Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Světlana | 14.7.2008 21:59:17 | propustka

Dobry den, mam takovy dotaz, zamestnavatel mi proplatil jen pulku propustky teda jen 4 hodiny, lekare nevstevuji v jinem okrese nez pracuji, na propustce jsem mela jedno razitko, odpoved zamestnavatele na dotaz proc bylo proplaceno jen 4hodiny jsem dostala tuto " mam si najit zubare blize ke svymu bydlisti" i kdyz do jinyho okresu to mam pouze o 2 kilometry dal nez k zubnimu lekari v miste bydliste, proste s tym lekarem v miste bydliste nejsem spokojena proto jsem vyhledala kvalitnejsi peci. Je mozny ze mi i nadale budou proplacet jen pul propustky. Diky za odpoved

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost v případě, že :
a) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
b) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnavatel zvolil
c) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
d) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout
e) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou, při splnění výše uvedeného, přísluší náhrada mzdy.
Zaměstnavatel tedy postupoval v souladu se zákoníkem práce

Ivana Spoustová

Joe | 14.7.2008 17:16:11 | zveřejnění nepravdivýchinformací o zaměstnavateli

Zaměstnanec anonymně zveřejnil nepravdivé údaje o svém zaměstnavateli. Uvedl také jméno firmy na několika webových prohlížečích.Záměrně sdělil údaje,které se nezakládají na pravdě.Pri zjišťování osoby byl pisatel odhalen a ten se ke svému počínání přiznal.Byl s ním veden rozhovor o důvodech svého konání.Vyjádřil lítost s tím,že se bude snažit chybu napravit.Přislíbil rovněž stažení nepravdivých informací ze všech webů kam svůj elaborát poslal.Bohužel nyní je ve stavu neschopnosti,stažení nepravdivých informací neproběhlo.
Naše firma se cítí poškozena možnou ztrátou své dobré pověsti,protože při hledání odkazů se jménem naší firmy jsou zároveň všem návštěvníkům nabízeny další odkazy se zveřejněnými nepravdivými informacemi zaměstnancem. Je možné se účinně tomuto způsobu jednání právně bránit?

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí a překračuje rámec naší právní poradny, proto doporučujeme obrátit se na nějakou občanskou či právní poradnu. Pouze podotýkám, že pokud Vám bude jednáním třetí osoby způsobena škoda, máte právo na její náhradu, pokud jednání naplnilo skutkovou podtatu nějakého trestného činu či přestupku, můžete se obrátit na orgány činné v trestním řízení, aby celou záležitost prověřily.

Ivana Spoustová

Marťas | 14.7.2008 14:10:13 | výpověď §56 ZP

Jsem v prac. neschopnosti.Dle lékař.posudku nesmím vykonávat dosavadní práci. Chci z tohoto důvodu dát výpověď dle §56a. Musím před tímto ukončit prac. neschopnost nebo být nadále v PN? Plyne z tohoto odstupné?

Odpověď:

Právním důvodem ukončení pracovního poměru může být za stávající situace jednak výpověď z Vaší strany nebo dohoda mezi Vámi a zaměstnavtelem - v době pracovní neschopnosti jste totiž v tzv. ochranné lhůtě a zaměstnavatel vám dát výpověď nemůže. Nárok na odstupné vám vzniká v případě výpovědi zaměstnavatele či v případě uzavření dohody.

Ivana Spoustová

Aneta | 14.7.2008 10:45:31 | Nemocenská ve zkušební době uabsolventa

Vážená paní, vážený pane,
chtěla bych se zeptat jak je to s výpočetem nemocenské ve zkušební době, v případě, že jsem čerstvý absolvent. Zajímal by mě celkový výpočet včetně průměru hrubé mzdy. Studium jsem unkončila 19. května t. r. maturitní zkouškou, na úřad práce jsem se zaevidovala 28. 5. t. r. a do praconího poměru jsem nastoupila 10. 6. t. r. Těším se na Vaši odpověď. Aneta Fialová

Odpověď:

Omlouváme se, ale tento dotaz zcela překračuje rámec naší právní poradny, která je zaměřena na diskriminaci na pracovním trhu.
Doporučujeme proto obrátit se na mzdovou účetní.

Ivana Spoustová

Petr Teza | 11.7.2008 12:13:16 | Výpověď dohodou

Dobrý den,moc rád bych vás chtěl požádat o nahled nebo šablonu pro výpověď dohodou.Hodně by jste mi pomohli.Děkují Petr V.

Odpověď:

.24. ROZVÁZÁNÍ PRACOVNÍHO POMĚRU DOHODOU …………………………….. (dále jen zaměstnavatel) a …………………………….. (zaměstnananec( uzavírají v souladu s ustanovením § 49, zák.č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, tuto dohodu o rozvázání pracovního poměru: Pracovní poměr zaměstnance u zaměstnavatele se na základě oboustranné dohody končí ke dni …………. Důvodem ukončení pracovního poměru je skutečnost, ……………………………. Na základě oboustranné dohody náleží zaměstnanci odstupné ve výši Kč …………… (slovy ……………… korun), které bude zaměstnankyni vyplaceno po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy, a to Dohoda byla sepsána ve dvou vyhotoveních, z nichž jedno převzal zaměstnavatel a druhé zaměstnanec. V Praze …………. ……………………………… …………………………….. více

Alena | 9.7.2008 16:55:51 | nárok na dovolenou

od 15.5.08 započal můj pracovní poměr v jisté firmě a nyní pro nedostatek zakázek mi byl ukončen ve zkušební době ke dni 11.7..Mám nárok na nějakou dovolenou nebo její proplacení?

Odpověď:

Nárok na dovolenou vzniká (v souladu s ustanovením § 212 zákoníku práce) pouze zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů. Tato podmínka u Vás splněna není.

Ivana Spoustová

Jana | 4.7.2008 16:35:13 | V průběhu prac. poměru

Pracuji ve dvanáctihodinovém nepřetržitém provozu. V neděli 6.7.2008 potřebuji volno a mám mít směnu, musím si na tento den vzít dovolenou? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Pokud by se jednalo o pracovní den resp. pracovní den ve svátek, a na zaměstnance připadla směna, pak musí požádat zaměstnavatele o možnost čerpat dovolenou - ten může nevyhovět jen v případě vážných provozních důvodů.

Ivana Spoustová

Jana | 3.7.2008 14:01:39 | Zkrácený pracovní úvazek /práce z domu

Dobrý den, jsem matka 4-letého dítěte a jsem zaměstnaná na zkrácený úvazek(6 hodin denně). Když jsem nastupovala do práce, tak zaměstnavatel mi tvrdil, že mne nemůže zaměstnat na kratší úvazek než šest hodin denně a nemůže mi povolit práci z domu, přitom prokazatelně vím, že ženy na jiných odděleních mají povolenou práci z domu. Mám nárok požadovat po zaměstnavateli , aby mne přeřadil na takovou práci, kterou bych alespoň z části mohla vykonávat z domu ? Usiluji o práci z domu z toho důvodu, že moje dcera má poruchu imunity a v zimních měsících nám lékařka doporučila ji nechat doma. Dále bych se chtěla zeptat na následující věc: více

Odpověď:

V daném případě můžete zaměstnavatele požádat o vhodnou úpravu pracovní doby a o možnost vykonávat práci z domova. Pokud jde o vhodnou úpravu pracovní doby – pak je povinen vám vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Možnost vykonávat práci na jiném než sjednaném místě závisí na jeho benevolenci a pochopitelně i provozních možnostech . Zaměstnavatel omluví – v souladu s ustanovením § 199 zákoníku práce – nepřítomnost zaměstnance v práci v souvislosti s lékařským ošetřením při splnění následujících podmínek: - vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení - zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu k pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil - zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance - zdravotnické zařízení je schopno potřebnou péči poskytnout - vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. více

Josef Sofka | 2.7.2008 23:12:20 | Odmítání proplacení dovolené

Dobry den
chtel bych poprosit o radu,
muj byvaly zamestnavatel mi dosud neproplatil radnou dovolenou za rok 2007 . posilal jsem mu nekolikrat doporucene dopisy, kde jsem ho vyzival k uhrade. Pricemz jeho jedina odpoved byla ze vuci me nema zadne zavazky, ze se mam spojit s jeho spoluvlastnikem,ktery bohuzel tez nereaguje. Prosim poradte mi jak mam dal postupovat. Velice dekuji Sofka

Odpověď:

Doporučuji podat stížnost na příslušný inspektorát práce a dále návrh – žalobu k soudu.
Možná, že vám zaměstnavatel raději zaplatí aby předešel soudnímu sporu a úhradě nejen dlužné částky, ale i poplatků z prodlení a soudních nákladů.

Ivana Spoustová

zdenda | 30.6.2008 22:28:29 | zkušební doba atěhotenství

Dobrý večer,mám docela velký problém.Jsem ve zkušební době a nečekaně jsem otěhotněla.Do zaměstnání jsem nastoupila 2.5.2008 a jsem ve 3.měsíční zkušební době.Chci se zeptat jestli mě může zaměstnavatel propustit.Předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Ve zkušební době může zaměstnavatel i zaměstnanec ukončit pracovní poměr bez udání důvodu, pro těhotenství neplatí žádná ochranná ustanovení.

Ivana Spoustová

Lenka | 30.6.2008 08:59:23 | propustka k lékaři

Jestliže potřebuji zajít k lékaři, musím mít podepsanou propustku od zaměstnavatele?

Odpověď:

Ano, pokud je vám překážka na Vaší straně tedy návštěva lékaře známa, jste povinna zaměstnavateli sdělit v dostatečném předstihu důvod vaší nepřítomnosti.

Ivana Spoustová

Marcela | 27.6.2008 18:35:33 | Pracovní smlouva na dobuurčitou či neurčitou???

Dobrý den, pracuji v kanceláři na poloviční úvazek již od roku 2005 a pokaždé se mi vždy smlouva prodlužuje na rok. Nyní bych měla již nárok na pracovní poměr na dobu neurčitou, jenomže jsem opět dostala na dobu určitou do 30.6.2009.Ještě podotknu, že paní účetní pracuje také na poloviční úvazek a smlouvu má taktéž do 30.6.2009. Na můj dotaz, proč tomu tak je, mi bylo sděleno, že paní ředitelka chce v budoucnu přijmout osobu, která bude mít celý úvazek a tudíž bude dělat jak kanc. práci tak i účetnictví. Já bohužel účetnictví nerozumím. A to je důvod, proč mi prý nemůže dát smlouvu na dobu neurčitou. Prosím poraďte mi, zda to tak smí a zda neporušuje tímto zákoník práce.Děkuji.

Odpověď:

Trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky je možné sjednat celkem na dobu nejvýše dvou let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru; to platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky. Výjimka může být, mimo jiné, pokud se jedná o poměr sjednaný za dočasně nepřítomného zaměstnance. Pokud se tedy se zaměstnavatelem nedohodnete jinak, doporučuji obrátit se na příslušný inspektorát práce, který může zaměstnavateli případně uložit pokutu.

Ivana Spoustová

Petra | 24.6.2008 20:12:41 | Výpověď

Chtěla bych se zeptat jak je to z výpovědí v práci když jsem ještě ve skušební době??Jestli můžu dát výpověď ze dne na den, a jestli byste neměli nějakej vzor.předem děkuji za odpověď ďekuji Petra

Odpověď:

V daném případě nedáváte výpověď, ale okamžitě končíte pracovní poměr ve zkušební době. Tuto skutečnost takto sdělíte písemně zaměstnavateli, nemusíte udávat důvod. Měla byste tak učinit zpravidla 3 dny předem, ale toto není podmínkou. Můžete tak skončit tedy okamžitě, podmínkou je jen písemná forma.

Ivana Spoustová

Zuzana Otrubová | 20.6.2008 10:30:36 | sexistické urážky

Dobrý den,

umožňuje náš právní řád nějaký způsob, jakým se můžeme my ženy bránit nevhodným poznámkám pronášeným jedním z vedoucích pracovníků naší firmy a neustálým slovním útokům na výši našeho intelektu atp.? Jedná se o opakované urážení, se kterým se nezávisle na sobě setkáváme od tohoto člověka všechny. Můžu proti tomu něco dělat?

Děkuji

Zuzana Otrubová

Odpověď:

Takové jednání by mohlo být považováno za obtěžování – tedy chování, které je dotčenou osobou oprávněn vnímáno jako nevítané, nevhodné nebo urážlivé a jehož záměr nebo důsledek vede ke snížení důstojnosti osoby nebo k vytváření nepřátelského, ponižujícího nebo zneklidňujícího prostředí .
Můžete požádat zaměstnavatele, aby vedoucí takového jednání zanechal a případně se vám omluvil, totéž však můžete požadovat i soudní cestou. Pokud vám byla takovým jednáním způsobena újma, můžete soud žádat, aby vám byla nahrazena – to může být i v penězích. V naší soudní praxi by se pravděpodobně jednalo o jednu z prvních kauz takového druhu.

Ivana Spoustová

Edita | 16.6.2008 18:25:26 | nárok na propustku

Dobrý den chtěla bych se zeptat, vezu syna do lázní je mu 13 let, zda mám nárok na propustku .Vím že tomu dříve tak bylo děkuji za odpověd s pozdravem Polívková


















Odpověď:

Dobrý den, bohužel nemáte.

Ivana Spoustová

aaandys | 16.6.2008 12:25:53 | vypovedni lhuta

Dobry den,chtela bych se zeptat k 30.5 jsem podala vypoved a 4.6. jsem onemocnela kdy skonci vypovedni lhuta vedouci mi tvrdi ze se mi pracovni neschopnost nezapocitava do vypovedni lhuty dekuji za odpoved!!!

Odpověď:

Pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby tj. k 31.7.2008 bez ohledu na váš zdravotní stav.

Ivana Spoustová

JItka | 15.6.2008 10:39:53 | rada

Dobrý den,ráda bych se zeptala, jak je to v případě návštěvy zubního specialisty mimo bydliště, mám nárok na započítání do pracovního fondu hodin, nebo se musím vrátit do práce, aby se mi hodiny uznaly?

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen omluvit Vaši nepřítomnost v případě, že :
a) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
b) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnavatel zvolil
c) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
d) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout
e) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou, při splnění výše uvedeného, Vám přísluší náhrada mzdy. Pokud toto bylo splněno v obou případech, pak je povinnost zaměstnavatele založena zákonem.

Ivana Spoustová

Maja | 12.6.2008 09:20:01 | proplácení propustky

přeji hezký den. V minulém měsíci jsem měla dva dvy propustku na celý den. Pokud máme propustku na celý den, zaměstnavatel po nás požaduje dvě razítka. Jedna propustka byla začátkem měsíce a druhá na konci. A na obou byli dvě razítka. Ale zaměstnavatel mi proplatil pouze jednu. Mám nárok na proplacení i druhé propustky? Do práce to mám 50 km a lékař se nacházel v blízkosti mého bydlišti, cca 20 km.

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen omluvit Vaši nepřítomnost v případě, že:
a) vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
b) zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnavatel zvolil
c) zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
d) zdravotnické zařízení je schopno potřebnou zdravotní péči poskytnout
e) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou, při splnění výše uvedeného, Vám přísluší náhrada mzdy. Pokud toto bylo splněno v obou případech, pak je povinnost zaměstnavatele založena zákonem.

Ivana Spoustová

Jana | 10.6.2008 13:07:30 | pracovní úraz

Dobrý den, poraďte mi prosím, už nevím kam se obrátit. Byla jsem na měsíční brigádě, pracovala jsem na dohodu o provedení práce.Zaměstnavatel se mnou jinou pracovní smlouvu odmítl uzavřit, když jsem důchodkyně. Po čtrnácti dnech jsem se na směně pořezala o sklo, což bylo klasifikováno jako pracovní úraz a byla mi vystavena neschopenka. Bylo mi ale řečeno, že na nemocenskou nemám nárok, protože z tohoto pracovního vztahu nejsem pojištěná. Nemoc mi zabrala skoro tři měsíce, měla jsem na ruce 15 stehů a dodnes není plně obnovena funkčnost pravé ruky. Úraz se mi stal prokazatelně v práci, jsou na to svědci, záznam je řádně sepsán, přesto nedosnatu ani korunu? Děkuji Jana

Odpověď:

Doporučuji písemně vyzvat zaměstnavatele o úhradu škody, která vám byla způsobena. Pokud jste byla zaměstnána, byl zaměstnavatel povinen vytvořit vám dostatečné podmínky a přecházet vzniku úrazů.

Ivana Spoustová

Tereza | 10.6.2008 12:48:18 | dovolená a PN

Dobrý den, pracuji u firmy od roku 2006, v září 2007 jsem onemocněla a jsem v neschopnosti dosud. Byla mi nyní uznána nemoc z povolání a protože pro mě nemá zaměstnavatel náhradní práci vzhledem k mému onemocnění, budu si hledat jinou lehčí práci po ukončení nechopnosti.. Chtěla bych se zeptat. Mám nárok na letošní dovolenou ikdyž jsem neodpracovala ani jediný den? Děkuji J. Králová, Beroun.

Odpověď:

Nárok na dovolenou nemáte, ten vzniká jen za odpracované dny.

Ivana Spoustová

| 1 | .. | | 61 | | 63 | 64 | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect