Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Markéta | 22.3.2007 12:38:55 | otěhotnění ve zkušební lhůtě ahrozící výpověď

Dobrý den,velice ráda bych zjistila svá práva v případě, že jsem do konce března 2007 ve zkušební lhůtě ale v současné době jsem v 7týdnu těhotenství.Situace vypadá tak, že šéf si mých nevolností všimnul a pravděpodobně zvažuje výpověď - tedy ukonečení zkušební doby výpovědí.Lékař mi doporučuje PN-rizikové těhotenství z důvodu umělého oplodnění ale já chci docházet do zaměstnání.
V případě, že nebudu na PN a dostanu výpověď, co je pro mě výhodnější.Okamžitě po zjištění výpovědi nahlásit, že jsem těhotná a přinést pracovní neschopenku od lékaře nebo jít na pracovní úřad?
předem velice děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Může s Vámi proto zrušit pracovní poměr i pokud jste těhotná nebo v pracovní neschopnosti. Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru podle odstavce 1 má být doručeno druhému účastníku zpravidla alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.
Pokud se tak stane, nechte se svým lékařem zneschopnit a přihlašte se na úřad práce.

Eva Fialová

Linhartová Jitka | 22.3.2007 10:32:12 | Potřebuji poradit

Dobrý den,chtěla bych poradit na co mám nárok od manžela,který odešel po 25 letech k přítelkyni.Já již skoro rok marodím a lékařka mi nedoporučuje návrat do nynějšího zaměstnání,protože beru léky a docházím na psychiatrii a práce je na směny.Jsem sama,děti jsou již zaopatřené.Děkuji za odpovědˇ.Linhartová

Odpověď:

Dobrý den,
manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost. Neplní-li jeden z manželů tuto povinnost, určí soud na návrh některého z nich její rozsah, přičemž přihlédne k péči o společnou domácnost. Rozsah vyživovací povinnosti stanoví tak, aby hmotná a kulturní úroveň obou manželů byla zásadně stejná. Zákon nestanoví, že manželé musí žít ve společné domácnosti.
Pokud chcete vyplácení výživného urychlit, podejte návrh na vydání předběžného opatření, o kterém musí soud rozhodnout do sedmi dnů od jeho podání.

Eva Fialová

Marťa | 21.3.2007 20:26:53 | Výpověď + 3měsíční odstupné

Před 10 lety se mnou uzavřel zaměstnavatel pracovní slouvu na dobu určitou po dobu pronájmu hotelu. Jelikož dojde k uzavírce silnice k tomuto hotelu, nemůže jej zaměstnavatel z ekonomických důvodů provozovat. Dne 20.2.2007 jsem převzala oznámení o ukončení pracovního poměru s tím, že prac. poměr skončí ke dni 31.3.2007.Nevyčerpaná dovolená bude proplacena za zúčtovací období duben 2007. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na 3měsíční odstupné a zda je správné, že můj prac. poměr končí 31.3.2007, když výpovědní lhůta by měla být dvouměsíční. Mám o odstupné žádat zaměstnavatele nebo se rovnou obrátit na soud? Jaká je lhůta pro podání žaloby o zaplacení odstupného? Děkuji


Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste dostala výpověď z důvodu rušení nebo přemisťování zaměstnavatele nebo jeho části nebo z důvodu nadbytečnosti, máte právo na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Tohoto práva se můžete domáhat u soudu v tříleté promlčecí lhůtě. Nejprve však svého zaměstnavatele na vyplacení odstupného upozorněte.
Co se týče výpovědní doby, máte právo na dva měsíce, pokud jste se se zaměstnavatelem nedohodla jinak. Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.

Eva Fialová

Zuzana | 21.3.2007 15:58:34 | odstupné v daňovém přiznání

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené. V průběhu roku 2006 jsem dostala od svého zaměstnavatele odstupné. Kam toto odstupné zahrnu do daňového přiznání tak abych nepřišla o matřeskou (rodičovský příspěvek). Děkuji Zuzana

Odpověď:

Dobrý den,
odstupné je mzdový náklad a jako takový podléhá dani. Daň z odstupného vypořádá Váš zaměstnavatel, pokud si daně nevypočítáváte sama.
O rodičovský příspěvek nepříjdete, ptotože v době čerpání této dávky jste omezena počtem hodin, které můžete odpracovat a na částkou, kterou si vyděláte, resp. obdržíte od svého zaměstnavatele.

Eva Fialová

Iveta | 21.3.2007 15:44:35 | Krácení mzdy

Vážení.Mám prosbu.Manželka pracuje na zkrácený pracovní úvazek na 6h.U zaměstnavatele má smluvní plat 6500 kč.hrubého.Dnes jí bylo oznámeno že jí musí zkrátit ze 6500 kč na 5500kč hrubého.Má zaměstnavatel právo takto postupovat a nebo jak mám postupovat já.Předem děkuji Iveta

Odpověď:

Dobrý den,
mzda se sjednává v kolektivní smlouvě, pracovní smlouvě nebo jiné smlouvě, popřípadě ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem. Zároveň platí, že mzda musí být sjednána, stanovena nebo určena před začátkem výkonu práce, za kterou má tato mzda příslušet.
Pokud zaměstnavatel Vaši manželce snížil mzdu, musí ho k tomu vést změna kolektivní smlouvy, vnitřního předpisu nebo změna pracovní smlouvy, na kterou ovšem Vaše manželka nemusí přistoupit.

Eva Fialová

Lugen11 | 21.3.2007 00:24:10 | Vstahy zaměstnaneczaměstnavatel

Dobrý den děkuji za odpověd na můj předešlý dotaz.Má přítelkyně pracuje v tescu jako skladnice ,je na směně na které nejsou dobré vztahy mezi zaměstnaci a mistrovou.Chtěla přejít na jinou směnu,ale ta mistrová ji to nechce umožnit,navíc se upnula ještě ne několik lidi kolem ,které doslova terorizuje a psichicky deptá.Přítelkyně nechce ukončit pracovní poměr,co s tim.

Odpověď:

Dobrý den,
pravděpodobně se jedná o obtěžování na pracovišti, neboli mobbing. Pokud se děje jen ze strany její nadřízené, měla by se neprodleně obrátit na vedení pobočky a když to nezjedná nápravu, na vedení celé společnosti. O problému může informovat i odbory. V neposlední řadě může Vaše přítelkyně podat žalobu k soudu.

Eva Fialová

xenie | 20.3.2007 14:41:26 | jsem částečně invalidní

dobrý den, stala jsem se částeč.inval.budu se po 12měsíční PN vracet do práce, kterou jsem schopna nadále vykonávat, ale žádám o zkrácení pracovního úvazku.Manažerka mě však nechce na původní místo, z důvodu, že naruším harmonogram - nebudu schopna odpracovat 12ti hodinový víkend, což způsobí, že mé kolegyně nebudou mít víken volný neboť budou muset směnovat,což mě ale jaksi nezajímá. Manažerka mě chce přeřadit na práci jinou pro mne nevhodnou, se zvedáním břemen těžších 10 kil, což mi lékař zakazuje,na mé původní místo vzali zaměstnankyni po MD obě máme smlouvy na dobu neurčitou. Když jsem žádala o výpověď ze strany zaměstnavatele, byla jsem odmítnuta, ať si ji dám sama, že oni nemůžou.Můžou mě přeřadit na práci jinou, horší i když mé místo odpovídá ze zdravotních důvodů mému pracovnímu zařazení?Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. To znamená, že Vás po návratu z pracovní neschopnosti nemůže beze změny pracovní smlouvy přeřadit na jiné místo. Pokud byste na změnu přistoupila a zaměstnavatel by Vám přiděloval práci, kterou byste nesměla podle lékařského posudku vykonávat, musel by Vás zaměstnavatel buďto přeřadit, nebo by Vám mohl dát výpověď.
I když žádáte svého zaměstnavatele o kratší pracovní dobu, nemusí Vám byt vyhověno, protože krácení pracovní doby pod stanovenou týdenní pracovní dobu, záleží na dohodě zaměstnance se zaměstnavatelem, tzn. na projevu vůle obou smluvních stran.

Eva Fialová

jitka novotní | 20.3.2007 13:37:42 | výpověď

zaměstnavatel požaduje výpověď po mě,s tím, že ji mi dát nemůže,jsem Dič a vracím se po roční nemocenské zpět do práce na mé místo přijali jinou pracovnici

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci, která odpovídá Vaší pracovní smlouvě. Nejedná se tedy o stejnou pracovní pozici, ale o stejný druh práce. Pokud zaměstnavatel takovou práci nemá, jedná se o překážku v práci na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Zaměstnavatel Vám výpověď dát nemůže. Vy sama ji dávat nemusíte. Pokud byste se pro ukončení pracovního poměru rozhodla, doporučuji rozvázání pracovního poměru dohodou, která by zahrnovala i určité odstupné. V případě Vámi podané výpovědi nemáte na odstupné nárok, nestanoví-li kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis jinak.

Eva Fialová

jarča | 20.3.2007 13:35:07 | přeřazení na horší práci

může mě přeřadit zaměstnavatel na horší a fyzicky namáhavější práci_? stala jsem se částečně invalidní, teď po roční nem.se vracím do zaměstnání, a nemají mé stávající místo fakturantky, chtějí mě přeřadit na horší pro můj zdravotní stav práci

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vás může přemístit na práci jiného druhu než máte sjednánu v pracovní smlouvě, za předpokladu, že nemá práci, kterou máte v pracovní smlouvě nebo je pro Vás tato práce vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu nevyhovující.
Pokud Vás zaměstnavatel přemístil na práci, která je pro Váš zdravotní stav nevyhovující, musí Vás opět převést na jiné místo. Pokud takové místo nemá, může Vám dát výpověď z toho důvodu, že podle lékařského posudku nejste schopna vykonávat práci.

Eva Fialová

Kučerová | 20.3.2007 12:51:20 | jsem částečně invalidní azaměstnavatel mě chce přeřaditna jinou práci

stala jsem se částeč.invalidní,zaměstnav.mě nechce po roční nemocenské zaměstnat na původní místo v kanceláři,ale chce mě převést na jinou práci jedná se o obchod, uvažuje o přeřazení jako pokladní,což ze zdravotních důvodů je pro mě práce daleko náročnější než původní kancelář.práce.Přijala bych i výpověď, ale tu mi jak tvrdí nemůže dát ať si ji dám prý sama.Což je nesmysl

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste přestala být schopna vykonávat práci, kterou jste vykonávala před nástupem na rodičovskou dovolenou, má zaměstnavatel dvě možnosti. Buďto Vás chce i nadále zaměstnavat, v tom případě Vás musí přeřadit na místo, které je pro Vás vhodné, nebo Vám může dát výpověď. Váš zaměstnavatel nesplnil svoji povinnost, musí Vás tedy znovu přeřadit nebo Vám může dát výpověď.
Výpověď můžete dát i sama, a to i bez udání důvodu. Po dobu výpovědní doby se však zaměstnavatel nezbavuje povinnosti Vás přeřadit na práci, kterou byste mohla podle lékařského posudku vykonávat.

Eva Fialová

Stáňa | 19.3.2007 18:41:10 | Odstupné

Dobrý den,jsem uznána částečně invalidní a v důsledku zdravotního stavu nejsem schopna vykonávat stávající práci.V případě,že mi zaměstnavatel nebude schopen nabídnout jinou práci,mám nárok na odstupné v rámci ukončení pracovního poměru dohodou?Děkuji předem

Odpověď:

Dobrý den,
jestliže jste pozbyla vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením pracovnělékařské péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci, musí Vás zaměstnavatel převézt na jinou práci.
Není-li možné dosáhnout převedení zaměstnance v rámci pracovní smlouvy, může ho zaměstnavatel převést i na práci jiného druhu, než byl sjednána v pracovní smlouvě, a to i kdyby s tím zaměstnanec nesouhlasil.

Pozbytí způsobilosti konat práci je však i jeden z výpovědních důvodů. V takovém případě Vám odstupné zákoník práce nepřiznává. Na odstupném se můžete však se zaměstnavatelem domluvit.

Eva Fialová

Lugen11 | 19.3.2007 17:39:00 | otstupne

jak se postupuj při zdanění odstupného

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz se netýká diskriminace na pracovním trhu. Pro podrobnější informace navštivte občansko-právní poradnu.
Odstupné je mzdový náklad a jako takový podléhá dani. Daň z odstupného vypořádá Váš zaměstnavatel.

Eva Fialová

kevin | 19.3.2007 11:28:45 | Čestné prohlášení

Dobrý den chtěl jsem se zeptat když jsem podepsal čestné prohlášeni na to že jsem byl přítomen jednaní dvou obchodníků kteří uskutečňovali obchod a předání částky toto jsem podepsal,ale předanou částku jsem neviděl akorát o tom jednali,ale podepsal jsem že jsem viděl i předání peněz což jsem neviděl jak mam dál jednat prosím o radu jsem jako svědek moc děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz se netýká diskriminace na trhu práce. Požádejte o pomoc některou z občansko právních poraden.
až budete vyzván, abyste podal svědectví, tvrďte, že jste podepsal čestné prohlášení nepravdivě a že jste v čestném prohlášení uvedené skutečnosti neviděl. Řešení situace pak bude na osobě, které svědectví podáváte, jak se k Vašemu svědectví postaví.

Eva Fialová

16.3.2007 21:53:40 | odstupné

Dobrý den,

jsem déle než rok na rodičovské dovolené a včera jsem dostala dopis od správkyně konkursní podstaty, že na firmu, kde jsem pracovala, byl podán návrh na konkurs. Nicméně jsem zjistila, že ten byl podán už v listopadu, tudíž minulý měsíc mi vypršela lhůta na uplatnění mzdových nároků. Mám ještě nějakou šanci získat odstupné? Existuje nějaká oznamovací povinnost pro ženy na rodičovské dovolené ať už od správkyně nebo od státu? Nechápu, jak se má běžný člověk dozvědět o konkursu, pakliže nekontroluje pravidelně úřední desku mpsv. Mockrát děkuji za odpověď.

Petra

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel má podle zákoníku práce povinnost informovat své zaměstnance o ekonomické a finanční situaci zaměstnavatele a jejím pravděpodobném vývoji, o právním postavení zaměstnavatele a jeho změnách, vnitřním uspořádání a osobě oprávněné jednat za zaměstnavatele v pracovněprávních vztazích a uskutečněných změnách v předmětu činnosti zaměstnavatele a o základních otázkách pracovních podmínek a jejich změnách.
Zákoník práce nestanoví žádnou lhůtu k vyplacení odstupného ani jiných mzdových nároků, kromě tříleté promlčecí lhůty, ve které můžete tyto nároky uplatnit u soud.

Eva Fialová

Jana aschenbrennerová | 16.3.2007 15:37:17 | nemovitost a dane

Dobrý den.Chtela by jsem se Vás zeptat jak postupovat.Rodice maji chatu,já sama jsem na sociálních dávkách takze nemohu nic vlastnit.Jak by to bylo nedej boze v prípade umtí jednoho s rodicu s danemi za chatu?je nejaká moznost jak tyto výdaje co nejvic snízit nebo prípadne uplne se jim vyhnout.Je u nás problém s financemi,ale zároven mi neskutecne na chate zálezí.Moc Vás prosím o radu.Dekuji Jana

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz se netýká diskriminace na trhu práce. Požádejte o radu v některé z občansko právních poraden.
v případném dědickém řízení, pokud by se dědilo se zákona a nemáte žádné sourozence, by Vám připadla pouze 1/4 chaty. Protože se dědí podle podílů, můžete místo chaty obdržet v dědickém řízení jinou hodnotu.
Pokud byste přeci jen chtěla být spolumajitelkou chaty, může za Vás platit část daně Vaše matka.

Eva Fialová

Věra Gojová | 16.3.2007 10:23:09 | odstoupení od smlouvy

Prosím o zodpovězení otázky-koupila jsem si věc, zjistila jsem vadu a nikdo se celý měsíc neozval a nereagoval. Mohu odstoupit od smlouvy? Děkuji.

Odpověď:

Tento dotaz se netýká diskriminace na pracovním trhu.
Dobrý den,
vadu výrobku musíte oznámit prodávajícímu bez zbytečného odkladu. Podle druhu vady máte právo buď na přiměřenou slevu z ceny věci, bezplatnou opravu nebo odstoupení od smlouvy, v případě neopravitelné vady, pro kterou se výrobek nedá užívat.
Tato práva můžete vymáhat i u soudu, v případě, že prodávající nesplní povinnost dané odpovědností za vady.

Eva Fialová

stichy | 15.3.2007 21:04:18 | výpověď

Dobrý den.
Jsem na mateřské dovolené. Před nástupem MD jsem měla pracovní smlouvu na dobu neurčitou. V současnosti majitel společnosti tuto převádí z a.s. na s.r.o. a bude dávat nové pozměněné pracovní smlouvy, nebo bude pracovní poměr u zaměstnanců ukončovat. Do jaké míry musí zachovat mou původní pracovní smlouvu? Za jakých podmínek by mohl být můj pracovní poměr ukončen, kdyby původní společnost nějakým způsobem skončila?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud dochází k převodu zaměstnavatele, přijímá nový zaměstnavatel všechna práva a povinnosti, které vyplývají z pracovněprávních vztahů.
Ukončit pracovní poměr s Vámi musí nový zaměstnavatel podle obecných pravidel stanovených zákoníkem práce. Může Vám např. dát výpověď pro nadbytečnost s odstupným ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

Eva Fialová

Jana | 15.3.2007 13:33:30 | výpověď

Můžu dát zaměstnavateli výpověď i když jsem v pracovní neschopnosti.

Odpověď:

Dobrý den,
ano, zaměstnavateli můžete dát výpověď i v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel Vám však výpověď v této době dát nemůže.

Eva Fialová

Jaroslav Jiroušek | 15.3.2007 13:22:27 | invalidní důchod

Dobrý den,chci se zeptat jak postupovat při zamítnutí žádosti o částečný invalidní důchod.Jedná se o mou mamku,která byla 4 roky v částečným invalidním důchodu.Doktor který jí doporučil,a sociálka to schválila,už neordinuje.Byla poslána k jinému lékaři a ten jí uznal za zdravou a sociálka důchod zrušila.Po odvolání šla k posudkovému lékaři a ten znovu důchod navrhnul ale okresní soud to zamítl.Po odvolání ke krajskému soudu v Praze šla máma znova k nějakému posudkovému lékaři,který určila sociálka a ten znova doporučil důchod ale komise která zasedala u krajského soudu toto opět zamítla.Jak tedy postupovat dál?A jak může nějaká posudková komise zpochybňovat lékařskou zprávu,kterou si sama vyžádala?Příjde mi to směšné a nelogické a podle komise může asi doktor zahodit lékařský diplom když ona vlastně ví všechno nejlépe.Nechápu tedy proč si ten posudek nechala vypracovat když se pak stejně podle něj neřídila.Díky za radu a zůstávám s pozdravem.Jarda

Odpověď:

Dobrý den,
bez znalosti podrobností nejsem schopna Váš dotaz zodpovědět. Můžete se obrátit na jednu z občanských poraden nebo vyhledat právní pomoc advokáta, který se specializuje na sociální a důchodové zabezpečení. Toho najdete na stránkách České advokátní komory.

Eva Fialová

Kukadla | 14.3.2007 19:09:33 | mateřská

Případ: těhotná OSVČ. Potenciální zaměstnavatel chce jí zaměstnat. Celou "dovolenou" platí zaměstnavatel nebo stát se podílí na vyplácené častce. Jestli že ano, to jak?

Odpověď:

Dobrý den,
OSVČ bude vyplácen příspěvek na péči o dítě, jen pokud byla nemocensky pojištěná. Toto nemocenské pojištění musí trvat alespoň 270 kalendářních dní před událostí, která zakládá nárok na nemocenské pojištění. Pokud OSVČ nemocensky pojištěná byla, ale nesplnila délku pojištění, nemá na příspěvek nárok ani když bude následně v pracovním poměru.
Pokud OSVČ předepsanou délku pojištění splňuje, doporučuji obrátit se na Okresní správu sociálního zabezpečení.

Eva Fialová

| 1 | .. | | 223 | | 225 | 226 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect