Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Hana | 25.10.2013 15:22:55 

Dobrý den, prosím o radu, jsem na rodičovské dovolené, chci ukončit pracovní poměr dohodou. Můj dotaz zní: můžu ukončit pracovní poměr na rodičovské dohodou? Bude mi proplacena zbývající dovolená? Budu mít nárok na odstupné? Budu dál
dostávat příspěvek od státu (rodičovský)? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
dohodou můžete ukončit pracovní poměr kdykoliv. Na odstupné byste měla nárok, pokud by pracovní poměr byl ukončen z důvodu zrušení či přestěhování zaměstnavatele nebo z organizačních důvodů. Náhrada za dovolenou Vám bude po skončení pracovního poměru proplacena. Ukončení pracovního poměru nemá vliv na výplatu rodičovského příspěvku.

Eva Fialová

Eve | 25.10.2013 10:05:15 

Dobrý den, kamarádka byla cca 10 let na rodičovské se 3 dětmi, v květnu jí skončila rodičovská, se zaměstnavatelem se dohodla na neplaceném volnu do září, nicméně v září ukončila pracovní poměr dohodou, protože zaměstnavatel nebyl ochoten snížit úvazek ani k jiné flexibilnější formě. Registrovala se na ÚP, nicméně má údajně podporu počítanou z rodičovského příspěvku - je to možné?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nelze u uchazeče o zaměstnání zjistit průměrný čistý měsíční výdělek, je jako základ pro výpočet podpory v nezaměstnanosti považován koeficient průměrné mzdy v národním hospodářství. Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu. Z rodičovského příspěvku se podpora v nezaměstnanosti nevypočítává.

Eva Fialová

Katka | 24.10.2013 14:25:59 

Dobrý den. Příští rok v únoru mám po 3 leté rodičovské dovolené opět nastoupit do svého původního zaměstnání, kde jsem pracovala na plný úvazek. Nyní bych ráda nastoupila pouze na poloviční úvazek. Musí mi to zaměstnavatel umožnit? A jestliže by mě odmítl mám nárok na odstupné. A jestliže dám případně výpověď, budu mít nárok na podporu ve výši 65%? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud pečujete o dítě do 15 let věku, musí Vám zaměstnavatel poskytnout kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Nárok na odstupné byste měla, pokud by zaměstnavateli vážné provozní důvody (např. ohrožení nebo přerušení provozu) bránily, a Vy byste dostala výpověď pro nadbytečnost. Pokud dáte výpověď Vy musíte na Úřadu práce prokázat, že jste měla pro ukončení pracovního poměru vážné důvody jako nemožnost péče o dítě.

Eva Fialová

kamila | 24.10.2013 13:39:21 

Dobrý den. Synovi budou v lednu 4 roky (jsem na neplaceném volnu po RD). 1. je právně možné, aby zaměstnavatel po dohodě prodloužil neplacené volno třeba do 5 let? 2. pokud do ledna (donce neplaceného volna) otěhotním, předpokládám rizikové těhotenství, mohu jít na nemocenskou? bude se počítat z předchozího platu? z čeho se pak bude počítat mateřská, když se dítě narodí až po 4. roce prvního dítěte? 3. pokud zaměstnavatel nepl. volno nad 4.rok neprodlouží, ani neotěhotním, A)kdy musím zaměstnavateli oznámit, že nanastoupím B)musím si pak sama platit sociální, zdravotní nebo jiné pokud zůstanu s dítětem doma? velice vám děkuji za odpověďi! přeji hezký den

Odpověď:

Dobrý den, neplacené volno Vám může zaměstnavatel poskytnout na základě dohody s Vámi. Neplacené volno není právně nijak upraveno. Pokud otěhotníte, můžete nastoupit nemocenskou, pokud Vás Váš lékař uzná neschopnou práce. Výše nemocenské se bude zjišťovat z vyměřovacího základu za rozhodné období, kterým je první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. To samé bude platit pro výpočet peněžité pomoci v mateřství- Poté, co Vám zaměstnavatel neprodlouží neplacené volno, můžete ukončit pracovní poměr (předpokládám, že toto máte na mysli). Ukončení pracovního poměru můžete písemnou dohodou k určitému dni. S dohodou musí souhlasit i zaměstnavatel. Nebo můžete dát výpověď. Ta musí být rovněž písemná a je platná po doručení zaměstnavateli. V případě výpovědi musíte počítat z dvouměsíční výpovědní dobou. Eva Fialová více

ZDENKA | 23.10.2013 15:07:50 

Dobrý den chci se zeptat když sem otěhotněla poprvé ukončilli my pracovní poměr v praci ale šla jsem na rizikový těhotenství v ochraný lhutě a ted mě bude končit mateřská v prosinci a čekáme druhé dítě budu mit pravo na náké peníze děkuju za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste ukončila pracovní poměr v době těhotenství, budete čerpat peněžitou pomoc v mateřství pouze, pokud Vám na ni vznikne nárok v době do 180 dnů od skončení pracovního poměru.

Eva Fialová

Nety | 22.10.2013 15:28:50 

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat..mám rodičovskou dovolenou vypočítanou na 3,5 roku aby mi to vycházelo s nástupem dcery do školky.Mohu i zeměstnavatele žádat o 3,5 roku rodičovské dovolené nebo je to podmíněno jen přesně na 3 nebo na 4 roky.Nebo mám žádat o tři roky a zbytek o neplacené volno?
Moc děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákoníku práce můžete čerpat rodičovskou dovolenou pouze do tří let věku dítěte. Poté se můžete se zaměstnavatelem dohodnout na neplaceném volnu.

Eva Fialová

Renáta | 21.10.2013 14:37:54 

Dobrý den, prosím Vás o radu: V listopadu 2013 chci nastoupit zpět k mému zaměstnavateli,kdy do února 2014 bych ráda ještě pobírala rodičovský příspěvek ( né PPM ). Lze současně pobírat "rodičák" a pracovat u stejného zaměstnavatele na stejné pozici? Případně jak jinak mohu postupovat-dohoda o provedení práce apod.? Kdo v tomto případě platí sociální a zdravotní pojištění? Děkuji předem za odpověď. Juříčková Renáta

Odpověď:

Dobrý den,
pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě (v předškolním zařízení či jinou zletilou osobou) máte nárok na rodičovský příspěvek. Výdělek příjemce se nesleduje, Zdravotní a sociální pojištění bude hradit Váš zaměstnavatel.

Eva Fialová

šárka | 19.10.2013 23:47:17 

Dobrý den, jsem na RD do 8/2015, chtěla jsem nastoupit zpět do zaměstnání, ale byl za mne přijat zástup. Mám nějakou šanci přesto nastoupit ke svému zaměstnavateli? Mohu být zaměstnána jinde v období do nástupu? Jakou formu toto zaměstnání může/musí mít, abych nepřišla o své místo? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
v době rodičovské dovolené můžete být zaměstnána i u jiného zaměstnavatele. Pokud budete vykonávat práci, která je shodná s předmětem činnosti Vašeho původního zaměstnavatele, můžete tuto práci vykonávat pouze s jeho písemným souhlasem.

Eva Fialová

Sharon | 19.10.2013 18:39:03 

Dobrý den, momentálně čerpám (do 1/2014) RD u zaměstnavatele v Praze a pracuji na 1/2 úvazek u jiného zaměstnavatele v Ostravě. U pražského zaměstnavatele jsem si zažádala ještě o rok neplaceného volna. Zjistila jsem ale, že jsem těhotná (termín porodu VII/2014?). Má zaměstnankyně čerpající neplacené volno, ev. pracující na 1/2 úvazek nárok na mateřskou a rodičovskou dovolenou? Je možné, že mi mateřskou/rodičovskou dovolenou poskyntou oba zaměstnavatelé nebo mohu o rodičovskou dovolenou žádat jen u jednoho zaměstnavatele a u druhého budu muset skončit? Velice děkuji. Sharon

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na mateřskou a rodičovskou dovolenou má zaměstnankyně ve všech pracovních poměrech, ve kterých je zaměstnaná. Do 6 týdnů po porodu zaměstnankyni zaměstnavatel dokonce nesmí přidělovat práci.

Eva Fialová

LucieJ | 18.10.2013 12:24:27 

Dobry den, ted v listopadu mi konci rodicovska dovolena a jsem opet tehotna. Planuji navrat na chvili do zamestnani na polovicni uvazek. Zamestnavatel mi nabidl ale nizsi pozici i nizsi plat nez odpovida me soucasne pracovni smlouve. Vim ze mam narok na to co mam ve smlouve, ale zase vim ze je to jen na pul roku tak bych i na jeho nabidku pristoupila. Ale zajima mne jak to udelat, aby mi nezmenili ted podminky ve smlouve s kterymi bych se pak vracela za dalsi 2 roky po tom druhem rodicaku. Jde zachovat puvodni smlouva a uzavrit treba nejakou novou nebo nejakou dohodu? A z jake castky se mi pak bude pocitat materska dovolena?? Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud na podmínky zaměstnavatele přistoupíte, podepište s ním časově omezený dodatek k pracovní smlouvě. Peněžitá pomoc v mateřství se Vám bude vyplácet z vyměřovacího základu jako první PPM, pokud ji začnete čerpat v době do 4 let věku prvního dítěte.

Eva Fialová

Jana | 17.10.2013 23:35:52 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: momentálně jsem stále na rodičovské dovolené, dceři budou tři v únoru a já se poté mám vrátit zpět do práce, ale zjistila jsem, že jsem těhotná. Co mám dělat, co říct v zaměstnání, nebo mám jít od února marodit? Jaká by byla výše mé nemocenské? Nemůže mě zaměstnavatel vyhodit? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
po skončení rodičovské dovolené se musíte vrátit zpět do práce, pokud nebudete mít rizikové těhotenství nebo se se zaměstnavatelem nedohodnete na neplaceném volnu. Výpověď Vám zaměstnavatel v době těhotenství dát nemůže.

Eva Fialová

poláková Alena | 17.10.2013 23:32:40 

Dobrý deň,
jak jsem slíbila, píšu vám.S bývalím zaměstnavatelem jsme sa dohodli, nevýhodne, ale já si nemůžu dovolit bojovat.
Takže nemůžu slúžit v tomto rozsahu. Pokud by šlo něco pro Vás udělat bez uvádení jména jsem však k dispozici.
Hezký den,
Poláková A.

Odpověď:

Dobrý den,
děkuji za informaci. Přeji hodně štěstí při hledání nového zaměstnání.

Eva Fialová

Martina | 17.10.2013 22:23:23 

Dobrý den, mám ještě doplňující dotaz k Vaší odpovědi zveřejněné 16.10.2013. Co se stane, když odejdu na neschopenku dříve, než se se mnou zaměstnavatel stihne dohodnout na dodatku k pracovní smlouvě ve kterém se mění místo výkonu práce? Byla bych dále nemocensky pojištěna a pak dosáhla PPM? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
podmínka 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM je obecnou podmínkou pro nárok na tuto dávku. Pokud tuto podmínku splníte, bude Vám PPM vyplácena, i když nastoupíte na nemocenskou před změnou pracovní smlouvy.

Eva Fialová

Jaka | 16.10.2013 19:34:26 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli bych brala mateřskou, kdybych otěhotněla 4. rok rodičovské dovolené. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství vypočítanou z vyměřovacího základu, ze kterého Vám byla vypočítána první PPM máte, pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo při vzniku nátoku na PPM věku čtyř let. Pokud dítě čtyř let věku v této době dosáhne, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, kterého budete aktuálně dosahovat.

Eva Fialová

Martina | 16.10.2013 13:08:44 

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP na dobu neurčitou. Jsem v 10. týdnu těhotenství, plánovaný porod je na 14.5.2014. Zaměstnavatel mi včera oznámil, že v místě, kde pracuji bude jeho firma k 31.10.2013 končit a nabídl mi práci v té samé firmě na stejné pozici o 55 km dále. Nevěděl, že jsem těhotná a tak jsem mu to oznámila i s tím, že nezvládnu každý den dojíždět a ještě dvanáctihodinové směny. Přemýšleli jsme jak nejlépe situaci vyřešit a on mi navrhl ať nastoupím od 1.11.2013 na neschopenku. Je to dobré řešení?Měla bych pak nárok na PPM? Budu mít k 14.3.2014 odpracováno 14 měsíců(když období na neschopence od 1.11.2013 do 14.3.2014 nezapočítávám.)Nebo co mám dělat? Moc děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel se s Vámi může dohodnout na změně pracovní smlouvy. Pokud nebudete se změnou místa výkonu práce souhlasit, může Vám dát zaměstnavatel výpověď z důvodu přemístění. Na tento výpovědní důvod se ochranná doba nevztahuje. Jestliže budete po návratu z rodičovské dovolené k zaměstnavateli schopna dojíždět, uzavřete se zaměstnavatelem dodatek k pracovní smlouvě, kterým se mění místo výkonu práce. Poté Vám lékař může napsat neschopenku. Nemocensky pojištěná jste i v době pracovní neschopnosti, takže pokud splníte podmínku 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech, nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám vznikne.

Eva Fialová

INGRID | 15.10.2013 12:12:38 

DOBRÝ DEN, OBRACÍM SE NA VÁS S DOTAZEM OHLEDNĚ právní poradny - PORODNÉ A DOBA TĚHOTENSTVÍ - UPLATNĚNÍ NA SOUDU PO OTCI DÍTĚTE, který nás opustil a nesdíli s námi domácnost. Děkuji. Ingrid Zvácková

Odpověď:

Dobrý den, nárok na porodné máte při narození prvního dítěte, pokud Váš průměrný čistý příjem byl v kalendářním čtvrtletí předcházejícím čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, nižší než 2,4násobek životního minima. Porodné vyplácí Úřady práce. Po otci dítěte můžete žádat tzv. příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce. Otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím. K zajištění úhrady těchto nákladů, jakož i k zajištění výživy dítěte po dobu, po níž by zaměstnankyni podle zvláštního předpisu náležela mateřská dovolená, může soud na návrh těhotné ženy uložit tomu, jehož otcovství je pravděpodobné, aby potřebnou částku poskytl předem. Právo žádat úhradu těchto nákladů se promlčí ve třech letech ode dne slehnutí. více

eliska | 15.10.2013 10:27:50 

Dobry den, zajimalo by me zda na rodicovske dovolene mohu nastoupit do sluzebniho pomeru aniz bych prisla o prispevek? Dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na rodičovský příspěvek budete mít, pokud splníte podmínku celodenní osobní péče o dítě. Tato podmínka je splněna, jestliže dítě mladší dvou let navštěvuje předškolní zařízení v rozsahu nepřekračujícím 46 hodin v kalednářním měsíci (od dvou let věku se docházka dítěte do předškolního zařízení nesleduje), či zajistíte péči o dítě jinou zletilou osobou.

Eva Fialová

nelis | 15.10.2013 08:31:35 

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené s 1 dítětem, tato rodičovská dovolená mi končí 26.8.2013, chceme ještě druhé dítě, chci se zeptat do kdy nejlépe porodit, aby se mi peněžitá pomoc v mateřství počítala stejně jako u prvního dítěte.Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství s druhým dítětem se Vám bude počítat ze stejného vyměřovacího základu jako první PPM, pokud nárok na druhou PPM vznikne do čtyř let věku prvního dítěte. Další podmínkou je pracovní poměr u stejného zaměstnavatele.

Eva Fialová

Bublina | 14.10.2013 13:56:45 

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu. V minulém roce jsem dostala výpověď z HPP z důvodu nadbytečnosti a náleží mi 3měsíční odstupné. V době výpovědní lhůty tj. 7 dní před plánovaným koncem prac. poměru jsem nastoupila na nemocenskou tj. od 23.8.2012. Pracovní poměr měl skončit 31.8.2013. V této době jsem zjistila, že jsem těhotná. Pracovní neschopnost byla z důvodu rizikového těhotenství a trvala až do 15.4.2013, následně jsem nastoupila na mateřskou dovolenou v období 16.4.2013 -28.1.02013. Nyní nastupuji na rodičovskou, která bude přiznána od 1.11.2013 s výši příspěvku 11500 Kč. Zaměstnavatele chci nyjí požádat o volno z důvodu rodičovské dovolené do 2 let věku dítěte. Lze i v mém případě, kdy mi byla dána výpověď případně pak požádat zaměstnavatele o prodloužení rodičovské až do 3 let věku dítěte? více

Odpověď:

Dobrý den, výpovědní doba se Vaším těhotenstvím přerušila a skončí, jak uvádíte 7 dní po návratu z rodičovské dovolené. Rodičovskou dovolenou si můžete prodloužit až do tří let věku dítěte. Protože Váš pracovní poměr neskončí v průběhu rodičovské dovolené, ale až po sedmi dnech, bude se Vám podpora v nezaměstnanosti počítat ze mzdy, kterou jste v pracovním poměru dosahovala. Pokud byste v průběhu rodičovské dovolené nebo v oněch sedmi dnech znovu otěhotněla, skončil by pracovní poměr až skončením další rodičovské dovolené. Peněžitá pomoc v mateřství s druhým dítětem by se počítala ze stejného vyměřovacího základu jako první PPM. Protože byste stále byla v pracovní poměru, a tudíž nemocenská pojištěná, vznikl by Vám v době těhotenství po skončení rodičovské dovolené nárok na nemocenskou, pokud byste měla rizikové těhotenství. Jestliže byste rizikové těhotenství neměla, zaměstnavatel by Vám musel přidělovat práci. více

luna | 11.10.2013 15:03:48 

Dobrý den..právě jsem na RD - mám ji na dva roky a končí mi 14. 12. 2013 a 21. 10. nastupuji MD s druhým dítětem..dnes jem byla v práci odevzdat tiskopis od pana doktora..paní účetní m řekla, že žádost pošle na OSSZ a oni mě písemně vyrozumí..to znamená, že dosavadní rodičovský příspěvek mi automaticky zruší nebo musím osobně zajít zrušit na sociální??

Odpověď:

Dobrý den,
čerpání peněžité pomoci v mateřství má před čerpáním rodičovského příspěvku přednost. ČSSZ nárok na její čerpání oznamuje zaměstnavatel.

Eva Fialová

| 1 | .. | 48 | 49 | | 51 | | .. | 119 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect