Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
ráda bych se informovala, zda budu mít nárok na PPM, když v 10/2013 jsem porodila, PPM jsem pobírala a RP mi končí 08/2016. Současně jsem 07/2016 nastoupila do zaměstnání na částečný úvazek. Smlouvu mám na dobu určitou do 31.12.2016, která nevím, zda mi bude prodloužena. Zajímá mne, zda bych měla nárok na PPM, pokud by termín porodu byl 16.4.2017.
Dále bych se chtěla zeptat, jak je to s čerpáním PPM u muže, který splňuje podmínku 270 dní nemocenského pojištění. Vím, že je toto možné od 7. týdne po porodu. Je možné, aby muž tuto dávku čerpal pouze minimální dobu 7 dní a tato by následně přešla na ženu a muž dále vykonával zaměstnání?
Velmi děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít budete, pokud v posledních dvou letech před dnem nástupu na PPM budete účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní (nástupem se rozumí období od počátku 8. až 6. týdne před očekávaným dnem porodu). Nástup na PPM musí nastat v době trvání zaměstnání. Nárok na PPM je však zachován i v případě, že k němu dojde nejpozději šest měsíců po skončení pracovního poměru. Do uvedených 270 dnů se započítává i doba rodičovské dovolené. Doporučovala bych Vám kontaktovat ohledně Vaší konkrétní situace správu sociálního zabezpečení. více
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Koncem listopadu mi končí rodičovský příspěvek, který trval 4roky. Po celou tuto dobu jsem stále zaměstnána. Ale koncem října musím podat výpověď, protože mi zaměstnavatel neumožní změnu pracovní doby.S manželem bychom chtěli další dítě, těhotná tedy nejsem. Když do konce listopadu otěhotnim, budu mit i přesto nárok na ppm? A pak následně na 3letou rodičovskou? I pokud bych již zaměstnana nebyla. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít budete, pokud v posledních dvou letech před dnem nástupu na PPM budete účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní (nástupem se rozumí období od počátku 8. až 6. týdne před očekávaným dnem porodu). Nástup na PPM musí nastat v době trvání zaměstnání. Nárok na PPM je však zachován i v případě, že k němu dojde nejpozději šest měsíců po skončení pracovního poměru. Tzn., pokud dáte výpověď v říjnu (výpovědní doba je dvouměsíční a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícím po doručení výpovědi), musela byste nastoupit na PPM (8. - 6. týdnů před očekávaným dnem porodu) do konce června.
Pokud Vám vznikne nárok na PPM, budete si moci zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku. Od délky čerpání tohoto příspěvku se odvíjí i jeho výše.
Pokud nebudete mít nárok na PPM, budete si moci zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku, pokud by nárok na PPM měl otec dítěte.
Kateřina Lovitt více
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v práci jsem dala výpověď a jako důvod jsem uvedla že se musím starat o děti, které navštěvují školní docházku. Zaměstnavatel mi tuto výpověď neakceptuje a nechce mi ji podepsat. |Má na to právo?
Odpověď:
Dobrý den,
nemá. Výpověď zaměstnance nevyžaduje souhlas zaměstnavatele. Vy, jako zaměstnanec, můžete dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu, nebo i bez udání důvodu. Důležité je, že výpověď z pracovního poměru musí být písemná. Platí, že výpověď se doručuje zaměstnavateli zpravidla osobním předáním v místě sídla zaměstnavatele, ale je možné listinu doručit i např. prostřednictvím pošty nebo předáním v podatelně. Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel navíc povinen doručení písemnosti písemně potvrdit. Pracovní poměr pak skončí uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba činí 2 měsíce a začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi.
Kateřina Lovitt
Dobrý den,mám dotaz na návštěvu lékaře. Můj otec mi vozí k lékaři,někdy 1x týdně,někdy 2x týdně (mám zlomený kotník a jsem momentálně na vozíku) a jsem jeho syn . Ale v práci u otce mu řekli,že mu to maximálně budou tolerovat 2-3x do měsíce,jinak že mu dají dovolenou na ty hodiny,co mi vozí nebo mu ty hodiny budou odebírat z hodin dovolené . Je to vždycky na max 2-3h a pak jde otec do práce. Samozřejmně mu nechám u lékaře potvrdit lístek,co je potřeba dát k zaměstnavateli . Mají na tohle právo? Byl bych moc rád,kdyby jste mi to v mailu vysvětlili srozumitelně,abych to mohl přeposlat otcovi do prác(k rukám paní účetní),aby to pochopili. Já si myslím,že to má být jinak-aspoň tak sem to pochopil v zákoníku práce já. Děkuji moc za odpověd
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce se jedná o jinou důležitou osobní překážku v práci. V souladu s nařízením vlády č. 590/2006 Sb. platí, že pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. A to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela.
Pokud je tedy pro Vás doprovod Vašeho otce nezbytný, což Vám může potvrdit Váš ošetřující lékař, a pokud uváděné návštěvy nelze provést mimo pracovní dobu Vašeho otce, platí, že má Váš otec za zmeškanou část směny nárok na pracovní volno s náhradou mzdy.
Kateřina Lovitt více
Dobrý den, nastoupila jsem do zaměstnání před 2,5roky. Jsem ID 2.stupně. Pracovní smlouvu mám na neurčito, pracovní úvazek 30h/týdně. Majitelka mě bez nové pracovní smlouvy přeřadila do své 2.firmy na odpolední směny a zvýšila pracovní úvazek (měsíčně 64h přesčasy). Když jsem jí požádala, že vzhledem ke své diagnoze potřebuji čas na odpočinek, řekla mi, že když jsem nemocná, ať jdu na neschopenku. Mám nějakou možnost, jak odejít z firmy s nárokem na zákonné odstupné? Děkuji Vám za laskavost.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. To platí i pro rozvržení pracovní doby. Kratší pracovní dobu sjednanou v pracovní smlouvě nelze bez souhlasu zaměstnance opět rozšířit. Zaměstnanci s kratší pracovní dobou nelze nařídit výkon práce přesčas, lze se však s ním na jejím výkonu dohodnout. Prací přesčas se rozumí práce konaná nad stanovenou týdenní pracovní dobu. Zaměstnavatele upozorněte písemně na svá práva. Rovněž je možné obrátit se na příslušný inspektorát práce (podle sídla zaměstnavatele). Vždy ale platí, že zaměstnavatel může zaměstnanci přidělovat jen takovou práci, která odpovídá jeho zdravotní způsobilosti. více
Dobry den, mam tehotnou manzelku, ktera ma nastup na MD v obdobi 15/12 - 29/12/2016. Je z Polska, ale v Cesku ma prechodny pobyt. Pracovne je zde zamestnana kontinualne od zari 2013. Nyni ma smlouvu na dobu urcitou do konce 2016. Jak u ni bude probihat vyplata materske/rodicovske? Jaky vliv na to ma smlouva ma dobu urcitou do konce roku 2016 a prechodny pobyt (mela by narok i na trvaly, pokud by to melo na neco vliv)? Bylo by pro ni vyhodnejsi nastoupit na materskou hned 15/12, nebo co nejpozdeji, tj dle informace z tehotenske prukazky az 29/12? Dekuji Tomas Vlk, 737 718 281
Odpověď:
Dobrý den,
Vaše manželka bude mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), pokud v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM byla účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní (nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu). Nástup na PPM musí nastat v době trvání zaměstnání. Nárok na PPM je však zachován i v případě, že k němu dojde nejpozději šest měsíců po skončení pracovního poměru.
Rovněž bude mít nárok na rodičovský příspěvek, ten je možné čerpat do 4 let věku dítěte. Celková výše rodičovského příspěvku tvoří 220.000 Kč. Rodiče si sami zvolí, jak dlouho jej budou pobírat, a podle toho se upraví jeho výše, přičemž platí, že rodičovský příspěvek nesmí tvořit více než 70% předchozího výdělku a nesmí činit více než 11.500 Kč měsíčně.
Doporučovala bych Vám, abyste se ohledně Vaší situace obrátili na správu sociálního zabezpečení a úřad práce. více
Dobrý den, 25.9.2016 mi končí rodič. dovolená, domluvila jsem se se zaměstnavatelem že nastoupíá od 1.10.2016. Těch 5 dnů co budu doma si musím zaplatit zdrav. a soc. pojištění? Jak mě bude zaměstavatel evidovat? děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
můžete požádat zaměstnavatele o neplacené volno. V případě, že Vám jej zaměstnavatel poskytne, nahlaste tuto skutečnost Vaší zdravotní pojišťovně. Plátcem zdravotního pojištění bude za Vás stát, za podmínky celodenní osobní a řádné péče alespoň o jedno dítě do sedmi let věku, tzn. pokud dítě nebude nenavštěvovat předškolní zařízení déle než 4 hodiny denně. Péče o dítě do 4 let věku se dále považuje za náhradní dobu sociálního pojištění. Platby na sociální pojištění se tedy neodvádí.
Kateřina Lovitt
Dobrý den. Čekám dvojčata a na mateřskou dovolenou nastupuji z ÚP.S otcem dítěte spolu nežijeme a tak mě zajímá na co vše mám a nemám nárok.Bydlím v podnájmu.TP je 28.2.2017.
Odpověď:
Dobrý den,
jen pro ujasnění - mateřskou dovolenou lze čerpat jen ze zaměstnání. Protože jste však vedena v evidenci úřadu práce, na mateřskou dovolenou v daném smyslu nastupovat nebudete. V souvislosti s narozením dětí budete mít nárok na porodné. Zde platí, že nárok na porodné má rodina, které se narodilo první nebo druhé živé dítě a jejíž příjem v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte byl nižší než 2,7 násobek životního minima rodiny. V případě dvojčat porodné činí 23.000 Kč.
Pokud jste vedena v evidenci úřadu práce a nevznikne Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pak ode dne porodu začnete pobírat rodičovský příspěvek ve výši 7.600 Kč měsíčně do 9 měsíců věku dítěte a dále 3.800 Kč měsíčně do vyčerpání celkové částky 220.000 Kč, maximálně však do 4 let věku dítěte. Rodičovský příspěvek náleží jen jeden. více
Dobrý den, v případě, že bych nastoupila ve dvou letech věku dítěte po rodičovské opět do práce, ale namísto původního plného úvazku na 0,8 a za méně než rok bych znovu otěhotněla, z jaké mzdy by se mi vypočítala mateřská (mzda před dítětem, mzda z úvazku 0,8, procento z rodičovského příspěvku, kombinace rod.příspěvku a mzdy 0,8) ? Ze zákona mi to není jasné. Mockrát děkuji a zdravím
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhne věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, v srpnu má nastoupit syn 8let do lázní bez doprovodu.Chci se zeptat mám nárok na čerpání paragrafu k odvozu do lázní když mám noční směnu, nebo manžel, když má směnu ranní. Paragraf může čerpat asi jen jeden rodič? A jak je to v případě, když se syn bude z lázní vracet? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce se jedná o jinou důležitou osobní překážku v práci. V souladu s nařízením vlády č. 590/2006 Sb. platí, že pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela.
Pokud tedy doprovodem dítěte k předem stanovenému léčení jeden z vás zmešká část směny (v daném případě pravděpodobně Váš manžel, v případě, že nástup do lázní je dopoledne), bude mít za tuto dobu nárok na pracovní volno s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu. Pokud se syn bude z lázní vracet odpoledne, nárok na pracovní volno nemáte. více
Dobrý den. V září bych se měla vrátit z mateřské do práce, ale už nyní mi zaměstnavatel oznámil, že mě pro nadbytečnost nevezme zpět a do předběžné výpovědi uvedl organizační důvody. Nyní jsem ale zjistila, že jsem opět těhotná. Prosím o radu, na co mám nyní nárok. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám může dát výpověď až po skončení rodičovské dovolené, pokud má některé důvody uvedené v zákoníku práce. Zaměstnavatel by Vám mohl dát výpověď tedy až po návratu z mateřské, resp. rodičovské dovolené. Předběžná výpověď neexistuje. Výpověď z organizačních důvodů Vám však dát nemůže, protože jste těhotná. Pokud pro Vás zaměstnavatel nemá práci, budou po dobu nástupu na mateřskou dovolenou na straně zaměstnavatele překážky v práci a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den, žena pracuje na poloviční úvazek. Může ji zaměstnavatel nařídit noční směnu? Poloviční úvazek má z důvodu rodičovské.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel má povinnost vyhovět žádosti těhotné zaměstnankyně pracující v noci o zařazení na denní práci. Vaše manželka může však požádat zaměstnavatele o vhodnou úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen žádosti zaměstnankyně pečující o dítě do 15 let vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.
Eva Fialová
Dobrý den,potřebuji nutně pomoc.Už si nevím rady.Muj ošetřující lekař /gynekolog,my nechce vystavit žadost o peněžitou pomoc v mateřství.Sice na ní nemám narok nebot jsem nebyla zaměstnaná,ale uřad práce mně posílá pro níže uvedeným tiskopis ke svemu gynekologovi,a ten my zas tvrdí pravy opak,že my má dá tiskopis uřad prace. Uřad práce po mně žada abych zašlla na Českou správu soc.zabezpečení a chce abych doložila že my peněžitá pomoc v mateřství byla zamítnuta,aby my byla přiznán rodičak.Jenže lekař my nechce dat tu žadost že sem nebyla zaměstnana,ale na uřadech to po mně chtějí,tak co mám dělat na koho se mám obrátit.Předem děkuji za pomoc.
Odpověď:
Dobrý den,
požádejte svého lékaře o vystavení tiskopisu týkající se žádosti o peněžitou pomoc v mateřství, s tím, že podmínky pro schválení nároku na tuto dávku posuzuje až Česká správa sociálního zabezpečení. Popřípadě požádejte Českou správu sociálního zabezpečení o doklad, že Vám PPM nemůže být přiznána bez splnění podmínek. Doporučuji se obrátit přímo na právní oddělení úřadu práce v případě, že jeho úředníci po Vás budou požadovat doklady, které nemůžete předložit.
Eva Fialová
Dobrý den,
jsem zamestnaná na HPP na dobu neurcitou jako manazerka nadacniho fondu. V srpnu odchazim na materskou dovolenou. Zamestnavatel mne nuti podepsat dohodu o ukončení pracovniho pomeru po 7 mesicich od nástupu na materskou dovolenou. V prípade, že dohodu nepodpíšu,tak chce ukončit cinnost a dat mi výpoveď z duvodu zaniku nadacniho fondu. Aktuálne je pred podpisem zamestnanecké smlouvy s novou zamestnankyni. Tvrdí, že nechce mi ďalší zavazek - zamestnankyni na materské.
Konzultovala jsem vse s právnickou, ktera navrhla podpis dohody o ukončení pracovniho pomeru po 3 letech od narozeni ditete a podepsani žadosti o čerpaní rodičovské dovolené do 3 let veku ditete. Tím bych se zaručila, že na pozici manažérky nemám v prubehu tohoto období zajem nastoupit a do práce se jiz nevratim. Zamestnavatel ani s timto navrhem nesouhlasi a trvá na ukončení pomeru do 7 mesicu. Jsem si vedomá, že tak prichazim o nárok na ďalší PPM v prípade 2 tehotenstvi.
Mam tedy tyto konkrétni dotazy:
1. Kdyz dohodu o ukončení pracovniho pomeru nepodepisu, zamestnavatel ukončí činnost a zašle mi výpoveď: více
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na odstupné v případě dohody o ukončení pracovního poměru byste měla, pokud by v dohodě bylo uvedeno, že Váš pracovní poměr končí z důvodů, pro který máte ze zákona nárok na dostupné (zrušení zaměstnavatele, jeho přemístění a nadbytečnost), nebo pokud si právo na odstupné v dohodě se zaměstnavatelem sjednáte. Zákon současné pobírání rodičovského příspěvku a podpory v nezaměstnanosti nevylučuje. Jestliže by Vám 12 měsíců před žádostí o podporu v nezaměstnanosti byla vyplácena mzda, získáte nárok na podporu v nezaměstnanosti vypočtenou z předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku. V opačném případě Vám ji Úřad práce vypočítá z koeficientu průměrné mzdy v národním hospodářství. více
Dobrý den, mám otázku tikajici se alimentu od druhého rodiče. Jsem student v Praze bydlím zvlašť od táty a mátku mám v jiném státě. Chtěl bych od táty jako rodiče dostavat materiální podporu ve studiiu a td. S pozdravem Matveev
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz bohužel nespadá do této právní poradny. Doporučuji obrátit se na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí.
Eva Fialová
Dobrý den, chci se zeptat když jsem pečovala o osobu blízkou ve III. stupni poslední 4 roky a teď jsem těhotná mám nárok na rodičovskou dovolenou. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na rodičovskou dovolenou mají všichni zaměstnanci v pracovním poměru nebo pracující na základě dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti, a to až do 3 let věku dítěte.
Eva Fialová
Dobrý den,
od 11.10.1994 mám uzavřenou písemně pracovní smlouvu se společností s.r.o. (kde jsem také společníkem a do dubna 2016 jsem byl i jednatelem /celkem jsme tři/) na výkon funkce „společník firmy, jednatel společnosti“. Dostal jsem okamžitou výpověď v lednu 2016 podle § 52/g ZP, ale nikdy jsem nedostal ani žádné upozornění či varování ani ústně nebo písemně. Podal jsem žalobu o neplatnosti výpovědi. Žalovaný nyní tvrdí, tedy po 22 letech, že smlouva byla od samého počátku neplatná a že je pracovní smlouva neplatným právním úkonem, pro výkon činnosti statutárního orgánu společnosti, a proto nemohl na základě uvedeného vniknout pracovně právní vztah. Od samého počátku jsem pracoval „rukama“ na stavbách, které prováděla společnost (zaměstnavatel), samostatný výkon jednatele jsem nikdy nevykonával. Domnívám se, že od samého počátku jsem byl přeřazen na jiný druh práce zaměstnavatelem a 22 let to takto fungovalo. Žádný dodatek k prac. smlouvě nebyl uzavřen. Na sociálním úřadě jsem byl zaměstnavatelem hlášen od roku 1994 do ledna 2016 jako zaměstnanec. více
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď důvodu § 52 písm. g) zákoníku práce, jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi. Neplatnost výpovědi bude posuzovat soud v řízení o žalobě o neplatnost výpovědi. více
Dobrý den,
13.srpna 2016 mi končí 3letá rodičovská dovolená a svého zaměstnavatele jsem v emailu z 31.5.2016 informovala o mém návratu. Je nějaký zákonný termín, do kterého se mi musí zaměstnavatel vyjádřit, zda mám s návratem do zaměstnání počítat nebo si již hledat nové pracovní místo? Bohužel už teď tuším, že pro mě nemají žádnou možnou pracovní pozici, ale protože chci mít vše v písemném vyjádření, nechci je prozatím kontaktovat telefonicky. Mé další dotazy se týkají případných reakcí, na jejich vyjádření. V případě, že by mě zaměstnavatel zaměstnal, jak to bude s mým platem, když výše platu není součástí pracovní smlouvy, ale je uveden na samotném platovém výměru. Může mi zaměstnavatel razantně snížit výši platu? Firmu, kde jsem pracovala koupila soukromá firma, kde se sice řídí zákony, ale bohužel "nehrají fér" a se svými zaměstnanci jednají jak "s kusem hadru". Proto se obávám, že se mě budou snažit dotlačit do pro mě nejméně výhodných podmínek. Např. více
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce nezná žádnou lhůtu, ve které byste měla informovat zaměstnavatele o návratu do práce. Váš zaměstnavatel by měl o Vašem nástupu do práce vědět, jelikož jste mu již na začátku rodičovské dovolené sdělila její délku. Váš zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud jste v průběhu rodičovské dovolené nesouhlasila se změnou pracovní smlouvy ohledně výše mzdy, nebo pokud nedošlo ke změně mzdového výměru, Vaše mzda se po návratu do práce nemění. Jinak co se týká mzdového výměru obecně, tak platí, že se jedná o jednostranný právní úkon zaměstnavatele, kterým určuje mzdu. Tento úkon nevyžaduje, aby jej odsouhlasil i zaměstnanec, kterému se pouze doručuje na vědomí. Platí však, že změnu mzdového výměru musí zaměstnavatel oznámit zaměstnanci písemně, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti.
Kateřina Lovitt více
Chtela bych se zeptat zda mi jde na duchod stejny odvod jako priplne pracovni dobe mam 2 deti mladsi 15 let.A taky mam problem se zady ale SPS jsem si jiz znovu neobnovovala.Mam si ji znovu vyridit.
Odpověď:
Dobrý den,
rozsah pracovního úvazku neovlivňuje výši důchodu. Platí, že čím vyšší je Váš příjem, tím vyšší bude i Váš starobní důchod. Z práce na zkrácený úvazek se platí sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu za stejných podmínek jako při práci na plný úvazek. Tu část vašeho dotazu týkající se SPS nelze zodpovědět z důvodu nejasnosti významu této zkratky.
Kateřina Lovitt
V případě,že dojde k překážce v práci ze strany zaměstnavatele,jak se má zaměstnavatel se zaměstnanci vypořádat?Dovolenou již mají zaměstnanci vybranou nebo naplánovanou.V tomto případě se jedná o případ,kdy z důvodu opravy komunikace bude uzavřen přístup do celého autoservisu a hrozí,že zaměstnanci ani zákazníci se na pracoviště nedostanou.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle 208 zákoníku práce platí, že nemohl-li zaměstnanec konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele, než jsou prostoje či přerušení práce nepříznivými povětrnostními vlivy či živelní událostí, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku; to neplatí, bylo-li uplatněno konto pracovní doby. Pokud by zaměstnavatel o plánované opravě komunikace věděl 2 týdny předem, mohl by zaměstnancům nařídit čerpání dovolené v souladu s § 217, odst. 1, věta čtvrtá zákoníku práce. K upřesnění Vašeho dotazu se můžete obrátit na právní poradnu telefonicky, a to v úterý od 9:00 do 11:00 a v pátek od 16:30 do 18:30 na telefonní číslo 224 913 350 nebo 774 913 350.
Kateřina Lovitt