Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Jarmila | 12.7.2016 07:25:57 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to se soc. a zdrav, když jsem si po MD zvolila rodičovský příspěvek na 2 roky a v zaměstnání si hodlám vzít 3 roky RD. O rodičovský příspěvek jsem žádala na úřadu práce a RD hlásím do zaměstnání. Hlásí se to ještě někde? Kdo za mě bude odvádět sociální a zdravotní v průběhu toho roku, co se mi nekryje? Zaměstnavatel chce, ať si mezi MD a RD vyberu dovolenou a na úřadu mi řekli, že si mám žádost o příspěvek napsat hned po ukončení MD, že to na nic nemá vliv. Je to tak v pořádku? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovská dovolená není automaticky vázaná na rodičovský příspěvek. Pokud jste si požádala o rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte, můžete být doma až do 3 let věku dítěte bez ohledu na to, jestli pobíráte nebo nepobíráte rodičovský příspěvek. Po dobu rodičovské dovolené je za Vás plátcem zdravotního pojištění stát, co se týká sociálního pojištění, po dobu rodičovské dovolené trvá Váš pracovní poměr u zaměstnavatele, takže pro účely sociálního pojištění jste v pracovním poměru. Na jiné úřady se nic nehlásí. Je výhodnější si řádnou dovolenou vybrat ihned po ukončení mateřské dovolené, protože tak nebude krácena z důvodu čerpání rodičovské dovolené. Jak Vám bylo řečeno, o rodičovský příspěvek si můžete požádat již v době čerpání řádné dovolené.

Kateřina Lovitt

Jana | 4.7.2016 09:14:48 

Dobrý den! Mému nejmladšímu synovi jsou 3 roky a 3 měsíce a já mám nastavenou rodičovskou dovolenou na 4 roky (do dubna 2017). Nyní jsem nastoupila do zaměstnání a syn má od září nastoupit do školky. Chci se zeptat, jak to bude, pokud syn onemocní. Budu mít nárok na OČR? Nebo bude mojí odměnou rodičovský příspěvek? A pokud budu nemocná já sama? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovská dovolená trvá maximálně do 3 let věku dítěte. Není automaticky vázaná na rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek je možné čerpat do 4 let věku dítěte. Pokud jste zpět v pracovním poměru (nejste tedy na rodičovské dovolené), budete mít nárok na ošetřovné, případně na nemocenské.

Kateřina Lovitt

pavla | 3.7.2016 22:01:12 

Dobrý den chtěla bych se zeptat, jak se započítává rodičovská dovolená do let praxe.Mám tři děti, pracuji ve zdravotnictví a letos mám odpracováno 20 let.Započítává se do praxe i třetí rodičovská dovolená?Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte na mysli, zda se rodičovská dovolená započítává do doby pojištění potřebné pro vznik nároku na důchod, pak ano (i třetí), jde o tzv. náhradní dobu pojištění.

Kateřina Lovitt

Barunka | 30.6.2016 23:35:03 

Dobrý den, prosím o radu. V současné době čerpám zaměstnavatelem schválené neplacené volno po skončení RD do 4 let věku dítěte. Mám procovní poměr na dobu neurčitou. Synovi budou 4 roky v listopadu. Nyní jsem opět těhotná s termínem porodu březen další rok. Moje otázka zní, zda budu mít nárok na PPM, když se druhé dítě narodí déle než prvnímu budou 4 roky? Pokud ano - jak se vypočítává v tomto případě výše PPM? A v případě že nastoupím na rizik. těhotenství - budu mít prac. neschopenku, zda budu mít nárok na nemocenskou? Předem děkuji za odpověd a váš čas.

Odpověď:

Dobrý den,
protože jste nemocensky pojištěná, i když máte tzv. neplacené volno, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte i nemocenskou. Tyto dávky se Vám budou počítat z výdělku, kterého jste dosahovala v posledním měsíci, kdy jste měla na tento výdělek nárok. To znamená, že ČSSZ bude pro výpočet těchto dávek zkoumat, v jakém měsíci jste ještě dosahovala nějakého výdělku a kolik tento výdělek činil.

Eva Fialová

Buroska | 27.6.2016 11:47:24 

Když manželka,která je na rodičovské jde na plánované cca jednodenní lékařské vyšetření
a manžel se stará po tuto dobu o dítě jaký doklad a kým vystavený doloží zaměstavateli

Odpověď:

Dobrý den,
požádejte lékaře o vyplnění příslušného formuláře.

Eva Fialová

Kristýna | 25.6.2016 20:11:47 

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na mateřskou a rodičovskou.
Jsem teď rok nezaměstnaná a předtím jsem pracovala 2roky S přítelem plánujeme příští rok miminko a vůbec nevím jak to finančne zvládnem.
Chtěla jsem se zeptat co je lepší, jestli být nezaměstnaná a mít rodičovskou a nebo se snažit najít zaměstnání aspoň s minimálním platem a jít na mateřskou.
Mohu Vás poprosit o radu a nejlépe o výpočty?
Vůbec se v tom nevyznám a nerada bych zůstala bez koruny.
Mockrát děkuji a přeji krásný večer.
Hubschová Kristýna

Odpověď:

Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu. PPM činí 70 % z vyměřovacího základu Pokud Vám vznikne nárok na PPM, budete si moci zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku. Od délky čerpání tohoto příspěvku se odvíjí i jeho výše.
Pokud nebudete mít nárok na PPM, budete si moci zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku, pokud by nárok na PPM měl otec dítěte.
Konkrétní částka PPM by se odvíjela od Vašeho výdělku a délky čerpání rodičovského příspěvku.

Eva Fialová

Simona | 17.6.2016 00:15:48 

Dobrý den,pracuji od neděle do středy 9.67hodin denně ted' poprvé jsem byla v květnu nemocná a to od2.5. až do 26.5.A můj zaměstnavatel mi zaplatil pouze 5 dní tak bych chtěla vědět jestli to je v pořádku.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
během prvních 2 týdnů dočasné pracovní neschopnosti poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci náhradu mzdy za pracovní dny, ta však nepřísluší za první 3 takovéto dny. Doporučuji obrátit se na mzdovou účtárnu, která by Vám měla sdělit, jakým způsobem Vám byla náhrada mzdy vypočtena. Nemocenské pak náleží pojištěncům od 15. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti, za kalendářní dny. Při výplatě nemocenského byste měla obdržet písemné oznámení o jeho výši, výši denního vyměřovacího základu a době, za kterou byla dávka vyplacena. Připojuji odkazy na kalkulačky pro výpočet výše náhrady mzdy a nemocenského - http://www.mpsv.cz/cs/11584, http://www.mpsv.cz/cs/11580.

Kateřina Lovitt

Bartákková | 16.6.2016 06:24:14 

Dobré ráno. Mám dotaz Jsem na mateřské dovolené (rodičovský příspěvek) Beru 7600 Kč. Rozvádím se s manželem a má proběhnout soud o děti.... Nevím jak to je s určováním výživného na děti ... Máme spolu 19 měsíčního chlapečka a 6 měsíční holčičku... Slyšela jsem, že by měl platit alimenty i na mě. Jenže nevím jak to funguje ... A pokud jsme stále manželé zda-li mi má přispívat i po odstěhování na domácnost ???? děkuji za odpověď Batáková

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz bohužel nespadá do náplně této poradny. Obecně platí, že dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů. Oba rodiče mají povinnost přispívat na výživu dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Při určení výše výživného se přihlíží k více aspektům, zejména v jaké míře rodič pečuje o dítě, k odůvodněným potřebám dítěte v závislosti na jeho věku a zdravotním stavu, rovněž k dalším případným vyživovacím povinnostem rodiče. Vyživovací povinnost mezi manžely je upravena v občanském zákoníku a záleží na konkrétní situaci. Dokud jste manželé, má Váš manžel povinnost přispívat na domácnost.

Kateřina Lovitt

Jitka  | 12.6.2016 00:54:38 

Dobrý den. Jsem v 25 týdnu těhotenství. Můj šéf o tom ví. Kolegům jsem to neoznamovala, cítím že je to moje soukromá věc a nechci ji s těmito lidmi sdílet, řešit a třeba se nechat kvůli tomu napadat. Od minulého týdne mám v práci domluvený klidnější režim, na doporučení lékaře. Alternativa abych nemusela na neschopenku. Bohužel se poslední dny potýkám s dost negativní reakcí kolegů. Hrubým způsobem na mě útočí proč neplním stoprocentně svoje povinnosti. Posílají sms mimo pracovní dobu že jim musím okamžitě říct důvod. Odpověděla jsem že kvůli zdrav.problémům. Zaměstnání které mám ráda a už mockrát tam stejně nepůjdu se stává velmi stresující. Chtěla jsem se zeptat, jestli musím svoje těhotenství oznamovat kolegům a jak popřípadě reagovat. Jinak nereaguji, nebo posílám za šéfem, ale evidentně to nestačí a dál na mě tlačí. Děkuji za odpověď. Jitka

Odpověď:

Dobrý den,
informace o Vašem těhotenství rozhodně oznamovat kolegům nemusíte. Vaši kolegové nemají právo na informace o Vašem zdravotním stavu. Můžete rovněž upozornit svého zaměstnavatele, aby jiným zaměstnancům tuto informaci nesděloval. Kontrolovat plnění Vašich pracovních povinností je právem a povinností zaměstnavatele, nebo vedoucího zaměstnance, nikoliv kolegů. Kolegům oznamte, že není Vaší povinností jim jakékoliv informace o svém zdravotním stavu sdělovat.

Eva Fialová

Michaela | 9.6.2016 20:56:46 

Dobrý den, mohu se z rodičovské dovolené vrátit do zaměstnání předčasně? Končí mi 27.12., ale vzhledem k tomu, že partner od nás (máme dvě děti) chce odejít, potřebuji nutně pracovat, abych měla z čeho platit poplatky, hypotéku, zajistit rodinu. Na mé místo minulý měsíc přijali novou sestru, ač jsem oznámila, že se chci vrátit do práce, po telefonu mi řekli, že mě tedy přesunou na jiné pracoviště (máme 3 a jen jedno je pro mě možné - dojíždím 30km z Kamenného Přívozu do Prahy, delší cesta je nemožná, už tak mám a budu mít, co dělat, abych stihla děti odvézt a přivézt - škola, školka). Už 3/4 roku docházím do své práce na zástupy za jiné sestry a tak nemohou říct, že něvědí, že v této práci chci pokračovat. Proč by měli posílat jinam mě, pokud je tam 1 sestra 1. měsíc - ve zkušební době, 2. sestra bezdětná, 3. sestra s odrostlými dětmi a všechny kromě mě z Prahy. V pracovní smlouvě mám dobu neurčitou a místo pracoviště Praha i přez to nechápu, proč by přesunuli mě ač najiné pracoviště dle jejich slov z předchozího telefonátu nikoho nehledají. Můžete mi prosím poradit jaká mám v této věci práva? Je to naléhavé. více

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po ukončení rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Toto se týká i dodržení místa výkonu práce. Pokud máte místo výkonu práce Praha, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci v tomto místě. V rámci Prahy Vám tedy může zaměstnavatel přidělovat i jiné pracoviště, než na jakém jste pracovala před odchodem na mateřskou dovolenou.
Pokud chcete přestat čerpat rodičovskou dovolenou dříve, než jste původně udala, je tento dřívější návrat možný pouze se souhlasem zaměstnavatele.

Eva Fialová

Verry | 8.6.2016 19:56:42 

Dobrý den,pracuji ve firmě, kdy jsem na pobočce sama čtyři hodiny, a během této doby si nesmím dojít na toaletu, protože se prodejna nesmí zavřít.Může mi zaměstnavatel zakázat jít na toaletu?Protože pokud prodejnu zavřu,i jen třeba na pět minut, je to špatně.Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí zaměstnancům zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Do ochrany zdraví při práci spadá i možnost zaměstnance využívat sociální zařízení. Pokud Vám v tomto zaměstnavatel brání, jedná protiprávně.

Eva Fialová

Nina | 8.6.2016 18:53:08 

Dobrý den jsem zaměstnaná od 11.04.2016 ve společnosti ADECCO, spol. s.r.o. Štětkova 1638/18. Ode dne 22.04.2016 jsem na nemocenské, dnes 08.06.2016 jsem dostala doporučeným dopisem (který dorazil 7.06.2016) od zaměstnavatele „Oznámení o zrušení pracovního poměru ve zkušební době“ k podpisu, a následně poslat zpět. Z dopisu vyplývá že pracovní poměr končí ke dní 04.05.2016. Tudíž celých 33-34 dnu zaměstnavatel mi neobtěžoval se oznámit o svém rozhodnuti že zrušil se mnou pracovní poměr, i když v době nemocenské mi zaměstnavatel volal kvůli kontrole a to dne 22.04.2016, 28.04.2016 zatím 03.05.2016, i naposled volali 11.05.2016. Nebyla dodržena 14 dění ochrana lhůta (22.04.16 - 4.05.16 to je 13dnu) pokud chápu dobře měli mně propustit 6.05.2016. více

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance. Pokud s Vámi zaměstnavatel zrušil pracovní poměr ve zkušební době v době 14 trvání pracovní neschopnosti, je toto zrušení neplatné. Zaměstnavatele na tuto skutečnost upozorněte nejlépe doporučeným dopisem a požadujte, aby Vás nadále zaměstnával. Pokud by s tím zaměstnavatel nesouhlasil, můžete podat žalobu na trvání pracovního poměru.

Eva Fialová

OO.. | 8.6.2016 14:55:16 

Dobrý den, momentálně jsem na rodičovské dovolené, mám možnost nastoupit do zaměstnání na HPP o 6 měsíců dříve ( rodičovskou mám na 2 roky). Přicházím o ty dávky za 6 měsíců definitivně nebo je nějaká jiná možnost jak vše skloubit? Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě, třeba i jinou zletilou osobou nebo v předškolním zařízení, nárok na rodičovský příspěvek Vám zůstane zachován. Pro tento nárok není rozhodující výše výdělku příjemce.

Eva Fialová

Vendy | 7.6.2016 10:59:13 

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na PPM. Ocitla jsem se ve složitější situaci a budu vděčná za jakoukoliv odpověď:Od 1.1.2013 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou s prvním dítětem a po jejím ukončení jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte. Asi půl roku před ukončením rodičovské dovolené jsem zjistila, že firma, u které jsem zaměstnána, se dostala do potíží a zřejmě již zanikla. Výpověď jsem od firmy obdržet nemohla, neboť jsem stále na rodičovské dovolené a ani já žádnou dohodu o ukončení nepodávala, synovi ještě nebyly 3 roky.Začala jsem si hledat přivýdělek na rodičovské. Od 12.10.2015 jsem nastoupila zatím na poloviční úvazek, než syn nastoupí do MŠ, k novému zaměstnavateli. Jenže jsem zjistila, že jsem podruhé otěhotněla a od 4.1.2016 mám rizikové těhotenství a jsem na neschopence.Pro uplatnění nároku na PPM musím mít odpracováno 270 dnů, což u zaměstnavatele (nástup 12.0.2015), u kterého mám neschopenku, nesplním.Započítává se do této odpracované doby i ta doba již zaniklé firmy? Pokud .no, pak by mi nárok měl vzniknout. Termín porodu mám 2.8.2016. Moc děkuji za odpověď. více

Odpověď:

Dobrý den,
zákon vyžaduje pro nárok na PPM dobu nemocenského pojištění v délce 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM. Doba pojištění u různých zaměstnavatelů se sčítá. Pokud s Vámi neuzavřel zaměstnavatel dohodu o rozvázání pracovního poměru nebo neukončil pracovní poměr výpovědí z důvodu svého zániku, jste u něho stále v pracovním poměru, a tudíž nemocensky pojištěná. Pokud nastoupíte na další PPM do 4 let věku předchozího dítěte, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, ze kterého se Vám vypočítala předchozí PPM. Zároveň se Vám bude PPM z vyměřovacího základu, kterého dosahujete v současném pracovním poměru.

Eva Fialová

Váňa | 7.6.2016 00:10:10 

Dobrý den, kolegyně je na druhé mateřské dovolené a zaměstnavatel s ní sepsal dodatek dpp na dobu od 1.5.2016-31.12.2016 . Je to dodatek dpp, který se váže k první dpp, která byla ukončena 31.12.2015. Můj dotaz zní, zda je to správný postup zaměstnavatele a dále, zda se nebude odvádět sociální a zdravotní poj. z důvodů pokračování původní DPP. mzda je do 10ti tisíc. děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel s Vámi může uzavřít novou dohodu o provedené práce, nebo uzavřít dodatek k původní dohodě. Tento postup zákoník práce nevylučuje. Pokud Váš výdělek nepřesáhne 10.000 Kč měsíčně, nebude se z tohoto výdělku odvádět sociální ani zdravotní pojištění.

Eva Fialová

S Peski | 6.6.2016 18:51:16 

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na nárok na rodičovskou dovolenou nebo jiné příspěvky v ČR. Pracuji V Anglii, kde nemám žádnou adresu-jen klienta, o kterého se starám 3 týdny a pak jsem 3 týdny doma v ČR. Pojištění mám jako pendler v ČR i V UK. Chodím k lékaři jeb v ČR. Když otěhotním tak mám pak na něco nárok v ČR prosím? Partner je čech, pracuje jako pendelr v Německu. Velmi mě šokoval přístup úřadu práce, který mi tvrdí, že žiju v Anglii, tak nic nedostanu, ale já tu nežiji. Jen pracuji. Mám status pendlera. Přeci se na mě český Stát úplně nevykašle? Mockrát děkuji předem za odpověď. Sonia

Odpověď:

Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud nebude mít nárok na PPM, budete ode dne porodu čerpat rodičovský příspěvek. Na tuto dávku budete mít nárok, pokud máte bydliště v České republice.

Eva Fialová

Hanva | 4.6.2016 08:15:40 

Dobrý den, byla jsem přijata jen na ranní směnu, kvůli dětem o které se starám. Přijali ke mě jinou paní a ta si stěžuje, že dělá ranní/odpolední a tlačí na vedení , abych měla též odpolední.
Můj manžel bohužel vykonává práci dost náročnou na čas a domů přijíždí i kolem 21:30 hod večer.Mám právo odmítnout odpolední nebo pohotovost , kterou mi též nabízejí? KDO SE V ČASE KDY JÁ BUDU V PRÁCI POSTARÁ O DĚTI? Napíše úkoly, popř. naučí se do školy, rozveze po kroužcích? Mám děti dvě do 10 let věku. Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte v pracovní smlouvě uvedeno, že máte pracovat na ranní směny, tak Vás zaměstnavatel nemůže nutit k jinému rozvržení pracovní doby. Ke změně pracovní smlouvy je třeba souhlasu zaměstnance i zaměstnavatele.
Dále rovněž podle § 241 odst. 1 zákoníku práce platí, že zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Z toho vyplývá, že zaměstnavatel by Vás měl zařazovat především do ranní směny, vzhledem k Vašim konkrétním potřebám.

Kateřina Lovitt

XL | 2.6.2016 17:06:34 

Dobrý den,
Jsem zaměstnána na HPP na dobu neurčitou a v půlce července nastupuji na MD ze zaměstnání, po které bych nastoupila na RD (do 2-3? let věku dítěte). Čerpání RP bych asi zvolila na nejkratší možnou variantu (u mě to bude těch 19 měsíců).
S nástupem na MD případně až RD (pokud to nelze spojit s PPM) bych si chtěla založit živnost jako vedlejší činnost.
1. otázkou je zda můžu mít živnost jako vedlejší v momentě kdy již nepobírám RP, ale jsem pořád na RD?
2. otázkou je jak by se počítal případný další PPM nárok i výše (na druhé dítě) pokud bych na druhou MD měla nastoupit
a/ ještě v době pobírání RP pro první dítě?
b/ v době RD v zaměstnání ale již bez RP
pokud budu vedená jako OSVČ na vedlejší činnost s hrubým příjmem cca 500tis/rok s 60% paušálním odpočtem nákladů s pouze základními odpočty sociální + zdravotní pojištění + daně.

Odpověď:

Dobrý den, podle mého názoru, pokud budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a následně pak na rodičovský příspěvek, bude Vaše samostatná výdělečná činnost považována za činnost vedlejší. Po ukončení pobírání rodičovského příspěvku (a stále na RD) bude již Vaše samostatná výdělečná činnost považována za činnost hlavní. Co se týká další peněžité pomoci v mateřství, platí, že, pokud budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhne věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. více

Eva | 1.6.2016 11:17:34 

Prosím o pomoc s dikriminací a rasismem, který probíhá v nejvetsi prazske nemocnici. i přes dukazy s námi nikdo nekomunikuje, prosim o pomoc. Předem dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz je položen velmi obecně. Pokud budete mít zájem, obraťte se na právní poradnu telefonicky, a to v úterý od 9:00 do 11:00 a v pátek od 16:30 do 18:30 na telefonní číslo 224 913 350 nebo 774 913 350.

Kateřina Lovitt

dasa | 28.5.2016 00:01:39 

Materska a radna dovolena - Dobry den, mam smlouvu na dobu neurcitou, momentalne jsem druhym rokem na RD a 1.10.2016 nastupuji na druhou materskou dovolenou. Mam u zamestnavatele narok na nekracenou radnou dovolenou za rok 2016 i 2017?mam narok na jeji cele proplaceni (2×25dni) v r.2017 hned po skonceni MD? V obou letech totiz splnim podminku "odpracovani" alespon 60 dni, jelikoz materska dovolena se bere za odpracovanou dobu. V r. 2016 je do konce roku jeste 63 prac.dni vc.svatku, v r.2017 bude materska dovolena trvat jeste dele. Nebo je zde v tomto pripade take nejake kraceni? Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
mateřská (nikoliv rodičovská) dovolená se pro nárok na dovolenou na zotavenou považuje za výkon práce. Za dobu čerpání mateřské dovolené Vám náleží poměrná část dovolené za kalendářní rok podle počtu měsíců mateřské dovolené v příslušném kalendářním roce. Tuto dovolenou můžete čerpat po skončení rodičovské dovolené, požádáte-li o to. Zaměstnavatel vám tuto dovolenou nemůže proplatit. Proplacení dovolené je možné jen v případě ukončení pracovního poměru.

Eva Fialová

| 1 | .. | 30 | | 32 | | 34 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect