Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Robert | 19.1.2015 15:05:11 

Dobrý den dvou měsíční výpověď běží i v době pracovní neschopnosti nebo seto posouvá děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
záleží na důvodu, pro který byla výpověď dána. Pokud by se jednalo pro výpověď pro nadbytečnost platí, že byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

Eva Fialová

Mabetka | 18.1.2015 11:45:26 

Dobrý den, dne 6.1. jsem podala výpověď ze zaměstnání, výpovědní doba mi tedy končí k 31.3. Mám ale již dojednanou novou práci a můj nový zaměstnavatel si přeje abych nastoupila dříve. Můžu si ve svém současném zaměstnání vzít dovolenou v průběhu plynutí výpovědní doby a přitom mít uzavřenou prac. smlouvu a pracovat u nového zaměstnavatele? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zákoník práce souběh pracovních poměrů nevylučuje. Výdělečnou činnost u nového zaměstnavatele, která se shoduje s předmětem činnosti dosavadního zaměstnavatele můžete po dobu souběhu vykonávat jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

Eva Fialová

Lena | 18.1.2015 10:16:56 

Dobrý den, v současné době jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Ve firmě dochází k organizačním změnám a již před nějakou dobou jsem byla informovaná, že moje pracovní místo zanikne ke konci roku 2015. Se zaměstnavatelem jsem předběžně domluvená, že k tomuto datu ukončíme můj pracovní poměr s odstupným, potvrdili jsme si to i neformálně v emailu. V případě, že bych otěhotněla, může mi zaměstnavatel i tak dát tuto výpověď z důvodu rušení pracovního místa nebo na to naše neformální dohoda nemá vliv a tím, že budu těhotná, tak jsem ze zákona chráněna proti takovéto výpovědi? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
v době těhotenství je zaměstnankyně v ochranné době. Případná výpověď pro nadbytečnost by byla neplatná. Písemnou dohodou můžete pracovní poměr ukončit i v době těhotenství.

Eva Fialová

Vlasta | 14.1.2015 16:09:26 

Dobrý den.Z čeho se vypočítává nemocenská od OSSZ když jsem nastoupila do zaměstnání 1.9.2014 a 15.9.2014 jsem musela na operaci a mám neschopenku.Bylo mi sděleno,že kdybych onemocněla do 8 dnů vypočítává se z předpokládané mzdy ale jelikož jsem onemocněla až 15 den vypočítává se mi pouze s těch odpracovaných 15 dnů,což mi vychází asi na polovinu předpokládané mzdy.Je to správné?Děkuji.Vlasta

Odpověď:

Dobrý den,
nemocenské náleží pojištěncům od 15. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti. Výše nemocenského za kalendářní den činí po celou dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 60% redukovaného denního vyměřovacího základu. Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce.

Eva Fialová

Bára | 10.1.2015 21:36:25 

Dobrý den,
jsem na MD a mám stálý HPP, mohu při MD se nechat zaměstnat u jiné firmy na HPP, případně vypovědět prac.smlouvu u stávajícího zaměstnavatele? Mám nárok na odstupné? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud dáte zaměstnavateli výpověď, nárok na odstupné Vám nevzniká.

Eva Fialová

Karolína | 10.1.2015 12:54:27 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem zaměstnána na HPP, ale můj zaměstnavatel mě má s Úřadu prace na dotace. Smlouvu jsem dostala 1.7.2014 a momentálně jsem zjistila, že jsem těhotná. Co teď bude ? Smlouvu mám do 30.6.2015 .. Budu moc ten půl rok do chodit , abych měla rok odpracovany ? Nebo se teď bude měnit pro zaměstnavatele ? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel má povinnost Vás až do skončení doby platnosti smlouvy zaměstnávat. Vy máte povinnost do této doby vykonávat práci, pokud u Vás nenastanou překážky v práci, např. mateřská dovolená nebo pracovní neschopnost.

Eva Fialová

Zdena | 9.1.2015 13:56:51 

Dobrý den, dosud jsem pracovala na zkrácený úvazek 30 hodin týdně. Mé dítě je však už dnešním dnem starší 15 let, nicméně mimoškolní aktivita mne zaměstnává i v odpoledních hodinách (dovoz na kroužek). Ráda bych dále pracovala jen na zkrácený úvazek, a to 35 hodin týdně. Existuje možnost, aby mé žádosti zaměstnavatel vyhověl?Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud je dítě starší 15 let, nemusí zaměstnavatel Vaší žádosti o kratší pracovní dobu vyhovět.

Eva Fialová

PETRA | 9.1.2015 12:55:35 

DOBRÝ DEN,CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT JESTLI MUSIM MEZI DVĚMA PARAGFY NA DEN DO PRÁCE.JEDNÁ SE O OŠETŘOVÁNÍ DÍTĚTE DĚKUJI

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nemáte jinou překážku v práci, musíte v ten den vykonávat práci.

Eva Fialová

bohuga | 8.1.2015 09:26:32 

Dobrý den, naše zaměstnankyně dostala výpověď z organizačních důvodů ke dni 31.12.2014, pracovní poměr by jí měl skončit dne 28.2.2015 s nárokem 2 měsíčního odstupného. Od 6.1.2015 je v pracovní neschopnosti, která bude určitě delší než do 28.2.2015.
1) Má nárok na ŘD za měsíc leden a únor 2015?
2) Po ukončení pracovního poměru 28.2.2015 zaměstnankyni odhlásíme na OSSZ a VZP bez ohledu na její pracovní neschopnost nebo se výpovědní lhůta prodlužuje a pracovní poměr končí až dnem ukončení neschopenky?
3) V případě odhlášení na OSSZ a VZP ke dni 28.2.2015 se musí zmíněným institucím ohlásit pokračování neschopnosti i když pracovní poměr byl již ukončen?

Odpověď:

Dobrý den,
za dobu pracovní neschopnosti dovolená zaměstnanci nepřísluší. Pracovní poměr se pracovní neschopností neprodlužuje. Zaměstnankyni na VZP a OSSZ odhlaste. Pracovní neschopnost ukončuje lékař. Pokud lékař zaměstnankyni pracovní neschopnost neukončí, bude vyplácení nemocenské v té době bývalé zaměstnankyni pokračovat, i když byl pracovní poměr ukončen.

Eva Fialová

Tomáš  | 8.1.2015 03:55:05 

muže mě zaměstnavatel vyhodit z práce kuli tomu že mam exekuce?

Odpověď:

Dobrý den,
exekuce na zaměstnance není důvodem výpovědi ani okamžitého zrušení pracovního poměru.

Eva Fialová

Marta | 5.1.2015 21:30:12 

Dobrý den, ráda bych požádala o radu ohledně řádné dovolené.
Po ukončení rodičovské dovolené jsem se vrátila do zaměstnání kde jsem pracovala i před mateřskou. Veškerá stará dovolená mi byla proplacena po skončení mateřské dovolené. Nyní mi zaměstnavatel nařizuje týden řádné dovolené i když mám odpracovaný teprve jeden měsíc. Mám po tak krátké době na dovolenou nárok ? A musím jí nastoupit ? A měl by zaměstnavatel přihlížet k tomu že jako matka malého dítěte potřebuji dovolenou v době prázdnin? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
čerpání dovolené na zotavenou určuje zaměstnavatel. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Zaměstnavatel může určit zaměstnanci čerpání dovolené, i když dosud nesplnil podmínky pro vznik práva na dovolenou, jestliže je možné předpokládat, že zaměstnanec tyto podmínky splní do konce kalendářního roku, popřípadě do skončení pracovního poměru.

Eva Fialová

Eva | 29.12.2014 21:46:20 

Dobry den. Chtela jsem se zeptat zda kdyz mam smlouvu na dobu urcitou a to do 31.12.2014 a smlouvu mi dale nechteji prodlouzit jestli by platila nemocenska dovolena v nasledujicich mesicich? Kdyz bych ji prinesla k datu 30.12.2015. Mockrat dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nastoupíte na nemocenskou v době trvání pracovního poměru nebo v ochranné době 7 dnů po jeho skončení, budou Vám dávky nemocenské vypláceny.

Eva Fialová

Ivana | 22.12.2014 19:56:53 

Dobrý den. Potřebují poradit. V listopadu 2010 jsem nastoupila na MD. V litopasdu 2013 jsem se mela vrátit do prace,ale nemohla jsem,jelikož mi nevzali dítě do MS. Zadala jsem o neplacený volno. Zaměstnavatel mi to poskytl do listopadu 2014, to znamená do 4 let dítěte. Po návratu mi nejdriv zdelili, ze mám nárok na 20 dnu dovoleny po návratu, v zápětí mi to ale vyvrátili, prý,jsem čerpala rok neplaceny volno. Chci se zeptat, jestli mi neměli teda po třech letech, před nastupem na neplacené volno proplatit, nebo nechat vycerpat dovolenou na kterou jsem mela nárok po MD.
Děkuji.

Odpověď:

Tento dotaz byl již zodpovězen.

Eva Fialová

Ivana | 22.12.2014 19:56:52 

Dobrý den. Potřebují poradit. V listopadu 2010 jsem nastoupila na MD. V litopasdu 2013 jsem se mela vrátit do prace,ale nemohla jsem,jelikož mi nevzali dítě do MS. Zadala jsem o neplacený volno. Zaměstnavatel mi to poskytl do listopadu 2014, to znamená do 4 let dítěte. Po návratu mi nejdriv zdelili, ze mám nárok na 20 dnu dovoleny po návratu, v zápětí mi to ale vyvrátili, prý,jsem čerpala rok neplaceny volno. Chci se zeptat, jestli mi neměli teda po třech letech, před nastupem na neplacené volno proplatit, nebo nechat vycerpat dovolenou na kterou jsem mela nárok po MD.
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste se se zaměstnavatelem nedohodla na čerpání dovolené v průběhu "neplaceného volna", máte nárok na dovolenou, kterou jste nevyčerpala před nástupem na rodičovskou dovolenou. Za rok 2014 budete mít nárok pouze za dobu, po kterou jste pro zaměstnavatele vykonávala práci, tedy od listopadu. Dovolenou zaměstnavatel nemůže proplatit, budete ji muset vyčerpat.

Eva Fialová

jol | 21.12.2014 02:30:44 

je možné, aby zaměstnavatel místo navyšování minimální mzdy u úkolové práce stanovené v normách zvyšoval vždy jen normy,a tak ,aby zaměstnanec na zvýšení minimální mzdy dosáhl , ho nutil pracovat mnohem víc, namísto zákonného přidání peněz? kromě toho i normy u jednotlivých výrobků v přepočtu na hodinu nedosahují mimimální mzdy na hodinu . majitel tvrdí, že si zaměstnanec stejně vydělá o něco víc než minimální mzdu , že ho ňáké navyšování mezd nezajímá, že zaměstnance přece nebude platit z vlastní kapsy.

Odpověď:

Dobrý den,
minimální mzda je nejnižší přípustná mzda za práci po stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin týdně. Pokud mzda v kalendářním měsíci nedosahuje výše minimální mzdy, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci mzdu do minimální mzdy doplatit. Pokud máte v pracovní smlouvě minimální počet splněných úkolů za určité období, nesmí zaměstnavatel tento počet úkolů měnit bez změny pracovní smlouvy, tj. bez Vašeho souhlasu.

Eva Fialová

Fredy | 19.12.2014 09:17:40 

Dobrý den, od 1.1.2015 mi běží výpovědní lhůta s ukončením pracovního poměru z nadbytečnosti ke dni 28.2.2015. Chtěla bych se zeptat, z jakého qvartálu by se počítala výše odstupného, pokud bych marodila tyto dva měsíce ve výpovědní lhůtě. A nebo jak dlouho bych mohla marodit, aby odstupné bylo počítáno ze 4.Q 2014. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
průměrný výdělek se vypočítává z hrubé mzdy zúčtované k výplatě v rozhodném období, kterým je zpravidla předchozí kalendářní čtvrtletí. Průměrný výdělek pro účely odstupného se Vám bude vypočítávat z hrubého výdělku, kterého jste dosahovala v posledním kalendářním čtvrtletí letošního roku.

Eva Fialová

tunta | 7.12.2014 20:24:28 

dobrý den,chtěla bych se zeptat jak řešit kradeže(peníze,jídlo,brýle,cigarety,káva,klíčatd)předtím se tam nic neztrácelo ve firmě trvá to přes 3 roky nejprve to bylo v mé blízkosti ted to je na pracovišti jiném kam jsem přestoupila je mě z této situace špatně pokaždé to je nahlášeno mistrovi a bojím se aby se to nesvedlo na mě děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
požadujte po Vašem zaměstnavateli důsledné prošetření těchto krádeží.

Eva Fialová

tomas | 5.12.2014 23:40:37 

dobry den mam dotaz na paragraf zakoniku prace §104 pracovní ochrané pomucky a oděvy a obuv čistici prostředky a dezifekčni napoje chci jse zeptat jestli zaměstnavatel je povinej zajisštovat zaměstnanci pracovni oděv a obuv a jestli je určeno kolik musi zajistit zaměstnanci pracovni oděvi a obuvi a co dělat v připadě kdyř zaměstnavatel toto porušuje nedava nam pracovni oděv a vyhovujici bezpečnostni pracovni obuv kdyř jse po par nošeni utrhne podrážka a utrhne se pasek

Odpověď:

Dobrý den,
Zaměstnavatel je povinen udržovat osobní ochranné pracovní prostředky v použitelném stavu a měnit je, pokud již nemohou být používány. Pokud toto zaměstnavatel nečiní, porušuje zákoník práce.

Eva Fialová

Michaela | 4.12.2014 18:35:45 

Dobrý den,
s přítelem plánujeme miminko. Mě je 20, nedávno jsem dodělala SŠ, jsem na ÚP, ale pracuji "na černo" a vydělávám poměrně dost. Příteli je 30, je v polovičním invalidním důchodu kvůli nemoci střev a je nezaměstnaný, ale má několika letou praxi ve více oborech.. Zvažujeme možnost, že by přítel byl na mateřské dovolené a já bych pár měsíců po porodu začala zase chodit do práce. Je to možné? Budeme mít nárok na mateřskou, nebo jen na rodičovský příspěvek?

Odpověď:

Dobrý den,
otec dítěte jako nezaměstnaný ani Vy nebudete pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Pro nárok na tuto dávku je třeba být nemocenky pojištěn a splnit podmínku 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech.

Eva Fialová

Dadula | 2.12.2014 13:16:21 

Dobrý den,
k 31.12. jsme dostali v práci výpovědi z org.důvodu tj rušení pobočky. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Výpověd jsem podepsala s tím že mi náleží odstupné. Bohužel nečekaně jsem nastoupila do nemocnice na operaci a od 1.12.jsem v prac.neschopnosti. Dle pana dr.to vypadá minimálně do ledna. Z čeho se počítá odstupně z jakých měsícu (zdali i doba na nemocenské) a kdy se mi vyplatí? Díky moc za odpověd a hezký den

Odpověď:

Dobrý den,
náhradu mzdy Vám v prvních 14 kalendářních dnech hradí zaměstnavatel, poté česká správa sociálního zabezpečení. Náhrada mzdy nebo platu nepřísluší za první 3 takovéto dny dočasné pracovní neschopnosti. Odstupné se vypočítává z průměrného výdělku. Pro výpočet průměrného výdělku se doba nemocenská nezapočítává.

Eva Fialová

| 1 | .. | 18 | 19 | | 21 | | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect