Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Tomáš | 26.6.2014 11:11:04 

Dobrý den, manželka má sjednanou mateřskou dovolenou na 3 roky. V současné době již 2 roky uběhly. Zajímalo by mě, zda mohu já, jako otec nastoupit zbytek rodičovské za ní, a ona se vrátit do původního zamestnání. Pokud ano, musí být dodržena "výpovední lhůta" u mého zamestnavatele, nebo mohu rodicovskou nastoupit okamzite?
predem dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnanec může čerpat rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte. Na to máte jako otec dítěte právo. Na rodičovskou dovolenou můžete do 3 let věku dítěte nastoupit kdykoliv. Pracovní poměr nemusíte z důvodu rodičovské dovolené ukončovat. Naopak by to pro Vás bylo nevýhodné. Po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy.
Pokud chcete pracovní poměr ukončit výpovědí, je toto možné i během čerpání rodičovské dovolené. Po skončení výpovědní doby již formálně na rodičovské dovolené nebudete, jelikož tento termín je vyhrazen zákoníkem práce pouze pro překážku v práci na straně zaměstnance spočívající v péči o dítě do 3 let věku.

Eva Fialová

Tom | 26.6.2014 11:05:01 

Dobrý den, pracuji jako kuchař v nepřetržitém provozu od 5,30 do 21,00. Krátký-dlouhý týden. Poslední dobou me zamestnavatel nechava na me smeny doma, ze je méně práce (oznámí mi to den,dva predem).Z tohoto duvodu neodpracuji ani zakladni hodiny uvedene ve smlouve. Zamestnavatel se ohani tim, ze mu "budu dluzit a az bude vice prace, vratim mu to". Po mém dotazu na náhradu mzdy z duvodu nedostatku prace, nebo přidělení jiné práce za účelem splnění hodin, mi bylo oznámeno, že mě pošle sekat trávu. Může si to dovolit? Děkuji T.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel nepřiděluje práci podle rozsahu pracovní doby ve Vaší pracovní smlouvě, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Tuto dobu se nemusíte nijak "napracovávat". Zaměstnavatel Vám nesmí přidělovat práci, kterou nemáte uvedenu jako druh práce v pracovní smlouvě.

Eva Fialová

Ajka | 26.6.2014 06:41:07 

Pěkný den!Mohu se prosím zeptat,příští rok 15.03.2015 mi končí mateřská,která trvala celé tři roky.A když bych se domluvila se zaměstnavatelem,že mohu nastoupit až po prázdninách,jak to prosím pak bude s vyplácením rodič.dávek a se sociálním a zdravotním?Předem děkuji a pěkný den.Ajka

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovský příspěvek Vám skončí podle varianty, o kterou jste si požádala. Pokud jste v pracovním poměru, jste nemocensky i sociálně pojištěna. Zdravotní pojištění za Vás budete hradit stát protože budete buďto poživatelkou rodičovského příspěvku, nebo budete pečovat o dítě do 7 let věku.

Eva Fialová

Mch | 25.6.2014 22:40:21 

Mohu narokovat pruznou pracovni dobu i v pripade, ze pracuji na 0,75 uvazku?

Odpověď:

Dobrý den,
možnost vykonávat práci na základě rozsahu pracovní doby není zákoníkem práce omezena.

Eva Fialová

myška | 24.6.2014 22:25:22 

Chtěla bych se zeptat náš mistr má pod sebou dceru je pracovitá,ale chová se hrozně dělá jí výplatu ,kde si ji může ohodnotit sám,vždy koho nemá ráda ten je přesunut na jiné pracoviště ted jsme se zastali kolegyně všichni a ta zůstala a jde někdo jiný je to odůvodněný,že je šikovný vedení jelikož mistr je kamarád od toho dávají ruce pryč odbory ty s tím nechtějí mít nic společného on na nás několikrát křičel,že jenom ona potřebuje práci a peníze,kdo bude mít něco proti ní je to jako proti němu ,než půjde do důchodu tak nás vyhází vše se naplnuje pomalu přecházíme na jiný střediska a jen ona zůstává a je si jistá v kramflecích co dělat

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vašemu dotazu dobře rozumím, stěžujte si na šikanu na pracovišti. S tímto problémem se můžete obrátit na inspektorát práce místně příslušná podle sídla Vašeho zaměstnavatele.

Eva Fialová

jaknato | 24.6.2014 19:24:54 

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. 1.6. byly synovi 3 roky (měla jsem rodič. dovolenou na 3 roky) a od 28.6. nastupuji na mateřskou dovolenou s dalším dítětem. V práci po mně chtějí podepsat za dobu 2.6.-27.6. neplacené volno. Nebude to mít na něco vliv - méně peněz na mateřské či rodičovské, ...? Je to správný postup?

Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po skončení rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Přestože neodpracujete do odchodu na mateřskou dovolenou ani jeden měsíc, zaměstnavatel Vám buďto musí po tuto dobu přidělovat práci, nebo Vám vyplatit náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. S neplaceným volnem souhlasit nemusíte. I kdybyste s ním souhlasila, výše peněžité pomoci v mateřství se do 4 let věku staršího dítěte vypočítává z vyměřovacího základu, kterého jste dosahovala před čerpáním předchozí PPM.

Eva Fialová

Lucie | 23.6.2014 14:46:06 

Mám nárok na mateřskou? PP mi měl skončit 31.12.13, ale od 27.12.13 mám nemocenskou - riz. těhotenství, kterou mi lékař chce ukončit 9.7. 14 s tím, že přejdu na mateřskou. Jsem zaměstnanec a mám na ni nárok nebo nejsem a vztahuje se na mě 180denní ochranná lhůta pro nástup na ni? Termíny porodu mám dva rozdílné, dle UZ 26.8., ze kterého lékař vychází, druhý je 17.8.. Dle termínu UZ mi to nevychází o 2nebo 3 dny. Předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
píšete, že Váš pracovní poměr měl skončit k 31.12.2013. Pokud pracovní poměr neskončil, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pokud Vaše nemocenské pojištění trvalo alespoň 2 roky před nástupem na PPM.
Jestliže pracovní poměr k tomuto datu skončil, musíte splnit výše uvedenou podmínku a podmínku počátku čerpání PPM v ochranné době 180 dnů ode dne skončení nemocenského pojištění (tzn. u zaměstnanců 180 dnů ode dne skončení pracovního poměru). Na PPM máte nárok 6-8 týdnů před předpokládaným termínem porodu. Předpokládaný termín porodu by měl určit lékař.

Eva Fialová

Míša  | 22.6.2014 16:52:27 

Dobrý den,
jakým způsobem lze řešit situaci, kdy mi 6.8. končí mateřská dovolená a na další budu nastupvat nejspíše 15.9.? Jsem zaměstnaná, ale nejsem si jistá, že se bude zaměstnavateli líbit můj příchod z mateřské na měsíc a půl. Jaké jsou v tomto případě možnosti?
Děkuji M. S,.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po skončení rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.

Eva Fialová

Ivana | 22.6.2014 14:19:08 

Dobrý den, prosím o radu. Jsem na rodičovské dovolené s druhým dítětem. Nastupovala jsem na druhou materškou dovolenou, když prvnímu dítěti byly 2 roky. Rodičák mám zvolený na 3 roky, ale chtěla bych být doma 4 roky. Je možné vyčerpat částku 220tis. a pak teprve požádat o prodloužení rodičáku? Nebo musím požádat ještě před ukončením po 3 letech? A ještě jsem se chtěla zeptat...kdybych nastoupila do práce po 3 letech a rodičák neprodlužovala, zaměstnavatel by mi dal výpověď pro nadbytečnost (mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou), mám pak možnost prodloužit si rodičák na ty 4 roky? Dostala bych odstupné? Moc děkuji. S pozdravem Ivana

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovská dovolená náleží zaměstnanci do tří let věku dítěte. Po uplynutí této doby se musíte vrátit do práce nebo se se zaměstnavatelem dohodnout na poskytnutí neplaceného volna. Po ukončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel může dát výpověď pro nadbytečnost. V takovém případě Vám náleží odstupné. Prodloužení čerpání rodičovského příspěvku do 4 let věku dítěte nemá vliv na trvání rodičovské dovolené. I pokud limit 220 tisíc korun nevyčerpáte a budete stále pobírat rodičovský příspěvek, může Vám zaměstnavatel dát po skončení rodičovské dovolené. Čerpání rodičovského příspěvku si můžete prodloužit, pokud jste ještě nevyčerpala výše zmíněných 220 tisíc korun.

Eva Fialová

Safira | 21.6.2014 08:57:43 

Dobrý den, jsem na nemocenské během ní mi skončila prac. smlouva na dobu určitou. Řekla jsem to své lekařce a ta mi odpověděla ze mi bude muset nemocenskou ukončit až se ozvou ze sociálky. Má na něco takového právo? Nyní čekám na lázně a nevím jestli pomůžou a kdy budu schopná práce. Přece se nemůžu léčit a zároveň hledat práci. Jak dlouho mužů být v mém případě na nemocenské s jestli se můžu bránit až tato situace nastane. Děkuji za pomoc

Odpověď:

Dobrý den,
na nemocenské máte nárok, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti došlo po skončení pojištěného zaměstnání v sedmidenní ochranné lhůtě nebo před skončením pracovního poměru. Dávky nemocenského Vám budou vypláceny do skončení Vaší pracovní neschopnosti, ne do konce trvání pracovního poměru.

Eva Fialová

Zorka | 20.6.2014 16:38:08 

Dobrý den, v rámci závěrečné práce na vysoké škole bych v rámci práce ráda zaměstnala více kadeřnic na jedno kadeřnické křešlo například. Je možné využít jako typ úvazku sdílené pracovní místo? Jak by poté vypadalo odměňování. Stačilo by stanovit plat na toto pracovní místo, odečíst veškteré odvody a poté rozdělit zbylé peníze mezi kadeřnice? Jednalo by se o zaměstnání matek na rodičovské. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
sdílené pracovní místo zákoník práce nezná, přestože je to pro zaměstnance a zaměstnankyně pečující o děti vítaná forma pracovního rozvrhu. Každou zaměstnankyni budete muset zaměstnat na základě pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti nebo o provedení práce na určitý počet hodin týdně. U DPP se obvykle stanový celkový rozsah práce. Odvody odvádíte z každé vypočítané mzdy zvlášť.

Eva Fialová

inka | 20.6.2014 14:05:50 

Dobrý den,jsem zdravotní sestra nyní na RD a můj zaměstnavatel/FNO/ asi pro mě nebude mít místo,jaké já požaduji abych mohla pečovat o dítě-sháním práci na ranní v ambulanci,takovou práci jsem si našla,avšak nechci dát výpověď svému zaměstnavateli dřív než mi skončí RD.Je to možné?A dále jak by měla být sepsána nová smlouva-normálně či jako brigádník?děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď kdykoliv, tedy i v průběhu rodičovské dovolené. U nového zaměstnavatele podepište pracovní smlouvu. Dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti neposkytují zaměstnanci takovou právní ochranu, kterou má zaměstnanec vykonávající práci na základě pracovní smlouvy.

Eva Fialová

Jandová | 19.6.2014 08:32:11 

Ráda bych věděla,zda jste ochotni udělat nějakou osvětu tady v Přerově.

Že žena má právo na práci a nemusí u přijímacího pohovoru vykládat , že je neplodná, jak mi blbě radila jedna asi 60 tiletá.

Jandová

Odpověď:

Dobrý den,
co se týče přednášek v Přerově, obraťte se prosím přímo na Gender Studies. o.p.s.

Eva Fialová

Olga | 18.6.2014 22:27:10 

Dobrý den, chci se zde informovat. čekám druhé dítě a u prvního jsem vedena jako svobodná matka (otec neznámí ) šla jsem na mateřskou s ÚP a nyní jsem také na ÚP zbývají mi dva měsíce do ukončení pobírání dávek. Chci se zeptat jak to bude dál. Budu pobírat nějakou finanční podporu, když mám dítě a jsem sama? A budu na druhé dítě brát mateřskou nebo ne? Vůbec se v tom nevyznám a jsem docela v koncích jestli budu úplně bez koruny. Děkuji za vaši pomoc i odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
peněžitou pomoc v mateřství budete pobírat, pokud jste účastna na nemocenském pojištění a zároveň splňujete podmínku 270 tohoto pojištění v posledních dvou letech před vznikem nároku na dávku. Pokud tyto podmínky nesplňujete, budete čerpat po porodu rodičovský příspěvek, Nárok na ostatní dávky (přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, atd.) určí Úřad práce na základě Vašich majetkových poměrů a počtu spolužijících osob.

Eva Fialová

Slander | 18.6.2014 01:54:42 

Dobry den,
jsem zamestnancem spolecnosti, ktera nejakou chvili fungovala v ramci dvou pravnickych osob. Nicmene probehla zmena a puvodni spolecnost byla zrusena. Vsichni zamestnanci puvodni spolecnosti byli prevedeni pod spolecnost novou. Nyni muj dotaz: Vykonavam naprosto stejnou praci jako zamestnanec, ktery byl zamestnan jiz v puvodni (nyni zrusene spolecnosti). Nicmene zamestnanci, kteri byli zamestnani u puvodni spolecnosti (ale prevedeni pod nasi spolecnost) maji benefit +1 tyden dovolene navic a dostavaji stravenky za pocet pracovnich dnu v mesici (prace na smeny) nikoliv za pocet odpracovanych dnu, jako ja.
Je toto OK nebo se s tim da neco udelat?
Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí dodržovat zásadu stejného odměňování za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Zároveň však může zaměstnancům přidělovat nejrůznější nenárokové benefity podle svého uvážení. Vždy by však při přidělování benefitů měl dodržovat výše uvedenou zásadu.

Eva Fialová

Pavla | 17.6.2014 22:05:51 

Dobrý den chtěla bych se zeptat
Jak to je když mám doma 3.lete dítě a otehotnim. Pracovní smlouva je na dobu neurčitou. Rok před prvním těhotenstvím jsem byla na marodce tu jsem ukončila a navázala jsem na to rizikovým těhotenstvím. Mám jinak odpracovano 5.let.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Ve Vašem dotazu chybí skutečnost, kterou byste si s ohledem na Vaši situaci přála zodpovědět. Můžete být konkrétnější?

Eva Fialová

Lucie | 17.6.2014 11:24:11 

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou týkající se vracení "Přeplatku rodičovského příspěvku". Můj syn (narozen na konci roku 2008) navštěvoval mateřskou školu od září 2011 a to v rozsahu 5 dní v měsíci. Od ledna 2012 (kdy mu byli 3 roky) chodil do školky na 4 hodiny denně (bohužel to nelze nijak prokázat). Ve školce proběhla hloubková kontrola, kdy bylo shledáno, že navštěvoval MŠ od ledna 2012 do listopadu 2012 nepřípustnou dobu. A na základě tohoto zjištění bylo zahájeno Řízení, kdy mám vrátit rodičovský příspěvek (cca 35 tis. Kč). Úřad práce, který Řízení zahájil má k dispozici docházku do školky ve formátu tabulky se jménem a u každého dnu v měsíci je čárka, že byl, nebo nebyl ve školce (není zde žádná informace o počtu hodin, které ve školce strávil) a dále je k dispozici smlouva se školkou, že syn byl přijat na celodenní pobyt v MŠ. Náš syn byl v té době ve školce velmi nespokojený a byl velký problém ho tam vůbec dostat, proto jsme ho brali po obědě domů (tedy po 4 hodinách), což už lze jen těžko dokázat. Nevím, zda by ještě nějakým způsobem pomohl fakt, že jsem navštěvovala vysokou školu (denní studium, ale v té době mi již bylo 36 let)? více

Odpověď:

Dobrý den,
docházka dítěte do mateřské školky se nesledovala ve starém systému výplaty rodičovského příspěvku. Podle systému platného do roku 2012 měl rodič nárok na rodičovský příspěvek, pokud dítě, které již dosáhlo 3 let věku, navštěvovalo v kalendářním měsíci mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů. Úřad práce posuzuje, zda jste splnila nárok na dávku podle systému, v němž jste dávku čerpala. Proti rozhodnutí ÚP můžete podat odvolání, ve kterém se pokuste doložit, že Vaše dítě stanovený limit docházky nepřekročilo.

Eva Fialová

Jana | 16.6.2014 12:07:13 

Dobry den,
v zari se mam vracet do prace po 5 letech z RD, 2 deti- rodicovska dovolena na 2 a 3 roky,moje pracovni misto zrusili, ale nabidli mi misto za pani, co odchazi na MD, pracovni smlouvu jsem mela na dobu neurcitou, mohou mi ji zmenit na dobu urcitou,zaskok za materskou?
Predem dekuji za odpoved.

Odpověď:

Tento dotaz byl již zodpovězen.

Eva Fialová

Jana | 16.6.2014 12:06:37 

Dobry den,
v zari se mam vracet do prace po 5 letech z RD, 2 deti- rodicovska dovolena na 2 a 3 roky,moje pracovni misto zrusili, ale nabidli mi misto za pani, co odchazi na MD, pracovni smlouvu jsem mela na dobu neurcitou, mohou mi ji zmenit na dobu urcitou,zaskok za materskou?
Predem dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Pokud u zaměstnavatele nastaly organizační změny, může Vám zaměstnavatel dát po skončení rodičovské dovolené výpověď pro nadbytečnost. Jedním z možných řešení Vaší situace je uzavřít se zaměstnavatelem dodatek k pracovní smlouvě o dočasné změně druhu vykonávané práce jako zástup za jinou zaměstnankyni.

Eva Fialová

Alena | 15.6.2014 09:58:15 

Dobrý den,nastupuji po dvou na sebe navazujícími rodičáky zpět do práce(tj.6let),smlouva na dobu neurčitou.Moje místo nebylo zrušeno,ale zaměstnavatel chce se mnou sepsat novou pracovní smlouvu,nechal mi udělat výpis ze zdravotní dokumentace praktického lékaře a výpis z trestnýho rejstříku.Je tento postup správný a může mi tak změnit pracovní smlouvu z doby neurčité na určitou? Na co se mám připravit o místo nechci přijít.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
Vaše stávající smlouva je stále platná a zaměstnavatel Vám podle ní musí přidělovat práci. Na změně pracovní smlouvy se můžete se zaměstnavatelem dohodnout. Smlouvu doporučuji změnit dodatkem.

Eva Fialová

| 1 | .. | | 70 | | 72 | 73 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect