Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

JIŘINA | 15.10.2012 10:51:16 

CHTELA BYCH SE ZEPTAT MAM PRACOVNÍ SMLOUVU NA DOBU NEURCITOU VE SMLOUVE MAM UVEDENE PŘESNĚ MISTO VÝKONU ZAMESTNANÍ , ZAMESTNAVATEL SE NYNÍ ROZHODL MĚ PŘESUNOUT NA JINÉ PRACOVIŠTE BEZ UVEDENÍ ZAVAZNEHO DUVODU . MUŽE MĚ JEN TAK PŘESUNOUT . DĚKUJI

Odpověď:

Dobrý den,
přeložení zaměstnance do jiného místa výkonu práce je možné pouze se souhlasem zaměstnance, pokud to nezbytně vyžaduje provozní potřeba zaměstnavatele. Bez Vašeho souhlasu Vám může zaměstnavatel převést pouze po projednání s odborovou organizací. Projednání není třeba, pokud celková doba převedení nepřesáhne 21 pracovních dnů v kalendářním roce.

Eva Fialová

medovka | 8.10.2012 07:58:30 

Vracím se do zaměstnání po tříleté mateské.Pracovala jsem u mentálně postižených s dvanáctihodinovou pracovní dobou . potřebovala bych radu, jestliže mám nárok na poloviční pracovní úvazek nebo osmihodinovou pracovní dobu, která by mi velice pomohla.Zaměstnavatel mi povolil do konce roku chodit do zaměstnání na půl úvazku,ale co po novém roce . Prosím o radu na co mám nárok . Nechci přijít o práci.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnanec pečující o děti má nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, pokud zaměstnavateli nebrání vážné provozní důvody. Vážnými provozními důvody je např. omezení či přerušení provozu zaměstnavatele, pokud by žádosti zaměstnance na kratší pracovní dobu nebo jinou její úpravu vyhověl.

Eva Fialová

Lenka | 1.10.2012 11:53:03 

Dobrý den,nechala jsem si přidělat nový klíč ke kočárkárně a s tímto klíčem mi jde kočárkárna pouze zamknout,nikoli odemknout,protože fabka je už opravdu stará,nicméně jsme se sem nedávno jako jediný přistěhovali a klíč jsme od původních majitelů neměli.Paní,která dostala předsednictví domu se ale ohání tím,že jsme jediní komu tato místnost nejde odemknout,jejich staré klíče odemknutí umožňují bez problémů,takže zámek vyměňovat nebude a tím to pro ní končí.Máme si to zařídit jak chceme.Absolutně žádná domluva z jejich strany nepřichází v úvahu,tak by mě zajímalo zda je jejich povinností mi do této místnosti zajistit přístup,případně jaký zákon se na toto vztahje.Za měsíc rodím a kočár si potřebuji někam dát,přeci ho nebudu tahat do tetího patra každý den.Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
předpokládám, že máte byt ve svém vlastnictví, buďto družstevní, nebo ve společenství vlastníků jednotek. Odpověď na Váši otázku je třeba hledat ve Vaší kupní smlouvě a v dohodě vlastníků. Tyto dokumenty vymezují jak platby, které hradíte sami a platby do fondu oprav, ze kterých jsou poté hrazeny opravy a úpravy společných prostor. Pokud je kočákárna společnýcm prostorem sloužícím všem obyvatelům domu a Vy přispíváte do fondu oprav, měla by být výměna zámku hrazena z tohoto fondu.

Eva Fialová

Katak | 14.7.2012 11:29:10 

Dobrý den,
Chtěla bych Vás poprosit o několik informací ohledně sirotčího duchodu..Otec mi zemřel před 4roky a já jakožto stále studujíci pobírám sirotčí důchod..Tento rok jsem se hlásila na VŠ a jelikož jsem se nedostala na obor z kapacitních důvodů podala jsem odvolání,které může být vyřízeno až do 30ti dnů..Máme s mamkou obavy,aby nám sirotší důchod nezastavili..Moje otázka zní,je nějaký limit dokdy musím informovat ČSSZ o poračování ve studiu..Bojíme se,aby nebyl problém..kdybych podala potvrzení o studiu třeba v druhé polovině září..
Předem moc děkuji za odpověď.
Hezký den

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na sirotčí důchod máte po dobu soustavné přípravy na budoucí povolání, maximálně však do 26 let věku. Pokud Vás v polovině září příjmou na VŠ ČSSZ by neměla vyplácení důchodu přerušit. Přijetí ke studiu je správní rozhodnutí a pokud jste podala proti nepřijetí odvolání, nebylo ještě o tomto řízení pravomocně rozhodnuto. ČSSZ si zjišťuje nárok na důchod z úřední povinnosti, ale informování z Vaší srany zabrání situaci, kdybyste musela vyplacenou dávku vracet. Pokud by Vám byl důchod zasatven z důvodu nepřijetí na školu, bude Vám po úspěšném přijetí zase obnoven.

Eva Fialová

Anitram | 3.7.2012 09:09:46 

Kdo za mě platí soc.a zdrav pojištění,jestliže jsem rozvázala prac. poměr dohodou. Ještě tetýž den jsem nastoupila na neschopenku, která stále trvá. Na pojišťovně jsem zjistila, že mám nedoplatek na zdrav pojištění za minulý měsíc. Mám si te´d pojištění hradit sama?

Odpověď:

Dobrý den,
po skončení nenocenské se přihlašte na úřad práce do evidence uchazečú o zaměstnanání, právě z důvodu důchodového a zdravotního pojištění. Důchodového a zdravotního pojištění jsou účastny osoby vedené v evidenci úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání po dobu, po kterou jim náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci. Pokud se do této evidence nepřihlásíte, nebudete důchodově pojištěná a zdravotní pojištění si budete muset hradit sama. Jeho neuhrazení může být důvodem nedoplatku pojistného na zdravotním pojištění. Pokud je nedoplatek pojistného na zdravotní pojištění z doby Vašeho pracovního poměru, je nutné, abyste se obrátila spolu se zdravotní pojišťovnou i na Vašeho bývalého zaměstnavatele.

Eva Fialová

Adam | 14.6.2012 17:23:15 

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je trestný čin když mi někdo nadává do gaye když nejsem, popřípadě jak se to řeší Děkuji..

Odpověď:

Dobrý den,
označení někoho za gaye by mohl být trestným činem. Trestným činem pomluvy je uvádění nepravdívého údaje, který je způsobilý značnou měrou ohrozit vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit někoho v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy, nebo mu způsobit vážnou újmu. Jelikož je homosexualita v České republice obecně respektována, o čemž svědčí i uzákonění registrovaného partnerství, nedomnívám se, že by orgány činné v trestním řízení kvalifikovaly toto jednání jako trestný čin. Pokud se tato situace děje na pracovišti, mohlo by se jednat o šikanu na pracovišti. Zdržení se tohoto jednání ze strany kolegů, či nedřízených se lze domáhat i u soudu.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

LÍDA | 10.6.2012 22:52:07 

DOBRÝ DEN, ZAJÍMALO MNE, ZDA JE UČITELKA V MATEŘSKÉ ŠKOLCE POVINNA ZAJISTIT- KOUPIT DÍTĚTI PITÍ, KDYŽ JSEM ZAPOMNĚLA ZABALIT BATOH S PITÍM NA VÝLET.. ŠLA JSEM SE OPTAT UČITELKY PROČ MU PITÍ NEKOUPILA, ŽE BYCH JÍ KČ PŘINESLA A BYLO MI SDĚLENO, ŽE TO NENÍ JEJICH POVINNOST, ŽE JSEM VINA JÁ. ŠLA JSEM ZA ŘEDITELKOU A DOSTALO SE MI STEJNÉ ODPOVĚDI.NA DOTAZ, CO KDYBY DÍTĚ SKOLABOVALO, ŽE BY HO SKOLABOVAT NENECHALI. MĚLA JSEM DOJEM, ŽE POKUD PŘEDÁM SVÉ DÍTĚ DO ŠKOLKY, PŘEBÍRÁ ZA NĚHO ZODPOVĚDNOST ŠKOLKA, PŘEDTÍM MNE ZARAZIL NEZÁJEM A SLOVU LIDSKOSTI SE SMÁLY, ŽE BY MOHLY DĚLAT VŠECHNO, NYNÍ MNE ZAJÍMÁ PRÁVNÍ STRÁNKA...
DĚKUJI VÁM MOOOC ZA ODPOVĚD... KRAUSOVÁ

Odpověď:

Dobrý den,
dle občanského zákoníku má osoba, která převezme dohled nad nezletilým, odpovědnost za škodu, pokud tomuto nezletilému vznikne škoda, typicky újma na zdraví. Pokud by dítě takovou újmu utrpělo, odpovídal by za ni zřizovatel konkrétního zařízení. Zaměstnavatel by poté mohl požadovat náhradu škody po svém zaměstnanci v rámci pracovněprávních vztahů. Zajištění takových podmínek, aby nedošlo k újmě na zdraví, je proto povinností konkrétní osoby, která převezme dohled nad nezletilým, aby takové podmínky vytvořila. Konkrétní náklady má povinnost mést zaměstnavatel.

Eva Fialová

Iveta | 4.6.2012 22:02:17 

Vážená společnost,
mám dotaz ohledně zaměstnání. Tento rok jsem vystudovala Střední obchodní akademii s ukončením státních maturit. Ovšem je mi 49 let, znalosti mám v oblasti obchodu (16let) i v oblasti dopravy.(12let) Ovšem jak do CV napíši věk, mám smůlu. Jak tedy postupovat? Lhát do CV že je mi méně? Když jsem toto zkusila a pak se zjistilo dle obč.průkazu že to tak není, nevzali mě. Dobře ovládám i cizí jazyk. Ani náhodou nevypadám na uvedený věk. Nikdo nepozná kolik mi je, ale co s tím? Jak na ně? Dnes jsem všude jezdila osobně a u všech zněla odpověď : "Hlídejte si server, my takhle nebereme." Máte nějaký fígl? Nebo jít na vysokou?Má to cenu? Nebo neuvádět věk?Ale pak se stejně zjistí.
Děkuji za odpověď
Ivana Cheb

Odpověď:

Dobrý den,
obávám se, že ve Vám žádný zaručený fígl jak na potenciální zaměstnavatele nebudu moci poradit. Právně se jedná o diskriminaci na základě věku. Nezbývá Vám nic jiného než při pracovním pohovoru dotlačit protistranu k tomu, aby tento důvod zmínila jako důvod nevyhovění. Jedná se o protiprávní jednání, ale toto je bohužel nutné nějakým způsobem dokázat. Pokud se Vám to podaří, můžete se obrátit na úřad práce. Tento může dát zaměstnavateli pokutu až do výše 1 milionu Kč. Obrátit se můžete i na soud, kde se můžete v řízení domáhat přiměřeného zadostiučinění, a to i v penězích.

Eva Fialová

Mirka | 4.6.2012 10:17:08 

Prosím o informaci o tom jaká je platná právní úprava péče o děti ve věku do 3 let - miniškolky, firemní školky, dětské skupiny. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, Váš dotaz je velmi komplexní. Oblast péče o dítě upravuje řada zákonů i vyhlášek ministrstva školství a ministerstva zdravotnictví. Mateřské školy jsou primárně upraveny v zákoně č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), vyhláška č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání a vyhláška č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých. Pokud si chcete Vy sama zřídit miniškolku či dětskou skupinu, je třeba získat živnostenské oprávnění dle zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání. Provozování soukromého zařízení spadá pod vázanou živnost Péče o dítě do tří let v denním režimu, služby hlídání dětí je volná živonost Poskytování služeb pro rodinu a domácnost. Podmínkou výázané živnosti je odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry nebo zdravotnického asistenta nebo ošetřovatele nebo porodní asistentky. více

Marek | 2.5.2012 14:44:59 

Dobrý den.
Při žádosti o práce jsem byl odmítnut s tím, že na tuto práci budou přijímány pouze ženy, protože se jedná o ruční práci spočívající v malování a balení čokoládových figurek. Jnou práci vhodnou pro muže prý nemají. Tuto odpověď mám dosud uloženou ve své mailové schránce? Můžete mi poradit další postup, popřípadě co bych jím mohl získat? S pozdravem a přáním hezkého dne Marek.

Odpověď:

Dobrý den,
postup zaměstnavatele, který popisujete lze označit za diskriminační, neboť antidiskriminační zákon zakazuje diskriminaci na základě pohlaví. Výjimkou je pouze situace, kdy je určité pohlaví nezbytné pro řádný výkon práce, nicméně za takovou situaci zcela jistě nelze označit ruční práci spočívající v malování a balení.
Možných postupů je několik:
-můžete se obrátit se stížností na Veřejného ochránce práv http://www.ochrance.cz/diskriminace/
-můžete podat stížnost na úřad práce
-možností je i podat žalobu na ochranu před diskriminací, v takovém případě by bylo žádoucí věc detailně projednat s právníkem
Já bych Vám doporučila, abyste se obrátil na Veřejného ochránce práv a jednání zaměstnavatele mu popsal.
S pozdravem
Martina Štěpánková

Martina Štěpánková

Jan Bibus | 24.4.2012 06:52:54 

Zhruba před deseti dny jsem Vám položil dotaz o mé diskriminační zkušenosti z úřadu práce. Děkuji za nezodpovězení a čerpání přízpěvků z fondů EU, do kterých mimojiné nepřímo přispívám, stajně jako na Vaše vzdělání. Opět jste mě přesvědčili, že pokud nejsem menšinové národnosti či rasy, tělesně postižená, homosexuální, těhotná 55ti letá žena, nemám nárok na jakoukoliv pomoc. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit, zda byste svůj dotaz nemohl do poradny vložit ještě jednou. Je možné, že se stala technická chyba a dotaz nebyl uložen.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

Pája | 12.4.2012 10:31:43 

Prosím,pokud budu vykonávat na dohodu oprovedení práce,mužu být zaměstnaný na 30hod.měsíčně?Platím daň??

Odpověď:

Na dohodu o provedení práce můžete u jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin ročně, budete-li pracovat 30 hodin měsíčně, můžete tak činit u téhož zaměstnavatele maximálně deset měsíců. Daně se z příjmu na základě dohody o provedení práce platí.

Martina Štěpánková

pavla | 3.4.2012 22:56:48 

dobrý den,za měsíc se vracím po mateřské dovolené do zaměstnání,zjistila jsem si,že na v zaměstnání se začali dělat celé dny pro malý počet zaměstnanců,takže při nemoci,dovolených,atd.pracovní doba je určena na 6.5 hod denně.je zaměstnavatel oprávněn mi nakázat celý den,když mám tříleté dítě v mateřské školce.směny jsou ranní a odpolední.děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den, Zákoník práce obsahuje zvláštní úpravu, která se týká ochrany rodičů pečujících o děti. Podle § 241 odst. 2 zákoníku práce máte jako zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, pokud tomu nebrání tomu vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele. Zkuste se tedy na něj obrátit a podle tohoto ustanovení požadovat úpravu pracovní doby tak, abyste mohla zajistit péči o děti. Pokud bude zaměstnavatel argumentovat vážnými provozními důvody a odmítne Vám vyhovět, chtějte po něm, případně i písemně, aby tyto důvody přesně specifikoval. Nestačí totiž pouze sdělení zaměstnavatele, že Vám z vážných provozních důvodů nemůže vyhovět, měl by Vám sdělit, v čem tyto důvody konkrétně spočívají. Pokud bude i nadále trvat na tom, že Vaší žádosti nemůže vyhovět, nemáte jinou možnost než se obrátit na inspektorát práce či na soud. ¨ S pozdravem Martina Štěpánková více

Monika | 20.3.2012 09:44:41 

Přeji pěkný den. Jsem rozhořčená jelikož jsem řekla na úřadu práce,že mám zájem pracovat na obecním úřadě. Přišel mi dopis ,že tam pracovat budu,ale zadarmo. Mám 3 děti a nemám ani podporu a ani soc.dávky. To opravdu musím chodit do práce a nedostanu mzdu za odvedenou práci? Moc prosím o radu jsem opravdu zoufalá. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, z Vašeho dotazu není úplně zřejmé, jaký dopis jste obdržela a z jakého důvodu byste měla pracovat bez nároku na mzdu či plat. Nově je teď zakotvena povinnost po dvou měsících na úřadě práce případně vykonávat veřejně prospěšné práce.
Není úplně zřejmé, zda je toto i Vaše situace.
Můžete prosím přístup úřadu práce blížeji specifikovat.
Martina Štěpánková

Martina Štěpánková

Libuše | 19.3.2012 09:52:42 

Může Vodafone vymáhat zaplacení faktury po manželovi, který zemřel, během vyúčtování. Měli společnou vodafone ale každý jiný číslo. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
smrtí pohledávka za zůstavitelem nezaniká. Poskytovatel elektronických komunikací se může se svojí pohledávkou přihlásit do dědického řízení.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

Vladˇka | 1.3.2012 08:43:54 

Dobrý den,

u přijímacích pohovorů jsem většinou diskriminována a napadána jako žena - zatím slovně.
Ráda bych věděla, zda mám nárok na advokáta ex -ofo a na osvobození od soudních poplatků . Jsem nezaměstnaná a vlastním pouze střechu nad hlavou - družstevní byt 1+1.

Děkkji Vlaďka

Odpověď:

Dobrý den, při uplatňování práva na zaměstnání je zakázána přímá i nepřímá diskriminace mimo jiné z důvodu pohlaví a manželského a rodinného stavu nebo povinností k rodině. Diskriminace z důvodu těhotenství nebo mateřství se považuje za diskriminaci z důvodu pohlaví. Máte-li pocit, že jste při pracovních pohovorech diskriminována, můžete žádat nápravu a přiměřené zadostiučinění u soud. Předtím je však nutné oprařit si alespoň minimální důkazy o tom, že jste byla diskriminována, např. výpověď svědka. Máte-li omezené finanční prostředky, může Vám advokáta přidělit Česká advokátní komora. Česká advokátní komora může žadateli advokáta přidělit, a to buď bezplatně, nebo za sníženou odměnu, prokáže-li tento žadatel, že že jeho přijímové a majetkové poměry takovou to žádost odůvodňují. Prohlášení o majetkových poměrech a postup při žádosti je dostupný na stránkách České advokátní komory: http://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=1680. více

Hanka | 7.2.2012 14:10:16 

Dobrý den,
dostala jsem výpověď z důvodu hromadného propouštění. Potřebovala bych poradit, zda existuje v Praze personální agentura, která by se specializovala na pracovní příležitosti pro občany nad 50 let. Děkuji.

Odpověď:

Bohužel nemáme přehled ohledně specializací pracovních agentur. S hledáním zaměstnání by Vám nicméně měla pomoci jakákoli agentura bez ohledu na Váš věk, rozhodující by mělo být, jaké máte uplatnění na pracovním trhu.

Martina Štěpánková

Bětunka | 3.2.2012 18:41:37 

Letos budou dceři 4roky,loni jí nepřijali do MŠ,podmínky pro přijetí jsem splnila,prodloužila jsem si MD,tudíž jsem bez příjmu,letos musím do práce a již loni mě upozornili,že nemám počítat s přijetím dcery do MŠ ani tento rok,že je nadstav.Mohu si nějak ověřit,že přijali do MŠ pouze děti s trvalým pobytem u nás v obci?Ptala jsem se i v okolních obcích kde jsem neuspěla z důvodu trv.pobytu.Peníze na soukromou školku nemám.Chystám se dannou věc řešit na zastupitelstvu,potřebuji poradit čím mohu argumentovat.Děkuji

Odpověď:

Pokud jde o přijímání do mateřských škol zkuste využít doporučení "Doporučení ochránce č. 4 k rovnému zacházení v přístupu k předškolnímu vzdělávání", které naleznete zde http://www.ochrance.cz/diskriminace/doporuceni-a-vyzkum-pro-verejnost/.
Vzhledem k tomu, že se na ochránce často obraceli rodiče se stížností na kritéria pro přijímání dětí do mateřských škol, vydal ochránce uvedené doporučení.

Martina Štěpánková

lea | 26.1.2012 18:17:50 

Dobrý den, dnes jsem byla na pohovoru a na konci pohovoru se mně zaměstnavatel ptal, jestli jsem svobodná, kdy plánuji rodinu a děti atd....já jsem mu bohužel odpověděla, ale cítím se teď poškozena, mohu se nějak bránit?? Lze se na někoho obrátit? Děkuji

Odpověď:

Podle § 12 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších právních předpisů zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace, které odporují dobrým mravům, a osobní údaje, které neslouží k plnění povinností zaměstnavatele stanovených zvláštním právním předpisem. Informace týkající se Vašich plánů, pokud jde o rodinu, zaměstnavatel vyžadovat nesmí. Obvykle zaměstnavatel tyto informace vyžaduje pouze od žen a jeho postup je možné označit za diskriminaci z důvodu pohlaví. Na zaměstnavatele je možné podat stížnost na příslušný úřad práce.

Martina Štěpánková

kaila | 20.1.2012 13:49:57 

Dobrý den, potřebovala bych poradit, hledala jsem práci a rozeslala mnoho CV, teď jsem skoro v 9tt a prisla mi odezva ze mam priject na pohovor, co mám dělat, kdyby mne vybrali... mám jim sdělit že jsem těhotná či to zatím nechat pro sebe a podepsat smlouvu? nástup předpokládám by byl v únoru, počítám-li zkušeb.dobu je do konce dubna.. ale co pak? trmín mám koncem prázdnin.. prosím poraďte.

Odpověď:

Nejste povinna u pohovoru zaměstnavateli sdělovat, že jste těhotná, a to ani v případě, že by Vás následně vybral. Výjimkou je situace, kdy byste měla vykonávat práci těhotným ženám zakázanou. Přestože antidiskriminační zákon zakazuje diskriminaci těhotných žen, lze odůvodněně očekávat, že pokud zaměstnavateli o svém těhotenství řeknete, nebudete na místo vybrána. Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda jste předtím pracovala, pokud ano, mohlo by být přijetí do uvedeného zaměstnání pro Vás důležité vzhledem ke splnění podmínek pro čerpání peněžité pomoci v mateřství.

Martina Štěpánková

| 1 | .. | | 7 | | 9 | 10 | .. | 16 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect