Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Lenka | 26.8.2013 13:08:50 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to budu mít, když čekám dítě má se mě narodit v únoru. Tento rok jsem dostudovala osmileté gymnázium, ale nesložila jsem celou maturitu. Od července jsem nastoupila do práce na plný úvazek ,ale celí rok neodpracuji. Jak to budu mít prosím s mateřskou nebo rodičovskou? Děkuji za radu

Odpověď:

Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství musíte splnit dobu nemocenského pojištění v délce 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku. Pokud tuto podmínku nesplníte, budete mít nárok pouze na rodičovský příspěvek.
Pokud jste v pracovním poměru, máte nárok na čerpání mateřské a rodičovské dovolené do tří let věku dítěte.

Eva Fialová

Pavla | 25.8.2013 22:36:08 

Dobrý den,
z čeho se mi bude počítat druhá PPM v případě, že jsem u původního zaměstnavatele (smlouva na dobu neurčitou) nastoupila během pobírání prvního RP na zkrácený úvazek a současně bych měla další výdělky formou DPP, případně druhé pracovní smlouvy na částečný úvazek u jiných zaměstnavatelů? Celkově by byl ale současný výdělek nižší, než před nástupem na první MD.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se bude u Vašeho původního zaměstnavatele počítat z vyměřovacího základu, ze kterého se Vám vypočítávala první PPM, pokud dosahujete mezi první a druhou PPM nižšího výdělku a druhou PPM začnete čerpat do 4 let věku prvního dítěte. U jiných zaměstnavatelů, k kterých jste nemocensky pojištěná, se Vám bude PPM počítat z výdělku, kterého u jste u nich v rozhodném období před vznikem nároku na dávku dosahovala.

Eva Fialová

Mika | 23.8.2013 21:22:12 

Dobrý den, dcera narozena v březnu 2011, předpokl. druhý porod duben 2014. PPM by tedy navazovala na rodičovský příspěvek. Je možné se vzdát tohoto RP před jeho vyčerpáním a místo toho nastoupit na nemocenskou a poté už klasicky na PPM, a ovlivnilo by to nějak výpočet těchto dávek (jsem stále v zaměstnaneckém poměru)? Je zákonem nebo praxí nějak znemožněno takto „si vybrat“ finančně výhodnější příspěvek státu? V případě, že by dcera nastoupila od ledna do školky (není jisté), tak by to byla stejně jediná varianta řešení kvůli zániku nároku na RP, nebo se pletu?Velmi děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
čerpání rodičovského příspěvku se lze vzdát, ukončit rodičovskou dovolenou, nastoupit opět do práce a poté nastoupit na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství. Před čerpáním peněžité pomoci v mateřství můžete čerpat nemocenskou, pokud Vás lékař uzná práce neschopnou z důvodu těhotenství. Jestliže se tak nestane, můžete si se zaměstnavatelem domluvit neplacené volno.

Eva Fialová

Lucie | 23.8.2013 14:14:45 

Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené se synem, kterému je 2,5roku. Předtím jsem byla doma s dcerou (dnes 4,5roku). Před první mateřskou jsem byla zaměstnána, ale vzhledem k tomu, že jsem se odstěhovala z Prahy do Beskyd, tak jsem dala v průběhu rodičovské výpověď. Po skončení RD bych chtěla pracovat jako OSVČ, ale bojím se, že na začátku nebudu mít dostatečný příjem. Je možné si natáhnout rodičovskou dovolenou i v mém případě na 4roky a začít podnikat na vedlejší činnost? Sice už nebudu mít rodič. příspěvek, ale aspoň bych nemusela platit pojistné - je to tak? Kde se to má ohlásit? A pak další věc - jsem architektka, ale nevím, jestli je pro mě výhodnější pracovat na živnostenský list nebo jako svobodné povolání (snad se tam liší nějak odečty v daních, ale nevím, kde to zjistit...). Moc děkuji!

Odpověď:

Dobrý den,
pokud pobíráte rodičovský příspěvek, bude Vaše samostatná výdělečná činnost považována za vedlejší činnost. Pokud Vaše příjmy přesáhnou v předešlém roce činnosti určitou částku, budete muset v následujícím roce platit zálohy sociálního pojištění a zdravotní pojištění. To znamená, že v prvním roce Vaší samostatně výdělečné činnosti nebudete platit žádné zálohy. Čerpání rodičovského příspěvku si můžete prodloužit, pokud jste již nevyčerpala částku 220 000 Kč. Rodičovskou dovolenou jste čerpala pouze jako zaměstnankyně. Skončením pracovního poměru končí i Vaše rodičovská dovolená.
Po skončení čerpání rodičovského příspěvku se Vaše výdělečná činnost bude považovat za hlavní výdělečnou činnost. V takovém případě budete muset platit zálohy na sociální pojištění a zdravotní pojištění podle Vašeho výdělku.

Eva Fialová

Martina K. | 23.8.2013 10:54:20 

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (mám ji do dvou let dítěte, končí na konci ledna 2014). Zároveň od února 2013 pracuji 3 dny v týdnu (partner pracuje ve stejné firmě 2 dny v týdnu, takže se střídáme v péči o dítě). Nyní jsem znovu těhotná a do 9. 9. bych měla nastoupit na mateřskou. Příspěvek v mateřství budu mít ale nízký (před porodem prvního dítěte jsem měla smlouvu na dobu určitou u jiného zaměstnavatele, než pracuji nyní; nyní pracuji na zkrácený úvazek a to pouze od února), proto zvažuji na mateřskou před porodem nenastoupit a pobírat až do porodu rodič. příspěvek na první dítě. Na mateřskou bych nastoupila až porodem druhého dítěte, kdy ztrácím nárok na rodič. příspěvek. Je to možné? Co se stane, když za této situace porodím dřív, než mám termín - kolik týdnů dovolené budu moct na mateřské čerpat? Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
práci můžete vykonávat až do porodu dítěte. Poté nastoupíte na mateřskou dovolenou a zažádáte o peněžitou pomoc v mateřství. Pokud máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete mít i nárok na rodičovský příspěvek. Vyčerpáte-li z mateřské dovolené a z nároku na PPM před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší Vám mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí doby 28 týdnů.

Eva Fialová

Verka | 22.8.2013 20:18:52 

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a obdržela jsem od zaměstnavatele výpověď z důvodu rušení celé firmy. Chtěli bychom mít druhé miminko, je nějaká možnost, jak si zajistit peněžitou pomoc v mateřství? Do ochranné lhůty 180 dní se nevejdu. Pokud to chápu dobře, má stávající rodičovská dovolená se počítá jako účast na nemocenském pojištění, chybí mi tedy splnit jen druhou podmínku - mít zaměstnání. Nestačilo by, kdyby mě pro účely nabytí nároku na PPM někdo zaměstnal v průběhu rodičovské dovolené například jen na měsíc? Počítal by se mi pak PPM z tohoto měsíčního příjmu (převedeného na roční, tedy krát 12)? Přijde mi hrozně nefér, že mám přijít o PPM jen kvůli té výpovědi, když beztak zaměstnavatel za ženy na rodičovské dovolené nic státu neplatí... Děkuji!

Odpověď:

Dobrý den,
na peněžitou pomoc v mateřství máte nárok i v případě ukončení pracovního poměru, pokud tuto dávku začnete čerpat v ochranné době 180 dnů po skončení pracovního poměru. Ochranná doba se počítá od skončení posledního pracovního poměru. Proto by stačilo, kdybyste si našla i krátkodobé zaměstnání. PPM by se pak počítala z vyměřovacího základu ze mzdy, kterou jste dosahovala v tomto zaměstnání.

Eva Fialová

Kryjo | 22.8.2013 14:38:36 

Dobrý den,
dne 23.10. se vracím do práce. Ve smlouvě mám uvedený zkrácený úvazek na 30 hodin týdně. Zaměstnavatel mi nastavil prac. dobu 3 x týdně od 9,30 do 16,30 a údajně mi ji nemůže z provozních důvodů změnit - do 16,00 hodin. Školka je do 16,30. Jak postupovat? Vím, že na pobočce - pracovala jsem v jedné z největších bank v ČR pro mě není volné místo, ale výpověď mi nechtějí dát. Spíše mě tlačí, abych ji dala já. Ale pak nemám nárok na odstupné a výše podpory v nezaměstnanosti je nižší.
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákoníku práce máte nárok nejen na kratší pracovní dobu, ale i na jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Zaměstnavatel Vám musí sdělit konkrétní důvod, který mu brání, aby Vám určil takovou pracovní dobu, která bude vyhovovat Vaší péči o dítě. Pokud nebudete s důvody zaměstnavatele souhlasit, obraťte se na inspekci práce.

Eva Fialová

Silvie | 22.8.2013 09:33:17 

Dobrý den, TP mám 16.10.2013, automaticky bych spadla do 4leté varianty RD. Jde to řešit přes manžela? Jak a které tiskopisy k tomu potřebuji a kam je zanést..? Manžel má s.r.o., ale má smlouvu jako zaměstnanec. Je jediný majetel a jediný zaměstnanec.

Odpověď:

Dobrý den,
na volbu varianty rodičovského příspěvku máte nárok, pokud by Váš manžel měl byť i teoreticky nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Pro vznik nároku na tuto dávku je potřeba splnit dobu nemocenského pojištění v délce 270 dnů v posledních dvou letech před možným vznikem nároku. Pokud Váš manžel tuto podmínku splňuje, můžete provést volbu čerpání rodičovského příspěvku na úřadu práce.

Eva Fialová

miska | 20.8.2013 21:43:36 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: mám rodičovskou na 4 roky, může moje dítě navštěvovat školku 4hod. denně pořád, když nemá ještě 3 roky, chlapeček se nám narodil 19.10.2011

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste od 1.1.2012 v novém systému vyplácení rodičovského příspěvku, tak se od dvou let věku dítěte docházka do předškolního zařízení nesleduje.

Eva Fialová

Lucie | 16.8.2013 23:58:50 

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené (vč. rod. příspěvků), kterou mám z finančních důvodů na 2 roky (syn bude mít 2 roky v říjnu 2014). Do práce bych měla nastoupit v listopadu 2014. Plánujeme i druhé dítě, ale chtěla jsem jít na chvíli do práce.Mám ale strach, že když nastoupím do práce (na stejné místo), že se bude příspěvek počítat z platu nového a ten jistě nebude takový aby mi vyšel takový příspěvek jako při 1.dítěti. Do práce ale nastoupit ( i když třeba jen na rok)chci, právě kvůli financím. Můžete mi prosím poradit způsob, kt. by byl pro mě nejlepší abych nezůstala bez financí až mi skončí rodičovské příspěvky?
Můžu nastoupit do práce a když dodržím věk 1. dítěte že půjdu na mateřskou do 4 let věku, tak budu mít mateřskou stejnou jako u 1. dítěte? A co když bude plat vyšší po návratu z rodičovské, jak se bude počítat mateřská?
Moc děkuji Lucie

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nastoupíte po skončení rodičovské dovolené do práce u stejného zaměstnavatele a do 4. let věku prvního dítěte Vám vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství, bude se Vám tato dávka vypočítávat z vyměřovacího základu, jako první PPM, jestliže to bude pro Vás výhodnější. Pokud byste dosahovala vyšší mzdy po návratu z RD, bude se Vám PPM vypočítávat z této vyšší mzdy.

Eva Fialová

marcela | 15.8.2013 12:40:20 

Dobry den chtela bych Vas poprosit o radu pracuji od ledna v jedne fabrice ale jsem ve 12tydnu tehotenstvi doktor mi napsal neschopenku tudiz jsem uz doma,ale pracovni smlouvu mam jen dokonce prosince a nebude mi tudiz prodlouzena,chci se poradit jak mam postupovat abych neprisla o penize zda se hlasit na urad prace co nejdrive nebo az v lednu,termin porodu mam 16.unora predem dekuji za Radu Marcela Sprosta

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste v pracovní neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím, může Vám lékař prodloužit pracovní neschopnost až do doby nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Podle Vašeho dotazu pravděpodobně však nastoupíte na PPM již v době skončení pracovního poměru. Na PPM se nastupuje 6-8 týdnů před očekávaným termínem porodu.

Eva Fialová

Martin | 14.8.2013 21:13:11 

Dobrý den, mám dotaz ohledně porodného a příspěvku na dítě. Čekáme první dítě, nejsme svoji a parnerka má bydliště u svých rodičů, tam bude mít bydliště i dítě. Při žádosti o porodné a příspěvky na dítě se posuzuje jen příjem domácnosti ve které bydlí partnerka, nebo i můj příjem i když budeme mít bydliště odděleně. O životním minimu přehled mám, ale nikde není jasně definováno, jak je to v různých případech s porodným. Velmi děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pro účely porodného bude Vaše přítelkyně posuzována jako osamělá matka. Porodné se tak bude vypočítávat podle jejího příjmu.

Eva Fialová

Helen | 14.8.2013 13:50:08 

Dobrý den, zajímalo by mne prosím, jak je to se zmenou materske/rodicovske dovolene. Momentalne jsem az do rijna na trilete materske dovolene. Chtela bych si ji ale prodlouzit az na ctyri roky...Zamestnavatel s tím souhlasil...Musi mi vsak prosim po navratu zamestnavatel drzet misto jako tomu bylo doposud a jak je to pripadne s penezmi,kdybych v prubehu tohoto obdobi, tedy do rijna 2014, znovu otehotnela? Musi mi zamestavatel opet vyplatit sest mesicu materskou jako tomu bylo u prvniho ditete?Moc dekuji za odpoved, pekny den H.

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovská dovolená je podle zákoníku práce tříletá. Pokud Vám zaměstnavatel dal neplacené volno, musí Vám i po jeho skončení přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. V tomto neplaceném volnu ovšem nebudete v ochranné době a zaměstnavatel Vám může dát výpověď, pokud nastanou důvody předpokládané zákoníkem práce. Mzdu Vám bez vašeho souhlasu změnit nemůže, je-li tato stanovena v pracovní smlouvě. Pokud otěhotníte, máte opět nárok na čerpání mateřské dovolené v délce 28 týdnů a na vyplácení peněžité pomoci v mateřství.

Eva Fialová

michala | 13.8.2013 13:09:00 

A jeste bych se chtela zeptat jestli budu mit narok na porodne a od kdy bych dostavala nejake penize.

Odpověď:

Dobrý den,
na porodné máte nárok, pokud je Váš rodinný průměrný čistý příjem v kalendářním čtvrtletí předcházejícím čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, nižší než 2,4násobek životního minima.

Eva Fialová

michala | 13.8.2013 13:08:04 

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jsem zamestnana ale sla jsem kvuli zdravotnim problemum na nemocenskou a vyhodili me jsem porad na nemocenske a s pritelem by jsme chteli miminko kolik bych priblizne dostavala penez a co bych dostavala materskou nebo rodicovsky prispevek nerozumim tomu.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám nesmí v průběhu čerpání nemocenské výpověď. Takovou výpověď byste mohla napadnout u soudu ve lhůtě dvou měsíců od skončení pracovního poměru takovýmto způsobem. Dokud s Vámi zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr dohodou, Váš pracovní poměr skončil v době uvedené v dohodě.
Na peněžitou pomoc v mateřství byste měla nárok, pokud byste byla v době ukončení pracovního poměru těhotná a tuto dávku byste začala čerpat ve lhůtě 180 dnů od skončení pracovního poměru. Na volbu délky rodičovského příspěvku budete mát nárok, jestliže by měl otec dítěte (byť i teoreticky) nárok na PPM. Od délky čerpání RP se odvíjí i jeho výše.

Eva Fialová

Lucka | 12.8.2013 20:19:53 

Jsem na RD do ledna 2014 (3roky věku dítěte), smlouva na dobu neurčitou u zaměstnavatele trvá, v roce 2012 jsem si zřídila při RD živnost jako VPP, od září 2013 mi jde malá do školky, jak to bude s placením soc. a zdrav.pojištění, když bude chodit na celý den a zůstane mi rodičovská, když podnikám? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
po dobu pobírání rodičovského příspěvku za Vás hradí zdravotní a sociální pojištění stát. Při vedlejší výdělečné činnosti hradíte tato pojištění pouze od určité výše příjmu. Nárok na RP není výší výdělku omezen. Tato dávka Vám zůstane i při výdělečné činnosti, pokud budete splňovat ostatní podmínky jeho pobírání.

Eva Fialová

Michaela | 11.8.2013 23:47:36 

Dobrý den, prosím o radu. Do 30.6.2014 jsem na RD s prvním dítětem (nar. 6/2011). Plánujeme druhé dítě, ale ráda bych si přivydělala a nastoupila zpět do práce již od září 2013, syn jde do jeslí. Moje původní pracovní pozice zanikla, zaměstnavatel mi nabízí pozici, kterou jsem u něj vykonávala v minulosti. Zajímalo by mne, zda je můj dočasný návrat do zaměstnání již chápán jako ukončení RD a fakt, že nastoupím na onu jinou pozici (za nižší plat) ovlivní výši PPM v případě druhé MD. Jelikož plánuji otěhotnět v brzké době (ve výkonu práce těhotenství není překážkou), je možné požadovat např. novou smlouvu na dobu určitou, s tím, že po návratu z druhé RD bych navazovala na mou t.č. zanikající pozici? Jaký druh smlouvy doporučíte?
Mockrát děkuji!

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se se zaměstnavatelem dohodnete na změně výkonu Vaší práce, můžete ukončit RD a uzavřít se zaměstnavatelem časově ohraničený dodatek k pracovní smlouvě do doby Vašeho odchodu na MD. Práci u zaměstnavatelem můžete rovněž vykonávat na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Vaše stávající pracovní smlouva by zůstala nezměněna.
Co se týče výše peněžité pomoci v mateřství, bude se Vám tato dávka vypočítávat ze stejného vyměřovacího základu jako první PPM, pokud druhou PPM začnete čerpat do 4 let věku prvního dítěte a pokud je to pro Vás výhodnější (např. protože máte mezi první RD a druhou MD nižší výdělek).

Eva Fialová

Daniela | 11.8.2013 11:42:22 

Dobrý den, byla jsem zaměstnána ve firmě jako prodavačka, nastoupila na 3-leotu mateřksou, mezitím jsem znovu otěhotněla a pobírala nějaký čas peněžitou pomoc v mateřství než mi naběhl rodičovský příspěvek, nyní budu končit 4-letou variantu mateřské. Zaměstnavatel mezitím zrušil firmu, své prostory pronajal jiné firmě, která se zabývá stejnou činností-prodejem. Mám po takto dlouhé době nárok na odstupné? Nemůže mi zaměstnavatel nabízet práci u té nové firmy, do které bych opravdu nerada???

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Váš zaměstnavatel ukončil činnost, může Vám dát z tohoto důvodu výpověď. V takovém případě Vám náleží odstupné ve výši trojnásobku Vašeho průměrného výdělku. Pokud došlo k převzetí podniku jiným zaměstnavatelem, přechází práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů na nového zaměstnavatele, a to včetně přidělování práce podle Vaší pracovní smlouvy po návratu z rodičovské dovolené.

Eva Fialová

Piraňa | 10.8.2013 05:51:55 

Dobrý den, zajímala by mne jedna věc. V současné době jsem na rodičovské dovolené, ale nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. Pokud tedy vše půjde, jak má, tak bych měla koncem dubna porodit naše druhé dítě a však jak jsem se dozvěděla. Pokud jdu z rodičovské dovolené nemám nárok na mateřskou a rovnou pobírám rodičák.Je možné aby na mateřskou nastoupil přítel s tím, že po 6 týdnech po porodu bychom se vyměnili a dále bych pokračovala já?Jak to tedy pak je s rodičovským příspěvkem a mateřskou?A je při mateřské omezen nějak výdělek?A je možně pak nastoupit na HPP aniž by byl příspěvek v mateřství odebrán? Nebo na jakou smlouvu by musel přítel pracovat? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, pokud nejste zaměstnaná, nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jestliže otec dítěte nárok na PPM splňuje (byť jen teoreticky) můžete si zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku. Otec dítěte může pobírat PPM od začátku 7. týdne po porodu, pokud s Vámi uzavře dohodu o péči o dítě. Po dobu pobírání PPM nemůže otec dítěte vykonávat výdělečnou činnost, ze které je nemocensky pojištěn, tj. nemůže mít mzdu z pracovního poměru u zaměstnavatele, ze které se mu PPM vypočítává. Při pobírání PPM příjmy mít můžete, ale ne z činnosti, ze které jste pro účely výpočtu PPM nemocensky pojištěna. Otec dítěte by mohl jít na rodičovskou dovolenou od 7. týdne po porodu do konce 27. týdne po porodu. Protože by měl nárok na PPM, zvolil by délku čerpání rodičovského příspěvku. Vy byste mohla být zaměstnána a jít na rodičovskou dovolenou, přičemž byste pobírala rodičovský příspěvek v délce, kterou si přítel zvolil. Eva Fialová více

Lenka Kachyňová | 8.8.2013 13:05:10 

Dobrý den.
Pobírám dřívější tříletou variantu rodičovského příspěvku a synovi budou 3roky v březnu 2014.
Čekám druhé dítě, které se má narodit začátkem února 2014. Mám nějakou možnost, jak dočerpat rodičovský příspěvek do maximální částky?
Děkuji Kachyňová

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, skončí pobírání rodičovského příspěvku, přestože nebyla celková částka 220 000 Kč dočerpána.

Eva Fialová

| 1 | .. | | 55 | | 57 | 58 | .. | 119 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect