Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Eva | 16.5.2008 11:34:14 | Propustka k lékaři

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na propustku k lékaři, když jsem zaměstnána v Praze, kde i nyní bydlím, ale trvalé bydliště mám v Mostě, kde mám dosud většinu doktorů a dojíždím za nimi. Zaměstnavatel říká, že si na to musím vzít dovolenou, když to není lékař v Praze. (konkrétně se jedná o zubaře)
Děkuji a s pozdravem

Odpověď:

Zaměstnavatel má pravdu; omlouvá jen dobu nezbytně nutnou k návštěvě lékaře.

Ivana Spoustová

Lenka Miešová | 15.5.2008 04:45:52 | V průběhu prac. poměru

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Můj zaměstnavatel mě chce vyslat na služební cestu. Jednalo by se zhruba o 2-3 týdny, na víkendy bych jezdila domů.Mám 7-mi letou dceru. Je mou povinností na tuto služební cestu jet? Jsem ve zkušební době, můžu podat okamžitou výpověď? Případně za jakých podmínek. Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Mikešová

Odpověď:

Pokud se jedná o zkušební dobu, pak pracovní poměr můžete ukončit kdykoliv bez udání důvodu či z jakéhokoliv důvodu., a to písemnou formou.
Vysílat zaměstnance, který sám pečuje o dítě mladší deseti let na služební cesty mimo místo bydliště či sídlo zaměstnavatele lze jen se souhlasem zaměstnance, tedy Vás.

Ivana Spoustová

Efíí | 14.5.2008 12:07:19 | výpověď

Dobrý den,
Ráda bych se zeptala, jestli je možné odejít z práce na dohodu, pokud se změnila prac.doba a já když dojíždím se tam nemám jak dostávat a večer se vracet domů. Bydlím v jižních čechách a dojíždím do Prahy. Do teď to bylo v pohodě, po změně prac.doby (od 1.6) to nepůjde..
Co mám udělat pokud mě ředitel pobočky na dohodu nepustí? Jak se s ním mám dohodnout?
Děkuji za radu.
S pozdravem Efíí

Odpověď:

Dohodou můžete ukončit pracovní poměr k termínu, který bude vyhovovat vám i zaměstnavateli. Proto věřím, že pokud zaměstnavateli uvedete skutečné důvody, že vám vyhoví a v termínu, který bude vyhovovat oběma stranám dojde k ukončení pracovního poměru. V opačném případě je jediná možnost výpovědi; pracovní poměr pak skončí uplynutím výpovědní doby.

Ivana Spoustová

Marcela  | 14.5.2008 12:02:46 | Paragraf na dítě

Dobrý den,mohla bych se prosím zeptat, jak se platí paragraf na dítě? Stejně, jako nemocenská, nebo je na to jiný princip? Myslím tím 3 dny nic a pak minimum?Rozhoduji se, zda je nutné být s 6 letou holčičkou doma, což nutné asi určitě je, jenže nemůžu zůstat bez peněz...Děkuji za odpověď Marcela

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, i když postihuje pochopitelně nejvíc matky s malými dětmi. Vzhledem ke způsobu, jakým je nemocenská vyplácena a který uvádíte, nezbývá než danou situaci řešit s ohledem na nejlepší zájem dítěte

Ivana Spoustová

Radek Skala | 14.5.2008 09:21:27 | pertula

Dobrý den,pracuji v prodejně elektro jako provozní manažer.Vedoucím jsem byl falešně obviněn ze ztráty peněz z trezoru,do kterého mají přístup 4 lidé.podotýkám,že při nástupu do funkce nebyla udělána žádná předávací inventura a ani po"údajné"ztrátě této částky nebyla provedena.Vedoucí hledá různé důviody,jak mi dát výpověď.Jedním z nich je"ztráta důvěry".Chci se zeptat,zda v takovém případě je tato výpověď možná.A jak se proti ní bránit?Předem děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď:

Podle ustanovení § 55 odst. 1 b) může zaměstnavatel výjimečně zrušit pracovní poměr okamžitě, pokud zaměstnanec porušil povinnost vyplývající z pracovněprávních vtahů zvlášť závažným způsobem.
Máte možnost s výpovědí nesouhlasit a domáhat se v soudním řízení ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit neplatnou výpovědí, u místně příslušného soudu její neplatnosti.

Ivana Spoustová

Danča | 6.5.2008 18:42:53 | propustka

prosím poraďte mi. Nárok na jednu propustku k lékaři mi zaměstnavatel proplácí 4 hodiny. Mám nárok,když v jednom dni navštívím dva lékaře na proplacení celého pracovního dne. Pracuji 8 hodin denně od 7.00-15.30 hodin. K lékaři dojíždím 126km. od mého pracoviště.děkuji

Odpověď:

Tento dotaz však nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu. Zaměstnavtel omluví jen donu nezbytně nutnou k návštěvě lékaře.

Ivana Spoustová

Lubomira | 5.5.2008 14:31:38 | Navsteva u lekare

Dobry den,
chtela bych se jen informovat jaka je doba na navstevu lekare. Melo by to byt 4 hodiny mesicne, ale nejsem si jista. Zamestnavatel totiz chce,abych jak prijdu od lekare a zbyva mi jeste treba 2 hodiny pracovni doby abych si to vybrala z prescasu. Pracuji v OStrave a lekare mam v Karvine.

Dekuji za odpoved.

S pozdravem,

Lubomira Drobniszova

Odpověď:

Zaměstnavatel omluví jen dobu nezbytně nutnou k návštěvě lékaře, dále závisí i na rozvržení pracovní doby.
Tento dotaz však nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu.

Ivana Spoustová

Monika | 5.5.2008 13:42:33 | nárok na návštěvu lékaře

Dobrý den, chtěla jsem se dotázat, jak je to s doprovodem 16-leté dcery k lékaři-specialistovi ,jestli mám nárok na propustku celý den, když je to asi 3/4hodiny cesty od mého pracoviště.Děkuji

Odpověď:

Vzhledem k věku dcery nemáte na propustku nárok, doporučuji dohodnout se zaměstnavatelem, jakým způsobem omluví vaší nepřítomnost v práci.
Tento dotaz však nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu.

Ivana Spoustová

Marta | 5.5.2008 13:00:06 | návštěva u lékaře

Dobrý den,
měla bych na Vás prosbu. Chci se zeptat, byla jsem u lékaře který není v mém místě bydliště, ale ve stejném okrese, ale do zaměstnání jezdím 30km úplně do jiného okreso a kraje. měla jsem odpolední a byla jsem objednaná na 12:30, má odpolední začíná 11:00, můj zaměstnavatel mi chce dát 0,5 dne volno, že můj lékař je v mém místě bydliště, přitom musím dojíždět do zaměstnání 30km, mám právo na celou směnu tudíž 8hodin, coby náhradu mzdy, nebo mi může zaměstnavatel dát 0,5 dne dovolené a 0,5 dne náhrady. Děkuji za brzkou odpověď.

Zítková M.

Odpověď:

Zaměstnavatel omluví jen dobu, která je nezbytně nutná. Skutečnost, jak je vzdálené bydliště od místa výkonu práce je pro takové rozhodnutí nevýznamná.
Tento dotaz však nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu.

Ivana Spoustová

5.5.2008 09:32:33 | propustky u lékaře

Dobrý den, chci se zeptat, jsme malá firma - máme 4 zaměstnance, dosud jsme nadávali zaměstnancům propustky k lékaři, ale oni toho začali využívat. Chci se tedy zeptat, na kolik hodin mají zaměstnanci nárok u lékaře, a když nám donesou do firmy potvrzenou propustku od lékaře, zda jako malá firma jí máme odeslat na Okresní správau sociálního zabezpečení na proplacení jako třeba neschopenku? Nebo to je jinak prosím o odpověď na můj email: mircca1@seznam.cz

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu. Proto pouze upozorňujeme na skutečnost, že zaměstnavatel může omluvit jen dobu nezbytně nutnou k návštěvě lékaře, jde také o to, zda zaměstnanec mohl lékaře navštívit i mimo pracovní dobu.

Ivana Spoustová

Mirek | 5.5.2008 07:39:58 | Mimosoudní vyrovnání

Dobrý den,je podána žaloba z důvodu šikany zaměstnavatelem na pracovišti.Advokát žalujícího odmítl nabídnout mimosoudní vyrovnání z důvodu, že by to žalující stranu "oslabilo".Je to správně - rozhoduje advokát nebo žalující klient? Děkuji

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do právního rámce naší poradny, proto jen ve stručnosti sdělujeme, že advokát je povinen řídit se příkazy klienta – pokud by tedy nejednal v souladu s nimi, porušil by nejen ustanovení advokátního řádu a le pravděpodobně by mu i jeho klient vypověděl plnou moc. Pokud plná moc vypovězena není, pak je advokát oprávněn za klienta – v rozsahu plné moci – jednat.

Ivana Spoustová

Alka | 4.5.2008 01:50:41 | Překážky v práci

Zaměstanec čerpal překážky v práci několik dní po sobě.Mám pocit, že nechtěl prodělat, kdyby měl pracovní neschopnost.Každý den navštívil lékaře a ten mu propustku potvrdil. I když vím, že náhradu mzdy má jen za dobu nezbytně nutnou, tak si myslím, že bych mu to těžko dokazovala. Má na takto po sobě jdoucích pracovních dnech na placenou náhradu vůbec nárok?

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu. Omluvit však skutečně můžete jen dobu nezbytně nutnou k návštěvě lékaře, jde také o to, zda mohl lékaře navštívit i mimo pracovní dobu.

Ivana Spoustová

maky | 1.5.2008 18:03:31 | těhotenství

V zaměstnání jsem oznámila,že jsem těhotná a protože jde o práci se skotem nemohu to vykonávat.Nemají promě náhradní práci a tak vymýšlejí,abych dělala různé uklidy atd.Jsem v 5měs.a vše už nemohu dělat.Co mě mohou přikázat a co ne.

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen přidělovat vám práci podle pracovní smlouvy a pochopitelně je povinen respektovat i váš zdravotní stav. V případě, že byste dosahovala nižší mzdu, pak vám náleží doplatek ke mzdě.

Ivana Spoustová

maky | 1.5.2008 17:50:20 | propustka k lékaři

Zaměstnavatel mi oznámil,že mě propustku k lékaři nezaplatí.Prý budu mít tento den pouze omluvený.Má pravdu.

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen omluvit dobu nezbytně nutnou k návštěvě lékaře, proto zaměstnavatel postupoval správně.

Ivana Spoustová

Jola | 30.4.2008 13:51:04 | výpověď

Dobrý den,
mám pracovní smlouvu na dobu určitou do 31.8.2008, ale zaměstnavatel ruší prodejnu k 1.6.2008. Zaměstnavatel mi řekl že mi bude platit minimální mzdu do data konce pracovního poměru na pracovní smlouvě s tím že budu doma a nebudu docházet do práce. Musím na tuto nabídku přistoupit nebo mám nárok na odstupný plat?

Odpověď:

Zákoník práce nezná pojem odstupný plat, pokud se ruší zaměstnavatel nebo jeho část a zaměstnanec/kyně v důsledku toho se stane nadbytečným /nou, pak v případě ukončení pracovního poměru výpovědí či dohodu má nárok na odstupné. V daném případě, pokud nebude postupováno dle výše uvedených způsobů vzniká překážka na straně zaměstnavatele, kde máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného měsíčního výdělku. Tento dotaz však nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, proto se jím nebudeme dále zabývat. Doporučuji proto obrátit se na jinou právní či advokátní poradnu.

Ivana Spoustová

D.51 | 25.4.2008 15:56:07 | DOVOLENÁ

Dobrý den,
jsem zaměstnancem domova pro seniory příspěvková organizace, kde pracuji jako sociální asistentka (vykonávám základní nepedagogickou činnost dle zákona 108/2006 Sb.)na oddělení se zvláštním režimem (osoby se sníženou soběstačností z důvodu chronického duševního onemocnění a pokročilou ztrátou paměťových a orientačních schopností). Má pracovní doba trvá od 7:00 - 15:30 hodin, každý den, kromě víkendu. Nyní mám nárok na pět týdnů dovolené. Proto bych ráda věděla jestli mohu nárokovat ještě dodatkovou dovolenou z důvodu stížených pracovních podmínek? Za kladné vyřízení předem děkuji.
S pozdravem Hlavničková

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a proto vám nemůžeme poskytnout kvalifikovanou právní odpověď. V každém případě záleží na konkrétních podmínkách, zda je lze posoudit jako ztížené. Doporučuji proto obrátit se přímo na zaměstnavatele případně na odborovou organizaci.

Ivana Spoustová

simona | 25.4.2008 09:41:51 | práce

mám smlouvu na dobu určitou a mám ji podepsanou do července ale já chci skončit 1. května je to možné

Odpověď:

Skončit můžete pouze v případě, že se se zaměstnavatelem dohodnete na ukončení pracovního poměru k Vámi navrhovanému či jinému termínu. V opačném případě nezbývá než ustanovení smlouvy dodržet.

Ivana Spoustová

jaja | 23.4.2008 18:14:37 | paragraf

Dobrý den chci se prosím zeptat kolik procent ze mzdy mi úřad zaplatí, jestliže má mzda činí 50 Kč. za hod.,jestliže jsem ted na paragrafu s dítětem, děkuji mocccc

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, nemůžeme vám proto poskytnout podrobnější odpověď. Obraťte se na sociální odbor či jinou poradnu, kterás e zabývá touto problematikou.

Ivana Spoustová

Michal Vitner | 23.4.2008 13:30:48 | vyplácení nemocenské

Dobrý den,rád bych poprosil o radu, jsem právě v pracovní neschopnosti,jelikož jsem si udělal pracovní úraz.Jelikož naše firma už několik měsíců nevyplácí včas výplatu a zpožduje se o třeba i o tři týdny a vím že nemocenskou nám vyplácí právě zaměstnavatel.Mám kolegyni a ta marodí už několik měsíců a nemocenskou dostala teprve minulý měsíc za leden.Co s tím dělat je možné poprosit ČSSZ,aby nemocenskou zaslala rovnou mě?Prosím o odpoved naposledy jsem prosil o radu a mailem mi přišlo,že se mi vyjádříte do týdne a do dneška mi nic nepřišlo.Děkuji s pozdravem Michal Vitner

Odpověď:

Tento dotaz totiž nespadá do působnosti naší právní poradny – nejedná se o diskriminaci na pracovním trhu. Přesto vám sděluji, že se domnívám, že ČSSZ nepřevezmu vyplácení dávek za zaměstnavatele. Máte však možnost podat stížnost k místně příslušnému inspektorátu práce na pozdní vyplácení mzdy i dalších dávek. Pokud Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti (ustanovení § 56 odst. 1 b) ve spojení s ustanovením § 141 odst. 1 zákoníku práce) můžete se zaměstnavatelem okamžitě zrušit pracovní poměr.

Ivana Spoustová

23.4.2008 08:11:27 | bossing

Dobrý den,
v současné době již naštěstí odcházím ze svého pracoviště, mám však pocit, že jsem se stala obětí tzv. „mobbingu“ a „bossingu“. Na jednání mi například ředitel před zástupkyní ředitele sdělil, že mě – cituji – „podřízne jako jehně“ a „za deset, za dvacet let se mnou zatočí“. Dále jsem obdržela písemně pověření vypracovat novou koncepci činnosti oddělení, ovšem telefonicky mi bylo několikrát ředitelem sděleno, že žádná koncepce nebude realizována, kolegyně mě v přítomnosti ředitele ostentativně nezdravily a přehlížely mé dotazy, atd. Dosud jsem ve všem ustupovala, doslova vysvobozením je pro mne nabídka místa ve Štrasburku, kam odcházím. Na druhou stranu zůstala na pracovišti kolegyně, která teď doslova „převzala metu po mně“ – kvůli ní i sobě bych se ráda zeptala, jak v této situaci reagovat, kam se obrátit a zda mám šanci cokoliv změnit či dosáhnout alespoň omluvy, jednoduše: jak se bránit. Můžete mi pomoci? Děkuji.

Odpověď:

V dané situaci můžeme pouze konstatovat, jaké jsou právní nástroje při postihu podobného jednání. V každém případě je dobré mít situaci dostatečně důkazně podchycenou pro jakékoliv následné řízení (písemnosti, soudy mnohdy připouštějí i audio nahrávky). Pokud by vám zástupkyně chování ředitele dosvědčila, pak by byla pravděpodobně i velká šance na úspěch při případném soudním jednání. Můžete se spolu s kolegyní, která převzala „Vaší štafetu“ také pokusit se zaměstnavatelem dohodnout na případném mimosoudním vyrovnání, neboť Vám jeho jednáním byla způsobena újma. Pochopitelně – kromě žaloby k soudu a snahy o mimosoudní vyrovnání – se můžete obrátit na příslušný Inspektorát práce.

Ivana Spoustová

| 1 | .. | 60 | 61 | | 63 | | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect