a to v termínu, který sám určí. Skutečnost, že se vám snaží vyhovět a poskytnout i neplacené volno - tedy omluvit vaší nepřítomnost v práci po dobu jednoho měsíce vidím jako velmi vstřícný krok z jeho strany.

Ivana Spoustová

26.3.2007 12:56:26 | výpověď

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli když se dá výpověd a je 2měsíční výpovědní doba,počítá se do ní i pracovní neschopnost???A také jestli se dá vypovědní lhůta od zaměstnavatele zrušit a odejít k určitému datu.Děkuji.

Odpověď:

Výpověď Vám nemůže dát zaměstnavatel, pokud jste v pracovní neschopnosti (jedná se o tzv. ochrannou lhůtu). Podle ustanovení § 53 odst. 2 byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby. Zaměstnanec však může zaměstnavateli oznámit, že na prodloužení pracovního pměru netrvá; pak skončí uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce (s výjimkami např. okamžitého zrušení pracovního poměru). K druhé části dotazu sděluji, že výpověď končí uplynutím výpovědní doby. Výpověď nelze zrušit, lze však, aby jí vzal zaměstnavatel zpět či abyste se vzájemně dohodli na ukončení pracovního poměru k určitému datu. více

Jitka | 26.3.2007 08:48:44 | Náhrada ušlé mzdy

Dobrý den,pracuji 19.rokem u státní instituce.Při nástupu do zaměstnání mi zaměstnavatel sdělil,že nemám nárok na započítání mateřské dovolené do započitatelné praxe,protože jsem nebyla dostatečně dlouho v pracovním poměru před jejím nástupem a při ní.Koncem minulého roku jsem náhodně zjistila,že na zápočet 6 let MD do praxe pro určení platového stupně nárok mám. Požádala jsem o přezkoumání celé záležitosti a o nápravu.Zamměstnavatel svoji vinu uznal a omluvil se.K 31.12.2006 mi přiznal 25 praxe oproti dřívějším 19 letům a od 1.3.2007 mě přeřadil do 10.platového stupně,který mám mít již od 1.1.2005.Zajímalo by mě, zda mám v tomto případě nárok na náhradu ušlé mzdy, popř.kolik let zpátky?Děkuji za odpovědˇ.

Odpověď:

Dobrý den,
v daném případě se domnívám, že jste tím, že jste platový výměr podepsala, tak jste v podstatě zaměstnavateli odsouhlasila své zařazení. Platí zásada, že každý si má svá práva hlídat sám. Vzhledem k tomu, že však Váš zaměstnavatel připustil i své pochybení, můžete se pokusit jej požádat, aby vám ušlý příjem, případně alespoň jeho část, dorovnal.
Pokud byste se chtěla domáhat náhrady škody soudní cestou, pak je nezbytné uplatnit nárok ve lhůtě jednoho roku.

Ivana Spoustová

Jan Koudelka | 25.3.2007 11:11:44 | Výpověď kvůli těhotenství

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu, jak postupovat v situaci, do které se dostala moje manželka. Manželka je vojákyně z povolání od roku 1990. Na začátku roku 2006 utrpěla pracovní úraz, který vyžadoval dlouhodobé léčení cca 5 měsíců (únor-červen). Krátce po nastoupení v červenci si zlomila ruku a byla dalších 6 týdnů v pracovní neschopnosti. Od září do poloviny prosince 2006 byla útvarem vyslána na jazykový kurz, který úspěšně absolvovala. V prosinci otěhotněla a tuto skutečnost neprodleně ohlásila svým nadřízeným. Týden po tomto oznámení na ni její nadřízený zpracoval periodické hodnocení a osobní hodnocení, ve kterém navrhl ukončení jejího služebního poměru. Periodické hodnocení je zpracováváno ročně, a nové hodnocení bylo výrazně horší, než hodnocení před rokem. Manželka se k tomuto hodnocení vyjádřila tak, že s hodnocením nesouhlasí, vzhledem k dlouhodobé pracovní neschopnosti vidí jako jedinou hodnotitelnou změnu rozšíření jazykových znalostí a že toto hodnocení chápe jako vytvoření zástupného důvodu pro propuštění z armády, když hlavním důvodem je její těhotenství. více

Odpověď:

Situaci tak, jak popisujete, lze opravdu hodnotit jako závažnou a vaše manželka se opravdu může cítit diskriminována z důvodu pohlaví (těhoenství). Nadřízení Vaší manželky mohli navíc naplnit skutkovou podstatatu trestného činu vydírání, když využili tísně někoho jiného a nutili jej něco učinit. Tyto závěry však vyplývají pouze z vašeho e-mailu a ten, i přestože je velmi podrobný, nemůže být relevantním podkladem pro podrobnější analýzu. Proti jednání nadřízených může rozhodně Vaše manželka podat stížnost k vyššímu útvaru.

Konkrétní advokátní kancelář řešící problémy diskriminace v armádě v tuto chvíli nemohu doporučit, neboť ji neznám - neznám ani judikaturu našich soudů, které by rozhodovaly v pdobné kauze , a to s ohledem na skutečnsot, že diskriminace doposud prakticky u našich soudů rozhodována nebyla.

Ivana Spoustová

evina | 24.3.2007 22:15:49 | odstupny

Podnik se bude zavirat mame narok na odstupne a ak ano tak kolik

Odpověď:

Pracovní poměr ve Vámi zmíněném případě může být ukončen dohodou event. výpovědí ze strany zaměstnavatele podle ustanovení § 52 písmeno a) tedy ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část. Podle ustanovení § 67 odst.1 přísluší zaměstnanci odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.

Výpovědní doba činí nejméně dva měsíce (ustanovení § 51 odst. 1).


Ivana Spoustová

Stana | 23.3.2007 12:16:56 | Výpověď z důvodu nezaplacenívýplaty

Zaměstnavatel mi nevyplatil mzdu v termínu ale poslal zálohu.Mohu dát okamžitou výpověď podle § 56 odst.1b.

Odpověď:

Dobrý den,
okamžitě zrušit pracovní poměr podle § 56 odst. 1 b) se svým zaměstnavatelem nemůžete, protože zaměstnavatel Vám poskytl zálohu, tedy podle zákoníku práce část náhrady mzdy.

Eva Fialová

JANA | 23.3.2007 10:17:50 | LHUTA

Dobrý den,rada bych se zaptala,pokud dává někdo výpověd,jak dlouha je ocrana lhuta po ukončeni 2měs.vypovědi a jake jsou podmínky při onemocnění.DĚKUJI ZARUBOVA

Odpověď:

Dobrý den,
po dvouměsíční výpovědní doby je Váš pracovněprávní vztah s Vaším zaměstnavatelem ukončen. Pokud jste se však ve výpovědní době dostal do pracovní neschopnosti a výpovědní doba by měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává. Pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, pokud nesdělíte zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrváte.

Eva Fialová

Marta | 22.3.2007 14:47:52 | výpověď

Dobrý den,nastoupila jsem do zaměstnání za kolegyni, která je na RD.V pracovní smlouvě mám určeno, že prac.poměr je na dobu určenou, to je po dobu rodičovské dovolené. Mohu být v této době propuštěna?
Díky za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
přestože máte pracovní smlouvu na dobu určitou, můžete být před dobou vypršení platnosti této smlouvy propuštěna za stejných podmínek jako ostatní zaměstnanci.

Eva Fialová

Lída | 22.3.2007 14:19:28 | jak na dlužníka

Dobrý den, jak postupovat v případě že vím o firmě zaměstnávající sociální případy takzvaně "načerno" s tím že jim slibuje stálé zaměstnání ale skutek utek a ani jim nezaplatil odpracovanou částku s tím že na něj vlastně nemůžou, protože počítá s tím že se nikdo neozve aby si nezpůsobil potíže s pracovním nebo sociálním úřadem.

Odpověď:

Dobrý den,
přestože máte pracovní smlouvu na dobu určitou, můžete být před dobou vypršení platnosti této smlouvy propuštěna za stejných podmínek jako ostatní zaměstnanci.

Eva Fialová

Markéta | 22.3.2007 12:38:55 | otěhotnění ve zkušební lhůtě ahrozící výpověď

Dobrý den,velice ráda bych zjistila svá práva v případě, že jsem do konce března 2007 ve zkušební lhůtě ale v současné době jsem v 7týdnu těhotenství.Situace vypadá tak, že šéf si mých nevolností všimnul a pravděpodobně zvažuje výpověď - tedy ukonečení zkušební doby výpovědí.Lékař mi doporučuje PN-rizikové těhotenství z důvodu umělého oplodnění ale já chci docházet do zaměstnání.
V případě, že nebudu na PN a dostanu výpověď, co je pro mě výhodnější.Okamžitě po zjištění výpovědi nahlásit, že jsem těhotná a přinést pracovní neschopenku od lékaře nebo jít na pracovní úřad?
předem velice děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Může s Vámi proto zrušit pracovní poměr i pokud jste těhotná nebo v pracovní neschopnosti. Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru podle odstavce 1 má být doručeno druhému účastníku zpravidla alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.
Pokud se tak stane, nechte se svým lékařem zneschopnit a přihlašte se na úřad práce.

Eva Fialová

Linhartová Jitka | 22.3.2007 10:32:12 | Potřebuji poradit

Dobrý den,chtěla bych poradit na co mám nárok od manžela,který odešel po 25 letech k přítelkyni.Já již skoro rok marodím a lékařka mi nedoporučuje návrat do nynějšího zaměstnání,protože beru léky a docházím na psychiatrii a práce je na směny.Jsem sama,děti jsou již zaopatřené.Děkuji za odpovědˇ.Linhartová

Odpověď:

Dobrý den,
manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost. Neplní-li jeden z manželů tuto povinnost, určí soud na návrh některého z nich její rozsah, přičemž přihlédne k péči o společnou domácnost. Rozsah vyživovací povinnosti stanoví tak, aby hmotná a kulturní úroveň obou manželů byla zásadně stejná. Zákon nestanoví, že manželé musí žít ve společné domácnosti.
Pokud chcete vyplácení výživného urychlit, podejte návrh na vydání předběžného opatření, o kterém musí soud rozhodnout do sedmi dnů od jeho podání.

Eva Fialová

Marťa | 21.3.2007 20:26:53 | Výpověď + 3měsíční odstupné

Před 10 lety se mnou uzavřel zaměstnavatel pracovní slouvu na dobu určitou po dobu pronájmu hotelu. Jelikož dojde k uzavírce silnice k tomuto hotelu, nemůže jej zaměstnavatel z ekonomických důvodů provozovat. Dne 20.2.2007 jsem převzala oznámení o ukončení pracovního poměru s tím, že prac. poměr skončí ke dni 31.3.2007.Nevyčerpaná dovolená bude proplacena za zúčtovací období duben 2007. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na 3měsíční odstupné a zda je správné, že můj prac. poměr končí 31.3.2007, když výpovědní lhůta by měla být dvouměsíční. Mám o odstupné žádat zaměstnavatele nebo se rovnou obrátit na soud? Jaká je lhůta pro podání žaloby o zaplacení odstupného? Děkuji


Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste dostala výpověď z důvodu rušení nebo přemisťování zaměstnavatele nebo jeho části nebo z důvodu nadbytečnosti, máte právo na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Tohoto práva se můžete domáhat u soudu v tříleté promlčecí lhůtě. Nejprve však svého zaměstnavatele na vyplacení odstupného upozorněte.
Co se týče výpovědní doby, máte právo na dva měsíce, pokud jste se se zaměstnavatelem nedohodla jinak. Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.

Eva Fialová

Zuzana | 21.3.2007 15:58:34 | odstupné v daňovém přiznání

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené. V průběhu roku 2006 jsem dostala od svého zaměstnavatele odstupné. Kam toto odstupné zahrnu do daňového přiznání tak abych nepřišla o matřeskou (rodičovský příspěvek). Děkuji Zuzana

Odpověď:

Dobrý den,
odstupné je mzdový náklad a jako takový podléhá dani. Daň z odstupného vypořádá Váš zaměstnavatel, pokud si daně nevypočítáváte sama.
O rodičovský příspěvek nepříjdete, ptotože v době čerpání této dávky jste omezena počtem hodin, které můžete odpracovat a na částkou, kterou si vyděláte, resp. obdržíte od svého zaměstnavatele.

Eva Fialová

Iveta | 21.3.2007 15:44:35 | Krácení mzdy

Vážení.Mám prosbu.Manželka pracuje na zkrácený pracovní úvazek na 6h.U zaměstnavatele má smluvní plat 6500 kč.hrubého.Dnes jí bylo oznámeno že jí musí zkrátit ze 6500 kč na 5500kč hrubého.Má zaměstnavatel právo takto postupovat a nebo jak mám postupovat já.Předem děkuji Iveta

Odpověď:

Dobrý den,
mzda se sjednává v kolektivní smlouvě, pracovní smlouvě nebo jiné smlouvě, popřípadě ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem. Zároveň platí, že mzda musí být sjednána, stanovena nebo určena před začátkem výkonu práce, za kterou má tato mzda příslušet.
Pokud zaměstnavatel Vaši manželce snížil mzdu, musí ho k tomu vést změna kolektivní smlouvy, vnitřního předpisu nebo změna pracovní smlouvy, na kterou ovšem Vaše manželka nemusí přistoupit.

Eva Fialová

Lugen11 | 21.3.2007 00:24:10 | Vstahy zaměstnaneczaměstnavatel

Dobrý den děkuji za odpověd na můj předešlý dotaz.Má přítelkyně pracuje v tescu jako skladnice ,je na směně na které nejsou dobré vztahy mezi zaměstnaci a mistrovou.Chtěla přejít na jinou směnu,ale ta mistrová ji to nechce umožnit,navíc se upnula ještě ne několik lidi kolem ,které doslova terorizuje a psichicky deptá.Přítelkyně nechce ukončit pracovní poměr,co s tim.

Odpověď:

Dobrý den,
pravděpodobně se jedná o obtěžování na pracovišti, neboli mobbing. Pokud se děje jen ze strany její nadřízené, měla by se neprodleně obrátit na vedení pobočky a když to nezjedná nápravu, na vedení celé společnosti. O problému může informovat i odbory. V neposlední řadě může Vaše přítelkyně podat žalobu k soudu.

Eva Fialová

xenie | 20.3.2007 14:41:26 | jsem částečně invalidní

dobrý den, stala jsem se částeč.inval.budu se po 12měsíční PN vracet do práce, kterou jsem schopna nadále vykonávat, ale žádám o zkrácení pracovního úvazku.Manažerka mě však nechce na původní místo, z důvodu, že naruším harmonogram - nebudu schopna odpracovat 12ti hodinový víkend, což způsobí, že mé kolegyně nebudou mít víken volný neboť budou muset směnovat,což mě ale jaksi nezajímá. Manažerka mě chce přeřadit na práci jinou pro mne nevhodnou, se zvedáním břemen těžších 10 kil, což mi lékař zakazuje,na mé původní místo vzali zaměstnankyni po MD obě máme smlouvy na dobu neurčitou. Když jsem žádala o výpověď ze strany zaměstnavatele, byla jsem odmítnuta, ať si ji dám sama, že oni nemůžou.Můžou mě přeřadit na práci jinou, horší i když mé místo odpovídá ze zdravotních důvodů mému pracovnímu zařazení?Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. To znamená, že Vás po návratu z pracovní neschopnosti nemůže beze změny pracovní smlouvy přeřadit na jiné místo. Pokud byste na změnu přistoupila a zaměstnavatel by Vám přiděloval práci, kterou byste nesměla podle lékařského posudku vykonávat, musel by Vás zaměstnavatel buďto přeřadit, nebo by Vám mohl dát výpověď.
I když žádáte svého zaměstnavatele o kratší pracovní dobu, nemusí Vám byt vyhověno, protože krácení pracovní doby pod stanovenou týdenní pracovní dobu, záleží na dohodě zaměstnance se zaměstnavatelem, tzn. na projevu vůle obou smluvních stran.

Eva Fialová

| 1 | .. | 219 | | 221 | | 223 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect