Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Petr Čejka | 21.4.2008 15:22:28 | nemoc z povolání

Dobrý den, potřeboval bych od vás radu. Pracuji ve firmě zabívajíci se výrobou skelných vláken. Dělám v místě kde se tavý sklo na které s vstřikuje lubrikace aby vlákno bylo pevnější, bohužel mě lubrikace způsobuje otoky očí a krvácení z nosu-chtěl bych se tímto zeptat jestli je zaměstnavatel povinen mě přemístit na jine místo nebo popř. dát odstupné. Děkuji za radu Čejka

Odpověď:

Pokud máte v souvislosti s vykonávanou prací zdravotní obtíže, je zaměstnavatel povinen vás na základě lékařské zprávy přemístit na jinou práci. Pokud by vám dal z tohoto důvodu výpověď nebo byste uzavřeli dohodu o ukončení pracovního poměru (ustanovení § 52 písm. d ve spojení s ustanovením § 67 zákoníku práce), máte nárok na odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku.

Ivana Spoustová

Lenka | 21.4.2008 15:17:16 | rehabilitace v pracovní době

Dobrý den, od lékaře jsem dostala rehabilitace a chtěla bych se zeptat, jak to mám vyřešit se zaměstnavatelem. Chce, abych si hodiny nadpracovala nebo si vzala paragraf nebo dovolenou. Ale nemám třeba nárok jen na propustku? A jak se to projeví na výplatní pásce? Týdně to dělá celkem 3-5 hodin, chodím 2x týdně o 1,5-2,5 hodiny dříve. Mockrát děkuji za radu, zatím to horko těžko nadpracovávám. Paličková

Odpověď:

Zaměstnavatel omlouvá jen dobu nezbytně nutnou na lékařské ošetření, jinak omluví vaší nepřítomnost bez nároku na náhradu mzdy. Pokud si nepřítomnost napracujete, pak vám nemůže mzdu snížit.

Ivana Spoustová

Andrea Procházková | 17.4.2008 22:28:06 | sirotčí důchod

Dobrý den před rokem mi zemřel přítel a na okresní správě soc. zabezpečení mi řekli že nemám nárok na sirotčí důchod na jeho dvě děti ve věku 7 a 9 let protože nesplnoval podmínky, protože zemřel ve věku 27 let a to měl mít oddělaných 1093 dní a měl jen 122 dní. Nerozumím tomu, protože si myslím že pokud po dobu co jsme spolu a narodili se nám dvě děti byl hlášen na úřadu práce a pak zaměstnán na nějakou dobu v jednom zaměstnání a za to že ho nikde jinde nevzali děti nemohou. A za to že byl jako spolujezdec při automobilové nehodě taky děti nemohou, stalo se to v německu a doposud od června nic nevíme co se tam stalo a kdo za tu nehodu může. Myslím si že by měl vyník ty nehody zaplatit za to že nehodu zavinil.Děti měli jen jednoho otce a myslím si že ohledně toho pojištění je to nespravedlivé. Klidně jsem byla ochotna doplatit chybějící dny v pojištění ale zákon to již neumožnuje.Nedávno byl případ v televizi kdy paní doplatila 6 tis na soc. pojištění a vznikl jí nárok na sirotčí důchod. Byla bych vám moc vděčná za radu a pomoc v mé situaci. Děkuji Procházková

Odpověď:

Bohužel tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a s ohledem na specifičnost problému přesahuje rámec naší poradny. Nemůžeme Vám proto podat kvalifikovanou právní odpověď – doporučujeme proto, abyste se obrátila na advokátní či jinou právní poradnu, která se zabývá problematikou důchodového zabezpečení či právy dětí. I příslušný odbor zabývající se sociálně-právní ochranou dětí by vám měl (v souladu se zákonem) sepsat podání na příslušné úřady.

Ivana Spoustová

Jakub | 17.4.2008 16:13:19 | Vrácení peněz

Dobrý den,
dnes mi volala zástupkyně banky, u které mám vedený účet, že mi bylo omylem připsáno na účet jeden milión korun českých. Když jsem ji požádal, aby mi ředitel banky zaslal žádost o vrácení peněz, tak mi tvrdila, že budu platit úroky jestli peníze nevrátím.
Žádám Vás tedy o radu jak mám v takovémto případě postupovat, abych měl jistotu, zda "neperu" špinavé peníze, popř. nepáchám trestný čin.
Moc děkuji za odpověď

Odpověď:

Pokud Vám byla připsána částka, na kterou nemáte nárok, vzniká na Vaší straně bezdůvodné obohacení – banka Vás o této situaci informovala. Peníze vraťte tomu, kdo Vám je bez právního důvodu zaslal . tedy na účet, který zjistíte z výpisu. Máte-li obavu, že uvedeným jednáním mohl být spáchán trestný čin, informujte i Policii ČR. Tento dotaz však nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu – pro další informace proto kontaktujte advokátní či jinou právní poradnu.

Ivana Spoustová

Gauner | 10.4.2008 15:32:06 | Zvyšování kvalifikace

Dobrý den,

Prosím o zodpovězení otázky k výkladu zákoníku práce a k pojmům „zvyšování“ a „prohlubování“ kvalifikace. Otázka je velmi jednoduchá:
Kdy lze po zaměstnanci požadovat podpis kvalifikační dohody a jakou má platnost v případě „zvyšování“ kvalifikace. V zákoníku práce par. 230 a další je celkem jasně řečeno, že při „prohlubování“ kvalifikace se kvalifikační dohoda sepisuje od částky 75000,- tj nákladů na školení (par. 234). Je tato částka stejná také při „zvyšování“ kvalifikace, nebo částka není stanovena v případě kvalifikační dohody v souvislosti se „zvyšováním“ kvalifikace??

Děkuji za odbornou radu.

S pozdravem

Gauner

Odpověď:

Zákoník práce hovoří o prohlubování kvalifikace – (ustanovení § 230 ZP), čímž se rozumí její průběžné doplňování, kterým e nemění podstata a které umožňuje zaměstnanci výkon sjednané práce; za prohlubování se považuje též její udržování a obnovování. Naproti tomu, pokud se jedná o změnu hodnoty kvalifikace (viz ustanovení § 234 ZP), případně o získání či rozšíření kvalifikace,čímž může být studium, vzdělávání, školení, nebo jiná forma přípravy k dosažení vyššího stupně vzdělání, jestliže jsou v souladu s potřebou zaměstnavatele, jedná se o zvýšení kvalifikace. Pokud se tedy jedná o zvýšení kvalifikace i při prohlubování kvalifikace, lze uzavřít kvalifikační dohodu. Zaměstnanci nelze uložit prohloubení kvalifikace, pokud by předpokládané náklady dosahovaly částky Kč 75.000,-- ; lese s ním - při splnění dalších podmínek – dohodnout na zvýšení kvalifikace. více

irena | 10.4.2008 11:54:11 | vycházky v pn

Všude jsem se dočetla, že vycházky si určí pacient a lékař je pouze zapíše, pokud dovoluje zdr. stav. Mě však lékař tvrdí, že může napsat pouze celkem 4 hodiny a já bych potřebovala asi od 10-18 hod dle potřeby a stavu,abych mohla třeba sedět venku na dvoře či si dojít na nákup.Doma jsem strašně nervozní a kdyby to šlo jdu už do práce. Jsem po artroskopii kolene.Děkuji

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu ani do oblasti pracovního práva. Nicméně lékař je povinen se vždy řídit – kromě příslušných předpisů – aktuálním zdravotním stavem pacienta. Pro podrobnější informace z hlediska právní úpravy doporučuji kontaktovat ministerstvo zdravotnictví či Lékařskou komoru.

Ivana Spoustová

Michal | 10.4.2008 10:20:37 | pozdržování mzdy

Dobrý den,rád bych Vás poprosil o radu.Udělal jsem si na pracovišti pracovní úraz,jsem na nemocenské.V posledních třech měsících má firma finnanční problémy výplatu nedostáváme,ale bereme si jí po částech s tržeb,takže jí dostáváme třeba s 3 týdenním zpožděním.Nemocenskou mi vždy vypláceli při výplatě,ale ted nevím jak to je když je pracovní úraz,jestli bych měl dostat nemocenskou zase od práce nebo mi příjde poštou čssz,nerad bych o ní přišel a nevím jak se mám zachovat byla by mi pozdržováná.Děkuji Vám za radu.S pozdravem Michal Vitner

Odpověď:

V daném případě se nejedná o dotaz spadající do rámce právní poradny diskriminace na pracovním trhu; proto doporučuji se jednak závazně informovat na příslušném úřadu správy ČSSZ a jednak uzavřít se zaměstnavatelem písemnou dohodu o uznání dluhu včetně dohodnutých termínů splátek.

Ivana Spoustová

Marketa | 8.4.2008 18:34:13 | uznani propustky

Dobry den,prosim poradte mi ohledne propustky mzdova nam neuznava od laboratore nebo z ultrazvuku nevime jestli to dela pravem nebo si to dela podle sebe dekuji moc Marketa

Odpověď:

Záleží na úpravě pracovní doby, v zásadě je zaměstnavatel povinen omluvit dobu nezbytně nutnou na ošetření. Pokud máte výhrady, požádejte zaměstnavatele, aby se ve svém vyjádření odvolal na konkrétní ustanovení zákoníku práce, o které opírá svůj postup. V případě nesouhlasu máte možnost podat např. stížnost na příslušný Inspektorát práce, který má pravomoc nahlédnout i do všech dokumentů zaměstnavatele a zároveň povinnost Vás o výsledku svého šetření informovat.

Ivana Spoustová

johny | 7.4.2008 14:48:09 | paragraf

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jak je to s paragrafem v den své vlastní svatby,zda mám narok či nikoliv?Děkuji

Odpověď:

Ano, máte. Zaměstnavatel je povinen omluvit Vaší nepřítomnost v práci.

Ivana Spoustová

Jan Melkovič  | 6.4.2008 21:26:18 | Propustka k lékaři

Žádám Vás o zodpovězení dotazu na propustku k lékaři,kdy lékař je od mého bydliště 35km a můj zaměstnavatel po mě vyžaduje návrat na pracoviště.Mám prý nárok jen na čtyři hodiny na propustku.Má pracovní doba je osmihodinová.Děkuji předem za odpověď na můj dotaz.

Odpověď:

Zaměstnavatel omlouvá jen dobu nezbytně nutnou k návštěvě lékaře a dále v závislosti na formě rozvržení pracovní doby. V případě klouzavé pracovní doby pak například může požadovat, abyste si tuto dobu napracovala.

Ivana Spoustová

ŠTĚPKA | 6.4.2008 17:33:25 | nadělávání propustky

Dobrý den ,mam dotaz,pracuji v málé soukromé orgahizaci a šef mi tvrdí že pokud bude potřebovat nechá mně nadělávat propustku,kterou jsem si brala k lékaři má na to právo děkuji za odpověd.

Odpověď:

Zaměstnavatel omlouvá jen dobu nezbytně nutnou k návštěvě lékaře a dále v závislosti na formě rozvržení pracovní doby. V případě klouzavé pracovní doby pak například může požadovat, abyste si tuto dobu napracovala.

Ivana Spoustová

Jana Sedláková | 5.4.2008 10:09:29 | Pracovní neschopnost-vycházky

Dobrý den. Jsem ve 25.týdnu těhotenství, byl mi zjištěn vysoký krevní tlak a následně naordinována léčba. Jsem nyní v pracovní neschopnosti a budu až do porodu. Zajímalo by mě, je-li zákonem omezen čas, který může lékař stanovit na povolené vycházky, nebo je možné mít vycházky neomezené. Vzhledem k tomu, že bydlím na samotě, jsem vázaná pouze na vlakové spojení by mi lépe vyhovovaly vycházky neomezené nebo podle potřeby, je toto možné?

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu. Doporučuji se obrátit na Lékařkou komoru či Ministerstvo zdravotnictví, kde Vám dají odpověď.

Ivana Spoustová

Milena Šeredová | 3.4.2008 20:04:37 | prace pres cas

Dobrý den,chtěla bych se vas zeptat,zda mě může zaměstnavatel nařídit abych si pracovní volno nutné k návštěvě lékaře,odpracovala přesčasovými hodinami?Děkuji s pozdravem Šeredová

Odpověď:

Zaměstnavatel omlouvá jen dobu nezbytně nutnou k návštěvě lékaře a dále v závislosti na formě rozvržení pracovní doby. V případě klouzavé pracovní doby pak například může požadovat, abyste si tuto dobu napracovala.

Ivana Spoustová

Maruška | 3.4.2008 15:07:45 | výpověď ve výkonu trestu

dobrý den chci se zeptat na jednu delikatni věc.Muj manžel ma pracovní smlouvu na dobu neurčitou,ale je nyní ve výkonu trestu.neni to nic zavažného,ale bude tam nějakou dobu.zaměstnavatel to vi.chci se tedy zeptat jestli ho mužou v době kdy je ve vykonu propustit a jestli ne tak jestli po navratu do prace ho mohou propustit okamžitě bez 2měsíční lhuty jako to je ve většině případů.děkuji za odpověď Maruška

Odpověď:

Zaměstnavatel mu může dát výpověď jen v souladu se zákoníkem práce, pokud se tedy bude vztahovat na důvod výpovědi dvouměsíční lhůta, je zaměstnavatel povinen jí dodržet. Byl-li odsouzen za trestný čin související s výkonem jeho práce, může to být pochopitelně důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru.

Ivana Spoustová

Luca | 2.4.2008 15:39:52 | Daňové přiznání

Dobrý den,

už rok a třičtvrtě pracuji u stejného zaměstanavatele, nepřiznávám žádné úvěry,hypotéky, pojištění atd.
Minulý rok jsem za rok 2006 podepisovla daňové přiznání,které za mě udělal zaměstnavatel, pže sem v tom roce měla změny, byl a jsem i část měsiců student, v roce 2007 jsem pracovala trvale u jednoho zaměstnavatele. Ale za rok 2007 jsem nepodepisovala zadne růzove danove priznani, zamestnavatel mi tvrdil, ze to udajne neni nutne pokud nemam doplatek na dani, spocital mi preplatek asi 150 korun. Ja myslela pokus si nezadame sami, ze si ho chceme udelat, dela to automaticky zamestnavatel, ale letos mi rekl tohle? muzete mi prosim poradit, dekuji Lucka.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz nespadá do oblasti naší právní poradny diskriminace žen a mužů na trhu práce. Obraťe se na občanskou poradnu v místě Vašeho bydliště.
Více na http://www.rovneprilezitosti.cz/poradenstvi.php?rubric=10

Ivana Spoustová

1.4.2008 12:26:02 | dovolená ve výpovědní lhůtě

Dobrý den, podala jsem výpověď ke konci února, výpovědní lhůta mi tedy končí 30.4.2008. Mám nevyčerpanou dovolenou za loňský a letošní rok a přirozeně bych o tuto dobu chtěla skončit v práci dříve. Může mě zaměstnavatel vybrání této dovolené znemožnit, resp. mě donutit k jejímu nevybrání, ale proplacení? Děkuji mnohokrát. Petra

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen umožnit Vám čerpání dovolené, pokud mu v tom nebrání provozní důvody, jinak určuje dobu nástupu na dovolenou zaměstnavatel.

Ivana Spoustová

Jarča | 28.3.2008 11:14:34 | Částečně invalidní důchod

Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledně částečného invalidního důchodu. Nyní jsem o něj žádala, bohužel mi nebyl přiznám. Můžete mi prosím Vás napsat, za jakých podmínek bych o něj mohla opět požádat? Moc děkuji.

Odpověď:

Podmínky jeho přidělení se nemění, rozhodující je pouze Váš aktuální zdravotní stav.

Ivana Spoustová

nika76 | 27.3.2008 12:31:41 | neplacené volno

Dobrý den, chtěla bych se Vás prosím zeptat. Můj manžel jede pracovat na rok do Německa. Já s dcerou (7 let)chceme jet s ním. Já jsem zaměstnaná a mám pracovní poměr na dobu neurčitou. Chtěla bych se Vás prosím zeptat, když by mi zaměstnavatel poskytnul neplacené volno jakou částku bych musela odvádět na sociální a zdravotní pojištění. Dále bych se chtěla zeptat kdybych náhodou v době tohoto neplaceného volna otěhotněla, jestli bych měla nárok na nemocenskou a následně mateřskou dovolenou? Moc Vám děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pokud Vám zaměstnavatel neposkytne pracovní volno, musíte ukončit zákonným způsobem Váš pracovní poměr (výpověď, dohoda). Pokud budete nezaměstnaná, záleží na tom zda budete v evidenci Úřadu práce či nikoliv; nárok na nemocenské a mateřské se počítá v závislosti na odpracované době. Vzhledem k zaměření naší právní poradny na problematiku diskriminace na pracovním trhu nemůžeme podrobněji na tento dotaz odpovědět, neboť překračuje její rámec.

Ivana Spoustová

27.3.2008 11:21:03 | propustka

Jak je to s platností propustky. Na jak dlouho.

Odpověď:

Záleží na tom, z jakého důvodu je nepřítomnost zaměstnance na pracovišti omluvena. Protože tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí, obraťte se případně na právní či jinou občanskou poradnu.

Ivana Spoustová

Lucie  | 27.3.2008 07:10:26 | paragraf

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat.V práci jsem na zkrácený úvazek (6hodin).Můžu si vzít paragraf na dítě?Minulý rok jsem dělala také na 6 hodin - smlouvu jsem měla dohodou a letos jsem musela vracet peníze za vyplacení paragrafu prý jsem na něj neměla nárok.děkuji za odpověď Lucie

Odpověď:

Při práci na částečný úvazek nárok na „paragraf“ máte.

Ivana Spoustová

| 1 | .. | | 64 | | 66 | 67 | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect