Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Pracoval jsem u zaměstnavatele půl roku na DPP. Po ukončení DPP jsem požadoval od něj evidenční list důchodového zabezpečení. Oznámil mi, že pokud jsem pracoval na DPP evidenční list se nedává. Je to pravda?
Odpověď:
Dobrý den,
účast na důchodovém pojištění nevzniká a evidenční list se nevede, jde-li o výdělečnou činnost, která svým rozsahem nezakládá účast na nemocenském pojištění. Na nemocenském pojištění jste účasten, pokud Váš výdělek na základě dohody o provedení práce překročí částku 10.000 Kč.
Eva Fialová
Odpověď:
Dobrý den,
zásada stejné odměny za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty je v zákoníku práce obsažena. Zaměstnavatele na to při žádosti o zvýšení mzdy upozorněte.
dobrý den,
tak jsem svému nadřízízenému zdělila tento fakt,odpověď byla:nemůžeme Vám zvednout plat musela by proběhnout reorganizace.
Tak by mě zajímalo jak se mohu dále bránit a jaké kroky přesně musím podniknout aby mi byl plat srovnán.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
můžete se obrátit na inspektorát práce. Inspekce práce má oprávnění vyžadovat po zaměstnavateli dokumenty, které jsou předmětem kontroly.
Eva Fialová
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda mi může zaměstnavatel přidělit práci zaměstnankyně, kterou propustil pro nadbytečnost, bez mého souhlasu a bez navýšení platu.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nová pracovní náplň odpovídá druhu práce, kterou máte uvedenu v pracovní smlouvě, může Vám zaměstnavatel tuto práci přidělovat.
Eva Fialová
Dobrý den, dne 31. 3. 15 mi skončí prac.poměr (výpověď ze strany zaměstnavatele z organizačních důvodů. Mám nárok na 3-měs.odstupné). 20. 3. 15 jsem onemocněla a jsem v pracovní neschopnosti. Kdy má zaměstnavatel povinnost mi vydat zápočtový list a má nemoc vliv na výplatu odstupného?
Pozn.: prac.poměr vznikl převodem práv a povinností 4. 12. 2014. V lednu 2015 výpověď z org. důvodů. Neschopnost skončí pravděpodobně 6. 4. 2015.
Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
Vaše pracovní neschopnost nemá na výplatu odstupného vliv. Zápočtový list je zaměstnavatel povinen Vám vydat při skončení pracovního poměru.
Eva Fialová
Dobrý den,
mám dotaz, jestli mám nárok na doprovod ditěte k lékaři v pracovní době,nelze mimo prac. dobu, tudíž i s náhradou mzdy,když je s ním přítelkyně na mateřské dovolené. Tedy nejsme manželé, jestli to hraje nějakou roli. Přítelkyně je zdravá a máme jen jedno dítě (stáří 3 měsíce).
Zaměstnavatel tvrdí že nemám narok a nutí mě brát dovolenou nebo neplacené volno, děkuji předem.
Odpověď:
Dobrý den.
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, a to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li mj. o doprovod dítěte. To, že je Vaše přítelkyně na mateřské dovolené, nemá na povinnost zaměstnavatele poskytnout Vám pracovní volno s náhradou mzdy vliv.
Eva Fialová
Dobrý den, po 6-ti měsících doma, jsem se domluvila se zaměstnavatelem, že mě zaměstná na 20 hodin týdně (jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovskou). Během mé pracovní doby hlídá syna můj partner (otec dítěte). Bohužel, po dvou týdnech práce jsem zjistila, že mě zaměstnavatel dal na nižší pozici a ta mě vůbec neuspokojuje. Ráda bych dála výpověď. Musím si odpracovat 2 měsíční lhůtu?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste nesouhlasila se změnou pracovní smlouvy, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle platné pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši 100 % Vašeho průměrného výdělku. Na tuto skutečnost svého zaměstnavatele upozorněte. Pokud se přesto rozhodnete dát výpověď, musíte dodržet dvouměsíční výpovědní dobu, která začíná běžet následující kalendářní měsíc po podání výpovědi.
Eva Fialová
Dobrý den,
v lednu tohoto roku jsem se vracela z rodičovské dovolené. Moje pracovní pozice za tu dobu nebyla zrušena, ale ubylo velké množství práce, kterou jsem dříve dělala. Smlouvu mi nechali stejnou jako před RD, ale dělala jsem práci navíc za jiná oddělení (např. doplňování databází z veřejně dostupných zdrojů, administrativní výpomoc), jak jsme se domluvili při mém návratu. Jednou z hlavních podmínek ale bylo, že nebudu obvolávat rozsáhlé a zastatralé databáze, které je potřeba aktualizovat. Toto mi bylo slíbeno a proto jsem do práce nastoupila.
Po dvou měsících mi ale řekli, že pro mě jinou práci nemají a že musím obvolávat a aktualizovat databáze (dříve tuto práci vždy dávali dělat lidem, kterých se chtěli zbavit). Mám šanci se v této situaci nějak bránit, když část mé pozice zůstala stejná, ale nedílnou součástí mé práce má být výše uvedené obvolávání databází? Pokud by mi zaměstnavatel chtěl změnit smlouvu nebo sepsat novou (snížení platu, zkrácení úvazku, nebo doplnění výše uvedeného obvolávání databází), mohu toto odmítnout podepsat s tím, že mi nenabídli adekvátní práci? Jak je to s odstupným, kdybych odmítla podepsat změnu smlouvy nebo smlouvu novou?
více
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud tuto práci nemá, přestože pozice nebyla z organizačních důvodů zrušena, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Pokud práce, o které hovoříte, spadá do druhu práce podle pracovní smlouvy, může Vám ji zaměstnavatel přidělovat. Popis pracovní činnosti je jednostranný právní úkon, který může zaměstnavatel jednostranně změnit. Pokud by organizační změny nastaly a Vy jste se stala nadbytečnou, může Vám zaměstnavatel dát výpověď. V takovém případě Vám musí zaměstnavatel zaplatit odstupné. I po mateřské, resp. rodičovské dovolené máte na podporu v nezaměstnanosti nárok.
Eva Fialová
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na co mám právo v případě, že jsem do práce nastoupila po mateřské dovolené a dohodla jsem se se zaměstnavatelem na 7 hodinový zkrácený úvazek na dobu určitou. Jednalo o dodatek ke smlouvě na dobu neurčitou. Teď mi úvazek končí a zaměstnavatel chce abych nastoupila na úvazek plný. Já však chci ve zkráceném úvazku pokračovat a chtěla bych aby mi ho prodloužili na dobu neurčitou. Můžu to po nich žádat, nebo mi můžou přikázat úvazek plný přes můj nesouhlas?
Moc děkuji za odezvu. S pozdravem,
Odpověď:
Dobrý den,
dodržovat platnou pracovní smlouvu je povinností zaměstnavatele i zaměstnance. Podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí však zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a ráda bych nastoupila zpět do práce na pár hodin týdně, ale rodičovský příspěvek chci stále čerpat a dovolenou nepřerušovat. Synovi je půl roku. Je výhodnější DPČ nebo práce na ŽL (vedlejší činnost)? Jednalo by se o cca 16 hodin týdně a výdělek by byl cca 8.000,-/ měsíc. Jaká je výše srážek ze mzdy při práci na vedlejší pracovní poměr? Co vše musím platit (zdravotní pojištění, daň z příjmu,...)? Se zaměstnavatelem se dobře domluvím, hlídání dítěte je zajištěno. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
dnes se již pracovní poměr na hlavní a vedlejší nerozděluje. Zdravotní, nemocenské a sociální pojištění platí zaměstnavatel ze mzdy nebo z odměny z dohody o pracovní činnosti, pokud Váš výdělek přesáhne 2.500 Kč. Zálohy na daň z příjmu hradí rovněž zaměstnavatel z Vaší mzdy nebo z odměny z dohody o pracovní činnosti, pokud nepodáváte daňové přiznání sama. Dohoda o pracovní činnosti musí obsahovat jiný druh práce než pracovní smlouva. Jestliže budete vykonávat práci na základě Vaší pracovní smlouvy, Vaším rodičovská dovolená nástupem do práce končí. Jako OSVČ můžete pro zaměstnavatele pracovat, Vaše činnost však nesmí mít charakter závislé práce jako je tomu v pracovněprávním vztahu.
Eva Fialová
Dobrý den, zaměstnavatel mi nabídl smlouvu na dobu určitou. Kolikrát lze tento typ smlvouy opakovat? Děkuji
Odpověď:
Test
Dobrý večer ,zajímalo by mně zda můzu mít každý měsic ,jinak placenou hodinu.Kolegyne okolo mně maji mesicně hodinovou mzdumzu stejnou.A mynulej měsíc sem mnela pn,a den dovolene ,a mam min než minulí měsic ,co sem mněla take pn ale ,né uz placené,a dva dny dovolene a jinak placenou hodinovou mzu ,a brala sem o 1000,kc meněNa mzové učtárne sem neobstála nebo mi bylo řecěno že To tak je.Muu poprosit o radu co dělat ?Děkuji M:W:
Odpověď:
Dobrý den,
pokud máte v mzdovém výměru nebo v pracovní smlouvě uvedenu výši mzdy za hodinu, musí Vám zaměstnavatel za každou odpracovanou hodinu tuto mzdu vyplatit.
Eva Fialová
Dobrý den.
Dcera má uzavřenou pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Nyní je na rodičovské dovolené. Je možné aby pracovala na stejnou smlouvu a na stejné pozici např. 4 hod týdně? Někde se uvádí, že nelze pokračovat ve stejné pracovní smlouvě a na stejné pozici formou dodatku ke smlouvě po dobu trvání rodičovské dovolené. Jak je to potom s ELDP?
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud by Vaše dcera pracovala u svého zaměstnavatele na základě stejné pracovní smlouvy, byť i na kratší pracovní dobu, nebyla by na rodičovské dovolené. Rozsah pracovní doby lze upravit dodatkem k pracovní smlouvě s omezenou platností tak, aby po určité době Vaše dcera opět mohla pracovat po stanovenou týdenní pracovní dobu. Pokud zkratkou ELDP myslíte evidenční list důchodového pojištění, ten má zaměstnavatel povinnost předložit České správě sociálního zabezpečení.
Eva Fialová
Dobrý den, v práci máme domluvenu pružnou pracovní dobu a na pracovišti musíme být denně od 8,30 do 14 hodin. Teď nám ale šéfová nařídila nově úřední hodiny ve středu do 17 hodin. nikomu se to nelíbí, nejde vlastně o nařízenou přesčasovou práci, Jak to máme prosím řešit? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní dobu, její základní a volnou část určuje zaměstnavatel. Zaměstnavatel určil základní pracovní dobu ve středu do 17 hodin. Při pružném rozvržení pracovní doby musí být průměrná týdenní pracovní doba naplněna ve vyrovnávacím období určeném zaměstnavatelem. O práci přesčas by se jednalo, kdyby Vaše pracovní doba v tomto vyrovnávacím období přesahovala průměrně 40 hodin týdně. Vyrovnávací období bývá zaměstnavatelem určován 1 měsíc, může to být i týden. Teprve poté, co by průměrná týdenní pracovní doba přesahovala 40 hodin týdně, jednalo by se o práci přesčas.
Eva Fialová
má nárok zaměstnanec na proplacení a omluvení strávené doby u lékaře v ranních hodinách když má odpolední směnu? příklad v 10 ráno návštěva Chirurgie v místě bydliště a nástup do práce ve 14 hodin. Zaměstnanec se do práce nedostaví s tím že ráno byl u lékaře.A propustka mu omlouvá celý den. Můžete mi prosím poradit.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Pokud ošetřením u lékaře zmeškáte část směny, máte za tuto dobu nárok na pracovní volno s náhradou mzdy.
Eva Fialová
Po mateřské dovolené nastupuji na zkrácený pracovní úvazek 3 dny v týdnu. V pondělí 7 hodin, v úterý 7 hodin středa 6 hodin. Na kolik dnů dovolené budu mít nárok?
Děkuji a přeji hezký den.
Odpověď:
Dobrý den,
i při kratší pracovním úvazku máte nárok na celou zákonnou délku dovolené na zotavenou, tj. 4 týdny v nepodnikatelské sféře 5 týdnů, nebo v délce, kterou máte uvedenu v pracovní smlouvě.
Eva Fialová
Dobrý den,
měla bych ještě dva dotazy, na které mi nikdo nebyl schopen odpovedet...:). Předem dekuji za vasi odpoved.
1. pokud jde na mateřskou otec dítěte, vypočítává se výše PPM z platu otce (tj. cca 70% platu otce)?
2. v zaměstnání by u otce dítětě došlo ke změně charakteru jeho práce a ke změně pracovní smlouvy, aby nepobíral PPM na základě činnosti, za kterou je pojištěn. Takže ve výsledku by pobíral jak mzdu (za jinou činnost u stejného zaměstnavatele), tak i mateřskou.
netušíte, kde je přesně popsáno,jak se musí změnit pracovní zařazení? Tj. jaké jsou pro toto podmínky? Například změna z obchodního zástupce (kde je nutnost každodenních pracovních cest) na marketingového pracovníka, jež bude moci pracovat z domova, díky čemuž se otec dítěte bude moci starat o dítě?
děkuji vám velmi.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud bude peněžitou pomoc v mateřství čerpat otec dítěte, bude se tato dávka vypočítávat z jeho výdělku. Při nároku na PPM musí otec dítěte vykovávat práci na dohodu o provedené práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Druh vykovávané práce se musí lišit od druhu práce uvedeného v pracovní smlouvě. Změna, kterou v dotazu navrhujete, je teoreticky možná.
Eva Fialová
Dobrý den mám dotaz měla jsem prac.poměr na dobu určitou na 1 rok tj. do 2.2.2015,dopisem mi bylo oznámeno,že prac.poměr nebude prodloužen a končí dne 2.2.2015.Já od 15.12.2014 jsem v prac.neschopnosti po operaci a dle sdělení ošetřující lékářky,když nenastanou komplikace bude do 14 dnů PN ukončena,což je kolem 20.března 2015.Prosím o dotaz ke kterému dni ukončit PN
abych mohla nastoupit do jiného zaměstnání,aby mi tam nechyběli dny .Třeba 23.3. uschopnit a 24.3. nastoupit do nového PP se všemi doklady od původního zaměstnavatele.
Děkuji za radu a odpověd.
Odpověď:
Dobrý den,
z Vašeho dotazu nevyplývá, jaké chybějící dny máte na mysli. Do nového zaměstnání nastupte co nejdříve po ukončení čerpání nemocenské.
Eva Fialová
dobrý den,
pracuji v úkolové mzdě 40 hod. týdně.máme nařízené také přesčasy celkem 6 hod. týdně. Platí se tyto přesčasové hodiny v úkole + příplatky za přesčas,nebo hodinové(průměrné ) mzdě
+ přesčasy.
děkuji Dusno
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 114 odst. 1 zákoníku práce za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo, tj. mzda za práci podle úkolů, kterou jste za dobu přesčas dosáhl, a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
Eva Fialová
dobry vecer, chci se zeptat je-li mozne neuznat propustku potvrzenou klinickym logopedem...nase ucetni tvrdi, ze to nelze, lekarka je opacneho nazoru. Vim, ze narok na propustku neni v pripade, jedna-li se o pedagogickeho logopeda. Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
nárok pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu máte v případě vyšetření nebo ošetření v ve zdravotnickém zařízení. Nárok na pracovní volno máte pokud, se u klinického logopeda jedná o vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení.
Eva Fialová
Dobrý den, manžel je v evidenci úřadu práce, já jsem zaměstnaná. Pokud bude syn, 6 let, nemocný, může mi dětská lékařka napsat ošetřování člena rodiny nebo se předpokládá, že když je manžel nezaměstnaný a je doma, že se o něj postará on? Může tímto můj zaměstnavatel argumentovat s tím, že já musím do práce a nemůžu ošetřovačku dostat?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek. I když je Váš manžel v evidenci úřadu práce, máte nárok na ošetřovné. Jelikož máte nárok na ošetřovné, je ošetřování dítěte překážka v práci na Vaší straně.
Eva Fialová