Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

keds | 27.11.2014 21:34:28 

Pracuji v OC otevírací doba:9.00-21.00.Do teď jsme pracovaly kratký dlouhý týden.Muže mi zaměstnavatel psát v jednom týdnu 12 hodinové směny a v druhém 8 hodinové směny od út-so.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn. Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin.

Eva Fialová

Vojta | 14.11.2014 13:54:16 

Dobrý den, chtěl bych od Vás radu. Jedná se mi o to, jestli může zaměstnavatel v době mé pracovní neschopnosti za mnou přijet domů a dát mi podepsat nový mzdový výměr s okamžitou platností. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
mzda se sjednává ve smlouvě nebo ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem anebo určuje mzdovým výměrem. Zaměstnavatel je povinen v den nástupu do práce vydat zaměstnanci písemný mzdový výměr, který obsahuje údaje o způsobu odměňování, o termínu a místě výplaty mzdy, jestliže tyto údaje neobsahuje smlouva nebo vnitřní předpis. Dojde-li ke změně skutečností uvedených ve mzdovém výměru, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost zaměstnanci písemně oznámit, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti.

Eva Fialová

beruška | 14.11.2014 09:41:07 

Dobry den,chtěla bych se zeptat pracuji 10 let ve firmě a byla jsem přeřazena na jiné středisko bylo mě sníženo rozpětí ,protože se učím novou práci ted na tom středisku jsem navíc ,protože nepřišla zakázka a ještě chodím na svoji původní práci vypomáhat chtěla bych se zeptat jak dlouho trvá doba na zaučení a jestli tím ,že mě přeposílají jinám se tato doba prodlužuje na této práci jsem od 1.8. a mám udělat zk a pak mě dorovnají rozpětí a znové práce toho moc neumím,protože chodím na svoji původní.Ted se má ještě propouštět tak mám strach co bude dál děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel může převést zaměstnance i bez jeho souhlasu na dobu nezbytné potřeby na jinou práci, než byla sjednána, jestliže to je třeba k odvrácení mimořádné události, živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků, a to na nezbytně nutnou dobu. Nemůže-li zaměstnanec konat práci pro prostoj nebo pro přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy, může ho zaměstnavatel převést na jinou práci než byla sjednána v pracovní smlouvě jen v případě, že zaměstnanec s převedením souhlasí.
Přeložit zaměstnance k výkonu práce do jiného místa, než bylo sjednáno v pracovní smlouvě, je možné pouze s jeho souhlasem a v rámci zaměstnavatele, pokud to nezbytně vyžaduje jeho provozní potřeba.
O délce zaučení rozhoduje zaměstnavatel. Zákoník práce délku zaučení nestanoví.

Eva Fialová

Jan Váňo | 12.11.2014 09:34:18 

Měl jsem rozjednán kup před uzavřením manželství z důvodů
průtahů ze strany prodejce se koupě a zápis do katastru nemovitostí uskutečnil až dva měsíce po uzavření manželství.
Veškeré náklady n koupi se uskutečnily z mých prostředků, které jsem měl před uzavřením sňattku. Mám dotaz jestli je nějaká ochraná lhůta, které nemovitosti nespadají do SJM.

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz bohužel nespadá do této právní poradny.

Eva Fialová

Ludmila | 12.11.2014 09:30:11 

Dobrý den, chci se zeptat za dceru, která navštívila očního lékaře ve 40 km vzdáleném městě. V místě bydliště dlouho oční lékař neordinoval a nyní je tam pouze 1x za 14 dní. Od útlého dětství se potýká s oční vadou a tudíž navštěvuje lékaře, který je opravdu schopen řádného vyšetření s doporučenými lékařskými přístroji. Takový lékař se v místě bydliště nenachází. V zaměstnání dceři uznají pouze 5 hodin a zbytek hodin ji odepíšou ze sobotní směny. Má na to zaměstnavatel nárok?

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Zaměstnavatel nemůže předem určit, kolik hodin považuje za nezbytné pro vyšetření nebo ošetření.

Eva Fialová

Honza | 10.11.2014 10:40:22 

Dobrý den, zaměstnavatel nám nařídil den volna s náhradou mzdy 60%. Bude mi proplacena propustka od lékaře ?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud již máte volno z důvodů překážek v práci na straně zaměstnavatele, nemůže nastat překážka v práci na strana zaměstnance.

Eva Fialová

Sovička | 8.11.2014 11:53:51 

Dobrý den. Mám dohodu o provedení práce. V ní nejsou nijak upřesněné náhrady za provedení práce ve svátek. Máme provoz od pondělí do neděle. Vždy nám svátek vypláceli ve 100% výši. Za září ale nebyl vyplacen, jelikož mi bylo sděleno, že svátek byl v neděli a tím pádem, nejsou povinni nám ho vyplatit. Můžete mi prosím odpovědět, je-li zaměstnavatel povinen vyplácet odměnu i v případě, že se jedná o dohodu o provedení práce. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
v případě dohody o provedení práce platí, že odměna za práci je stanovena toto dohodou. Pokud byste měli se zaměstnavatelem uzavřenu pracovní smlouvu platí, že zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den (ve Vašem případě neděle), přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

Eva Fialová

veronika | 7.11.2014 13:27:40 

Dobrý den,
nastoupila jsem zpátky do zaměstnání po rodičovské dovolené, během prvního měsíce mi bylo uděleno napomenutí s odstavcem o možné výpovědi. Proti tomuto napomenutí jsem se odvolala. Za jak dlouho je mi zaměstnavatel povinnen odpoveď? Existuje nějaká ochranná lhůta zaměstnance po návratu z rodičovské dovolené? Jde mi o to, pokud teď dostanu výpověď, mohu ještě žádat o odstupné? A mám podepsat dohodu, nebo je to pro mě nevýhodné vzhledem k podpoře u úřadu práce? Děkuji Veronika

Odpověď:

Dobrý den, koncem rodičovské dovolené končí ochranná doba podle zákoníku práce. Zaměstnavatel Vám po skončení rodičovské dovolené může dát výpověď z důvodů podle zákoníku práce. Pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi. Zaměstnavatel Vám není na vyjádření nesouhlasu s výtkou povinen odpovědět. Pokud jste s výtkou nesouhlasila, byla písemná reakce správným krokem pro případný spor o neplatnost výpovědi. Dá-li Vám zaměstnavatel výpověď pro soustavné porušování povinností, nenáleží Vám odstupné. více

Sarah | 6.11.2014 07:49:39 

Dobrý den, od 1. září pracuji 32 hod. týdně, 8 hod. denně od pondělí do čtvrtka, tj. 4 pracovní dny. Můžete mi prosím poradit, na kolik dnů dovolené budu mít nárok do konce roku 2014 a na kolik dnů od 1.1. do 31.7.2015, pracovní poměr mám na dobu určitou. Moc děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok. Základní výměra dovolené činí 4 týdny pro podnikatelskou sféru a 5 týdnů pro nepodnikatelskou sféru.

Eva Fialová

RS | 4.11.2014 07:38:50 

Dobrý den, mám zaměstnance na mateřské dovolené už s druhým dítětem, teď mu končí mateřská dovolená. Pracovní poměr je na pozici učitele, jenže během doby na mateřské dovolené se změnil požadavek na výši vzdělání této profese. Mám nárok tohoto zaměstnance propustit z důvodu nedosaženého vzdělání?
Děkuji předem za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se na Vaše zaměstnankyně nesplňuje kvalifikační předpoklady podle zákona č. 563/2004 Sb. a nelze na ni vztáhnout ani výjimku podle § 32 nebo § 22 odst. 7 tohoto zákona, lze této zaměstnankyni dát výpověď.

Eva Fialová

Jitka | 29.10.2014 16:47:45 

Jsem zaměstnána na základě prac. smlouvy ze dne 1.3.2011. Sjednáno na dobu určitou jako zástup za paní XY na MD, RD, nejdéle však do 3 let věku dítěte (*8.3.2011). Paní XY porodila v lednu 2014 druhé dítě. Mě však nebyl vydán žádný dodatek ke smluvě, pracuji na stejném pracovním dále a nevím, kdy vlastně mi moje pracovní smlouva skončí. Domnívám se, že skončila 8.3.2014.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud byla se zaměstnancem uzavřena pracovní smlouva na dobu určitou (např. na dobu, dokud dítě nedosáhne věku tří let) a pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.

Eva Fialová

Nemo | 25.10.2014 15:22:12 

Pracuji jako řidič z povolání, sk.prací 3. Jsem placen úkolovou mzdou. Má právo mi zaměstnavatel započíst odpracované hodiny nad měsíční limit stanovené pracovní doby(ve smlouvě 40hod týdně) do úkolové mzdy? Př. 168+24 v práci = úkolová mzda. Proplácí mi pouze příplatek za práci přesčas cca 10% z PHV za každou, ve výplatnici uvedenou přesčasovou hodinu. Podotýkám, že moje úkolová mzda je každý měsíc jiný. Postupuje zaměstnavatel správně?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Za odpracovanou dobu se považuje doba, za kterou zaměstnanci přísluší mzda nebo plat. Za odpracovanou dobu se považuje i práce přesčas. Rozhodným obdobím je předchozí kalendářní čtvrtletí.

Eva Fialová

beruška | 24.10.2014 16:01:58 

Dobrý den ,děkuji za odpověd změnu pracovní smlouvy se mnou udělali ,ale ted tam jsem navíc a hrozí mě výpověd a ještě k tomu ,protože mě vzali hlavně na tu zakázku dnes mě to bylo řečeno .A chodím vypomáhat ve zkušební době kdybych se měla učit tu práci na středisko odkud jsem byla dána pryč.A když se tu práci učím tak dělám ještě chyby ,protože toho je moc .vté době tak to každý odmítl a my už nemohly a bylo mě slíbeno kdyby mě to nešlo,že mě vrátí všichni si to pamatují ale vedoucí ne .děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen zaškolit nebo zaučit zaměstnance, který přechází z důvodů na straně zaměstnavatele na nové pracoviště nebo na nový druh práce, pokud je to nezbytné. Zaměstnavatel s Vámi může zrušit pracovní poměr ve zkušební době. Doporučuji konzultovat s právníkem konkrétní okolnosti Vaší pracovní situace i na základě znění Vaší pracovní smlouvy.

Eva Fialová

beruška | 22.10.2014 21:03:55 

dobrý den byla jsem přeřazena na jinou práci měla přijít zakázka tak potřebovali člověka chtěla bych se zeptat co mám dělat jsem ve zkušební době ,která mě končí a práci na ,kterou se učím neumím na všech strojích dnes jsem řekla ,že bych se chtěla vrátit na své původní místo to nejde zde ted jsem jako pracovník navíc,protože ta zakázka co měla být není přišla jsem o peníze protože ted jsem vzáuční době a zkoušky si netroufnu udělat ,protože tu práci se nemám na čem naučit,a na těch strojích to neumím ,protože po zk to budou brát ,že to umím a ředitel chce abych uměla vše. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci, kterou máte uvedenu v pracovní smlouvě. Toto povinnost musí dodržovat i ve zkušební době. Převést na jinou práci Vás zaměstnavatel může pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce. To, že měla zaměstnavateli přijít zakázka, jak píšete, není důvodem pro převedení na jinou práci. Byl by to ovšem důvod pro změnu pracovní smlouvy. Změna pracovní smlouvy se obvykle provádí formou dodatku k pracovní smlouvě a musí být písemná.

Eva Fialová

Tomáš | 22.10.2014 16:33:35 

Dobrý den,
Pracuji na plný úvazek jako učitel na střední škole. Chci přejít z plného na zkrácený úvazek. O ten jsem zažádal písemně před týdnem. Je zaměstnavatel povinnen mi úvazek poskytnout ? Pečujeme o 5 leté dítě a finanční rozpočet nám to umožňuje.
Děkuji. R

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o dítě do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou podle soudní judikatury ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele.

Eva Fialová

Tamara | 20.10.2014 14:09:10 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je zaměstnavatel povinen, konkrétně PČR, vyhovět mé žádosti o částečný pracovní úvazek a to z důvodu péče o osobu mladší 15 let. Dále bych se chtěla zeptat, zda mne zaměstnavatel může nutit sloužit noční služby, ačkoliv večer kojím čtyřleté dítě. Bylo mi totiž sděleno, že se policie neřídí zákoníkem práce, ale pouze zák. č. 361/2003 Sb, čímž mým výše uvedeným požadavkům nelze vyhovět. Předem mockrát děkuji za radu a přeji hezký den. T.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 85 zákona č. 361/2003 Sb. těhotná příslušnice nesmí při výkonu služby konat činnosti, které jsou těhotným ženám zakázány, a činnosti, jejichž výkon ohrožuje podle lékařského posudku její těhotenství; to platí obdobně i pro příslušnici do konce devátého měsíce po porodu a příslušnici, která kojí.
Těhotná příslušnice, příslušnice do konce devátého měsíce po porodu a příslušnici, která kojí, může být ustanovena na jiné služební místo v jiném místě služebního působiště, převelena nebo vyslána na služební cestu jen s předchozím souhlasem. Za stejných podmínek může vykonávat službu v noci, službu přesčas nebo služební pohotovost.

Výše uvedený zákon nezná povinnost zaměstnavatele vyhovět žádosti příslušnice o kratší služební dobu z důvodu péče o dítě.

Eva Fialová

Kámen úrazu | 20.10.2014 09:28:39 

Dobrý den, dne 1.11.2011 jsem uzavřela pracovní smlouvu na dobu určitou, a to do 31.4.2012. Dnes mám od tohoto data již 4. pracovní smlouvu na dobu určitou (I. - na půl roku, II. - na půl roku III- na rok a IV. - na rok a půl).

Dne 1.1.2012 byla změna v zákoníku práce, kde § 39, odst. 2 limituje počet prac. smluv na dobu určitou na maximální možné 3.
Někde v komentáři zákona jsem četla větu, že přechází-li pracovní smlouva z roku 2011 do r. 2012, kdy mezitím 1.1.2012 začalo platit ustanoveni § 39 odst 2, tak se tato přecházející smlouva počítá, jako smlouva 1.

Můj dotaz zní: Opravdu mám pravdu? Zaměstnavatel mi k tomu řekl, že prac. smlouva se mnou byla sjednaná v roce 2011 a řídila se tedy ustanovením platným v roce 2011, kde nebyl stanoven počet limitu opakování smluv.

Ale v tom komentáři jsem četla, něco jiného...

Děkuji za Vaši odpověď a přeji pěkný den.




Odpověď:

Dobrý den,
podle literatury pracovní poměry na dobu určitou, které byly sjednány ještě před účinností nové právní úpravy, tj. před 1. 1. 2012, a skončí v roce 2012 se podle budou posuzovat jako první ze tří možných pracovních poměrů sjednaných se stejným zaměstnancem, u kterých lze ještě dvakrát opakovat jejich prodloužení či nové uzavření.
Oznamte svému zaměstnavateli, že je Váš pracovní poměr nyní sjednán na dobu neurčitou.

Eva Fialová

veronika | 17.10.2014 19:50:35 

Dobrý den, nastoupila jsem po rodičovské dovolené do bývalého zaměstnání, pracuji měsíc a nyní jsem dostala důtku, důvod - dvě špatně sečtená čísla ve statistice, tzn. organizaci nevznikla žádná reálná škoda, šlo jen o informaci. Očekávám, že důtka byla jen začátek a brzo přijde výpověď. Mohu se proti důtce odvolat a mám toto odvolání směřovat k výkonnému výboru, který je nadřezen ředitelce? Do jaké doby můžu čekat výpověď (je to do 6 měsíců, takže to může být i příští tyden?) A je možné, že bych na základě důtky a následné výpovědi přišla o možnost podpory na úřadu práce? (jsem samoživitelka s dvěma malými dětmi). Předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, nesouhlas s důtkou adresujte doporučeným dopisem přímo zaměstnavateli. Pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi. Do dvou měsíců od skončení pracovního poměru můžete podat na soud žalobu o neplatnost výpovědi. O podporu v nezaměstnanosti v případě výpovědi nepřijdete. Podle zákona o zaměstnanosti v případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Toto by však nebyl Váš případ. Eva Fialová více

vasek | 15.10.2014 20:37:45 

dobry den jsem v duchodu a v insolvenci chci se optat kdyz si budu chtit prividelat musim to nekde dokladovat kdyz uz mi srazej penize na insolvenci z duchodu dekuji za odpovet a prijemny zbytek vecera preji vasek

Odpověď:

Dobrý den, po dobu trvání účinků schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře je dlužník podle § 412 insolvenčního zákona povinen mimo jiné vykonávat přiměřenou výdělečnou činnost a v případě, že je nezaměstnaný, o získání příjmu usilovat; nesmí rovněž odmítat splnitelnou možnost si příjem obstarat, hodnoty získané dědictvím a darem zpeněžit a jejich výtěžek, stejně jako jiné své mimořádné příjmy, použít k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře, vždy k 15. lednu a k 15. červenci kalendářního roku předložit insolvenčnímu soudu, insolvenčnímu správci a věřitelskému výboru přehled svých příjmů za uplynulých 6 kalendářních měsíců a nezatajovat žádný ze svých příjmů a na žádost insolvenčního soudu, insolvenčního správce nebo věřitelského výboru předložit k nahlédnutí svá daňová přiznání za období trvání plánu oddlužení. více

Žaneta | 14.10.2014 11:17:58 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zaměstnavatel mě 3 hodiny drželi ohledně krádeže,samozdřejmě nic na mě neměli protože jsem nic neudělala ale jedná se o to propustit mě nechtěj ale po tomto incidentu tam se necítím dobře a hlavně všichni to ví.Šíří se samí pomluvy.Děkuji moc

Odpověď:

Dobrý den,
požadujte po zaměstnavateli uveřejnění písemné omluvy v prostorách provozovny.

Eva Fialová

| 1 | .. | | 22 | | 24 | 25 | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect