Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Jan Boldiš | 29.11.2006 | Nátlak zaměstnavatele naukončení pracovního poměru zestrany zaměstnance

Absolvent teologie, slovenský občan nastoupil do jednoho sboru cirkve v Ph na nástupní roční dobu , následne si musel znova požádal o novou smlouvu na další rok . Dodatkem č. 1 na jeho žádost mu byla prodloužena doba o další rok. Žádost o dodatek č. 2 musel podat do konkretnně daného termínu anebo by mu smlouvu ukončili. Sbor, vekterém působil a kde byl oblíben žádal o setrvání a o to měl zájem i tento duchovní. Nebylo vyhověno, protože on sám si podal žadost na vnucený termín. Byl tento postup v souladu se zákoníkem práce ?

Odpověď:

Podle ustanovení §30 odst. 2 zákoníku práce , v platném znění, lze pracovní poměr na dobu určitou mezi týmiž účastníky sjednávat nebo dohodou účastníků prodlužovat celkem na dobu nejvýše dvou let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru.
Podle informací, které lze z vašeho mailu vyčíst tedy zaměstnavatel nejednal v rozporu s platnými právními předpisy.
Pokud Vás však tato odpověď neuspokojí, kontaktujte, prosím, naší telefonickou poradnu, abychom Vám mohli poskytnout kvalifikovanější odpověď na základě podrobnějších informací.
Právní poradna je Vám k dispozici v úterý od 9-11 hod. a v pátek od 16,30 - 18,30 hod. na tel číslech 224 913 350 nebo 774 913 350.

Ivana Spoustová

Petr Kovanda | 29.11.2006 | Služební cesta

Dobrý den, chci se zeptat když mě firma outsourcuje do jine firmy a v této jiné firmě do níž jsem prodán mě může nařídit služební cestu do zahraničí na 2 měsíce a to navíc v prosinci a lednu, kdy je navíc spustu svástků. Nechci tam jet(osobní důvpdy) a chci se zeptat zda jsou možnosti jak se tomu legálně vyhnout. Ci nemají povinnost dostat můj souhlas.
Děkuju za odpověd...

Odpověď:

Pokud došlo k vašemu převedení na práci do jiné firmy, pak se výkon práce řídí stále stejnými podmínkami, které byly sjednány pro původní výkon práce.
Podle ustanovení § 38 odst. 1 se pracovní cestou rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavavtelem mimo sjednané místo výkonu práce. Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu, je-li tato podmínka dohodnuta v pracovní smlouvě. Zaměstnanec na pracovní cestě koná práci podle pokynů vedoucího zaměstnance, který ho na pracovní cestu vyslal.
Doporučuji tedy znovu pročíst ustanovení pracovní smlouvy, zda nebyla ujednání o pracovních cestách Vámi a zaměstnavatelem sjednána odlišně. Po té zdůrazňuji, že vyslání na pracovní cestu může být jen na dobu nezbytné potřeby.
Pokud budou tyto podmínky splněny, pak zaměstnavatel ustanovení zákona neporušuje.

Ivana Spoustová

Iva | 29.11.2006 | Dávky PPM

Jsem na rodičovské dovolené, 30.5.2007 bych mela nastoupit zpet do prace. Jsem podruhe tehotna, pricemz datum porodu vychází asi na 29.7.2007. Na druhou materskou dovolenou mohu nastoupit nejdrive 8 tydnu pred porodem, tj. 4.6.2007. Musím nastoupit do prace na tu preklenovaci dobu 30.5.-1.6.2007(2.-3.6. je vikend), abych neprisla o PPM pri druhem diteti a z ceho se bude vypocítavat, jestli z poslednich platu v zamestnani nebo z prispevku SSP? Nebo bych tuto kratkou dobu mohla stravit v pracovni neschopnosti? Co mi radite?

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí.
Pokud dle předchozího postupu máte nastoupit 30.5.2007, je tento den rozhodným dnem pro Váš nástup do zaměstnání a tento den byste tedy měla nastoupit. Pokud budete v pracovní neschopnosti, pak se toto datum posouvá a můžete tedy po jejím ukončení nastoupit automaticky druhou mateřskou dovolenou.

Ivana Spoustová

maminka | 29.11.2006 | návrat po mateřské

Dobrý den, jsem na MD, mám smlouvu na dobu neurčitou. Ve věku 3 let dítěte se budu vracet zpět do zaměstnání. Vím, že mě zaměstnavatel musí vzít zpět, ale může mi nabídnout i jiné místo. Ze zaměstnání mám signály, že si zřejmě budou chtít nechat na mém místě paní, která mě 5 let zastupovala (byla jsem doma se dvěmi dětmi). Za tu dobu paní prošla spousty školení a mě by znovu museli vše zaučovat. Problém je, že pokud by mi nabídli jiné místo, bylo by to na jiných pobočkách firmy a ty jsou všechny vzdálené 100 km od mého bydliště. Takovou nabídku bych nemohla akceptovat, mám 3 děti. Má na to zaměstnavatel právo? Je to z hlediska práva v pořádku? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Bohužel, zaměstnavatel má na takové jednání právo. Doporučujeme oznámit mu včas, že hodláte nastoupit zpátky a k jakému datu, aby se s vámi mohl dohodnout např. o vašem přeřazení na jinou práci, avšak na vašem původním pracovišti.

Ivana Spoustová

ing Dita Crowther | 27.11.2006 | Otazky pri pohovoru

Dobry den,
zajimalo by mne, jestli se mne budouci zamestnavatel ma pravo dotazovat na stav (svobodna, vdana), pocet deti a jejich vek. Dekuji, Dita Crowther

Odpověď:

Dobrý den,
na tyto informace o Vašem osobním stavu se Vás Váš budoucí nebo potenciální zaměstnavatel ptát nesmí. Zakazuje mu to § 12 zákona o zaměstnanosti. Zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace, které odporují dobrým mravům, a osobní údaje, které neslouží k plnění povinností zaměstnavatele stanovených zvláštním právním předpisem. Hlediska pro výběr zaměstnanců musí zaručovat rovné příležitosti všem fyzickým osobám ucházejícím se o zaměstnání. Pokud by se prokázalo, že jeho chování bylo diskriminační, hrozí mu pokuta až do výše 1 mil. Kč.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

chlapec | 24.11.2006 | materska

Dobry den mam dotaz kdyz tehotna zena odchazi v 7mesici na materskou dovolenou a firma ve ktere pracovala za 2mesice zkrachovala a uz neni kdo ji bude prispivat penezitou castkou kdyz splnila nemocensky pojisteni alespon 270 dni v poslednich dvou letech Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
v případě, že organizace, kde má žena na mateřské dovolené pracovní poměr, ukončila svoji činnost, vyplácí příspěvek na péči o dítě okresní správa sociálního zabezpečení, na kterou se co nejdříve obraťte. Stejně tak poskytuje okresní správa sociálního zabezpečení rodičovský příspěvek ze systému státní sociální podpory.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Bohuslava | 23.11.2006 | nemocenská a mateřská dovolená

Dobrý den ráda bych se Vás zeptala na pár dotazů. Od září tohoto roku jsem vedena na úřadu práce jako nezaměstnaná. Nyní jsem otěhotněla a má lékařka mě chce poslat kvůli rizikovému těhotenství na nemocenskou. Na OSSZ mi bylo sděleno, že na dávky nemocenského pojištění nemám nárok jelikož jsem před nástupem na prac. úřad byla 6 let v zahraničí a neplatila jsem si soc. zabezpečení. Mohla by jste mi dát vědět zda mám na tyto dávky nárok? A dále pak nato navazuje mateřská dovolená. Opět mi bylo OSSZ sděleno, že od nového roku se nebude vyplácet mateřská dovolená, že se bude rovnou po narození dítěte vyplácet rodičovský příspěvěk. Nevím zda je to pravda a pokud ano měla bych na tento příspěvek nárok? Na internetu jsem zjistila, že na mateřskou dovolenou má nárok osoba, která byla předem účastna nem.pojištění alespoň 270 dní před porodem. V mém případě to asi nevyjde, kdyby mi chybělo třeba 60 dní mohla bych si doplatit 2 měsíce soc. zabezpečení před nástupem na prac. úřád, tak aby mi na tu mateřskou vznikl nárok? Předem Vám mockrát děkuji za odpověď. více

Odpověď:

Dobrý den,
bohužel na nemocenskou ani na peněžitý příspěvek v mateřství nárok nemáte. Nemocenské pojištění si nemůžete doplatit, i kdyby Vám zbýval jen malý počet dnů. Musíte vyčkat, až budete účastna na pojištění zákonem stanovený počet dnů. Na rodičovský příspěvek však nárok máte, a to po narození dítěte. S narozením dítěte jsou však spojeny další dávky ze systému sociálního zabezpečení. Jejich vyplácení závisí na finanční situaci Vaší rodiny. Doporučuji se obrátit na pobočku ČSSZ ve místě Vašeho bydliště.

Eva Fialová

Hana Hajflerová | 22.11.2006 | výpověď z důvodu šikany

Pracuji ve firmě 14 let, bohužel jsem se před kolegyní
zmínila, že bych chtěla jít do předčasného důchodu a od té doby mám na pracovišti peklo. Stále jsem šikanována od majitelky firmy, každý týden se mě ptá, kdy už půjdu do důchodu, neustále mě napadadá za jakýkoliv problém a pod. Zjistila jsem však, že však
už v příštím roce nebude dorovnávána důchodcům výše
důchodu, až docílí důchodového věku. Jsem totiž v částečném invalidním důchodu. Chtěla jsem tedy zůstat
v zaměstnání, ale jsem psychicky tlačena k výpovědi.
Navrhovala jsem výpověď dohodou s 2 měsíčním odchodným,
ale na to nechce zaměstnavatel přistoupit.
Když dám výpověď, mohu se přihlásit na úřadu práce
a pobírat podporu v nezaměstnanosti a jak dlouho.
Případně mi poraďte co dál, protože jsem už na dně a
nevím, jak dlouho ještě vydržím chodit s takovým tlakem
do zaměstnání.
Děkuji
Hajflerová

Odpověď:

Dobrý den, stala jste se obětí obtěžování nebo také mobbingu na pracovišti. Výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů nesmí bez právního důvodu zasahovat do práv a oprávněných zájmů účastníků pracovněprávního vztahu a nesmí být v rozporu s dobrými mravy. Upozorněte svého zaměstnavatele na jeho protiprávní jednání a na možnost obrátit se na soud v případě, že svého jednání nezanechá. Zaměstnavatel Vás nesmí jakýmkoliv způsobem postihovat nebo znevýhodňovat proto, že se zákonným způsobem domáháte svých práv a nároků vyplývajících z pracovněprávního vztahu. Vy můžete dát výpověď z jakéhokoli důvodu nebo bez udání důvodu. Je to jednostranný právní úkon, jehož platnost nezávisí na tom, jestli ho druhá strana příjme nebo ne. Po skončení Vašeho pracovního poměru se přihlašte na úřad práce. více

Petr | 22.11.2006 | V těhotenství nadbytečná

Dobrý den.
Moje manželka je ve třetím měsíci těhotenství.
Svůj stav nahlásila zaměstnavateli ihned jakmile se potvrdil.
Zaměstnavetel si okamžitě našel náhradu a manželce naznačil, že ve chvíli kdy tuto náhradu dostatečně zaučí stane se pro něho nadbytečná.
Zajímá mě tedy, jestli si zaměstnavatel muže dovolit dát výpověď z tohoto nebo podobného důvodu?
Děkuji za odpověď. Petr

Odpověď:

Dobrý den,
jednání zaměstnavatele je protiprávní. Těhotná zaměstnankyně může dostat výpověď jen ve zvláštních případech stanovených zákoníkem práce (zrušení zaměstnavatele, hrubé porušení pracovní kázně). Z důvodu nadbytečnosti může dát zaměstnavatel Vaší manželce výpověď až po návratu z rodičovské dovolené, pokud ji už nebude schopen přidělovat podle pracovní smlouvy.
Dostane-li Vaše manželka výpověď, jak jí zaměstnavatel "vyhrožuje", doporučuji se obrátit na soud a žádat prohlášení neplatnosti takové výpovědi. Lhůta je dva měsíce od jejího doručení.

Eva Fialová

21.11.2006 | Nárok na mateřskou

Dobrý den chtěla jsem se zeptat kdy mi vznikne nárok na mateřskou? Jsem slovenka a pracuji zde rok.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na mateřskou dovolenou Vám vzniká, pokud jste zaměstnaná na pracovní poměr. Jeho délka nerozhoduje. Jinak je to v případě nároku na peněžitou dávku v mateřství. Na tu máte nárok po tom, co Vaše nemocenské pojištění trvalo alespoň 270 kalendářních dnů. Dny, kdy jste požívala status studenta nebo jste pracovala na Slovensku (podle mezinárodní Smlouvy se Slovenskou republikou č. 228/1993 Sb.) se zahrnují do délky, která je potřebná ke vzniku nároku na dávku).
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Šťastná | 21.11.2006 | Odměny

Dobrý den,
ráda bych Vás požádala o radu pro klientku RC. Jak se zachovat v případě zrušení odměn vedoucí, s tím že sice dobře pracuje, ale má dostatečný příjem z dohody o pracovní činnosti. Nadřízeným organem je již Předsednictvo.
Děkuji.

S pozdravem

Mária Šťastná
Rozvojové centrum v Kadani

Odpověď:

Dobrý den,
obávám se, že nemám dostatek informací, abych Vám na dotaz podrobněji odpověděla. Obecně platí, že nárok na odměny neexistuje ze zákona. Zaměstnavatel však musí odměny vyplatit. Pokud ho k tomu zavazuje pracovní smlouva nebo dohoda, kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

heidy | 17.11.2006 | návrat po MD

Dobrý den,prosím o radu.Vracím se z RD po třech letech.Moje původní místo je nyní obsazeno paní v důchodu a ještě jednou zaměstnankyní,kterou přijali též za mne.Já dostanu náhradní práci,na nižší úrovni a za méně peněz.Zažádala jsem si na jeden rok o zkrácenou prac.dobu,v tom mi bylo vyhověno.Mám strach,že se stanu nadbytečnou a chtěla bych vědět,jestli mohou dát výpověď mně a důchodkyni nechat zaměstnanou a ve vedoucí funkci?Mohla bych se nějak bránit?Nejedná se o žádné organizační změny,jen by mne zajímalo,jestli za mne mohou přijmout dvě síly a mne propustit.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel nemusí přidělit tu samou práci, kterou jste vykonávala před nástupem na mateřskou dovolenou. Musí Vám však přidělit pracovní pozici podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takové místo nemá, protože bylo zrušeno nebo pobočka přesunuta, musí Vám dát výpověď z důvodů nadbytečnosti. V takovém případě Vám musí vyplatit odstupné ve výši dvou průměrných měsíčních mezd, od 1. ledna již ve výši tří průměrných měsíčních mezd. Argument, že je již Vaše místo obsazeno někým, kdo byl přijat místo Vás bez ohledu na to, že zastává pozici, na kterou byste se měla vrátit Vy, je protiprávní, protože zaměstnavatel musel s Vaším návratem počítat a podle toho zařídit zástup. Protiprávní je rovněž Vaše přidělení na pozici na nižší úrovni, pokud neodpovídá vaší pracovní smlouvě. více

Eva | 16.11.2006 | Výpověď v těhotenství

Dobrý den, dne 15.9.2006 jsem obdržela a i podepsala rozvázání pracovního poměru výpovědí podle par. 46 odst. 1 písm. a/ Zákoníku práce - z důvodu zrušení části zaměstnavatele a to pobočky. V té době jsem již byla v 5-tém měsíci těhotenství a zaměstnavatel byl o mém stavu již dříve informován. Ve výpovědi je dále psáno, že ve společnosti byla provedena organizační změna spočívající ve zrušení pobočky, ve které pracuji a tím dojde i k zániku funkce "účetní", kterou vykonávám, vše ke dni 31.12.2006. (Musím podotknout, že v této pobočce, která je rušena, nadále zůstávají 2 zaměstnanci ve funkci techniků). Dále je psáno, že zaměstnavatel nemá možnost mě dále zaměstnávat v místě, které bylo sjednáno v pracovní smlouvě jako místo výkonu práce, ani v místě mého bydliště, a to ani po předchozí průpravě. Můj pracovní poměr má skončit uplynutím tříměsíční výpovědní doby tj. dne 31.12.2006 a bude mi proplaceno odstupné ve výši dvouměsičního výdělku v posledním výplatním termínu. více

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel má právo dát výpověď i těhotné ženě a to z důvodů přesně uvedených v zákoníku práce, kam organizační důvody, tak jak jsou popsány i ve výpodvědním důvodu, který uvádíte, spadají. Postup zaměstnavatele je v souladu s ustanovením zákoníku práce. Váš pracovní poměr skončí k tomuto datu bez ohledu na skutečnsot, ke kterému dni nastoupíte mateřskou dovolenou. Nárok na dovolenou máte dle počtu odpracovaných dní, samozřejmě zmenšený o počet dní, který jste již čerpala. Je právem zaměstnavatele určit termín čerpání dovolené, může se proto stát, že vám ještě do konce roku určí, aby jste si zbývající část dovolené vybrala. více

Ivana | 15.11.2006 | Výpověď

Může mi dát zaměstnavatel výpověď z organizačních důvodů v době, kdy jsem na rodičovské dovolené s 2,5letým synem.Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
může. V případě výpovědi z organizačních důvodů máte však nárok na odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku, pokud nebyla sjednána v kolektivní smlouvě tato doba pro Vás výhodnější. Odstupné se vyplácí po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy, pokud se se zaměstnancem nedohodnou na výplatě v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.

Ivana Spoustová

Michaela | 14.11.2006 | Jaké mám právo na volno mezisměnami

Pracuji jako obsluha čerpací stanice, kde došlo ke snížení počtu zaměstnanců a nyní nás nutí odpracovat třeba i deset dvanáctihodinových směn za sebou bez volna, ma na to zaměstnavatel právo? Je běžné, že měsíčně odpracuji i 240 h..

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz se netýká diskriminace na pracovním trhu, ale porušení povinností zaměstnavatele z hlediska povinnosti zajistit nepřetržitý odpočinek v týdnu.

Podle ustanovení § 92 odst. 1 zákoníku práce má zaměstnavatel povinnost rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu během každého období sedmi po sobě jdoucích kalendářních dnů v trvání alespoň 35 hodin.
Upozorňuji i na skutečnost (ustanovení § 94 zákoníku práce), že má zaměstnavatel povinnost vést evidenci pracovní doby, práce přesčas, pracovní pohotovosti a noční práce u jendotlivých zaměstnanců. na žádost zaměstnance je povinnen umožnit mu nahlédnout do evidence jeho pracovní doby.

Ivana Spoustová

Mirka | 14.11.2006 | Návrat po rodičovské dovolené

Dobrý den,
včera jsem psala dotaz ohledně dání výpovědi po návratu z rodičovské dovolené.Nevím jestli jste mne dobře pochopila, ale pracovní poměr nemám ukončit k 14.12., ale od tohoto data by mi začala běžet 2 měsíční výpovědní doba , v případě dohody bude pracovní poměr ukončen k 30.11.Je pro mne i tak výhodnější dohoda? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
k 14.12. Můžete ukončit pracovní poměr pouze dohodou.
Výpovědní doba (dle ustanovení § 45 odst. 2) začíná prvním dnem následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Výpovědí proto nelze ukončit pracovní poměr k 14.12., ale vždy k poslednímu dni toho kterého měsíce. Není tedy možné její ukončení k jinému dni, to je možné pouze dohodu.
Vzhledem k tomu, že potřebujete konkrétní radu a tu nelze z Vámi poskytnutých informací kvalifikovaně poskytnout, doporučuji Vám zavolání na telefonickou právní poradnu a to každé úterý od 9.00 do 11.00 hodin a v pátek od 16.30 do 18.30 hodin na telefonním čísle 224 913 350 event. 774 913 350.

Ivana Spoustová

Mirka | 13.11.2006 | Návrat po rodičovské dovolené

Dobrý den,
14.12.2006 mi skončí 3letá rodičovská dovolená a já bych se měla vrátit do práce.Zaměstnavatel mi však oznámil, že z organizačních důvodů pro mne místo nemá.
Nyní mi nabízí buď 2měsíční výpověď k 14.12. a 3měsíční odstupné nebo dohodu k 30.11. a 5 platů. Která varianta je pro mne výhodnější.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
ta druhá, jednak budete pobírat příjmy v podstatě až do dubna příštího roku.
Výpovědní doba však dle ustanovení zákoníku práce činí tři měsíce, pokud ukončíte pracovní poměr k 14.12., jedná se o dohodu.
Rozhodně je postup zaměstnavatele v souladu se zákonem. Dbejte na to, že se odstupné vyplácí po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy, pokud se zaměstnancem nedohodne na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.

Ivana Spoustová

aja | 13.11.2006 | kolik

bude rodičovský příspěvek od 1,12007 7500,- děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

pokud zákon č. 112/2006 nabyde účinnosti, tak jak je předpokládáno, pak ano.

Ivana Spoustová

Jarin | 13.11.2006 | Práce ve státní svátek

Dobrý den.
Potřeboval bych poradit s problemem mojí matky. Vedoucí zaměstnancům oznámil, že ve státní svátek budou muset jít do práce. Nikdo však nedostane příplatek za práci ve svátek, ale tento přesčas si "vyberou" mezi vánočními svátky (místo 3 pracovních dní budou mít dva). Má vedoucí na takové jednání právo? Chce po nich také to, aby neoznačovali příchod do zaměstnání a odchod ze zaměstnání ve svátek, protože by kvůli tomu mohl mít zaměstnavatel problém. Je takovéto jednání zaměstnavatele v souladu se zákonem (já myslím, že ne) a jak se proti němu lze bránit?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, podle ustanovení § 91 odst. 4 zákoníku práce lze "ve svátek zaměstnanci nařídit jen práce, které lze nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu, práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele. Práci ve dnech pracovního klidu lze nařídit jen výjimečně, a to po projednání s příslušným odoborovým orgánem. Lze nařídit jen práce, které nemohou být provedeny v pracovních dnech: a) naléhavé opravné práce b) nakládací a vykládací práce c) inventurní a závěrkové práce d) práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu e) práce k odvrácení hrozícího nebezpečí pro život nebo zdraví nebo při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech více

Helena  | 13.11.2006 | Dohoda o návratu ve čtvrtémroce

V lednu se budu na konci RD vracet do zaměstnání u mezinárodní firmy. Předpokládám vstřícný přístup zaměstnavatele. Pokud by však přece jen pro mě nebyla volná pozice odpovídající pracovní smlouvě právě k datu třetích narozenin mého dítěte, chtěla bych se dohodnout v tom smyslu, že vyčkám na neplaceném volnu do té doby, než volná pozice bude. Jak by taková dohoda měla být formulována, abych měla jistotu, že mi zaměstnavatel nejbližší volnou pozici nabídne?

Odpověď:

Dobrý den,

Můžete samozřejmě navrhnout dohodu, kdy budete požadovat, aby zaměstnavatel omluvil vaší nepřítomnost v práci do doby než vám bude moci nabídnout pozici odpovídající pracovní smlouvě; ta by měla být specifikována. Pro případ, že by zaměstnvatel volnou pozici nabídl někomu jiného, můžete navrhnout sankce za porušení.

Vzhledem k tomu, že uzavření dohody, ke které chcete směřovat, předpokládá vzájemnou důvěru obou stran , se domnívám, že uzavření podobné dohody, kde budou vymezeny jen povinnosti a sankce pro zaměstnavatele , a nikoliv pro vás, není příliš pravděpodobné. Bez znalosti konkrétních vztahů není ani možné obsah podobné dohody specifikovat.

Ivana Spoustová

« | 1 | .. | 222 | 223 | 224 | 225 | 226 | .. | 229 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect