Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobry den, po 6mes nemoci (syndrom vyhoreni) jsem zase nastoupila do prace zacatkem cervna, ale poslali me k zavodnimu doktorovi z HR, zda muzu dal vykonavat svou praci. Doktorka rekla ano. Ale doporucila volnejsi prac. dobu, homeoffice 1-2x do tydne, a hodne oddychovat po praci. Kym jsem tam nebyla mou praci delali 3 lidi. Mezitim nas koupila giganticka firma, a nastala reorganizace. Nas zaucili na novou praci, ale nebylo ty prace dost. A zacinali se propoustet lidi, co tam ten team od 2007 vybudovali, co neco uz umeli-meli zkusenost. V patek prisla na mne rada, a z hodiny na hodinu me vyhodili, pry jsem byla dlouho nemocna, a mam vzit odstupne, a jit jinam...branila jsem se, ze mam vyborne vysledky, mluvim 5ti jazyky (co se tem leadovi nelibilo, ze to jsem oznamila Salesum aby me mohli kontaktovat ve svem jazyku. ), obdrzela jsem i feedback od Salesu (delam ceny). To je nezajimalo...pry kdyz to nepodepisu, tak me poskodi, ze me nikam nevezmou. Rekla jsem ze je to vyhruzka? Tak tedka mam podepsanou dohodu, s odstupnym. A citim se ze kuli veku nas vyhodili, a nabiraji pak same mlade nezkusene lidi za pulku platu, a pak si k tomu rozdeluji 250USD bonus za kazdou prijatou kamaratku. více
Odpověď:
Pokud by důvodem ukončení pracovního poměru byl Váš věk, jednalo by se o diskriminaci podle zákona č. 198/2009 Sb., antidiskriminační zákon. V takovém případě by bylo možné podat žalobu na ochranu před diskriminací a také si stěžovat na úřadě práce.
Vzhledem k tomu, že jste podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru, bylo by nicméně nezákonný postup zaměstnavatele prokazovat.
0
Dobrý den,
obracím se na Vás s žádostí o radu, jak postupovat v případě, jedná-
li se o diskriminaci v přístupu k zaměstnání.
31.7.2011 jsem přišel o zaměstnání z organizačních důvodů, kdy
se společnost rozhodla o masivní propouštění, a to z důvodu přesunu
současných pozic do Indie. Každý den obešlu v průměru 10 společností
s žádostí o zařazení do výběrového řízení. Vzhledem k tomu že práci
potřebuji velmi nutně (jako ostatní musím platit účty), uchýlil
jsem se tedy k rozhodnutí, že zkusí takové zaměstnání, kde požadavky na
pozici v mnohém předčím. A právě zde se setkávám s velmi zvláštním
přístupem personalistů.
Společnost Reiffeisen bank si mne na takový pohovor pozvala a po skončení (assesment centrum) mi oznámili, že byť
splňuji veškeré požadavky, tak mne na danou pozici nevezmou z toho důvodu,
že jsem příliš překvalifikovaný v oblasti marketingu a kreativní a nebudou riskovat, že jim po týdnu více
Odpověď:
Odmítnutí ze strany zaměstnavatele v případě přijímání do zaměstnání z důvodu překvalifikace nelze považovat za diskriminaci a není možné proto ani využít právní prostředky zakotvenené na obranu proti diskriminaci v zákoně. Zaměstnavatelé vyhledávají zaměstnance, kteří budou odpovídat jejich požadavkům na pracovní místo, přičemž tyto požadavky se netýkají pouze kvalifikace. Zkuste se obrátit na personální agentury, aby Vám pomohly najít zaměstnání, které bude odpovídat Vaší kvalifikaci, kterou budete moci i dále rozvíjet.
0
Dobrý den, budu mít nárok na mateřskou dovolenou?
Dne 21.3.2011 mi skončila 3letá rodičovská dovolená, při které jsem si přividělávala na DPČ od 01. 01. 2009 - 21. 03. 2011 (s odvodem na důchodové pojištění). Dne 22. 03. 2011 jsem se vrátila na PS, kterou jsem musela 28. 03. 2011 ukončit z důvodu nezbytné osobní péče o dítě do čtyř let věku.(PS jsem měla od 1.12.1999-28.3.2011) Od 29.3.2011 jsem hlášena na úřadu práce. Od 1.9.2011 opět nastupuji na PS,ale jsem těhotná a nevím jestli budu mít nárok na mateřskou dovolenou?
Odpověď:
Mateřskou dovolenou budete čerpat, pokud budete v době narození dítěte a následné péče o něj zaměstnána. Pokud jde o nárok na peněžitou pomoc v mateřství, podmínky pro její čerpání jsou především účast na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dní v posledních dvou letech v době vzniku nároku na příspěvek. Podle toho, co uvádíte, byste měla tuto podmínku splňovat. Druhou podmínkou je trvání pracovního poměru či existence tzv. ochranné lhůty (180 dní od skončení zaměstnání) ke dni vzniku nároku na příspěvek. Pokud budete od září pracovat, neměl by ani se splněním této podmínky být problém.
Martina Štěpánková
Dobrý den ,dne 1.9.2011 doprovázím svého syna do první třídy ,chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na nějaký paragraf a nebo musí být dovolená.Za odpovědˇ předem děkuji..
Odpověď:
Doprovod dítěte do 1. třídy není překážkou na straně zaměstnance, kterou je zaměstnavatel povinen omluvit. Je proto třeba si na tento den se zaměstnavatelem domluvit dovolenou.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
dne 1.5.2010 jsem nastoupila na MD, v listopadu 2010 pak na rodičovskou dovolenou. Zvolila jsem si 3 letou variantu, takže bych se z RD měla vracet až v květnu 2013. V zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou. S ohledem na svoji fin. situaci jsem se rozhodla pro dřívější návrat do zaměstnání, konkrétně od 1.10.2011. Kontaktovala jsem zaměstnavatele, abych se s ním dohodla a zeptala se, zda mě zaměstná, nicméně zaměstnavatel mi sdělil, že s ohledem na snižování stavů mě nebude moci zaměstnat. Z tohoto důvodu uvažuji o tom, že bych si začala hledat nové zaměstnání. Zajímá mě, zda mohu po zaměstnavateli žádat umožnění návratu do zaměstnání a pokud to nebude možné, pak vyplatit odstupné (pokud mi dá výpověď)již nyní, před skončením RD, nebo jestli mi může odstupné odmítnout vyplatit s tím, že bych na něj měla nárok až po skončení mnou vybrané 3-leté rod. dov. Děkuji
R. Němečková
Odpověď:
Pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na tříleté rodičovské dovolené,
není povinen Vám umožnit dřívější návrat do zaměstnání.
V průběhu rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel dát výpověď nesmí, neboť
jste v tzv. ochranné lhůtě. Výpověď Vám zaměstnavatel může dát až po
skončení rodičovské dovolené a po návratu do zaměstnání.
Zaměstnavatel se s Vámi může dohodnout na ukončení pracovního poměru z tzv.
organizačních důvodů, potom by Vám náleželo odstupné ve výši trojnásobku.
Dohodou lze ukončit pracovní poměr i v průběhu čerpání rodičovské dovolené.
V takovém případě je žádoucí specifikovat, že se dohoda uzavírá z důvodů
reorganizace na straně zaměstnavatele, aby bylo zřejmé, že máte nárok na
odstupné. Zaměstnavatel však není povinen na dohodu přistoupit
Martina Štěpánková
Dobrý den , chtěl bych se prosím vás zeptat, ohledně jedné věci v práci. Moje přítelkyně odvedla s kolegyní v práci činnost , kterou měli danou nadřízeným. Ale z důvodu okolností , jako nekvalita materiálu, byli obviněny, že ji odvedli špatně a výstupní kontrola si to nepohlídala a vše svedli na ně, že to bylo vyexpedováno na odvoz.Bylo jim posláno napomenutí, které ovšem nebylo podepsáno hlavní ředitelem firmy, tak se chci zeptat, jestli je vůpec platné. Přeju příjemný den a předem děkuji za odpověď. Naschledanou
Odpověď:
Bohužel neznám organizační strukturu Vaší firmy a proto nemohu odpověď na otázku, zda je platné napomenutí pokud jej nepodepsal ředitel firmy. Je možné, že ředitel tyto pravomoci delegoval na své podřízené.
Martina Štěpánková
Jsem plně kvalifikovaná učitelka na malotřídní škole, plný pracovní úvazek 22 hod., na škole jsou další 2 plně kvalifikované učitelky a 2 asistentky pedaggoa. V průběhu celého týdne jsem musela vykonávat 23 dozorů v celkovém čase 225 minut navíc. Těchto dozorů jsem měla z uvedeného počtu spolupracovnic nejvíce. Mám nárok na osobní ohodnocení nebo je tato práce zahrnuta v základní mzdě? A jaak se bránit nerovnoměrnému rozdělení počtu hodin dozoru mezi jednotlivé pracovnice? Cítím toto jako křivdu a přetěžování.
Odpověď:
Pokud jde o nerovnoměrné rozdělení počtu hodin dozoru, obraťte se na nadřízeného pracovníka a zkuste se s ním dohodnout, aby hodiny dělil rovnoměrněji. Smírné řešení je určitě výhodnější. Pokud by Vaší stížnosti nevyhověl, je možné se obrátit na zřizovatele školy či na úřad práce.
Neznám Vaši pracovní smlouvu, tedy nevím, jaký rozsah práce máte v pracovní smlouvě a co již je nad rámec. Pokud pracujete nad rámec pracovní smlouvy, musíte být za tuto práci zaměstnavatelem odměněna.
Martina Štěpánková
Dobrý den, začínám nový pracovní poměr. Po gymnáziu jsem rok pracovala jako učitelka na ZŠ. Poté jsem započala VŠ studium a během tohoto denního studia byla na mateřské a rodičovké dovolené s postupně dvěma dětmi, což jsem s pomocí rodiny zvládala bez přerušení studia. Nynější zaměstnavatel mi odmítá dovolenou s dětmi započíst jako právoplatnou praxi, protože jsem v době této mateřské studovala. Má pravdu? Děkuji.
Odpověď:
Mateřská a rodičovská dovolená jsou podle zákoníku práce překážky na straně zaměstnance, pokud jste nebyla během studia zaměstnaná, tak jste nečerpala mateřskou a rodičovskou dovolenou, pouze jste pobírala příslušné dávky. Čerpání dávek - peněžité pomoci v mateřství či rodičovského příspěvku není striktně vázáno na čerpání mateřské a rodičovské dovolené, ale na splnění jiných zákonem stanovených podmínek. Pokud jste tedy studovala a měla děti, mohla jste čerpat některé z těchto dávek, ale nečerpala jste mateřskou a rodičovskou dovolenou.
Martina Štěpánková
Dobrý den, jsem na RP,mám zvolenou 3letou variantu.Před otěhotněním jsem pracovala jako manažerka u firmy,která měla uzavřený kontrakt s firmou v místě mého bydliště.Vše probíhalo naprosto v pořádku,až na dnešek,kdy mi byla doručena výpověď ze strany zaměstnavatele,že ukončil s dotyčnou firmou kontrakt a že já jsem měla smlouvu do té doby,než se tak stane(pracovala jsem u firmy 9let)Před nástupem na první PPM jsem byla na rizikovém těhotenství.Chtěla jsem se zeptat jestli po uplynutí 3leté rodičovské dovolené,budu mít zase nárok na PPM,když bych podruhé otěhotněla.(s manželem plánujeme druhé dítě)Dceři je nyní 21měsíců a vůbec nevím,co se tím pro mě od dnešího dne mění.Co jsem četla z dotazů,tak asi do 3let dcery nic,protože mě platí stát,ale pak případně,když otěhotním,tak nevím jak dál....
Děkuji za odpověď.
S pozdravem Vlková
Odpověď:
Z Vašeho dotazu není úplně zřejmé, zda zaměstnavatel postupoval v souladu se zákoníkem práce, pokud jde o Vaši výpověď. K přesnému posouzení by bylo potřeba znát více detailů, obraťte se proto na nějakou poradnu v místě Vašeho bydliště, která by Vám pomohla. http://www.obcanskeporadny.cz/
Pokud jde o peněžitou pomoc v mateřství, tak na tu byste pravděpodobně nárok neměla, podmínkou je trvání účasti na nemocenském pojištění nebo trvání ochranné lhůty (ta činí 180 dní od skončení zaměstnání) v době, kdy Vám vzniká nárok, tedy 6 týdnů před plánovaným porodem. Pokud Váš pracovní poměr skončí a Vy následně otěhotníte, tak se do uvedené ochranné lhůty nevejdete. Pokud Vám nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete mít nárok na rodičovský příspěvek od narození dítěte
více
Dobrý den po třech letech jsme se vrátila do práce bez problému ale moje dítě je často nemocné zrovna jsme zdolali neštovice byla jsem na paragrafu .Šla jsem do práce na 14dní a opět je malej nemocnej zase spála .Chtěla chych se zeptat jestli mě může šéf vyhodit když je moje dítě opakovaně nemocné a já pořád na paragrafu.děkuji .
Odpověď:
Zaměstnavatel s Vámi nesmí ukončit pracovní poměr z důvodu, že je Vaše dítě často nemocné. Zákoník práce přesně stanoví důvody, kdy může dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď, častá nepřítomnost v práci z důvodu péče o dítě takovým důvodem v žádném případě není.
0
Dobrý den,
jak je možné, že firma zveřejní diskriminační inzerát, kde dvakrát uvede, že hledá někoho do \"mladého kolektivu\". Úřad práce to klasifikuje jako porušení zákona o zaměstnanosti, ale nezahájí správní řízení a zadavatele inzerátu nijak nepotrestá.
Jak máme potom najít zaměstnání. Stále se zvedá věk odchodu do důchodu. Poslala jsem přes 300 žádostí o zaměstnání, ale nikdo mě nechce zaměstnat. Co mají takoví lidé dělat, když zůstanou úplně bez příjmu?
Děkuji za odpověď.
Veselá
Odpověď:
Pokud víte o nedostatečném postupu úřadu práce, můžete napsat stížnost Veřejnému ochránci práv a na tento postup úřadu práci si stěžovat. Veřejný ochránce práv také působí jako antidiskriminační orgán v České republice, můžete si přímo jemu také stěžovat na diskriminační postup zaměstnavatele a na diskriminační inzerci. http://www.ochrance.cz/.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
dne 18.5.2011 mi skončila dvouletá MD, během níž byla firma, kde jsem pracovala, zavřena. Dne 30.5.2011 jsem porodila druhé dítě, takže od tohoto data bych měla pobírat rodičovský příspěvek, na PPM nemám nárok. S otcem dítěte jsme se domluvili, že po mém 6ti nedělí nastoupí na mateřskou on. Protože jsem nezaměstnaná, chtěla bych se zeptat, jestli bych měla nárok na příspěvek jako matka pečující o dítě do 7 let, myslím tím naše první dítě. Koik by tento příspěvek případně dělal?
Za Vaši odpověď předem děkuji.
Odpověď:
Z Vašeho dotazu mi není úplně zřejmé, proč bude otec nastupovat na rodičovskou dovolenou, když Vy jste v současné době nezaměstnaná, otec bude sice čerpat peněžitou pomoc v mateřství, ale ta je nižší než jeho mzda či plat, rodině tak klesnou její příjmy. Tím, že otec bude čerpat peněžitou pomoc v mateřství Vy nebudete mít nárok na rodičovský příspěvek. V závislosti na finanční situaci rodiny by případně bylo možné čerpat další dávky státní sociální podpory či hmotné nouze, nicméně to závisí na vyhodnocení příjmů Vaší rodiny.
Zároveň byste se měla přihlásit na úřad práce, aby stát za Vás hradil zdravotní pojištění, vzhledem k tomu, že bude doma na rodičovské dovolené otec, bude za něj stát pojištění hradit, neboť bude pečovat o děti. Stát pojištění z důvodu péče o děti hradí vždy jen za jednoho z rodičů.
Martina Štěpánková
Dobrý den, jsem zaměstnanec ve státní správě a mám podepsanou pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Z rodinných důvodů musím okamžitě ukončit pracovní poměr. (sama vychovávám syna, kterému letos bylo 15 let). Nemohu čekat 2 měsíce. Nevím co mám dělat a jak mám postupovata. Zaměstnavatel mě nechce pustit. A navrhl mi 3 měsíční výpovědní, ale to už vůbec nemohu akceptovat. Prosím poradte mi. Děkuji J.
Odpověď:
Pracovní poměr můžete takto rychle ukončit pouze dohodou se zaměstnavatelem. Pokud s dohodou zaměstnavatel nesouhlasí, je třeba dát výpověď, nicméně potom skutečně běží dvouměsíční výpovědní lhůta. Je proto třeba opakovaně se zkusit se zaměstnavatelem dohodnout.
Martina Štěpánková
Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu. V srpnu 2011 budu nastupovat na mateřskou dovolenou. Jako zaměstnanec mám nárok na zaměstnanecké benefity např. životní pojištění, vakcíny pro sebe a rodinu zdarma, výhodný telefonní paušál pro členy rodiny. Zaměstnavatel mi nyní tvrdí, že po nástupu na MD nebudu mít na nic z toho nárok. Děkuji.
Odpověď:
Zaleží, jak jsou benefity nastaveny a jaké jsou přesně podmínky pro jejich čerpání, to není z Vašeho dotazu zcela zřejmé.
Nicméně např. pro účely výpočtu nároku na dovolenou se mateřská dovolená posuzuje jako výkon práce, zatímco rodičovská dovolená se jako výkon práce neposuzuje.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené, která mi nyní končí k 12.06.2011. Od ledna t.r. jsem jednala se svým zaměstnavatelem ohledně návratu do zaměstnání, na základě mé výzvy, tedy skoro 6 měsíců předem, jelikož jsem nechtěla řešit ze dne na den situaci, kdy zůstanu bez práce. Bohužel mě to stejně potkalo. Jak už jsem uvedla, v lednu jsem vyzvala svého zaměstnavatele, abych se ho zeptala, jak to bude s mým návratem, zdali mi vrátí mou pozici ve společnosti, přičemž před odchodem na mateřskou, jsem podepisovala žádost o držení místa. Bylo mi řečeno, že se mi zaměstnavatel ozve v březnu nebo v dubnu. Z interních zdrojů jsem obdržela informaci téhož dne v lednu, že se mě zaměstnavatel bude chtít zbavit bez odstupného. Zaměstnavatel se v dohodnutém termínu neozval a já ho oslovila 12.5. 2011 a žádala o vyjádření k našemu setkání z ledna 2011. Obdržela jsem tři nabídky v rámci firmy, které byly mimo mé původní pracoviště, které bylo v Praze. Vybrala jsem si tedy jiný region, jinou pobočku. Jelikož jsem měla v PS místo výkonu práce ČR. více
Odpověď:
Podle § 35 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník páce se zkušební doba prodlužuje o dobu překážek v práci, po kterou zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby. Přičemž čerpání mateřské a dovolené představuje překážku v práci na straně zaměstnance. Zaměstnavatel tedy postupoval v souladu se zákoníkem práce.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
mám roční dítě, rodičovský příspěvek čerpám v tříleté variantě a zvažuji návrat do původního zaměstnání na zkrácený úvazek. Řeším, jaký typ smlouvy/dohody mám uzavřít, aby se mi – v případě, že znovu otěhotním a nastoupím na mateřskou dříve než budou prvnímu dítěti 3 roky – vypočítávala PPM z příjmů, které jsem měla před narozením prvního dítěte. Předesílám, že zaměstnavatel by dával přednost dodatku k pracovní smlouvě před DPP a DPČ. Z Vašich stránek jsem nejdříve usoudila, že v takovémto případě je třeba uzavřít pouze DPP nebo DPČ a dále zůstat na rodičovské s tím, že se náplň práce nesmí shodovat s náplní uvedenou v pracovní smlouvě. Pak jsem ale v jedné Vaší odpovědi (z 12. 5. 2010) našla odkaz na § 19 zákona o nemocenském pojištění. více
Odpověď:
§ 19 odst. 4 zákona o nemocenském pojištění skutečně obsahuje ustanovení \" U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství;\"
Pokud budete pracovat na kratší pracovní poměr, budete logicky vydělávat méně peněz, nicméně pokud otěhotníte a vznikne Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství do 4 let věku předchozího dítěte, výše mateřské se Vám bude podle tohoto ustanovení odvozovat z příjmu před nástupem na první mateřskou dovolenou, který byl vyšší. Je to určitá ochrana a výhoda pro ženy pečující již o jedno malé dítě či děti. více
Dobrý den,
před časem jsem již psala do Vaší právní poradny ale nedostala jsem odpověď. Obracím se na Vás ještě jednou o radu.
Jsem 17tým rokem zaměstnána na úřadě. Koncem února letošního roku jsem se vrátila z 3leté RD. Pracuji na stejném místě jako před mateřskou.Práci zvládám výborně.
Mám 2 děti, syna (15 let) a dceru (3 roky). Jsem matka samoživitelka.
V průbehu měsíce března bylo vše v pořádku, začátkem dubna se na pracovišti začalo proslýchat, že se má v rámci šetření na úřadě propouštět. Toto propouštění se má týkat jednoho zaměstnance z našeho oddělení. Důvod - malá pr. vytíženost lidí. Podotýkám, že práce je dostatek, v úřední i neúřední dny (alespoň co se týká mé pozice), vždy tomu tak bylo po celou dobu mé praxe.
Mezitím v polovině dubna byl na naše oddělení přijat nový člověk, na pozici vedoucího (místo nedávno zrušené), je to mladík po škole, bez praxe. Toto prý se snižováním počtu zaměstnanců úřadu nijak nesouvisí. více
Odpověď:
Proti výpovědi je možné se bránit žalobou na neplatnost výpovědi. Jiná cesta než soudní bohužel není. Zákoník práce nyní neupravuje žádnou speciální ochranu pro rodiče samoživitele.
Podle zákoníku práce § 72 je možné žalobu na neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním, tady do dvou měsíců, od konce výpovědní doby. K vyhodnocení, zda má žaloba naději na úspěch by bylo třeba znát podrobnosti o organizačních změnách na Vašem úřadě.
Pokud se rozhodnete žalobu podat, je třeba, abyste co nejdříve zaměstnavateli písemně sdělila, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstanával. To je podmínka ze zákona, bez níž by případná žaloba neměla naději na úspěch. Následně by bylo třeba vyhledat advokáta v místě bydliště a požádat ho, aby případ zhodnotil a v případném řízení Vás zastupoval. více
Dobry den, k 7.6.2011 mi končí RD. Zaměstnavatel má pro mě připravenou výpověď. Znamená to, že mám nárok na překážky v práci do konce června a pak výpovědní lhůtu a odstupné a nebo mě může o překážky v práci zkrátit? (dítěti budou 2 roky) děkuji
Odpověď:
Ochrana před Výpovědí trvá pouze po dobu čerpání mateřské a rodičovské dovolené a po dobu těhotenství. V den, kdy nastoupíte do zaměstnání po rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel může dát výpověď. Dvouměsíční výpovědní doba počíná běžet prvního dne měsíce následujícího po měsíci, kdy jste výpověď obdržela. Pokud by Vám dal zaměstnavatel výpověď v červnu, výpovědní doba Vám poběží v červenci a srpnu. Dostanete-li výpověď z organizačních důvodů, budete mít nárok na odstupné nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Martina Štěpánková
Dobrý den. Momentálně jsem druhým rokem na rodičovské dovolené a zaměstnavatel mi zaslal výpověď z prac.poměru z důvodu zrušení prac.místa. Je toto možné a zákonné? děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Natálie Černá
Odpověď:
V době čerpání rodičovské dovolené jste chráněna před výpovědí. Zaměstnavatel Vám může podle zákoníku práce dát výpověď pouze pokud se ruší on nebo jeho část, nebo pokud se přemísťuje do jiného místa výkonu práce než máte uvedeno v pracovní smlouvě. Nemůže Vám v průběhu rodičovské dovolené dát výpověď pro nadbytečnost, protože zrušil Vaše pracovní místo.
Změstnavatel je povinen výpovědní důvod specifikovat ve výpovědi.
Pokud Vám dal výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce, je taková výpověď neplatná. V takovém případě je třeba bez zbytečného odkladu písemně zaměstnavateli sdělit, že trváte na tom, aby Vás i nadále zaměstnával.
Následně je potom třeba podat žalobu na neplatnost výpovědi. Lhůta pro podání takové žaloby je však velmi krátká. Doporučuji Vám vyhledat právníka či se obrátit na občanskou poradnu www.obcanskeporadny.cz.
Pokud jste z Prahy je možné se domluvit na osobní schůzce.
Martina Štěpánková více
Dobrý den, nejsem si jistá jestli jsem samoživitelka, když otec dcery s náma nežije,ale spolu se mnou a dcerou žije můj přítel? Děkuji Vám za odpověď.
Odpověď:
Pojem samoživitelka právní řád nezná a nepoužívá. Pokud jde o přiznání různých dávek, pokud s Vámi žije Váš přítel ve společné domácnosti, tak jste toto povinna přiznát v žádosti o dávky a následně budete společně posuzované osoby pro účely přiznání dávek.
Martina Štěpánková