Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Prosím o radu, u svého zaměstnavatele pracuji od roku 2001. V současné době - září 2013 jsem se měla dle písemné dohody uzavřené s předchozím vedením školy vrátit do zaměstnání v rámci RD, která mi byla poskytnuta do 3 let věku dítěte - prosinec 2013. Dřívější nástup jsme si dohodli, protože pracuji jako učitelka aj, tedy od září. Bohužel nové vedení školy se mne snažilo ještě v průběhu RD propustit dohodou, kterou jsem nepodepsala. Stanovilo mi tedy nástup do zaměstnání, a ve stejný den mi dalo výpověď pro nadbytečnost z důvodu organizační změny - paragraf 52, ods.c),i když mám smlouvu na dobu neurčitou a měla jsem nastoupit do práce dle písemné dohody s předchozm vedením školy. Je prosím tato výpověď platná? Organizační změna - snížení počtu učitelů o 1, byla provedena v průběhu mé RD, aby tento důvod mohl být použit ve výpovědi, ve skutečnosti tedy vůbec neproběhla, protože jsem v uvedenou dobu byla na RD. Výpověd jsem podepsala až na potřetí, protože mi bylo vyhrožováno, že pokud nepodepíšu, učiní potřebné kroky, aby mne po nástupu mohli propustit jiným způsobem. Nvé vedení školy na mé místo přijalo jinou zaměstnankyni na dobu neurč. více
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste se se zaměstnavatelem dohodli na ukončení rodičovské dovolené před uplynutím tří let věku dítěte, skončila Vám návratem do práce v září 2013. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci po skončení rodičovské dovolené výpověď pouze z důvodů stanovených zákoníkem práce. Pro platnost výpovědi z organizačních důvodů musí k organizační změně opravdu dojít. Organizačním důvodem není, pokud zaměstnavatel na Vaše místo přijal jiného zaměstnance. K žádné organizační změně u zaměstnavatele ve skutečnosti nedošlo.
Po uplynutí dvou měsíců po skončení pracovního poměru můžete podat u soudu žalobu na neplatnost výpovědi ze strany zaměstnavatele.
Eva Fialová
Dobrý den, mám dotaz. Přítelkyně zjistila že je těhotná týden před ukončení prac. smlouvy. Současně nastoupila na rizkové těhotenství, jelikož dělá fyzicky náročnou práci a pracuje s chemikáliemi. V současné době je měsíc doma a od kolegině z práce se dozvěděla že je vedena na listině propuštěných zaměstnaců z podniku. Má zaměstnavatel právo propustit popřípadně uvést na listinu propuštěných když je na rizikovém těhotenství? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud má Vaše přítelkyně pracovní smlouvu na dobu určitou, smlouva končí dnem, který je ve smlouvě uveden. Má-li Vaše přítelkyně smlouvu na dobu neurčitou, nemůže ji zaměstnavatel dát výpověď v době těhotenství a čerpáni mateřské a rodičovské dovolené. Taková výpověď by byla neplatná.
Eva Fialová
Dobrý den, mám dítě 20 měsíců staré a jsem na rodičovské dovolené, pobírání rodičovské jsem si stanovila na 3 roky. V zaměstnání jsem se byla zeptat zda se budu moci vratit presne za tri roky na moji pozici byla prijata slecna ale na dobu neurcitou. Jiná pozice se do te doby neuvolni. Ma zamestnavatel konkretne advokatni kancelar pravo mi pak dat jen tri mesicni odstupne nebo budou povinni me vzit zpet ikdyz nebudou mit misto? Dalsi dotaz je ohledne toho ze bych mela moznost pracovat na půl uvazku behem rodicovske. Kolik hodin smim max. pracovat a nechat si hlidat skoro 2 lete dite aby mi zustala rodicovska? Musim skutečnost ze bych pracovala u jine spolecnost nahlasit svemu zamestnavateli nebo na úřad práce co vyplací dávky? Předem velice děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel může dát zaměstnanci po skončení rodičovské dovolené výpověď pouze z důvodů stanovených zákoníkem práce. Pro platnost výpovědi z organizačních důvodů musí k organizační změně opravdu dojít. Organizačním důvodem není, pokud zaměstnavatel na Vaše místo přijal jiného zaměstnance. K žádné organizační změně u zaměstnavatele ve skutečnosti nedošlo. Pokud zaměstnavatel pro Vás nebude mít práci a k žádné organizační změně nedojde, je to překážka v práci na straně zaměstnavatele a Vy máte po tuto dobu nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Nárok na rodičovský příspěvek zůstane zachován, pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě. Tuto péči můžete zajistit i jinou zletilou osobou. Co se týče předškolního zařízení, dítě do dvou let věku může navštěvovat toto zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci, dítě od dvou let pak neomezeně. Výdělek příjemce příspěvku se nesleduje. více
Dobrý den,nyní jsem doma,pobírám rodičovskou na dítě kterému budou dva roky,pokud bych plánovala druhé dítě,tudíž bych znovu do pracovního poměru nenastoupila,měla bych nárok na mateřskou nebo bych rovnou pobírala rodičovskou? děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhne v době nástupu na peněžitou pomoc v mateřství věku 4 let, budete se Vám druhá PPM vypočítávat ze stejného vyměřovacího základu jako první PPM.
Eva Fialová
Dobry den,
Kolko musim mat odpracovane, aby mi zamestnavatel drzal pracovne miesto( obdobne povodnemu), ak by som chcela ist na MD a nasledne RD? Konkretne- pracovala som 5 rokov v jednej firme z toho asi rok na plny uvazok, potom som bola prijata na VS a pracovala cca 4 roky na polovicny uvazok, stale vsak u jednej spolocnosti. V juni(cerven) 2013 som dala vypoved- nutnost prestahovania sa do zahranicia.Uvazujem o zamestnani znova v CR, ak by som nastupila a v kratkej dobe na to otehotnela, ako je to s povinnostou zamestnavatela drzat mi pracovne miesto- existuje taka povinnost aj keby som bola zamestnana len kratko? eventualne ako by to bolo keby som v priebehu RD znova otehotnela a planovala navrat az neskor?
A mala by som v pripade oboch situacii narok na davky- materska, rodicovska?(manzel je cech, ale pracuje v zahranici mimo EU, je to pre vypocet rodicovskeho prispevku podstatne?)
Dakujem
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na mateřskou a rodičovskou dovolenou máte okamžikem vzniku pracovního poměru. Po návratu z MD Vám zaměstnavatel musí přidělovat stejnou práci, jakou jste vykonávala před odchodem na MD. Po návratu z RD Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy v platném znění, Nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte po splnění podmínky 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku. Pokud jste pracovala na Slovensku, či jinde v EU a byla jste tam nemocensky pojištěná, doložte tuto skutečnost České správě sociálního zabezpečení. Výpočet rodičovského příspěvku provede Úřad práce i s ohledem na situaci Vašeho manžela.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak dlouho musím po studiu pracovat aby mi byla přiznána mateřská? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
na mateřskou dovolenou má zaměstnankyně nárok hned po nástupu do práce. Pro přiznání peněžité pomoci v mateřství musí zaměstnankyně splnit podmínku 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku. Úspěšně dokončené studium na střední či vysoké škole se započítává jako náhradní doba nemocenského pojištění. Jestliže jste studiem dosáhla 270 dnů náhradní doby pojištění, máte hned do nástupu do pracovního poměru nárok na PPM.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím o informace týkající se mého návratu po RD (ta mi končí 20.11.2013).
1. kdybych nastoupila později se souhlasem zaměstnavatele (povolil by mi SÁM starat se o dítě déle než jen 3 roky)
a) musím platit sociální a zdravotní pojištění? pokud ne, kdo jej platí? a musím být být nahlášena na úřadu práce?
b) když bych odmítla v lednu nabízenou práci (předtím- k 21.11.2013- bych o její náplni a dalších podrobnostech ještě nevěděla) mám v lednu ještě nárok na odstupné?
Mockrát Vám děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zdravotní pojištění za Vás platí stát, pokud pobíráte rodičovský příspěvek nebo pečujete o dítě do 7 let věku. Péče o dítě do 4 let je zároveň náhradní dobou důchodového pojištění. Sociální pojištění neplatíte, jelikož nebudete mít žádný příjem. Jako uchazeči o zaměstnání se evidují na Úřadu práce lidé, kteří nejsou v pracovním poměru. Vy po skončení RD v pracovním poměru budete, proto se do evidence uchazečů o zaměstnání přihlásit nemůžete.
Po návratu do práce Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nebudete chtít vykonávat a se zaměstnavatelem se nedohodnete na změně pracovní smlouvy, musíte dát výpověď z pracovního poměru nebo ukončit pracovní poměr dohodou. Ani v jednom případě Vám nárok na výplatu odstupného nevznikne.
Eva Fialová
Dobrý den, v květnu tohoto roku jsem ukončila RD (3 roky, navazující na předchozí, také tříletou) a nastoupila neplacené volno. Se zaměstnavatelem jsme se ale na nástupu nedohodli a já se v září registrovala na ÚP, kde mi vypočítali podporu v nezaměstnanosti z rodičovského příspěvku - tzn by měla být cca 3600. Je to tak správně? Domnívala jsem se, že by mi podpora měla být počítána z průměrného platu, který jsem brala. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
podpora v nezaměstnanosti náleží uchazeči o zaměstnání, který získal v rozhodném období dvou let zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců. Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže splnil podmínku doby předchozího zaměstnání, ale bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu nebo nelze u něj stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ. Protože jste byla na dovolené, nebylo možno u Vás stanovit průměrný měsíční příjem. Z tohoto důvodu se Vaše podpora v nezaměstnanosti vypočítává násobkem průměrné mzdy v národním hospodářství. více
Dobry den, v soucasne době jsem na 3-lete rodicovske dovolene, ktera mi za mesic konci a chtěla bych v praci zažádat o zkraceny uvazek. Zamestnavatel ovšem tvrdi,ze na to nemam nárok. Vim,ze dle zakoniku práce na to nárok mam. Pracuji jako manazer malého tymu lidi v nadnarodni spolecnosti, tudíž muj zkraceny pracovni uvazek by rozhodne nemel vliv na celkovy chod firmy. Prosim, můžete mi poradit jak mam postupovat? Dekuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud zaměstnavatel nezdůvodní neposkytnutí kratší pracovní doby vážnými provozními důvody, či s jeho zdůvodněním nebudete souhlasit, obraťte se na inspekci práce.
Eva Fialová
Dobrý večer. V lednu 2014 mi končí tříletá rodičovská dovolená. Zaměstnavatel mé místo pracovníka administrativy a logistiky zrušil. Nabídl mi ovšem místo obchodního zástupce. Co se stane, když odmítnu? Jaká mám práva a povinnosti? Pokud do té doby otěhotním a měla bych rizikové těhotenství, můžu dostat výpověď? A pokud bych měla nastoupit jako těhotná? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
po skončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel může dát výpověď z organizačních důvodů, pokud změnu druhu práce odmítnete. V takovém případě máte nárok na odstupné ve výši Vašeho průměrného výdělku. Máte rovněž nárok dodržení dvouměsíční výpovědní doby ze strany zaměstnavatele, po kterou Vám bude příslušet mzda. Pokud otěhotníte, budete v ochranné době a zaměstnavatel Vám výpověď dát nemůže.
Eva Fialová
Dobrý den. Na mateřkou jsem nastoupila 6 týdnů ped termínem porodu, ale měla jsem předčasný porod o 3 týdny. Mění se tak pro mě něco? Přijdu nějak o ty 3 týdny mateřské? Děkuji :).
Odpověď:
Dobrý den,
vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí 28. týdne po jejím nástupu. Mateřská dovolená se Vám proto krátit nebude a potrvá celých 28 týdnů ode dne počátku jejího čerpání.
Eva Fialová
Chtěla bych se zeptat když za mě pojišťovna platí zdravotní pojištění v průběhu péče o dvě děti do 15 let počítá se to do důchodu?Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
stát hradí zdravotní pojištění osobám, které celodenně osobně a řádně pečují alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Do doby důchodového pojištění se jako náhradní doba důchodového pojištění považuje péče o dítě do 4 let věku.
Eva Fialová
Dobrý den,měsíce které jsem udala u rodičovské dovolené se počítají po mateřské dovolené nebo s mateřskou dovolenou?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
mateřská dovolená trvá 28 týdnů a nastupujete na ni 8-6 týdnů před plánovaným termínem porodu. Rodičovskou dovolenou čerpáte od 28. týdne po skončení mateřské dovolené a můžete ji čerpat do 3 let věku dítěte.
Eva Fialová
Prosím poraďte,rod.dov.mám do 7/2014,chci se vrátit dřív,ale jak jsem se dozvěděla od zaměstnavatele nemůžu v době trváni RD a pobíráni rod.příspěvku vykonavat stejnou prac.cinn.Prý se můžu vrátit dřív,ale musím vykonávat jinou prac.činn.Co s tím?Mám rovázat pr.smlouvu a pak se tam nechat zaměstnat?-je to účelove!Děkuju za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
stejnou činnost nemůžete vykonávat při pobírání peněžité pomoci v mateřství. Z rodičovské dovolené se můžete vrátit do práce. Rodičovský příspěvek budete pobírat i nadále, pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě. Tato péče může být od dvou let věku dítěte neomezeně zajištěna v předškolním zařízení. Výdělek rodiče se nezjišťuje.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené od 29.6.2012. Délku RD jsem si stanovila do dvou let věku dítěte, nahlášeno i zaměstnavateli. Zvažuji prodloužení RD o rok, tzn. do 3 let věku dítěte. Jaké z toho pro mě pramení možnosti popř.povinnosti vůči zaměstnavateli?
Děkuji.
A.
Odpověď:
Dobrý den,
prodloužení rodičovské dovolené zaměstnavateli oznamte, nejlépe písemně.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené 2leté, která bude končit příští rok v dubnu. Zvažuji možnost nástupu do zaměstnání na HPP již od 1.1.2014 k jinému zaměstnavateli, než u kterého jsem pracovala před nástupem na MD a RD. Celodenní péči o dítě mi může zajistit babička. Musím se stávajícím zaměstnavatelem ukončit RD dohodou k 31.12.2013 a zároveň musím ukončit i pobírání rodičovského příspěvku nebo je možno rodičovský příspěvek pobírat až do 04/2014 a od 1.1.2014 pracovat u nového zaměstnavatele na novou smlouvu HPP? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
na rodičovský příspěvek nebude mít změna zaměstnavatele vliv. Pracovní poměr můžete ukončit dohodou, nebo můžete dát zaměstnavateli výpověď, pokud dohodu o ukončení pracovního poměru nebude akceptovat.
Eva Fialová
Dobry den,chtěla bych se zeptat,zjistila jsem ze sem tehotna,mela bych dotaz jak je to s materskou kdyz pred porodem budu zamestnana 1rok u stavajiciho zamestnavatela a predtim jsem pracovala 2 roky na dohodu o provedeni prace,zajimalo by me na kolik penez mam narok a jak to vlastne je,na materskou bych chtela jid na 2 roky,predem moc dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství musíte splnit podmínku nemocenského pojištění v délce trvání 270 dnů před nástupem na PPM. Pokud jste zaměstnaná na pracovní smlouvu jeden rok, podmínku 270 dnů byste měla splnit.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, která by mi měla skončit 8.4.2014. Ale budu se do zaměstnání vracet dříve (pracuji ve školství, pro zaměstnavatele je lepší, když nastoupím od pololetí, tedy od února). Mám smlouvu na dobu neurčitou. Zaměstnavatel si chce zástup za mě ponechat a já bych měla nastoupit místo jiné kolegyně (ta má poloviční úvazek), která bude odcházet na MD. Jde o to, zda je zaměstnavatel povinen poskytnout mi práci opět na plný úvazek i přesto, že by pro mě práci na plný úvazek neměl. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak, musí Vám zaměstnavatel po návratu z rodičovské dovolené poskytovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. To se týká i délky pracovní doby. Pokud pro Vás zaměstnavatel takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně. Vám by náležel doplatek do výše Vaší pravděpodobné mzdy. Můžete se zaměstnavatelem uzavřít časově omezenou dohodu, ve které se dohodnete na kratším úvazku na určitou dobu.
Eva Fialová
Dobrý den, po rodičovské dovolené budu nastupovat na zkrácený úvazek. Zatím nemám smlouvu a předběžně jsme se se zaměstnavatelem dohodli na 3 dnech v týdnu - po, ut a čt. Pokud na tyto dny připadá státní svátek? Nahrazují se tyto dny? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud svátek připadne na Váš pracovní den, nebude tento den nahrazován.
Eva Fialová
Dobrý den, odešla jsem na mateřskou dovolenou ze zaměstnání, kde mám smlouvu na dobu neurčitou. Zároveň jsem jako vedlejší pracovní činnost dělala překladatelku. Tuto činnost jsem na mateřské přerušila. O rodičovský příspěvek budu teprve žádat. Smím s nástupem na rodičovskou pokračovat ve své činnosti překladatelky? Nad jakou vydělanou částku bych si musela sama hradit sociální a zdravotní pojištění? Počítá se taková částka měsíčně, anebo poměrem ke kalendářním měsícům - tj. např. říjen 20000 Kč, listopad 0 Kč, tj. v průměru 10000 měsíčně? Velmi děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud pobíráte rodičovský příspěvek, je Vaše činnost vedlejší výdělečnou činností. Sociální a zdravotní pojištění musíte platit, pokud Váš výdělek přesáhne určitou hranici. Pro OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost bude minimální roční vyměřovací základ v roce činit 31 068 Kč.
Eva Fialová