Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Katka | 27.5.2010 19:46:02 | Nemocenská a nepl. volno

Dobrý den, prosím o informaci, dne 5.6.2010 mi končí RD a ode dne 6.6.2010 mám schváleno zaměstnavatelenm neplacené volno. V případě, že bych nastoupila před ukončením RD (tzn. 4.6.2010, neboť 6.6.2010 je neděle) na nemocenskou, ruší se neplacené volno a já mohu pobírat nemocenské dávky?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Rodičovská dovolená Vám skončí dnem, kdy vaše dítě dosáhne věku 3 let, na to nemá nemocenská vliv. Za trvání rodičovské dovolené nemůžete nastoupit na nemocenskou, neboť nemocenská představuje překážku v práci. Nemocenskou byste mohla začít čerpat až po skončení rodičovské dovolené. Pokud již máte se zaměstnavatelem uzavřenu dohodu o neplaceném volnu, neplacené volno se nemocenskou nezruší.

Martina Štěpánková

Lenka Charvátová | 26.5.2010 11:34:55 | čerpání na dovolenou

Jsem těhotná,termín porodu mám koncem července.Jako zaměstnanec školky mám nárok na příspěvek na dovolenou,a to částku 2000Kč(všichni zaměstnanci ji čerpají)Já jsem byla informována že dostanu pouze 1000Kč,protože odcházím na mateřskou a tím pádem nebudu FKSP tvořit, a také proto,že to tak ředitelka rozhodla ,že ona má právo o tom rozhodovat, kolik kdo bude čerpat.Když jsem se ohradila,že mateřská není nemocenská,najednou mám nárok pouze na 900Kč.Momentálně jsem od května na rizikovém těhotenství. Do té doby jsem plnohodnotně pracovala. Může mě ředitelka takto diskriminovat???

Odpověď:

Pokud zaměstnavatel poskytuje příspěvek na dovolenou, měl by mít stanovena jasná pravidla pro jeho poskytování, nesmí tedy rozhodovat na základě nějakých nedefinovatelných subjektivních kritérií.
Zaměstnavatel Vás nesmí znevýhodňovat z důvodu Vaší mateřské dovolené.

Martina Štěpánková

Pavla | 12.5.2010 23:18:29 | návrat po RD do práce

Dobrý večer, synovi budou 3 roky, a tak jsem zaměstnavatele písemně požádala o návrat do práce a vzhledem k věku dítěte o změnu pracovní smlouvy a pracovní doby pouze na ranní směnu. V původní smlouvě je uveden třísměnný provoz. Zaměstnavatel mi písemně odpověděl, že žádosti o úpravu smlouvy a prac. doby nelze z vážných provozních důvodů vyhovět. Při ústním jednání mi bylo sděleno, že tyto úpravy nedělají, že by to tak chtěl každý. Nabízeli mi nejprve výjimku na 5 měsíců ranní, pak směny. Teď už do konce roku s tím, že mi nezaručují, že to tak bude i nadále. Vše ovšem bez písemné změny smlouvy pouze ústní dohoda. pokud nebudu souhlasit, tak ukončení prac.poměru dohodou, bez nároku na odstupné. Chci trvat na změně pracovní smlouvy. Je pravda, že když nedojde ke sjednání změny prac.smlouvy, pak vznikne výpovědní důvod pro nadbytečnost a je nárok na odstupné? Můžete mi prosím uvést pár příkladů vážných provozních důvodů? předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pojem vážné provozní důvody není v zákoně definován, zda se skutečně jedná o vážné provozní důvody se vždy posuzuje podle daného konkrétního případu. Jiné vážné provozní důvody budou existovat ve výrobě, ve školství či dopravě. Za závažné provozní důvody lze považovat, pokud by byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz zaměstanavatele, vyhověl-li by žádosti o úpravu kratší pracovní doby. Za závažné provozní důvody lze považovat například pásovou výrobu. Vážným provozním důvodem rozhodně není argument, že by obdobnou úpravu pracovní doby chtěli i ostatní. více

Daniela P. | 12.5.2010 16:54:21 | výpočet ppm

Dobrý den, mám 18ti měsíční dítko a jsem na mateřské. Od ledna jsem se vrátila na 0.25 úvazku do práce, který je ošetřen dodatkem k mé původní smlouvě. Právě jsem zjistila, že pokud bych znovu nastupovala na mateřskou bude se mi vypočítávat z tohoto zkráceného úvazku. Moc prosím o radu, co je pro mě teď nejvýhodnější, ukončit po 5měs. prac. poměr, nebo nechat přepsat smlouvu na dohodu? Vypočítává se to také z hrubé mzdy za poslední rok? Pak by se mi mohlo započítat 7 měs plného úvazku a 5 měs 0.25úvazku a nebyla by to taková hrůza, jako když by mi to vypočítaliu se současných 5ti tis. čistého. Plánuji v blízké době další miminko a tahle informace mě dost šokovala. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

§ 19 zákona o nemocenském pojištění stanoví, že pokud "u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství;" To znamená, že trvá-li Váš pracovní poměr u téhož zaměstnavatele a vznikne Vám do 4 let věku dítěte nárok na novou peněžitou pomoc v mateřství (tedy nastoupíte na další mateřskou do 4 let věku předchozího dítěte, nestačí v této době otěhotnět), bude se Vám počítat jako denní vyměřovací základ základ pro předchozí mateřskou, neboť ten bude vyšší vzhledem k tomu, že nyní pracujete na kratší úvazek. Martina Štěpánková více

Martina | 8.5.2010 14:20:50 | Návrat do práce pomateřskédovolené

Dobrý den. V současné době jsem na rodičovské dovolené s dvojčátky. 15.6.2010 jim budou 3 roky a měla bych tedy nastoupit zpět do práce. Děti již jsou přijaty do mateřské školy, nicméně nástup je možný až od 1.9.2010. Požadovala jsem nástup do práce rovněž od 1.9.2010 s ohledem na umístění dětí ve školce a zkrácenou pracovní dobu. Zaměstnavatel mi odmítá s pozdějším nástupem do práce vyhovět a zkrácenou pracovní dobu mi nabídl v tom smyslu, že bych 3 dny v týdnu pracovala od cca 8hod do cca 18hod a 2 dny v týdnu bych měla volno. Na to já ale bohužel přistoupit nemohu poněvadž by děti 3 dny v týdnu neměl kdo ze školky vyzvedávat, školka končí denně v 16,30 (manželovi to práce rovněž neumožňuje). Chtěla bych se tedy zeptat jestli mohu po zaměstnavateli požadovat zkrácenou pracovní dobu denně, abych měla možnost děti ze školky vyzvednout a jestli je tento povinen mi vyhovět.Děkuji.

Odpověď:

Zaměstnavatel není povinen umožnit rodičům dítěte zůstat doma na neplaceném volnu poté, co dítě dovrší 3 let a skončí tak rodičovská dovolená. A to ani v případě, pokud dítě nastupuje do školky později.
Podle § 241 zákoníku práce, pokud požádá zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Požádejte tedy svého zaměstnavatele s odvoláním na toto ustanovení zákoníku práce, aby Vám umožnil úpravu pracovní doby, která Vám umožní vyzvedávat děti ze školky. Pokud bude zaměstnavatel namítat, že Vám toto nemůže umožnit z provozních důvodů, je povinen specifikovat o jaké vážné provozní důvody se jedná. Nestačí, aby se pouze obecně odvolal na provozní důvody.

Martina Štěpánková

pavlína | 3.5.2010 13:10:20 | návrat po rd a zrušení místa

Dobrý den,chtěla bych vědět jak mám postupovat.18.9.2010 mi končí 3 letá md a můj zaměstnavatel zrušil pobočku kde jsem pracovala,zaměstnance propustil s odstupným a já nemám ani zápočtový list a ani výpověď jsem nedostala a nevím jestli se mám sama ozvat a nebo počkat a na co mám nárok.Děkuji za odpověď

Odpověď:

Pokud jste ještě nedostala výpověď, je pravděpodobné, že zaměstnavatel čeká, až Vám skončí rodičovská dovolená. Pokud s Vámi chce ukončit pracovní poměr z důvodu, že zrušil pobočku, může tak učinit i v průběhu Vaší rodičovské dovolené. Je samozřejmě povinen Vám dát odstupné a vydat zápočtový list. Již nyní se můžete obrátit na zaměstnavatele s tím, že se blíží konec Vaší rodičovské dovolené, a že byste chtěla vědet bližší informace o pokračování vašeho pracovního poměru.

Martina Štěpánková

Petra | 29.4.2010 13:52:03 | Čerpání dovolené předmateřskou dovolenou

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jak je to s čerpáním dovolené před nástupem na mateřskou dovolenou. Jestli má zaměstnavatel právo nám nařídit počet dnů dovolené, které si musíme vybrat před nástupem na MD. Jedná se o jednosměnný provoz, na mateřskou jdu 1.8.2010 a mám si vybrat 2 týdny dovolené. Děkuji za odpověď. Petra

Odpověď:

Podle § 217 zákoníku práce určuje dobu čerpání dovolené zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené. Zaměstnavatel Vám tedy může nařídit, abyste dovolenou čerpala, neboť zaměstnanec by měl čerpat dovolenou v roce, v níž mu na ní vznikl nárok. Zaměstanvatel je nicméně povinen přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance.

Martina Štěpánková

Kuky | 27.4.2010 22:47:52 | Mateřská dovolená

Dobrý den, mám pracovní smlouvu na dobu určitou do 31. 08. 2010 a nyní budu odcházet na mateřskou dovolenou. Jak to budu mít s mateřskou dovolenou a pracovní smlouvou? Předpokládám dobře, že se o dobu mateřské dovolené prodlouží doba trvání pracovní smlouvy a poté se smlouva ukončí? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Pokud máte smlouvu na dobu určitou, skončí pracovní poměr uplynutím doby, na kterou byla sjednána, bez ohledu na to zda nastoupíte na mateřsku dovolenou.
Nicméně pokud splníte zákonem o nemocenském pojištění stanovené požadavky, tedy účast na pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech a bude trvat účast na nemocneksém pojištění v době, kdy půjdete na mateřskou dovolenou (nebo budete v ochranné lhůtě činící 180 dnů od skončení zaměstnání) budete mít nárok čerpat peněžitou pomoc v mateřství, a to v v případě, že mezitím Váš pracovní poměr skončí.

Martina Štěpánková

Lucie Soušková | 25.4.2010 10:28:32 | Mám nárok na mateřskou, mámnárok volby na délkurodičovské dovolené?

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na mateřskou dovolenou, nebo budu muset hned po porodu nastoupit na rodičovskou? Jsem studentka vysoké školy a v červnu mě čekají státnice - tudíž studium ukončuji. Zároveň jsem od řína 2007 zaměstnaná na dobu neurčitou - dohoda o pracovní činnosti. Budu mít možnost volby délky rodičovské dovolené? Má zaměstnavatel právo mě vyhodit, když jsem těhotná a ve smlouvě je napsáno, že má nárok mě vyhodit bez udání důvodů, nebo z jakéhokoliv důvodu? Termín porodu mám 12.9.2010. V práci jsem již oznámila, že jsem těhotná a bojím se, aby mě nevyhodili. Předem děkuji za odpověď. Soušková

Odpověď:

Na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) se nevztahuje taková ochrana, jaká je na základě pracovní smlouvy. DPČ řeší jediné ustanovení, a to § 76. Výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo bez udání důvodu je zcela v souladu se zákonem, konkrétně § 76 odst. 6. Výpovědní doba, na rozdíl od výpovědní doby u pracovní smlouvy, je 15 denní a začíná ode dne, kdy byla výpověď doručena. Jak výše popsáno, dle DPČ není tak široká ochrana, tedy i v době těhotenství Vám může dát zaměstnavatel výpověď. Za Vás, jako zaměstnankyni zaměstnanou na DPČ, zaměstnavatel odvádí pojištění. Hlavní podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na nemocenském pojištění ke dni nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství vznikne v případě, že jste přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v posledních dvou letech byla účastna jako pojištěnec na pojištění alespoň po dobu alespoň 270 kalendářních dní. více

luseza | 24.4.2010 22:15:27 | návrat do práce

Dobrý večer, mám dotaz ohledně návratu do práce po mateřské. Pracuji v obchodě kde už ráno musím být o pul šesté a školka je od pul sedné mám nárok na nějakou výhodu nebo upravu pracovní doby? děkuji za odpověď

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen přihlížet k potřebám zaměstnankyň pečujících o děti.Zákoník práce přímo ve svém ust. § 241 odst. 2 umožňuje zaměstnankyni, pečující o dítě mladší 15 let, požádat o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby a zaměstnavatel je povinen takové žádosti vyhovět, avšak za předpokladu, že tomu nebrání vážné provozní důvody.
Pokud by Vám zaměstnavatel odmítal vyhovět a odvolával by se na provozní důvody, je povinen Vám přesně specifikovat v čem podle něj tyto provozní důvody spočívají.

Martina Štěpánková

lucie černá | 20.4.2010 14:39:17 | dovolená za MD

Dobrý den, mám dotaz ohledně čerpání dovolené za mateřskou dovolenou. Pravděpodobně 22.8. 2010 nastoupím na mateřskou dovolenou s druhým dítětem (dcera bude mít o den později 23.8.tři roky, tak mi akorát skončí RD a 22.8. bude přesně 6 týdnů před termínem porodu). MD mi tedy vychází od 23.8.2010 do 6.3.2011. Můj zaměstnavatel poskytuje ročně 20 dní dovolené. Za rok 2010 to bude tedy kolem 7 dnů a za rok 2011? Bude to celých 20 dnů nebo jen poměrná částka? A kdy je nejlépe dovolenou čerpat-po skončení MD-celých 27 dnů? S 1. dítětem to bylo velmi zmatečné-MD mi také vyšla na přelom dvou let a zaměstnavatel mi přiznal čerpání dovolené jen za týdny do konce roku, ve kterém jsem na MD nastoupila. Děkuji a přeji hezký den. Lucie Černá

Odpověď:

Jestliže u zaměstnavatele odpracujete alespoň 60 dní, přísluší Vám dovolená za kalendářní rok, tedy celých 20 dní. Mateřská dovolená se do odpracované doby započítává. Rodičovská dovolená je posuzována jako překážka v práci na straně zaměstnance a při ní dochází ke krácení dovolené za kalendářní rok. Vzhledem k tomu, že za rok 2011 odpracujete (budete na mateřské) minimálně 60 kalendářních dní (MD dovolená vychází do 6.3.2011), náleží Vám dovolená za kalendářní rok, tedy Vašich 20 dní. Ty se Vám ale v důsledku rodičovské dovolené budou krátit. Krácení započne ode dne nástupu na rodičovskou a bude se vypočítávat dle následujícího výpočtu: dovolená se krátí za prvních 100 dní o jednu dvanáctinu (1/12) a za každých dalších 21 takto zameškaných dnů o další jednu dvanáctinu Vaší dovolené. více

Jan Lazárik | 19.4.2010 21:24:27 | postup při diskriminaci na MD

dobrý den,12.3 jsem nastoupil na MD po šestinedělí matky
našeho dítěte.Do nástupu jsem pracoval jako vedoucí pobočky velkoobchodu Ptáček a.s.Veselí n.Moravou a pobočky Uherské Hradiště.Úhrn mých příjmů za rok 2009 byl 395 847kč.Má pobočka byla v únoru 2010 ohodnocena jako 2.nejlepší z přibližně 40 poboček firmy za r.2009.Výplata za 03 2010 tj.9 pracovních dnů,činila 7 435 hrubého.O tlaku činěném na mě z důvodu abyh zůstal a nenastupoval na MD ani nemluvě..Pokud z těchto několika faktů jde usoudit,že se jedná o diskriminaci,jak mám postupovat?
děkuji Lazárik Jan

Odpověď:

Podle § 110 odst. 1 zákoníku práce přísluší za stejnou práci (nebo za práci stejné hodnoty) všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda. Z Vašeho dotazu však nelze soudit jakou mzdu pobírají jiní zaměstnanci na obdobné pozici. Doporučujeme Vám obrátit se na zaměstnavatele a požádat ho o vysvětlení výše Vaší výplaty za březen 2010. Pokud se mu nepodaří Vám výměru této mzdy uspokojivě objasnit nebo pokud nezjedná nápravu, může se jednat o porušení zásady rovného odměny za stejnou práci. V takovém případě je možné se obrátit se stížností na inspekci práce či v krajním případě také podat žalobu. více

marcela /umarcy | 18.4.2010 13:54:22 | paragraf

MA NAROK MANŽEL NA PARAGRAF. MANŽELKA JDE NA RESEKCI ZUBU POD NARKOZOU. MAME DITĚ 8 MĚS.KOLIK DNI A JAK JE PLACENY . DĚKUJI ZA ODPOVĚD

Odpověď:

Otec dítěte má nárok na paragraf - ošetřovné, pokud osoba, která o dítě pečuje, onemocněla a nemůže o dítě pečovat. Což je i Váš případ. Na ošetřovné má nárok po dobu 6 dnů, nicméně nárok vzniká až od od čtvrtého dne potřeby ošetřování. Otec dítěte bude mít nárok na pracovní volno již od prvního dne, ale dávky dostane až od čtvrtého dne (první tři dny jsou neplacené).

Martina Štěpánková

Hana | 15.4.2010 10:27:24 | vypocet ppm

Dobry den, v polovine unora jsem nastoupila na druhou materskou dovolenou z rodicovske dovolene (starsi dceri je 2,5 roku / rodicovsky prispevek jsem dobrala v jejich 2 letech, rodicovskou dovolenou jsem mela zazadano do jejich 3 let]. Pred prvni materskou dovolenou jsem pracovala a prvni ppm jsem pobirala bez problemu. V prubehu rodicovske dovolene jsem cca 1 rok pracovala na zkraceny uvazek max. 10 hodin/tyden. Tento zkraceny uvazek byl osetren dodatkem k me puvodni pracovni smlouve, kde je specificky uvedeno, ze se jedna o snizeni uvazku (max. 10 hodin tydne) pouze po dobu rodicovske dovolene. Bohuzel nyni mi druha materska byla vymerena pouze z meho 10 (nekdy nizsiho) hodinoveho uvazku v prubehu rodicovske dovolene. Rozdil davky je opravdu markantni a povazuji to za diskriminaci,nebot pracovat na rodicovske se mi timto hrube nevyplatilo. Bohuzel minimalni davku ze zkraceneho uvazku mam jiz vymerenou, pani ze socialky rikala, ze kdybych byvala pracovala po dobu rodicovske dovolene ne na zaklade dodatku k puvodni pracovni smlouve ale na zaklade dohody, dostala bych vysi puvodni materske. V moji praci by eventuelne byli ochotni mi v teto zalezitosti pomoci. více

Odpověď:

Pracovní smlouvu není možné zpětně měnit, stejně tak nelze zpetně uzavírat dohodou o práci konané mimo pracovní poměr. Situace, kterou popisujete, skutečně velmi znevýhodňuje rodiče, předevšim matky, pracující na kratší pracovní úvazek před nástupem na mateřskou dovolenou. V této souvislosti bude nutná osvěta, aby rodiče věděli, jaká rizika jsou s kratšími pracovními úvazky spojená.

Martina Štěpánková

Radim Venclák | 13.4.2010 08:07:04 | právní zastoupení

Dobrý den, jelikož se má žena se mnou chce rozvést a usiluji o svěření dítěte do střídavé nebo vlastní péče, potřeboval bych poradit právní zastoupení v Hradci Králové. Děkuji. Radim Venclák

Odpověď:

Obraťte se na advokáta. Advokáta si můžete vyhledat v seznamu advokátů na stránkách advokátní komory, a to podle regionu, i podle toho zda se věnuje rodinnému právu. http://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=326

Martina Štěpánková

lucka | 12.4.2010 13:12:25 | Mateřská dovolená

dobrý den 31.12.2009 se mi narodila holčička měla jsem rizikové těhotenství a neschopenku jsem odevzdala po ukončení pracovního poměru v ochranne lhutě dostávala jsem nemocenskou až do dne porodu,za poslední dva roky jsem neměla odpracováno 270 dní na hlavní pracovní poměr většinou jsem pracovala na brigadu.Několikrat jsem byla vedena na uřadu práce.zajímalo by mě jestli nemám nárok na ppm nebo nějake peníze v souvislosti s porodem předem děkuji za odpověd

Odpověď:

Pokud jste nesplnila podmínky vzniku nároku na rodičovský příspěvek, máte od narození dítěte nárok na rodičovský příspěvek. Obraťte se na kontaktní místo přílušného úřadu práce. Adresu kontaktního místa SSP naleznete na http://portal.mpsv.cz/ssp/local

Martina Štěpánková

Ema | 9.4.2010 21:42:55 | rodičovská dovolená

Dobrý den,jsem se synem na rodičovské dovolené (na tři roky.)Slyšela jsem,že bych mohla zůstat se synem doma do jeho 4 let věku,na neplacené rodičovské dovolené.Existuje taková možnost?

Odpověď:

Taková možnost existuje, rodičovský příspěvek lze čerpat až do 4 let věku dítěte, pokud jste zvolila tuto variantu. Nicméně poskytnutí neplaceného volna ze strany zaměstnavatele je dobrovolné, zaměstnavatel má povinnost Vám poskytnout rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte, to zda Vám umožní i neplacené volno do 4 let věku dítěte je na jeho rozhodnutí, nemáte na toto volno nárok. Musíte se tedy se zaměstnavatelem domluvit.

Martina Štěpánková

Lucie S. | 8.4.2010 13:12:12 | Mám nárok na mateřskou, mámnárok volby na délkurodičovské dovolené?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na mateřskou a v jakém rozsahu, když jsem studentka a školu dokončuji již tento červen (státnice). Termín porodu mám 12.9. Od roku 2007 jsem zaměstnaná (dohoda o pracovní činnosti, výdělek měsíční cca 3 800kč). Dále jsem se chtěla zeptat, jestli mám možnost volby délky trvání rodičovské, nebo musím jako student mít 4 roky. Předem Vám mockrát děkuji. Soušková

Odpověď:

Dobrý den, podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud jste tedy v posledních dvou letech odpracovala alespoň 270 kalendářních dní (nemusíte mít odpracováno v kuse, doba se sčítá) a zaměstnavatel za Vás odváděl sociální a zdravotní pojištění (u dohody o pracovní činnosti by tomu tak mělo být), nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít budete. V takovém případě byste ji mohla čerpat 28 týdnů a po této době dále čerpat rodičovský příspěvek. Způsob čerpání by pak závisel na Vás a mohla byste si vybrat pokud chcete čerpat rodičovský příspěvek rychleji (tedy ve zvýšené výměře 11 400 Kč do 2 let věku dítěte), klasicky (7 600 Kč do 3 let věku dítěte) nebo pomaleji (7 600 Kč do 21 měsíců věku dítěte a následně 3 800 Kč do čtyř let dítěte). více

Pavla | 4.4.2010 23:19:14 | Návrat po 4-leté rodičovskédovolené

Dobrý den, v květnu mi končí rodičovská dovolená. Celkem budu na doporučení lékařů doma s dvojčátky 4 roky. Ráda bych nastoupila na zkrácený pracovní úvazek (předtím jsem pracovala v nezkráceném) a to od září/říjen 2010. Lékaři mi doporučili nástup dětí do MŠ až od podzimu. Děti se narodily těžce nedonošené a stále vyžadují zvýšenou péči. Ráda bych věděla: a)zda se mnou může firma rozvázat pracovní poměr, když budu trvat na zkráceném úvazku a na nástupu od září a ne od konce rodičovské dovolené, b)zda je rozdíl mezi 3- a 4-letou rodičovskou dovolenou ve vztahu k zaměstnavateli (všude čtu jen o návratu po tříleté RD), c)zda můžu požadovat místo s podobným zaměřením jako před nástupem na MD, d)zda se mnou firma může rozvázat pracovní poměr kvůli pozdějšímu nástupu do zaměstání (několik měsíců po skončení RD), i když budu mít lékařské potvrzení k nástupu dětí do MŠ až od podzimu, e)zda mám nárok na odstupné, pokud mě do práce nepřijmou. Děkuji a těším se na odpověď. Pavla K.

Odpověď:

K jednotlivým Vašim dotazům: Zákoník práce stanovuje, že požádá-li zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Svého zaměstnavatele o zkrácený úvazek tedy požádat můžete a on by Vám měl vyhovět. Pokud by mu v tom ovšem bránily vážné provozní důvody, nebyla by takováto změna úvazku možná. Nicméně musí se jednat o skutečně konkrétní provozní důvod, který je zaměstnavatel povinen specifikovat, obecný poukaz na vážné provozní důvody je nedostatečný. Rodičovská dovolená trvá podle zákoníku práce vždy jen do 3 let věku dítěte. Po uplynutí této doby můžete zaměstnavatele požádat o neplacené volno. S tím ovšem Váš zaměstnavatel nemusí souhlasit a může po Vás žádat, abyste po uplynutí zmiňovaných 3 let nastoupila do zaměstnání. více

kratochvilova st. | 1.4.2010 10:27:59 | nahlaseni na up po rd

dobrý den, setkala jsem se s tím, že ÚP v našem místě bydliště je velmi skoupý jednak při vyměřování výše fin. podpory v nezaměstnanosti, stejně tak k nabízení a proplácení rekval. kurzů apod. protože se mam bezem dvou tydnu nahlasit na UP, konci mi rd, rada bych tusila jake jsou moje prava. na rd jsem 12 let souvisle s 4 detmi, z toho asi 4 roky jsem s manželem fungovala jako spolupr. osoba, pred rd jsem nepracovala, šla jsem na rd jeste v prubehu vš studia. na serveru i-dnes jsem se seznamila se zakladnimi vypocty podpory. otazky: NENI MI JASNE ZDA DO "DOBY DUCHODOVEHO POJISTENI" SE POCITA I OBDOBI, KDY JSEM FUNGOVALA JAKO SPOLUPRACUJICI OSOBA?
velice dekuji za odpoved nebo pripadne odkazy, kde bych se informovala ! s pozdravem kratochvilova st.

Odpověď:

Dle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění se, pro účely zákona, za osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) považuje osoba vykonávající samostatnou výdělečnou činnost nebo osoba spolupracující. OSVČ patří mezi osoby pojištěné v rámci důchodového pojištění. Pro Vás to tedy znamená, že jako spolupracující osoba jste byla účastna důchodového pojištění a doba spolupráce se Vám jako doba odpracovaná počítat bude.

Martina Štěpánková

| 1 | .. | | 91 | | 93 | 94 | .. | 119 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect