Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Haninka | 10.10.2014 09:53:39 

Dobrý den, mám dceru 6 let, jsem samoživitelka. Zaměstnavatel mi neumožnil úpravu pracovní doby o 30 minut pří pružné pracovní době s odůvodněním provozní důvody. Budova zaměstnavatele je od 6.30 otevřena a pružnou část pracovní doby máme stanovenou od 7.00 -9.00. Úřední hodiny od 8.00. Pracuji jako vedoucí oddělení a jsou ochotní mi pouze umožnit kratší pracovní úvazek. Pracuji zde již 17 let. Mám právo se odvolat. Moc děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
pružné rozvržení pracovní doby zahrnuje časové úseky základní a volitelné pracovní doby, jejichž začátek a konec určuje zaměstnavatel. Pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak, musíte toto rozvržení pracovní doby dodržovat.

Eva Fialová

Tomas | 9.10.2014 16:01:58 

Dobrý den, chtěl bych se poradit. Jsem zaměstnán u autodopravy, zítra budu ukončovat neschopenku. Můj zaměstnavatel semnou nekomunikuje spíš vyhyba. Výplatu jsem nedostal a po dobu neschopenky si za mě našel náhradu. Prosím Vás o radu. Předem děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
nastupte do pracovní neschopnosti do práce a požadujte, aby Vám zaměstnavatel přiděloval práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pracovní neschopnost je překážka v práci, kterou zaměstnavatel musí omluvit. Pokud Vám nebude dlužná mzda vyplacena, obraťte se na inspekci práce nebo i na soud.

Eva Fialová

Lenka | 7.10.2014 10:07:52 

Dobrý den,

nevím si rady, chodím od úřadu k úřadu a posílají mě od čerta k ďáblu.
Již jsem v zaměstnání skončila a mám jiné, ale jedná se mi o to že zaměstnavatel mi k dnešnímu dni 7.10. nevyplatil mzdu za měsíc červen a nevím jak to z něho mám dostat, již jsme spala i dopis a nic se nestalo, na úřadu práce mi bylo řečeno že musí být v insolvenci aby to z něho mohli vymáhat a inspektorát mu může napařit pouze jenom pokutu, ale nijak zvlášť mi tím nepomohou. Poradíte mi vy jak y něho mou mzdu dostanu.
Děkuji
S pozdravem
Lenka

Odpověď:

Dobrý den,
na zaměstnavatele podejte návrh na vydání (elektronického) platebního rozkazu. Dlužnou mzdu můžete vymáhat i s úroky z prodlení. Formulář elektronického platebního rozkazu nejdete na stránkách www.justice.cz v sekci Podatelna, vzor obyčejného platebního rozkazu je dostupný na internetu.

Eva Fialová

Andy | 2.10.2014 19:42:12 

Dobry den, predem se omlouvam za chybejici interpunkci. U nas ve firme je spatnym zvykem, ze zamestnavatel dava smlouvy pouze na dobu urcitou a pak je retezove prodluzuje. Ja mam ted jiz 4. smlouvu na dobu urcitou, coz je v rozporu s paragrafem 39 odst. 2 ZP. Uz jsem ji mela dostat na dobu neurcitou. V zamestnani mam jiz ted narok na smlouvu na dobu neurcitou. Ta 4. smlouva na dobu urcitou, kterou ted mam, mi konci 31.3.2015, ovsem potrebuji ji nutne zmenit na dobu neurcitou. Ale je v tom hacek, nevim, zda na tuto zmenu mam pravo, pokud vim, ze jsem tehotna...ma to s tim nejakou souvislost? Nikde jsem nic takoveho podobneho nenasla. Predem dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den, podle zákoníku práce nesmí doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát, tzn. zaměstnavatel s Vámi může uzavřít smlouvu na dobu určitou maximálně třikrát, pokaždé nejvíce na tři roky. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje rovněž i jeho prodloužení. Sjedná-li zaměstnavatel se zaměstnancem trvání pracovního poměru na dobu určitou v rozporu s výše uvedeným pravidlem, a oznámil-li zaměstnanec před uplynutím sjednané doby písemně zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Oznamte zaměstnavateli před 31.3.2015, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával, a to i v případě, pokud v této době budete na mateřské dovolené. více

Dorinka | 2.10.2014 19:15:31 

Pracuji na 3 směny a zaměstnavatelem mi byla dána k podpisu dohoda,že souhlasím se změnou směn proti původnímu plánovanému rozvržení,které mi bude oznámeno 2 dny předem a já vlastně podepsala nevýhodnou smlouvu a teď se mnou šoupou jak se jim líbí a já jsem vlastně stále v pracovní pohotovosti.Dá se s tím něco dělat?Nemůžu si vůbec nic naplánovat předem.Když jsem podepisovala byla jsem v dobré víře,protože před podpisem se mnou to bylo ze dne na den.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení. Pokud jste souhlasila se seznamováním pouze 2 dny předem, můžete se pokusit o změnu dohody.

Eva Fialová

Lubomír | 28.9.2014 22:33:29 

Dobrý den,před rokem se mi stal prac.úraz (podvrtnutí páteře). Pojišťovna mi uznala pouze 2měsíce úrazu(prý mám degenerativní změny) a zaměstnavatel se s rozhodnutím pojišťovny stotožňuje. 2 měsíce před ukončením neschopenky(v délce trvání 11ti měsícú) jsem prodělal operaci zad a požádal jsem o invalidní důchod,který mi byl řiznán ve výši 3tí ho stupně (na 1 rok). Neschopenka mi byla ukončena a zaměstnavatel mi dal výpověd dle par. 52 e ZP s dvou měsíční výp. lhůtou. Může se zaměstnavatel stožňovat s rozhodnutím pojišťovny? Pokud ano musím mít posudek soudního znalce v oboru,abych se mohl proti tomuto stotožňování bránit a tak si případně vysoudit např 12ti měsíční odškodné. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
k výpovědi z tohoto výpovědnímu důvodu může zaměstnavatel přikročit až na základě kvalifikovaného lékařského posudku. Zdravotní stav zaměstnance musí být dlouhodobý, tj. delší než 1 rok. Sama skutečnost, že Vám byl přiznán invalidní důchod neopravňuje zaměstnavatele k výpovědi zaměstnance.
Pokud kvalifikovaný lékařský posudek neexistuje, je výpověď zaměstnavatele neplatná. Proti neplatnosti výpovědi se můžete bránit podáním žaloby u soudu ve lhůtě dvou měsíců od skončení pracovního poměru.

Eva Fialová

Monika | 26.9.2014 22:25:01 

Dobrý den, pracuji jako zdravotní sestra v nemocnici, mam dceru 2 roky, a v srpnu mi skoncila rodicovska dovolena...V práci jsem jiz od brezna..Chtela jsem se zeptat, zda by mi zamestnavatel mel povolit praci na castecný uvazek, skrz dceru, vychovu, skolu, atd kterou tento rok koncim, i kdyz jsem vdaná. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
požádá-li zaměstnanec nebo zaměstnankyně pečující o dítě do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, musí zaměstnavatel této žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Tyto důvody musí v písemném odmítnutí žádosti konkrétně vymezit.

Eva Fialová

Koubinka | 26.9.2014 19:50:31 

Dobrý den, mám ČID pracuji v chráněné dílně na zkrácený úvazek, jsem po dvou operacích páteře bohužel občas musím navštívit lékaře. U nás ve Firmě nám návštěvy lékaře neproplácejí a navíc každý okamžik trávený u lékaře musíme napracovat, nebo si vzít dovolenou. Chtěla bych se zeptat jestli náš zaměstnavatel postupuje správně. Předem moc děkuji za odpověď. Koubová Lada

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel nepostupuje v souladu s právními předpisy. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.

Eva Fialová

veronika | 26.9.2014 06:42:34 

Dobrý den,chci se zeptat.Podala jsem výpověd a jsem ve dvouměsíční výpovědní době.Onemocnělo mi dítě a jdu na paragraf.Dvě zdravotní sestry-kolegyně odešly a já tam zůstala sama.Může mě zaměsnavatel během ošetřovačky žádat o vykonání práce?např.podat léky atd?

Odpověď:

Dobrý den,
ošetřování člena rodiny je překážka v práci na Vaší straně a zaměstnavatel Vám v této době nemůže přidělovat práci.

Eva Fialová

Pája | 25.9.2014 09:52:55 

Dobrý den,mám děti 5let chodí do školky a 6let chodí do 1.tridy.Zaměstnána jsem jako pokladní na dvanáctihodinových směnách.Chtěla bych vědět zda mi zaměstnavatel musí umožnit péči o děti a to změnou prác. směn.Na děti jsem sama manžel jezdí za prací mimo bydliště.Již jednou jsem žádala a vedení mi odpovědělo že z vážných provozních důvodů to nelze.Snažila jsem se domluvit s nadřízenou o posunutí doby příchodu do zaměstnání jelikož školka je od 6.30 a směna též ani v tomto mi nevyšli vstříc,a ještě navíc mě přepsala na druhou stranu směn,takže nemohu se postarat o děti ani o víkendu,jelikož já i manžel budeme v práci.Je opravdu možné že nemám vůbec šanci uspět?Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
požádá-li zaměstnanec nebo zaměstnankyně pečující o dítě do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, musí zaměstnavatel této žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Tyto důvody musí v písemném odmítnutí žádosti konkrétně vymezit. Zároveň musí zaměstnavatel při rozvrhování změn přihlédnou k péči o děti. Pokud Váš zaměstnavatel tyto povinnosti nesplní, obraťte se na inspektorát práce.

Eva Fialová

Verka | 24.9.2014 18:52:15 

Dobrý den,
pracuji ve státní správě. Mám pracovní smlouvu na dobu určitou. Vedoucí mi ústně přislíbil, že mi po skončení pracovní smlouvy prodlouží smlouvu na dobu neurčitou. Jsem těhotná, o čemž zaměstnavatel zatím neví. Pokud bych mu to oznámila a on mi pracovní smlouvu neprodloužil, bude jednat v souladu s právem? Nebude se jednat o diskriminaci?

Odpověď:

Dobrý den,
v případě, že by Vám pracovní poměr zaměstnavatel neprodloužil z důvodu Vašeho těhotenství, jednalo by se o diskriminaci. V případném soudním sporu by Váš zaměstnavatel musel prokázat, že k neuzavření nové pracovní smlouvy došlo z jiného důvodu, než z důvodu Vašeho těhotenství.

Eva Fialová

Luděk | 23.9.2014 15:37:04 

Dobrý den, partnerka (toho času na rodičovské dovolené) chce nastoupit do práce a na rodičovskou tudíž já. Jelikož máme možnost hlídání u babičky, chci i nadále pracovat na stávající hlavní pracovní poměr. Musím o této skutečnosti informovat svého zaměstavatele? Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním, není problém, že bude placeno 2 x (jednou státem a podruhé zaměstnavatelem)¨? děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
při souběhu zaměstnání a zařazení mezi státní pojištěnce platí pojistné na zdravotní pojištění zaměstnanec prostřednictvím svého zaměstnavatele i stát. Svému zaměstnavateli tento souběh oznamte, jelikož on nebude muset dopočítávat pojistné do minimální mzdy (pokud to bude ve Vašem případě aktuální). Sociální pojištění se bude platit s Vaší mzdy.

Eva Fialová

Jana | 21.9.2014 19:05:37 

Dobrý den,mám dotaz,který se podle mě týká neférového jednání mého zaměstnavatele.Nastoupila jsem do MŠ jako učitelka.MŠ je dvoutřídní,počet dětí 48,tedy nesplňuji celý pracovní úvazek.Bohužel se nemohu domoci odpovědi ohledně výše mého úvazku.Počet dětí na třídě 24,kolegyně má celý úvazek 31 hodin týdně,já mám pouze 4 hodiny denně,což si myslím,že na tento počet je málo.Nevím,kde vypočítat a podle čeho svůj úvazek.Můžete mi pomoci? děkuji.Úvazek na jednu učitelku je necelých 13 dětí.

Odpověď:

Dobrý den,
rozsah pracovní doby bývá určen v pracovní smlouvě. Pokud máte ve smlouvě uveden rozsah pracovní soby jako 40 hodin týdně, musí Vám Váš zaměstnavatel práci v rozsahu této pracovní doby přidělovat. Pokud pro Vás práci v takovém rozsahu nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.

Eva Fialová

Milan  | 20.9.2014 12:55:29 

Firma mi dala po několika letech najevo-už delší dobu šikana-např.nezaplacený lékař,po zaslání razítka znovu přes právníka zaplacený,ale strženo 500,že jsem si ještě předtím šel v prac.době na 5 min.stěžovat k řediteli a měl domluvený záskok s kolegou atd.,psychický nátlak,výhružky,že se mě chce zbavit,po noční si mne p.vedoucí zavolal,a dal mi výpověď dohodou,přitom jsem já skončit nechtěl..,má chyba,že jsem podepsal,až pak jsem zjistil,že budu mít menší podporu,mohu se ještě teď po roce nějak bránit?Navíc jsem se dozvěděl,že jsem to neměl podepsat,ale co chcete po noční..,a že když se mnou takto vyběhli,měl jsem jít druhý den marodit a museli by mi platit neschopnost,je to pravda?Podotýkám,že už pracuji jinde,ale zajímá mě to.Navíc pokud volali potenciální zaměstnavatele na osobní,házeli na mě špínu dál,co s tím?Děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste před rokem ukončil pracovní poměr dohodou, skončil Váš pracovní poměr dnem uvedeným v této dohodě. Pokud byste do 7 dnů po ukončen pracovního poměru začal čerpat nemocenskou, měl byste na ni nárok, až do uschopnění lékařem.
Váš bývalý zaměstnavatel se může svým jednáním dopouštět přečinu pomluvy. Podle § 184 trestního zákoníku kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

Eva Fialová

Milan  | 20.9.2014 12:55:29 

Firma mi dala po několika letech najevo-už delší dobu šikana-např.nezaplacený lékař,po zaslání razítka znovu přes právníka zaplacený,ale strženo 500,že jsem si ještě předtím šel v prac.době na 5 min.stěžovat k řediteli a měl domluvený záskok s kolegou atd.,psychický nátlak,výhružky,že se mě chce zbavit,po noční si mne p.vedoucí zavolal,a dal mi výpověď dohodou,přitom jsem já skončit nechtěl..,má chyba,že jsem podepsal,až pak jsem zjistil,že budu mít menší podporu,mohu se ještě teď po roce nějak bránit?Navíc jsem se dozvěděl,že jsem to neměl podepsat,ale co chcete po noční..,a že když se mnou takto vyběhli,měl jsem jít druhý den marodit a museli by mi platit neschopnost,je to pravda?Podotýkám,že už pracuji jinde,ale zajímá mě to.Navíc pokud volali potenciální zaměstnavatele na osobní,házeli na mě špínu dál,co s tím?Děkuji za radu.

Odpověď:

Tento dotaz byl již zodpovězen.

Eva Fialová

Zrzecka | 19.9.2014 22:17:06 

Dobrý den, kamarádka byla na rodičovské dovolené a do 2 let pobírala rodičovský příspěvek. Její dceři byly 2 roky v srpnu 2014, ale školku měla až od září 2014. V září se chtěla v práci domluvit, kdy může nastoupit, ale bylo jí řečeno, že pro ni práci nemají.Když požadovala výpověď pro nadbytečnost a odstupné, řekli jí, že na odstupné nemá nárok a protože nenastoupila druhý den po druhých narozeninách dcery, tak jí třetí den pracovní poměr zanikl.Pak jí říkali, že kdyby chtěli být hodně zlí tak ji dají výpověď pro hrubé porušení kázně (nechození do práce), ale protože byli tak "hodní" tak ji dali neplacené volno a výpověď dohodou. Měli na to právo? Nemá snad zaměstnavatel povinnost držet místo do 3 let dítěte?
Předem děkuji za odpověď. Zrzečka.

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel musí zaměstnanci po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle jeho pracovní smlouvy. Pokud tuto práci nemá, protože u něho proběhly organizační změny, a zaměstnanec se v jejich důsledku stal nadbytečným, musí zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď pro nadbytečnost. V takovém případě má zaměstnanec nárok na odstupné ve výši až trojnásobku průměrného výdělku. Zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr ze stejného důvodu dohodou. I v tomto případě má zaměstnanec nárok na odstupné. Pro prokázání takového nároku je lepší, když je důvod rozvázání pracovního poměru a nárok na odstupné v dohodě uveden. Pokud zaměstnanec nenastoupí do práce, protože nemá možnost dát dítě do mateřské školy, není podle soudů hrubým porušením pracovních předpisů a nezakládá možnost okamžitého zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Eva Fialová

Ajaru | 18.9.2014 13:59:38 

Dobrý den, od r. 2007 pobírám inv. důchod 3. stupně., (2x onk. onem., parenterální výživa). Z toho důvodu jsem byla přeřazena před 2 roky na jiné pracoviště. Pracuji u počítače. Zaškolovala jsem se a v té době nastoupil nový vedoucí, kterému hrozně vadím, a dává mi to dost najevo. V srpnu mi naběhl starobní důchod, ale jestě jsem chtěla pracovat tak rok a půl. Je na mě vyvíjen tlak i pracovní, stále nová práce, pak mi ji vezme, dává mi hrubě najevo, že jsem neschopná. Jsem stále ve stresu. Zapomněla jsem napsat před týdnem do knihy odchod, pak jsem ho po konfliktu s panem vedoucím napsala špatně, přepsala a dostala jsem důtku za falšování dokladů § 52. Cítím to jako velkou křivdu. Poradíte prosím? Moc děkuji, Janáková

Odpověď:

Dobrý den,
na chování vedoucího si písemně stěžujte přímo svému zaměstnavateli. Upozorněte ho, že diskriminace na základě věku je zakázána antidiskriminačním zákonem. Pokud zaměstnavatel nezjedná nápravu, obraťte se na inspekci práce příslušnou podle sídla zaměstnavatele.

Eva Fialová

Prcek | 18.9.2014 11:37:38 

Mám nemoc z povolání, firma odmítá vyplatit 12měs. odstupné, po roce PN a jejím ukončení mne firma propustila pro nadbytečnost, soud uznal výpověd jako neplatnou, firma mi doplatila výplatu za období únor - srpen až v září, mohu nárokovat i příspěvek na dovolenou? kterou firma zaměstnancům vyplácí a hlavně úroky z prodlení za pozdní vyplacení mzdy, podle repo sazby ČNB ? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud příspěvek na dovolenou je vyplácena každému zaměstnanci, nebo na ni máte podle Vaší pracovní smlouvy nárok, musí Vám ho zaměstnavatel vyplatit. Ze mzdy máte nárok na zákonné úroky z prodlení.

Eva Fialová

Veronika | 12.9.2014 09:11:01 

Dobrý den, pracuji na DPČ půl úvazku,končí mi smlouva 2.12.2014 poté budu mít již jen 0,2 úvazku do června 2015. Také jsem stále vedena jako student a pobírám sirotčí důchod po otci. Miminko se narodí začátkem dubna. Jaké jsou mé nároky na příspěvky, zajímá mě hlavně, zda budu mít volitelnou rodičovskou dovolenou (chci chodit do práce a ne být 4 roky doma) Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
možnost výběru varianty rodičovského příspěvku závisí na vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud do doby čerpání PPM splníte podmínku 270 dnů nemocenského pojištění a budete současně nemocensky pojištěná, budete mít nárok na PPM. Nárok na PPM budete rovněž mít, jestliže začnete čerpat PPM v ochranné době 180 dnů od zániku nemocenského pojištění.
Volbu varianty rodičovského příspěvku budete mít, i pokud otec dítěte teoreticky splní podmínky nároku na PPM.

Eva Fialová

Eva | 10.9.2014 10:30:15 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám také nárok na zkárcenou pracovní dobu. Mám děti 6 a 3 roky.
V ustanovení § 241 odst. 2 zákoníku práce se píše, že ten kdo žádá se musí prokázat,že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III ...
Já žiju s manželem, který pracuje mimo Brno, takže se na něj nemůžu spolehnout s vyzvedávání dětí....
Můžete mi prosím poradit, jestli mám opravdu nárok o zkrácenou pracovní dobu žádat? Chod firmy by to nijak nepoškodilo, jde spíš o to, že šéf bude jistě proti a já se ptám, abych věděla, jestli ho můžu na usnesení § 241 odst. 2 zákoníku práce odkázat a neublížím tím sama sobě.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby můžete žádat, pokud pečujete o děti do 15 let. Zaměstnavatel má povinnost Vaší žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.

Eva Fialová

| 1 | .. | 21 | | 23 | | 25 | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect