Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

24.1.2011 14:21:54 | návrat po rodičovské dovolené

Na co mám prosím právo při návratu z rodičovské dovolené, když mi zaměstnavatel sdělil, že pro mě nemá práci dle pracovní smlouvy. Jsem na RD doma do 3 let věku dítěte, datum narození 21.5., uvedla jsem, že mohu nastoupit už 2.5.2011, pracovní poměr mi trvá a má ve smlouvě uvedeno administrativní pracovnice - fakturantka. Mohu být převedena na dělnickou profesi jako balička, expedientka zboží, můj zdravotní stav mi to ale nedovoluje. Prosím o odpověď, zda mi musí dát zaměstnavatel odstupné. Děkuji Iva Poláková

Odpověď:

Po návratu z rodičovské dovolené je podle zákoníku práce zaměstnavatel povinen Vám přidělit práci odpovídající druhu práce sjednaném v pracovní smlouvě. Pokud tedy ve smlouvě máte administrativní pracovnice - fakturantka, nemůže Vás dát na dělnickou profesi. K takové změně by byla nutná změna pracovní smlouvy, ke změně pracovní smlouvy je nutný Váš souhlas, který Vy nejste v žádném případě povinna zaměstnavateli dát.
Pokud pro Vás zaměstnavatel takovou práci nemá, neboť u něj došlo k organizačním změnám, může Vám dát výpověď. Potom Vám poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a budete mít nárok na odstupné nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

Martina Štěpánková

Lela | 24.1.2011 00:00:00 | návrat do práce po RD

Chtěla jsme se vráti po 3leté RD do práce, ale zaměstnavatel mé místo reorganizačně zrušil a nabízí mi místo jiné v tom samém odd.pracovala jsme v obchodním odd jako referentka,pracovala jsme na PC a nyní mám jít dělat obchodního zástupce na stejnou prac. dobu a za stejný fin. základ, v prac. smlouvě nemám specifikováno prac. zařezení. Pokud toto nepřijmu nabízí mi 25 tis, můj průměrý plat činil 14. tis měsíčně. Má na toto právo, jak se mohu bránit? Děkuji L.

Odpověď:

Po návratu z rodičovské dovolené není zaměstnavatel povinen Vás přidělit na Vaše původní místo, ale je povinen Vám přidělit práci odpovídající druhu práce, který máte sjednán v pracovní smlouvě. Druh práce je povinnou náležitostí pracovní smlouvy, proto byste jej měla mít v pracovní smlouvě uveden.
Pokud pro Vás zaměstnavatel odpovídající práci nemá, může Vám dát z tzv.
organizačních důvodů výpověď, potom poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a budete mít nárok na odstupné nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

Martina Štěpánková

pavla | 21.1.2011 00:31:49 | materska

Dobry den prosim vas o radu po rodicovskem prispevku neboli takzvane MD nastoupim do prace ale jelikož v praci musim kolikrat byt az do 2 hodin v noci tak bych chtela pozadat zamestnavatele LIDL o zmenu pracovni doby a to nejlepe ranni smeny je to vubec mozne a jake mam prava kdyz pritel pracuje do vecera a bybicku mame pracujici a to 30 km od nas prosim o radu jak bych mela resit tuto situaci moc a moc dekuji za odpoved pavla

Odpověď:

Podle § 241 odst. 2 zákoníku práce si můžete jako zaměstnankyně pečující o dítě mladší 15 let požádat zaměstnavatele o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen vyhovět Vaší žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Musí se jednat o skutečný provozní důvod, který je v případě zamítavého stanoviska zaměstnavatel povinen Vám specifikovat, nestačí tedy pouze jeho sdělení, že Vám z vážných provozních důvodů úpravu pracovní doby neumožní.

Martina Štěpánková

Michaela | 20.1.2011 10:48:59 | rodičovský příspěvek

Dobrý den,jsem na mateřské dovolené,čerpám čtyřletý rodičovský příspěveka chtěli by jsme využít možnosti o které jsme se dozvěděli a to,že by partnet,tedy otec dítěte odešel z práce,nastoupil na rodičovský příspěvek s tříletou volbou a po té převedl zase na mě rodič.příspěvek ten tříletý...Chci se zeptat,jestli to opravdu je možné a jestli partner může být na rodičovské jen třeba 14 dnů.a zpátky nastoupit do práce,kterou má dohodnutou.Děkuji za odpověď.Michaela

Odpověď:

Obraťte se s žádostí o pomoc na příslušný úřad práce, podle sídla zaměstnavatele.

Martina Štěpánková

20.1.2011 00:00:00 | během rodičovské dovolené zrušení firmy - neobdržení zápočtového listu

Dobrý den, jsem zaměstnanec firmy, t.č. na mateřské dovolené - ta mi končí letos v květnu. Nyní v lednu jsem firmu opět kontaktovala, chtěla jsem vědět, jak to bude s mým návratem do práce. Ovšem, tel a mail již neexistuje, byla jsem osobně - firma prý již neexistuje nebo je prodaná - nikdo nic neví. Majitel je cizinec a údajně již není v ČR. Na PSSZ mi bylo sděleno, že je u nich firma vedená, psaná stále na stejného majitele a já jsem tam jako jediný zaměstnanec. Na PSSZ mi neumí pomoci. Nedostala jsem ani výpoveď, nemám ani zápočtový list. Problémem je, že nemám zápočtový list a nemohu tedy nastoupit po MD do jiného zaměstnání. Prosím o radu, jak mám nyní postupovat. Děkuji. Pavlína M.

Odpověď:

Obraťte se na úřad práce a požádejte jej o pomoc při řešení Vaší situace.

Martina Štěpánková

PetraZ | 16.1.2011 21:12:52 | neplacené volno po rodičovskédovolené

Dobrý den, prosím o radu.
Dne 9.3.2011 mi končí rodičovská dovolená. Bohužel se mi zatím nepodařilo podruhé otěhotnět a druhé dítě chceme, tak bych ráda požádala zaměstnavatele o neplacené volno. Pokud mi vyhoví, platil by za mne stát sociální a zdravotní pojištění, i v případě, že jde po dovršení 3 let dcera do školky?? A pokud budu čerpat neplacené volno, budu pobírat od státu nějakou sociální dávku nebo budu doma úplně \"zadarmo\"? Nebo, prosím, poraďte nejakou jinou možnost. Velice děkuji.

Odpověď:

Jestliže jste měla zvolenu tříletou variantu rodičovského příspěvku a Vaše dcera dovrší tří let věku, tuto dávku již čerpat nebudete. Můžete mít nátok na přídavek na dítě nebo příspěvek na bydlení, to však záleží na Vašich rodinných příjmech.
Povinnost odvádět sociální pojištění vzniká pouze tehdy, pokud máte příjmy.
Pokud jde o zdravotní pojištění, stát bude za Vás zdravotní pojištění odvádět, pokud celodenně osobně a řádně pečujete alespoň o jedno dítě do 7 let věku a toto dítě nenavštěvuje předškolní zařízení v rozsahu déle než čtyři hodiny denně.

Martina Štěpánková

Jarka | 16.1.2011 00:00:00 | rodičovská

Chtěla bych se zeptat, kdy musí otec nahlásit zaměstnavateli že chce nastoupit místo manželky na rodičovskou dovolenou. Děkuji

Odpověď:

Zákon nestanoví žádnou lhůtu, kdy musí zaměstnanec nahlásit nástup na rodičovskou dovolenou. Měl by nicméně tuto skutečnost nahlásit s dostatčeným přestihem, aby s tím zaměstnavatel počítat. Záleží tedy na konkrétní domluvě se zaměstanavatelem.

Martina Štěpánková

Pavla | 15.1.2011 10:52:12 | Návrat do zaměstnání z RD

Dobrý den,
nevím zda je můj dotaz určený právě Vám, ale zkusím to...
Pobírám RP ve výši 7 600,- ( tříletá varianta ).Syn dovrší tří let 10.3.2011. do práce, kde mám smlouvu na dobu neurčitou bych tedy měla nastoupit 11.3.2011. Nyní jsem opět těhotná, těhotenství je rizikové, takže do práce nenastoupím a bude mi vystaven doklad o pracovní neschopnosti. Zajímá mne, zda datum na neschopence může být až od toho 11.3.2011 - v den mého návratu do práce a nebo tam může být uvedeno i dřívější datum. Vím, že na dávky nemocenské bych nárok neměla - když bych ještě pobírala RP, ale měla bych na ně nárok až po skončení RD. Myslím tím, že by mi třeba byla vystavena neschopenka např. měsíc před plánovaným nástupem do zaměstnání, já ji odnesla zaměstnavateli, tím pádem bude vědět, že s mým návratem nemůže počítat. Obávám se totiž, kdybych třeba jen osobně řekla zaměstnavateli, tak měsíc dopředu, že nenastoupím z důvodu rizikového těhotenství a že v den nástupu donesu neschopenku, že mi mi třeba mohl dát výpověď......
Děkuji za Váš čas. S pozdravem Pavla.

Odpověď:

Rodičovská dovolená i nemocenská představují překážky v práci na straně zaměstnance, buď čerpáte rodičovskou dovolenou nebo jste na nemocenské. Zaměstnavatel Vám nesmí dát výpověď jak v průběhu rodičovské dovolené, tak v době těhotenství. Pokud by se dozvěděl o Vašem těhotenství a dal Vám výpověď, taková výpověď by byla neplatná a bylo by možné se bránit soudní cestou. § 53 zákoníku práce (1) Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou, Výjimku z tohoto zákazu představuje např. situace, kdy se zaměstnavatel ruší nebo jeho část nebo kdy se pzaměstnavatel přemísťuje nebo jeho část (to neplatí, pokud se přemísťuje v rámci místa výkonu práce). Martina Štěpánková

kavoha | 14.1.2011 16:07:14 | výpověď v průběhu rodičovskédovolené

Dobrý den, prosím Vás o radu, zda mohu něco dělat v následujícím případě. V průběhu mé rodičovské dovolené se zaměstnavatel přestěhoval z Prahy 3 na Prahu 5. V pracovní smlouvě mám místo výkonu práce adresu na Praze 3 a v žádném případě pro mě není problém pracovat na nové adrese na Praze 5. Rodičovskou dovoleno jsem žádala na dobu dvou let do 4.5.2012. Zaměstnavatel dává výpověď z důvodu stěhování par. 52 písm.b zákoníku práce popřípadě nabízí dohodu ke dni 31.3. Upřesňuji, že místo se nezrušilo a pracuje na něm zaměstnankyně, která je na dobu určitou po dobu mé mateřské a rodičovské dovolené. Děkuji a přeji úspěšný rok 2011.

Odpověď:

Pokud máte ve smlouvě jako místo výkonu práce Prahu 3, tak je opravdu přemístěni na Prahu 5 důvodem pro výpověď. Rozhodující je, jak detailně je vymezeno místo výkonu práce v pracovní smlouvě. V případě výpovědi z důvodu změny místa výkonu práce Vám náleží 3 měsíční odstupné.

Martina Štěpánková

Petráková | 14.1.2011 09:04:27 | po mateřské

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a od května roku 2011 bych se měla vrátit zpět do práce. Pracovala jsem na pozici úklízečky, alě během této dovolené firma pozice úklízeček zrušila a najala si uklízecí firmu. Jaké mám šance na při návratu do práce. Jestli mi musí být nabídnuta jiná práce nebo mi zaměstnavatel dá rovnou výpověď pro organizační změny? Děkuji

Odpověď:

Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám přidělit práci odpovídající druhu práce, který máte sjednán v pracovní smlouvě. Pokud u zaměstnavatele došlo k reorganizaci a takovou práci pro Vás nemá, může Vám dát výpověď tzv. z organizačních důvodu, potom Vám poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a budete mít nárok na odstupné nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Druhou možností je uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru z tzv. organizačních důvodů. Potom Vám nepoběží výpovědní lhůta, ale pracovní poměr skončí ke dni, na kterém se se zaměstnavatelem dohodnete. Budete také mít nárok na odstupné nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Je žádoucí, aby toto bylo výslovně uvedeno v dohodě o ukončení pracovního poměru, aby Vám zaměstnavatel odstupné nemohl upřít.

Martina Štěpánková

Marky | 12.1.2011 14:06:50 | Mateřská dovolená

Dobrý den, jsem na 3 leté mateřské dovolené.Smlouvu jsem měla na dobu určitou, která mě skončila. Chci se zeptat, zda u druhého ditěte si můžu zvolit variantu 3letou?Kdybych neměla nárok na tuhle variantu a dala bych dítě ve 2 letech do soukromé školky - a nadále bych pobírala mateřskou a šla do práce DPC nebo brigádník, měla bych pak nárok na 3 letou variantu?4letou variantu nechci a proto hledám řešení jak dousahnout toho, abych mohla si zvolit 3 letou variantu.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda máte v současné době jiné zaměstnání nebo pracujete jako osoba samostatně výdělečně činná.
Podmínkou pro možnost volby rodičovského příspěvku je, že Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, přičemž podmínky jsou následující:
--trvání účasti na nemocenském pojištění v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo trvání tzv. ochranná lhůty; ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí 180 dnů,
--splnění tzv. čekací doby, tj. účast v posledních 2 letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství alespoň po dobu 270 dnů na nemocenském pojištění.

Martina Štěpánková

Andy | 11.1.2011 19:39:10 | Možnost čerpání 3 letérodičovské

Dobrý den mám dotaz v srpnu 2008 jsem nastoupila do zaměstnání, zjistila jsem že jsem těhotná a musela nastoupit na nemocenskou (rizikové těhotenství) zaměstnavatel mi dal výpověď ve zkušební době Jinak jsem měla smlouvu na dobu určitou jeden rok. Platili mi nemocenskou a Mateřskou v ochranné lhůtě syn se narodil 26.03.2009 vybrala jsem si 3letou variantu rd. V současné době jsem těhotná termín porodu 29.7.2011. Chtěla jsem se informovat, zda si budu moci vybrat 3 letou variantu čerpání rodičovské. PPM mít nebudu. Slyšela jsem že je možnost platit si v současné době určitou částku na nemocenské pojištění a pak by byla možnost čerpat 3 letaou variantu. Prosím moc o radu děkuji Smolíková

Odpověď:

Pokud jste delší dobu nezaměstnaná, potom nesplníte podmínku účasti nejméně 270 dnů na nemocenském pojištění v posledních dvou letech a nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít nebudete. Je nicméně možné, aby peněžitou pomoc v mateřství čerpal několik dní otec dítěte, který nastoupí na rodičovskou dovolenou, provede volbu délky čerpání rodičovského příspěvku a následně se vrátí zpět do zaměstnání. Zvolenou délku na Vás převede, jednou zvolená délka se již nemění.

Martina Štěpánková

Jitka | 9.1.2011 20:11:21 | nárok na RD

Dobrý den,mám dotaz 19.3.2011 mám po 2leté RD nastoupit do zaměstnání,které v červnu 2011 bude kompletně zrušeno a proto podnik vyplácí mimořádné odstupné,ale jen zaměstnancům ,kteří jsou v pracovním poměru a těm co se v průběhu r.2011 mají navrátit z RD...tak by mě zajímalo jak je to s nárokem na RD a součastně s nárokem na odstupné,když jsem momentálně těhotná a termín porodu je 12.6.2011..

Odpověď:

Pokud se zaměstnavatel ruší nebo jeho část, může Vám dát výpověď a to i v případě, že jste těhotná nebo čerpáte mateřskou či rodičovskou dovolenou. V takovém případě Váš pracovní poměr skončí a mateřskou a rodičovskou čerpat nebudete, neboť to jsou podle zákoníku práce překážky v práci na straně zaměstnance, které se logicky neuplatní, pokud zaměstnanec nemá zaměstnání. Nárok na pěnežitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte podmínky zákona o nemocenském pojištění: -účast na nemocenském pojištění v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo trvání tzv. ochranné lhůty; ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí 180 dnů -splnění podmínky tzv. čekací doby, tj. účast v posledních 2 letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství alespoň po dobu 270 dnů na nemocenském pojištění. více

Vegina | 9.1.2011 19:05:17 | Přihlášení z MD na úp

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ted 15.01.2011 mi končí mateřská dovolená jelikož nemám zaměstnaní tak se budu hlasit na úřad práce ale je tak otazka jesli mám nějakou exekuci potřebují to vědět abych nedostavala od nich ani korunu nebo z jakého duvodu děkuji za odpověd.

Odpověď:

Zda máte nějaké dluhy a byla nařízena exekuce na Váš majetek musíte vědět Vy, těmito informacemi žádná nevládní organizace nedisponuje.

Martina Štěpánková

radka | 8.1.2011 21:48:00 | návrat po mateřské

Dobrý den, prosím o radu,letos mi končí mateřská dovolená po 3 letech, již nyní vím, že mi zaměstnavatel hodlá nabídnout nižší funkci než kterou mám ve smlouvě. Toto nechci přijmout, ale zaměstnavatel tvrdí, že původní místo pro mě zatím nemá, (musela bych počkat až osoba přijata místo mě odejde taktéž na mateřskou), pak bych se na svou pozici vrátila. I kdybych na tuto variantu přistoupila, nelíbí se mi, že mi hodlají změnit původní smlouvu na smlouvu s nižší pozicí. A pokud se mi to nelíbí, dají mi prý výpověď a odstupné.Může si toto vůbec zaměstnavatel dovolit? Děkuji moc za odpověď

Odpověď:

Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám přidělit místo, které odpovídá druhu práce sjednaném ve Vaší pracovní smlouvě. Na změnu pracovní smlouvy nejste povinna přistupovat, pracovní smlouva je dvoustranný právní úkon, ke změně pracovní smlouvy je nezbytný souhlas zaměstnavatele i Vás. Navíc, pokud by změna pracovní smlouvy nebyla omezena na dobu určitou, nemáte jistotu, že po odchodu kolegyně, by Vám zaměstnavatel změnil pracovní smlouvu zpět na Vaše pracovní místo. Pokud byste na změnu pracovní smlouvy nepřistoupila a zaměstnavatel by Vám dal výpověď tzv. z organizačních důvodů, bylo by možné se výpovědi bránit žalobou na neplatnost výpovědi. Avšak soudní řízení trvá poměrně dlouhou dobu a výsledek je předem samozřejmě nejistý. Je proto třeba zvážit, co je pro Vás v dané situaci přijatelnější, zda trvání pracovního poměru i za horších podmínek nebo riziko výpovědi a případného soudního sporu. Martina Štěpánková více

silvie | 8.1.2011 15:11:49 | otec a čerpání PPM

dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat v případě, když chceme s manželem druhé dítě a tříleté čerpání RP. Já jsem totiž měla pracovní poměr na dobu určitou a už nestihnu odejít na druhou PPM 180 dni od skončení pracovní smlouvy, budu se muset nahlásit na ÚP. Slyšela jsem, že je možné, že by se na PPM přihlásil otec (po skončení šestinedělí), poté si zažádal o RP a jeho tříleté čerpání a poté RP přepsal na mě. Jak dlouho otec na PPM musí být - stačí opravdu pár dní - např. 3 dny? a já budu na ÚP poté mi bude ode dne porodu vyplácen RP? - pak jej přeruším?- aby mohl otec čerpat PPM a nahlásím se opět na ÚP? není mi jasné jak postupovat, kdy se kam nahlásit, kdy o co požádat a jak přesně postupvat na ÚP, SSP ohledně RP, OSSZ ohledně PPM,otec u zaměstnavatele atd...mohla byste nám prosím poradit? předem děkujeme za odpověď.

Odpověď:

Otec může nejdříve na počátku sedmého týdnu po porodu začít čerpat peněžitou pomoc v mateřství, podmínkou je uzavření dohody mezi matkou a otcem o převzetí dítěte. Po dobu, kdy otec čerpá peněžitou pomoc v mateřství, nemůže chodit do zaměstnání, v této době si zvolí délku čerpání rodičovského příspěvku, jednou zvolená délka čerpání se nemění ani poté, co jej převede zpět na matku. Vzhledem k tomu, že není nikde stanoveno, jak dlouho musí otec peněžitou pomoc v mateřství, může ji čerpat skutečně jen velmi krátce s cílem zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku. Peněžitou pomoc v mateřství nelze převést.
Peněžitou pomoc v mateřství řeší příslušná okresní správa sociálního zabezpečení, skutečně budete muset přerušit čerpání rodičovského příspěvku po dobu, kdy otec bude čerpat peněžitou pomoc v mateřství.

Martina Štěpánková

bobik | 6.1.2011 15:20:01 | RD a rušení místa

Dobrý den,
jsem na RD,přímý nadřízený vybral ke zrušení mé místo v důsledku organizačních změn ze dvou totožných míst.Důvod proč mé je moje mateřská dovolená.Za mne plně kvalifikovaná náhrada na dobu určitou po dobu mé MD.Jsem dotčena tímto postupem a domnívám se,že byl porušen ZP§16 a následně i kolektivní smlouva, která ukládá kriteria při propouštění,která splnuji narozdíl od druhé pracovnice. Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Pokud jste na rodičovské dovolené, nemůže Vám zaměstnavatel dát výpověď z důvodu reorganizace a rušení pracovního místa. Navíc po návratu z rodičovské dovolené není zaměstnavatel povinen Vás přidělit na Vaše původní místo, ale přidělit Vám práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě. Uvádíte, že došlo k porušení §16 zákoníku práce, tedy porušení zákazu diskriminace, nicméně neuvádíte důvod porušení zákazu diskriminace. Zákoník práce v §17 odkazuje na antidiskriminační zákon, který zakazuje diskriminaci z důvodu rasy, věku, pohlaví, sexuální orientace, náboženství, zdravotního postižení a národnosti. Aby bylo možné se domáhat ochrany před diskriminací podle §16 zákoníku práce, musel by být důvodem zrušení Vašeho pracovního místa jeden z výše uvedených diskriminačních důvodů. více

Petula | 5.1.2011 22:15:27 | mateřská

Dobrý den, mému synovi je 10 měíců a plánujeme mičo další. Mám ted zvolenou 3 letou variantu rodičovského příspěvku. Chtěla bych se zeptat,kdyby se mi podařilo otěhotnět a miminko by se narodilo do 2 let od prvního porodu,zda bych měla nárok znovu na mateřskou a jak bych to měla s tím rodičovským příspěvkem? Někdo mi říkal,že když se narodí ddítě do 2 let,tak mi bude vrácena částka,když ted čerpám 3 letou variantu r. přípěvku. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Pokud podruhé otěhotníte, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství za stejných podmínek, jako u prvního dítěte, tedy trvání nemocenského pojištění nebo existence ochranné lhůty (180 dní od skončení zaměstnání) a účast na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech.
§ 30b odst 4 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře stanoví, že rodičovský příspěvek rodiči nenáleží pokud má v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenskou poskytovanou v souvislosti s porodem.
Rodičovský příspěvek by Vám v daném měsicí, kdy budete čerpat peněžitou pomoc v mateřství, náležel pouze tehdy, pokud by byl vyšší než peněžitá pomoc, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a peněžitou pomocí v mateřství.

Martina Štěpánková

petulka132 | 5.1.2011 13:55:43 | PPM

Dobrý den , mám na Vás dotazy týkající se nástupu na PPM.Jsem OSVČ od r.2004 , avšak vzhledem k předchozím nesnázím s otěhotněním a následně se třemi potraty jsem \"vzdala\"placení dobrovolného nemoc.pojištění za OSVČ.Nyní jsem začala 28.8.2010 platit nemocenskou ve výši 1100 kč ,avšak jí již nelze jednorázově doplatit , abych splnila podmínku 270-ti dnů pro nárok na PPM OSVČ.Jsem totiž od konce května 2010 těhotná ,předpokl.termín porodu je 3.3.2011 a měla bych tedy nastoupit 20.1.2011 na PPM.Od 1.12.2010 jsem na neschopnce OSVČ,jelikož toto mé zaměstnání je závislé na nedoporučeém cestování a tuto práci tedy nemohu od května vykonávat.Lékař by mě rád nechal na neschopnce i nadále -až do porodu , ale není si jistý ,zda to nový zákon od ledna 2011 dovoluje?Vyčetla jsem , že se maminka může údajně vzdát PPM 6 týdnů před porodem ,zůstat tak nadále na neschopence ,načež jí v takovém příp.PPM pak náleží samozřejmě o tuto dobu 6-ti týdnů PPM kratší.Dále bych se chtěla zeptat ,zda bych v tom příp.pak splňovala alespoň druhou podmínku 180-ti dnů,která by mi tím pádem od 28.8.vycházela a zda by to postačilo na nárok pobírání PPM za činnost OSVČ-byť kratší o 6 týdnů?Ev. více

Odpověď:

Podmínkou vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění nejméně 270 dnů v posledních dvou letech ke dni, kdy Vám by Vám měl vzniknout nárok a účast na nemocenském pojištění, případně trvání ochranné lhůty, která činí 180 dní od skončení zaměstnání. Pro splnění těchto podmínek není rozhodující, že se jednalo o kratší pracovní úvazek nebo pracovní poměr na dobu určitou, neboť i v takovém případě jste účastna na nemocenském pojištění.
Podmínky je třeba splnit ke dni, kdy vzniká nárok, tedy 6 týdnů před přepodkládaným porodem.

Martina Štěpánková

Barbora | 4.1.2011 17:58:20 | Návrat do zaměstnání po RD

Dobrý den,26.6.2011 se mám vrátit do stávajícího zaměstnání po RD.Majitel společnost u které jsem byla zaměstnaná prodal jinému majiteli.Nový majitel mě vyhledal a oznámil,že zaměstnance nechce a nepočítá s mým návratem (nijak se se mnou nevyrovnal).Zajímalo by mě jaké mám právo a nároky,jelikož jsem samoživiteleka a s návratem do zaměstnání jsem počítala.Děkuji Barbora Zikánová

Odpověď:

V případě, že dojde k prodeji firmy, dochází k tzv. přechodu práv a povinností na nového zaměstnavatele. Pokud ten učinil organizační změny a již nadále pro Vás nemá místo, může Vám po skončení rodičovské dovolené dát výpověď, nicméně v takovém případě máte nárok na odstupné a je povinen vydat Vám zápočtový list.

Martina Štěpánková

| 1 | .. | 84 | | 86 | | 88 | .. | 119 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect