Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Vracím se do práce po MD (28 týdnech). Můžu zároveň pobírat rodičovský příspěvek a být zaměstnaná třeba na poloviční úvazek? Může mě zaměstnavatel přeřadit na nišší pracovní pozici, když chci po návratu s MD snížit úvazek a nebo být zaměstnaná jen na nějaký typ dohody? Může mi zaměstnavatel po návratu s MD snížit mzdu v souvislosti s přeřazením na jinou prac. pozici?
Děkuji za odpovědi Vendula Dušková, Dvůr Králové nad Lanem
Odpověď:
Zaměstnavatel je povinen po návratu z rodičovské dovolené Vás přidělit na Vaše původní pracovní místo, z něhož jste odcházela na mateřskou dovolenou. Je povinen Vám toto místo po dobu mateřské dovolené držet. Zaměstnavatel Vás nemůže přeřadit na nižší pracovní pozici pouze z důvodu, že žádáte o kratší pracovní dobu. Nicméně zaměstnavatel má určitou dispoziční pravomoc se zaměstnanci, její šíře záleží na tom, jak máte definován druh práce v pracovní smlouvě. Čím šířeji je druh práce v pracovní smlouvě definován, tím větší možnosti disponovat se zaměstnancem zaměstnavatel má. Podle zákoníku práce máte jako zaměstnankyně pečující o dítě mladší 15 let nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele. Tyto vážné provozní důvody je zaměstnavatel povinen Vám konkretizovat v čem spočívají, nestačí pouze z jeho strany sdělit, že mu vážné provozní důvody neumožňují Vám dát kratší pracovní úvazek. více
Dobrý den.
Jsem na MD a dceři budou v dubnu 3r,já však čerpám 4letou mateřskou.Jak postupovat u zaměstnavatele?musím se ozvat sama po 3r a pokud mě nabídne nějakou práci(možnost asi by byla prac.doba krátký-2dny a dl.týden-5dní od 10-20h)nebo případnou výpověď (na jakou kdyžtak přistoupit-zda dohodou).. jak se zachovat.Dceru mě vemou do školky stejně až s novým šk.rokem 2011/2012,jinak hlídání nemám a tak dlouho taky dělat nemůžu,pokud mi jinak nevyhový s prac.dobou.A při případné výpovědi mi i přesto nadále bude vyplácena mateřská?Moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Když Vaše dítě dosáhne věku tří let, jste povinna nastoupit zpět do zaměstnání nebo se se zaměstnavatelem dohodnout na neplaceném volnu nebo ukončit pracovní poměr. Je již na Vašem rozhodnutí jaký postup zvolíte.
Nárok na rodičovskou dovolenou máte pouze do tří let věku dítěte. Pokud čerpáte rodičovský příspěvek do 4 let věku dítěte a chcete zůstat zaměstnána, je třeba si se zaměstnavatelem vyjednat neplacené volno, neboť rodičovskou dovolenou již čerpat nemůžete. Nicméně zatímco rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel povinen Vám dát, není povinen Vám poskytnout neplacené volno. To čistě záleží na dohodě s ním.
Pracovní poměr můžete ukončit dohodou k určitému dni (např. ke dni skončení rodičovské dovolené) nebo výpovědí, zde je třeba počítat s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Vzhledem k tomu, že pracovní poměr skončí z Vaší iniciativy, nebudete mít nárok na odstupné. více
Dobrý den,mám dotaz.8.2.2011 mi končí mateřská dovolená,9.2. bych měla nastoupit do původního zaměstnání-obsluha ČS-bistro.Ale během mateřské bylo bistro zrušeno,pumpa běží dál.Podle mého se nemám kam vrátit,nikdo mi nic od zaměstnavatele neoznámil,co bude dál.Myslím si,že mi bude nabídnuto místo na 12.hod.,krátký-dlouhý týden,denní,noční.Před tím jsem dělala 8.hod. denně,bez nočních.Musím toto místo přijmout,pokud ne,na co mám nárok a na co si dát pozor ze strany zaměstnavatele?
Odpověď:
Záleží zda se vracíte po mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené. V případě návratu po mateřské dovolené máte nárok, aby Vás zaměstnavatel zařadil na Vaše původní místo. Pokud Vaše původní místo již neexistuje, je povinen Vám přidělit místo odpovídající Vaší pracovní smlouvě. V případě návratu po rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám přidělit místo odpovídající druhu práce ve Vaší pracovní smlouvě. Záleží tedy jak široce máte definován druh práce ve Vaší pracovní smlouvě. Pokud místo, které Vám zaměstnavatel nabídne bude odpovídat druhu práce v pracovní smlouvě, měla byste jej přijmout i když bude jiná pracovní doba. Zde nicméně také záleží na tom, co všechno máte upraveno v pracovní smlouvě; máte-li ve smlouvě uvedenu pracovní dobu, s jinou pracovní dobou byste musela souhlasit a muselo by dojít ke změně pracovní smlouvy. více
dobry den mam druhe dite narodilo se 8.12.2010 prvni materska mi skoncila 7.11.2010 v praci jsem mela smlouvu na dobu urcitou a chciá se zeptat jak dlouho muzu bejt s druhym ditetem volila bych variantu 3 roky je to mozne
Odpověď:
Pokud jste měla smlouvu na dobu určitou, Váš pracovní poměr skončil nebo skončí uplynutím doby, na kterou byla smlouva sjednána, bez ohledu na to, zda čerpáte mateřskou či rodičovskou dovolenou. Volba délky čerpání rodičovského příspěvku je na Vás, záleží jak dlouho chcete být doma s dětmi.
Martina Štěpánková
Dobrý den v březnu 2011 mám po 2 leté RD nastoupit do zaměstnání, které v červnu 2011 bude u nás kompletně zrušený z důvodu přesunutí výroby do východní Evropy...Chtěla bych se optat jak je to s nárokem na PPM a RD v případě dalšího těhotenství ,které je momentálně aktuální. Děkuji Jitka
Odpověď:
V případě dalšícho těhotenství budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pokud budete účastna na nemocenském pojištění, tedy budete zaměstnána nebo budete v tzv. ochranné lhůtě.
Ochranná lhůta tvoří 180 dní od skončení zaměstnání, pokud Vám v této době vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nárok na tuto dávku mít budete.
Pokud otěhotníte těsně před skončením zaměstnání a nevejdete se do lhůty 180 dní, nárok na peněžitou v mateřství pomoc Vám nevznikne a budete mít od narození dítěte nárok na rodičovský příspěvek.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
31.8.2011 mi končí RD.Nemám se ale kam vrátit, oddělení (ne firma) se z organizačních důvodů ruší, tudíž dostanu výpověď a ze zákona odstupné, ale co když budu těhotná? Můžu i tak dostat výpověď a mám nárok na odstupné (a kdy mi bude odstupné vyplaceno, až po ukončení peněživé pomoci v mateřství?). Za odpověď mnohokráte děkuji.
Odpověď:
Zákoník práce obecně zákazuje dát výpověď zaměstnankyni, která je těhotná nebo čerpá mateřskou či rodičovskou dovolenou. Z tohoto zákazu však stanoví výjimky, jednou z těchto výjimek je i případ, kdy se zaměstnavatel ruší nebo jeho část. Potom může dát zaměstnavatel výpověď zaměstnankyni i ve výše uvedených případech.
Odstupné Vám v takovém případě samozřejmě náleží, a to nejméne ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Zaměstnavatel by Vám jej měl vyplatit ve výplatním termínu po skončení Vašeho pracovního úvazku, tedy nikoli až po skončení mateřské dovolené.
Martina Štěpánková
20. 12. 2010 nastupuji na MD;
pracují ha hlavní pracovní poměr u svého zaměstnavatele, ale i jiného zaměstnavatele pracuji na vedlejší pracovní poměr, kde si měsíčně vydělám cca 1.500,-- po zdanění. Mohu pobírat tuto odměnu, resp. odměnu za vedlejší pracovní poměr od tohoto jiného zaměstnavatele i po dobu MD?
Odpověď:
V případě čerpání peněžité pomoci v mateřství, není možné mít příjmy z toho zaměstnání, z něhož jste nemocensky pojištěna a čerpáte z něj peněžitou pomoc v mateřství.
Zákon nebrání tomu, abyste měla příjem z jiného zaměstnání. Pracovat na dohodu o pracovní činnosti pro jiného zaměstnavatele můžete i v době čerpání peněžité pomoci v mateřství.
Martina Štěpánková
Vážení přátelé,
obracím se na Vás s prosbou o radu. 31. 1. 2011 mi bude končit tříletá MD. Jelikož ani pro jedno dítě (nar. duben 2006 a leden 2008) nemám školku, nemohu nastoupit do zaměstnání. Chystala jsem se jít za zaměstnavatelem se žádostí o odložení nástupu do práce. Před pár dny jsem ale dostala od zaměstnavatele dopis, ve kterém mi oznamuje, že moje prac. místo bylo k 1.1. 2009 (?) zrušeno. Nabízí mi náhradní pozice v rámci podniku. Žádná z nich neodpovídá mé pracovní smlouvě. Pokud si nevyberu žádnou z těchto pozic, nabízí mi ukončení prac. poměru dohodou. Její podmínky neznám. Již ale vím, že pokud na dohodu nepřistoupím, je dle zákona na řadě výpověď, výpovědní lhůta 2měsíce a odstupné ve výši nejméně 3 prům. výdělků. Otázka tedy je, zda si \"mohu dovolit\" na případně nevýhodnou dohodu nepřistoupit, když nemám kam odložit děti a tudíž nemohu nastoupit do zaměstnání na ony 2 měsíce výpovědní lhůty. Můžete mi prosím poradit, jak mám v této situaci postupovat?
Odpověď:
Zaměstnavatel je po návratu z rodičovské dovolené povinen Vám přidělit práci, která odpovídá druhu práce, který máte sjednaný v pracovní smlouvě.
Pokud pro Vás takovou práci nemá, může Vám dát výpověď z tzv. organizačních důvodů, v takovém případě Vám náleží odstupné nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Odstupné Vám náleží i v případě, že se se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru z tzv. organizačních důvodů dohodnete. Potom je dobré do dohody výslovně uvést, že je pracovní poměr dohodou ukončován z organizačních důvodů na straně zaměstnavatele, aby bylo jasné, že máte nárok na odstupné a zaměstnavatel to nemohl popřít.
Samozřejmě máte právo trvat na tom,aby Vám zaměstnavatel přidělil práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě, nicméně pokud Vám zaměstnavatel takovou práci nabídne, potom budete muset skutečně do zaměstnání nastoupit. Zaměstnavatel není povinen Vám dát např. neplacené volno, když nemáte zajištěno hlídání dětí. více
Dobrý den,
v srpnu 2010 se mi narodil syn - do poloviny ledna 2010 budu pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Zaměstnavatele chci požádat o poskytnutí dovolené na zotavenou tak, aby bezprostředně navázala na mateřskou dovolenou a potom nastoupím na rodičovskou dovolenou. Jak je to s rodičovským příspěvkem. Mohu si o něj zažádat na Úřadu práce ihned po skončení peněžité pomoci v mateřství? Jestli se nepletu, rodičovský příspěvek není vázán na to, jestli si vydělávám nebo čerpám dovolenou, ale na to, jestli pečuji o dítě. A dále - může tuto péči zajisti i jiná osoba (např. babička) v případě, že si budu chtít k rodičovskému příspěvku přivydělat?
Velice děkuji Petra Petrášová
Odpověď:
Rodičovský příspěvek skutečně není vázán na čerpání rodičovské dovolené. Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je, že dítě mladší 3 let nenavštěvuje jesle nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. V ostatní dny musí být péče o dítě zajištěna samotným rodičem nebo jinou zletilou osobou. Je možné si tedy přivydělat a pobírat rodičovský příspěvek, bude-li péče o dítě zajištěna jinou zletilou osobou, ať příbuznou či cizou.
Martina Štěpánková
Dobrý den, momentálně jsem s dcerou druhým rokem na mateřské (zvoleny tři roky MD) a k tomu mám trvalé následky po nezdařené operaci,která byla před rokem. Doktor mi sdělil,že postižení je na invalidní důchod (částečný). Můj dotaz je, zda mohu o invad. důchod žádat již teď nebo až po skončení MD. Je vůbec možné pobírat dvě sociální dávky současně?Děkuji.
Odpověď:
Vzhledem k tomu, že rodičovský příspěvek není vázán na rodičovskou dovolenou ani na trvání pracovního poměru, můžete si o invalidní důchod požádat již nyní. Obraťte se na Českou správu sociálního zabezpečení.
Martina Štěpánková
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám první dítě a vybrala jsem si dvouletou variantu rodičovské dovolené. Do práce mám zaslat žádost o poskytnutí rodičovské dovolené. Nevím jaký tam mám ale napsat termín. Do dvou nebo do tří let věku dítěte? Chtěli bychom mít hned druhé dítě s tím, že bych potom zůstala s mladším dítětem 3 roky doma. Dále mě zajímá, zda je zaměstnavatel povinnen držet místo třeba i pět let (do tří let věku mladšího dítěte) nebo pouze jen ty tři roky u prvního dítěte? Děkuji.
Odpověď:
Rodičovskou dovolenou můžete čerpat až do tří let věku dítěte. Pokud se se zaměstnavatelem domluvíte, že budete doma do tří let věku dítěte, bude muset s Vaším případným dřívějším návratem do práce souhlasit. Tento souhlas není povinen Vám dát. Naopak, když se dohodnete na kratší rodičovské dovolené, např. do dvou let, bude Vaší žádosti o prodloužení rodičovské dovolené povinen vyhovět, a to až do tří let věku dítěte.
Vaši původní pozici je zaměstnavatel povinen Vám držet pouze po dobu mateřské dovolené, tedy 28 týdnů, následně je potom povinen Vám \"držet\" místo odpovídající Vaší pracovní smlouvě, a to i v případě, že budete doma více let na mateřské a rodičovské dovolené s více dětmi.
Pokud byste tedy byla doma např. pět let na mateřské a rodičovské dovolené bez přerušení, je zaměstnavatel povinen Vám po návratu přidělit místo odpovídající Vaší pracovní smlouvě - druhu práce sjednaném v pracovní smlouvě.
Martina Štěpánková více
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat,jak mám postupovat, když 30.5.2012 mi končí tříletá rodičovská dovolená a v jejím průběhu mi byl ukončen pracovní poměr na dobu určitou. Půjdu na úp a kdyby nastala situace, že bych byla podruhé těhotná, kdo mi bude platit zdravotní a sociální, když na úp můžete být evidován jen půl roku. Nebo mám mylné informace?Když mi skončil pracovní poměr už asi nebudu mít narok na PPM? Kdy se potom žádá o RD a budu si moct vybrat nebo půjdu automaticky na 4letou variantu? Předem děkuji za odpovědi. Snad je to srozumitelné.
Odpověď:
Pokud byste otěhotněla a nebyla byste v době vzniku nároku na dávku (6 týdnů před očekáváným porodem) zaměstnaná, tedy byste nebyla nemocensky pojištěná, a ani byste nebyla v tzv. ochranné lhůtě, nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Ochranná lhůta činí 180 dní od skončení zaměstnání.
V takovém případě budete mít nárok na rodičovský příspěvek, a to od narození dítěte, nicméně, jak správně uvádítě, nebudete si moci vybrat délku čerpání.
Martina Štěpánková
Dobrý chtěla bych ukončit rodičovskou o pár měsíců dřív.Tak by mě zajímalo jestli je to vůbec možné.Nebo musím dodržet 3 roky.
Odpověď:
Záleží jak jste se dohodla se svým zaměstnavatel při odchodu na rodičovskou dovolenou.
Pokud jste se s ním dohodla na tříleté rodičovské dovolené, není zaměstnavatel povinen Vám umožnit dřívější návrat. Je tady na zaměstanavateli, zda Vám vyjde vstříc a dřívější návrat z rodičovské dovolené Vám umožní.
V opačném případě, kdy se rodič se zaměstnavatelem dohodne na kratší rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen umožnit její prodloužení, a to i opakovaně až do tří let věku dítěte.
Martina Štěpánková
Dobrý den, mám dotaz. V březnu 2011 budou mému dítěti 3 roky a já mám nastoupit do původního zaměstnání. Našla jsem si však lepší pracovní místo a musím u nich nastoupit již v lednu 2011. Mohu v době MD podat žádost o rozvázání pracovního poměru dohodou?
Děkuji
Iva Holá
Odpověď:
Ukončit pracovní poměr můžete jako zaměstnankyně i v průběhu mateřské a rodičovské dovolené. Omezení pro ukončení pracovního poměru má v tomto období zaměstnavatel.
Pracovní poměr můžete ukončit dohodou se zaměstnavatelem k určitému dni. Pokud zaměstnavatel nebude s dohodou souhlasit, budete muset dát výpověď.
Martina Štěpánková
Dobrý den, jsem na mateřské a dostala jsem výpověd z práce. Chci vědet jestli to mam někde nahlásit a jak to bude splacením zdravotního pojištění děkuji
Odpověď:
Možnost zaměstnavatele dát výpověď ženě na mateřské nebo rodičovské dovolené je velmi omezena. Pokud by Vám dal zaměstnavatel výpověď z jiného důvodu než umožňuje zákoník práce, byla by výpověď neplatná.
Zdravotní pojištění platí stát za osoby, které pobírají peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek, podmínkou tedy není být zaměstnán a čerpat mateřskou nebo rodičovskou dovolenou.
Martina Štěpánková
Dobrý den, budu se vracet po tříleté rodičovské dovolené zpět do původního zaměstnání ve státní správě, ale zaměstnavatel mně předběžně nabídnul pouze poloviční pracovní úvazek na stejné pozici. Má na to právo? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám přidělit práci, která odpovídá Vaší pracovní smlouvě. Máte-li sjednánu práci na plný úvazek, máte právo požadovat, aby Vám zaměstnavatel také práci na plný úvazek přidělil.
Martina Štěpánková
Dobrý den, mám dotaz ohledně rodičovské dovolené. V současné době jsem s 18ti měsíční dcerou na dvouleté rodičovské dovolené,resp. rodičovském příspěvku, který končí 30.04.2011. S manželem jsme plánovali druhé dítě do konce této rodičovské dovolené s tím, že poté tedy plynule přejdu na další PPM příp. nemocenské dávky (rizikové těhotenství, s první dcerou jsem také byla na nemocenské, vzhledem k prvnímu nevydařenému těhotenství) a poté na PPM. Na konci srpna 2010 jsem otěhotněla, takže mi nástup na PPM vycházel ještě před ukončením RP, bohužel ale těhotenství skončilo 11.11.2010 opět potratem. Nyní musíme minimálně 3 měsíce čekat než se budeme moci znovu pokoušet o miminko. Vzhledem k tomu, že chci zůstat s dcerou doma i po skončení 2leté rodičovské, nevím jakým způsobem dále postupovat. Mám 2letý rodičovský příspěvek, který končí k 30.04.2011 a ke stejnému datu mám i zažádáno u zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou. Z informací, které jsem se snažila získat, jsem pochopila, že u zaměstnavatele mám ze zákona nárok na 3 roky rodičovské dovolené bez ohledu na to, zda mám 2 letý rodičovský příspěvek. více
Odpověď:
Rodičovskou dovolenou můžete skutečně čerpat až do tří let věku dítěte a pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na rodičovské dovolené kratší, můžete zaměstnavatele požádat o prodloužení a rodičovskou dovolenou si prodloužit, a to opakovaně až do tří let věku dítěte. Zaměstnavatel je povinen Vaší žádosti vyhovět. Naopak pokud se dohodnete se zaměstnavatelem na určité délce rodičovské dovolené, předčasně ukončit jí můžete pouze se souhlasem zaměstnavatele.
Rodičovskou dovolenou můžete čerpat, i když už nemáte nárok na rodičovský příspěvek. Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek na sebe nejsou vázány. Pokud ukončíte rodičovskou dovolenou a nastoupíte na rizikové těhotenství, budete moci čerpat nemocenskou, pokud bude trvat Váš pracovní poměr; stejně tak budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
Martina Štěpánková
Dobrý den, mám pracovní smlouvu na dobu určitou a to do 31.12.2010. 14.6.2010 se mi narodila dcera a 22.11.2010 mi končí mateřská dovolená, pak budu čerpat dovolenou do konce roku. Můj zaměstnavatel mi prac.smlouvu neprodloužil a ke 31.12.2010 se mnou rozvázal pracovní poměr, což je asi dle zákona v pořádku, je? Dále se chci informovat, zda se musím od ledna 2011 registrovat na úřadu práce, děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den, mám pracovní smlouvu na dobu určitou a to do 31.12.2010. 14.6.2010 se mi narodila dcera a 22.11.2010 mi končí mateřská dovolená, pak budu čerpat dovolenou do konce roku. Můj zaměstnavatel mi prac.smlouvu neprodloužil a ke 31.12.2010 se mnou rozvázal pracovní poměr, což je asi dle zákona v pořádku, je? Dále se chci informovat, zda se musím od ledna 2011 registrovat na úřadu práce, děkuji za odpověď.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
30.11.2010 bych měla nastoupit po rodičovské dovolené do zaměstnání. Během mé rodičovské dovolené se firma rozdělila na divize a já přešla do jiné, která mi ale písemně sdělila pouze tento přechod a dále že smlouva se nemění. Problém je v tom, že jsem pracovala jako asistentka ředitele a tato pozice je nyní obsazená a místo toho mi nabízejí práci na dispečinku, něco na způsob Call centra, což si myslím že neodpovídá ani se zdaleka nepřibližuje druhu práce kterou jsem dělala. Dále by tato práce byla o polovinu! méně ohodnocená. Pokud odmítnu tuto jedinou nabídku, mám stále právo na ukončení smlouvy ze strany zaměstnavatele jako nadbytečná? Můžu legálně odmítnout z těchto dvou důvodů? Jiný druh práce a jiný plat (o dost nižší)? Jak postupovat pokud to zaměstnavatel neuzná? Co dělat pokud se nedohneme do mého ev. nástupu? Ještě jako druhou variantu mi zaměstnavatel nabídl \"velkoryse\" odstupné 1,5 platu (dohodou, pokud bych to podepsala)...:-( Děkuji za odpověď..KatkaM
Odpověď:
Zaměstnavatel je povinen Vám po návratu z rodičovské dovolené přidělit práci odpovídající druhu práce, kterou máte sjednánu v pracovní smlouvě. Pokud jde o výši mzdy, záleží zda máte její výši sjednánu v pracovní smlouvě, pokud ano, nemůže Vám zaměstnavatel mzdu jednostranně snížit. Máte-li výši mzdy určenu mzdovým výměrem, jedná se o jednostranné rozhodnutí zaměstnavatele a zaměstnavatel může novým platovým výměrem mzdu snížit. Nicméně zaměstnavatel je povinen dodržovat zásadu rovného odměňování.
Nejste povinna přijmout práci, která neodpovídá Vaší pracovní smlouvě. V takovém případě Vám zaměstnavatel může dát výpověď z tzv. organizačních důvodů, přičemž budete mít nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Na odstupné v této výši máte nárok i tehdy, pokud se se zaměstnavatelem dohodnete na ukončení pracovního poměru dohodou z organizačních důvodů na straně zaměstnavatele. Je žádoucí tuto skutečnost do dohody výslovně uvést.
Martina Štěpánková více
Dobrý den, od 9. 6. 2010 jsem přerušila rodičovskou dovolenou a nastoupila na mateřskou dovolenou, která mi končí v prosinci tohoto roku. Ráda bych se zeptala, zda mám nárok na dovolenou. Změnil se mi zaměstnavatel (prodej firmy)a nový majitel moc nekomunikuje. U první MD (nástup na MD 2007 a konec této MD 2008) jsem měla nárok za rok 2008. Děkuji a přeji pěkný den.
Odpověď:
Mateřská dovolená se pro účely zákoníku práce považuje za výkon práce. Z toho důvodu máte skutečně nárok na poměrnou část z dovolené za kalendářní rok 2010. Ta činí za každý celý kalendářní měsíc jednu dvanáctinu dovolené. Jestliže Vám mateřská dovolená trvá ještě i celý prosinec, máte nárok na 6/12 dovolené (tj. polovinu).Tato poměrná část Vám náleží i v případě, že se Vám změnil zaměstnavatel, pokud skončení pracovního poměru a vznik nového na sebe bezprostředně navazovalo.
Martina Štěpánková