Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
prosím o info co se týká nedodržení výpovední lhůty.Mám výpověd tři měsíce ale vzhledem k finančním problémům sem si byl nucen najít lepe placenou práci ale musel bych nastoupit o měsíc dřive. protože s nadřízeným se nelze dohodnout byl bych nucen odejít bez oznámení,to je však krajní řešení poradte?
Odpověď:
Bez oznámení odejít nemůžete – zaměstnavatel by byl oprávněn po Vás požadovat náhradu škody, která mu v důsledku vaší nepřítomnosti případně vznikla.
Pokuste se dohodnout buď u jiném termínu nástupu nebo o ukončení s Vašimi zaměstnavateli.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
chtěla bych se informovat. V zaměstnání jsem pracovala více než 1 rok, ale byla jsem zde stále šikanována. tak jsem rozhodla podat výpověď z tohoto důvodu. Zajímalo by mě, zda mám nárok na odstupné platy.
Odpověď:
Tento výpovědní důvod nezakládá nárok na odstupné. Pokud vám však popisovaným jednáním byla způsobena újma, můžete se domáhat soudní cestou, aby vám byla nahrazena.
Ivana Spoustová
Má manžel nárok na paragraf když musim nastoupit do nemocnice na operaci a nemá se kdo starat o děti?Manžel jezdí MKD takže nemůže v tu dobu být v zaměstnání.Dětem je 5 a 13.let.Děkuji
Odpověď:
Manžel by měl požádat zaměstnavatele o pracovní volno; s ohledem na věk dětí má nárok na „paragraf“ jen v případě, že děti budou nemocné.
Lenka Prčíková
Dobrý den,od 1.9.2006 do současné doby pracuji u zahraniční společnosti se sídlem v čr,PP mám na dobu neurčitou.Nejdříve jsem byl spokojeným zaměstnancem,pak však personální změnou v managementu,nastalo zvláštní jednání se zaměstnanci.Tímto jednáním jsem značně znechucen.Vedení naléhá na přesčasové hodiny a má představu abychom pracovali 20 hodin týdně navíc,jelikož firma potřebuje nahnat finanční ztrátu za výstavbu.Slíbili nám os.ohodnocení ve výši 5000,-a proplacené hodiny.To se však nekonalo a většina z nás byli odbyti slovy "přesčasy v Sobotu se do tohoto nepočítají,měli jste dělat přesčasy přes týden a soboty jsou za odměnu pro hodiny do plusu)..Uz jen stavájících více
Odpověď:
V daném případě doporučuji obrátit se na příslušný inspektorát práce, který může Vaší stížnost prověřit a v případě, že na straně Vašeho zaměstnavatele sjedná pochybení, je oprávněn uložit mu i pokutu ve správním řízení. Vašich požadavků se můžete pochopitelně domáhat i soudní cestou; je však možné se dohodnete nejen na termínu ukončení pracovního poměru, ale i dalších sporných bodech. Doporučuji však vést o všem písemnou dokumentaci.
Ivana Spoustová
Dobrý den, rád bych Vás požádal o radu v mé záležitosti. Pracuji ve státní správě již 20 let. Nyní jsem byl přeřazen na jinou služebnu do jiného okresu ve stejném úřadu. Zde si pracovníci - úředníci - sami uklízí. Nebráním se žádné práci, kterou mám v pracovní náplni, ale jako odborný pracovník nechci akceptovat tento nešvar. Nevím, co úřad vede k tomu, že právě naše služebna nemá uklízečku. Nehledě na to, že jsem terénní pracovník a na služebně se vynacházím velice málo. Děkuji za Vaši odpověď
Odpověď:
V daném případě nebyl formulován žádný dotaz – proto pouze konstatuji, že práci, která neodpovídá náplni resp. obsahu pracovní smlouvy, nemusí zaměstnanec vykonávat.
Ivana Spoustová
zajimaso by me jak se vypocitava odstupne pry jsou to min.3 mesice odstupneho pocita se to z predesleho ctvrleti.kolik dostanu kdyz v tomto ctvrtleti jsem mel prumer 20000 kc hrubeho mesicne pracoval jsem 12hodinove smeny v nepretrzitem provozu ranni nocni .firma konci v cechach a nerad bych aby me okradli na odstupnem a nejsem sam dekuji za odpoved
Odpověď:
Bohužel, ve vašem případě se jedná o nové pracovní místo, jehož obsazení podléhá výběrovému řízení. Předpokládám však, že nic nebrání tomu, aby jste se výběrového řízení zúčastnila.
Ivana Spoustová
Dobrý den,prosím,když má zaměstnanec týdenní dovolenou a poslední den dovolené navštíví lékaře,má nárok po tuto dobu na pracovní volno s náhradou mzdy(tj.návštěva lékaře)a zbytek dne dovolenou?
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do rámce naší právní porady tj. diskriminace na pracovním trhu. Nad její rámec proto odpovídáme, že pokud zaměstnanec nesouhlasí s výpovědí ze strany zaměstnavatele, musí se bránit soudní cestou. Skutečnost, že hodlá být dále zaměstnancem má vliv na způsob náhrady ušlé mzdy, které se v případě, že soud potvrdí neplatnost výpovědi, může domáhat.
Ivana Spoustová
Dobrý den, od srpna loňského roku jsem zaměstnán u svého současného zaměstnavatele a nyní jsem dal výpověď s klasickou 2měsíční lhůtou, takže můj pracovní poměr skončí k 30.9. Bohužel se se zaměstnavatelem nejsem schopen shodnout na krácení dovolené - můj základní nárok je 20 dní / kalendářní rok a pochopil jsem, že za každý odpracovaný měsíc mi tedy náleží 1/12, což by za (v mém případě) 9 měsíců mělo být 15 dní. Zaměstnavatel mi ale neustále tvrdí, že pokud neodpracuji celý kalendářní rok, mám nárok jen na 1.5 dne dovolené za měsíc, čímž mi za 9 měsíců vychází pouze 13,5 dne. Můžete ki prosím napsat kdo z nás má pravdu?
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a překračuje rámec naší právní poradny. Výpočet a stanovení délky dovolené je uveden v ustanovení § 212 a násl. zákoníku práce, na který proto odkazujeme.
Ivana Spoustová
Mám dotaz na který je zde již jednou odpovězeno, ale odpovědi příliš nerozumím. Mám podobný problém. Mám smluvu na dobu určitou na obecním úřadě s rozšířenou působností jako zástup za mateřskou dovolenou. Rada města zřídila na našem oddělení nové pracovní místo, naprosto stejné, na jakém nyní jsem.Bude pravděpodobně vyhlášeno výběrové řízení. Není možné ,abych byla převedena na toto místo a byla mi změněna smlouva na dobu neurčitou ? Zuzana
Odpověď:
Bohužel, ve vašem případě se jedná o nové pracovní místo, jehož obsazení podléhá výběrovému řízení. Předpokládám však, že nic nebrání tomu, aby jste se výběrového řízení zúčastnila.
Ivana Spoustová
Dobrý den. V listopadu mi končí již druhá prodloužená smlouva na dobu určitou, tedy uplynou dva roky. Může se mnou zaměstnavatel uzavřít novou smlouvu jako záskok za mateřskou a nebo už musí se mnou automaticky uzavřít smlouvu na dobu neurčitou? Za vaší odpověd předem děkuji
Odpověď:
V daném případě již nemůže zaměstnavatel opakovaně uzavřít smlouvu na dobu určitou, s výjimkou případů ustanovení § 39 odst. 4 zákoníku práce – vážné provozní důvody nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce, kterou má zaměstnavatel vykonávat.
Ivana Spoustová
Dobrý den, 31.7.08 končím PP výpovědí ze zaměstnání(3 roky) ze strany zaměstnavatele s kterou nesouhlasím. Co se stane, když 1.8. příjdu normálně do zaměstnání a napíši se do knihy docházky a začnu pracovat? Děkuji za odpověď. Alena Urbanová
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do rámce naší právní porady tj. diskriminace na pracovním trhu. Nad její rámec proto odpovídáme, že pokud zaměstnanec nesouhlasí s výpovědí ze strany zaměstnavatele, musí se bránit soudní cestou. Skutečnost, že hodlá být dále zaměstnancem má vliv na způsob náhrady ušlé mzdy, které se v případě, že soud potvrdí neplatnost výpovědi, může domáhat.
Ivana Spoustová
Dobrý den,chtěla bych poprosit o zodpovězení otázky, k 31.8.2008 skončím svůj pracovní poměr ve firmě, na základě mnou dané výpovědi, zbývá mi 20 dní dovolené, které jsem nestihla vybrat. Musí mi firma dovolenou proplatit za všechny dny? Nebo to pro ně není povinnost? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Zaměstnavatel by vám měl umožnit čerpat dovolenou před skončením vašeho pracovního poměru. V opačném případě vám dovolenou proplatí.
Ivana Spoustová
dobry den pracuji jako zdr. sestra v 3smennym provozu,a chtela jsem se zeptat jestli mam narok na lekare v prubehu smeny t.j. napriklad preventivni prohlidka.na kolik hodin mam narok?nase vrcni nam zakazuje chodit k lekari v pres pracovni dobu,pry si takove veci mame vyridit v osobnim volnu,je to pravda?rikala ze kdyz mame nepravidelne smeny a volno i v tydnu nemame narok chodit k lekari pres pracovni dobu.poradte mi prosim,dekuji
Odpověď:
Zaměstnavatel omluví – v souladu s ustanovením § 199 zákoníku práce – nepřítomnost zaměstnance v práci v souvislosti s lékařským ošetřením při splnění následujících podmínek:
1. vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
2. zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu k pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil
3. zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
4. zdravotnické zařízení je schopno potřebnou péči poskytnout
5. vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Pokud tedy může být ošetření provedeno v době, na kterou nepřipadá práce ve směně, pak zaměstnavatel není povinen poskytnout volno.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla bych ukončit prac poměr bez 2 měsíční lhuty.Je to možné nebo,když se nedohodnu se zaměstnavatelem a bude chtít 2 měsiční lhutu mohu jíd na neschopenku?A nebo když se dohodneme a pujdu marodit,komu mám poslat neschopenku??Děkuji
Odpověď:
Pracovní poměr můžete ukončit i dohodu ke dni, který bude vám i vašemu zaměstnavateli vyhovovat. Pokud budete ze zdravotních důvodů v pracovní neschopnosti, pak legitimaci práce neschopného pojištěnce zasíláte pochopitelně zaměstnavateli.
Ivana Spoustová
Pracuji jako zdravotní sestra na ambulanci FN.Mám pomaturitní specializační studium " Ošetřovatelská péče o dospělé". Pokud jsem pracovala na denních službách na lůžkovém oddělení , byla jsem s tímto PSS zařazena do 10 platové třídy.V současné době mě platovou třídu snížili s vysvětlením, že na ambulantní části se k tomuto studiu nepřihlíží a tím mi náleži platová třída 9.Prosím o vysvětlení podle čeho může zaměstnavatel takto rozhodnout. Děkuji za vysvětlení M.Strnadová
Odpověď:
Zařazení do platové třídy se provádí v souladu s pracovním místem, požadovaným vzděláním a dosaženou praxí. Doporučujeme nahlédnout do příslušného katalogu a zjistit, která platová třída vám opravdu náleží.
Ivana Spoustová
Dobrý den.Pracuji na tři směny a můj zaměstnavatel nařídil,aby jsme si návštěvy lékaře vždy vyřídili ve volném čase,pokud jdeme během směny (na propustku)čas strávený u lékaře nám neproplatí.Vůbec ho nezajímá,že některý lékař mě objedná i tři měsíce předem.Dokonce neuzná ani akutní odchod k lékaři-pokud nepokračuje pracovní neschopností.Můžete mi prosím napsat jestli je to tak v pořádku.Děkuji za odpověď J.
Odpověď:
Zaměstnavatel omluví – v souladu s ustanovením § 199 zákoníku práce – nepřítomnost zaměstnance v práci v souvislosti s lékařským ošetřením při splnění následujících podmínek:
1. vyšetření nebo ošetření bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení
2. zdravotnické zařízení je ve smluvním vztahu k pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil
3. zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance
4. zdravotnické zařízení je schopno potřebnou péči poskytnout
5. vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Pokud tedy může být ošetření provedeno v době, na kterou nepřipadá práce ve směně, pak zaměstnavatel není povinen poskytnout volno.
Ivana Spoustová
Dobrý den,moje dcera se vdává v sobotu 26.července a já jsem se chtěla optat na kdy mám nárok na volno s náhradou mzdy.Jestli v pátek nebo v sobotu.Děkuji za odpověď Filípková.
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a překračuje rámec naší právní poradny. Přesto upřesňujeme, že při svatbě dítěte se rodiči poskytne volno v rozsahu dvou pracovních dnů – 1. den k účasti na svatbě dítěte.
Ivana Spoustová
Dobrý den ,mám dotaz.Pracuji 1,5 roku u jedné firmi na 3 směny.Nyní jsem zůstala sama s 10 letou dcerou o kterou se nemá kromě mne kdo starat.Chtěla jsem aby mě umožnily práci na ranní směnu,ale bylo mi řečeno že buď na 3 směny nebo odejít.Jsem v těžké situaci finanční a jinou práci tak placenou u nás nenajdu a ani na 1 směnu.Dcera se doma sama bojí ani nevím zda tak malé dítě může zůstávat samo.potřebuje i dohled u učení.Mistr nechce o tom ani slyšet i když u nás v podniku chodí i svobodné ženy na 1 směnu.Je nějaké řešení?v dubnu budu mít teprve smlouvu na dobu neurčitou.moc děkuji za odpověď Lena
Odpověď:
Pokud jste zaměstnankyní, která pečuje o malé dítě, můžete zaměstnavatele požádat o vhodnou úpravu pracovní doby – ten je povinen vám vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody.
Ivana Spoustová
Dobrý den,dostala jsem od zaměstnavatele výpověď pro nadbytečnost (předána 11.7.2008, 2. měs. lhůta začne běžet 1.8.2008).Dnes mi lékařka potvrdila těhotenství (cca od 8.6.2008).Jak dále postupovat? Je výpověď platná, ale výp. lhůta začne běžet až po mateřské dovolené, jelikož jsem teď v tzv. ochranné době?Nebo je vypověď neplatná, jelikož v době kdy mi byla předána jsem již těhotná byla, jen to pro rané stadium nebylo možné dříve lékařsky potvrdit.Jak v tomto případě dále postupovat? Zaslat na základě zjištěnych skutečností zaměstnavateli nesouhlas s výpovědí?Děkuji
Odpověď:
Vzhledem k tomu, že jste dostala výpověď v době, kdy jste byla těhotná, je výpověď neplatná. Sdělte tuto skutečnost zaměstnavateli s tím, že trváte na tom být dále zaměstnána a aby potvrdil zpětvzetí výpovědi. Jinak se musíte domáhat určení neplatnosti výpovědi u soudu v prekluzní (propadné) lhůtě dvou měsíců, která se počítá ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit neplatnou výpovědí
Ivana Spoustová
Dobrý den,
> pracuji na pozici administativní pracovnice v jedné mezinárodní
> společnosti. Mým úkolem je spravovat docházky zaměstnanců a plnit
> jiné administativní úkoly spojené s prací na PC a chodem kanceláře.
> Případ: můj nadřízený (muz) mi ulozí úkol udělat kávu jednajícímu
> partnerovi(zákazníkovi, dodavateli, ditrubutovovi apod.) a já jeho
> úkol odmítnu s tím, ze není v popisu mé práce konat takovéto úkony,
> protoze nejsou součástí mé práce a zároveň proto, ze je pro mě
> bytostně nepřijatelné dělat někomu kávu z principu společenského
> stereotypu, podle kterého je zena je opečovávatelkou (sluzkou).
> Následně mi můj nadřízený z těchto důvodů zkrátí měsíční prémie.
> Mohu se právně bránit např. pro diskriminaci? Pokud ano, zajímalo by
> mě jakým způsobem.
>
> Děkuji za odpověď
> Petra Chomová
Odpověď:
V daném případě závisí na povaze činnosti, kterou máte vykonávat, pod pojmem úkoly spojené s chodem kanceláře lze za určitých okolností podřadit i vaření kávy.
Doporučuji si tedy podrobně přečíst katalog Vaší práce, výčet vašich povinností, abyste předešla případným stížnostem. Pokud nic podobného v popisu práce mít nebudete, pak nesplní takové povinnosti nemůže být důvodem ke snížení prémií. Výše prémií však záleží na uvážení zaměstnavatele, je však povinen zdůvodnit, z čeho vycházel.
Ivana Spoustová