Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Zmeho e-mailu jsem memu zamestnavateli poslal anonymne informaci o tom ze jeden pracovník krade, jak prenasi věci atd.Chtel jsem aby si na nej na vratnici pockali.Pracovnik byl propusten to ze krade se o nem vedelo,bylo mu doporuceno aby odesel,nic mu nedokazovali.Za tri dny mi prisel z ostrahy te firmy email.Na zaklade anonymního nepravdivého narceni podavam zadost o zaslani vašeho IP pocitace policii a zaroven podavam trestni oznameni na POMLUVU A KRIVE NARCENI.Nevim co mam delat,jsou to věci které bych asi tesko dokazoval,nikdo nepujde svedcit každý se boji o praci Da se cela věc nejak urovnat a jak se zjisti od kud email prisel?Jsem z toho uplne pryc nespim a uz jsem zhubl 7kg,asi to byla blbost co jsem udelal,ale uz jsem to nemohl prehlizet.
DEKUJI LUKASEK
Odpověď:
Dobrý den,
trestný čin pomluvy spáchá ten, kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu. Pro spáchání trestného činu pomluvy byste musel sdělit nepravdivý údaj úmysl. Jinými slovy, musel byste vědět, že je údaj nepravdivý.
Trestný čin křivého obvinění spáchá ten, kdo jiného lživě obviní z trestného činu. Úmysl se musí opět vztahovat na lživost obvinění. Vy jste však přesvědčen, že Vámi vznesená obvinění jsou pravdivá. Uvedené trestné činy jste proto nespáchal, pokud tvrdíte, že Vámi uvedené podezření je pravdivé.
Eva Fialová
Dobrý den, příští rok mě čeká hledání práce po vysoké škole, ráda bych se zeptala, jak reagovat u pohovorů na případné otázky týkající se partnera, dětí atd. Chtěla bych v práci setrvat aspoň 2-3 roky a poté jít na mateřskou. Kdybych jim to takhle řekla, tak by se mi asi snížila šance na výběr. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
na tuto otázku univerzální odpověď pravděpodobně neexistuje. Podle zákoníku práce (potenciální) zaměstnavatelé takové otázky pokládat nesmí. Proti takové otázce se tedy můžete ohradit a neodpovědět na ni. V praxi se však stává, že takovou uchazečku o zaměstnání zaměstnavatel vyřadí. Další možností je neříkat na pracovních pohovorech úplnou pravdu.
Eva Fialová
Nastupuji po 3.leté rodič. dovolené do zaměstnání (státní správa, kolektivní smlouva). Ředitelka mi nutila nižší platovou třídu a práci neodpovídající mojí kvalifikaci. Trvala jsem na své platové třídě a částečném úvazku. Navrhla mi tedy změnu Pracovní náplně. Je změna náplně práce změnou smlouvy? Chce po mně také setrvat o půl hodiny déle na pracovišti, protože mám mít po 4 hodinách práce 30 min. na oběd. Chci vyzvedávat dceru a ne obědvat. Může to po mně žádat? Může mi snížit osobní ohodnocení? (kolektivní smlouva, platové třídy, osobní ohodnocení). Může změnit dobu trvání smlouvy? Den nástupu do zaměstnání je den po dovršení 3 let věku dítěte? Děkuji!
Odpověď:
Dobrý den,
den nástupu do práce je den po 3. roce věku dítěte. Zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pracovní smlouvu nemůže bez Vašeho souhlasu měnit. To se týká i pracovní náplně, pokud je uvedena v pracovní smlouvě, stejně tak jako výše platu, je-li v pracovní smlouvě uveden konkrétní částkou či platovou třídou. Pokud máte v pracovní nebo v kolektivní smlouvě uvedenu přestávku na jídlo a oddech, musí Vám ji zaměstnavatel poskytnout. Tato doba se nezapočítává do pracovní doby. Je to Váš osobní čas, který nemusíte ani trávit na pracovišti. Změnu trvání smlouvy Vám zaměstnavatel bez Vašeho souhlasu změnit nemůže. K negativnímu osobní ohodnocení musí uvést zaměstnavatel konkrétní důvody, které snížení osobního ohodnocení zapříčinily.
Eva Fialová
Dobry vecer, zamestnavatel me mesic pred koncem rodicovske kontaktoval, ze pro me nema misto a ze dostanu odstupne pokud chci, pokud nechci a pracuji, zadne odstupne nehrozi. Vypoved po telefonu- hezka forma. Oznamila jsem mu ze jsem na zacatku tehotenstvi. Za par dni mi volal personalista, ze mi doporucuje jit na 4 letou variantu a prekonat tak dobu, kdyz pro me nema zamestnani. Nasledne me nutil jit na nemocenskou, k ni neni zadny duvod. Nasledne mi nabidl ukonceni pracovniho pomeru dohodou 3+2, coz jsem nesouhlasila. Nakonec rekl, ze praci pro me teda ma..... ale nevi jakou. Nasledne mi poslal na predpokladany nastup dopis, ze mi dava cca tydenni prekazku na strane zamestnavatele. A nasledne nastup nebo ukonceni pracovniho pomeru. Jak se mam zachovat. Myslim si, ze jedna protipravne.
Odpověď:
Dobrý den,
po dobu rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď. Taková výpověď je neplatná. Neplatná je pak každá výpověď, která není písemná a doručená zaměstnanci. Po skončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání překážek v práci. Po skončení rodičovské dovolené se vraťte do práce, aby zaměstnavatel neměl důvod okamžitě s Vámi zrušit pracovní poměr. Zaměstnavatel Vás nemá právo nutit k nemocenské, pokud k tomu nejsou zdravotní důvody. Rodičovská dovolená je maximálně tříletá, prodloužit se dá pouze čerpání rodičovského příspěvku, pokud jste již nevyčerpala maximální sumu 220 000 Kč.
Eva Fialová
Matka samoživitelka - 3 děti -15,13,6 let.Vzdělání-gymnázium uk.maturitou,praxe jako pom.učetní,fakturantka. Po poslední mateřské jsem sehnala práci pokojské(práce na dohodu o pracovní činnosti,pracovní doba nepravidelná,včetně sobot a nedělí,pracovní doba 8 hodin denně, potíže během prázdnin, v době uzavření mateřské školy-u DPČ nezohlednovány překážky na straně zaměstnance.Jsme bez babiček,či jiného hlídání.Nemohu si dovolit přijít úplně o práci, zároveň je nesmírně obtížné zkloubit práci a péči o děti.Jak mohu zlepšit svoji situaci -co se týká nějaké jistoty zaměstnání-jiný typ pracovní smlouvy(bohužel zaměstnavatelé nechtějí dát "jistou smlouvu,všude se teď nabízí souze dohody)a přitom nepřijít o práci úplně. Děkuji za odpověď Jehličková
Odpověď:
Dobrý den,
ve svém dotazu jste odpověď již naznačila. Větší jistotu by Vám dal pracovní poměr na základě pracovní smlouvy. V době pracovního volna můžete tuto práci hledat.
Eva Fialová
Dobrý den, moje přítelkyně otěhotněla a pracuje ve státní ZUŠ. Pracovní úvazky jsou tam pouze na dobu určitou od září do června. Nyní jí vedení oznámilo, že jí v září opět nepřijme z důvodu otěhotnění, i když může pracovat ještě několik měsíců. Dítě se má narodit v lednu 2014. Je možné se proti tomuto postupu bránit? Jak jinak postupovat? Moje partnerka tak ztrácí trvalý příjem, sociální a zdravotní pojištění atd.
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce je možné pracovní smlouvu na dobu určitou uzavřít pouze 3x, pokaždé na 3 roky. Pokud má Vaše přítelkyně již čtvrtou smlouvu na dobu určitou, i když pokaždé tato smlouva byla pouze na dobu 10 měsíců, může oznámit zaměstnavateli, že trvá na tom, aby jí nadále zaměstnával. Pokud odmítne, může se Vaše přítelkyně obrátit ve dvou měsících od doby, kdy měla tato smlouva skončit, na soud. Žaloba bude znít na trvání pracovního poměru.
Pokud jsou pracovní smlouvy s ostatními zaměstnanci a zaměstnankyněmi prodlužovány, porušuje jednání zaměstnavatele zákaz diskriminace z důvodu těhotenství. Vaše přítelkyně se může obrátit na soud, kde se může domáhat zdržení se diskriminace či přiměřeného zadostiučinění.
Eva Fialová
Dobrý den. Chtěla bych se Vás zeptat na jaké příspěvky (rodičovská, mateřská) mám jako studentka VŠ nárok jestliže čekám narození miminka?? případně co je potřeba splnit, aby nárok na příspěvky nastal. Mockrát Vám děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pro nárok na PPM musíte splnit podmínku 270 dnů nemocenského pojištění nebo náhradní doby pojištění (např. ukončené vysokoškolské nebo středoškolské studium) v posledních dvou letech a mít v době nástupu na PPM příjem, ze kterého se nemocenské pojištění hradí. Pokud tyto podmínky nesplníte, nebudete mít nárok na PPM. Ode dne porodu budete mít nárok na rodičovský příspěvek.
Eva Fialová
Dobrý den ,chci se zeptat,když chci ukončit PP dohodou k 30.4.od 1.5. mám nový PP, jak to mám řešit, když nepřistoupí na dohodu.Děkuji za odpověd a přeji pěkný den
Odpověď:
Dobrý den,
pokud zaměstnavatel s Vámi nechce uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru, budete muset dát zaměstnavateli výpověď. V takovém případě má zaměstnavatel právo na dodržení dvouměsíční výpovědní lhůty z Vaší strany.
Eva Fialová
Dobrý den,
jsem studentkou speciální pedagogiky PdF MU v Brně a zároveň maminkou hendikepovaného chlapečka. Můj syn mě inspiroval nejen ke studiu, ale i k tématu bc práce: Uplatnění matek dětí se spediálními potřebami na trhu práce. Při psání teoretické části jsem objevila Vaši poradnu a ráda bych se zeptala, zda máte i konkrétní zkušenosti právě s motivací, hledáním a možnostmi uplatnění na trhu práce právě u této specifické skupiny žen, popř. zda existují nějaké výstupy v rámci této problematiky.
Velmi děkuji za jakoukoliv odpověď a přeji příjemný den,
Mgr. Jana Schwarzová
Odpověď:
Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Procházela jsem si dotazy v poradně, ale žádný právní dotaz rodičů se specifickými potřebami jsem nenašla. Předpokládám, že důvodem je existence nejrůznějších sdružení rodičů handicapovaných dětí, kde rodiče o svých právech dostávají potřebné informace. Zákoník práce speciální práva zaměstnanců pečujících o zdravotně postižené dítě nestanoví. Takoví to zaměstnanci budou pravděpodobně více využívat nároku na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby v souvislosti s péčí o dítě do 15 let věku a poté v souvislosti s péčí o zdravotně postiženou osobu podle § 241 zákoníku práce.
Eva Fialová
Dobrý den,
Mám dotaz ohledně živnostenského listu. Jedná se mi o to zda pokud mám ŽL, který není pozastaven, přesto nevykazuji žádnou činnost, zda musím platit sociální a zdravotní pojištění ? Děkuji za odpověd.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud vykonáváte živnostenskou činnost jako hlavní, musíte zdravotní a sociální pojištění platit. Nemáte-li z takové činnosti žádné příjmy platíte minimální zálohy sociálního pojištění. V roce 2013 je minimální zálohou sociálního pojištění 1 890 Kč. Minimální záloha zdravotního pojištění je 1 748 Kč. Pokud máte živnostenskou činnost jako vedlejší a nemáte žádné příjmy, nemusíte tyto zálohy hradit.
Eva Fialová
Dobrý den,jsem vedenej na ÚP,jako nezaměstnaný a v rámci projektu č. CZ.1.04/2.1.00/72.00001-Vzdělávajte se pro růst! jsem uzavřel dohodu o rekvalifikaci podle zákona § 109 zákona č.435/2004 Sb.,o zaměstnanosti, a podle výhlašky č. 519/2004Sb.
Základní kurz svařovaní dle ČSN 050705-ZK 141 8
tak jestli mám nárok na stravné ,proplacení nákladu na osobní ochranné pracovní prostředky,micí,čistící prostředky max. do výše 2000 Kč na jednoho účastníka, dekuji předem za vaši odpvěd.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 2 odst. 2 vyhlášky č. 519/2004 Sb. se náklady na čistící prostředky, ochranné pracovní prostředky považují za náklady rekvalifikačního zařízení na jednoho účastníka. Nárok na jejich proplacení má tedy rekvalifikační zařízení a nikoliv přímo účastník rekvalifikace.
Eva Fialová
Dobrý den, musím platit výživné na 18-letého syna kterému byl přiznán plný invalidní důchod (asi 9000kč) a invalidita IV. stupně (11000kč). Syn ještě navštěvuje školu pro postižené a je zbaven svépravnosti. Bývalá manželka mě tvrdí, že dle právníků musím platit výživné dál.
Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
výžiné na dítě musíte platit do doby, dokud není schopen se sám živit, nebo dokud Vás od povinnost platit výživné nezprastí soud, např. z toho důvodu, že jste nemajetný a nemáte žádný příjem.
Eva Fialová
Manžel má mladou, dohodli jsme se, advokát místo sepsání smluv vše jen prodloužil a manž. odjel z rep. Tam podniká, řekl, že vše podplatil, že budu na ulici. Běží proti mě 5 soudů, mé výživné řeší 4roky a cítím,že jsem diskr. jako žena bez práce po 20 letech manž. Můj otec je cizinec, studoval zde medicínu. Děti jsou dospělé, studují, peníze od otce mají. On sebral veškeré rod. peníze, nechal se vyplatit z něm. firmy a u soudu řekl, že výši nesdělí, soud to tak nechal. podle AK je vše v pořádku. Kamarád policie. Plzeň.
Odpověď:
Dobrý den,
k Vašemu případu se nemohu podrobně vyjádřit, jelikož nemám dost informací. Předpokládám, že jeden z probíhajících soudních sporů se týká výživného na manžela. Manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost. Neplní-li jeden z manželů tuto povinnost, určí soud na návrh některého z nich její rozsah, přičemž přihlédne k péči o společnou domácnost. Rozsah vyživovací povinnosti stanoví tak, aby hmotná a kulturní úroveň obou manželů byla zásadně stejná. Soud zjišťuje majetkové poměry obou manželů. Pokud Váš manžel sebral všechny peníze, které máte ve společném jmění manželů, měl na to právo a nejedná se o krádež.
Po rozvodu manželství podejte návrh na rozdělení společného jmění manželů. Společný majetek bude rozdělen a každý z Vás bude mít nárok na polovinu společného jmění. Do společného jmění spadají i příjmy, které má Váš manžel v současné době z podnikání v zahraničí.
Eva Fialová více
část II:
Tohoto kamaráda údajně sami oslovili z důvodu nějakého doporučení. Za diskriminaci považuji zejména to, že práci získal i přes to, že má v médiích kratší manažerskou praxi (je mladší o tři roky a po většinu kariéry působil jako řadový redaktor), nemá vystudovaný žádný mediální obor (je vystudovaný historik) a navíc jsem ani nebyla pozvaná k pohovoru, po němž by bylo možné říct, že např. osobnostně nevyhovuji apod. Předpokládám, že jsem ani nedostala šanci z toho důvodu, že jsem žena, je mi 31 let a přesto nebo právě proto, že v životopise neuvádím svůj rodinný stav ani děti, se předpokládá, že brzo z práce odejdu na mateřskou nebo budu s malými dětmi často doma, pokud už je mám. Skutečnost je taková, že mám dva syny (jeden má tři roky, druhý čtyři měsíce). O práci jsem se ucházela jako těhotná. Pokud se toto mohli potenciální zaměstnavatelé doslechnout (mediální rybníček je malý), mohlo se navíc jednat o diskriminaci z důvodu těhotenství. více
Odpověď:
Dotaz byl již zodpovězen.
Eva Fialová
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda by u soudu mohla uspět má žaloba na diskriminaci. Jedná se o diskriminaci z důvodu pohlaví v přístupu k zaměstnání. Budu úplně konkrétní. Hlavní příčinou, proč o žalobě uvažuji, je skutečnost, že práci, o kterou jsem měla velký zájem a pro kterou jsem plně kvalifikovaná, získal uchazeč s nižší kvalifikací - muž. Zatímco tohoto uchazeče firma sama oslovila, mě ani nepozvala k pracovnímu pohovoru i přes to, že jsem se o pracovní místo sama a s velkým časovým předstihem zajímala, s vedením firmy byla v emailovém kontaktu a dokonce mi jednání o případném zaměstnání bylo příslíbené. Ale vezměme to od počátku. více
Odpověď:
Dobrý den,
zákaz diskriminace je sice krásná a užiteční věc, ale v praxi velmi těžko dokazovatelná a vymahatelná. Antidiskriminační zákon a zákon o zaměstnanosti zakazují diskriminaci uchazečů o zaměstnání mimo jiné i z důvodu pohlaví. Tzn. zakázáno je každé jednání, v rámci kterého zaměstnavatel či potenciální zaměstnavatel jedná uchazeči o zaměstnání rozdílně právě a pouze z důvodu odlišného pohlaví. Ve Vašem případě by se mohlo jednat o diskriminační jednání. Pokud byste se obrátila na soud, platilo by ustanovení občanského soudního řádu, podle něhož to nejste Vy, kdo by musel dokázat diskriminaci, nýbrž ten, kdo diskriminuje, musí prokázat, že k odlišnémi zacházení měl jiné důvody než odlišnost v pohlaví.
Nechci Vás odrazovat od případného soudního sporu, ale je třeba říci, že v soudním řízení nebývají žalobci žalující na zákaz diskriminace úspěšní. Neúspěch v soudním řízení by pro Vás znamenal náhradu nákladů řízení žalovanému.
Eva Fialová více
k mému předcházejícímu dotazu doplňuji, že jsem se asi přepsala, 127 je celkový počet trestných činů za rok '2012. Slovíčko majetkových tam bylo omylem.
Odpověď:
dotaz byl zodpovězen
Eva Fialová
Dobrý den,
starosta města Úvaly zveřejnil na webu města návrh na zřízení Městské policie, ve kterém mimo jiné uvádí výchozí situaci ve městě.
Cituji: "Cca. 1/2 policistů na Policii ČR v Úvalech tvoří ženy, což z hlediska řešení výtržností, či řešení domácího násilí není ideální stav, většinou spoléhají na příjezd další hlídky a tím dochází k oslabení bezpečnosti města, tak i časovým prodlevám při řešení dalších situací." Ve stejné studii pan starosta uvádí rozdělení trestních činů podle druhu kriminality. Z uvedeného grafu vyplývá, že ze 127 případech majetkové trestné činnosti byl pouze 1 případ výtržnictví a žádný případ domácího násilí.
Obávám se, že informací, že 50 % zastoupení žen v policistek ČR není ideální je diskriminační.
Žádám o Váš názor v této záležitosti.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
vyjádření pana starosty posuzováno podle antidiskriminačního zákona diskriminační není. V rozporu s antidiskriminačním zákonem je jednání, na základě kterého je s jednou skupinou zacházeno odlišně než s jinou skupinou, a to z důvodu odlišného pohlaví, věku, národnosti, apd. Pokud se pan starosta vyjadřuje o ženách u policie tímto způsobem, jedná se pouze o přinejmenším nefundovaný výrok z profesní oblasti, ve které pan starosta odborníkem není (jak jsem si vyhledala).
Výrok pana starosty může ovšem posloužit jako důkaz v případě, že důvodem k nepřijetí žen k městské policii v Úvalech nebo jejich omezeného počtu bude právě jejich pohlaví. Ženy, které nebudou k městské policii přijaty, se mohou obrátit na soud a jejich důkazní pozice bude v takovém soudním sporu posílena.
Eva Fialová
Dobry den chtela bych poradit uřadem prace byla jsem tam evidenci ale dneska mi přišlo že mě vyřadily, protože jsem nedoložila papiry do osmy dnu ale ja jsem papiry doložila o par dni dil z duvodu že moje dcerka byla v nemocnici po operaci všechny papiry jsem dala ale me dneska přišlo že už nejsem na pracaku a že jsem nedoložila ale ja jsem je doložila a vubec nevim co mam dělat nebudu dostavat žadny peníze nic protože nejsem na uřade prace a vubec jak to bude.děkuji moc prochazkova
Odpověď:
Dobrý den,
uchazeče o zaměstnání úřad práce rozhodnutím vyřadí, jestliže tento uchazeč bez vážných důvodů ve lhůtě 8 dnů neoznámí osobně nebo písemně další skutečnosti, které mají vliv na zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, nebo důvody, pro které se nedostavil na Úřad práce ve stanoveném termínu (§ 30 odst. 1 zákoníku práce).
Ve Vašem případě existovaly vážné důvody, proč jste do 8 dnů úřadu práce dokumenty nedoložila, navíc jste tyto důvody úřadu práce sdělila. Podle mého názoru Vás úřad práce vyřadil z evidence neoprávněně. Proti tomuto rozhodnutí můžete podat odvolání, ve kterém uveďte důvody, pro které jste se ve stanovené lhůtě nemohla dostavit.
Eva Fialová
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně částky přiznání podpory v nezaměstnanosti.
18.9. 2012 dceři byli 3 roky a nemohla jsem nastoupit zpět do zaměstnání na plný úvazek, tak jsem podepsala dohodu o rozvázání pracovního poměru. Volala jsem na Úřad práce, do kdy se mám přijít zaevidovat. Řekla jsem jim, že ještě v září za mě zaměstnavatel odvedl zdrav + soc pojištění(byla účast na důchodovém pojištění) a pracovnice mi řekla, jaké mám mít s sebou papíry + POTVRZENÍ pro účely posouzení nároku na podporu - aby věděli průměrný měsíční výdělek, bez toho to prý nelze. Toto potvrzení mi zaměstnavatel poslal až 24.9 a pak jsem byla já i syn na antibiotikách(mohu doložit) a na úřad jsem se dostavila až 9.10. Tam mi bylo oznámeno, když jsem NEPŘIŠLA DO 3 DNU, že to nemůzou počítat z čisté mzdy. Referentka byla nepříjemná a sdělila mi, že nemám žádný důkaz, že mi toto bylo sděleno a že je to můj problém a pokud chci, že se mám odvolat na MPSV, tak se chci zeptat, jestli to má vůbec smysl a jestli mám šanci na vyhovění, aby se to počítalo z prům. čisté mzdy a né minima? více
Odpověď:
Dobrý den,
názor referentky Úřadu práce je v rozporu se zákonem o zaměstnanosti. Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v rozhodném období dvou let zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců. Doba rodičovské dovolené se do důchodového pojištění započítává. Výše podpory v nezaměstnanosti se počítá podle vašeho čistého měsíčního příjmu.
Na úřadu práce se můžete během dvou let přihlásit kdykoliv. Ode dne Vašeho zařazení do evidence Vám bude vyplácena podpora v nezaměstnanosti, Jednou výjimkou přestavuje § 42 odst. 3 zákona o zaměstnanosti. Jestliže uchazeč o zaměstnání požádá o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti nejpozději do 3 pracovních dnů po skončení zaměstnání přizná se podpora v nezaměstnanosti ode dne následujícího po skončení zaměstnání. Kdybyste se zaevidovala na ÚP do 21.9., vyplácela by se Vám podporav v nezaměstnanosti od 19.9. Jelikož jste se přihlásila na ÚP 9.10. více
Dobrý den přeji,mám dotaz k povinnému celostátnímu placení popelnic v místě trvalého bydliště v ČR.Pracuji a bydlím přechodně v podnájmu 350km od trvalého bydliště co jej mám na OP uveden.(na městském úřadě)Jsem prosím Vás skutečně povinen platit i když na Mú Krnov žádnou popelnici nemám? Můžu to v podnájemní smlouvě nějak uvézt abych za popelnice neplatil 2x(v přechodném i trvalém bydlišti).Děkuji za informace a jsem s pozdravem Jaroslav Šejvl
Odpověď:
Dobrý den,
poplatky za svoz komunálního odpadu se platí v obci, kde má občan trvalé bydliště. I když máte trvalé bydliště na MÚ v Krnově, nejste ani podle místní vyhlášky od těchto poplatků osvobozen. Současně Vám však může povinnost platit ukládat podnájemní smlouva. Máte proto tři možnosti: 1) domluvit si v podnájemní smlouvě, že tyto poplatky nebudete platit, 2) převést si trvalé bydliště do místa Vašeho nynějšího pobytu, 3) pokusit se o individuální osobození na MÚ v Krnově.
Eva Fialová