Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

werda | 27.7.2014 15:39:00 

Dobrý den prosím o radu zda mám nárok na paragraf nebo plac.volno na propustku když doprovazim bratra k lékaři. Je to schizofrenik, jsem jeho opatrovatelka ale nebydlí se mnou, ma svůj byt. Nyní onemocněl rakovinou, mám ho zatím u sebe a podle nasazení léčby budeme vědět co bude dále. Pokud mi ho nechají v začátku doma a bude muset často na chemoterapii nebo jinou léčbu, zda mám nárok na placené volno při doprovodu.

Odpověď:

Dobrý den,
k doprovodu bratra k vyšetření nebo ošetření máte nárok na pracovní volno bez náhrady mzdy.

Eva Fialová

Lu | 23.7.2014 16:34:59 

V 11/014 chci nastoupit na část.prac. poměr po 2leté mateř. dovol(RP byly na 2 roky) a nevím zda se mi to fin. vyplati (hlidani ditete), co by se stalo, kdybych nešla do práce? Chceme totiž od 9/014 pracovat na 2. dítěti. Kdo by za mě platil soc. a zdrav. pojištění? A měla bych nárok na mateřskou? Jde o to zda mám jít do práce ofic. n. neofic.Platí stále pravidlo že do 4let věku 1. dítěte se materska vypocitává jako u 1. dítěte? Prosím o zodpovezení vsech dotazu. dekuji L.B.

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovskou dovolenou si můžete prodloužit do tří let věku dítěte. Do konce rodičovské dovolené jste v ochranné době. Zaměstnavatel Vám v této době nemůže dát výpověď. Po dobu pobírání rodičovského příspěvku a po jeho ukončení až do 7 let věku dítěte za Vás zdravotní pojištění hradí stát. Péče o dítě do 4 let věku se považuje za náhradní dobu sociálního pojištění. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte ve stejné výši jako první PPM budete mít, pokud tuto dávku začnete čerpat po 4 let věku dítěte a budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele.

Eva Fialová

Romana | 23.7.2014 14:26:37 

Dobrý den, měla bych dotaz, nastoupila jsem po rodičovské dobolené zpátky do práce, zaměstanavatel mi umožnil práci na částečný úvazek-6 hodin denně. Můj plat je nyní cca 5500,- :-( Manžel také pracuje, splávíme byt 4500 tic mesíčně a nájem 7000... můj plat je tak akorát na naše vyžití s jídlem, zaplatit školku... myslíte, že bych měla nárok na nějaké přídavky, příspěvky?? 5500 - na školku, ošacení, jídlo pro 3 osoby je málo, nějak nezvládám :-( Na částečný úvazek pracovat musím, manžel nepracuje ve městě, ale je celý prac týden pryc... děkuji za odpověd..

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na dávky státní sociální podpory a dávky v hmotné nouzi posuzuje úřad práce podle majetkových poměrů celé domácnosti. Obraťte se proto na místně příslušný úřad práce, který posoudí Váš nárok podle Vaší individuální situace.

Eva Fialová

Dana | 21.7.2014 17:13:59 

Dobrý den , mám dotaz ohledně výpovědi dohodou nyní čerpám rod. dovolenou do 9.8 2014 před R.D. jsem pracovala na1 směnu ale nyní mě nabídli jen na 3 směny což jsem odmítla ( mám 3 děti do 15 let a musim je vyzvedávat ze školky ) mají právo mě vyhodit pouze s výpovědí na 3 měsíce nebo mám dostat výpověd na 2 měsíce a pak i odstupné ?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte ve smlouvě uvedený jednosměnný provoz, musí Vám zaměstnavatel po ukončení rodičovské dovolené poskytovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.

Eva Fialová

pavlína 362 | 21.7.2014 16:33:06 

Dobrý den,chtěla bych se poradit co mám dělat .Nastoupila jsem s kolegyní do nového zaměstnání,vedoucí si na nás vyřídil dotace z UP,že nás musí minimálně půl roku zaměstnávat na celý úvazek.Ve mzdovém výměru máme 60kč na hodinu,jsme švadleny.Teď první měsíc měl doplatit kolegyni ,ale místo toho nám řekl ,že nám dá jen to co jsme si vydělali a na výplatní pásce jme museli podepsat částku, která neodpovídala skutečnosti,dostali jsme jen to co jsme si vydělali.Kolegyni chybělo do mzdy podle výměru 1500 kč.Jsme malá firma a nevíme co dělat ať máme práci.Když sem chtěla že si nechám posílat mzdu na účet tak mi řekli že jim vždy pošlu zpět to co by mi museli doplatit,že by to bylo nefér k jiným švadlenám co s námi dělají,že na doplácení nemají peníze.A to dost často je málo práce na kterou ještě musíme čekat a žádné prostoje nám neplatí jsme v úkolové mzdě. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte v pracovní smlouvě uvedenu částku 60 Kč za hodinu a rozsah pracovní doby (např. 40 hodin týdně nebo plný úvazek), musí Vám být zaměstnavatelem vyplacena tomu odpovídající mzda. Pokud pro Vás zaměstnavatel nemá v určitém období práci, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy. To znamená, že Vám zaměstnavatel musí prostoje zaplatit stejně, jako kdybyste práci odváděli. Pokud Vám zaměstnavatel nevyplácí celou mzdu podle pracovní smlouvy, vzniká na jeho straně vůči Vám dluh. V této situaci se můžete obrátit na inspektorát práce. Dlužnou mzdu můžete po zaměstnavateli vymáhat i u soudu.

Eva Fialová

Míša | 17.7.2014 11:07:34 

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem a můj zaměstnavatel se likviduje. Nabídl mi, že mě po výpovědi okamžitě zaměstná v jiné jeho firmě. Vyplývají z toho pro mě nějaká rizika, ať už z pohledu současné rodičovské nebo následné mateřské, jelikož bych chtěla ještě jedno dítě? Děkuju za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, pokud část činnosti přechází z jednoho zaměstnavatele (právnické osoby) ne jiného zaměstnavatele (právnickou osobu), přecházejí i práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů na přijímajícího zaměstnavatele. Za přejímajícího zaměstnavatele se bez ohledu na právní důvod převodu a na to, zda dochází k převodu vlastnických práv, považuje právnická nebo fyzická osoba, která je způsobilá jako zaměstnavatel pokračovat v plnění úkolů nebo činností dosavadního zaměstnavatele nebo v činnosti obdobného druhu. Pracovní poměr není třeba ukončovat. Zaměstnavatel musí práva a povinnosti převést a doložit České správně sociálního zabezpečení tento převod. Za rozhodné období po výpočet PPM by se povalovalo i období, kdy jste vykonávala práci u předchozího zaměstnavatele. Pokud by k formálnímu převodu nedošlo a byla byste u přijímajícího zaměstnavatele nově přihlášena k nemocenskému pojištění, za rozhodné období by se považoval pouze výkon práce nového zaměstnavatele. více

bronicka | 15.7.2014 13:59:35 

Dobrý den, dovoluji si požádat o radu. V 5/2013 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou ze zaměstnání (ve kterém pracuji i nyní, ovšem na jiné pozici a v jiném oddělení). Dcera se mi narodila 13/6/2013. Čerpala jsem mateřskou dovolenou a od 11/2013 jsem nastoupila na HPP (stejná firma, jiné oddělení, jiná pozice) a otec dcery nastoupil rodičovskou dovolenou a pobírá rodičovský příspěvek. Ráda bych změnila zaměstnání a zaměstnavatel mě nechce pustit jinak než ve standardní výpovědní lhůtě. Lze to řešit způsobem: nahlásím zaměstnavateli, že nastupuji na RD od 1. následujícího měsíce a následně uzavřu HPP s jiným zaměstnavatelem? Jak v takovém případě řešit s ÚP? Mám RD převzít na sebe, nebo lze otec i matka současně na RD? Děkuji mnohokrát. BB

Odpověď:

Dobrý den,
matka i otec mohou být na rodičovské dovolené současně. Na čerpání rodičovského příspěvku bude však mít nárok pouze jeden z Vás. V průběhu rodičovské dovolené můžete uzavřít pracovní smlouvu s jiným zaměstnavatelem a dát výpověď stávajícímu zaměstnavateli. Uzavřít pracovní smlouvu za trvání pracovního poměru u zaměstnavatele se stejným předmětem činnosti, který jste vykonávala u prvního zaměstnavatel, můžete pouze s písemným souhlasem prvního zaměstnavatele.

Eva Fialová

Momonka | 15.7.2014 13:01:34 

Dobrý den, mám dotaz ohledně očr. Syn měl neštovice, takže jsem dostala očr. Bohužel mám manžela pracovně dlouhodobě v zahraničí a po 9 dnech jsem tak musela nastoupit na nové očr. Na prvním očr jsem byla 8 dnů, bohužel do všeho vstoupil státní svátek a já jsem tak v den ukončení očr nastoupila na jeden den do zaměstnání. Hned následující den jsem nastoupila na nové očr. Dávky mi ale byly vyplaceny jen za první očr s tím, že na druhé očr již nemám nárok, protože jsem přestáhla dobu 9 dnů. Ale já byla na očr pouze 8 dnů a jeden den pracovala a poté nastoupila na nové očr. Náleží mi dávky i za druhé očr? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
podpůrčí doba u ošetřovného počíná prvním kalendářním dnem potřeby ošetřování a činí nejdéle 9 kalendářních dnů. Pokud čerpání ošetřovného přerušíte, a poté na něj opět nastoupíte, posuzuje České správa sociálního zabezpečení nárok na tuto dávku podle toho, zda vznikla nová potřeba péče o osobu blízkou.

Eva Fialová

Iva | 14.7.2014 21:41:46 

Před nastupem na Md jsem pracovala jako záskok za MD kolegyne, kt. se nevrátila a ja na pozici pracovala dál. Smlouva mi ale nebyla z nižší pozice změnena na vyšší kt. jsem vykonávala 5 let. Odcházela jsem na MD a ted se mi ohánejí smlovou podepsanou na nižší pozici. Mají na to nárok a nejsou povinni mě dát na pozici ze kt. jsem odcházela na MD?

Odpověď:

Dobrý den,
po návaru z mateřské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci, kterou jste vykonávala před odchodem na MD. Po rodičovské dovolené Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy.

Eva Fialová

Petr | 13.7.2014 22:45:33 

Dobrý den,



obracím se na Vás prosbou. Nastupuji na řádnou, zaměstnavatelem schválenou dovolenou do zahraničí.

Přes tento fakt, mne zaměstnavatel nutí abych si vzal služební telefon a byl v kontaktu s firmou a zákazníky (telefonáty, elektronická pošta)

Zaměstnavately jsem navrhl po dobu své dovolené, přesměrovat telefon na zákaznický servis. Přesto si trvá na svém.

Chci se Vás prosím zaptat, jestli má na toto zaměstnavatel z pohledu zákoníku práce právo??? A jak se proti tomu případně bránit?



Děkuji Vám za rychlou odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel nemá právo Vám po dobu dovolené nařizovat práci. Můžete se obrátit na odbory nebo na inspekci práce.

Eva Fialová

123ibiska | 13.7.2014 21:21:16 

Muze mi vedouci nařídit sedmihodinovou pracovni dobu když mám smlouvu na 8 hodin?

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám může nařídit 7 hodinovou pracovní dobu. Neodpracovaná hodina je překážkou v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.

Eva Fialová

Šimča | 11.7.2014 13:33:46 

Mam smlouvu na dobu neurcitou a uvazuji o rodicovske dovolene na 4 roky. Musi mi zamestnavatel drzet misto? Pokud bych se s nim dohodla treba na neplacenem volnu, muze mi dat vypoved ze strany zamestnavatele a nalezelo by mi odstupne?

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovskou dovolenou může zaměstnanec čerpat do tří let věku dítěte. Pokud Vám posléze zaměstnavatel umožní neplacené volno, nejste již chráněná před výpovědí. Výpověď Vám může dát jako jinému zaměstnanci, tzn. z důvodů stanovených zákoníkem práce. Nárok na tříměsíční odstupné máte v případě výpovědi pro nadbytečnost, přemístění nebo zrušení zaměstnavatele. Pokud Vám zaměstnavatel nedá výpověď, musí Vám po skončení neplaceného volna přidělovat práci podle pracovní smlouvy.

Eva Fialová

Kristýna | 9.7.2014 22:49:12 

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak postupovat a na co mám právo. Jsem zaměstnaná a moje pracovní smlouvu je na dobu neurčitou, nyní jsem na RD. Pozice kterou jsem vykonávala, byla však za mateřskou a rodičovskou dovolenou mé kolegyně. Když i já jsem odešla na MD a RD,za mě byla na pozici jiná paní, ta měla pracovní smlouvu na dobu určitou mé MD A RD. Avšak já pokračuji s druhým dítětem nyní na mateřské dovolené, stejně tak i kolegyně za kterou jsem to místo měla já ona však již rodičovské dovolené. Paní co byla za mě, odešla a na tuto pozici vzali tedy již 4tou paní a ta dostala smlouvu na dva roky jako záskok za MD a RD původní paní, za kterou jsem byla původně já. S nadřízeným jsem však byla domluvená, že se vrátím buď hned po mateřské dovolené nebo nejpozději v 1 roce dítěte. a tedy ještě dříve než se vrátí původní paní co je na RD, od ní vím, že se na toto místo vrátit nechce, má sehnanou jinou práci, kvůli dojíždění a dětem. Když jsem si šla ujasnit termín, bylo mi sděleno, že se nemám kam vrátit, že je tam ta 4tá paní na dva roky. více

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel má povinnost přidělovat Vám po návratu z rodičovské dovolené práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na čerpání RD do jednoho roku dítěte, nemůže Vás zaměstnavatel nutit k jejímu prodloužení.

Eva Fialová

Julca | 8.7.2014 14:34:44 

Dobry den, chci se zeptat, jsem v prvnim mesici tehotenstvi, vzari jsem mela podepsat pracovni smlouvu, mohu tuto smlouvu podepsat aniz bych zamestnavateli rikala, ze jsem tehotna ? A kdyz bych ji podepsala a zamestnavatel se dozvedel, ze jsem tehotna, mohl by me vyhodit ? Nevim co si ted pocit, pokud smlouvu nepodepisi nebudu mit narok na PPM ? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
o svém těhotenství zaměstnavatele informovat nemusíte. Zaměstnavatel by měl být informován pouze, pokud vykonáváte práci, která je těhotným ženám zakázána. Zaměstnavatel nesmí dát výpověď těhotné zaměstnankyni. Ve zkušební době s ní ovšem může zrušit pracovní poměr. Podle okolností byste se mohla v takovém případě podat žalobu pro porušení zákazu diskriminace. Zaměstnavatel by pak musel dokazovat, že k zrušení pracovního poměru ve zkušební době měl jiné důvody, než Vaše těhotenství.
Jednou z podmínek nároku na PPM je trvání nemocenského pojištění. Nemocensky pojištěni jsou zaměstnanci v pracovním poměru.

Eva Fialová

dijon | 8.7.2014 13:24:41 

Dobry den, je mi 57 let a mam cca 5 let do duchodu. Nyni mam pracovni smlouvu na plny uvazek na dobu neurcitou. V nasledujicich mesicich bych z duvodu reorganizace spolecnosti mela mit mene prace. Kvuli usporam nakladu mi zamestnavatel nabidl, abych pracovala pouze 3 dny v tydnu, dalsi dny pouze v pripade potreby nebo zmeny situace. Domnivam se, ze podepsat smlouvu na zkraceny uvazek je pro mne velmi nevyhodne, ale zase bych o praci nerada prisla, protoze jsem v ni spokojena. Uvazuji take o tom, ze bych ukoncila zamestnanecky pomer a pracovala jako OSVC. Prosim, jaky je vas nazor, co bude pro mne nejvyhodnejsi? Moc dekuji Zdravim Marie

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel nemůže změnit Vaší pracovní smlouvu bez Vašeho souhlasu. Se zkrácením rozsahu pracovní doby souhlasit nemusíte. Zaměstnavatel Vám však může dát výpověď z organizačních důvodů, pokud potřebuje dlouhodobě snížit počet zaměstnanců. Se zaměstnavatelem můžete uzavřít dodatek k pracovní smlouvě obsahující časově omezenou změnu pracovní doby. Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda byste po skončení pracovního poměru nadále pracovala pro zaměstnavatele jako OSVČ nebo zda byste vykonávala jinou činnost pro jiný subjekt. První případ se nazývá schwarzsystém a zaměstnavateli by za něj mohl hrozit postih ze strany inspektorátu práce.

Eva Fialová

Gessie | 6.7.2014 23:06:52 

Dobrý den popíši Vám situaci, která nastala v mém zaměstnání.Pracuji v chráněné dílně,zaměstnavatel na nás zaměstnance pobírá dotace.Za měcíc květen jsem neobdržela výplatu,kdy termín výplaty máme stanovený v pracovní smlouvě ke každému 18.Jelikož se mi to stalo již podruhé,pohrozila jsem zaměstnavateli,že jsi na něj půjdu stěžovat na inspektorát práce.Druhý den 19.6.jsem byla zaměstnavatelem obviněna ze ztráty finan.částky 3700,-Kč Jelikož mám od provozovny svěřeny klíče,byla jsem ráno v práci sama,nikdo jiný tam nebyl.Musela jsem mu dát k prohlídnutí své osob.věci a skříňku.Nic nenašel a ani nemohl,protože jsem nic neodcizila.Kromě tohoto dne se prý již týden předtím ztratilo 400,-a 1500,-Kč. Kromě mě,má ještě jedna kolegyně klíče od provozovny.střídáme se na směnách a nikdo z nás 4 zaměstnankyň nemá podepsanou hmotnou odpovědnost.Zaměst,šel podat trestní oznámení na policii na neznámého pachatele,neznámého prý proto,že nedokáže s určitostí říci.kdo ze zamšstnanců tam hotovost odcizil.Jaké bylo mé překvapení,když mi 1.7. přišlo okamžité zrušení prac.poměru a jako důvod mám uvedeno-jste důvodně podezřelá z trest.činu krádeže,kde celková škoda převyčuje pět tisíc. více

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy, byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců, nebo porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem. Písemně svému zaměstnavateli sdělte, že k podmínky pro zrušení pracovního poměru nejsou dány a že trváte na tom, aby Vám zaměstnavatel přiděloval práci podle pracovní smlouvy. Pokud se tak nestane, podejte žalobu na neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru. Žalobu můžete podat do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit. Eva Fialová

Pája | 4.7.2014 12:34:58 

Dobrý den, před nástupem na RD jsem pracovala na úřadě v 10. platové třídě. Nyní mi zaměstnavatel oznámil, že mě po návratu z RD v září zařadí na jiné oddělení a jinou pracovní pozici, která je navíc v 9. platové třídě. Má zaměstnavatel právo na takovouto změnu? Ústně jsem s tím nesouhlasila. Děkuji, Pája

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.

Eva Fialová

Mikeska | 3.7.2014 13:03:41 

Dobrý den, mám rodičovský příspěvek do 4 let věku dítěte. Žádala jsem zaměstnavatele o péči o dítě do 4 let. V září mé dítě dosáhne 3 let. Mám tři děti a nemohu do práce nastoupit, rodičák do4 let jsem volila,protože jsem pracovala u soukromníka, nevěděla jsem, zda se budu moci vrátit. Zaměstnavatel moji žádost o péči o dítě do4 let věku zamítl. Musím podat výpověď. Jak ji mám správně formulovat? Po dosažení věku dítěte 4let, přijmou mě na UP?Budu mít nárok na podporu? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
ve výpovědi uveďte jako důvod ukončení pracovního poměru péči o dítě. Po skončení výpovědní doby se přihlaste do evidence Úřadu práce. Vaše podpora nezaměstnanosti se bude vypočítávat koeficientem průměrné mzdy v národním hospodářství.

Eva Fialová

Petra | 2.7.2014 19:32:50 

Dobrý den, v blízké době nastupuji po rodičovské dovolené do zaměstnání. S manželem se snažíme o druhé dítě, pokud bych otěhotněla po návratu do práce, mohu hned nastoupit na rizikové těhotenství (nemocenskou) nebo je třeba nějakou dobu odpracovat? Smlouvu mám na dobu neurčitou bez zkušební doby. Děkuji za Vaši odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám lékař diagnostikuje rizikové těhotenství, můžete na po skončení rodičovské dovolené nastoupit na nemocenskou.

Eva Fialová

Ajka | 1.7.2014 09:04:14 

Dobré ráno!Děkuji za info.A mohu se ještě zeptat?Když jsem si zažádala na začátku rodičovského příspěvku a dobu tří let a chtěla bych být doma s malou o čtyři měsíce déle(školka),tak v tu dobu nebudu pobírat vůbec nic a nebo mám na něco nárok?Opět Vám předem velice děkuji.Ajka

Odpověď:

Dobrý den,
po tuto dobu si můžete zažádat o některý z příspěvků státní sociální podpory. Nárok na tyto dávky by se posuzoval podle Vašich majetkových poměrů a poměrů členů domácnosti.

Eva Fialová

| 1 | .. | | 70 | | 72 | 73 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect