Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Jsem samozivitelka zijici s ditetem do 15 let a jsem nucena k praci na zkraceny uvazek, mohu se nejak branit, abych mela plny uvazek?
Odpověď:
Dobrý den,
s prací na plný úvazek musí Váš zaměstnavatel souhlasit.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem už ze všeho pitomá, každý říká něco jiného. Dá se pobírat PPM (když jsem studentka, nikdy nepracovala), které je určeno z přítelova příjmu (když on si vše platí a má účast na memocenské), abych byla na mateřské (PPM) já? Nebo mi nezbývá nic jiného než jít na úřad práce po porodu a čerpat rovnou Rodičák?
Slyšela jsem něco o tom (nevím zda to není nesmysl) že se dá aby šel přítel na mateřskou pouze na 1 den, poté bychom se prohodili a měli bychom nárok na PPM?.
Děkuji za zcela jasnou odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nesplňujete podmínku 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech před čerpáním PPM, nárok na tuto dávku mít nebudete. Pokud byste uzavřela s přítelem dohodu o péči o dítěte, bude pobírat PPM on. V této době by ovšem nemohl vykonávat výdělečnou činnost, ze které je nemocensky pojištěn. Vystřídat se můžete, PPM se však bude vypočítávat pro každého zvlášť podle jeho příjmů. Pokud Vašemu příteli vznikne teoreticky nárok na PPM, můžete si i Vy zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku.
Eva Fialová
Dobry den. Soudkyne odvolaciho soudu v opatrovnickem rizeni naridila jednani na den X, omluvil jsem se, a pozadal o odroceni na den Y. Soudkyne tomuto vyhovela a odrocila. Tyden na to soudkyne odrocila jednani opet, a to zpet na den X (ktery jsem jiz jednou oznacil za nemozny) s oduvodnenim, ze se jedna o prani matky.
Otazky:
1) Je moje pisemna omluve z jednani na den X odeslana pred zmenou na Y a zpet na X stale platna? (a jsem tedy omluven)
2) Mohu si nekde stezovat na chovani teto soudkyne, ja osobne to vnimam jako sikanu... nebo je to bezne?
Dekuji
Martin
Odpověď:
Dobrý den,
omlouvám se, ale jedná se o poradnu v oblasti pracovního práva.
Eva Fialová
Kvůli prvnímu těhotenství jsem ukončila školu, po 4 letech rodičovské jsem byla na úřadu práce a od 1.dubna 2014 jsem ve svém prvním zaměstnání, smlouvu mám do září 2014.Bohužel jsem otěhotněla - termín porodu je v prosinci. Budu mít nárok na volbu délky rodičovské dovolené nebo na mateřskou?
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte podmínku 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech. V opačném případě budete čerpat po porodu rodičovský příspěvek. Pokud otec dítěte teoreticky splňuje nárok na PPM, budete si moc zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěla bych poradit.Půl roku žiju s 2letým synem a přítelem ve společné domácnosti,biologický otec nemá o syna zájem a neplatí alimenty,chce se ho vzdát a nechat,aby si ho přítel osvojil a přepsal na sebe.Jak máme v tomto případě postupovat?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
se souhlasem otce dítěte si Váš přítel může dítě osvojit. O osvojení rozhoduje soud.
Eva Fialová
Dobry den.
Jsem na rodicovske dovolene a podruhe jsem otehotnela. Na materskou dovolenou bych mela znovu nastoupit v prosinci (porod 22. ledna).3 leta rodicovska dovolena mi konci v cervenci tohoto roku (za mesic).
Zamestnavatele jsem informovala o druhem tehotenstvi a dohodla jsem se s nimi nastup na nemocenskou dovolenou. (nejsou uplne nadseni, a nabizeji take vypoved dohodou s odstupnym platem, ale pochopitelne jsem tuto variantu odmitla, takze jina varianta nepripadala v uvahu).
Vim ze pro obe strany jeste existuje moznost neplaceneho volna (misto nemocenske dovolene). Na pracaku mam jiz schvaleno prodlouzeni rodicovske dovolene do konce prosince (3,5 roku). Mohla bych v pripade neplaceneho volna od zamestnance zustat na rodicovske dovolene? (stala bych pobirala/do prosince - rodicovsky prispevek kolem 5.000). V tomto pripade hradi socialni a zdravotni pojisteni stat v ramci rodicovske dovolene? Je tato varinta mozna?Pokud se se zamestnavatelem nedohodnu na neplacenem v! olnu, pujdu od cervence na nemocenskou dovolenou, z jakeho zakladu se pocita denni vymer? Z rodicovkse/materskeho prispevku, nebo z posledni mzdy u zamestnavatele? Dekuji za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce má zaměstnanec nárok na rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte. Pokud chce péči o dítě prodloužit, může zaměstnavatele požádat o neplacené volno. Na neplacené volno není ovšem právní nárok. V této době již není v ochranné době a zaměstnavatel mu může dát výpověď za stejných podmínek jako jinému zaměstnanci. Rodičovská dovolená se nekryje s rodičovským příspěvkem , který může být vyplácen až do 4 let věku dítěte. Po dobu péče o dítě za Vás stát hradí zdravotní pojištění. Tato doba je také náhradní dobou sociálního pojištění. V případě pracovní neschopnosti by se Vám nemocenská počítala z vyměřovacího základu, kterého jste dosahovala před odchodem na mateřskou dovolenou.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím na jakou instituci se mohu případně obrátit se stížností či podnětem v situaci, kdy mám možnost na RD dále pracovat na jednom mezinárodním projektu v rámci státní VŠ (vedoucí projektu mě pro tuto práci výslovně chce), ale statutární zástupce tvrdí, že není možné se mnou uzavřít DPP/Č, protože se jedná o projekt, který je také definován, i když velmi obecně, v mé prac. náplni na plném úvazku jako jeden mezi dalšími mnoha programy. Již mě takto blokoval na MD. Práce na projektu by se ovšem dala určitě specifikovat i jinak, aby to nebylo v rozporu s mojí pracovní smlouvou, na které jsem ale na RD a tudíž jí aktuálně nevykonávám. Obávám se i z minulých incidentů, že tedy není vůle mi vyjít vstříct (mohu písemně prokázat), přestože jde pouze o technickou stránku věci. Navrhoval mi snížení stávajícího úvazku, ale to pro mě není finančně akceptovatelné, protože na plný úvazek je i v průběhu MD a RD vázáno několik benefitů a dále v případě různých dávek a odstupného bych asi velmi tratila. Myslíte, že bych také mohla pracovat na ŽL - dočetla jsem se, že na vedlejší činnosti se do 15tis./rok ani nemusí podávat na RD daňové přiznání, a to by právě byla ca ta výše výdělku. více
Odpověď:
Dobrý den,
dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce s Vám nesmí zaměstnavatel uzavřít na stejný druh práce, který máte uvedený v pracovní smlouvě. Zda je práce na projektu možno zahrnout do pracovní smlouvy, nebo zda lze na tento druh práce uzavřít jednu z dohod, nemohu posoudit. Můžete se obrátit na inspektorát práce a zjistit si jejich stanovisko k druhu vykonávané práce.
Eva Fialová
Dobrý den,
pracuju u příspěvkové organizace převážně jako administrativní pracovník. V případě potřeby ale zastupuju i zaměstnance na jiných pracovních pozicích.
Mám pružnou pracovní dobu, ale potřeboval bych z osobních důvodů alespoň dočasně upravit pracovní dobu tak, že bych měl dva pracovní dny v týdnu (každé úterý a čtvrtek) volné. Navrhoval jsem zaměstnavateli, že si chybějící část hodin odpracuji během dalších tří pracovních dnů. Je ze zákoníku práce taková úprava a dohoda možná ? Vážné provozní důvody by tomu neměly bránit, protože převážnou část práce vykonávám v administrativě a rizikovou práci mohu vykonávat v běžné pracovní době, kdy je na pracovišti více zaměstnanců.
Na jaké právní ustanovení se mohu při projednávání této záležitosti se zaměstnavatelem obrátit ?
Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
o rozvržení pracovní doby rozhoduje zaměstnavatel. Ten rovněž stanoví pevnou pracovní dobu, po kterou musíte být na pracovišti. Pokud se se zaměstnavatelem dohodnete, může Vám pracovní dobu upravit, jak požadujete. na jinou vhodnou úpravu pracovní doby má nárok zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu.
Eva Fialová
Dobrý den, v průběhu pracovního poměru jsem poprve otěhotněla. Měla jsem smlouvu na dobu určitou do 30.4 2014. Na PPM jsem odešla ještě v průběhu pracovniho poměru a to 13.3. A nyní by mne zajímalo, zda i po skončení PP mi budou stále vyplácet PPM a zda-li se musím nahlásit na úřad práce, nebo už teď nastoupit na rodičovskou dovolenou. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ať již v průběhu pracovního poměru nebo v ochranné době 180 dní po jeho skončení, tuto dávku budete čerpat až do jejího skončení, tedy celých 28 týdnů.
Eva Fialová
Dobrý den, mám možnost pracovat teď po skončení MD na jednom projektu (jedná se výdělek ca 10.000 Kč ročně). Zaměstnavatel mi tvrdí, že DPP či DPČ se mnou uzavřít nemůže, jelikož se jedná o obdobnou náplň práce a navrhuje mi snížení aktuálního celého úvazku na 2 hodiny týdně s tím, že by snížení bylo dočasné (časově konkrétně omezené např. na rok formou dohody o změně pracovní smlouvy) a od uvedeného data bych se opět vrátila na původní úvazek s původními podmínkami. Má tento způsob nějaká úskalí, respektive současné i pozdější možné "nevýhody" pro mě, zejména až bych potřebovala opravdu začít vydělávat "normálně"? Napadá mě např. snížení denního vyměřovacího základu, malý výdělek v případě výpovědi z org. důvodů a tedy i výše odstupného, apod. Jak jinak bych mohla pro stejného zaměstnavatele pracovat mimo svůj plný úvazek, na kterém bych nastoupila na rodičovskou dovolenou?
Odpověď:
Tento dotaz byl již zodpovězen v rámci telefonické právní poradny.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak postupovat při výpovědi z firmy která nám nevyplácí mzdu a čekají do 15dne jestli peníze od banky nedostají - skončí a co mi? Náhradní volno nám neproplácí a tak jak postupovat? Co se stane, když najednou firma oznámí krach? Jak postupovat? Moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel nevyplatí mzdu do 15 dnů ode dne splatnosti, můžete okamžitě zrušit pracovní poměr. Výpověď můžete dát z jakéhokoliv důvodu nebo i bez jeho udání. Na zaměstnavatele můžete podat žalobu o zaplacení dlužné mzdy.
Eva Fialová
Dobrý den, vracím se po rodičovské na jiné prac. místo.Nebudu už mít 8hod.prac dobu, ale 12, jedná se o nepřetržitý provoz, svátky atd.Takhle ale nemůžu vést dítě do školky, zpět.....mám ho prý dát babičce. Takže budu muset dát výpověď?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí při zařazování do směn přihlížet k potřebám zaměstnanců pečujících o děti. Zaměstnanec pečující o dítě do 15 let věk může podat žádost o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody jako je omezení nebo přerušení provozu zaměstnavatele.
Eva Fialová
Dobrý den, několik let zažívám mobbing ze strany kolegy, který mě po ukončení našeho vztahu napadá a odborně znevažuje před kolegy ostatními i na mezinárodním fóru, včetně snahy o mé propuštění z práce. Přečetla jsem si právě, že člověk se má bránit již od začátku, ale otázka je jak? Problémem jsou i jeho úzké vazby na vedení, kam se hodlám vypravit příští týden, a obtížná doložitelnost jeho prohlášení. Přesto si začínám shromažďovat doklady, a věřím, že mi poradíte, jak v tomto postupovat, s odvoláním na platné zákony. Děkuji Eva
Odpověď:
Dobrý den,
svého zaměstnavatele písemně upozorněte na situaci na vašem o pracovišti a pořádejte ho o zjednání nápravy. Pracovní podmínky na pracovišti musí zaměstnavatel řešit. Pokud zaměstnavatel nezjedná nápravu, můžete se obrátit na inspektorát práce, který má v kompetenci kontrolu pracovních podmínek u zaměstnavatele. Na kolegu můžete podat žalobu na ochranu osobnosti.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem maminkou 8 a 5tiletého chlapce, vdaná. Se zaměstnavartelem jsem si dohodla zkrácení pracovního úvazku na 35hod týdně. Zaměstnavatel požaduje navýšení úvazku na 40 hod týdně a argumentuje provozními důvody. Já o toto nemám zájem. Již nyní každý měsíc udělám navíc 10 hodin na službě, což mi počítá jako doplnění do úvazku. Jakou mám obranu, trvat na své zkrácené pracovní době? Může mně do 40 hodin týdně zakonným způsobem tlačit nebo nařizovat? Jak je možné toto upravit? Děkuji za radu.
Odpověď:
Dobrý den,
jestliže máte kratší pracovní dobu uvedenu v pracovní smlouvě, může Vám zaměstnavatel přidělovat práci v rozsahu 40 hodin týdně pouze po změně pracovní smlouvy. Se změnou pracovní smlouvy musíte souhlasit. Za práci přesčas, kterou nyní vykonáváte Vám náleží příplatek ve výši 25 % průměrného výdělku nebo náhradní volno.
Eva Fialová
Dobrý den,
zjistila jsem, že jsem těhotná a jsem v řádném pracovním poměru. Pokud bych se rozhodla vzít částečný úvazek, mám nárok ještě na nějakou další finanční kompenzaci přijmu? Bojím se, aby peníze stačily. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nemůžete dočasně vykonávat dosavadní práci, protože podle lékařského posudku ohrožuje Vaše těhotenství, musí Vás zaměstnavatel převést na jinou práci. Jestliže byste za tuto práci dostávala nižší mzdu nebo plat, máte nárok na vyrovnávací příspěvek. Svého zaměstnavatele může požádat o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen vaší žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. V tomto případě Vám však nevznikne nárok na výše uvedený příspěvek.
Eva Fialová
Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené a ráda bych nastoupila na poloviční úvazek do práce, ve které jsem pracovala před odchodem na mateřskou dovolenou. Ráda bych se zeptala, jaká je možná (či nejlepší) forma formálního zajištění spolupráce. Máme jen pozměnit stávající pracovní smlouvu a ponechat i náplň práce? nebo udělat novou pracovní smlouvu? Nebo je vhodnější pracovat na Dohodu o práci? Důležité je i hledisko výše mateřské, v případě, že bych znovu otěhotněla. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud chcete vykonávat stejnou práci jako před odchodem na mateřskou dovolenou, můžete pracovat pouze na základě své pracovní smlouvy. Pracovní dobu můžete změnit dodatkem k pracovní smlouvě, jehož platnost bude časově omezená. Dohodu o pracovní činnosti nebo o provedení práce byste musela uzavřít na činnost odlišnou od činnosti, kterou máte uvedenu v pracovní smlouvě.
Eva Fialová
Dobry den,jsem na rodicovske dovolene od 1.6. 2014. Radi bychom dalsi miminko cca za 1,5 roku.smlouvu u zamestnavatele mam vsak na dobu urcitou do 31.8.2014. Mam,jsem li na rodicovske pote narok znovu na stejnou vysi materske,jako u prvniho ditete? Nebo by mi zamestnavatel musel prodlouzit smlouvu? Na jak dlouho? Co musim udelat,abych mela narok na PPM cca po 1,5 roce na rodicovske?
Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nebudete v době, kdy by Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství v pracovním poměru, nárok na PPM vám nevznikne, ledaže byste tuto dávku začala čerpat v ochranné době 180 dnů ode dne skončení pracovního poměru. Pokud by Vám zaměstnavatel prodloužil smlouvu, budete čerpat PPM ve stejné výši jako PPM u prvního dítěte, a to do čtyř let věku prvního dítěte, pokud je to pro Vás výhodnější.
Variantu čerpání rodičovského příspěvku si můžete vybrat, jestliže máte buďto Vy nebo otec dítěte nárok na PPM.
Eva Fialová
Od 2.června nastupuji zpět do původního zaměstnání po rodičovské dovolené (celkem po 6 letech, 2 navazující RD) na zkrácený úvazek (6hodin denně). Zaměstnanec poskytuje 25 dní dovolené. Od 21.7. do 1.8. má vyhlášenou celozávodní dovolenou. Budu mít na tuto celozávodní dovolenou nárok? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám nemůže určit čerpání dovolené, kterou máte již vyčerpanou. Pokud Vám nebude v době čerpání hromadné dovolené přidělovat práci podle pracovní smlouvy, jedná se o překážku na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den, manželka pracující ve státní správě měla před nástupem na mateřskou, potažmo rodičovskou dovolenou upravený začátek pracovní doby pro potřeby odvodu dítete do školky. Platí tato úprava i nadále, po třech letech rodičovské dovolené? Zaměstnavatel chce manželce po návratu přidělit další práci, kterou původně nevykonávala a jejiž konec je v pozdních odpoledních hodinách, po čase který byl sjednaný v původní změně pracovní doby. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí zaměstnanci nebo zaměstnankyni po ukončení čerpání rodičovské dovolené přidělovat práci podle jeho pracovní smlouvy. To se týká i pracovní doby. Pokud práci podle pracovní smlouvy nemá, je to překážka v práci na jeho straně.
Eva Fialová
Chtěla jsem se zeptat, jestli když mám paragraf na dítě na přelomu měsíce, tzn. že 6 dní v květnu a 3 dny v červnu, tak musím na konci měsíce odevzdat v práci lístek na peníze jako u nemocenské nebo na paragraf se to nevztahuje? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
podpůrčí doba u ošetřovného počíná prvním kalendářním dnem potřeby ošetřování a činí nejdéle 9 kalendářních dnů. Jde-li o osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku, činí podpůrčí doba nejdéle 16 kalendářních dnů. Formulář vyplněný lékařem předáte svému zaměstnavateli.
Eva Fialová