Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
po 8 letech na RD (4 děti) bych se měla vrátit do zaměstnání na pozici dle pracovní smlouvy. Zaměstnavatel se snažil být v mezích zákona vstřícný, nicměně během 3 schůzek mi bylo sděleno, že pozici nemůžu se 4 dětmi zvládnout a jednání byla velmi nepříjemná až na hranici diskriminace. Dvojčata 12.4. 2011 dovrší 3 roky a zaměstnavatel mi poslal dopis (sestavený právnickou kanceláří), že jsem povinna nastoupit 12.4. do zaměstnaní - s výhružkou, že jinak budu ihned propuštěna se záznamem v zápoč. listě. Prosím o odpověd´, kdy je zaměstnanec povinnen nastoupit po RD? A je možné, aby jej zaměstnavatel nutil k nástupu jindy? Dále mi bylo sděleno, že mi jde stejně jenom o odstupné a že jej nikdy nedostanu. Byla jsem na vyšší pozici, která je obsazena a nemají pro mne místo. Velice smutný je fakt, že se jedná o mezinárodní personální agenturu. Nevím jak se mám v této situaci zachovat, po celém jednání nemám chuť pro tuto firmu pracovat, ale zároveň nechci aby se takové jednání ve firmě stalo zvykem. Celé se to točí ohledně faktu, že mám 4 děti a stějně to nezvládnu.Děkuji za odpověď a prosím o diskrétnost. Srdečně zdravím. více
Odpověď:
Jednání, které popisujete představuje diskriminaci podle zákona č. 198/2009 Sb., antidiskriminační zákon. Zkuste se obrátit na Veřejného ochránce práv, který působí jako antidiskriminační orgán v České republice.
http://www.ochrance.cz/diskriminace/
Bylo by možné také podat na Vašeho zaměstnavatele žalobu na ochranu před diskriminací k soudu, ale to by vyžadovalo detailní právní posouzení, zda by měla žaloba naději na úspěch. V praxi bohužel oběti diskriminace narážejí na nedostatek důkazů, které by potvrzovaly jejich tvrzení.
Po rodičovské dovolené je rodič povinen nastoupit zpět do zaměstnání den následující po dni, kdy dítě dosáhlo tří let věku. K dřívějšímu návratu Vás zaměstnavatel nutit nesmí.
Martina Štěpánková
Dobrý den, prosím Vás o radu. Dne 25.9.2011 mě končí RD, kterou jsem si zvolila na dva roky. Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Chtěly by jsme s přítelem ještě miminko. Zajímalo by mě, jestli když nastoupím po rodičovské do práce a budu znovu těhotná - s tím, že mi doktor vystaví neschopenku, z čeho mi bude vyplácena nemocenská. Myslím tím, jestli se bude vypočítávat z platu od zaměstnavatele, pokud třeba po týdnu ohlásím, že jsem těhotná a jestli budu mít nárok na rodičovský příspěvek v 3-leté variantě. Děkuji moc za odpověď Stáňa K.
Odpověď:
Rozhodným obdobím pro výpočet výše nemocenské je 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, v němž vznikla sociální událost, tj. nástup na nemocenskou. Podmínkou je, že v takto stanoveném období je započitatelný příjem a započitatelné dny (tzn. jiné než vyloučené dny). Ve Vašem případě není tato podmínka splněna, proto rozhodným obdobím pro výpočet nemocenské bude první předchozí kalendářní rok, v němž je jak započitatelný příjem, tak alespoň 30 kalendářních dnů, kterými se tento příjem dělí.
Pokud by nebylo možné určit předchozí kalendářní rok, který obsahuje započitatelný příjem a současně alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž by se dělil tento příjem, byl by denním vyměřovacím základem započitatelný příjem, kterého byste pravděpodobně dosáhla za kalendářní den v kalendářním měsíci, v němž vznikla sociální událost.
Martina Štěpánková
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu: je zaměstnavatel povinnen po návratu z RD dodržet délku pracovní doby dle dodatku pracovní smlouvy, která byla sjednána před nástupem na RD? Při trvání RD s prvním dítětem jsem nastoupila k původnímu zaměstnavateli na jinou pracovní pozici, než před nástupem na MD a RD, na zkrácený úvazek. Pak následovala mateřská a později rodičovská dovolená s druhým dítětem. Pův. zaměstnavatel mezitím skončil, resp. došlo k fůzi s jinou firmou, pod kterou jsem převedena. RD mi v květnu končí. \"Nový\" zaměstnavatel mi sdělili že na zkrácený pracovní úvazek mě po návratu z RD zaměstnat nemohou. Bylo mi nabídnuto místo na plný pracovní úvazek, které jsem neakceptovala a chtějí se mnou rozvázat prac. poměr dohodou. Na odstupné prý nemám nárok, neboť mi pozici nabídli. Předem děkuji za Váš čas věnovaný odpovědi.
Odpověď:
Máte-li sjednán dodatek pracovní smlouvy s kratší pracovní dobou, je ujednání o kratší pracovní době součástí pracovní smlouvy, přičemž pracovní smlouva je závazná pro obě strany, pro Vás i pro zaměstnavatele. Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám nabídnout práci odpovídající pracovní smlouvě, máte-li ve smlouvě sjednán kratší pracovní úvazek, je tedy povinen Vám nabídnout práci odpovídající kratšímu pracovnímu úvazku. Pokud pro Vás takovou práci nemá, neboť byla na základě reorganizace zrušena, může Vám dát výpověď, ale pak Vám náleží odstupné.
Navíc je podle zákoníku práce zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnankyně pečující o dítě mladší 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby. Tuto žádost může zaměstnavatel odmítnou jen, pokud mu v tom brání vážné provozní důvody, přičemž tyto důvody je povinen konkretizovat a uvést v čem spočívají.
Martina Štěpánková více
Dobrý den, ráda bych znala odpověď na situaci, kdy se budu vracet po RD zpět do zaměstnání, před nástupem na MD jsem měla celý pracovní úvazek, nyní je mi nabízen úvazek nižší. Je toto možné ? pokud ano, musí mi zaměstnavatel nějak odůvodnit-lze jen v určitých důvodech, nebo se nemohu nijak bránit ? děkuji o odpověď. V případě, že za mě byl přijat jiný člověk po dobu mé MD a RD a má můj původní celý úvazek je tedy případně nutné, aby mi ho snižovali po jeho propuštění ?
Odpověď:
Pokud máte sjednánu práci na celý pracovní úvazek je zaměstnavatel povinen Vám po návratu z rodičovské dovolené nabídnout opět práci na plný pracovní úvazek v souladu s Vaší pracovní smlouvou. S kratším pracovním úvazkem, který Vám nyní nabízí, musíte souhlasit.
Martina Štěpánková
DObrý den,
Obracíms e s dotazem, jak se vypočítá výše mateřské v případě, že se po dvouleté MD vracím již jako těhotná do práce (spíše rizikové těhotenství). Děkuji
Odpověď:
Výše peněžité pomoci v mateřství se stanoví z denního vyměřovacího základu a určí se tak, že se vyměřovací základ pro odvod pojistného na sociální zabezpečení zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, který se sníží o tzv. vyloučené dny. Rozhodným obdobím je 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, v němž vznikla sociální událost, tj. nástup na peněžitou pomoc v mateřství. Podmínkou je, že v takto stanoveném období je započitatelný příjem a započitatelné dny. Není-li splněna výše uvedená podmínka, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž je jak započitatelný příjem, tak alespoň 30 kalendářních dnů, kterými se tento příjem dělí. více
Dobrý den, v říjnu letošního roku mi končí 2. rodičovská dovolená - jsem doma od října 2006.Zaměstnavatel se v té době ani nezajímal o to, kolik let rodičovské budu čerpat.Protože se mi naskytlo hlídání, ráda bych nastoupila do práce již nyní, o to jsem zaměstnavatele písemně požádala.Ten pro mě v současné době nemá práci, prý až v září nebo v říjnu. Je zaměstnavatel povinen vyhovět mé žádosti a popř.dát výpoověď za nadbytečnost/ kterou dostali všichni z původních zaměstnanců / nebo jsem povinna vyčkat, až mi vyprší rodičovská?
Odpověď:
Máte-li se zaměstnavatelem dohodnutou tříletou rodičovskou dovolenou, není zaměstnavatel povinen Vám umožnit dřívejší návrat zpět do práce. Pokud jste se se zaměstnavatelem nedohodli na délce rodičovské dovolené, má se za to, že budete rodičovskou dovolenou čerpat v do tří let věku dítěte.
Navíc po dobu rodičovské dovolené jste chráněna před výpovědí z důvodu nadbytečnosti. Došlo-li u zaměstnavatele k reorganizaci a zaměstnavatel už pro Vás nebude mít po skončení rodičovské dovolené práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě, může Vám dát výpověď.
Martina Štěpánková
Dobry den, 18.1.2012 mi konci MD po 3 letech. Dceru mi nevezmou do skolky. U zamestnavatele pracuji jiz ted na dohodu. Pokud se po ukonceni MD nevratim do prace na plny uvazek a dohodnu se zamestnavatelem o neplacenem vonu, muzu nadale vykonavat praci na dohodu? A jak je to s placenim socialniho a zdravotniho? Dekuji za odpoved
Odpověď:
Po rodičovské dovolené se buď vrátíte zpět do zaměstnání nebo budete doma do 4 let věku dítěte a budete čerpat neplacené volno. Pokud byste zůstala doma a pracovala pro zaměstnavatele na dohodu, měl by být druh práce vykonávaný na dohodu jiný než druh práce sjednaný v pracovní smlouvě.
Vzhledem k tomu, že pečujete o dítě do 7 let věku, byl by v takovém případě za Vás plátcem zdravotního pojištění stát, podmínkou však je, že řádně a celodenně pečujete o dítě do 7 let věku, dítě nenavštěvuje předškolní zařízení více než 4 hodiny denně a nemáte příjmy ze zaměstnání a ze samostatné výdělečné činnosti. Tyto skutečnosti musíte oznámit na zdravotní pojišťovnu a podepsat prohlášení, že splňujete všechny podmínky.
Martina Štěpánková
Dobrý den,chtěla bych se zeptat 2.5.2011 dovrší syn 3 let a mám tedy 3.5.2011 nastoupit zpět do práce.Pokud ale zatím vůbec nevím, zda syna přijmou do školky, jak se toto dá řešit.Ve školce nám zatím bylo řečeno, že děti naroz.na jaře problém,plná kapacita! Od září asi bez problémů.A hlídací babičky zrovna nemáme. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Pokud nebudete moci do zaměstnání nastoupit poté, co syn dovrší tři roky a skončí Vám rodičovská dovolená, bude třeba se se zaměstnavatelem domluvit na neplaceném volnu. Nicméně toto neplacené volno není zaměstnavatel povinen Vám dát, záleží tedy na jeho ochotě vyjít Vám vstříc. Pokud Vám nevyhoví, budete muset do práce nastoupit a třeba si požádat o úpravu pracovní doby. Pokud byste nastoupit nemohla a zaměstnavatel by Vám nedal pracovní volno, musela byste pracovní poměr ukončit.
Martina Štěpánková
Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. Jsem na mateřské dovolené, pobírám rodičovský příspěvek, dítěti je 20 měsíců a jsem znovu těhotná. Chtěla jsem se zeptat, zda až budu mít nárok na mateřský příspěvek, tak se mi pozastaví rodičovský příspěvek na 1.dítě? Nebo je budu pobírat oba dva? Děkuji za odpověď. S pozdravem M.P.
Odpověď:
Není možné zaroveň čerpat peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek.
Splňujete-li podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství, budete na druhé dítě nejprve čerpat tuto dávku a následně rodičovský příspěvek. Pokud Vám nárok nevznikne, budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek se pobírá vždy na nejmladší dítě v rodině- takže jakmile se Vám narodí další dítě, přestane se Vám vyplácet příspěvek na to starší a začne vyplácet příspěvek na to mladší. Změnu musíte neprodleně ohlásit úřadu, neděje se to automaticky.
Martina Štěpánková
Dobrý den,mám dotaz ohledně nástupu do práce po rodičovské dovolené.Dceři budou 28.11 2011 3roky,pokud mi v zaměstnání nenabídnou zkrácený nebo částečný uvazek,budu muset dát výpověd?Také jsem se přestěhovala,tak bych musela do zaměstnání dojíždět asi 1hodinu tam a zpět,tak se snažím najít práci v místě svého bydliště,kdybych nic nenašla a dala v původním zaměstnání výpověd měla bych nárok na podporu v nezaměstnanosti a z čeho by se mi počítala.Děkuji moc za odpověd!S pozdravem S. Karásková
Odpověď:
Zaměstnavatel má povinnost zařadit zaměstnankyni vracející se po rodičovské dovolené na práci odpovídající druhu práce sjednané v pracovní smlouvě.
Podle zákoníku práce můžete jako zaměstnankyně pečující o dítě mladší 15 let požádat o kratší pracovní dobu, zaměstnavatel je povinen vaší žádosti vyhovět, nebrání-li tomu závažné provozní důvody. Zaměstnavatelé se právě na tyto závažné provozní důvody vymlouvají, nechtějí-li kratší pracovní dobu zaměstnankyni umožnit. Zaměstnavatel je nicméně povinen přesně specifikovat, v čem konkrétně přesně tyto důvody spočívají. Pokud s poukazem na vážné provozní důvody odmítne Vám umonižt kratší pracovní dobu, a Vy nebudete moci nastoupit na celý pracovní úvazek, musela byste se se zaměstnavatelem soudit nebo dát výpověď.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
v ochrané lhůtě jsem onemocněla a nastoupila nemocenskou, po 3 měsících jsem přešla na rizikové těhotenství.Mám nárok na PPM.1.10.2010 nemocenská,1.1.2011 rizikové a 18.6.2011 TP.Předem děkuji
Odpověď:
Na peněžitou pomoc v mateřství budete mít nárok, splníte-li podmínky zákona o nemocenském pojištění, tedy v posledních 2 letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství ste byla účastna alespoň po dobu 270 dnů na nemocenském pojištění a trvání nemocenského pojištění - trvání pracovního poměru v době vzniku nároku na dávku nebo existence ochranné lhůty. Ochranná lhůta činí 180 dnů od skončení zaměstnání.
Martina Štěpánková
Dobrý den, dnes mě napadlo, že mateřská dovolená je 28 týdnů a RD 3 roky. Nastupuji do práce tedy až po ulynutí 3 let od započetí RD, nebo se do těch tří let počítá i mateřská dovolená. Jedná se o to, že 3.6. 2008 se mi narodila dcera a datum nástupu do zaměstnání mi není jasný. Měla bych pobírat tedy rd celé 3 roky, nebo jen do 3.6. 2011? Nástup na MD je cca 34 týden těhotenství, ale rd začíná až mnohem později a to na 3 roky. Děkuji za odpověd
Odpověď:
Dle §196 zákoníku práce trvá rodičovská dovolené v rozsahu, v jakém o to zaměstnanec požádá, ne déle než do tří let věku dítěte. Rodičovskou dovolenou lze tedy čerpat nejdéle do tří let věku dítěte, nikoli tři roky. Rodičovská dovolená Vám tak skončí 3.6.2011 a do práce byste měla nastoupit 4.6.2011. Bylo by ale vhodné na tento den nástupu předem upozornit zaměstnavatele a projednat to s ním.
Martina Štěpánková
dobrý den.
jsem nyní na RD a do původního zaměstnání se z organizačních důvodů nechci vrátit. Nyní se mi naskytla možnost pracovní nabídky. Ráda bych věděla jak postupovat abych nezratila příspěvek na RD ,zárověň si nechala otevřená vrátka k původnímu zaměstnavateli, kdyby mi byl v nové práci po zkušební době ukončen pracovní poměr.
Odpověď:
Nárok na rodičovský příspěvek Vám zůstává i v případě, že nastoupíte do zaměstnání, pokud zajistíte péči o dítě jinou zletilou osobou. Aby Vám byl zachován rodičovský příspěvek, může dítě mladší 3 let navštěvovat předškolní zařízení maximálně 5 dní v měsíci a dítě starší 3 maximálně 4 hodiny denně.
Pokud nastupujete k dalšímu zaměstnavateli, upozorňuji na § 304 zákoníku práce § 304, podle něhož zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
19.6.2011 mě končí RD a zaměstnavatel pro mě již nemá žádné místo, ale chce abych dala výpověď sama a nebo, abych podepsala výpověď dohodu, poraďte mě kam se obrátit pro pomoc, protože si myslím, že mám v tomoto případě nárok na odstupné, protože na pracovním místě netrvám. Děkuji s Pozdravem Monika H.
Odpověď:
Nejste v žádném případě povinna dát výpověď, navíc by to pro vás bylo nevýhodné, neboť byste se tím připravila o odstupné. V případě výpovědi z organizačních důvodů, kterou by Vám dal zaměstnavatel, máte nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku, pokud tedy v pracovní či kolektivní smlouvě nemáte stanoveno vyšší odstupné. Navíc vám běží dvouměsíční výpovědní doba, po kterou máte nárok na mzdu.
Pokud jde o skončení pracovního poměru dohodou, je možné,uzavřít dohodu o skončení pracovního poměru tzv. z organizačních důvodů,potom budete mít také nárok na odstupné. Je žádoucí, aby v dohodě bylo výslovně uvedeno, že je pracovní poměr ukončen z organizačních důvodů na straně zaměstnavatele (odkaz na příslušný paragraf zákoníku práce). Potom bude zřejmé, že máte nárok na odstupné a zaměstnavatel by to nemohl popřít. Navíc to bude mít vliv i na výši případné podpory v nezaměstnanosti. více
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Měla jsem zvolenou dvouletou rodičovskou dovolenou, mám pracovní poměr na dobu neurčitou.RD mi 2.2.2011 skončila. Již v listopadu po mě chtěl zaměstnavatel vědět, jestli se vrátím nebo ne. Plánovali jsme druhé těhotenství, tak jsem se se zaměstnavatelem dohodla, že nenastoupím a že si u něho rodičovskou prodloužím do tří let. Věděla jsem, že když otěhotním, že toto těh. bude od začátku rizikové(kvůli vývojové vadě u předchozího těh.) a že budu mít od dr. neschopenku. Ptala jsem se proto zaměstnavatele, jestli když budu mít prodlouženou rodičovskou a když bych pak chtěla přejít v průběhu toho třetího roku na neschopenku, jestli s tím nebude problém. Bylo mi řečeno, že ne, že jen požádám o zrušení čerpání rodičovské dovolené a následující den, že mohu nastoupit na neschopenku. Nyní ale ta situace nastala. Jsem těhotná, doktor mi chtěl vystavit neschopenku. Už jsem od 3.2.2011 doma zadarmo, ale zaměstnavatel mi řekl, že mi to neumožní. Prý je nyní na mé pozici paní na zástup a té by prý museli dát výpověď, aby mi mohli zrušit rodičovskou dovolenou a začít mi vyplácet neschopenku. více
Odpověď:
Zaměstnavatel je povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně o prodloužení rodičovské dovolené, ale není povinen vyhovět žádosti o dřívější návrat. Pokud jste se s ním dohodla na čerpání rodičovské dovolené do tří let věku dítěte, nemusí Vám umožnit dřívější návrat a možnost nastoupit na nemocenskou.
Martina Štěpánková
Dobry den.
Můj dotaz se tyka 3leté varianty RP. Jsem podruhé těhotná a dnes jsem zjistila, že nemám nárok na PPM díky tomu, že jsem od května, kdy mi skončila MD s prvním dítětem, na pracovním úřadě. A to ačkoli jsme u prvního měla i přes evidenci na ÚP, ale díky škrtům jsem až dnes otevřela oči.
Chtěla bych se zeptat, jak být na 3leté mateřské?? Když automaticky spadám do 4 leté a to mě zaráží, jelikož bych si tuto variantu nikdy nevybrala. Zajimalo by me, zda-li by nějak partner mohl pomoci při získání PPM a pak to jakkoliv přepsat na mě. Přítel je od října taktéž na PÚ, ale před tím zaměstnání měl a tím by snad i spadl do 270denní doby nemoc.pojištění.
Jsem bezradná a trávit doma 4 roky, 3 roky s almužnou a čekáním připsání na účet 3800,- s dvěmi dětmi se mi zdá jako nemožný k přežití.
Předem děkuju za odpověď. Jana P.
Odpověď:
Změna, o níž mluvíte, nesouvisí přímo se škrty, ale s přijetím nového zákona o nemocenském pojištění účinného od 1.ledna 2009. Zatímco předešlý starý zákon umožňoval, aby peněžitou pomoc v mateřství čerpala případně také matka evidovaná na úřadě práce, nový zákon o nemocenském pojištění tuto možnost zrušil. Zavedl tzv. ochrannou lhůtu, která činí 180 dní od skončení pojištění, tedy od skončení zaměstnání. Pokud Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství do 180 dnů od skončení zaměstnání, budete mít na tuto dávku nárok, v opačném případě nikoli. více
Dobrý den,moc Vás prosím o radu,chodila jsem do zaměstnáni,kde se pracuje jen sezoně a to od března do listopadu.Tedy jsem měla smlouvu na dobu určitou.V té době jsem nastoupila na mateřskou a rodič.dovolenou.Koncem ledna byly malé 3roky a já se musela nahlásit na pracovní uřad.Od března se zase v té práci začíná pracovat.Chtela bych se zeptat jestli jsem v té ochrané lhute a musí me držet místo a ja bych se mohla vrátit a nebo ta lhůta byla ukončena tou smlouvou na dobu určitou a nemusí mi držet žádné místo?Předem děkuji s Pozdravem Marková
Odpověď:
Smlouva na dobu určitou končí datem uvedeným v pracovním smlouvě. Váš pracovní poměr proto uplynutím pracovní doby, na kterou byl sjednán, skončil. Vzhledem k tomu, že Váš pracovní poměr skončil, nedrží Vám tedy zaměstnavatele žádné místo.
Martina Štěpánková
mám smlouvu na dobu určitou,ale jsem na neschopence k vůli těhotenství mohu dostat výpověd?
Odpověď:
Pracovní smlouva na dobu určitou končí dnem sjednaným v pracovní smlouvě, pracovní poměr Vám tedy skončí, i když budete čerpat nemocenskou a budete v pracovní neschopnosti. Nicméně zaměstnavatel Vám v době pracovní neschopnosti nemůže dát výpověď.
Martina Štěpánková
Přeji hezký den, měla bych dotaz. V naší firmě se teď pořádají firmy (dotované EU) pro zaměstnance. Se mnou se samozřejmě počítalo, dokud jsem však neoznámila že jsem těhotná a chystám se na MD. Přijde mi nefér, že mě automaticky z kurzů vyškrtli. Je mi jasné, že nic neuhádám. Ale pracuji ve firmě už 10 let a příjde mi to nespravedlivé, že se teď nemůžu kurzů účastnit. Přece budu stále zaměstnancem. Moc děkuji za info.
Odpověď:
Zaměstnavatel má povinnost zajistit rovné zacházení se všemi zaměstnanci. Pokud Vám
nebyl zaměstnavatelem umožněn rozvoj Vašich schopností jen z důvodu těhotenství,
zaměstnavatel porušil zásadu rovného zacházení a dopustil se diskriminace. Můžete se na něj zkusit obrátit a požádat jej o zařazení do kurzů i přes Vaše těhotenství. Další možností by byla stížnost na inspektorát práce.
Martina Štěpánková
Dobrý den, chci se zeptat jak je to s výpovědí při čerpání rd? může mě zamestnavatel propustit?
Odpověď:
V průběhu čerpání rodičovské dovolené jste podle § 53 zákoníku práce v tzv. ochranné době a zaměstnavatel Vám až na výjimky nesmí dát výpověď. Výjimku představují situace:
ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část; to neplatí, pokud se přemísťuje v rámci místa výkonu práce,
z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr.
Martina Štěpánková