Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, mám dotaz ohledně vyplácení mzdy. Pracuji na čerpací stanici v 15hodinových směnách vždy 2dny pracuji a 4 dny volna. Základní plat činí 7500kč + %z tržby.Pokud pracuji 10dní v měsíci nebo 11 či více základ se nemění! ale pokud si vezmu 2 dny dovolené kterou čerpáme v době pracovní činnosti Základ je menší a dovolená je proplacena hodinově tj 8hod. Takže , 2dny dovolené mám zaplacených 16hodin! Je to tak správné? Další dotaz vztahuje se na nás příplatek 10% za so+ne . A ještě jeden jak se vypočítá náhrada za paragraf na dítě! Moc děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
z Vašich informací vyplývá, že Váš zaměstnavatel postupuje správně. Dovolená se počítá na kalendářní týdny, i když máte nerovnoměrně rozvrženou týdenní pracovní dobu. Stanovená týdenní pracovní doba je 40 týdně.
Na příplatek za sobotu a neděli mají právo všichni zaměstnanci, kteří v sobotu a v neděli pracují.
Podpora při ošetřování člena rodiny pomoc v mateřství se vypočte příslušnou procentní sazbou z denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se zjistí tak, Váš se příjem v rozhodném období (12 kalendářních měsíců) dělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období.
Eva Fialová
Dobrý den, můj zaměstnavatel odmítl mým bývalým kolegyním čerpání dovolené na zotavenou mezi mateřskou dovolenou a rodičovskou, a to za období vztahující se k mateřské dovolené. Jsem v obdobné situaci. Na konci března mi končí mateřská dovolená a ráda bych čerpala dovolenou na zotavenou. Komu a jak mám adresovat svoji žádost o čerpání (jednateli firmy, vedoucímu oddělení, mzdové účetní? a osobně nebo raději doporučeným dopisem?), tak aby doručení žádosti nemohlo být právně napadnutelné? Na koho se mám pak obrátit v případě, že mi zaměstnavatel toto čerpání odmítne (má na to právo?) a já budu na tom trvat? Děkuji za odpověď. Jana
Odpověď:
Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám musí vyhovět, pokud požádáte o dovolenou na zotavenou, která by měla bezprostředně navazovat na Vaši mateřskou dovolenou. Žádost o poskytnutí dovolené adresujte osobě, která obvykle dovolené na Vašem pracovišti vyřizuje. Na formě žádosti nezáleží.
Jestliže Vám zaměstnavatel čerpání dovolené nepovolí, sdělte mu, že tím porušuje zákoník práce. Můžete se obrátit i na odbory, pokud ve Vašem podniku působí, na úřad práce nebo, inspekci práce nebo i na soud.
Eva Fialová
Dobrý den,
po dvou letech jsem dostal výpoveď z nadbytečnosti
podle §46 1/c, s klasickou 3měsíční výpovědní lhůtou
+ odstupné ve výši dvou měsíčních platů. Výpověď počala běžet od 1.11.2006 a pracovní poměr skončil 31.1.2007. Dvouměsíční odstupné jsem obdržel. Ve včerejší MFD jsem si přečetl zajímavou věc, že podle nového zákoníku platného od 1.1.2007 bych měl mít (vzhledem k ukončení pracovního poměru v roce 2007) již nárok na odstupné ve výši třech platů i když výpovědní doba začala běžet před platností tohoto zákona. Mám tedy na doplacení jednoho platu nárok? A jaká je promlčecí doba k uplatnění?
A můj dotaz č.2: Dostal jsem výpověď z nadbytečnosti, ale mám ověřeno, že na mou pozici byl do 14 dnů přijat nový zaměstnanec. Vzhledem k tomu, že v mých letech se mi již těžko hledá uplatnění ve stejném oboru, mám šanci na nějaké další finanční zadostiučinění vůči mé osobě, protože firma v tomto případě postupovala v rozporu se zákoníkem? Vypadá to tak, že se mě potřebovali zbavit, aby si tam mohli na mé místo přijmout známého jednoho z praconíků vedení společnosti.
Děkuji za odpověď více
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste dostal výpověď před nabytí účinnosti nového zákoníku práce, řídí se účinky právních úkonů podle doby, kdy byly tyto právní úkony, i když účinky z nich vyplývající nastaly až po 1.1.2007. To znamená, že i když jste dostal výpověď s výpovědí lhůtou, která končí až v letošním roce, máte nárok na odstupné podle starého zákoníku práce, tedy dvojnásobek průměrného měsíčního výdělku.
Jestliže nesouhlasíte s důvodem, pro který Vám byla dána výpověď, můžete se ve dvouměsíční lhůtě obrátit na soud a žádat vyslovení neplatnosti této výpovědi.
Eva Fialová
Dobrý den,k 1.listopadu 2006 jsem dostal výpověď z pracovního poměru z důvodu ukončení činnosti podniku.
Poslední den v zaměstnání jsem byl 31.ledna 2007,mám nárok na 2 měsíční nebo nově na 3 měsíční odstupné?
Děkuji za ospověď.
Odpověď:
Dobrý den,
máte nárok na odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku, protože účinky právních úkonů učiněných za účinnosti starého zákoníku práce, se řídí tímto již neplatným zákoníkem, i když tyto účinky nastaly až po 1.1.2007.
Eva Fialová
Muj otec byl zamestnan na dobu urcitou. Smlouva mela trvani do 31.12.2006. V listopadu vsak dlouhodobe onemocnel. Vim ze mu PP skocil i pres nemoc dne 31.12.2006, ale nyni nevim zda ma zamestnavatel vuci memu otci nejake zavazky. Vztahuje se na nej nejaka ochranna lhuta? Musi i nadale nosit otec zamestnavateli potvrzeni o tom ze je stale nemocen? Kdo mu nyni plati nemocenskou? Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
pojistný poměr Vašeho otce k zaměstnavateli ukončením pracovního poměru zanikl, a proto vůči svému bývalému zaměstnavateli žádné nároky nemá. Nároky z nemocenského pojištění však nadále trvají, pokud se Váš otec, pokud je nezaměstnaný, přihlásí na úřad práce.
Eva Fialová
Dobrý den.
muj dotaz se týká tohoto.Mám dva syny 15 a 11 let,se svým otcem se nestýkají a on na ně ani pravidelně neposílá výživné.Mě čeká dlouhodobé léčení rakoviny děložního čípku.Kdyby toto léčení pro mě nedopadlo dobře,tak bych chtěla aby moje děti mohli zustat u mého bratra a jeho ženy.Jsem samoživitelka a chlapci svého otce již 9 let neviděli.Jde toto nějak právně ošetřit.Děkuji vám předem za odpověd a omlouvám se za hrubky.Rajtorová Lenka.
Odpověď:
Dobrý den,
až se nebudete moct o děti starat, mohou Váš bratr a jeho žena požadovat svěření Vašich dětí do své péče. O svěření do péče musí podat návrh k soudu. Pro hladký průběh soudního řízení o svěření do péče by bylo nejlepší, abyste sepsala pro tento případ podání (s případným notářským ověřením nebo před svědky), že si přejete, aby Vaše děti byli nadále v péči u svého strýce.
Eva Fialová
Chtěl bych se zeptat když udělám v práci škodu a platím si pojištění proti škodě zaměstnavateli a zaměstnavatel mi z tohoto důvodu odmíta vyplatit mzdu za dva měsíce i v případě že jsem se zaměstnavatelem ukončil pracovní poměr.A druhý dotaz když jsem dal výpověd z důvodu že mi zaměstnavatel platil výplaty jak se mu chtělo asi co dva měsíce jestli mám nárok na odstupné.Děkuji za odpověď křemílek
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste dal zaměstnavateli výpověď z toho důvodu, že Vám nevyplácel včas mzdu, nemáte nárok na odstupné. Ten byste měl, kdyby jste okamžitě zrušil pracovní poměr z toho důvodu, že Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu alespoň 15 dnů po dni její splatnosti.
Způsobil-li jste zaměstnavateli škodu musíte ji nahradit Vy nebo pojišťovna. Zaměstnavatel nemá právo zadržovat Vaši mzdu.
Eva Fialová
Chtěl bych se zeptat když dělám přes 300 přesčasových hodin jestli za toto může mít zaměstnavatel nějaký postih.Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad výše uvedený rozsah pouze na základě dohody se zaměstnancem.
Celkový rozsah práce přesčas však nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
Postižen může být zaměstnavatel úřadem práce nebo inspekcí práce, pokud je na něho podána stížnost a kontrolní orgán zjistí porušování pracovněprávních předpisů.
Eva Fialová
Pracuji dlouhý krátky týden,hodinová mzda mi činí 48,10.Zajímalo by mě jestli ten víkend co pracuji v dlouhém týdnu mám nárok na ten víkendový příplatek 10%.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
ano, za práci v sobotu a v neděli Vám přísluší dosažená mzda s desetiprocentním příplatkem. Zákon v tomto nerozlišuje kratší a delší týdny.
Eva Fialová
Dobrý den,
mám jen malou otázečku. Odpoledne když jsem venčila svého psa (malý pes, fenka), znenadání k ní přiběhli dva velcí psi (vlčáci) a fenku mi pokousali dost ošklivě. Jejich pán šel za nimi a ani si je nezavolal natož aby mi pomohl je od mého psa odtrhnout. Podala jsem tedy oprávněnou stížnost a celá věc byla postoupena přestupkové komisy.
Můj dotaz spočívá v tom, že jako svědek byla k přestupkové komisy přizvána má sousedka, která vše viděla z okna, ale k podání svědectví se nemohla dostavit, jelikož jí její zaměstnavatel nepustil na tu dobu z práce. Musí zaměstnavatel osobu, která má podávat svědectví pustit na nezbytnou dobu z práce? Má svědek popřípadě nárok na nějakou náhradu pokud si na vysvětlení vezme volno?
Děkuji za odpověď
Kateřina Š.
Odpověď:
Dobrý den,
svědkovi přestupku se hradí průměrná mzda za dobu, na kterou je předvolán ke svědectví.
Eva Fialová
Chtěla bych vědět, zda může zaměstnanec obecního úřadu nahlédnout do zápisů rady obce.
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákona o obcích Rada obce pořizuje ze své schůze zápis, který musí být uložen u obecního úřadu k nahlédnutí. Mají k němu tedy přístup nejen zaměstnanci obce, ale i ostatní občané obec.
Eva Fialová
Jsem již cca. rok zaměstnána v podniku, který v daném termínu neplatí mzdu( za měsíc prosinec 2006 není k 07.březnu 2007 vyplacena) Jsem v současné době v pracovní neschopnosti - od O1.01.2007 - nemocenské dávky zaměstnavatel též nevyplácí. Mohu dát výpověd´z důvodu neplacení mezd a náleží mně odstupné? A jaký je postup. Děkuji za odpověd´.
Odpověď:
Dobrý den,
Vy jako zaměstnankyně můžete dát výpověď z jakéhokoli důvodu nebo i bez udání důvodu. Zaměstnavatel by ovšem mohl trvat na dvouměsíční výpovědní době.
Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě, tzn. bez výpovědní doby, zrušit, jestliže mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. V takových případech Vám náleží odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Eva Fialová
Z důvodu státních zkoušek na vysoké škole bych si chtěla vzít neplacené volno, protože smlouvu na pracovní volno nedostanu,splňuji vzdělání, takže to není pro potřebu zaměstnavatele.V novém zákoníku práce, ale tato možnost již není uvedena. Jak mám požádat zaměstnavatele, které předpisy upravují neplacené volno, co musím splnit aby mi bylo uděleno? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce sice nepočítá s pracovním volnem z důvodu studia, které nesouvisí s vykonávanou prací, ale nařízení vlády stanoví, že zaměstnavatel může poskytnout zaměstnanci pracovní volno z jiných vážných důvodů, zejména k zařízení důležitých osobních, rodinných nebo majetkových záležitostí, které nelze vyřídit mimo pracovní dobu. V těchto případech se neposkytuje náhrada mzdy. Zaměstnanec se může se zaměstnavatelem rovněž dohodnout, že takto zameškanou dobu napracuje.
Eva Fialová
Prosím o odpověď ohledně odstupného od 1.1.2007.Vím, že náleží 3 platy, ale jaké je rozhodné období pro výpočet odstupného?.Je to předchozí kvartál nebo celý rok a dále prý se nezapočítáva do hrubého´platu dovolená. To se musí hrubý plat očesat? Děkuji Evik
Odpověď:
Dobrý den,
průměrným výdělkem zaměstnance se rozumí průměrný hrubý výdělek, který zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Rozhodným obdobím je předchozí kalendářní čtvrtletí.
Dovolená se do průměrného výdělku započítává, protože i při jejím čerpání přísluší zaměstnanci mzda, resp. plat.
Eva Fialová
Muze se muj muz,ktery je cizinec a bude mit zivnostensky list v remeslen praci nejak branit pred nezplacenim faktur?Fakturovat po castech a nebo zalohu chtit po odpracovani casti ? Prosim o odpoved na e mail.Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
obávám se, že nemám dostatek vstupních informací, abych Váš dotaz mohla zodpovědět. Obecně ale platí, že fakturovat lze podle podmínek stanovených ve smlouvě s druhou stranou.
Eva Fialová
Dobrý den mám rentu a nabýdli mi práci na poloviční ůvazek 80 hodin.Můžu takovou práci vzít stím aby mi potom nekrátily rentu? Nebo musím vzít práci na ceý ůvazek 170 hod.Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
předpokládám, že uvádíte údaje o pracovní době za měsíc. Obecně platí, že pokud pracujete na částečný pracovní úvazek, Vaše mzda odpovídá Vašem úvazku. Např. poloviční úvazek znamená, že pobíráte poloviční mzdu ve srovnání se zaměstnanci pracujícími po stanovenou týdenní pracovní dobu, tzn. 40 hodin týdně.
Eva Fialová
Dobrý den.
Je prosím platná smlouva o konkurenční doložce se zprostředkovatelem?Nejsem zaměstnanec,pracuji na IČO pro Real.kancelář.A to cca 4 měsíce.Chtěla bych k jiné, která bude mít lepší servis.zatím jsem nevydělala vůbec nic.Mám živn.list na zprostředkovatelskou činnost.
Cituji:"Uzavřeno dle zákoníku práce dle §29.Zprostředkovatel se k zájemci zavazuje touto konk.doložkou,čestně a výslovně prohlašuje,že nejdéle 1 rok po ukončení smlouvy o tprostředkování nebude vykonávat činnost, která je shodná s prací,na kterou byla sjednána dmlouva o zprostředk.obchodu.A to ani u jiného zaměstnavatele ani jako OSVČ.Pokud dojde k porušení této dohody,zaplatí zprostředkovatel zájemci,dle oboustrané dohody smluvní pokutu ve výši 300.000,-Kč.Splatnost této pokuty je do 14 dnů od doručení výzvy zprostředkovateli zájemcem,pokud se prokáže porušení této dohody.“
Odpověď:
Dobrý den,
smlouva o zprostředkování je v části, kterou se upravuje konkurenční doložka uzavřená podle zákoníku práce, neplatná. Smlouva o zprostředkování se uzavírá podle § 642 a násl. obchodního zákoníku. Vztahy mezi Vámi a realitní kanceláří se neřídí zákoníkem práce, protože ten upravuje pouze vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.
Eva Fialová
Byla jsem 9dní na paragrafu,ale můj zaměstnavatel mi nechal proplatit jen 7dní.Prý se sobota a neděle neplatí.Je to správné?Dále mi tvrdí,že u nerovnoměrné prac.doby se dokonce proplácí jen dny,kdy byly naplánované směny.Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
dávky nemocenského pojištění se poskytují za kalendářní dny, ve kterých jste v pracovní neschopnosti. Dny pracovní a dny pracovního klidu se při výplatě nemocenské nerozlišují.
Eva Fialová
Dobrý den, otec dostal z organizačních důvodů výpověď od státního povniku, k 31.01.2007 s tím, že mu bude vyplaceno 5-ti měsíční odstupné. 26.01.2007 bohužel onemocněl, a bylo mu sděleno zaměstnavatelem, že se mu odstupné bude krátit, když bude ještě delší dobu na nemocenské- má otevřené bércové vředy,nemoc je na delší léčení.Zajíma mě, jestli má zaměstnavatel právo mu snížit odstuné a v jaké výši.Děkuji, s pozdravem Kovářová.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš otec se z důvodu pracovní neschopnosti nachází v tzv. ochranné době. To znamená, že mu zaměstnavatel nesmí dát výpověď.
Byla-li však dána zaměstnanci výpověď ještě před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává. Pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, pokud zaměstnanec nesdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.
Zaměstnanec, který dostává výpověď z důvodů nadbytečnosti, má nárok na náhradu mzdy ve výši trojnásobku průměrného výdělku, pokud kolektivní smlouva, vnitřní předpis nestanoví odstupné vyšší nebo jiný právní úkon nestanoví odstupné vyšší. Vyšší odstupné může zaměstnavatel vázat na různé podmínky. Pokud jedna z nich je vznik ochranné doby, nárok na vyšší odstupné Vašemu otci nevzniká. Pokud žádná taková podmínka neexistuje, má Váš otec nárok na jemu přislíbené odstupné. více
Dobrý den.
Pracuji jako prodavačka v supermarketu.Pracuji dvanáct dní v celku a pak dva dny volno.Při čerpání sedmi dní dovolené pondělí až neděle nám zaměstnavatel nepropláci dovolenou za sobotu a neděli ale uděluje neplacené volno.Náhradní volno nám uděluje i když nemám žádný presčas,a přitom mám nečerpanou ŘD.Prakticky se jedná o neplacené volno.
Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
dovolená se čerpá a tudíž i vyplácí za kalendářní týden. Nezáleží na to, zda máte rovnoměrně či nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu. Jednání Vašeho zaměstnavatele je protiprávní a vy si na něj můžete stěžovat na úřadu práce, inspekci práce a neproplacenou mzdu za soboty a neděle, v kterých jste měla čerpat dovolenou, můžete žalovat i u soudu.
Eva Fialová