Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jsou stejné podmínky pro muže i ženy v oblasti mateřské a rodičovské dovolené - myslím se všemi souvislostmi, jako např. zápočty dob pojištění apod. Děkuji,
Jana
Odpověď:
V posledních několika letech byly právní předpisy změněny tak, že se podmínky vyrovnaly. Rozdíl zůstává v tom, že žena v souvislosti s porodem čerpá mateřskou dovolenou, který nesmí skončit dříve než po uplynutí 6 týdnů po porodu, muž jí může vystřídat a pobírat místo ní peněžitou pomoc v mateřství až po uplynutí šestinedělí. Více informací naleznete v následující analýze http://www.genderstudies.cz/download/ANALYZA.pdf
Martina Štěpánková
musí mě zaměstnavatel po mateřské zařadit zpět na stejné pracovní místo a se stejným časovým rozvrhem jako před mateřskou? a pokud mi nový časový rozvrh nevyhovuje musím i tak práci přijmout?
Odpověď:
Po návratu z mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen Vás zařadit na Vaše původní místo, po návratu z rodičovské dovolené Vás nemusí přidělit na Vaše původní místo, ale musí Vám přidelit práci odpovídající druhu práce sjednaného v pracovní smlouvě. Pokud jde o časový rozvrh, je zaměstnavatel povinen osobě pečující o dítě mladší 15 let vyhovět v žádosti o úpravu pracovní doby nebo o kratší pracovní úvazek. Výjimkou jsou pouze vážné provozní důvody, které by mu v tomto bránily.
Martina Štěpánková
Dobrý den. Manželka je na rodičovské dovolené s 9měsíčním dítětem. Učí na VŠ a od podzimu musí nastoupit do práce. Kvůli hlídání jsem nucen jít také na rodičovskou dovolenou. Chci se zeptat, jestli je možné ji čerpat i ve formě několika dnů v týdnu a ty zbývající bych zůstal v práci, nebo by se v tomto případě musela měnit pracovní smlouva. Zákoník práce uvádí, že zaměstnavatel je povinen dovolenou zaměstnanci poskytnout v rozsahu, o jaký požádají. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Rodičovská dovolená představuje překážku v práci na straně zaměstnance, zaměstnanec buď čerpá nebo nečerpá rodičovskou dovolenou. Není tedy možné chodit třeba na dva dny v týdnu do práce a zbylé tři týdny čerpat rodičovskou dovolenou. Nicméně je možné chodit do zaměstnání, nečerpat rodičovskou dovolenou, ale nadále pobírat rodičovský příspěvek. Nárok na rodičovský příspěvek není vázán na čerpání rodičovské dovolené, ale na to, že je zajištěna péče o dítě jinou dospělou osobou. Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je, že dítě mladší 3 let nenavštěvuje jesle nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci.
Martina Štěpánková
Dobrý den, jsem těhotná a dostala sem výpověď z důvodu přemístění sídla mimo území ČR.Obávám se však, že to bylo pouze z důvodu mého těhotenství a proto se chci informovat do kdy po uplynutí mé výpovědní lhuty se musí zaměstnavatel přemístit (dle výpisu z OR) a pokud se nakonec nepřemístí, jak mohu vymáhat náhradu ušlé mzdy.Děkuji.
Odpověď:
Výpověď daná zaměstnavatelem z důvodu přemístění sídla odpovídá výpovědnímu důvodu stanovenému v § 52 písm. b) zákoníku práce. Je to jeden z organizačních důvodů, kdy zaměstnanci náleží odstupné nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
V daném případě je rozhodující, aby v době, kdy je dána výpověď, bylo již o změně sídla
rozhodnuto a realizace této změny již zajištěna tak, aby bylo nepochybné, že v důsledku této změny je skutečně nemožné, abyste byla nadále zaměstnávána Vaším zaměstnavatelem. Obecně zde žádná lhůta stanovena není, ale je možné předpokládat, že by ke změně sídla mělo dojít zpravidla do konce výpovědní lhůty (popř. bezprostředně poté). V případě však, že od Vaší výpovědi, resp. bezprostředně od uplynutí výpovědní lhůty nedošlo v organizaci k žádným změnám, které by skutečně potvrzovaly záměr zaměstnavatele změnit sídlo společnosti, jednalo by se skutečně o neplatné rozvázání pracovního poměru, jak je stanoveno v § 69 a násl. zákoníku práce. více
Dobrý den, mám k Vám prosbu. Jsem na rodičovské dovolené s druhým synem, který měl v květnu 2 roky. Z důvodu finanční tísně jsem se vrátila o rok dříve zpět do zaměstnání na HPP na své původní místo. Syna hlídá babička nebo kamarádka (plnoletá). Máme stále nárok na čerpání rodičovského příspěvku až do věku 3 let svého syna? Nebo musím nahlásit na SSZ a o rodičovský příspěvek syn příjde. Příspěvek je na dítě, jestli to chápu správně.
Děkuji za radu Veronika
Odpověď:
Příspěvek není na dítě, ale nárok na rodičovský příspěvek mít budete, neboť podmínkou čerpání rodičovského příspěvku není trvání rodičovské dovolené, ale že dítě mladší 3 let nenavštěvuje jesle nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. Dítě, které dovršilo 3 roky věku, může pravidelně navštěvovat mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. Je-li zajištěna péče o dítě jinou dospělou osobou, tak podmínku celodenní péče splníte.
Martina Štěpánková
Dobrý den, rodičovskou dovolenou jsem si zvolila na 3 roky s příspěvkem 7600,- měsíčn. V současné době jsem na mateřské druhým rokem a plánuji předčasný návrat do původního zaměstnání na původní pozici. 100% péče o dítě zajištěna rodinou. Chtěla jsem se však zeptat, zda mi bude náležet příspěvek? Zaslechla jsem názor, že u jiného zaměstnavatele, případně na jiné pozici o příspěvek nepřijdu, pokud se vrátím na to samé místo, odkud čerpám rodičovskou dovolenou, tak na příspěvek nárok nemám, to se mi zdá ale nelogické.
Moc děkuji za odpověď!
Odpověď:
Nárok na rodičovský příspěvek mít budete, neboť podmínkou čerpání rodičovského příspěvku není trvání rodičovské dovolené, ale že dítě mladší 3 let nenavštěvuje jesle nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. Dítě, které dovršilo 3 roky věku, může pravidelně navštěvovat mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. Je-li zajištěna péče o dítě jinou dospělou osobou, tak podmínku celodenní péče splníte.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
v prosinci mi končí dvouletá rodičovská a já bych ideálně chtěla nastoupit na částečný úvazek (4, případně 6 hodin). Ve firmě bylo jednak velké propouštění, dále na moje místo controllera byl převeden pracovník z jiného místa, práce se i slučovala, totálně změna všeho. Chtěla bych se zeptat, jaké chování můžu očekávat od zaměstnavatele a co si mohu nárokovat. Pokud mi nabídne pouze plný úvazek a já ho nechci, může mě propustit bez odstupného? Nebo mi musí vyjít vstříc, protože jsem v ochranné lhůtě??? Čím mu můžu argumentovat, abych vyzískala co nejvíce? Vím, že se věci řeší dohodou, ale tohle teď nemám na mysli.
Předem děkuji a jsem s pozdravem
Magda Látalová
Odpověď:
Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám přidělit práci odpovídající druhu práce, který máte sjednán v pracovní smlouvě. Není tedy povinen Vás přidělit na Vaší původní práci, tzv. na Vaší původní židli.
Pokud jde o kratší pracovní dobu, podle § 241 odst. 2 zákoníku práce máte jako osoba pečující o dítě mladší 15ti let nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen takovéto Vaší žádosti vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Bohužel právě na tyto provozní důvody se zaměstnavatelé často vymlouvají a nejsou ochotni kratší pracovní dobu umožnit. V takovém případě rozhoduje soud, na což zaměstnavatelé sází, že se zaměstnankyně nepůjde soudit. Nutí ji, aby nastoupila na plný úvazek a pokud není schopná dostát svému závazku z pracovní smlouvy, aby dala výpověď. To je častá praxe, nicméně samozřejmě není možné předjímat jednání Vašeho zaměstnavatele.
Martina Štěpánková více
Dobrý den, po 3-leté MD mi byla nabídnuta pouze práce doma na 1/3 prac. úvazek. Po roce mě přeřadili na uklízečku. S přeřazením jsem písemně ( mailem ) souhlasila. Práci uklízečky mám vykonávat pouze po jejich pracovní době, tj. od 15.30 hod a dál. V prac. smlouvě o době úklidu není psáno, jen mi bylo ústně sděleno, že úklid preferují po prac. době. Zaměstnavatel ale ví, že jsem samoživitelka bez možnosti hlídání a 4leté dítě musím každý den vozit sebou na úklid. Jaké mám možnosti? Když práci odmítnu dále vykonávat, můžou mě vyhodit bez odstupného? Nebo mohu se nějak bránit? Děkuji
Odpověď:
Rozhodující je, co máte v pracovní smlouvě, pokud jde o druh práce, kterou máte vykonávat, jakož i úvázek, který u zaměstnavatele máte. Smlouva je pro Vás i pro zaměstnavatele závazná. Po skončení rodičovské dovolené byl zaměstnavatel povinen Vás zařadit na místo odpovídající druhu práce sjednanému v pracovní smlouvě, stejně tak i rozsah úvazku. Nebyla jste povinna souhlasit s 1/3 úvazku a není zřejmé, zda došlo ke změně pracovní smlouvy. Stejně uvádíte, že Vás převedl na pozici uklízečky, s čímž jste sice mailem souhlasila, ale zase není zřejmé zda došlo ke změně pracovní smlouvy.
K přesnému posouzení by tedy bylo nutné znát více infromací, a především obsah Vaší smlouvy, ale obecně lze říci, že je právě pracovní smlouva pro Vás rozhodující. Zaměstnavatel je povinen Vám přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pokud pro Vás takovou práci nemá, mohl by Vám dát výpověď z tzv. organizačních důvodů. Potom byste měla nárok na odstupné.
Martina Štěpánková více
Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda mám nárok získat mateřskou dovolenou a tím i volbu délky rodičovské dovolené, když jsem od začátku na rizikovém těhotenství a doba nemocenské u mně přesáhne 180 dní. Předem děkuji Míša
Odpověď:
Nárok na peněžitou pomoc mít budete, pokud trvá Váš pracovní poměr (a zároveň splňujete podmínku účastni na nemocenském pojištění alespoň 270 dnů v posledních dvou letech). To, že jste na rizikovém těhotenství a dlouhodobě na nemocenské na to nebude mít vliv.
Lhůta 180 dní je ochranná lhůta, která se počítá od skončení zaměstnání, kdy skončí nemocenské pojištění. V případě, že matce skončí pracovní poměr a nezačne nový a nárok ji vznikne do 180 dnů od skončení pracovního poměru, bude moci čerpat peněžitou pomoc v mateřství. Pokud by jí nárok vznikl později, tedy v době skončení zaměstnání byla na počátku těhotenství, nárok na peněžitou pomoc v mateřství by neměla a musela by čerpat rodičovský příspěvek.
Martina Štěpánková
Dobrý den, mám invalidní důchod třetího stupně pro zhoubné onemocnění a jsem vdaná. Chtěli bychom si osvojit dítě. Když bych čerpala rodičovský příspěvek, jak to bude s invalidním důchodem. Vím, že výdělek mám při čerpání inv.důchodu neomezený, ale zatím se necítím moc dobře a nastoupit do zaměstnání nemohu.Snad bychom péči o dítě za pomoci rodiny zvládli. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Invalidní důchod nemá na čerpání rodičovského příspěvku vliv. Podmínkou pro čerpání rodičovského příspěvku je, že dítě mladší 3 let nenavštěvuje jesle nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. Dítě, které dovršilo 3 roky věku, může pravidelně navštěvovat mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci.
Martina Štěpánková
Dobrý den.Muj dotaz je ohledně toho,jak je z dovolenou při narození dítěte.Je li nárok na týdenní dovolenou otce při narození dítěte.Děkuji
Odpověď:
Nárok na otcovskou dovolenou po narození dítěte otec nemá, jednalo se pouze o návrhy, které nebyly schváleny. Otec dítěte si může vzít řádnou dovolenou, avšak po domluvě a se souhlasem zaměstnavatele.
Podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci má otec dítěte nárok na pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, a to s náhradou mzdy nebo platu k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět, a dále pak bez náhrady mzdy nebo platu k účasti při porodu manželky (družky).
Martina Štěpánková
Dobrý den, bude mi končit rodičovská dovolená do 3 let věku dítětě, zaměstanavatel na mé místo přijal slečnu, kteraá dostala pracovní smlouvu na zástup po dobu rodičovské dovolené, ale asi po půl roce jí to dal na dobu určitou a já se nemám teď kam vrátit...mohl takto postupovat a co mohu požadovat já? děkuji
Odpověď:
Po návratu z rodičovské dovolené není zaměstnavatel povinen Vás přidělit na Vaši původní pozici, ale je povinen Vám přidělit místo odpovídající Vaší pracovní smlouvě. Pokud pro Vás takovou práci nemá, může Vám dát výpověď tzv. z organizačních důvodů, následně Vám poběží dvouměsíční výpovědní lhůta. Zároveň budete mít nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.
Martina Štěpánková
Dobrý večer. Prosím o radu, jak postupovat při návratu do zaměstnání. Dne 17.8. budou dceři 3 roky, já bych měla 18.8. nastoupit po dvou tříletých rodičovských na pozici dle pracovní smlouvy. Mé původní místo však bylo zrušeno. Zaměstnavatel mi nabídl 3 pozice - 2 by i byly plus mínus podle pracovní smlouvy, ale na externí smlouvu - což je podmíněné rozvázáním pracovního poměru dohodou a přijetím zpět do firmy prostřednictvím pracovní agentury - na dobu určitou a s dvouměsíční zkušební dobou. Třetí pozice je recepční na částeční pracovní úvazek - sice na interní smlouvu (jakou jsem měla, resp. stále mám), ale zcela jiná pracovní náplň a úroveň. Děkuji Vám za odpověď a jsem s pozdravem, Martina
Odpověď:
Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám přidělit práci podle pracovní smlouvy. Pokud pro Vás takovou práci nemá, může Vám dát výpověď tzv. z organizačních důvodů. Potom Vám běží dvouměsíční výpovědní lhůta a máte také nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Nejste tedy povinna přijmout ani nabídku na externí smlouvu, ani akceptovat nabídku na práci, která neodpovídá Vaší pracovní smlouvě. Pokud jde o zaměstnání u agentury, stala byste se zaměstnankyní agentury práce, která Vás bude přidělovat jednotlivým zaměstnavatelům podle potřeby, tedy Vás může přidělit k úplně jinému zaměstnavateli než, kde jste zaměstnána dosud. Musíte si tedy zvážit, jaká varianta je pro Vás nejpřijatelnější.
Martina Štěpánková
Chtěla bych pracovat na krátký úvazek při rodičovské dovolené ve stejné firmě a na stejném pracovišti, kde pobírám rodičovskou dovolenou.Zajímalo by mne, zda to nebude mít vliv na dávky, které pobírám a jaké jsou podmínky pro práci tohoto druhu.
Odpověď:
V průběhu rodičovské dovolené není možné pracovat na kratší pracovní úvazek v rámci pracovního poměru, z něhož čerpáte rodičovskou dovolenou, neboť rodičovská dovolená představuje překážku v práci na straně zaměstnankyně. Nicméně je možné ukončit rodičovskou dovolenou, vrátit se do zaměstnání, třeba i na kratší pracovní úvazek, a i nadále pobírat rodičovský příspěvek, neboť nárok na rodičovský příspěvek není podmíněn rodičovskou dovolenou, ale zajištěním péče o dítě (dítě mladší 3 let nenavštěvuje jesle nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci, dítě, které dovršilo 3 roky věku, může pravidelně navštěvovat mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci). více
Dobrý den,mám dvě dcerky.ted jsem zjistila,že jsem znovu těhotná k mateřské pracuji 15měsíců bohužel mi šéf odmítl napsat smlouvu.Mám od něho jen dohodu o prac.činnosti i když pracuji na norm.úvazek.Mám nárok na PPm nebo se do toho dohoda o prac.činnosti nepočítá.Stačí mít odprac.jen půl roku,co mám dělat abych na tom nebyla byta když už skoro rok a půl pracuji ale šef nám dává takové smlouvy.Předem moc díky.
Odpověď:
Podle § 5 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění jsou i osoby zaměstnané na základě dohody o pracovní činnosti účastny nemocenského pojištění. Podmínkou pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění nejméně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství a trvání pojištění v době nástupu či trvání ochranné lhůty (180 dní od skončení pojištění). Pokud tyto podmínky splňujete budete mít na penežitou pomoc v mateřství nárok, i když pracujete na dohodu o pracovní činnosti.
Není zřejmé v jakém rozsahu máte dohodu uzavřenu, nicméně na dohodu o pracovní činnost nelze vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby.
Martina Štěpánková
Dobry den,
od unora 2009 pracuji jako recepcni v pracovnim pomeru na dobu neurcitou. V kvetnu 2010 mi zamestnavatel nabidl povyseni na pozici Office Manager za kolegyni, ktera od firmy odchazi s tim, ze zamestnavatel ale zaroven chce, abych znovu podepsala 3 mesicni zkusebni lhutu, protoze nova pozice by byla v jine, dcerine spolecnosti materske firmy. Ac se mi tento postup zdal divny, presto jsem byla rozhodnuta nabidku prijmout i za teto podminky. Puvodni office managerka mi zacala predavat svou praci a zamestnavatel mi pripravil k podpisu novou pracovni smlouvu na pozici Office Manager, kterou jsem mela tento tyden podepsat tak, aby smlouva nabyla platnosti 1.7. O vikendu jsem si vsak udelal tehotensky test a zjistila, ze jsem tehotna, coz mi potvrdil i muj gynekolog. V tu chvili jsem se dostala do situace, kdy pokud bych tedy podepsala novou pracovni lhutu se zkusebni dobou, zamestnavatel by mne ve zkusebni dobe mohl kdykoliv propustit. Proto jsem tedy zamestnavatele informovala o mem tehotenstvi a o tom, ze novou muj zajem na pozici Office Managerky trva, ale ze vzhledem k memu tehotenstvi nemohu souhlasit se zkusebni dobou. více
Odpověď:
Situace, kterou popisujete, je skutečně diskriminační, neboť jediným důvodem, proč Vás zaměstnavatel odmítl povýšit, je Vaše těhotenství. Přičemž diskriminace z důvodu těhotenství se považuje za diskriminaci z důvodu pohlaví. Takové jednání zakazuje antidiskriminační zákon.
Proti postupu zaměstnavatele je možné se bránit stížností na inspektorát práce nebo také žalobou na ochranu před diskriminací. Pokud byste měla zájem, je možné se na nás obrátit a věc prodiskutovat detailněji.
Martina Štěpánková
Dobrý den,chtěla bych pomoci.Jsem zaměstnaná jako učitelka v Mš.Máme možnost čerpat příspěvky na dovolenou z fondu FKSP(fond kulturních a sociálních potřeb),který se zřizuje na zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců.Letošní rok nám bylo přiděleno 2000Kč/zaměstnance(může čerpat i rodinný příslušník).Já jsem těhotná,od května na rizikovém těhotenství,a v červenci bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou.Paní ředitelka rozhodla,že právě proto mi dám pouze příspěvěk 1000Kč.Já jako matka samoživitelka,jsem chtěla tento příspěvek poskytnout dceři na dovolenou,tak jsem si zažádala o částku 1500Kč,místo 2000Kč.Dostat pouze polovinu,protože jsem těhotná, se mi zdá diskriminující,navíc pokud vím tak 28 týdnů mateřské dovolené se počítá jako pracovní výkon.Jsem tedy v právu? V kolektivní smlouvě toto nemáme nijak ošetřeno(čerpání příspěvku těhotných,či na mateřské)Mám nějakou šanci se bránit takovému jednání ze strany zaměstnavatele? Děkuji Lenka Charvátová
Odpověď:
Podmínky pro čerpání z fondu FKSP by měly být jasně nastaveny, není možné, aby o způsobu a výši čerpání bylo rozhodováno způsobem, který popisujete. Pokud důvodem snížení částky bylo Vaše těhotenství lze toto jednání posoudit jako diskriminační. Zkuste se obrátit na odborovou organizaci, aby Vám pomohla situaci řešit.
Martina Štěpánková
Dobrý den mám dotaz měla sem tězky uraz. Plánuji miminko potřebovala bych odvas poradit. Mám přitele skterým plánujeme rodinu chtěla bych aby na mateřskou šel přitel jelikož ja bych to nezvládala. Jak dlouho musí být přítel zaměstnán.komu budou vypočítávat mateřskou přitely? Mám plný invalidní duchod.S čeho se mateřska vypočítavá. Známá mi zdělila že podle toho kolik přitel vydělavá tak stoho tu meteřskou vypočitají takže když ma 25.OOO kč kolik bude mateřska. Jak dlouho musi byt zamestnan. Je to vubec pravda nebo mi znama dala špatné informace.děkuji za odpověd. Pavla
Odpověď:
Podmínkou vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství je, že v den, od kterého se dávka přiznává, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů. V praxi to znamená, že by musel být otec dítěte v posledních dvou letech alespoň 270 dnů zaměstnán a v době, kdy mu vznikl (otec má nárok po uplynutí 6 neděl od porodu) je zaměstnán nebo trvá ochranná lhůta (tedy je bez zaměstnání méně než 180 dní).
V případě, že je OSVČ podmínkou je účast na nemocenském pojištění jako OSVČ po dobu aspoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem, kdy mu vzniká nárok.
Zde najdete kalkulačku pro výpočet dávky. http://www.mpsv.cz/cs/8859 Pokud by mu nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, může od narození dítěte čerpat rodičovský příspěvek. Martina Štěpánková
Dobrý den,
byla jsem přijata do zaměstnání jako zástup za mateřskou a následně rodičovskou dovolenou. Nyní jsem sama otěhotněla a koncem roku se mi narodí první dítě. Pracovnice, za kterou jsem byla přijata na zástup, se vrátí příští rok do zaměstnání. Co bude s mým pracovním poměrem? Skončí jejím nástupem do zaměstnání, i když budu v té době na mateřské dovolené? Chráněná zřejmě nijak nejsem, když jsem jako zástup. Děkuji za odpověď. Bohuslava
Odpověď:
Pokud je Váš pracovní poměr sjednán na dobu určitou, jako zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou, skončí uplynutím doby, na kterou byl sjednán, tedy návratem zaměstnankyně do zaměstnání. Nevztahuje se na Vás ochrana před výpovědí.
Nicméně splníte-li nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete jí moci čerpat, i když Váš pracovní poměr v průběhu Vaší mateřské dovolené skončí, následně pak můžete čerpat rodičovský příspěvek.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
pracuji jako OSVČ a lékař mi nabídl neschopenku, jelikož mé těhotenství je rizikové a nesmím vykonávat jakokoliv námahu, můj dotaz je zůstat na neschopence jako OSVČ, když si platím pouhé minimum 56Kč za měsíc, nebo přerušit činnost a hlásit se na úřadu práce. Kde dostanu větší peníze je asi jasné, ale pokud budu na úřadu práce s neschopenkou jaká částka mi bude vyplácena, pokud mi neschválí podporu v nezaměstnanosti?
Odpověď:
Bohužel Vám nejsem schopna říci, jak vysoká částka Vám bude vyplácena. Obraťte se s žádostí o výši splátky na příslušný úřad práce a Českou správu sociálního zabezpečení.
Martina Štěpánková